Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 49 от 28.V

ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ НА СОБСТВЕНОСТТА ВЪРХУ ГОРИТЕ И ЗЕМИТЕ ОТ ГОРСКИЯ ФОНД

 

ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ НА СОБСТВЕНОСТТА ВЪРХУ ГОРИТЕ И ЗЕМИТЕ ОТ ГОРСКИЯ ФОНД

Обн. ДВ. бр.49 от 28 Май 1999г.

§ 1. В чл. 2, ал. 1 след думите "Закона за горите (Изв., бр. 89 от 1958 г.)" се добавя "Наредбата-закон за съдене от Народен съд виновниците за въвличане България в Световната война срещу съюзените народи и за злодеянията, свързани с нея (ДВ, бр. 219 от 1944 г.), Указа за задължителното пререгистриране на непокритите земеделски имоти (ДВ, бр. 122 от 1949 г.)".

§ 2. В чл. 3 се правят следните изменения и допълнения:

1. Досегашният текст става ал. 1.

2. Създават се ал. 2, 3 и 4:

"(2) Възстановява се правото на собственост на бившите член-кооператори, съдружници и акционери или на техните наследници върху горите и земите от горския фонд на горовладелски и/или всестранни кооперации и други юридически лица, заличени от регистрите след 9 септември 1944 г. в съсобственост като идеални части от ревира.

(3) Правото на собственост върху горите и земите от горския фонд на горовладелски и/или всестранни кооперации, които не са били заличени от регистрите, преобразувани след 9 септември 1944 г., се възстановява на бившите член-кооператори към датата на преобразуването им или на техните наследници, в съсобственост като идеални части от ревира.

(4) Обединяване на физически лица в кооперации или дружества за съвместно управление и стопанисване се извършва на основата на възстановено право на собственост по ал. 2 и 3."

§ 3. В чл. 4, ал. 2 думите "се възстановява от държавния горски фонд в равни по площ гори и земи в землището на същото и/или на съседното населено място" се заменят със "се възстановява с равни по площ, а при възможност - и по вид гори и земи от държавния горски фонд в същата местност от землището на населеното място или в съседно землище в границите на общината".

§ 4. В чл. 6 думите "по площ, гори и" се заменят с "по площ, а при възможност и по вид гори и земи", а думите "произход гори" се заменят с "произход, гори и земи".

§ 5. В чл. 7 се създава ал. 9:

"(9) Собствениците на сгради, които са реституирани след 1990 г., могат да придобият право на собственост върху нормативно определената прилежаща площ по ред, определен с правилника за прилагането на закона. За придобиване на право на собственост, собствениците на реституираните сгради подават заявления до поземлените комисии по местонахождението на имота."

§ 6. В чл. 9, ал. 2 след думите "1 януари 1990 г." се добавя "или в които е осъществено ползване на дървесина от горското стопанство в нарушение на чл. 19, ал. 1 след 28 ноември 1997 г.".

§ 7. В чл. 11, ал. 1 след думите "инженер по горско стопанство" се добавя "или техник по специалност "Горско и ловно стопанство".

§ 8. В чл. 13 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1 думите "осемнадесет месеца от влизането на закона в сила" се заменят с "до 30 юни 1999 г.".

2. Алинея 3 се изменя така:

"(3) Правото на собственост се доказва с нотариални и крепостни актове, нотариално заверени писмени договори, вписани протоколи за делба, съдебни актове, а при липса на такива с емлячни и данъчни регистри, протоколи от комисиите по трудово-поземлената собственост, удостоверение за дялово участие в кооперации, стопански карти и списъците към тях и други писмени доказателства, допустими по Гражданския процесуален кодекс. Само писмени декларации на заявителите не могат да бъдат основание за доказване правото на собственост. При възможност заявлението се придружава и с описание на имота."

3. Алинеи 5, 6 и 7 се изменят така:

"(5) Поземлената комисия се произнася с решение за възстановяване на собствеността върху горите и земите от горския фонд в съществуващи, възстановими на терена стари реални граници и/или нови реални граници в срок до дванадесет месеца от изтичането на срока по ал. 1. В решението се описват размерът на имота, неговото местоположение (местност, граници, съседи), видът и произходът на гората и ограниченията на собствеността с посочване на основанията за това. Към решението се прилагат скица на имота и таксационна характеристика.

(6) Решенията на комисията по ал. 5 се съобщават на заявителите по реда на Гражданския процесуален кодекс и могат да се обжалват в четиринадесетдневен срок пред районния съд. Жалбата се подава чрез поземлената комисия. Съдът решава спора по същество. Срещу решението на районния съд може да се подаде касационна жалба пред окръжния съд по реда на Закона за Върховния административен съд.

(7) С правилника за прилагане на закона се определят изискванията за възстановяване на гори и земи от горския фонд в нови реални граници, картата при възстановяване на горите и земите в съществуващи или възстановими стари реални граници и техническите дейности за изработване картата на землището."

4. Създават се ал. 8, 9, 10 и 11:

"(8) При спор за материално право заинтересуваните лица осъществяват правата си по съдебен ред.

(9) При откриване на нарушения по този закон и правилника за неговото прилагане, на нови обстоятелства, нови писмени доказателства от съществено значение за постановяване на решението по ал. 6, поземлената комисия по искане на министъра на земеделието, горите и аграрната реформа или по искане на заинтересуваните се произнася с решение да го измени в срок до една година от откриване на новите обстоятелства или от новите писмени доказателства, но не по-късно от две години от постановяването на решението на поземлената комисия по ал. 5. Този ред не се прилага, когато за същите гори и земи от горския фонд има влязло в сила съдебно решение.

