Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 27 от 3.IV

ЗАКОН ЗА ОПАЗВАНЕ НА ОБРАБОТВАЕМАТА ЗЕМЯ И ПАСИЩАТА

 

ЗАКОН ЗА ОПАЗВАНЕ НА ОБРАБОТВАЕМАТА ЗЕМЯ И ПАСИЩАТА

Обн. ДВ. бр.27 от 3 Април 1973г., изм. ДВ. бр.3 от 11 Януари 1977г., изм. ДВ. бр.102 от 30 Декември 1977г., изм. ДВ. бр.102 от 29 Декември 1981г., изм. ДВ. бр.58 от 26 Юли 1985г., изм. ДВ. бр.24 от 27 Март 1987г., изм. ДВ. бр.26 от 4 Април 1989г., отм. ДВ. бр.35 от 24 Април 1996г.

Отменен с § 4 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за опазване на земеделските земи - ДВ, бр. 35 от 24 април 1996 г.


Раздел I.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. Обработваемата земя и пасищата се използуват съобразно тяхното предназначение. Социалистическите организации и гражданите са длъжни да ги стопанисват и опазват от разхищаване, увреждане и намаляване на плодородието им.


Чл. 2. За неземеделски нужди се използуват предимно негодни за селскостопанско производство или слабопродуктивни земи.


Чл. 3. Министерстият съвет утвърждава всяка година баланс на обработваемата земя и пасищата и баланс на поливните площи.


Чл. 4. (Изм. - ДВ, бр. 3 и 102 от 1977 г., бр. 102 от 1981 г., бр. 58 от 1985 г. и бр. 24 от 1987 г.) При Съвета по селско и горско стопанство при Министерския съвет се създава Комисия за земята.

(2) Министерският съвет определя състава, устройството и задачите на комисията.


Раздел II.
ИЗПОЛЗУВАНЕ НА ОБРАБОТВАЕМАТА ЗЕМЯ И ПАСИЩАТА ЗА НЕЗЕМЕДЕЛСКИ НУЖДИ

Чл. 5. (Изм. - ДВ, бр. 58 от 1985 г. и бр. 26 от 1989 г.) (1) Включването на обработваемата земя и пасища от първа, втора и трета категория и на поливни земи в границите на населените места, определени с общите градоустройствени, застроителни и регулационни планове за жилищно и културно-битово строителство, както и на обработваема земя и пасища от всички категории в промишлените зони и определяне на такава земя и пасища извън границите на населените места и промишлените зони за строителство и за други неземеделски нужди се извършва по ред, установен от Министерския съвет.

(2) Включването на неполивна обработваема земя и пасища от четвърта и пета категория и на некатегоризирана земя в границите на общите градоустройствени, застроителни и регулационни планове на населените места за жилищно и културно-битово строителство се извършва с решение на изпълнителния комитет на областния народен съвет по предложение на изпълнителния комитет на съответния общински народен съвет.

(3) Предходната алинея се прилага и когато се определят строителни площадки на социалистически организации върху стопанисвани от тях обработваема земя и пасища.

(4) Министерският съвет утвърждава правила за категоризиране на обработваемата земя и пасищата, коефициенти за използуваемост на земята при строителството, както и градоустройствени, противопожарни, санитарни и други норми, свързани с изразходване на земя.


Чл. 6. (1) Не могат да се разширяват границите на населените места, ако не са изпълнени нормите за плътност на застрояването. Изключение може да се допусне по решение на Министерския съвет.

(2) Населените места не могат да се разширяват върху поливни площи и земя от първа, втора и трета категория, когато това може да стане върху земя от четвърта и пета категория.


Чл. 7. Строителни площадки за индустриални цели и други значителни обекти, установени от Министерския съвет, върху обработваема земя и пасища в границите на населените места и промишлените зони се определят със съгласие на Комисията за земята.


Чл. 8. (1) Зони за курортно и вилно строителство се създават върху негодни за селскостопанско производство или слабопродуктивни земи със съгласие на Комисията за земята.

(2) Обществено курортно строителство може да се разрешава по изключение от Министерския съвет и върху земя от по-висока категория.


Чл. 9. Когато се определят за неземеделски нужди обработваема земя и пасища, стопанисвани от социалистически организации, се взема тяхното мнение.


Чл. 10. (1) (Изм. - ДВ, бр. 58 от 1985 г.) Кариери върху обработваемата земя и пасища се разкриват с разрешение на Комисията за земята.

(2) Този ред се спазва и когато кариерата се разкрива от социалистическа организация върху стопанисвана от нея обработваема земя и пасища.


Чл. 11. (Изм. - ДВ, бр. 58 от 1985 г.) Обработваема земя и пасища се прехвърлят от селскостопански фонд в горския фонд със съгласие на Комисията за земята.


