Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 61 от 31.VII

ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА КОНЦЕСИИТЕ

 

ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА КОНЦЕСИИТЕ

Обн. ДВ. бр.61 от 31 Юли 1997г.

§ 1. В чл. 2 се правят следните изменения и допълнения:

1. Алинея 1 се изменя, както следва:

"(1) Концесия по смисъла на този закон е :

1. предоставянето на особено право на ползване върху обекти - публична държавна собственост, включително такива, които ще бъдат изградени от концесионерра с негови средства;

2. предоставянето на особено право на ползване на обекти, върху които държавата осъществява суверенни права на основание чл. 18, ал. 2 и 3 от Конституцията на Република България, включително чрез използване на съществуващи съоръжения - публична държавна собственост и/или чрез изграждане на нови съоръжения от страна и със средства на концесионера;

3. даване на разрешение за извършване на дейности, за които е установен със закон държавен монопол."

2. Създава се нова ал. 2 със следното съдържание:

"(2) В случаите, когато концесия се учредява върху обекти, публична държавна собственост, които ще бъдат изградени от концесионера с негови средства, тези обекти се посочват в решението по чл. 7, а конкретните права и задължения се уреждат в концесионния договор."

3. Досегашните ал. 2 и 3 стават съответно ал. 3 и 4, като в т. 2 на ал. 3 накрая се добавят думите "или пряко определяне на концесионера в случаи, установени в закон."


§ 2. В чл. 3, ал. 1 текстът "от сключването на договора" се заменя с текста "от влизането в сила на концесионния договор".


§ 3. В чл. 4, ал. 1 се правят следните изменения и допълнения:

1. В т. 1 след думата "подземните" се добавя думата "природни", а в края се добавя текстът "във връзка с тяхното търсене, проучване и добив".

2. В т. 3 думите "опазване и стопанисване" се заличават.

3. В т. 6 накрая се добавя текстът "съществуващи и/или които ще бъдат построени от и със средства на концесионера, публична държавна собственост".

4. Точка 7 добива следната редакция:

"7. водите, включително и минералните, с национално значение;".

5. Създава се нова т. 8 със следното съдържание:

"8. хидромелиоративни и водоснабдителни съоръжения и системи, публична държавна собственост".

6. досегашната т. 8 става т. 9 и се изменя, както следва:

"9. центрралите за производство на електрическа енергия и топлоенергия, преносните и разпределителни елекртопроводни мрежи, магистраалните тръбопроводи и главните отклонения към тях за пренасяне на енергийни ресурси и продукти, публична държавна собственост;".

7. Досегашните т. 9 10, 11 и 12 стават съответно т. 10, 11, 12 и 13.


§ 3б. Министерският съвет може да предоставя без търг или конкурс концесия на дружества, в които лицата по § 3, ал. 1 имат акционерно или дялово участие с номинална стойност над 300 млн. лв., съставляващо не по- малко от 25 на сто от капитала на дръжеството."


§ 4. В чл. 6 се правят следните изменения и допълнения:

1. Алинея 2 се отменя.

2. В ал. 3 думите "икономически, финансов" се заменят с "правен, финансово - икономически".

3. Създава се ал. 4 със следното съдържание:

"(4) Когато концесията се предоставя във връзка с приватизационна процедура, предлижението по ал. 3 се прави от съответните министри след уведомяване от органа по чл. 3 от Закона за преобразуване и приватизация на държавни и общински предприятия".


§ 5. В чл. 7 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1, т. 3 накрая се добавя текстът "или опрделеният без търг или конкурс концесионер".

2. В ал. 2 накрая се добавя текстът "или сключва концесионния договор с определения без търг или конкурс концесионер".


§ 6. В чл. 8, ал. 1 накрая се добавя текстът "или без търг или конкурс в определени със закон случаи".


§ 7. В чл. 11 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 2 накрая се добавя текстът "условията и срока на огллед на обектите, включени в концесията".

2. В ал. 4 думата "тримесечен" се заменя с "едномесечен".


