Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 53 от 22.VI

ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА КОРПОРАТИВНОТО ПОДОХОДНО ОБЛАГАНЕ

 

ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА КОРПОРАТИВНОТО ПОДОХОДНО ОБЛАГАНЕ

Обн. ДВ. бр.153 от 23 Декември 1998г., изм. ДВ. бр.53 от 22 Юни 2004г.

§ 1. В чл. 2 ал. 3 се изменя така:

"(3) Застрахователните дружества, взаимозастрахователните кооперации, както и чуждестранните лица за застрахователната и презастрахователната си дейност чрез място на стопанска дейност вместо с данък върху печалбата и с данък за общините, се облагат с данък върху застрахователните, презастрахователните и всички други премии и приходи от други дейности, включително несвързани със застраховането."


§ 2. Създава се чл. 2а:

"Чл. 2а. (1) Организаторите на хазартните игри: лотарии, томболи, тото и лото, залагане върху резултати от спортни състезания и случайни събития, числови лотарийни игри, Бинго и Кено, вместо с данък върху печалбата и данък за общините се облагат с окончателен данък върху стойността на получените за всяка игра залози, както следва:

1. за хазартните игри тото и лото, залагане върху резултатите от спортни състезания и върху случайни събития данъкът се декларира преди определяне на резултатите от всяка игра и се внася:

а) за игри със седмичен цикъл - в срок 3 работни дни след определяне на резултатите, но преди определянето на резултатите от следващата игра; при ежедневно провеждане на игрите - в срок 3 работни дни след определяне на резултатите за предходните седем календарни дни;

б) за игри с по-голям цикъл - в 7-дневен срок след определяне на резултатите;

2. за хазартните игри лотария, Бинго и Кено данъкът се събира върху номинала на залога, посочен във фишове, талони и билети или други документи за участие;

3. за хазартни игри, при които стойността на залога за участие се изразява в увеличена цена на телефонен импулс, данъкът се събира върху тази увеличена цена.

(2) Данъкът по ал. 1, т. 2 се удържа и внася от предприятията, определени от министъра на финансите или от друг орган, посочен със закон, отпечатващи документи за участие или осъществяващи вноса им. Неизползваните документи за участие могат да се заменят с нови на същата номинална стойност без заплащане на данък. Когато организаторът е прекратил дейността си, събраният данък върху неизползваните документи се връща от данъчната служба въз основа на данъчна проверка, която се извършва в 30-дневен срок от заявлението за прекратяване на дейността. Организаторите на хазартните игри по ал. 1, т. 2 декларират размера на направените залози.

(3) Данъкът по ал. 1, т. 3 се удържа и внася от лицензирания от държавата телефонен оператор. Телефонният оператор е длъжен да се увери, че организаторът на хазартната игра е получил разрешение, и да обяви пред данъчната служба договора, въз основа на който приема залозите. Данъкът се внася в сроковете по ал. 1, т. 1, букви "а" и "б". В същите срокове организаторът на хазартната игра и телефонният оператор декларират направените залози.

(4) Лицата по ал. 1 не могат да извършват друга търговска дейност, включително да организират други видове хазартни игри, извън посочените в ал. 1."


§ 3. В чл. 6, ал. 1, т. 2 думите "с идеална цел" се заменят с "които не са търговци".


§ 4. В чл. 7, ал. 5 думите "ал. 3" се заменят с "ал. 4"


§ 5. Член 11 се изменя така:

"Чл. 11. (1) Основа за облагане на дейността на застрахователните дружества, взаимозастрахователните кооперации, както и на чуждестранните лица за дейността им чрез място на стопанска дейност е:

1. разликата между размера на получените брутни застрахователни, презастрахователни и всички други премии, намалени с брутния размер на отстъпените презастрахователни премии и върнатите застрахователни премии през календарния месец, и

2. приходите от всички други дейности, включително несвързани със застраховането.

(2) Отрицателната разлика на образуваната по реда на ал. 1 данъчна основа за календарен месец се приспада от данъчната основа за следващите месеци."


§ 6. В чл. 12, ал. 1 накрая се поставя запетая и се добавя "с изключение на разпределената печалба под формата на дялове и акции по смисъла на чл. 12, ал. 1, т. 13 и 14 от Закона за облагане доходите на физическите лица".


§ 7. В чл. 22, ал. 2, т. 2 думите "и компютри" се заменят с "компютри и софтуер".


§ 8. В чл. 23 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 2:

а) в т. 7 думите "за сметка на наема" се заменят с "отчетени като дълготраен нематериален актив";

б) в т. 8 думата "отписаните" се заменя с "разходите от", а думите "(без тези за сметка на персонала)" се заменят с "без начисления данък върху добавената стойност";

в) точка 21 се изменя така:

"21. частта от разходите за ремонт на дълготрайните материални активи, превишаваща размера на начислените за тях през отчетния период амортизации на предприятието като цяло, с изключение на разходите за авариен ремонт;"

г) точка 22 се изменя така:

"22. тридесет на сто от начислените разходи за провизии в нефинансовите предприятия;"

д) в т. 23 накрая се добавя "освен когато дълготрайният материален актив е отписан за сметка на капитала;"

е) създава се т. 24:

"24. начислените разходи за провизии в банките, когато кредитите, провизирани със 100 на сто провизия, превишава 10 на сто от общата сума на кредитния портфейл на банката.";

2. В ал. 3 се създават т. 11 и 12:

"11. разходите за придобиване на контролни апарати в случаите, когато държавата определя въвеждането им с нормативен акт;

12. вноските от работодателите за допълнително доброволно пенсионно, здравно и социално осигуряване в размер до 30 000 лв. месечно за всеки осигурен работник или служител, включително с договор за възлагане на управление."

3. Алинея 10 се изменя така:

"(10) За данъчни цели не се регулират разходите за ремонти, финансирани пряко от безвъзмездна помощ и/или със заеми от международни финансови институции, когато гарант по заема е Република България."

4. Създава се ал. 11:

"(11) Положителните или отрицателните курсови разлики, възникнали в периода от записването на дялов или акционерен капитал в търговските дружества, и внасянето им в чуждестранна валута не се включват при определяне на облагаемата печалба."


§ 9. В чл. 24 се създава ал. 3:

"(3) Необложените с данъци и/или с недоказан произход средства, формиращи собствения капитал на данъчно задължените лица, се облагат по реда на чл. 44, ал. 1 и чл. 45."


§ 10. В чл. 26 се правят следните изменения и допълнения:

1. Алинея 2 се изменя така:

"(2) Алинея 1 се прилага и за лихвите, съдържащи се във вноските по договори за финансов лизинг и по банкови заеми."

