ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ТЪРГОВСКИЯ ЗАКОН
ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ТЪРГОВСКИЯ ЗАКОН
Обн. ДВ. бр.70 от 19 Юни 1998г.
§ 1. В чл. 21, ал. 1, изречение първо, думата "фирмата" се заменя с "предприятието".
§ 2. В чл. 149, ал. 1 числото "50 000" се заменя с "определения в чл. 117, ал. 1 минимален размер".
§ 3. В чл. 187а, ал. 6 запетаята след цифрата "2" се заличава и думите "5 и 6" се заменят с "и 5".
§ 4. В чл. 580, ал. 3 думата "предаде" се заменя с "продаде".
§ 5. Създава се чл. 607а:
"Основания за откриване на производство по несъстоятелност
Чл. 607а. (1) Производство по несъстоятелност се открива за търговец, който е неплатежоспособен.
(2) Освен при неплатежоспособност, производство по несъстоятелност се открива и при свръхзадълженост на дружество с ограничена отговорност, акционерно дружество или командитно дружество с акции."
§ 6. В чл. 608 се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинея 1 се отменя.
2. Досегашната ал. 2 става ал. 1 и в нея накрая се добавя "или публичноправно задължение към държавата и общините, свързано с търговската му дейност."
3. Досегашната ал. 3 става ал. 2 и се изменя така:
"(2) Неплатежоспособността се предполага, когато длъжникът е спрял плащанията."
§ 7. Член 610 се изменя така:
"Чл. 610. Едновременно с откриването на производството по несъстоятелност за търговското дружество се смята за открито и производството по несъстоятелност за неограничено отговорния му съдружник."
§ 8. В чл. 611 се правят следните изменения:
1. Заглавието се изменя така:
"Откриване на производство по несъстоятелност за починал или за заличен едноличен търговец и за дружество в ликвидация"
2. Алинея 1 се изменя така:
"(1) Производство по несъстоятелност се открива и за починал или за заличен в търговския регистър едноличен търговец, ако преди смъртта, съответно преди заличаването, той е бил неплатежоспособен."
3. Създава се нова ал. 2:
"(2) Производство по несъстоятелност се открива и за починал или заличен в търговския регистър неограничено отговорен съдружник."
4. Досегашната ал. 2 става ал. 3.
5. Досегашната ал. 3 става ал. 4 и се изменя така:
"(4) В случаите по ал. 1 и 2 искането за откриване на производство по несъстоятелност може да бъде направено в едногодишен срок от смъртта, съответно от заличаването в търговския регистър".
§ 9. В чл. 612 се правят следните изменения:
1. В ал. 1 думите "застрахователно дружество" се заменят със "застраховател".
2. В ал. 2, изречение първо след думата "банка" се добавя "и застраховател", а в изречение второ думата "няма" се заменя с "не е".
3. Създава се ал. 3:
"(3) Отношенията, свързани с неплатежоспособността на търговец - публично предприятие, което упражнява държавен монопол или е създадено с особен закон, се уреждат с отделен закон."
§ 10. Създава се чл. 613а:
"Обжалване на определенията и решенията на окръжния съд
Чл. 613а. (1) Постановените от окръжния съд определения и решения, свързани с производството по несъстоятелност, подлежат на обжалване пред Върховния касационен съд при условията и по реда на чл. 213 - 218к от Гражданския процесуален кодекс, доколкото в този закон не е предвидено друго.
(2) Върховният касационен съд образува делото в деня на получаването на жалбата или най-късно на следващия работен ден и постановява решението си най-късно в двумесечен срок от образуването на делото."
§ 11. В чл. 614 се правят следните изменения:
1. В ал. 2 думите "или неограничено отговорен съдружник" се заличават.
2. Създава се нова ал. 3:
"(3) В имуществото на неограничено отговорния съдружник се включва и 1/2 част от вещите, правата върху вещи и паричните влогове - съпружеска имуществена общност."
3. Досегашната ал. 3 става ал. 4 и в нея след думата "длъжника" се добавя "и неограничено отговорния съдружник".