Чл. 12. Проектирането, изграждането и преустройството на електропроводи, телефонни, телеграфни и други съоръжения се съобразяват с териториално-устройствените и земеустройствените планове и изисквания за механизирано обработване на земята, за напояване чрез дъждуване и използуване на селскостопанска авиация.


Чл. 13. (1) Обработваемата земя и пасища, които се намират извън строителната площадка, могат да се предоставят на инвеститорите за временно ползуване, ако са необходими при строителството. Срокът за ползуването, размерът и местонахождението на терена се определят по реда на чл. 5 (1), а редът и начинът на обезщетение - от Министерския съвет.

(2) Социалистическите селскостопански организации могат със съгласие на Комисията за земята да отдават под наем за неземеделски нужди на други социалистически организации обработваема земя и пасища не повече от 10 дка за срок от три години.

(3) Обработваемата земя се връща годна за обработване. Привеждането й в такова състояние се извършва по време на ползуването, а когато това е невнъзможно, не по-късно от три месеца след изтичане на срока.

(4) Ако естеството на работата позволява земята да се използува последователно и на части, тя се възстановява и връща, след като приключи използуването на всяка част.


Чл. 14. (1) Отчуждаването на обработваеми земи и пасища, които се намират извън границите на населените места и промишлените зони, става от Министерския съвет или от Комисията за земята при наличието на утвърдена строителна площадка и генерален план на обекта, въз основа на които се определя размерът на действително необходимата земя.

(2) Докато земята не е отчуждена или предадена по установения ред, не може да се разрешава строителство или открива финансиране, нито да се пристъпва към самото строителство.

(3) Комисията за земята и нейните органи спират действията, извършени в нарушение на предходната алинея.


Чл. 15. (Изм. - ДВ, бр. 58 от 1985 г.) (1) За отчуждени или предоставени за неземеделски нужди обработваема земя или пасища инвеститорите правят вноски по тарифа, утвърдена от Министерския съвет.

(2) Вноските и обезщетенията се включват в генералната сметка, в лимита и в сметната стойност на обекта.

(3) Земята се заема, след като бъдат платени вноските и обезщетенията на собствениците.


Чл. 16. (1) Вноските по предходния член се събират в извънбюджетна сметка, утвърждавана годишно от Министерския съвет.

(2) Средствата се изразходват за мелиоративни и противоерозионни мероприятия, възстановяване на почвата, полско благоустрояване, разработване на нови земи, подобряване на пасища и други дейности, свързани с опазване на обработваемата земя, както и за субсидиране изграждането на предприятия върху необработваеми земи.


Чл. 17. Когато селскостопански организации използуват за строителство стопанисвана от тях обработваема земя и пасища, те събират в специален собствен фонд 50% от вноските по чл. 15. Тези средства се изразходват за разработване на нови или подобряване на други земи.


Чл. 18. (Изм. - ДВ, бр. 58 от 1985 г.) (1) Не се разрешава строителство върху обработваема земя от първа, втора и трета категория, без да е рекултивирана или подобрена с хумусния пласт съответната площ земя, равна на отчуждената.

(2) Разкриване и експлоатация на мини и кариери върху обработваема земя и пасища се допуска при наличност на проект за възстановяване на почвата.

(3) Оползотворяването на хумусния пласт се извършва от инвеститора с негови средства


Чл. 19. (1) До започване на строителството отчуждените или отредените за неземеделски нужди обработваема земя и пасища се използуват безвъзмездно от социалистическите организации - техни предишни собственици или ползуватели.

(2) Ако предвидените мероприятия не започнат в тригодишен срок от отчуждаването или отреждането, те се отменят и земята се връща на предишния собственик или ползувател. По същия начин се постъпва и когато земята не се използува по предназнечението или размерът й надхвърля нунждите, за които е била отредена или отчуждена.


Чл. 20. Вредите, причинени при заемане на обработваема земя и пасища, се поправят и когато не е било възможно да бъдат избягнати при полагане на дължимата грижа.


Раздел III.
ОПАЗВАНЕ НА ОБРАБОТВАЕМАТА ЗЕМЯ ОТ ЕРОЗИЯ И ДРУГИ УВРЕЖДАНИЯ

Чл. 21. (1) Социалистическите организации и гражданите, които стопанисват обработваемата земя и пасища, са длъжни да ги опазват от ерозиране, заблатяване, засоляване, замърсяване и други увреждания, да възстановяват засегнатите почви и да поддържат противоерозионните и други съоръжения, да повишават почвеното плодородие и да разработват нови земи.

(2) Социалистическите селскостопански организации са длъжни да осъществяват мероприятия за използуване на слабопродуктивните и изоставени земи и за опазване и подобряване на пасищата.