2. Създава се ал. 5:

"(5) Алинеи 1, 2 и 3 не се прилагат в случаите, когато за съответния данъчен период размерът на привлечения капитал е равен или по-малък от размера на собствения капитал."


§ 11. В чл. 32, ал. 6 числото "21" се заменя с "20".


§ 12. В чл. 34 се правят следните изменения и допълнения:

1. Алинея 1 се изменя така:

"(1) Дивидентите и ликвидационните дялове, начислени от местни юридически лица и от неперсонифицирани дружества в полза на местни физически лица, местни юридически лица, които не са търговци, и чуждестранни лица, се облагат с данък, който се удържа при източника и е окончателен."

2. Създават се нова ал. 2 и ал. 3:

"(2) Когато дивидентите са начислени в полза на държавно или общинско юридическо лице (учреждение), което участва в капитала на дружеството на собствено основание (не като представител на държавата), данъкът по ал. 1 се удържа на общо основание.

(3) Разпоредбите на ал. 1 и 2 не се прилагат, когато разпределената печалба е под формата на дялове и акции по смисъла на чл. 12, ал. 1, т. 13 и 14 от Закона за облагане доходите на физическите лица."

3. Досегашната ал. 2 става ал. 4 и в нея след думите "данъчно задължените лица" се добавя "и едноличните търговци".


§ 13. В чл. 36 се правят следните изменения и допълнения:

1. Алинея 1 се изменя така:

"(1) Социалните разходи, направени от работодателите, независимо дали извършват стопанска дейност, включително за лицата, на които е възложено управлението, се облагат при източника с данък, който е окончателен, с изключение на вноските за допълнително доброволно пенсионно, здравно и социално осигуряване до размерите, определени в чл. 23, ал. 3, т. 12."

2. В ал. 2 думите "по реда на ал. 1" се заменят със "с данък при източника, който е окончателен".

3. Създава се ал. 3:

"(3) Разходите за гориво и смазочни материали на леките автомобили, които се облагат по ал. 2, се документират по общия ред независимо от това, дали е издаден пътен лист."


§ 14. В чл. 38 се правят следните изменения:

1. В ал. 1 числата "12" и "19" се заменят съответно със "17" и "22".

2. В ал. 2 след думите "следващата данъчна година" се поставя запетая и се добавя "включително при определяне на авансовите тримесечни вноски и", а думите "чл. 25" се заменят с "чл. 24, ал. 2".


§ 15. В чл. 44, ал. 1 числото "30" се заменя с "27".


§ 16. Член 46 се изменя така:

"Чл. 46. Данъкът на лицата по чл. 2, ал. 3 е в размер 7 на сто, а за дейността животозастраховане е 5 на сто. Данъкът е окончателен."


§ 17. Създава се чл. 46а:

"Чл. 46а. Данъкът по чл. 2а, ал. 1, т. 1 е 8 на сто върху направените залози, а данъкът по чл. 2а, ал. 1, т. 2 и 3 е 12 на сто върху направените залози, съответно върху увеличената цена на телефонния импулс. Данъкът е окончателен."


§ 18. Член 54 се изменя така:

"Чл. 54. Данъкът, дължим от лицата по чл. 2, ал. 3, се внася ежемесечно до 15-о число на следващия месец и е окончателен."


§ 19. В чл. 55 се правят следните изменения и допълнения:

1. Досегашният текст става ал. 1 и в нея думите "чл. 35 и 36" се заменят с "чл. 34, ал. 4".

2. Създават се ал. 2, 3 и 4:

"(2) Платците на еднократни данъци при източника по чл. 35, 36 и чл. 41, ал. 9 са длъжни да начисляват дължимите данъци и да ги внасят в бюджета до 15-о число на месеца, следващ месеца на начисляването.

(3) Платците на еднократни данъци при източника по чл. 34 са длъжни да удържат дължимите данъци и да ги внасят до края на месеца, следващ месеца, през който е взето решението за разпределяне на дивиденти и ликвидационни дялове.

(4) Лицата, удържали данъка по ал. 1 и удържали и внесли данъка по ал. 3, декларират това обстоятелство пред данъчната служба по данъчната регистрация на платеца. Въз основа на декларацията данъчната служба издава удостоверение за платени данъци на чуждестранното лице. Образецът на удостоверението и декларацията се одобряват от министъра на финансите."


§ 20. В чл. 56 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 5 накрая се добавя "в размер 20 на сто".

2. В ал. 6 думите "данъчната служба по местоседалището" се заменят с "данъчната служба по данъчната регистрация", а думите "по ал. 1" се заменят със "за периода от 1 април до 31 декември".

3. Създава се ал. 9:

"(9) Месечните авансови вноски на лицата по чл. 36, ал. 4 от Закона за облагане доходите на физическите лица са в размер 20 на сто, когато за предходната година облагаемият доход не превишава 50 млн. лв."


§ 21. Член 60 се изменя така:

"Чл. 60. (1) Дължимият данък върху печалбата се намалява с 10 на сто от сумата на вноските за учредяване на дружество или за увеличаване на дружествения капитал, използвани за придобиване или за подобрения, модернизация и реконструкция на дълготрайните материални активи, определени в чл. 22, ал. 2, т. 1. Правото се ползва и за годината на извършване на разхода за целите на предходното изречение, като с разрешеното намаление се намалява годишният данък по годишната данъчна декларация на лицето. За следващите данъчни години лицата ползват намалението при определянето и на авансовите вноски.

(2) Намалението по ал. 1 се ползва само за инвестициите, попадащи изцяло в административните граници на общини, в които за последните 3 години преди текущата има безработица 1,5 пъти по-висока от средната за страната за същия период съгласно приложението. Списъкът се актуализира след изтичането на всяка календарна година по предложение на Министерството на труда и социалната политика.

(3) Размерът на намалението по ал. 1 се отчита като резерви. Когато размерът на намалението е по-голям от дължимия данък върху печалбата за съответната година, с разликата се намалява изцяло или на части дължимият данък през следващите 5 данъчни години.

(4) За инвестициите и разходите по ал. 1, извършени през повече от една данъчна година, разпоредбите на ал. 3 се прилагат, като се спазва поредността на възникването им."


Приложение към чл. 60, ал. 2


Списък на общините с безработица 1,5 пъти по-висока от средната за страната за периода 1993 - 1997 г.