§ 12. В чл. 615 думата "разделянето" се заменя с "делбата".
§ 13. В чл. 618 ал. 2 се отменя.
§ 14. В чл. 620 се правят следните изменения:
1. В ал. 1 след думата "несъстоятелност" се добавя "подадена от длъжника", а думата "до" се заменя с "при".
2. Създават се нови ал. 2 и 3 и ал. 4:
"(2) Когато молбата за откриване на производство по несъстоятелност е подадена от кредитор, както и при присъединяване на кредитор държавната такса се събира от кредитора.
(3) След откриването на производството по несъстоятелност разноските се събират от масата на несъстоятелността. За целта съдът може да разреши синдикът да извърши разпореждане по чл. 658, ал. 1, т. 8.
(4) Ако в утвърдения от съда план за оздравяване по чл. 705 не е уговорено друго, с решението си по чл. 707 съдът осъжда длъжника да плати дължимата държавна такса и направените разноски."
3. Досегашната ал. 2 става ал. 5.
4. Досегашната ал. 3 става ал. 6 и в нея след думите "заличаване на" се добавя "възбрана по чл. 630, ал. 1, т. 4 и на".
§ 15. В чл. 622 след числото "641" се добавя "705, ал. 2, чл.", а след числото "710" се добавя "713, ал. 2, чл.".
§ 16. В чл. 623 след думата "синдик" се поставя запетая и се добавя "а в случаите по чл. 707, ал. 2, т. 2 - на назначения прокурист".
§ 17. Член 624 се изменя така:
"Срок за вписване и обнародване
Чл. 624. (1) Съдът е длъжен да впише в съответния съдебен регистър съдебните актове по чл. 622 и 623 в деня на постановяването им или най-късно на следващия работен ден.
(2) Съдът е длъжен да поиска обнародване на съдебните актове по чл. 622 и 623 едновременно с вписването в съдебния регистър. Обнародването се извършва в първия брой на "Държавен вестник" след деня на получаване на искането или най-късно в следващия брой."
§ 18. В чл. 625 накрая се поставя запетая и се добавя "както и по публичноправно задължение към държавата или общините, свързано с търговската дейност на длъжника."
§ 19. В чл. 629 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 2 след думата "съда" се добавя "в заседание при закрити врата с призоваване на длъжника и молителя, най-късно", а след думата "срок" се добавя "от подаването на молбата".
2. Създава се ал. 3:
"(3) Съдът е длъжен да образува делото в деня на подаването на молбата и да постанови решението си най-късно в тримесечен срок от образуването на делото."
§ 20. Създава се чл. 629а:
"Предварителни обезпечителни мерки
Чл. 629а. (1) Преди да постанови решението си по молбата за откриване на производство по несъстоятелност, ако това се налага за запазване имуществото на длъжника, по искане на кредитор или служебно съдът може:
1. да назначи предварително временен синдик, който има правомощията по чл. 635, ал. 1;
2. да допусне мерките по чл. 630, ал. 1, т. 4;
3. да постанови спиране на изпълнителните дела срещу имуществото на длъжника, с изключение на изпълнителните дела, образувани по Закона за събиране на държавните вземания;
4. да допусне предвидените в чл. 642 мерки;
5. да наложи мерките, предвидени в чл. 650.
(2) Когато искането за налагане на мерките по ал. 1 е направено от кредитор, съдът ги налага:
1. ако молбата на кредитора е подкрепена с убедителни писмени доказателства, или
2. ако бъде представено обезпечение в определения от съда размер за компенсиране на нанесените на длъжника вреди, в случай, че не се установи, че длъжникът е неплатежоспособен, съответно свръхзадължен.
(3) Съдът може да задължи кредитора да представи обезпечение и в случаите по ал. 2, т. 1.
(4) Наложените обезпечителни мерки ползват всички кредитори на несъстоятелността.
(5) Съдът може да отмени наложените обезпечителни мерки, ако тяхното продължаване не е наложително с оглед на постигане целите на обезпечаването.
(6) Определението за постановяване на мерките по ал. 1 се съобщава на лицето, по отношение на което са наложени, и на лицето, което е поискало налагането им. Определението подлежи на обжалване в 7-дневен срок от получаване на съобщението.
