ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ОПАЗВАНЕ НА ЗЕМЕДЕЛСКИТЕ ЗЕМИ (ОБН., ДВ, БР. 35 ОТ 1996 Г.; ИЗМ. И ДОП., БР. 14 И 26 ОТ 2000 Г.)
ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ОПАЗВАНЕ НА ЗЕМЕДЕЛСКИТЕ ЗЕМИ (ОБН., ДВ, БР. 35 ОТ 1996 Г.; ИЗМ. И ДОП., БР. 14 И 26 ОТ 2000 Г.)
Обн. ДВ. бр.28 от 23 Март 2001г.
§ 1. Член 17 се изменя така:
"Чл. 17. (1) Промяната на предназначението на земеделските земи за неземеделски нужди се разрешава в зависимост от продуктивните качества на земята и целите на промяната от:
1. комисии към областните дирекции "Земеделие и гори" - когато исканата площ е до 50 дка и земята е в землищата на населените места на територията на съответната област;
2. Комисията за земеделските земи - за останалите случаи.
(2) При процедурите за промяна на предназначението на земеделските земи те се категоризират в 10 категории според продуктивните възможности на почвените и климатичните условия, релефните и технологичните качества на земята, пригодността й за производство на различните видове растителна продукция и наложените ограничения на земеползване при условия и по ред, определени с наредба, приета от Министерския съвет.
(3) При несъгласие с определената по ал. 2 категория собственикът и/или инвеститорът на обекта могат да поискат експертиза, която се назначава от министъра на земеделието и горите по реда, определен с наредбата по ал. 2.
(4) Министърът на земеделието и горите определя поименния състав на комисиите към областните дирекции "Земеделие и гори", в които включва представители на регионалните структури на Министерството на околната среда и водите, Министерството на здравеопазването, Дирекцията за национален строителен контрол при Министерството на регионалното развитие и благоустройството, областните администрации, заинтересуваните земеделски и стопанско-промишлени браншови организации и член на Комисията за земеделските земи или експерт на Министерството на земеделието и горите.
(5) Комисията за земеделските земи осъществява контрол на работата на комисиите по ал. 1, т. 1."
§ 2. Член 18 се изменя така:
"Чл. 18. Собствениците на земеделска земя могат да искат определяне и утвърждаване на площадки и промяна на предназначението на земята, когато това им е необходимо за изграждането на обекти, несвързани с използването на земята по предназначение."
§ 3. Член 19 се изменя така:
"Чл. 19. Предложенията за утвърждаване на площадка или трасе за проектиране и за промяна на предназначението на земеделска земя за държавни нужди се правят от министъра на регионалното развитие и благоустройството за обекти и съоръжения на територията на повече от една област, от областния управител - за обекти и съоръжения на територията на съответната област, а за общински нужди - от кмета на съответната община."
§ 4. Член 20 се изменя така:
"Чл. 20. (1) Границите и предназначението на земеделските земи, които се включват в строителните граници на населените места и селищните образувания, се определят с общ или подробен устройствен план.
(2) Промяна на предназначението на земеделските земи, включени в строителните граници на населените места, може да се извършва и по квартали в съответствие с разработките на плана по предложение на кмета на общината."
§ 5. Създава се чл. 20а:
"Чл. 20а. (1) Собствениците на земеделска земя правят искане пред кмета на общината за включването й в строителните граници на населените места и за промяна на предназначението й.
(2) Кметът на общината в 30-дневен срок от постъпване на заявлението прави предложение до комисията по чл. 17, ал. 1, която се произнася с мотивирано решение в 7-дневен срок от постъпване на предложението. При положително решение кметът незабавно издава заповед за включването на земеделската земя в строителните граници на населеното място и за изработване на подробен устройствен план. Непроизнасянето в срок се смята за мълчалив отказ.
(3) Изричният или мълчаливият отказ на комисията по чл. 17, ал. 1 може да се обжалва по реда на Закона за административното производство."
§ 6. Член 21 се изменя така:
"Чл. 21. (1) За всеки обект, който се предлага да бъде изграден или разширен върху земеделски земи, се определя необходимата площадка или трасе с проект за подробен устройствен план и положително решение за оценка на въздействието върху околната среда, издадено по реда на Закона за опазване на околната среда.
(2) Едновременно с основната площадка или трасе се определят необходимите спомагателни и допълнителни площадки, комуникации, терени за временно ползване и други, свързани с изграждането на обекта.
(3) Когато се засягат земи от първа до шеста категория, за обекта се определят най-малко две площадки или трасета, с изключение на земите, които се предлагат за добив на подземни богатства."
§ 7. Член 22 се изменя така:
"Чл. 22. (1) Площадките и трасетата на обектите по чл. 21 се утвърждават с решение на комисиите по чл. 17, ал. 1 по искане на собственика на земята - за случаите по чл. 18, и по искане на инвеститора на обекта - за случаите по чл. 19. Решението се издава в едномесечен срок от подаването на писменото искане.
(2) Площадката или трасето не се утвърждава, когато предлаганата площадка не е съобразена с хигиенни, строителни и други изисквания или с ограничения, предвидени в други закони."
§ 8. Член 23 се изменя така:
"Чл. 23. Не се допуска върху поливни площи и земи от първа до четвърта категория проектиране и изграждане на обекти за държавни и общински нужди с площ над 100 дка, освен с разрешение на Министерския съвет за всеки отделен случай по предложение на Комисията за земеделските земи."