Чл. 22. (1) Изм. - ДВ, бр. 3 от 1977 г. и бр. 24 от 1987 г.) При обработване на земята могат да се употребяват само одобрени от Министерството на народното здраве, съгласувано с асоциация "Национален аграрнопромишлен съюз" и Комитета за опазване на природната среда, химически препарати и торове при спазване на дадените за тях указания.

(2) Не могат да се доставят и използуват за напояване води, които съдържат вредни вещества и отпадъци над допустимите норми.


Чл. 23. Вредните вещества и отпадъците, отделяни от промишлените предприятия, се обезвреждат и събират върху негодни за селскостопанско производство или слабопродуктивни участъци, като се вземат мерки за опазване на съседните земи, подпочвените води и населените места.


Чл. 24. Председателят на Комисията за земята може да дава задължителни предписания на ръководителите на предприятия, които увреждат обработваема земя и пасища, и да спира работата им, ако в дадения срок нарушенията не бъдат отстранени.


Чл. 25. Принудителните административни мерки по чл. 14, (3) и по предходния член се прилагат с мотивирана заповед. Заповедта подлежи на обжалване в седемдневен срок от връчването й пред председателя на Комисията за земята, а когато е издадена от него - пред Министерския съвет.


Чл. 26. (Изм. - ДВ, бр. 24 от 1987 г.) Съветът по селско и горско стопанство при Министерския съвет ръководи дейността по използването и опазването на обработваемата земя и пасищата от ерозия и други увреждания, възстановяване и повишаване на плодородието на почвата и усвояване на нови обработваеми земи и пасища.


Чл. 27. Министерският съвет утвърждава наредба за стимулиране използуването и опазването на обработваемата земя и пасищата.


Раздел IV.
АДМИНИСТРАТИВНОНАКАЗАТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

Чл. 28. (Изм. - ДВ, бр. 58 от 1985 г.) (1) Наказва се с глоба от 200 до 400 лв., ако не подлежи на по-тежко наказание, длъжностно лице, което:

1. Като ръководител на социалистическа организация нареди или допусне да бъде незаконно завзета обработваемата земя или пасища.

2. Разреши финансиране или извършване на строителство върху неотчуждена или непредадена по установения ред обработваема земя или пасища.

3. Разпореди или допусне изразходването за други цели на средства, предназначени за противоерозионни или други мероприятия по опазване на работната земя.

4. Не взема мерки за своевременно връщане на временно заета обработваема земя или за привеждането й в състояние за използуване съобразно предишното й предназначение.

5. Умишлено или по непредпазливост неправилно категоризирана обработваема земя и пасища.

(2) При повторно извършване на нарушение по предходната алинея наказанието е глоба от 300 до 500 лв.


Чл. 29. (1) Наказва се с глоба от 30 до 250 лв., ако не подлежи на по-тежко наказание, който:

1. Унищожи или повреди противоерозионно или друго съоръжение за опазване на обработваема земя и пасища.

2. Въпреки предписание на орган по опазване на обработваемата земя или служебно нареждане не прилага противоерозионна агротехника.

3. Употребява неодобрени химически препарати, торове или не спазва дадените указания за начина на употреба на одобрените.

4. Доставя или напоява с вода, чиято степен на замърсеност превишава допустимите норми.

(2) При повторно извършване на нарушение по предходната алинея наказанието е глоба от 50 до 400 лв.

(3) Длъжностно лице, което извърши, нареди или допусне да се извърши нарушение по предходните алинеи, се наказва в случаите по алинея първа с глоба от 100 до 300 лв., а в случаите по алинея втора - с глоба от 150 до 500 лв.


Чл. 30. (1) Който не изпълни други разпоредби на този закон или на нормативните актове по прилагането му, се наказва с глоба от 20 до 200 лв.

(2) При повторно извършване на същото нарушение наказанието е глоба от 40 до 300 лв.

(3) Длъжностно лице, което извърши, нареди или допусне да се извърши нарушение по предходните алинеи, се наказва в случаите по алинея първа с глоба от 50 до 300 лв., а в случаите по алинея втора - с глоба от 100 до 400 лв.


Чл. 31. (1) Установяването на нарушенията, издаването, обжалването и изпълнението на наказателните постановления става по реда, определен от Закона за административните нарушения и наказания.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 3 от 1977 г. и бр. 24 от 1987 г.) Актовете се съставят от органите на Комисията за земята и на Комитета за опазване на природната среда, а наказателните постановления се издават съответно от председателя на Комисията за земята, председателя на Комитета за опазване на природната среда или от овластени от тях лица.


Заключителни разпоредби

§ 1. За приложението на този закон Министерският съвет утвърждава правилник.


§ 2. Този закон влиза в сила от 1 юли 1973 г.и отменява Закона за опазване на работната земя, обнародван в Държавен вестник, бр. 47 от 16 юни 1967 г.


Промени настройката на бисквитките