Код Община по ред
1 2 3
1 108 КОТЕЛ
2 217 КАОЛИНОВО
3 221 НИКОЛА КОЗЛЕВО
4 212 ДОЛЕН ЧИФЛИК
5 225 СУВОРОВО
6 330 УГЪРЧИН
7 311 ЗЛАТАРИЦА
8 331 ЧЕРВЕН БРЯГ
9 315 ЛУКОВИТ
10 308 ДОЛНИ ДЪБНИК
11 415 ДИМОВО
12 419 КУЛА
13 429 РУЖИНЦИ
14 433 ЯКИМОВО
15 406 БРЕГОВО
16 414 ГРАМАДА
17 422 МЕДКОВЕЦ
18 405 БОРОВАН
19 430 ХАЙРЕДИН
20 424 МИЗИЯ
21 418 КРИВОДОЛ
22 411 ВЪЛЧЕДРЪМ
23 407 БРУСАРЦИ
24 404 БОЙЧИНОВЦИ
25 401 БЕЛОГРАДЧИК
26. 427 ОРЯХОВО
27. 426 НОВО СЕЛО
28. 416 КНЕЖА
29. 412 ВЪРШЕЦ
30. 403 БОЙНИЦА
31; 408 БЯЛА СЛАТИНА
32. 505 БОРИНО
33. 518 НЕДЕЛИНО
34. 524 РАКИТОВО
35. 531 СТРЕЛЧА
36. 528 САДОВО
37. 508 ВЕЛИНГРАД
38. 525 РАКОВСКИ
39. 510 ДОСПАТ
40. 502 БАНИТЕ
41. 620 САМУИЛ
42. 612 КАЙНАРДЖА
43. 614 ЛОЗНИЦА
44. 626 ЦАР КАЛОЯН
45. 611 ИСПЕРИХ
46. 802 БЕЛИЦА
47. 825 НЕВЕСТИНО
48. 901 АРДИНО
49. 207 ВЕНЕЦ
50. 210 ВЪРБИЦА
51. 215 ДЪЛГОПОЛ
52. 226 ТЕРВЕЛ
53. 228 ХИТРИНО
54. 319 ПЕЛОВО
55. 325 СТРАЖИЦА
56. 332 ЯБЛАНИЦА
57. 321 ПОЛСКИ ТРЪМБЕШ
58. 306 ГУЛЯНЦИ
59. 310 ЕЛЕНА
60. 420 ЛОМ
61. 402 БЕРКОВИЦА
62. 514 ЛЕСИЧЕВО
63. 509 ДЕВИН
64. 516 МАДАН
65. 602 АНТОНОВО
66. 605 ВЕТОВО
67. 615 ОМУРТАГ
68. 603 БОРОВО
69. 606 ГЛАВИНИЦА
70. 627 ЦЕНОВО
71. 601 АЛФАТАР
72. 607 ДВЕ МОГИЛИ
73. 609 ЗАВЕТ
74. 812 ГЪРМЕН
75. 842 ТРЕКЛЯНО
76. 913 МИНЕРАЛНИ БАНИ
77. 902 БРАТЯ ДАСКАЛОВИ
78. 908 КИРКОВО
79. 921 СТАМБОЛОВО
80. 917 ПАВЕЛ БАНЯ
81. 117 СУНГУРЛАРЕ
82. 118 СТРАЛДЖА
83. 105 ЕЛХОВО
84. 224 СМЯДОВО
85. 222 ПРЕСЛАВ
86. 317 НИКОПОЛ
87. 506 БРАЦИГОВО
88. 623 СЛИВОПОЛЕ
89. 616 ОПАКА
90. 624 ТУТРАКАН
91. 613 КУБРАТ
92. 622 СИТОВО
93. 841 СТРУМЯНИ
94. 843 ТРЪН
95. 923 ТОПОЛОВГРАД


§ 22. Създава се чл. 61а:

"Чл. 61а. Преотстъпва се данък върху печалбата на земеделските производители - юридически лица, за непреработената растителна и животинска продукция, в това число от пчеларство, бубарство, сладководно рибовъдство от изкуствени водоеми и оранжерийно производство без декоративното. Преотстъпеният данък се отчита като резерви. Преотстъпването на данъка е валидно, ако отчетените като резерви преотстъпени средства се инвестират в посочените по-горе дейности."


§ 23. В чл. 64 думите "на невнесения данък" се заменят с "2 000 000 лв.".


§ 24. Създава се чл. 67а:

"Чл. 67а. (1) Предприятие по чл. 2а, ал. 2, което не удържи и не внесе данъка по чл. 46а, се наказва с имуществена санкция в размер на невнесения данък.

(2) При повторно нарушение по ал. 1 имуществената санкция се събира в двоен размер, а министърът на финансите отнема правото на предприятието да отпечатва или внася документите за участие в игрите по чл. 2а, ал. 1."


§ 25. В § 1 от допълнителните разпоредби се правят следните изменения и допълнения:

1. Точка 9 се изменя така:

"9. "Възнаграждения за технически услуги" означава плащания с източник Република България за всякакви услуги от консултантско и техническо естество, включително поддръжка и инсталиране, извършени от чуждестранно лице, освен ако извършителят на услугата не е служител на лицето, плащащо възнаграждението, или услугата е извършена чрез място на стопанска дейност. Договорите за управление не се смятат за технически услуги."

2. Точка 12 се изменя така:

"12. "Данъчен кредит" е правото при определените по този закон условия да се признае вече платен в чужбина данък върху печалбата или дохода от определения данък върху печалбата на данъчно задълженото лице от източници в страната и в чужбина."

3. В т. 25 се създава изречение второ:

"Не са разходи за ремонт по смисъла на закона разходите за техническото обслужване на транспортните средства и машините."

4. В т. 26 накрая се поставя запетая и се добавя "при условие че са в патримониума на данъчния субект повече от една година".

5. Създават се т. 27 и 28:

"27. "Дейност по занятие" във връзка с прилагането на чл. 36, ал. 2 е извършването на производствена или търговска (включително услуги и сервизна) дейност, доколкото леките автомобили не се използват за обслужване на административно-управленска дейност.

28. "Привлечен и собствен капитал" във връзка с прилагането на чл. 26, ал. 5 е определеният от Закона за счетоводството и нормативните актове по прилагането му."


§ 26. В § 2, ал. 1 от преходните и заключителните разпоредби думите "т. 1" се заменят с "т. 3".


Преходни и Заключителни разпоредби

§ 27. (*) Данъчнозадължените лица, ползващи данъчни облекчения по отменени разпоредби на този закон, имат право да изберат за следващи данъчни години дали да продължат използването на данъчните облекчения по отменените разпоредби, или облекчението по чл. 60.


§ 28. Заварените от този закон лица, ползващи облекчението по чл. 87, ал. 6 от Указ № 56 за стопанската дейност (отм., ДВ, бр. 59 от 1996 г.) и по глава пета от Закона за данък върху печалбата (отм., ДВ, бр. 115 от 1997 г.), прилагат разпоредбите на закона до изчерпване на загубите или до изтичане на петгодишния срок от възникването им.


