Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 63 от 1.VIII

ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА МИТНИЦИТЕ

 

ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА МИТНИЦИТЕ

Обн. ДВ. бр.63 от 1 Август 2000г.

§ 1. В чл. 2, ал. 1 след думите "митни сборове" съюзът "и" се заменя със запетая, а след думата "разпоредби" се добавя "и разследвания на престъпления в случаите, при условията и по реда, предвидени в Наказателно-процесуалния кодекс".

§ 2. Член 7 се изменя така:

"Чл. 7. (1) Митническата администрация е централизирана административна структура, организирана в Агенция "Митници" към министъра на финансите, която е юридическо лице на бюджетна издръжка със седалище София.

(2) Агенция "Митници" е структурирана в Централно митническо управление и регионални митнически дирекции. Общата и специализираната администрация в Централното митническо управление са организирани в дирекции.

(3) Регионалната митническа дирекция е структурирана в регионално митническо управление и митници. Общата и специализираната администрация в регионалното митническо управление са организирани в отдели.

(4) Митницата е структурирана в териториално митническо управление и митнически бюра и/или митнически пунктове. Общата и специализираната администрация в митницата са организирани в отдели.

(5) Централното митническо управление организира, ръководи, контролира и отчита дейността на митническата администрация и извършва митническа дейност.

(6) Регионалното митническо управление организира, ръководи, контролира и отчита дейността на включените в структурата на регионалната митническа дирекция митници, извършва митническа дейност и осигурява информационното обслужване на митниците и на Централното митническо управление.

(7) Териториалното митническо управление организира, ръководи, контролира и отчита дейността на включените в структурата на митницата митнически бюра и/или митнически пунктове и заедно с тях е основен изпълнител на митническия надзор и контрол.

(8) Общото ръководство и контрол върху дейността на митническата администрация се осъществява от министъра на финансите или от определен от него заместник-министър.

(9) Агенция "Митници" може да издава специализирани печатни издания."

§ 3. Член 8 се изменя така:

"Чл. 8. Регионални митнически дирекции, митници, митнически бюра и митнически пунктове се създават, преобразуват и закриват от министъра на финансите по предложение на директора на Агенция "Митници". Директорът на Агенция "Митници" определя структурата и числеността на персонала им в рамките на общата численост на персонала на агенцията."

§ 4. Член 9 се изменя така:

"Чл. 9. (1) Агенция "Митници" се ръководи и се представлява от директор, който се назначава и се освобождава от министъра на финансите съгласувано с министър-председателя.

(2) При осъществяване на своите функции директорът на Агенция "Митници" се подпомага от заместник-директори. Броят на заместник-директорите се определя в устройствения правилник на агенцията.

(3) Заместник-директорите на Агенция "Митници" се назначават и се освобождават от министъра на финансите по предложение на директора на агенцията.

(4) В структурата на Агенция "Митници" се включва инспекторат на пряко подчинение на директора на агенцията, който осъществява контрол върху дейността на митническата администрация."

§ 5. В чл. 10 се създава ал. 3:

"(3) Митническите служители, които заемат длъжност по служебно правоотношение, трябва да отговарят и на изискванията по чл. 7 от Закона за държавния служител."

§ 6. Член 11 се изменя така:

"Чл. 11. (1) Министерският съвет по предложение на министъра на финансите приема устройствен правилник на Агенция "Митници" и определя числеността на персонала в агенцията и в Централното митническо управление.

(2) В Устройствения правилник на Агенция "Митници" могат да бъдат определени допълнителни изисквания за заемане на длъжности в митническата администрация.

(3) Министърът на финансите по предложение на директора на Агенция "Митници" приема правилници за организацията и дейността на регионалните митнически дирекции."

§ 7. В чл. 14 се правят следните изменения и допълнения:

1. (В сила от 1 януари 2000 г.) В ал. 1:

а) в т. 6 цифрата "8" се заменя с "9";

б) в т. 7 накрая точката се заменя с точка и запетая;

в) създават се т. 8 и 9:

"8. приходите по чл. 17, т. 3 от Валутния закон;

9. приходите по чл. 64, ал. 5 от Гражданския процесуален кодекс."