(7) Определението за постановяване на мерките по ал. 1 подлежи на незабавно изпълнение. Обжалването не спира изпълнението му.
(8) Обезпечителните мерки се смятат за отменени, когато с влязло в сила решение молбата за откриване на производството по несъстоятелност бъде отхвърлена.
(9) Наложените обезпечителни мерки имат действие до датата на решението за откриване на производството по несъстоятелност. От тази дата действието им се заменя с действието на решението за откриване на производството по несъстоятелност, както и на мерките, постановени по реда на чл. 630, ал. 1, т. 4. Съдът може на основание чл. 630, ал. 1, т. 4 да постанови нови обезпечителни мерки, както и да продължи действието на наложените по реда на този член мерки."
§ 21. В чл. 630 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 се правят следните изменения:
а) след думите "Когато констатира неплатежоспособност" се поставя запетая и се добавя "съответно свръхзадълженост";
б) в т. 1 след думата "неплатежоспособността" се поставя запетая и се добавя "съответно свръхзадължеността".
2. В ал. 2 думите "дори и да не" се заменят с "преди да".
§ 22. В глава четиридесета се създава чл. 634а:
"Дата на откриване на производството по несъстоятелност
Чл. 634а. Производството по несъстоятелност се смята за открито от датата на решението по чл. 630, ал. 1. Ако действия по чл. 635, 636, ал. 1, чл. 637, 638 и 646 са извършени на тази дата, смята се, че те са извършени след откриването на производството по несъстоятелност."
§ 23. В чл. 636, ал. 2 се изменя така:
"(2) Изпълнението, направено на длъжника след датата на решението за откриване на производството по несъстоятелност, но преди обнародването, е действително, ако изпълнителят не е знаел за откриването на производството или макар и да е знаел, даденото е влязло в масата на несъстоятелността. Добросъвестността се предполага до доказване на противното."
§ 24. В чл. 637 се правят следните изменения:
1. В ал. 2 текстът след думите "ако вземането бъде прието" се заменя с "при условията на чл. 693, ал. 1, т. 1".
2. Създават се ал. 3 и 4:
"(3) Спряното на основание ал. 1 производство се възобновява и продължава с участието на:
1. синдика и кредитора, ако вземането не е включено в списъка на приетите от синдика вземания или в одобрения от съда списък по чл. 692;
2. синдика, кредитора и лицето, подало възражение, ако вземането е включено в списъка на приетите от синдика вземания, но срещу него е направено възражение по реда на чл. 692, ал. 2.
(4) Решението, постановено по ал. 3, има установително действие в отношенията на длъжника, синдика и всички кредитори на несъстоятелността."
§ 25. В чл. 638, ал. 3 думите "по продажба на заложена или ипотекирана вещ" се заменят с "по реализация на обезпечението" и се създава изречение второ: "Получената над размера на обезпечението сума се внася в масата на несъстоятелността."
§ 26. Създава се чл. 639а:
"Особени случаи на продажба
Чл. 639а. В случаите по чл. 630, ал. 2 синдикът само с разрешение на съда може да продаде, преди да е постановено започване на осребряване на имуществото:
1. бързоразвалящи се вещи от масата на несъстоятелността;
2. имущество от масата на несъстоятелността, ако това е необходимо за издръжката на производството по несъстоятелност."
§ 27. В чл. 645 се правят следните изменения:
1. В ал. 3 думата "масата" се заменя с "кредиторите", а след думата "неплатежоспособност" се поставя запетая и се добавя "съответно свръхзадълженост."
2. В ал. 4 думата "масата" се заменя с "кредиторите", а след думата "неплатежоспособността" се поставя запетая и се добавя "съответно свръхзадължеността."
§ 28. В чл. 646 се правят следните изменения:
1. В ал. 1 думата "масата" се заменя с "кредиторите", а думата "обнародването" се заменя с "датата".