§ 29. Дължимият данък, определен по реда на Указ № 56 за стопанската дейност (отм., ДВ, бр. 59 от 1996 г.), във връзка с необложените резерви в лицата по чл. 2, ал. 3, отчетени като разход при формиране на финансовия резултат преди данъчното преобразуване, се внася на 7 равни части до 2005 г. включително, като върху него не се начисляват лихви по Закона за лихвите върху данъци, такси и други подобни държавни вземания. Разсрочване на данъчните задължения не се прилага за дружества, които се преобразуват или се прекратяват с ликвидация или при несъстоятелност.


§ 30. В Закона за чуждестранните инвестиции (обн., ДВ, бр. 97 от 1997 г.; попр., бр. 99 от 1997 г.; доп., бр. 29 от 1998 г.) се правят следните изменения:

1. Членове 14, 15, 16, 17, 18, 19 и 20 се отменят.

2. В чл. 21 думата "приоритетни" се заменя с "определени" и накрая се добавя "и които могат да бъдат признати от Министерския съвет за приоритетни".


§ 31. В Закона за облагане доходите на физическите лица (обн., ДВ, бр. 118 от 1997 г., Решение № 6 на Конституционния съд на Република България от 1998 г. - бр. 35 от 1998 г.; изм., бр. 71 от 1998 г.) се правят следните изменения и допълнения:

1. В чл. 6 се създава ал. 3:

"(3) За целите на ал. 1, т. 2 денят на излизане и денят на влизане се смятат за един ден на пребиваване в страната. Броят на дните се определя на базата на печатите в паспорта на лицето за влизане и излизане от страната."

2. В чл. 12 се правят следните изменения и допълнения:

а) в ал. 1, т. 2 думата "пенсиите" се заменя със "сумите, получени от задължителното пенсионно, здравно и социално осигуряване";

б) създава се ал. 3:

"(3) Не се облагат с данък доходите на земеделските производители - физически лица, включително извършващите дейност като еднолични търговци, за непреработената растителна и животинска продукция, в това число за пчеларство, бубарство, сладководно рибовъдство от изкуствени водоеми и оранжерийно производство без декоративното."

3. В чл. 19, ал. 2:

а) в т. 1 накрая се поставя запетая и се добавя "както и стойността на безплатната храна на дежурния персонал, изпълняващ 12-часови дежурства в здравните заведения, на операционните екипи и на екипите по кръвонабиране";

б) в т. 4 числото "215" се заличава.

4. В чл. 20 се правят следните изменения и допълнения:

а) в ал. 2 думите "в общ размер до 30 на сто от минималната месечна работна заплата за страната" се заличават;

б) създава се ал. 5:

"(5) Обезщетенията по чл. 237, ал. 1, 2, 3 и 4 от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България и по чл. 261, ал. 1, 2, 3 и 4 от Закона за Министерството на вътрешните работи се прибавят към данъчната основа, определена по реда на ал. 1 и 2, и подлежат на общо облагане по чл. 35 в месеца на изплащането."

5. В чл. 22, ал. 1, т. 2 думите "в общ размер до 30 на сто от 12-те минимални работни заплати за страната" се заличават.

6. В чл. 24, ал. 5 накрая се поставя запетая и се добавя "за които е ползвано данъчно облекчение. Не се дължи данък по тази глава, когато наследниците продължат дейността на предприятието на едноличния търговец."

7. В чл. 26 се създава т. 8:

"8. доходи от доброволно социално, пенсионно и здравно осигуряване."

8. В чл. 31, ал. 1, т. 7, буква "с" - "Група/ лева" - в групи III, IV, V, VI, VII и VIII се правят следните изменения:



III IV, V VI, VII и VIII
800 000 600 000 300 000


9. В чл. 33 се създава нова ал. 4:

"(4) Лицата, извършващи дейност по чл. 31, ал. 1, т. 7, букви "а", "б", "в", "г", "д", "е", "ж", "к", "л", "н", "о", "п", "р", "х", "ч", "ш" и "я", които са пенсионери, упражняват дейността лично и не наемат работници, заплащат 60 на сто от определения окончателен годишен (патентен) данък за съответната дейност."

10. Таблицата към чл. 35, ал. 1 се изменя така:


Годишен доход Данък
   

До 900 000 лв.

Необлагаеми

От 900 000 лв. до 1 200 000 лв.

20 % за горн. над 900 000 лв.

От 1 200 000 лв. до 4 200 000 лв.

60 000 лв. + 26 % за горн. над 1 200 000 лв.

От 4 200 000 лв. до 15 600 000 лв.

840 000 лв. + 32 % за горн. над 4 200 000 лв.
Над 15 600 000 лв. 4 503 600 лв. + 40 % за горн. над 15 600 000 лв.


11. Таблицата към чл. 38, ал. 1 се изменя така:


Месечен доход Данък

До 75 000 лв.

Необлагаеми

От 75 000 лв. до 100 000 лв.

20 % за горн. над 75 000 лв.

От 100 000 лв. до 350 000 лв.

5 000 лв. + 26 % за горн. над 100 000 лв.

От 350 000 лв. до 1 300 000 лв.

70 000 лв. + 32 % за горн. над 350 000 лв.
Над 1 300 000 лв. 375 300 лв. + 40 % за горн. над 1 300 000 лв.


12. В чл. 39, ал. 2 след думите "по ал. 1" се добавя "и по чл. 38".

13. В чл. 42, ал. 1 накрая се добавят думите "с изключение на освободените по реда на чл. 12, ал. 3".

14. В § 1 от допълнителните разпоредби се създава т. 34:

"34. "Основна дейност" във връзка с прилагането на чл. 33, ал. 2 е тази, която има най-голям относителен дял в приходите за предходната данъчна година."

15. В преходните и заключителните разпоредби се създава § 5а:

"§ 5а. За 1999 г. срокът по чл. 41, ал. 3 и по чл. 44, т. 2 е до 28 февруари 1999 г."


§ 32. В Закона за местните данъци и такси (обн., ДВ, бр. 117 от 1997 г.; изм., бр. 71, 83 и 105 от 1998 г.) се правят следните изменения и допълнения:

1. В чл. 11, ал. 2 след думите "общински парцел" се добавя "или дворно място", а след думата "парцела" се поставя запетая и се добавя "съответно дворното място".

2. В чл. 17 се добавя изречение второ:

"Данъкът се внася в сроковете по чл. 28 в данъчната служба по местонахождението на имота съгласно декларираните данни."

3. В чл. 18 се правят следните изменения и допълнения:

а) досегашният текст става ал. 1;

б) създава се ал. 2:

"(2) При поискване от данъчните органи на данни и доказателствен материал за имотно състояние (копия от кадастрални и други карти и планове, компютърни модели, регистри и други) съответните служби на бюджетна издръжка са длъжни да ги предоставят безвъзмездно в 7-дневен срок."