2. (В сила от 1 януари 2001 г.) Алинея 2 се изменя така:

"(2) Министърът на финансите по предложение на директора на Агенция "Митници" определя служителите за допълнително възнаграждение за участие в борбата срещу митническите и валутните нарушения и престъпления и за материално стимулиране."

3. (В сила от 1 януари 2001 г.) Създават се ал. 3 и 4:

"(3) Средствата по ал. 2 се определят в размер двадесет и пет на сто от годишния размер на средствата за работна заплата по бюджета на Агенция "Митници" за съответната година и се включват в Закона за държавния бюджет за същата година.

(4) Редът за определяне на индивидуалния размер на допълнителното възнаграждение по ал. 2 се определя с наредба, издадена от министъра на финансите."

§ 8. В чл. 15 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 2:

а) в т. 5 след думата "нарушения" се добавя "и престъпления в съответствие с Наказателно-процесуалния кодекс" и текстът до края се заличава;

б) създават се т. 9, 10 и 11:

"9. организират и осъществяват дейността по разследване на престъпления в случаите, при условията и по реда, предвидени в Наказателно-процесуалния кодекс;

10. осъществяват дейност по установяване на административни нарушения и налагане на административни наказания;

11. участват при осъществяване на оперативно-издирвателна дейност съвместно с органите на Министерството на вътрешните работи при условията и по реда на Закона за Министерството на вътрешните работи."

2. Създава се нова ал. 3:

"(3) Условията и редът за взаимодействие между митническите органи и органите на Министерството на вътрешните работи за предотвратяване и разкриване на митнически и валутни нарушения се уреждат със съвместна инструкция на министъра на финансите и министъра на вътрешните работи."

3. Досегашната ал. 3 става ал. 4.

§ 9. В чл. 16 се правят следните изменения:

1. В ал. 1, т. 10 думите "съвместно с органите на Министерството на вътрешните работи" се заличават.

2. Алинея 2 се отменя.

§ 10. В чл. 17, ал. 1 се правят следните допълнения:

1. В т. 4 точката и запетаята се заменят със запетая и се добавя "когато това е предвидено за съответните длъжности в Устройствения правилник на Агенция "Митници".

2. В т. 5 след думата "задължения" се поставя запетая и се добавя "определени от този закон като служебна тайна", а изречение второ се изменя така: "Условията и редът за предоставяне на сведения за обстоятелства и факти, съставляващи служебна тайна, на друг митнически орган се определят от директора на Агенция "Митници."

§ 11. В чл. 23, ал. 7 думите "ал. 5, т. 1 или 2 и ал. 6, т. 1 или 2" се заменят с "ал. 5, т. 2 или 3, или ал. 6, т. 2 или 3".

§ 12. В чл. 24 ал. 3 се отменя.

§ 13. В чл. 26, ал. 1, т. 3 думите "и други елементи за облагане" се заличават.

§ 14. Член 28 се изменя така:

"Чл. 28. (1) Условията, при които определени стоки могат съгласно Митническата тарифа да ползват по-благоприятно тарифно третиране поради тяхното специфично предназначение, се определят в правилника при спазване разпоредбите на чл. 92 и 93.

(2) По смисъла на ал. 1 под "по-благоприятно тарифно третиране" се разбира всяко намаляване на или необлагане с вносни митни сборове, дори в рамките на тарифна квота."

§ 15. В чл. 38 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1, т. 1 думата "които" се заменя с "в който".

2. Създава се нова ал. 4:

"(4) В тази глава терминът "комисиона за покупка" означава възнаграждението, платено от вносител на неговия агент за услугата да го представлява при доставката на остойностяваните стоки."

3. Досегашната ал. 4 става ал. 5.

