ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА КОРПОРАТИВНОТО ПОДОХОДНО ОБЛАГАНЕ
ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА КОРПОРАТИВНОТО ПОДОХОДНО ОБЛАГАНЕ
Обн. ДВ. бр.105 от 19 Декември 2000г.
§ 1. В чл. 2а се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1:
а) в т. 1 след думата "игра" се добавя "с декларация по образец, утвърден от министъра на финансите, която се обнародва в "Държавен вестник";
б) в т. 3 думите "увеличена цена на телефонен импулс" се заменят с "увеличената цена на телефонна или друга телекомуникационна връзка", а думите "тази увеличена цена" се заменят с "увеличението в цената, като данъкът се декларира и внася в срок до 20-о число на месеца, следващ месеца на провеждането на игрите".
2. Алинея 2 се изменя така:
"(2) Организаторите на хазартните игри по ал. 1, т. 2 начисляват и внасят данъка по сметка на териториалната данъчна дирекция по място на данъчната си регистрация преди получаване на документите за участие или осъществяване на вноса им. Предприятията, определени от министъра на финансите или от друг орган, посочен със закон, отпечатващи документи за участие или осъществяващи вноса им, предоставят документите за участие само след представяне на документите за платения данък. Организаторите на хазартните игри по ал. 1, т. 2 подават ежемесечно до 10-о число на следващия месец декларация по образец, утвърден от министъра на финансите. Когато дейността на организатора е прекратена на основание чл. 81, ал. 2 от Закона за хазарта, събраният данък върху неизползваните документи се връща от териториалната данъчна дирекция по място на данъчната регистрация на лицето, като към искането за връщане се прилагат решението за прекратяване на дейността и неизползваните документи за участие."
3. В ал. 3:
а) в изречение второ думата "обяви" се заменя с "представи", а накрая се добавя "с вписана клауза за увеличената цена на телефонна или друга телекомуникационна връзка";
б) в изречение четвърто накрая се добавя "в териториалната данъчна дирекция по място на данъчната си регистрация".
§ 2. В чл. 5 се създават ал. 4 и 5:
"(4) Организаторите на хазартни игри са длъжни да водят ежедневен и ежемесечен отчет за получените и изплатените суми за участие в хазартните игри по образци, утвърдени от министъра на финансите.
(5) Алинея 4 не се прилага за хазартните игри, при които стойността на залога за участие се изразява в увеличената цена на телефонна или друга телекомуникационна връзка и когато за провеждането на игрите е осигурена компютърна система за проследяване провеждането на тиражите и постъпленията, както и за контрол върху формирането и разпределението на печалбите, осигуряваща предаването на необходимите данни на данъчната администрация."
§ 3. В чл. 6, ал. 1, т. 2 накрая се добавя "или отдават под наем движимо и недвижимо имущество;".
§ 4. В чл. 12 се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинея 3 се изменя така:
"(3) Основа за облагане на доходите на чуждестранните лица от продажбата на дялови участия, ценни книги и финансови активи е положителната разлика между продажната им цена и тяхната документално доказана цена на придобиване."
2. В ал. 4 думите "основния лихвен процент, увеличен с два пункта" се заменят със "законната лихва" и се създава изречение второ: "Разпоредбата се прилага, когато в договора за финансов лизинг не е изрично определен размерът на лихвата."
3. В ал. 5:
а) в изречение първо след думите "облагане на доходите" се добавя "на чуждестранните лица", а думите "актуализираната цена на придобиване и продажната цена" се заменят с "продажната цена и актуализираната цена на придобиване";
б) в изречение второ след думите "определена по" се добавя "реда на чл. 46 от".
§ 5. В чл. 15, ал. 3, т. 1 числото "25" се заменя с "20".
§ 6. В чл. 17 се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинея 2 се отменя.
2. Създава се ал. 3:
"(3) Редът по прилагане на спогодбите за избягване на двойното данъчно облагане се определя с постановление на Министерския съвет."