4. В чл. 19 ал. 2 се отменя.

5. В чл. 21, ал. 1 накрая се поставя запетая и се добавя "а за жилищните имоти - данъчната им оценка съгласно приложение № 1".

6. В чл. 24 се правят следните изменения и допълнения:

а) в ал. 1:

1. в т. 1 накрая се добавят думите "за имотите - публична общинска собственост";

2. в т. 2 след думата "държавата" се добавя "за имотите - публична държавна собственост";

3. точка 3 се отменя;

4. точка 6 се отменя;

5. в т. 8 думите "Българската академия на науките" се заменят с "академиите за учебен процес и научна дейност";

6. точка 11 се отменя;

7. в т. 16 накрая се добавят думите "за период от 5 години, считано от датата на издаване на първоначалното удостоверение";

8. Създава се т. 17:

"17. недвижимите имоти, собствеността върху които е възстановена по закон и които не са в състояние да бъдат използвани, за период от 5 години. Данъкът върху горепосочените недвижими имоти, които се използват от държавата, общините, обществените организации или от търговски дружества, в които те участват, включително приватизираните, се дължи от ползвателите."

б) алинея 2 се изменя така:

"(2) Освобождаването по ал. 1, т. 1, 2, 4, 7, 8 и 9 е при условие, че имотите не се ползват със стопанска цел, несвързана с пряката им дейност".

в) създава се нова ал. 3:

"(3) Данъкът, дължим за сградите - паметници на културата, се отстъпва на собствениците срещу задължението да го използват за поддръжката и ремонта им. Данъкът не се отстъпва, когато сградата - паметник на културата, се използва със стопанска цел."

г) досегашната ал. 3 става ал. 4 и в нея думите "Алинеи 1 и 2" се заменят с "Алинеи 1, 2 и 3".

7. В чл. 26, ал. 1 се изменя така:

"(1) Гражданите в срок до 28 февруари подават в данъчната служба по местоживеенето си декларация, в която посочват притежаваните към 1 януари на текущата година недвижими имоти на територията на страната. Когато към 1 януари на годината няма промени в декларираните данни, декларация не се подава."

8. В чл. 28, ал. 1 след думата "срокове:" се добавя "от 20 февруари" и се добавя изречение второ:

"Допълнителният данък се плаща в срок до 30 юни на текущата година."

9. В чл. 34, т. 3 думите "6 средни месечни работни заплати за страната, определени към момента на откриване на наследството" се заменят с "1 000 000 лв."

10. В чл. 46, ал. 2, т. 1 думите "по пазарната им стойност" се заменят с "по уговорената цена".

11. В чл. 48, ал. 1, т. 1, буква "б" накрая се добавя "и домовете "Майка и дете".

12. В чл. 55 се правят следните изменения:

а) в ал. 3 думите "за мотоциклети се заплаща следният данък" се заменят със "за мотопеди се заплаща данък 2000 лв., а за мотоциклети, както следва:";

б) в ал. 9 след думата "други" се добавя "специални автомобили, без тролейбусите."

13. В чл. 56 се правят следните изменения и допълнения:

а) алинея 1 се изменя така:

"(1) За корабите, вписани в регистрите на малките кораби в българските пристанища и в регистрите на общините за корабите, плаващи по вътрешните води без контакт с Черно море и с река Дунав, без яхтите и скутерите, се събират по 500 лв. за всеки започнат бруто тон.";

б) в ал. 2 след думите "За корабите" се добавя "без яхтите, скутерите, влекачите и тласкачите", думите "бруто тонаж до 40 бруто тона включително и по 50 лв. за всеки бруто тонаж или за част от него над 40 бруто тона" се заменят със "започнат бруто регистър тон до 40 бруто регистър тона включително и по 50 лв. за всеки започнат бруто регистър тон над 40 бруто регистър тона.";

в) в ал. 3 думата "джетовете" се заменя с "един джет", а числото "50 000" се заменя със "100 000";

г) създават се ал. 4, 5 и 6:

"(4) За ветроходни и моторни яхти се заплаща данък по 10 000 лв. за всеки започнат бруто регистър тон.

(5) За скутери се заплаща данък по 1000 лв. на конска сила.

(6) За влекачи и тласкачи се заплаща данък по 100 лв. на конска сила."

14. В чл. 58, ал. 1 се правят следните изменения и допълнения:

а) точка 1 се изменя така:

"1. държавните и общинските органи и организации на бюджетна издръжка, които са със специален режим на движение, както и линейки и пожарни на други лица;"

б) точка 4 се изменя така:

"4. лекият автомобил - собственост на инвалид, с обем на двигателя до 1 800 куб. см и до мощност до 100 конски сили."

15. В чл. 62 се добавя изречение второ:

"Размерът на таксата се определя по реда на чл. 66 за всяка услуга поотделно - сметосъбиране и сметоизвозване; обезвреждане на битовите отпадъци в депа или други съоръжения; чистота на териториите за обществено ползване."

16. В чл. 63 се правят следните изменения:

а) в ал. 1 след думите "отпадъци и" се добавя "/или";

б) ал. 2 се изменя така:

"(2) Границите на районите и видът на предлаганите услуги по чл. 62 в съответния район, както и честотата на сметоизвозване се определят със заповед на кмета на общината и се обявяват публично до 30 октомври на предходната година."

17. В чл. 65 се правят следните изменения:

а) в ал. 1 думите "30 октомври" се заменят с "30 ноември";

б) в ал. 3 думата "предприятието" се заменя с "лицето".

18. В чл. 66 се създава ал. 3:

"(3) Когато до края на предходната година общинският съвет не е определил размер на таксата за битови отпадъци за текущата година, таксата се събира на база действащия размер към 31 декември на предходната година."

19. Досегашният текст на чл. 67 става ал. 1, с изключение на изречение второ на т. 2, което става ал. 2.

20. Член 71 се изменя така:

"Чл. 71. Не се събира такса за:

1. сметосъбиране и сметоизвозване - за имотите, които не се обслужват, за което общината уведомява данъчната служба; за имотите, които няма да се ползват през цялата година и е подадена декларация за това в данъчната служба по местонахождението им от собственика или ползвателя до края на предходната година;

2. поддържане чистотата на териториите за обществено ползване - когато услугата не се предоставя от общината;

3. обезвреждане на битовите отпадъци и поддържане на депа за битови отпадъци и други съоръжения за обезвреждане на битови отпадъци - когато няма такива."

21. В чл. 75 думите "будки и павилиони" се заличават, а накрая се добавя "или на месец в размер от 3 000 до 15 000 лв.".

