Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 95 от 7.XI

ЗАКОН ЗА ДЪРЖАВНАТА БАНКА ЗА ИНВЕСТИЦИИ И РАЗВИТИЕ

 

ЗАКОН ЗА ДЪРЖАВНАТА БАНКА ЗА ИНВЕСТИЦИИ И РАЗВИТИЕ

Обн. ДВ. бр.95 от 7 Ноември 1996г., изм. ДВ. бр.52 от 1 Юли 1997г., изм. ДВ. бр.153 от 23 Декември 1998г., отм. ДВ. бр.84 от 24 Септември 1999г.

Отменен с § 4 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за малките и средните предприятия - ДВ, бр. 84 от 24 септември 1999 г.


Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. (1) Този закон урежда устройството и дейността на Държавната банка за инвестиции и развитие (ДБИР), наричана по-нататък "банката".

(2) Банката е акционерно дружество с преобладаващо държавно участие.

(3) Седалището на банката е в София. Банката може да открива представителства в страната.


Чл.2. (1) Основна задача на банката е насърчаване чрез инвестиции на икономическото развитие на страната. За тази цел банката финансира с предимство:

1.създаването и инвестициите в малки и средни предприятия;

2. други проекти в съответствие с целите на националната икономическа политика.

(2) Банката разпределя и управлява кредитите, постъпили от чуждестранни лица за проекти и дейности по ал. 1.

(3) Банката може да извършва услуги в изпълнение на задачите по ал. 1.


Чл. 3. В рамките на предмета на своята дейност банката действа самостоятелно. Тя взема решения по определяне на кредитните условия и по кредитирането, прилагайки изискванията, установени в банковата практика, и критериите за икономическа ефективност.


Глава втора.
КАПИТАЛ И РЕЗЕРВИ

Чл. 4. (1) Уставният капитал на банката възлиза на 2 млрд. лв., разпределен в 2000 акции всяка от които е с номинална стойност1 млн. лв. Акциите са поименни и дават право на един глас в общото събрание на акционерите.

(2) Капиталът се внася и регистрира, както следва:

1. шест месеца от влизането на закона в сила - 500 млн.лв;

2. две години от регистрацията на банката -500 млн. лв.;

3. две години от внасянето на сумата по т. 2 -500 млн. лв.;

4. две години от внасянето на сумата по т. 3 - 500 млн.лв.

(3) Банката започва своята дейност най-късно три месеца след внасянето на първите 500 млн. лв. капитал.

(4) Уставният капитал може да бъде увеличаван неограничено по решение на общото събрание на акционерите. Намаляването на капитала под размера, определен в ал. 1, се извършва със закон.


Чл. 5. (1) Акционер учредител на банката е държавата, представлявана от Министерския съвет.

(2) Освен държавата акции в банката могат да придобиват и други държавни институции и държавни предприятия, както и чуждестранни юридически лица. Общата номинална стойност на акциите, притежавани от тези институции, предприятия и лица, не може да надвишава 49 на сто от размера на регистрирания към съответния момент основен капитал.

(3) Акциите на държавата в размер не помалко от 51 на сто от общата номинална стойност на регистрирания към съответния момент капитал на банката са непрехвърляеми и се съхраняват по специална депозитна сметка в Българската народна банка.

(4) Акции в размер до 49 на сто от регистрирания към съответния момент основен капитал могат да бъдат придобивани от лица, отговарящи на изискванията по ал. 2, с решение на общото събрание, взето с квалифицирано мнозинство от 3/4 от акционерите.


Чл. 6. (1) Банката формира балансова печалба и разпределя дивиденти след покриването на всички натрупани загуби през предходни периоди, включително и през текущата година.

(2) Банката предоставя 5 на сто от своята балансова печалба като дивиденти на акционерите по чл. 5, ал. 2. Всеки акционер получава дивидент, пропорционален на неговия дял от регистрирания към момента основен капитал.

(3) Всеки акционер по чл. 5, ал. 2 може да се откаже от полагащия му се дивидент. В този случай средствата се внасят във фонд "Резервен" на банката.

(4) Дивидентът на държавата се отнася във фонд "Резервен" на банката.