§ 8. В чл. 17 се правят следните изменения и допълнения:

1. Създава се нова ал. 2 със следното съдържание:

"(2) Когато в срока, определен в съобщенито по чл. 11, ал. 2, на постъпи предложение или постъпи предлижение само от един участник, срокът за подаване на предложения за участие може да се удъллжи с решение на комисията до 30 дни от датата на обнародване в "Държавен вестник" на съобщението за новия срок. В случай, че комисията вземе решение за удължаване на срока и ако има предложение, постъпило в първоначално обявения срок, то се отваря и разглежда след изтичане на удължения срок. Ако в удължения срок посътпят нови предложения, те се отварят и ссе разглеждат с предложението, постъпило в първоначално обявения срок."

2. Досегашната ал. 2 става ал. 3.


§ 9. В чл. 18 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1 накаря думата "провеждането" се заменя с "приключването".

2. В ал.2 накрая се добавят думите "от името на държавата".


§ 10. В чл. 19 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1 накрая се добавя "или да предложи на втория в класирането да сключи концесионния договор при условията на спечелилия конкурса."

2. Създава се ал. 4 със следното съдържание

"(4) В случаите на определяне на концесионер без търг или конкурс концесионният договор се слючва в едномесечен срок от обнародването на решението по чл. 7."


§ 11. В чл. 20, т. 2 след думата "върху плодовете" се добавя текстът "върху обекти, които концесионерът ще изгради със свои средства и които няма да бъдат публллична държавна собственост, както и".


§ 12. В чл. 24 след думите "разпоредбите на" се добавят думите "част трета на Търговския закон и на".


§ 13. Създава се нова глава пета с нови чл. 25, 26, 27 и 28:

"Глава пета

ФИНАНСИРАНЕ НА ДЕЙНОСТТА ПО КОНЦЕСИИТЕ

Чл. 25. Паричните постъпления от предоставянето и осъществяването на концесии, се разпределят както следва:

1. 85 на сто в приход на републикнския бюджет;

2. 15 на сто за попълване на фонда за покриване на разходите по концеесиите.

Чл. 26. (1) Към министерството на финансите се създава фонд "Покриване на разходите по концесиите".

(2) Средствата по фонда по ал. 1 се набират от:

1. 15 на сто от посътпленията от предоставянето и осъшествяването на концесии;

2. приходи от лихви и други постъпления.

(3) Средсвата на фонда се разходват за покриване на разходите по предоставянето на концесии и други разходи, свързани осъществяването и контрола опо концесиите.

(4) Превишаването на прихоидте над разходите в края на годината е преходен остатъки се използва през следващата година по предназначение.

(5) Редът за набиране, разходване и отчетна средствата във фонда по ал. 1се определя с Правилника за прилагане на закона за концесиите.

Чл. 27. Министърът на финансите по предложение на съсответните министри, председатели на централни ведомства ежегодно изготвя проект за приходите и разходите на фонд "Покриване на разходите по концесиите".

Чл. 28. (1) Министерският съвет утърждава ежегодно приходите и разходите на фонд "Покриване на разходите по концесиите" по пълна бюджетна класификация.

(2) Министерският съвет утърждава разходите по ал. 1 и по отделни държавни органи и бюджетни организации."


§ 14. В § 2, ал. 2 от преходните и заключителни разпоредби се създават изречения второ и трето със следното съдържание:

"Тези лица имат право в едномесечен срок от изтичане на договорния срок да сключат концесионен договор без търг или конкурс, когато договорите са с предмет "търсене и проучване с цел добив" при условията на първоначалния дооговор. След изтичане на този срок, ако не се сключи концесионен договор, може да се проведе търг или конкурс по общия ред".


§ 15. В § 3 от преходните и заключителни разпоредби се от преходните и заключителни разпоредби се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал.1 се създава изречение второ със следното съдържание:

"Не се предоставят концесии и случаите на създадени след влизане в сила на това изменение на закона търговски дружества, чиито акции или дялове са собственост на държавата, или дружества, в които държавата е едноличен собственик на капитала."

2. Създава се нова ал. 2 със следното съдържание:

"(2) Търговски дружества, чиито акции или дялове са собственост на държавата, или дружества, в които е едноличен собсвеник на капитала, ползващи обекти или извършващи дейности по реда ан ал. 1, могат да придобиват с решение на Минисстерския съвет право на ползване върху други обекти, публична държавна собственост, без концесия, когато последните са разположени в района на дружеството."

3. Досегашните ал. 2, 3 и 4 стават съответно ал. 3, 4 и 5.