22. В чл. 81, ал. 1 се правят следните изменения:

а) след думата "такси" запетаята се заличава и думите "определени в процент от минималната работна заплата в страната" се заменят с "в следните размери";

б) в т. 1 думите "от 20 до 60 на сто" се заменят с "от 10 000 до 30 000 лв.";

в) в т. 2 думите "от 10 до 40 на сто" се заменят с "от 5000 до 20 000 лв.";

г) в т. 3 думите "от 5 до 20 на сто" се заменят с "от 2500 до 10 000 лв.".

23. В чл. 84, ал. 1 думите "от 2 до 4 на сто от минималната месечна работна заплата за страната" се заменят с "от 1 000 до 2 000 лв."

24. В чл. 85, ал. 1 думите "от 10 до 25 на сто от минималната месечна работна заплата за страната" се заменят с "от 5000 до 12 500 лв."

25. В чл. 91 думите "от 5 до 10 на сто от минималната месечна работна заплата за страната" се заменят с "от 2500 до 5000 лв."

26. В чл. 92 след думите "10-о число" се поставя запетая и се добавя "а тези по чл. 86 - до 25-о число".

27. В чл. 94 думите "на почивка или курортно лечение" се заличават.

28. Член 95 се изменя така:

"Чл. 95 (1) Не заплащат такса лицата до 18-годишна възраст, редовните студенти, жените над 55 и мъжете над 60 години.

(2) За лицата по ал. 1 се записват данните, удостоверяващи съответното им качество."

29. В чл. 124 се правят следните изменения:

а) в ал. 1 числото "50 000" се заменя с "10 000";

б) алинея 2 се отменя.

30. В § 1 от допълнителната разпоредба се правят следните изменения:

а) в т. 6 думите "§ 4 от допълнителните разпоредби на Закона за данък върху добавената стойност" се заменят със "смисъла на Закона за корпоративното подоходно облагане";

б) точка 7 се изменя така:

"7. "Битови отпадъци" са тези, които се получават в резултат на жизнената дейност на хората по домовете, дворните места, в административните, социалните и други обществени сгради. Към тях се приравняват и отпадъците от търговските обекти, занаятчийските дейности, обектите за отдих и забавление, когато нямат характер на опасни отпадъци и в същото време тяхното количество или състав няма да попречи на третирането им съвместно с битовите."

31. В приложение № 1, чл. 3, ал. 3, т. 2 се правят следните изменения:

а) в буква "а" думите "Смолян, Търговище" се заличават;

б) в буква "б" след думата "Свищов" се добавя "Смолян, Търговище".

32. В приложение № 2 се правят следните изменения:

а) в чл. 10, ал. 1 числото "10" се заменя с "5";

б) в чл. 22 думите "раздел VI" се заменят с "раздел IV".


§ 33. В Закона за данъчното производство (обн., ДВ, бр. 61 от 1993 г.; изм. и доп., бр. 20 от 1996 г., бр. 51, 115 и 117 от 1997 г. и бр. 59 от 1998 г.) се правят следните изменения и допълнения:

1. Член 6 се изменя така:

"Чл. 6. (1) Лицата по чл. 5 и 5а се регистрират по ред, определен в наредба на министъра на финансите.

(2) Заварените към 31 декември 1998 г. лица по чл. 5 и 5а подават декларация за регистриране съгласно наредбата по ал. 1, ако имат задължение за това."

2. В чл. 11а се правят следните изменения и допълнения:

а) досегашният текст става ал. 1 и в т. 2 накрая се добавя:

"Данъчнозадължени лица, които са свързани с електронна система със съответната данъчна служба, могат да изпращат по електронен път на данъчните органи декларациите и справките, които са длъжни да представят в определените затова срокове; в седемдневен срок от датата на изпращането данъчнозадължените лица по предходното изречение представят или изпращат и подписани и подпечатани декларации и справки; в случаите, когато няма разлика между данните, изпратени по електронен път, и декларациите и справките, за начало на срока се приема датата на изпратеното съобщение по електронен път."

б) създава ал. 2:

"(2) За целите на данъчната статистика, планирането и анализа на прилагането на данъчното законодателство началникът на данъчната администрация определя кръга на данъчнозадължените лица, които да предоставят информация по образец, утвърден от министъра на финансите."

3. В чл. 12 се правят следните изменения и допълнения:

а) в ал. 1 т. 9 се отменя;

б) създава се ал. 3:

"(3) В случаите по ал. 2 актът за констатации изпълнява функциите на мотиви за издаване на данъчен облагателен акт."

4. Членове 13 и 14 се отменят.

5. В чл. 15, ал. 1 изречение първо се изменя така:

"С данъчен облагателен акт се определят, коригират и/или прихващат данъчни задължения, както и се възстановяват внесени суми, данъци и резултати за данъчен период, подлежащи на възстановяване, когато това е предвидено в закон."

6. В чл. 16 се правят следните изменения и допълнения:

а) алинея 1 се изменя така:

"(1) Началникът на съответната данъчна служба издава данъчен облагателен акт след преценка на акта за констатации и доказателствата към него. Към данъчния облагателен акт се прилага актът за констатации, който изпълнява функциите по чл. 12, ал. 3 и е негова неразделна част."

б) алинея 3 се изменя така:

"(3) Заварените към 31 декември 1998 г. производства по издаване и обжалване на данъчнооблагателни актове се приключват по досегашния ред."

7. В чл. 17 се правят следните изменения:

а) в ал. 1 думите "в подадената декларация са" се заменят с "има данни за", а думите "отчетността не е редовна" се заменят с "липсва редовно счетоводство съгласно Закона за счетоводството и/или воденото счетоводство не дава възможност за текущ и последващ контрол, или данъчнозадълженото лице не е открито на декларирания пред данъчната администрация адрес".

б) алинея 3 се изменя така:

"(3) Когато имущественото и финансовото състояние на данъчните субекти за съответния данъчен период не съответства на декларираните приходи, доходи, източници на формиране на собствения капитал и/или на безвъзмездно финансиране на стопанската дейност, данъчният орган задължително прави оценка и облага по реда на съответния закон недекларираните печалби и доходи."

8. В чл. 20 се правят следните изменения и допълнения:

а) в ал. 3 след думата "ревизия" се добавят думите "и издава данъчен облагателен акт, с който уважава или отказва да уважи молбата";

б) алинея 5 се изменя така:

"(5) Актът по ал. 3, както и заповедта на началника на данъчната служба за спиране или възобновяване на срокове, за възстановяване на срокове, за възстановяване по Закона за данък върху добавената стойност, подлежат на обжалване по реда на чл. 23 - 26."