Чл. 7. (1) Банката използва остатъка от годишната си печалба след разпределянето на дивидентите за образуване и увеличаване на фонд "Резервен", докато размерът му достигне размера на уставния капитал.

(2) След като фонд "Резервен" достигне размера на уставния капитал, остатъкът от годишната печалба след разпределяне на дивидентите се използва за образуване на други фондове.


Чл. 8. Собственият капитал на банката се състои от внесения капитал, средствата по фонд "Резервен" и други фондове съгласно чл. 7, ал. 2.


Глава трета.
ДЕЙНОСТ

Чл. 9. (1) В изпълнение на задачите си банката може да осъществява всички банкови сделки в страната и в чужбина, допустими от Закона за банките и кредитното дело, с изключение на:

1. приемането на пари от други лица на влог;

2. покупката и продажбата на ценни книжа, с изключение на сделките по ал. 3;

3. комисионните и посредническите сделки по управлението на фондове за инвестиране на капитал и подпомагане придобиването на дялове от вътрешни и международни инвестиционни фондове.

(2) Договорите за предоставяне на кредити, обезпечения, гаранции, както и капиталовите участия по чл. 10, ал. 1 са средносрочни и дългосрочни. В особени случаи с одобрението на надзорния съвет те могат да бъдат и краткосрочни.

(3) Банката може да извършва:

1. сделки с държавни ценни книжа и с ценни книжа на първокласни чуждестранни емитенти само за осигуряване на собствената си висока ликвидност;

2. сделки със собствени облигации за поддържане на техния курс.


Чл. 10. (1) Банката сключва договори за предоставяне на кредити, обезпечения, гаранции, както и за капиталови участия с физически и юридически лица след оценка на конкретните проекти. Кредитите се предоставят чрез избрани от управителния съвет търговски банки посредници. Изключения се допускат единствено с одобрение на надзорния съвет.

(2) Договорите за предоставяне на кредити и за обезпечения, гаранции и капиталови участия могат да се сключват и пряко с одобрение на надзорния съвет.

(3) Условията и редът за извършване на сделките по ал. 1, както и за привличане на търговските банки като посредници се определят от управителния съвет.

(4) Кредитите, предоставяни от банката, се обезпечават съгласно обичайната банкова практика.


Глава четвърта.
ОРГАНИ И УПРАВЛЕНИЕ

Чл. 11. Органи на банката са общото събрание на акционерите, надзорният съвет и управителният съвет.


Чл. 12. Общото събрание на акционерите:

1. приема изменения и допълнения в устава на банката и предлага на Министерския сьвет да ги утвърди;

2. увеличава основния капитал и го намалява до размера по чл. 4, ал. 1;

3. определя възнагражденията на членовете на надзорния съвет;

4. назначава и освобождава експерт-счетоводителите;

5. одобрява годишния счетоводен отчет след заверката му от назначените експерт-счетоводители;

6. освобождава от отговорност членовете на надзорния съвет и на управителния съвет;

7. определя размера на гаранцията, която членовете на надзорния съвет и на управителния съвет предоставят съгласно чл. 17 от този закон и чл. 240 от Търговския закон;

8. одобрява прехвърлянето на акции съгласно чл. 5, ал. 4;

9. изпълнява други задачи, възложени му със закон.


Чл. 13. Общото събрание се провежда най-малко веднъж годишно най-късно до 30 юни на съответната година. Министерският съвет изпълнява функциите на общото събрание до придобиването на акции от лицата по чл. 5, ал. 2.


Чл. 14. (1) Надзорният съвет определя основните насоки в дейността на банката, дава общи указания и препоръки на управителния съвет и упражнява надзор върху дейността му. Надзорният съвет представлява банката при възникване на спорове с членове на управителния съвет.

(2) Надзорният съвет се състои от девет до дванадесет членове - физически лица.