§ 16. Създава се чл. 66а:

"Чл. 66а. (1) Директорът на Агенция "Митници" със заповед може да определи отделни митнически учреждения, които извършват митническата дейност по отношение на определени видове стоки и/или в зависимост от митническите режими, под които те ще бъдат поставени.

(2) Заповедта по ал. 1 се обнародва в "Държавен вестник"."

§ 17. Член 67 се изменя така:

"Чл. 67. (1) Декларирането пред митническите учреждения се осъществява:

1. писмено;

2. по електронен път;

3. устно;

4. чрез друго действие, с което държателят на стоките изявява своето желание да ги постави под митнически режим.

(2) Условията и редът за деклариране в случаите по ал. 1, т. 2, 3 и 4 се определят в правилника."

§ 18. В чл. 70 се правят следните изменения:

1. В ал. 1 думите "Митническата декларация може да се изготви" се заменят с "Декларирането може да се извърши".

2. В ал. 2 думите "тази декларация трябва да бъде изготвена" се заменят с "декларирането трябва да се извърши".

3. В ал. 3, т. 1 думите "изготвят декларации" се заменя с "извършват деклариране".

§ 19. В чл. 83 след думите "по електронен път" се поставя запетая и се добавя "устно".

§ 20. В чл. 92 се правят следните изменения:

1. В т. 1 думите "осигурят всички необходими гаранции за" се заменят със "са в състояние да осигурят" и след точката и запетаята се поставя съюзът "и".

2. В т. 2 думата "същност" се заменя с "нужда от ползване".

§ 21. В чл. 95, ал. 1 думата "преработени" се заменя с "обработени", а след думата "ново" се добавя "допустимо".

§ 22. В чл. 97, ал. 1, т. 2 думата "износ" се заменя с "изнасяне".

§ 23. В чл. 102, ал. 1 думата "положение" се заменя със "състояние" и се създава изречение второ:

"В правилника могат да бъдат предвидени и допълнителни изисквания във връзка с издаването на разрешението."

§ 24. В чл. 108, ал. 1 думите "чл. 107, т. 1 и 2" се заменят с "чл. 107, т. 1 и/или 2".

§ 25. В чл. 111, ал. 3, т. 1 думите "чл. 107, т. 1 и 2" се заменят с "чл. 107, т. 1 и/или 2".

§ 26. В чл. 117 думата "данните" се заменя с "елементите за облагане".

§ 27. В чл. 118, ал. 1, т. 2 след думата "възстановени" се добавя "или опростени".

§ 28. В чл. 122, ал. 2 се създава изречение трето:

"Митническите органи могат да допуснат срок, който започва да тече в рамките на календарен месец или тримесечие, да изтече на последния ден от последващ календарен месец, съответно тримесечие."

§ 29. В чл. 125 ал. 2 се изменя така:

"(2) Ако при приемане на декларация за внос съществува преференциално тарифно третиране в рамките на тарифни квоти или плафони за идентични на декларираните стоки, тези стоки могат да ползват предвидените преференции, при условие че в момента на приемане на декларацията за поставяне под режим активно усъвършенстване вносните стоки са отговаряли на условията за преференциално тарифно третиране."

§ 30. В чл. 126 се правят следните изменения и допълнения:

1. В т. 1 думите "вносни митни сборове" се заменят с "вносните митни сборове за тези продукти".

2. В т. 4 след думите "по-благоприятно тарифно третиране" се добавя "поради специфичното им предназначение".

3. В т. 5 накрая се добавя "в случаите по чл. 181, ал. 1."

§ 31. В чл. 127, ал. 2, т. 1 точката и запетаята се заменят със запетая и се добавя съюзът "и".

§ 32. В чл. 131, ал. 5 след думите "компенсаторните продукти" се добавя "или стоките в непроменено състояние".

§ 33. В чл. 135, ал. 2, т. 1 думата "внесените" се заменя с "вносните".

§ 34. В чл. 142 се правят следните допълнения:

1. В ал. 2 след думата "месеца" се поставя запетая и се добавя "като се спазват разпоредбите относно специфичните срокове по чл. 143. Митническите органи могат да определят по-кратък срок със съгласието на заинтересуваното лице."