§ 34. В Закона за данъчната администрация (обн., ДВ, бр. 59 от 1993 г.; изм., бр. 19 от 1996 г. и бр. 21 от 1998 г.) се правят следните изменения и допълнения:

1. Член 4 се изменя така:

"Чл. 4. (1) Данъчен служител може да бъде дееспособен български гражданин, който не е осъждан за умишлено престъпление от общ характер, не е лишен по съдебен ред от правото да заема съответната длъжност и отговаря на изискванията за работа в данъчната администрация.

(2) Изискванията за работа в данъчната администрация, организацията на работа, условията и редът за професионалната оценка и израстване на данъчните служители се уреждат с правилник за вътрешния ред, който се издава от министъра на финансите.

(3) Служителите на данъчната администрация на длъжности, определени със заповед на началника на Главното управление на данъчната администрация, периодично полагат професионален квалификационен тест и подлежат на експертна психологична оценка. Психологичната оценка се ползва единствено за служебни нужди от лица, определени със заповед на началника на Главното управление на данъчната администрация, при условията на чл. 14, ал. 2."

2. В чл. 9, ал. 2 думата "управлението" се заменя с "данъчната администрация".

3. В чл. 14 се правят следните изменения и допълнения:

а) създава се нова ал. 3:

"(3) Редът и начинът за съхраняване и неразгласяване на обстоятелствата и фактите по ал. 2, както и отговорните длъжностни лица, се определят със заповед на началника на Главното управление на данъчната администрация. Нарушенията се санкционират по чл. 31 от Закона за данъчното производство, а отговорните длъжностни лица се уволняват дисциплинарно."

б) досегашната ал. 3 става ал. 4.

4. Член 15 се изменя така:

"Чл. 15. Служителите на данъчната администрация не могат:

1. да са еднолични търговци, неограничено отговорни съдружници или да участват лично или чрез подставени лица в органите на управление на търговски дружества, кооперации и други организации със стопанска дейност;

2. да сключват допълнителни трудови договори и да работят под каквато и да е форма извън системата на данъчната администрация освен с писменото съгласие на началника на Главното управление на данъчната администрация или на упълномощено от него лице;

3. в случаите на т. 2, когато дейността е свързана с дейността по основния трудов договор на данъчните служители, писменото съгласие се дава, когато в договора е вписана клауза за задължително даване на писмени становища, както и имуществената отговорност за дадените становища."

5. В чл. 17 се правят следните изменения и допълнения:

а) алинея 1 се отменя;

б) алинея 2 се изменя така:

"(2) Средствата, набрани от отчисления в размер 25 на сто от допълнителните приходи за бюджета, представляващи данъци, такси и други държавни вземания, установени и събирани върху укрити и/или недекларирани облагаеми сделки, доходи, печалби и имущества, постъпват като собствени приходи в бюджета по чл. 2.";

в) алинея 3 се изменя така:

"(3) Средствата по ал. 2 се начисляват и разходват само за развитие на материалната база, за повишаване на квалификацията и за стимулиране на данъчната администрация по ред, определен с наредба, издадена от министъра на финансите."

6. В преходните и заключителните разпоредби се правят следните изменения и допълнения:

а) параграф 4 се изменя така:

"§ 4. В срок до 31 януари 1999 г. наличните остатъци по извънбюджетната сметка на Главното управление на данъчната администрация "Материална база, квалификация и стимулиране" се превеждат в бюджета по чл. 2, от който се финансират разходите по чл. 17."

б) параграф 5 се отменя.


§ 35. В Закона за лихвите върху данъци, такси и други подобни държавни вземания (обн., Изв., бр. 91 от 1957 г.; изм. и доп., ДВ, бр. 52 от 1965 г., бр. 38 от 1989 г., бр. 21 от 1991 г. и бр. 51 от 1997 г.) в чл. 1, ал. 1 числото "0,1" се заменя с "0,05".


§ 36. В Закона за Българската народна банка (обн., ДВ, бр. 46 от 1997 г.; доп., бр. 49 от 1998 г.) в чл. 59 се правят следните изменения и допълнения:

1. Досегашният текст става ал. 1 и накрая се добавя "само във връзка с основната си дейност и въз основа на план-сметка, утвърдена от министъра на финансите".

2. Създава се ал. 2:

"(2) Изискването по ал. 1 не се прилага при внос и износ на ценни книги, банкноти и ценни метали."


§ 37. В Закона за гарантиране на влоговете в банките (обн., ДВ, бр. 49 от 1998 г.; изм., бр. 73 от 1998 г.) в чл. 7, ал. 3 накрая се добавят думите "само по операциите по гарантиране на влоговете".


§ 38. В Закона за Държавната банка за инвестиции и развитие (обн., ДВ, бр. 95 от 1996 г.; изм., бр. 52 от 1997 г.) в чл. 24 думите "дейността й" се заменят с "пряката й дейност".


§ 39. В Закона за изпълнение на наказанията (обн., ДВ, бр. 30 от 1969 г.; изм. и доп., бр. 34 от 1974 г., бр. 84 от 1977 г., бр. 36 от 1979 г., бр. 28 от 1982 г., бр. 27 и 89 от 1986 г., бр. 26 от 1988 г., бр. 21 от 1990 г., бр. 109 от 1993 г., бр. 50 от 1995 г., бр. 12 и 13 от 1997 г. и бр. 73 от 1998 г.) в чл. 64б ал. 2 се изменя така:

"(2) Приходите по фонд "Затворно дело", пряко свързани с подобряването на условията в местата за изтърпяване на наказания, се освобождават от данъчно облагане."


§ 40. В Закона за защита, рехабилитация и социална интеграция на инвалидите (обн., ДВ, бр. 112 от 1995 г.; изм. и доп., бр. 110 от 1996 г., бр. 123 от 1997 г.; Решение № 31 на Конституционния съд от 1998 г. - бр. 140 от 1998 г.) се правят следните изменения:

1. В чл. 23, ал. 1, т. 1 и ал. 2 се отменят.

2. В чл. 26, т. 2 се отменя.

3. Член 37 се отменя.


§ 41. В Закона за народната просвета (обн., ДВ, бр. 86 от 1991 г.; изм. и доп., бр. 90 от 1996 г., бр. 36 и 124 от 1998 г.) в чл. 44 ал. 7 се отменя.


§ 42. В Закона за паметниците на културата и музеите (обн., ДВ, бр. 29 от 1969 г.; изм. и доп., бр. 29 от 1973 г., бр. 36 от 1979 г., бр. 87 от 1980 г., бр. 102 от 1981 г., бр. 45 от 1984 г., бр. 45 от 1989 г., бр. 10 и 14 от 1990 г, бр. 112 от 1995 г.; Решение № 5 на Конституционния съд от 1996 г. - бр. 31 от 1996 г.; изм., бр. 44 от 1996 г. и бр. 117 от 1997 г.) в чл. 29, ал. 1 изречения трето и четвърто се заличават.