§ 7. В чл. 22, ал. 4 думите "материалните дълготрайни" се заменят с "дълготрайните", след думата "коефициент" се добавя "до" и след думите "завишават с" се добавя "до".
§ 8. В чл. 23 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 2:
а) в т. 1 след думата "превишаващи" се добавя "двукратния размер на";
б) в т. 4 след думата "потребности" препинателният знак и думите "разходи за развлечения и курорти" се заличават;
в) точка 5 се отменя;
г) в т. 13 думите "включително и" се заменят с "включително придружени", а накрая се поставя запетая и се добавя "както и разходите, отчетени в нарушение на нормативните счетоводни изисквания, които водят до намаляване на финансовия резултат";
д) в т. 17 думите "и Държавната спестовна каса" се заличават;
е) точка 21 се изменя така:
"21. частта от разходите за ремонт на дълготрайните материални активи, надвишаваща съответния процент от отчетната им стойност по таблицата към чл. 22, ал. 3;"
ж) в т. 22 думите "в нефинансовите предприятия" се заменят с "във всички предприятия, с изключение на банките";
з) точка 24 се изменя така:
"24. частта от начислените разходи за провизии за кредити, провизирани със сто на сто провизия, за превишението им над 10 на сто от общата сума на кредитния портфейл на банката;"
и) точка 25 се отменя.
2. В ал. 3, т. 1 след думите "на бюджетна издръжка" се добавя "лечебни заведения", думите "организации с" се заменят с "юридически лица, които не са търговци с", а след думата "научноизследователски" се добавя "образователни".
§ 9. В чл. 25, ал. 3 думите "простата покупка на стоки" се заменят с "покупката на стоки за лични цели".
§ 10. В чл. 26 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 числото "50" се заменя със "75".
2. В ал. 2 се създава изречение второ:
"Когато в договора за финансов лизинг не е изрично определен размерът на лихвата, прилага се определеният по чл. 12, ал. 4."
3. В ал. 4 думите "Държавната спестовна каса" се заличават.
4. В ал. 5 думата "размера" се заменя с "двукратния размер".
§ 11. В чл. 31, ал. 1 се изменя така:
"Чл. 31. (1) Финансово обвързан (финансов лизинг) е този наемен договор, при който задължително се съдържа клауза за прехвърляне на собствеността върху актива на наемателя, както и поне две от следните три условия:
1. прехвърляне на наемателя на всички рискове и изгоди, свързани със собствеността върху актива;
2. срокът на наемния договор, в това число сроковете, за които се подновява, да покриват по-голямата част от полезния срок на използване на актива;
3. прехвърлянето на собствеността на наемателя да се извършва към края на срока на лизинговия договор."
§ 12. В чл. 34, ал. 4 думите "ал. 2 и 3" се заменят с "ал. 2, 3 и 5", след думата "дейност" се добавя "по смисъла на този закон или определена база по смисъла на § 1, т. 24 от допълнителната разпоредба на Закона за облагане доходите на физическите лица" и се създават изречения второ и трето:
"Данъчно задължените лица и едноличните търговци удържат данъка при източника, когато начисляват посочените доходи. Когато платецът на доходите не е данъчно задължено лице по смисъла на този закон или едноличен търговец, данъкът се внася от получателя на дохода."
§ 13. В чл. 35 след думите "данъчно задълженото лице" се добавя "даренията и спонсорството, отчетени като разходи".
§ 14. В чл. 36 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 след думата "окончателен" се поставя точка и текстът до края се заличава.
2. Създават се ал. 4 и 5:
"(4) Разходите за вноски (премии) за допълнително доброволно пенсионно, социално, здравно осигуряване и/или застраховане, отчетени от предприятията, независимо дали извършват стопанска дейност, превишаващи 40 лв. месечно за всяко осигурено лице, се облагат при източника с данък, който е окончателен.