2. В ал. 3 след думите "заинтересуваното лице" се поставя запетая и се добавя "в разумни граници, за да се осъществи разрешеното ползване".

§ 35. В чл. 146, ал. 1, изречение второ думите "В случаите по чл. 143" се заменят с "В случаи по чл. 143, определени в правилника" и се поставя запетая.

§ 36. В чл. 165, ал. 2 запетаята след думата "износ" и думите "както и разрешаването временно изнесените стоки да не бъдат реимпортирани" се заличават.

§ 37. В чл. 183 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1 думите "една година" се заменят с "три години".

2. В ал. 2 думите "една година" се заменят с "три години" и накрая се добавя "или упълномощено от него лице".

3. В ал. 3 думите "внесени за ползване за определени цели с намалени или нулеви митни сборове" се заменят с "оформени на режим внос с намалени или нулеви митни сборове поради ползването им за специфични цели".

§ 38. В чл. 185 ал. 1 се изменя така:

"(1) Разпоредбите на чл. 183 и 184 се прилагат, като се отчита съответната специфика, и за връщаните компенсаторни продукти, които са изнесени или реекспортирани, след като са били под режим активно усъвършенстване."

§ 39. В чл. 197 ал. 1 се изменя така:

"(1) Обезпечението не се освобождава, докато митническото задължение, за което е било представено, не се погаси или може да възникне отново. Обезпечението се освобождава незабавно, след като митническото задължение се погаси или вече не може да възникне."

§ 40. В чл. 202, ал. 1, т. 3 се създава буква "в":

"в) лицето или лицата, неизпълнили изискванията, произтичащи от временното складиране на стоките или от ползването на митническия режим, под който са били поставени."

§ 41. В чл. 203 се създава ал. 3:

"(3) В случаи, определени в правилника, при възникване на вносно митническо задължение, свързано с режими с отложено плащане, длъжникът заплаща лихва в размер на законната лихва върху размера на вносните митни сборове поради отлагане на датата на възникването или вземането му под отчет."

§ 42. В чл. 205 се създава ал. 3:

"(3) Когато е възникнало митническо задължение, с изключение на случаите по чл. 199, ал. 1, т. 1 и чл. 200, ал. 1, т. 1, и липсват данни за вида на стоките, се счита, че е възникнало задължение:

1. в случаите, когато има данни за определена група стоки - за стоката с най-високата митническа ставка от всички стоки, които се обхващат в тази група;

2. в случаите, когато няма никакви данни за вида на стоките - за най-високооблагаемата стока, като се отчитат всички събирани от митническите органи държавни вземания."

§ 43. В чл. 211 се правят следните изменения:

1. В ал. 1:

а) в т. 1 изречение второ се отменя;

б) в т. 2 думите "лихви за просрочие, начислени" се заменят със "законната лихва".

2. В ал. 2 думите "с дължимите лихви за просрочие" се заменят със "със законната лихва".

§ 44. След чл. 211 се създава раздел III:

"Раздел III

Постановления за принудително събиране на публични държавни вземания, издавани от митническите органи

Чл. 211а. Постановленията за принудително събиране на публични държавни вземания са индивидуални административни актове, които се издават от началника на митницата, в чийто район е възникнало неплатеното в срок задължение, с които се установяват митнически задължения и други публични вземания.

Чл. 211б. Постановлението се издава в 3 оригинални екземпляра - за длъжника, за митницата и за Агенцията за държавни вземания.

Чл. 211в. (1) Постановлението се издава в писмена форма и съдържа:

1. наименованието на органа, който го издава;

2. наименование и номер;

3. фактическите и правните основания за издаване;

4. данни за длъжника;

5. размера на дължимите митни сборове и на другите публични вземания;

6. датата на възникване на публичните вземания;

7. срока за доброволно плащане, който не може да бъде по-дълъг от десет дни;

8. евентуални мерки за обезпечаване или предварителното му изпълнение;

9. пред кой орган и в какъв срок може да се обжалва;

10. датата на издаване и подписа на съответния началник на митница.