(3) Членове на надзорния съвет са:

1. министърът на финансите и още двама министри, определени от Министерския съвет, или оправомощени от тях лица;

2. три лица, избрани от управителния съвет на Българската народна банка, с професионален опит на ръководна длъжност в областта на банковото дело;

3. три лица, избрани от Народното събрание измежду представителите на малките и средните предприятия в частния сектор по предложение на представителни организации на работодателите;

4. до трима представители на акционерите по чл. 5, ал. 2, които заедно или поотделно притежават 10 на сто и повече от основния капитал на банката. Условията и редът за тяхното избиране и освобождаване се уреждат в устава.

(4) Мандатът на членовете на надзорния съвет по ал. 3, т. 2 е пет години, по т. 3 - три години, а по т. 4 - четири години. Не се допуска преизбиране за повече от два последователни мандата. Членовете на надзорния съвет по ал. 3, т. 2, 3 и 4 могат да бъдат освобождавани предсрочно от органа, който ги е избрал. Новият член се избира за времето до изтичане на мандата на освободения.

(5) Председател на надзорния съвет по право е министърът на финансите. Надзорният съвет избира заместник-председател измежду другите лица по ал. 3, т. 1.

(6) Надзорният съвет може да заседава и да взема решение, когато присъстват повече от половината от членовете му. Решението се взема с обикновено мнозинство от присъстващите членове, доколкото в закона не е предвидено друго. При равенство на гласовете решаващ е гласът на председателя на надзорния съвет, а в негово отсъствие - гласът на неговия заместник. Надзорният съвет може да взема решение и неприсъствено при условия и по ред, предвидени в устава.

(7) Надзорният съвет може да създава експертни комисии с консултативни функции.


Чл. 15. (1) Управителният съвет се състои от трима души, отговарящи на изискванията на чл. 8, ал. 1 от Закона за банките и кредитното дело. Той осъществява оперативното управление и представителството на банката.

(2) Членовете на управителния съвет се назначават и се освобождават от надзорния съвет с мнозинство от 2/3 от общия брой на членовете му.

(3) Управителният съвет взема решение по ред, определен в устава.

(4) Надзорният съвет не може да се намесва в оперативната дейност на управителния съвет освен в случаите, изрично предвидени в закона и в устава.


Чл. 16. (1) Действия и волеизявления, обвързващи банката, могат да се правят само заедно от двама членове на управителния съвет.

(2) Управителният съвет може да упълномощи за отделни действия и сделки и други лица. В такива случаи действията и сделките се извършват от най-малко две упълномощени лица или от член на управителния съвет и упълномощено лице.

(3) За получаване на кредити от чужбина, за придобиване и продажба на дялови участия извън обичайната дейност на банката, както и за разпореждане с вещно право върху недвижим имот е необходимо предварителното одобрение на надзорния съвет.

(4) Действия и изявления, отправени до банката, могат да се приемат от всеки един от членовете на управителния съвет или от упълномощено от него лице.


Чл. 17. Членовете на надзорния съвет и на управителния съвет дават гаранция за своето управление в размер, определен от общото събрание, но не по-малко от шестмесечното им брутно възнаграждение.


Глава пета.
ГОДИШНО ПРИКЛЮЧВАНЕ

Чл. 18. (1) За годишното приключване важат разпоредбите на Закона за счетоводството и Търговския закон.

(2) Управителният съвет осигурява годишното приключване по реда на чл. 52 от Закона за банките и кредитното дело.


Глава шеста.
ОСОБЕНИ РАЗПОРЕДБИ

Чл. 19. (1) Банката може да набира средства чрез:

1. сключване на договори за кредити с чуждестранни лица;

2. сключване на договори за кредити с местни лица;

3. емитиране на облигации в страната и в чужбина.

(2) Средствата по ал. 1, т. 1 и 3 се набират въз основа на единодушно решение на управителния съвет с одобрението на надзорния съвет. Надзорният съвет одобрява решението на управителния съвет с мнозинство от 3/4 от броя на неговите членове при съгласие на министъра на финансите.

(3) Банката емитира облигации при условия и по ред, определени в устава.

(4) Лихвите по придобитите облигации по ал. 3 се освобождават от данък.

(5) Придобиването и прехвърлянето на облигациите се извършва и удостоверява при условия и по ред, определени от министъра на финансите.


Чл. 20. (1) Държавата поема гаранция за изплащане на задълженията на банката за привлечените средства по чл. 19, ал. 1, т. 1 и 3 до сума, ненадвишаваща 10-кратния размер на собствения капитал на банката.