(10) Поземлената комисия се представлява пред съда от нейния председател, заместник-председател или от упълномощено лице с юридическо образование, или от Министерството на земеделието, горите и аграрната реформа.

(11) Въводът във владение на собствениците се извършва от поземлената комисия в присъствието на представител на съответното държавно лесничейство в шестмесечен срок от влизането в сила на решението за възстановяване на правото на собственост или на решението на съда."

§ 9. Член 14 се изменя така:

"Чл. 14. (1) Лицата, които не притежават документи за право на собственост съгласно чл. 13, ал. 3 поради това, че същите са изгубени или унищожени не по тяхна вина, подават заявление за възстановяване на правото на собственост върху гори и земи от горския фонд пред поземлените комисии по местонахождението на имота в срок до 31 октомври 1999 г.

(2) Поземлените комисии завеждат в отделен регистър заявленията по ал. 1.

(3) Министърът на земеделието, горите и аграрната реформа създава със заповед областни комисии, които извършват проверка по подадените заявления на лицата по ал. 1, в състав: председател - член на съответния окръжен съд, определен от неговия председател, и членове: представител на областната управа, определен от съответния областен управител, представител на съответната община, определен от общинския съвет, представител на регионалното управление на горите и представител на държавното лесничейство. В работата на комисията се привлича и представител на съответната поземлена комисия, определен от нейния председател.

(4) Областната комисия извършва на място анкетна проверка на всички заявления по ал. 1, приема решения по тях и съставя протокол за всяко землище поотделно, в който описва издадените решения. Протоколът се предоставя на поземлената комисия по реда на Гражданския процесуален кодекс и е задължителен за нея.

(5) Възстановяването на правото на собственост на лицата по ал. 1 се извършва в границите на частните гори и земи от горския фонд за територията на съответното землище, останали след възстановяването на собствеността по чл. 13, ал. 5 и определени с Постановление на Министерството на земеделието и държавните имоти по чл. 20 от Закона за горите (ДВ, бр. 124 от 1925 г.) или други налични документи и/или картен материал.

(6) Поземлените комисии въз основа на решенията на областната комисия по ал. 3 в срок шест месеца от тяхното получаване издават решения на лицата по ал. 1. В решенията се описват размерът на имота, неговото местоположение, видът и произходът на гората. Към решенията се прилага скица на имота и таксационна характеристика.

(7) Решенията на поземлената комисия по ал. 6 са окончателни и не подлежат на обжалване.

(8) При спор за материално право заинтересуваните лица осъществяват правото си по общия исков ред.

(9) Условията и редът на работата на комисиите по ал. 3 се уреждат с правилника за прилагането на закона."

§ 10. Създава се чл. 14а:

"Чл. 14а. Държавата стопанисва и управлява горите и земите от горския фонд, останали след възстановяването на правата на собствениците."

§ 11. В чл. 16, ал. 2 думите "държавни и местни такси" се заменят с "държавни такси, държавни нотариални такси и местни данъци и такси".

§ 12. В § 1 от допълнителната разпоредба се правят следните изменения и допълнения:

1. Точка 7 се изменя така:

"7. "гори - изключителна държавна собственост" са горите и земите в защитените територии, определени със закон; горите и земите в териториите от 200-метровата ивица покрай границите на Република България, включително и островите по граничните реки; гори и земи в зоните за строга охрана на водата и водовземните съоръжения; полезащитните горски пояси; гори и земи за защита на инженерно-технически съоръжения; семепроизводни градини, географски култури и дендрариуми. Под 200-метрова ивица покрай границата на Република България с Република Румъния в частта є по р. Дунав се разбира 200-метровата ивица от бреговата тераса на реката;".

2. Създава се т. 8:

"8. "ревир" е ограничена горска площ от трайни естествени граници, инструментално измерени на терена."

§ 13. В преходните и заключителните разпоредби се правят следните изменения и допълнения:

1. Параграф 3 се изменя така:

а) досегашният текст става ал. 1;

б) създава се ал. 2:

"(2) При продажба на идеална част от съсобственост от ревира от физически лица, на които е възстановено правото на собственост при условията на чл. 3, ал. 2 и 3, се прилага разпоредбата на чл. 33 от Закона за собствеността."

2. Параграф 9 се изменя така:

"§ 9. Правото на собственост върху гори, намиращи се в строителните граници на населените места, което не е възстановено по друг начин, на земеделски земи, залесени или самозалесили се, както и на земеделски земи, включени в Държавния горски фонд, се възстановява при условията и по реда на този закон."

Преходни и Заключителни разпоредби

§ 14. Подлежи на възстановяване правото на собственост на лицата, чиито гори и земи от горския фонд са конфискувани по Наредбата-закон за съдене от Народен съд виновниците за въвличане България в Световната война срещу съюзените народи и за злодеянията, свързани с нея (ДВ, бр. 219 от 1944 г.).

§ 15. Лицата по чл. 7, ал. 9 подават заявления до поземлените комисии в срок до шест месеца от влизането на този закон в сила.

§ 16. Министърът на земеделието, горите и аграрната реформа издава заповед по чл. 14, ал. 3 в двумесечен срок от влизането на този закон в сила.

§ 17. Министерският съвет в едномесечен срок от влизането на този закон в сила изменя и допълва правилника за прилагането на закона.

Законът е приет от ХХХVIII Народно събрание на 19 май 1999 г. и е подпечатан с официалния печат на Народното събрание.

Промени настройката на бисквитките