(5) Не се облагат разходите за застраховки, отнасящи се за определени рискови работни места и професии, регламентирани като задължителни със закон и специфични подзаконови нормативни актове."
§ 15. В чл. 41 се правят следните изменения:
1. Алинея 4 се отменя.
2. Алинея 9 се отменя.
§ 16. В чл. 44 се правят следните изменения:
1. В ал. 1 числото "25" се заменя с "20".
2. В ал. 2 числото "20" се заменя с "15".
§ 17. В чл. 46 думите "3 на сто" се заменят с "2 на сто".
§ 18. В чл. 46а изречение първо се изменя така:
"Данъкът по чл. 2а, ал. 1, т. 1 е 8 на сто върху направените залози, а данъкът по чл. 2а, ал. 1, т. 2 и 3 е 12 на сто върху номинала на залога, посочен във фишове, талони и билети или в други документи за участие, съответно върху увеличението в цената на телефонна или друга телекомуникационна връзка."
§ 19. Член 48 се изменя така:
"Чл. 48. (1) Данъкът по чл. 35 е в размер 25 на сто.
(2) Данъкът по чл. 36, ал. 1, 2 и 4 е в размер 20 на сто."
§ 20. Член 49 се отменя.
§ 21. В чл. 50, ал. 2 думата "задължените" се заменя със "задължените лица и данъчните субекти", а думата "лица" се заличава.
§ 22. В чл. 55 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 думите "15-о число" се заменят с "края" и се създават изречения второ и трето:
"В случаите по чл. 34, ал. 4, когато получателят на дохода е длъжен сам да внесе дължимия данък, срокът за внасянето му е 30-дневен от датата на получаването на дохода. Дължимият данък се внася в териториалната данъчна дирекция по място на данъчната регистрация или където подлежи на регистрация платецът на дохода."
2. В ал. 2 думите "36 и чл. 41, ал. 9" се заменят с "и 36".
§ 23. В чл. 56 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 след думите "годишната облагаема печалба" се поставя запетая и се добавя "декларирана".
2. В ал. 4 числото "20" се заменя с "15".
3. В ал. 5 числото "20" се заменя с "15".
4. В ал. 6 се създава изречение второ:
"По този ред могат да намаляват авансовите си вноски и лицата, които формират данъчната си основа по реда на чл. 21, ал. 1 и 2 от Закона за облагане доходите на физическите лица."
5. В ал. 8 след думите "данъчно задължени лица" се поставя запетая и се добавя "както и лицата по чл. 30, ал. 2 от Закона за облагане доходите на физическите лица".
6. В ал. 9 числото "20" се заменя с "15".
§ 24. В чл. 60 се правят следните изменения:
1. В ал. 1 след думите "т. 1" се добавя "и 2".
2. В ал. 2 думите "3 години" се заменят с "2 години".
§ 25. В чл. 61 се правят следните изменения и допълнения:
1. Досегашният текст става ал. 1 и се изменя така:
"(1) Осемдесет на сто от данъка върху печалбата се преотстъпва на създадените със закон социални и здравноосигурителни фондове и на висши училища за стопанската им дейност, която е пряко свързана със или е помощна за осъществяване на основната им дейност."
2. Създават се ал. 2 и 3:
"(2) Сто на сто от данъка върху печалбата се преотстъпва на здравните и лечебните заведения с изцяло държавно и общинско участие за лечебната им дейност.
(3) Преотстъпеният данък по ал. 1 и 2 се отчита като резерви. Преотстъпването на данъка е валидно, когато отчетените като резерви преотстъпени средства се инвестират в основната дейност и за осъществяване на целите, за които са създадени лицата."
§ 26. Член 64 се изменя така:
"Чл. 64. Който не внесе дължим по този закон данък, се наказва съответно с имуществена санкция или глоба в двукратния размер на невнесения данък, но не по-малко от 200 лв. и не повече от 1000 лв."