2. Алинея 2 се изменя така:
"(2) Нищожно по отношение на кредиторите на несъстоятелността е извършването от длъжника след началната дата на неплатежоспособността, съответно свръхзадължеността на следните действия и сделки:
1. изпълнение на парично задължение, независимо от начина на изпълнението;
2. безвъзмездна сделка с имуществено право от масата на несъстоятелността;
3. учредяване на залог, ипотека или друго обезпечение върху имуществено право от масата на несъстоятелността;
4. възмездна сделка с имуществено право от масата на несъстоятелността, при която даденото значително надхвърля по стойност полученото."
§ 29. В чл. 647 думата "масата" се заменя с "кредиторите".
§ 30. В чл. 649 се правят следните изменения и допълнения:
1. Създава се нова ал. 2:
"(2) При предявяване на иск от синдика предварително държавна такса не се събира, ако съдът признае, че няма достатъчно средства за заплащането й. Ако искът бъде уважен, следващата се държавна такса се събира от осъдената страна, а ако искът бъде отхвърлен, държавната такса се събира от масата на несъстоятелността."
3. Досегашната ал. 2 става ал. 3.
§ 31. В чл. 655 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 думите "или юридическо" се заличават.
2. В ал. 2 се правят следните изменения и допълнения:
а) думите "физическо лице" се заличават;
б) създават се точки 6 и 7:
"6. да има завършено висше икономическо или висше юридическо образование и не по-малко от 3-годишен стаж по специалността;
7. да бъде включен в утвърден от министъра на правосъдието и правната евроинтеграция и обнародван в "Държавен вестник" списък на лицата, които могат да бъдат назначавани за синдици."
3. Алинея 3 се изменя така:
"(3) Министърът на правосъдието и правната евроинтеграция изключва от списъка по ал. 2, т. 7 лицата, за които е установено, че извършват нарушения във връзка с дейността им като синдици. Тези промени се обнародват в "Държавен вестник".
§ 32. В чл. 657 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 се правят следните изменения и допълнения:
а) създава се нова т. 3:
"3. ако назначеният синдик престане да отговаря на изискванията по чл. 655, ал. 2."
б) досегашните т. 3, 4 и 5 стават съответно 4, 5 и 6.
2. В ал. 3 думите "и 3" се заменят с думите "3 и 4".
§ 33. В чл. 660, ал. 1 думата "стопанин" се заменя с "търговец".
§ 34. В чл. 662, ал. 4 се отменя
§ 35. В чл. 669 накрая се добавя "и се ръководи от съдия, определен от председателя на окръжния съд".
§ 36. В чл. 673, ал. 3 думите "чл. 637, ал. 2 или 694, ал. 1" се заменят с "чл. 637, ал. 3" и накрая се добавят думите "и кредитор с неприето вземане, който е обжалвал решението по чл. 692".
§ 37. В чл. 692 се правят следните допълнения:
1. В ал. 1 се създава изречение второ:
"Съдът се произнася с решение."
2. В ал. 5 се създава изречение второ:
"В този случай решението на съда не подлежи на обжалване."
§ 38. Член 693 се изменя така:
"Чл. 693. (1) Вземането, което е включено в одобрения от съда списък по чл. 692, се смята за прието в производството по несъстоятелност:
1. от момента на постановяване на решението за одобряване списъка на приетите от синдика вземания по чл. 692, ал. 1, ако вземането не е оспорено по реда на чл. 690, ал. 1 или ако не е предявено възражение в предвидения срок по чл. 692, ал. 2;
2. от момента на влизане в сила на решението на съда, ако е предявено възражение по чл. 692, ал. 2.
(2) Влязлото в сила решение относно приетите вземания има установително действие за длъжника, синдика и за всички кредитори на несъстоятелността."
§ 39. Член 694 се отменя.
§ 40. В чл. 698 ал. 1 се изменя така:
"(1) План може да се предложи най-късно до един месец след датата на решението на съда за одобряване списъка на приетите от синдика вземания по чл. 692."
§ 41. В чл. 703, ал. 2, т. 3 думите " и 7" се заличават.
§ 42. В чл. 705 се правят следните изменения и допълнения:
1. Досегашният текст става ал. 1.