4. В ал. 5 се добавя изречение второ със следното съдържание:

"С решение за привеждане в съответствие не може да се удължава срокът, за който е било предоставено правото преди влизане в сила на закона , както и да се създадат условия, по- неблагоприятни за концедента от съществуващите."


§ 16. В преходните и заключителните разпоредби се създават нови § 3а и 3б със следното съдържание:

"§ 3а. В случаите на предоставяне на концесии на обекти - публична държавна собственост, които ще бъдат изградени от страна и със средства на концесионера, за тяхното изграждане не се прилагат разпоредбите на Закона за възлагане на държавни и общински поръчки.


Заключителни разпоредби

§ 17. В § 5а от допълнителните разпоредби на Закона за преобразуване и приватизация на държавни и общински предприятия(обн., ДВ, бр. 38 от 1992 г.; изм. и доп., ДВ, бр. 51 от 1994 г., бр. 45, 57 и 109 от 1995 г., бр. 42, 45, 68 и 85 от 1996 г.; попр., бр. 86 от 1996 г.; изм., бр. 55 от 1997 г.) се правят следните изменения и допълнения:

1. Алинея 1 се изменя така:

"(1) При предложение за приватизиране на държавни предприятия, които ползват обекти и/или извършват дейности, подлежащи на концесиониране, органът по чл. 3, ал. 1, т. 1 - 3 уведомява съответния министър, който в срок до 3 месеца извършва необходиммите действия и внася в Министерския съвет предложение и съответните документи и анализи за вземане на решение по чл. 7 от Закона за коннцесиите."

2. Алинея 2 се изменя така:

"(2) Когато към датата на влизане на този закон в сила има прието решение за приватизиране на държавни предприятия, които ползват обекти и/или извършват дейности, подлежащи на концесиониране, органът по чл. 3, ал. 1, т. 1 - 3 уведомява съответния министър, който в срок до 3 месеца извършва необходиммите действия и внася в Министерския съвет предложение и съответните документи и анализи за вземане на решение по чл. 7 от Закона за коннцесиите."

3. Алинея 3 се изменя така:

"(3) В случаите по предходните алинеи при извършване на приватизационната оценка на предприятието се вземат предвид предоставените концесионни права и дължимото концесионно възнаграждение."

4. Създава се ал. 4 със следното съдържание:

"(4) В случаите по предходните алинеи Министерският съвет взема решението по чл. 7 от Закона за концесиите в срок до 3 месеца от предложението на съответния министър.Приватизационният догвор се сключва след сключване на договора за концесия. Договорът за концесия се сключва по реда на чл. 19, ал. 4 от Закона за концесиите под условие за влизане в сила от момента на прехвърляне на правото на собственост по приватизационния договор."


§ 18. Създава се нов § 5б от допълнителните разпоредби на Закона за преобразуване и приватизация на държавни и общински предприятия:

"§ 5б. (1) Предприятията, в които има приватизирани акции по реда на глава осма от закона Закона за преобразуване и приватизация на държавни и общински предприятия или придобито частно акционерно или дялово участие по реда на чл. 18 от същия закон или по § 1 от допълнителните разпоредби на Закона за кооперациите, осъществяват правата на ползване върху обекти и/или извършват дейности, подлежащи на концесиониране, по досегашния ред, до предоставянето на концесия.

(2) Съответните министри, в срок до три месеца от влизане в сила на това изменение на закона за заварените случаи и в същия срок за всеки конкретен случай на придобиване на частно участие по ал. 1, правят предложение пред Министерския съвет за вземане на решенние за предоставяне на концесия на търговските дружества по ал. 1, включително и по реда на § 3, ал. 2 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за концесиите."


§ 19. В преходните и заключителните разпоредби на Закона за държавната собственост (обн., ДВ, бр. 44 от 1996 г.; изм., бр. 104 от 1996 г. и бр. 55 от 1997 г.) се създава нов § 6а със следното съдържание:

"§ 6а. Разпоредбите на този закон, които се отнасят до имотите - изключителна държавна собственост, се прилагат и за обектите, върху които на основание чл. 18, ал. 2 и 3 от Конституцията на Република България държавата осъществява суверенни права."

Законът е приет от XXXVIII Народно събрание на 23 юли 1997 г. и е подпеяатан държавния печат.


Промени настройката на бисквитките