§ 43. В Закона за пенсиите (обн., Изв., бр. 91 от 1957 г.; попр., бр. 92 от 1957 г.; изм. и доп., бр. 104 от 1959 г., бр. 51 от 1961 г., бр. 105 от 1962 г.; ДВ, бр. 103 от 1964 г., бр. 92 от 1965 г., бр. 25 и 101 от 1966 г., бр. 102 от 1967 г., бр. 59 и 97 от 1969 г., бр. 48 и 63 от 1970 г., бр. 3 и 61 от 1971 г., бр. 36 и 65 от 1972 г., бр. 53 от 1973 г., бр. 34 от 1974 г., бр. 3, 36 и 53 от 1975 г., бр. 2 и 63 от 1976 г., бр. 80 от 1979 г., бр. 90 от 1980 г., бр. 9 от 1981 г., бр. 28 от 1983 г., бр. 44 и 69 от 1984 г., бр. 70 и 81 от 1985 г., бр. 6 и 46 от 1989 г.; попр., бр. 61 от 1989 г.; изм. и доп., бр. 99 от 1989 г., бр. 6,30 и 81 от 1990 г., бр. 12 от 1991 г., бр. 52 от 1992 г.; Решение № 11 на Конституционния съд от 1992 г. - бр. 64 от 1992 г.; изм. и доп., бр. 85 от 1992 г., бр. 102 от 1993 г., бр. 49 от 1994 г., бр. 68 и 104 от 1995 г., бр. 22 и 67 от 1996 г., бр. 46 от 1997 г.; Решение № 12 на Конституционния съд от 1997 г. - бр. 89 от 1997 г.; изм. и доп., бр. 123 от 1997 г.) в чл. 53 думата "данъци" се заличава.


§ 44. В Закона за подпомагане на земеделските производители (обн., ДВ, бр. 58 от 1998 г.; доп., бр. 79 от 1998 г.) се правят следните изменения:

1. В чл. 14, ал. 1, т. 6 се изменя така:

"6. вноски в размер 2 на сто върху нетния размер на приходите от продажби на продукцията от предприятията на хранително-вкусовата промишленост. Вноските са за сметка на печалбата след данъчното й облагане."

2. Член 28 се отменя.


§ 45. В Закона за стоковите борси и тържищата (обн., ДВ, бр. 93 от 1996 г.; изм. и доп., бр. 41 от 1998 г.) чл. 63 се отменя.


§ 46. В Закона за творческите фондове (обн., ДВ, бр. 27 от 1973 г.; изм. и доп., бр. 20 от 1979 г.) чл. 6 се отменя.


§ 47. В Указа за учредяване на Държавна парично-предметна лотария (обн., Изв., бр. 91 от 1958 г.; изм. и доп., ДВ, бр. 110 от 1993 г.) се правят следните изменения и допълнения:

1. В чл. 4 думите "и запори за каквато и да е цел" се заличават.

2. В чл. 5, ал. 3 след думата "пласьорите" се поставя запетая и се добавя "имащи категория инвалидност".


§ 48. В Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България (обн., ДВ, бр. 112 от 1995 г.; изм. и доп., бр. 67 от 1996 г., бр. 122 от 1997 г. и бр. 70 и 93 от 1998 г.) се правят следните изменения и допълнения:

1. В чл. 234, ал. 1 след думата "храна" се добавя "или левовата равностойност", а думите "или пари за тях" се заличават.

2. В чл. 237 се правят следните изменения и допълнения:

а) в ал. 1 накрая се поставя запетая и се добавя "умножени по 1,45";

б) в ал. 3 накрая се поставя запетая и се добавя "умножени по 1,45";

в) в ал. 4 накрая се поставя запетая и се добавя "умножени по 1,45";

г) алинея 8 се отменя.


§ 49. В Закона за Министерството на вътрешните работи (обн., ДВ, бр. 122 от 1997 г.,Решение № 3 на Конституционния съд от 1998 г. - бр. 29 от 1998 г.; изм., бр. 70 и 73 от 1998 г.) се правят следните изменения и допълнения:

1. В чл. 223, ал. 2, изречение първо думите "или се изплаща паричната му равностойност, която не подлежи на облагане с данък" и изречение второ се заличават.

2. В чл. 261 се правят следните изменения и допълнения:

а) в ал. 1 накрая се поставя запетая и се добавя "умножени по 1,45";

б) в ал. 3 накрая се поставя запетая и се добавя "умножени по 1,45";

в) в ал. 4 накрая се поставя запетая и се добавя "умножени по 1,45";

г) в ал. 5 думите "или на неговата равностойност" се заличават;

д) алинея 6 се отменя.


§ 50. В Закона за здравното осигуряване (обн., ДВ, бр. 70 от 1998 г.; изм., бр. 93 от 1998 г.) чл. 32 се отменя.


§ 51. Параграф 10 не се прилага за договорите, сключени преди 1 януари 1999 г., по които изпълнението е започнало.


§ 52. Законът влиза в сила от 1 януари 1999 г., с изключение на:

1. Параграфи 7, 8, 11, 12, т. 2, 13, 14 и § 25, т. 2, които се прилагат от 1 януари 1998 г.

2. Параграф 33, който влиза в сила от деня на обнародването на закона в "Държавен вестник".

-------------------------

Законът е приет от XXXVIII Народно събрание на 9 декември 1998 г. и е подпечатан с официалния печат на Народното събрание.


Преходни и Заключителни разпоредби
КЪМ ЗАКОНА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА КОРПОРАТИВНОТО ПОДОХОДНО ОБЛАГАНЕ

(ОБН. - ДВ, БР. 53 ОТ 2004 Г., В СИЛА ОТ 01.01.2005 Г.)


§ 10. Параграф 27 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за изменение и допълнение на Закона за корпоративното подоходно облагане (ДВ, бр. 153 от 1998 г.) и § 60 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за изменение и допълнение на Закона за корпоративното подоходно облагане (ДВ, бр. 119 от 2002 г., изм., бр. 109 от 2003 г.) се прилагат до датата на присъединяване на Република България към Европейския съюз.

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

§ 21. Законът влиза в сила от 1 януари 2005 г., с изключение на:

1. параграф 13, т. 2, буква "в", относно чл. 147, ал. 3, която влиза в сила от 1 януари 2007 г.;

2. параграф 16, който влиза в сила от 1 октомври 2004 г.;

3. параграф 11, т. 3, относно чл. 59, т. 1, § 17 и § 18, които влизат в сила от деня на обнародването на закона в "Държавен вестник".


Промени настройката на бисквитките