2. Създава се ал. 2:
"(2) Съдът се произнася с решение относно утвърждаването на плана за оздравяване на предприятието или отказа за това."
§ 43. В чл. 706 се правят следните изменения и допълнения:
1. Създава се нова ал. 2:
"(2) Поръчителите и лицата, които са учредили залог или ипотека за обезпечаване на задължение на длъжника, както и солидарно задължените с него лица, с изключение на тези по чл. 610, не могат да се ползват от предвидените с плана облекчения."
2. Досегашните ал. 2 и 3 стават съответно ал. 3 и 4.
3. Създава се ал. 5:
"(5) При продажба на цялото предприятие или на част от него извършените от купувача действия на разпореждане преди окончателното плащане на цената са недействителни по отношение на кредиторите на несъстоятелността."
§ 44. Създава се чл. 707а:
"Обжалване
Чл. 707а. Решението по чл. 707, ал. 1 и решението, с което се отказва да се утвърди приет от събранието на кредиторите план за оздравяване на предприятието на длъжника, подлежи на обжалване в 7-дневен срок от обнародването му в "Държавен вестник"."
§ 45. В чл. 709 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 след думата "неплатежоспособност" се поставя запетая и се добавя "съответно свръхзадълженост".
2. Създава се ал. 3:
"(3) Във възобновеното производство по несъстоятелност не се провежда оздравително производство."
§ 46. В чл. 711 се правят следните изменения:
1. В ал. 1, т. 1 след думата "несъстоятелност" се добавя "и постановява прекратяване дейността на предприятието".
2. Алинея 2 се отменя.
§ 47. В чл. 713 се правят следните изменения:
1. Досегашният текст става ал. 1.
2. Създава се ал. 2:
"(2) Решението, с което се отменя частично или изцяло или се обезсилва постановеното от окръжния съд решение за обявяване в несъстоятелност, се вписва в съответния съдебен регистър и се обнародва в "Държавен вестник"."
§ 48. В чл. 717 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 се създава изречение второ:
"По този ред може да се продават вещите и имуществените права от масата на несъстоятелността като цяло или като обособени части."
2. Създават се нова ал. 2 и ал. 3:
"(2) По предложение на синдика съдът по несъстоятелността разрешава на публична продан да се изложат вещите и имуществените права като цяло, обособени части или отделни имуществени права. Съдът е длъжен да се произнесе по предложението на синдика в деня на постъпването му в съда или най-късно на следващия работен ден.
(3) При продажба на вещите и имуществените права като цяло или на обособена част кредиторите не могат да бъдат поставени в по-неблагоприятно положение, отколкото при продажба на отделните вещи и имуществени права."
3. Досегашната ал. 2 става ал. 4.
§ 49. В чл. 718 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 се правят следните изменения:
а) след думата "когато" се добавя "вещите и имуществените права като цяло, обособената част или";
б) създава се изречение второ:
"Съдът е длъжен да се произнесе по предложението на синдика в деня на постъпването му в съда или най-късно на следващия работен ден."
2. Създава се нова ал. 3:
"(3) При продажба по ал. 1 на вещите и имуществените права като цяло или на обособена част кредиторите не могат да бъдат поставени в по-неблагоприятно положение, отколкото при продажбата на отделни вещи и имуществени права."
3. Досегашната ал. 3 става ал. 4 и се изменя така:
"(4) При продажба по ал. 1 на вещите и имуществените права като цяло или на обособени части извършените от купувача действия на разпореждане преди окончателното плащане на цената са недействителни по отношение на кредиторите на несъстоятелността."
§ 50. В чл. 719 накрая се поставя запетая и се добавя "освен ако със закон е предвидена продажбата й от кредитора без съдебна намеса."
§ 51. В чл. 722 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 се правят следните изменения:
а) в т. 1 думите "от стойността на заложената или ипотекирана вещ" се заменят с "от получената сума при реализацията на обезпечението".