(2) Не по-късно от месец март на текущата календарна година Народното събрание гласува размера на държавната гаранция по ал. 1.

(3) Държавната гаранция е безсрочна и е валидна до окончателното погасяване на задълженията.


Чл. 21. (1) През съответната календарна година банката може да привлича средства при условията на чл. 19, ал. 1 над размера на гласуваната държавна гаранция по чл. 20, ал. 2. В този случай държавата не носи отговорност за задълженията на банката.

(2) При привличането на средствата по чл. 19, ал. 1 банката задължително уведомява писменно кредиторите си дали вземанията им се покриват от държавната гаранция.


Чл. 22. Банката се освобождава от задължението да поддържа задължителни минимални резерви при Българската народна банка.


Чл. 23. (Отм. - ДВ, бр. 52 от 1997 г.)


Чл. 24. (Изм. - ДВ, бр. 153 от 1998 г.) Банката се освобождава от заплащането на държавни и местни данъци и такси, както и от митни сборове за вноса на стоки, предназначени за пряката й дейност, с изключение на данък върху печалбата за частта от печалбата, изплащана като дивидент по чл. 6, ал. 2.


Чл. 25. Мерките спрямо банката по чл. 56, ал. 1, т. 3, 4, 5 и 6 и ал. 2 от Закона за банките и кредитното дело се прилагат от Министерския съвет по предложение на управителния съвет на Българската народна банка.


Чл. 26. (1) Банката се преобразува,прекратява и ликвидира със закон, който урежда имуществените последици от ликвидацията, по предложение на Министерския съвет.

(2) Поставянето под особен надзор и несъстоятелността на банката се уреждат с отделен закон.


Допълнителни разпоредби

§ 1. (1) "Малки предприятия" по смисъла на този закон са предприятия с численост на персонала до 50 души и балансова стойност на дълготрайните материални активи до 5000 минимални месечни работни заплати.

(2) "Средни предприятия" по смисъла на този закон са предприятия с численост на персонала до 100 души и балансова стойност на дълготрайните материални активи до 10000 минимални месечни работни заплати.


Преходни и Заключителни разпоредби

§ 2. (1) В 30-дневен срок след влизането в сила на закона Министерският съвет предприема необходимите действия по внасянето на установената в чл. 4, ал. 2 първа вноска от 500 млн. лв. от уставния капитал и утвърждава устава на банката.

(2) В тримесечен срок от влизане в сила на закона наличните държавни средства и вземания по фонд "Малки и средни предприятия" на Българската индустриална стопанска асоциация преминават към Държавната банка за инвестиции и развитие.

(3) В тримесечен срок от влизането в сила на закона се избират членовете на надзорния съвет по чл. 14, ал. 3, т. 2 и 3.

(4) Банката се вписва в търговския регистър на Софийския градски съд след внасянето на първата вноска от 500 млн. лв. от уставния капитал и избора на органи за управление.

(5) Министерският съвет осигурява необходимите работни помещения за дейността на банката в срока по ал. 3.


§ 3. До придобиването на акции в банката от лицата по чл. 5, ал. 2 разпоредбите на чл. 223 -230 и чл. 231, ал. 1 от Търговския закон не се прилагат.


§ 4. (1) Доколкото в този закон не е установено друго, за дейността на банката и надзора върху нея се прилагат разпоредбите на Закона за банките и кредитното дело, Закона за Българската народна банка, Търговския закон, Закона за счетоводството, както и нормативните актове по тяхното прилагане.

(2) Разпоредбите на чл. 204 - 218 от Търговския закон и на чл. 9 - 24, 33, 42-46 и чл. 56, ал. 1, т. 7 и 8 от Закона за банките и кредитното дело не се прилагат за дейността на банката.


§ 5. Уставът на банката се приема от Министерския съвет.


§ 6. Изпълнението на закона се възлага на Министерския съвет и на Българската народна банка.

Законът е приет от 37-о Народно събрание на 23 октомври 1996 г. и е подпечатан с държавния печат.


Промени настройката на бисквитките