(2) Връчването на постановлението се извършва по реда на Данъчния процесуален кодекс.

Чл. 211г. Когато след връчване на постановлението длъжникът плати задълженията си заедно с лихвите, преписката се приключва служебно от началника на митницата.

Чл. 211д. Когато след влизането в сила на постановлението длъжникът внесе доброволно само част от дължимата сума, това обстоятелство се посочва в придружителното писмо до публичния изпълнител.

Чл. 211е. Постановлението може да се обжалва чрез началника на митницата, който го е издал, пред директора на съответната регионална митническа дирекция в четиринадесетдневен срок от връчването му.

Чл. 211ж. (1) Обжалването на постановлението не спира неговото изпълнение.

(2) Изпълнението на постановлението се спира по искане на длъжника, ако представи обезпечение в размер на главницата и лихвите. Обезпечението може да бъде в паричен депозит или в банкова гаранция.

(3) Искането за спиране на изпълнението се прави едновременно с подаването на жалбата и към него се прилагат доказателствата за направеното обезпечение.

(4) За срока на спирането се дължи законната лихва върху главницата.

Чл. 211з. Началникът на митницата, чрез който е подадена жалбата, е длъжен в седемдневен срок от получаването й да я изпрати заедно със становище и комплектуваната преписка на съответния директор на регионална митническа дирекция, в чийто район се намира съответната митница. Когато е направено искане за спиране, то също се прилага заедно със съответните доказателства. Ако подадената в срок жалба е била адресирана неправилно, тя се препраща служебно на компетентния орган, като срокът се счита за спазен.

Чл. 211и. (1) Директорът на регионалната митническа дирекция разглежда жалбата по същество и преценява всички обстоятелства по постановлението.

(2) Директорът се произнася в тридесетдневен срок от получаване на жалбата с мотивирано решение, с което потвърждава или отменя изцяло или отчасти постановлението, като в мотивите си излага позициите на страните и основанията за решението си. Той се произнася и по искането за спиране на изпълнението, когато такова е било направено.

(3) Когато се установи, че издаденото постановление е незаконосъобразно, вместо него трябва да се издаде друго, директорът на регионалната митническа дирекция отменя обжалваното постановление и връща преписката на съответния началник на митница със задължителни указания.

(4) Решението се издава в 4 оригинални екземпляра - за длъжника, за митницата, за регионалната митническа дирекция и за Агенцията за държавни вземания, на които се изпращат не по-късно от седем дни след изтичането на срока по ал. 2.

(5) Постановлението, потвърдено с решение на директора на регионалната митническа дирекция, подлежи на обжалване пред окръжния съд по местонахождението й в четиринадесетдневен срок от получаването на решението по ал. 4. Жалбата се издава чрез съответния началник на митница.

(6) Постановлението не може да се обжалва по съдебен ред в частта, в която не е било обжалвано по административен ред, или в частта, в която жалбата е изцяло или частично уважена.

Чл. 211к. (1) За производството по съдебното обжалване и за касационното производство се прилагат съответно разпоредбите на чл. 121-132 от Данъчния процесуален кодекс, а отменяне на влезли в сила решения може да се иска от заинтересуваната страна при условията и по реда на чл. 231 от Гражданския процесуален кодекс.

(2) При разглеждането на жалбите в съда се призовават органът, който е издал обжалвания акт, жалбоподателят и данъчната администрация, когато е заинтересувана страна.

Чл. 211л. Постановлението влиза в сила, когато:

1. не е било обжалвано в срок пред съответния директор на регионална митническа дирекция;

2. е било обжалвано в срок пред директора на регионалната митническа дирекция, той не е уважил жалбата и постановлението не е било обжалвано в срок в съда;

3. е било потвърдено от съда.

Чл. 211м. (1) Подлежащото на изпълнение постановление се изпраща с обратна разписка от началника на митницата до Агенцията за държавни вземания за изпълнение по реда на Данъчния процесуален кодекс.