б) точка 6 се изменя така:
"6. публичноправни вземания на държавата и общините, като данъци, мита, такси, вноски във фонд "Обществено осигуряване"и други, възникнали до датата на решението за откриване на производство по несъстоятелност;"
в) точка 7 се отменя;
г) досегашната т. 8 става т. 7;
д) досегашната т. 9 става т. 8 и в нея думите "всички останали" се заменят с "останалите необезпечени вземания, възникнали преди датата на решението за откриване на производството по несъстоятелност";
е) създават се т. 9, 10 и 11:
"9. вземанията по чл. 616, ал. 2, т. 1;
10. вземанията по чл. 616, ал. 2, т. 2;
11. вземанията по чл. 616, ал. 2, т. 3."
2. В ал. 2 цифрата "9" се заменя с числото "11".
§ 52. В чл. 724 ал. 3 се изменя така:
"(3) Дължимата сума по ал. 2 от реализацията на обезпечението се предава веднага на кредитора."
§ 53. В чл. 740 ал. 1 се изменя така:
"(1) Във всяко положение на производството по несъстоятелност длъжникът може да сключи с всички кредитори с приети вземания договор за уреждане плащането на паричните задължения. В този случай синдикът не представлява длъжника като страна."
§ 54. Създава се чл. 741а:
"Възобновяване на производството по несъстоятелност
Чл. 741а. Ако длъжникът не изпълнява задълженията си по договора, кредиторите, чиито вземания представляват не по-малко от 15 на сто от общия размер на вземанията, могат да поискат възобновяване на производството по несъстоятелност, без да се доказва нова неплатежоспособност, съответно свръхзадълженост. Във възобновеното производство по несъстоятелност не се провежда оздравително производство."
§ 55. В чл. 742, ал. 2 накрая се добавя "както и ликвидаторът".
§ 56. В Допълнителните разпоредби се създава § 1а:
"§ 1а. "Обособена част" по смисъла на този закон е организационна структура, която може самостоятелно да осъществява стопанска дейност (магазин, ателие, кораб, цех, ресторант, хотел и други подобни)".
§ 57. В § 5, ал. 1 от Допълнителните разпоредби думата "определението" се заменя с "решението".
Преходни и Заключителни разпоредби
§ 58. (1) В двумесечен срок от влизането в сила на този закон министърът на правосъдието и правната евроинтеграция утвърждава и обнародва в "Държавен вестник" списъка на лицата, които могат да бъдат назначавани от съда за синдици.
(2) Списъкът по ал. 1 може да се допълва по всяко време.
(3) Министърът на правосъдието и правната евроинтеграция е длъжен да изпрати на всички окръжни съдилища списъка по ал. 1 с посочване на адресите и специалността на утвърдените синдици.
(4) Лице, което е назначено за синдик или за временен синдик по заварено от този закон производство по несъстоятелност, се освобождава от съда в срок не по-дълъг от един месец след обнародването на списъка в "Държавен вестник", ако не е включено в списъка по ал. 1. В същия срок съдът е длъжен да назначи на мястото на освободения синдик или временен синдик, лице измежду посочените в списъка по ал. 1.
§ 59. По заварените от този закон висящи дела, по които е постановено решение за обявяване на длъжника в несъстоятелност, се смята, че съдът е постановил прекратяване на дейността на предприятието по чл. 711, ал. 1, т. 1 от датата на решението за обявяване в несъстоятелност.
§ 60. В Закона за банките (Обн., ДВ., бр. 52 от 1997 г., доп. и изм. бр. 15, 21 и 52 от 1998 г.) се правят следните изменения:
1. В чл. 90 се правят следните изменения:
а) в ал. 1, изречение първо думата "Определението" се заменя с "Решението", думите "по реда за обжалване на решенията" и изречение второ се заличават;
б) в ал. 5 думата "Определението" се заменя с "Решението";
в) в ал. 6 думата "определение" се заменя с "решение";
г) алинея 7 се отменя.
2. В чл. 95, ал. 1, т. 1 думите "от стойността на заложената и ипотекираната вещ" се заменят с "от получената сума при реализацията на обезпечението".
Законът е приет от ХХХVIII Народно събрание на 5 юни 1998 г. и е подпечатан с официалния печат на Народното събрание.