§ 27. В чл. 65, ал. 1 след думите "декларации по" се добавя "чл. 2а", след думите "чл. 51, ал. 2 и 3" се добавя "4", а думата "глоба" се заменя с "имуществена санкция".
§ 28. В чл. 66 се правят следните изменения и допълнения:
1. Досегашният текст става ал. 1.
2. Създава се ал. 2:
"(2) За неизпълнение на задълженията по чл. 5, ал. 3 и 4 се налагат санкциите по чл. 137 от Закона за данък върху добавената стойност."
§ 29. В чл. 67а се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 думите "което не удържи и не внесе данъка по чл. 46а" се заменят с "отпечатващо документи за участие или осъществяващо вноса им, което предостави документите за участие без представяне на документите за платения данък".
2. Създават се ал. 3, 4, 5 и 6:
"(3) Организатор на хазартни игри по чл. 2а, ал. 1, който провежда такива игри, без да е заплатил пълния размер на дължимия данък, се наказва с имуществена санкция в двукратния размер на дължимия данък, но не по-малко от 1000 лв. и не повече от 5000 лв.
(4) Санкцията по ал. 3 се налага и на организатор на хазартни игри по чл. 2а, ал. 1, който предлага, продава или предоставя на участник в хазартната игра документ за участие, неотговарящ на нормативно определените изисквания за отпечатването, формата, вида и себестойността, или на по-висока цена от отпечатания номинал на съответния документ за участие. Санкция не се налага, когато преоценката на документите за участие по отношение на сериите и номинала е извършена с опис-протокол, заверен от представител на Министерството на финансите, представител на предприятието, отпечатващо документите, и данъчен орган от териториалната данъчна дирекция по данъчна регистрация на организатора.
(5) При повторно нарушение по ал. 3 и 4 се налага:
1. имуществена санкция в двукратния размер на дължимия данък, но не по-малка от 3000 лв. и не повече от 15 000 лв., и лишаване по реда на чл. 265, ал. 2-6 от Данъчния процесуален кодекс от право да се упражнява дейността, когато повторното нарушение е по ал. 3;
2. имуществена санкция в двукратния размер на дължимия данък, но не по-малка от 6000 лв. и не повече от 30 000 лв., и лишаване по реда на чл. 265, ал. 2-6 от Данъчния процесуален кодекс от право да се упражнява дейността, когато повторното нарушение е по ал. 4.
(6) Санкциите по ал. 1-5 се налагат независимо от санкциите, предвидени в други закони, като за установените нарушения се уведомяват контролните органи по хазарта."
§ 30. Член 69 се отменя.
§ 31. В § 1 от допълнителните разпоредби се правят следните изменения и допълнения:
1. В т. 9 след думата "инсталиране" се добавя "както и маркетингови проучвания".
2. В т. 19 думите "т. 1 и 5" се заменят с "т. 1, 5 и 11".
3. Създават се т. 29, 30 и 31:
"29. "Законна лихва" е основният лихвен процент на Българска народна банка плюс 10 пункта. Когато кредиторът, наемодателят или лизингодателят е чуждестранно лице и няма място на стопанска дейност на територията на страната, за законна лихва по смисъла на този закон се приема 6-месечен ЛИБОР плюс 5 пункта за съответната валута.
30. "Лек автомобил" е този, в който броят на местата за сядане без мястото на водача не превишава 5.
31. "Непреработена растителна и животинска продукция във връзка с прилагането на чл. 61а" е всеки първичен продукт, получен от растенията и животните, който се използва в естествен вид, без да е подлаган на никаква технологична обработка или преработка, в резултат на която да са настъпили физико-химични изменения в състава."
Заключителни разпоредби
§ 32. Законът влиза в сила от 1 януари 2001 г., с изключение на чл. 23, ал. 2, т. 24, която влиза в сила от 1 януари 2000 г.
Законът е приет от ХХХVIII Народно събрание на 5 декември 2000 г. и е подпечатан с официалния печат на Народното събрание.