§ 9. Член 24 се изменя така:
"Чл. 24. (1) След влизането в сила на решението за утвърждаване на окончателна площадка или трасе собственикът на земята или инвеститорът на обекта внася за одобряване съответния подробен устройствен план за определената площадка или трасе, с който се доказват конкретният размер и границите на необходимата земеделска земя.
(2) При наличие на одобрен подробен устройствен план собственикът на земята или инвеститорът на обекта предлага промяна на предназначението на необходимата земеделска земя за неземеделски нужди. Комисиите по чл. 17, ал. 1 в 14-дневен срок от предложението постановяват решение за промяна на предназначението на земеделските земи.
(3) Промяната на земеделската земя може да се решава на етапи.
(4) Решението по ал. 2 влиза в сила след заплащане на държавната такса по чл. 30."
§ 10. Създава се чл. 24а:
"Чл. 24а. Решенията по чл. 22, ал. 1 и чл. 24, ал. 2 на комисията по чл. 17, ал. 1, т. 1 се съобщават по реда на Закона за административното производство и могат да се обжалват при условията и по реда на същия закон."
§ 11. Член 25 се изменя така:
"Чл. 25. (1) Препис от решението за промяна на предназначението на земеделски земи за неземеделски нужди се изпраща в 7-дневен срок от влизането му в сила от съответната комисия на службата по кадастъра по местонахождението на имота за нанасяне в кадастъра. Когато с решението за промяна на предназначението на част от поземления имот се образуват нови имоти съгласно чл. 24, ал. 3 от Закона за кадастъра и имотния регистър, службата по кадастъра дава идентификатори на новообразуваните поземлени имоти.
(2) След нанасянето в кадастъра по ал. 1 по искане на собственика границите на поземления имот се означават на място с трайни знаци въз основа на кадастралните данни от съответната служба по кадастъра по местонахождението на имота."
§ 12. Член 26 се изменя така:
"Чл. 26. Разрешение за строеж се издава само при влязло в сила решение на комисиите по чл. 17, ал. 1 за промяна на предназначението на земеделската земя, след трасиране на границите по реда на чл. 25, ал. 2 и след като се отнеме и съхрани или оползотвори хумусният пласт съгласно чл. 14 и 15."
§ 13. Член 27 се изменя така:
"Чл. 27. (1) Влезлите в сила решения за промяна на предназначението на земеделски земи, собственост на физически и юридически лица, необходими за държавни и общински нужди, са основание за отчуждаването на тези земи по реда за отчуждаване на имоти за държавна и общинска нужда.
(2) Процедурата на отчуждаване на земи за държавни и общински нужди започва в срок до една година от влизането в сила на решението за промяна на предназначението на земята, а когато отчуждаването се извършва на етапи - в срок до една година за съответния етап.
(3) Когато отчуждаването на земи се извършва на етапи поради характера на изграждания обект, собствениците на земите ги ползват по тяхното първоначално предназначение без право за изграждане на обекти и влагане на инвестиции с дълготраен характер. При неспазване на тези ограничения собствениците не се обезщетяват за извършените подобрения и премахват изградените сгради и съоръжения за своя сметка."
§ 14. Член 28 се изменя така:
"Чл. 28. Отчуждените за държавни нужди земи по чл. 27, ал. 1 се актуват като публична държавна или общинска собственост."
§ 15. Член 29 се изменя така:
"Чл. 29. Промяна на предназначението на земеделска земя от държавния поземлен фонд или от общинския поземлен фонд за нуждите на юридическо или физическо лице се извършва, след като лицето придобие собственост върху земята чрез закупуването й или чрез замяна със собствена земя."
§ 16. В чл. 35 т. 5 се отменя.
§ 17. В чл. 36, чл. 37, ал. 1 и чл. 38, ал. 1 думите "Комисията за земеделските земи" се заменят с "комисиите по чл. 17, ал. 1".
§ 18. В чл. 40 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1:
а) точка 2 се изменя така:
"2. утвърждава площадки и трасета за изграждане на всякакъв вид обекти върху земеделски земи с площ над 50 дка, в случаите по чл. 19 и когато земята е в землищата на населените места от повече от една област;";
б) в т. 5 думите "чл. 21" се заменят с "чл. 22";
в) в т. 6 думите "чл. 22" се заменят с "чл. 23";
г) в т. 7 думите "както и" се заличават, а накрая се добавя "както и решения във връзка с подадени жалби по реда на чл. 24а".
2. В ал. 3 думите "Решенията по ал. 1" се заменят с "Решенията за промяна на предназначението на земеделските земи за неземеделски нужди", а след думата "Върховния" се добавя "административен".
§ 19. В чл. 41, ал. 1, т. 3 думите "ал. 1" се заменят с "ал. 2".
§ 20. В чл. 42, ал. 1, т. 2 думите "ал. 1" се заменят с "ал. 2".
Преходни и Заключителни разпоредби
§ 21. Започнатите процедури до влизането в сила на този закон се довършват по досегашния ред.
§ 22. Законът влиза в сила от деня на обнародването му в "Държавен вестник".
Законът е приет от ХХХVIII Народно събрание на 8 март 2001 г. и е подпечатан с официалния печат на Народното събрание.