(2) В придружителното писмо се посочва датата на влизане в сила на постановлението и към него се прилагат решението на директора на регионалната митническа дирекция и решението на съда, когато постановлението е било обжалвано.

(3) Получаването на подлежащото на изпълнение постановление се удостоверява от публичния изпълнител пред митницата, която следи за постъпването на сумите за митните сборове по сметката й. Митницата приключва преписката служебно, след като получи от Агенцията за държавни вземания информация за събраните публични вземания, както и когато постановлението е било отменено."

§ 45. В чл. 212, ал. 2 думите "считано от датата на възникване на митническото задължение" се заменят със "считано от 1 януари на годината, следваща годината, през която са възникнали митническите задължения и другите публични държавни вземания, установени с постановление за принудително събиране."

§ 46. В чл. 226 ал. 1 и 2 се изменят, както следва:

"(1) Административнонаказателно отговорни са лицата, извършили митническо нарушение на митническата територия на Република България, както и подбудителите, помагачите и укривателите.

(2) Лицата по ал. 1 отговарят солидарно за възникналите в резултат на нарушението митни сборове и други публични държавни вземания, с изключение на наказанието глоба."

§ 47. В чл. 229 се правят следните изменения и допълнения:

1. Алинея 2 се изменя така:

"(2) До приключване на административнонаказателното и наказателното производство иззетите и задържаните стоки се съхраняват от митническото учреждение."

2. Създава се нова ал. 3:

"(3) Митническите органи задържат и съхраняват под митнически надзор стоките, които са предмет или средство, или доказателство за извършено престъпление, до извършване на митническите формалности по отношение на тях съобразно действащото законодателство."

3. Досегашните ал. 3 и 4 стават съответно ал. 4 и 5.

4. Досегашната ал. 5 става ал. 6 и се изменя така:

"(6) В случаите, когато стоките - предмет на митническо нарушение, не се отнемат в полза на държавата, включително при присъждане на тяхната равностойност, митните сборове и другите публични държавни вземания за тях се дължат на общо основание."

§ 48. В чл. 232 се правят следните изменения и допълнения:

1. Създава се ал. 1:

"(1) Когато нарушителят е неизвестен, актът се подписва от актосъставителя и от един свидетел и не се връчва. В този случай се издава наказателно постановление, което влиза в сила един месец след издаването му."

2. Досегашният текст става ал. 2 и в нея думите "не е известен или" се заличават.

§ 49. Член 234 се изменя така:

"Чл. 234. (1) Който избегне или направи опит да избегне пълно или частично заплащане или обезпечаване на митните сборове или на другите публични държавни вземания, събирани от митническите органи, или забрани или ограничения за внос или износ на стоки, или прилагането на мерки на търговската политика, се наказва за митническа измама с глобата, предвидена в чл. 233, ал. 1 или 2, а на юридически лица и еднолични търговци се налага имуществена санкция от 100 до 200 на сто от митническата стойност на стоките.

(2) В случаите по ал. 1 се прилагат съответно разпоредбите на чл. 233, ал. 3, 4 и 5."

§ 50. Създава се чл. 234а:

"Чл. 234а. (1) Който отклони временно складирани стоки или стоки, на които са дадени митнически режим или митническо направление, като не изпълни установените в нормативните актове или определените от митническите органи условия, се наказва с глобата, предвидена в чл. 233, ал. 1 или 2, а на юридически лица и еднолични търговци се налага имуществена санкция от 100 до 200 на сто от митническата стойност на стоките.

(2) В случаите по ал. 1 се прилагат съответно разпоредбите на чл. 233, ал. 3, 4 и 5."

§ 51. В чл. 235 ал. 1 се изменя така:

"(1) Който продаде, купи или направи опит за това, даде или приеме като подарък, за пазене, за ползване, под наем или като залог стоки, за които е знаел или според обстоятелствата е трябвало да предполага, че са внесени в нарушение на митническото законодателство или в нарушение на нормативноопределените ограничения и условия за безмитно внесени стоки или за стоки, внесени с намалени или нулеви митни сборове поради специфичното им предназначение, се наказва с глоба до 1000 лв."

§ 52. Създава се чл. 238а:

"Чл. 238а. Който не изпълни установените в нормативните актове или определените от митническите органи срокове, се наказва с глоба до 2000 лв."

§ 53. В § 1 от допълнителната разпоредба се правят следните изменения и допълнения:

1. Точка 16 се изменя така:

"16. "Титуляр на режим" е лицето, за сметка на което е извършено декларирането, или лицето, на което са прехвърлени правата и задълженията на първото лице относно митнически режим."

2. Точка 23 се изменя така:

"23. "Декларатор" е лицето, което извършва декларирането от свое име, или лицето, от името на което се извършва декларирането."

3. Създават се т. 24 и 25:

"24. "Служебна тайна" са:

а) конкретните индивидуализирани данни, вписани в митническите декларации и в приложените документи, с изключение на данните, включени в публичните регистри;

б) данните от търговските договори, включително за размера и начина на плащания;

в) други конкретни индивидуализирани данни, получени или събрани в процеса на осъществяването на митнически надзор и контрол или на други действия, предвидени в този закон.

25. "Митнически учреждения" са:

а) Централното митническо управление;

б) регионалните митнически управления;

в) териториалните митнически управления;

г) митническите бюра;

д) митническите пунктове."

Преходни и Заключителни разпоредби

§ 54. В чл. 13, 14, чл. 183, ал. 2, чл. 186, ал. 4, чл. 231 и § 16 от преходните и заключителните разпоредби на закона думите "Главното управление на митниците" се заменят с "Агенция "Митници", а в чл. 21, ал. 4 думите "Главното управление на митниците" се заменят с "Централното управление на митниците". Навсякъде в закона думите "началникът на Главното управление на митниците" се заменят с "директорът на Агенция "Митници", а думите "началниците на районните митнически управления" се заменят с "директорите на регионалните митнически дирекции".

§ 55. Агенция "Митници" е правоприемник на Главното управление на митниците, районните митнически управления, митниците, митническите бюра и митническите пунктове към тях.

§ 56. (В сила от 1 януари 2000 г.) Лицата, получили разрешение за извършване на безмитна валутна търговия по реда на Постановление № 15 на Министерския съвет от 1991 г. за изменение на валутния режим (обн., ДВ, бр. 12 от 1991 г.; попр., бр. 16 от 1991 г.; изм. и доп., бр. 17, 57 и 85 от 1991 г., бр. 2 от 1992 г., бр. 46 от 1993 г., бр. 6, 13 и 30 от 1994 г., бр. 30, 64 и 65 от 1996 г.; Решение № 454 на Върховния съд от 1996 г. - бр. 69 от 1996 г.; изм. и доп., бр. 74 от 1996 г., бр. 55 от 1997 г. и бр. 30 от 1999 г.; отм., бр. 31 от 2000 г.) и на Наредба № 1 за условията и реда за издаване на разрешения за извършване на безмитна валутна търговия (ДВ, бр. 64 от 1991 г.), могат да извършват безмитна търговия до изтичането на срока на договора, сключен между тях и Главното управление на митниците, но не по-късно от 31 декември 2002 г.

§ 57. В Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите (ДВ, бр. 30 от 1999 г.) навсякъде думите "Главното управление на митниците" се заменят с "Агенция "Митници".

§ 58. В чл. 71 от Закона за публичното предлагане на ценни книжа (ДВ, бр. 114 от 1999 г.) думите "началниците на Главно управление "Митници" и на районните митнически управления" се заменят с "директора на Агенция "Митници" и директорите на регионалните митнически дирекции".

§ 59. В чл. 52, ал. 5, т. 4 от Закона за банките (обн., ДВ, бр. 52 от 1997 г.; изм., бр. 15, 21, 52, 70 и 89 от 1998 г., бр. 54, 103 и 114 от 1999 г., бр. 24 от 2000 г.) думите "началниците на Главното управление на митниците и на районните митнически управления" се заменят с "директора на Агенция "Митници" и директорите на регионалните митнически дирекции".

§ 60. В чл. 59 от Закона за данък върху добавената стойност (обн., ДВ, бр. 153 от 1998 г.; попр., бр. 1 от 1999 г.; изм., бр. 44, 62, 64, 103 и 111 от 1999 г.) се създава т. 20:

"20. безвъзмездно се предоставят изоставени и отнети в полза на държавата стоки по Закона за митниците, с изключение на моторни превозни средства."

§ 61. В Данъчния процесуален кодекс (обн., ДВ, бр. 103 от 1999 г.; бр. 29 от 2000 г. - Решение № 2 на Конституционния съд от 2000 г.) се правят следните изменения и допълнения:

1. В чл. 13, ал. 2, т. 1 след думата "данъци" се добавя "акцизи".

2. В чл. 67, ал. 3 се създава изречение второ:

"Когато проверката се извършва при другия данъчен субект, тя завършва с протокол, екземпляр от който му се предоставя."

3. В чл. 72 ал. 4 се изменя така:

"(4) В случаите по чл. 67, ал. 3 органът, определен да издаде данъчния ревизионен акт, може да изисква и писмено данни от друг данъчен орган за друг данъчен субект."

4. В чл. 73 се правят следните изменения:

а) алинея 2 се изменя така:

"(2) Проверките по ал. 1 се извършват по реда на чл. 67, ал. 6."

б) алинеи 3 и 5 се отменят.

5. В чл. 109, ал. 12, т. 2 думата "този" се заменя със "съответния".

6. Член 135 се отменя.

7. В чл. 137, т. 1 буква "г" се изменя така:

"г) постановление за принудително събиране, издадено от митническите органи, независимо от това дали е обжалвано."

8. В чл. 146, ал. 1 след думите "данъчни задължения" се поставя запетая и се добавя "установени от данъчните органи".

9. В чл. 226 се правят следните изменения и допълнения:

а) в ал. 1, изречение второ след думите "данъчни задължения" се добавя "за имота";

б) алинея 4 се изменя така:

"(4) Когато прехвърлителят и учредителят имат публични държавни и общински вземания, действията по ал. 1 и 2 могат да се извършат след тяхното заплащане или ако длъжникът писмено декларира, че е съгласен публичните държавни и общински вземания да се погасяват от сумата срещу прехвърлянето или учредяването на вещното право и купувачът внесе дължимата сума в съответния бюджет."

10. В чл. 227 думите "или удостоверяване по чл. 226" се заменят с думите "или при неспазване разпоредбата на чл. 226, ал. 4".

§ 62. В Закона за събиране на държавните вземания (обн., ДВ, бр. 26 от 1996 г.; изм., бр. 104 от 1996 г., бр. 51 от 1997 г., бр. 59 от 1998 г., бр. 103 от 1999 г.; бр. 29 от 2000 г. - Решение № 2 на Конституционния съд от 2000 г.) се правят следните изменения и допълнения:

1. В чл. 85, ал. 1 т. 2 и 3 се изменят така:

"2. установява и събира определени със закон частни държавни вземания;

3. представлява държавата в производството по несъстоятелност в случаите, когато държавата е кредитор с публични или определени със закон частни държавни вземания;".

2. В чл. 90, ал. 1, т. 3 след думата "вещи" се добавя "след заплащане на дължимите за стоките публични държавни вземания и разходите по издирването, превозването, съхраняването и оценяването на стоките и извършването на продажбата им".

§ 63. Параграф 7, т. 1 и § 56 влизат в сила от 1 януари 2000 г., а § 7, т. 2 и 3 влизат в сила от 1 януари 2001 г.

Законът е приет от ХХХVIII Народно събрание на 19 юли 2000 г. и е подпечатан с официалния печат на Народното събрание.

Промени настройката на бисквитките