Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 44 от 5.VI

ЗАКОН ЗА ВОДИТЕ

 

ЗАКОН ЗА ВОДИТЕ ОТ 1969 Г.

Отразена деноминацията от 5.07.1999 г.

Обн. ДВ. бр.29 от 11 Април 1969г., изм. ДВ. бр.3 от 11 Януари 1977г., изм. ДВ. бр.36 от 8 Май 1979г., изм. ДВ. бр.44 от 5 Юни 1984г., изм. ДВ. бр.36 от 9 Май 1986г., изм. ДВ. бр.24 от 27 Март 1987г., изм. ДВ. бр.85 от 26 Септември 1997г., попр. ДВ. бр.87 от 1 Октомври 1997г., отм. ДВ. бр.67 от 27 Юли 1999г.

Отменен с § 28 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за водите - ДВ, бр. 67 от 27 юли 1999 г., в сила от 28.01.2000 г.


ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

1. Всички води - надземни и подземни - в пределите на Народна република България, включително териториалните и вътрешните морски води, са държавна - общонародна собственост. Държавна собственост са и бреговете и земите, покрити от надземните естествени вътрешни води и от териториалните и вътрешните морски води, в границите, очертани от бреговете им.


2. Водите се използуват и стопанисват планово и комплексно с оглед да се осигури вода за питейно-битови и лечебни нужди на населението и за водопой на животните, за нуждите на народното стопанство, за противопожарната охрана и отбраната на страната и за развитието на водния спорт.


3. (Изм. - ДВ, бр. 44 от 1984 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 24 от 1987 г., бр. 85 от 1997 г.) Министерството на околната среда и водите разработва и провежда държавната политика по използване и възпроизводство на водите, както и по осъществяването на водностопански мероприятия.


4. (Изм. - ДВ, бр. 44 от 1984 г., бр. 85 от 1997 г.) За развитието на водното стопанство в Народна република България Министерството на околната среда и водите съвместно със заинтересуваните министерства, комитети, централни ведомства и окръжни народни съвети разработва единен перспективен водностопански план, който се утвърждава от Министерския съвет.

Конкретните водностопански мероприятия се определят с единния план за социално-икономическо развитие на страната.

При осъществяване на водностопанските мероприятия се предвиждат и прилагат необходимите мерки за санитарно опазване на населените места, за чистотата на надземните и подземните води, за хигиенно опазване на минералните и лечебните води, както и за опазване на селското, горското и рибното стопанство.


5. (Изм. - ДВ, бр. 44 от 1984 г., Доп. бр. 24 от 1987 г., Изм. - ДВ, бр. 85 от 1997 г.) Водите на комплексните язовири се използуват по ред, установен от Министерството на околната среда и водите по предложение на заинтересуваните ведомства и стопански организации.


II ВОДОПОЛЗУВАНЕ

6. Всеки гражданин може да ползува без разрешение надземните води за задоволяване на своите хигиенни и други лични нужди, за упражняване на воден спорт и за водопой на животни, с изключение на водите във водохранилищата, предназначени за питейно-битови нужди, и на водите, които са поставени под охрана с оглед на тяхното предназначение или предпазване от разрушителното им действие.


7. (Изм. - ДВ, бр. 85 от 1997 г.) Гражданите - собственици или ползуватели на земни площи - имат право да ползуват без разрешение намиращите се на тези площи надземни и подземни води за задоволяване нуждите на личните си стопанства, както и да изграждат необходимите за това съоръжения.

(Ал. 2 изм. - ДВ, бр. 44 от 1984 г., изм. - ДВ, бр. 85 от 1997 г.) Кметовете на общините могат да разпоредят тези води да бъдат ползувани изцяло или частично за задоволяване на държавни или обществени нужди, като се остави необходимото количество вода за питейно-битови нужди на собственика или ползувателя. Жалбите срещу тези разпоредби на кметовете на общините се решават от Министерството на околната среда и водите.

Изградените от собственика или ползувателя водностопански съоръжения при изменение на ползуването на водите се заплащат от новия водоползувател. При липса на споразумение размерът на обезщетението се определя по реда на чл. 36.


8. За всяко ползуване на водите посредством водовземни съоръжения, с изключение на водоползуването по чл. 7, ал. 1, се изисква предварително разрешение.

(Изм. - ДВ, бр. 85 от 1997 г.) Разрешителните за водоползуване на питейно-битово и термално-битово водоснабдяване с подземни и изворни води се издават от общините, от чиято територия се взема водата, съгласувано с органите на Министерството на здравеопазването и Министерството на околната среда и водите по отношение на качеството на водата.

Разрешителните за водоползуване на минерални води за лечебни нужди, за бутилиране и за добиване от тях на деривати за нуждите на здравеопазването се издават от Министерството на народното здраве.

(Изм. - ДВ, бр. 36 от 1986 г., изм. - ДВ, бр. 85 от 1997 г.) Разрешителните за водоползуване на дълбоките подземни води за добиване от тях на компоненти за стопански нужди се издават от Министерството на околната среда и водите.

(Ал. 5, Изм. - ДВ, бр. 44 от 1984 г., изм. - ДВ, бр. 85 от 1997 г.) Разрешителните за водоползуване в останалите случаи се издават от Министерството на околната среда и водите.

Разрешителните за водоползуване се издават, преди да се одобрят идейните проекти за обектите, които се водоснабдяват. Когато се взема вода от изграден водоизточник, за издаването на разрешителни се взема предварително мнението на ползувателя на водоизточника.


9. Разрешителното за водоползуване може да се отмени, ако водоползувателят не спазва условията на водоползуването, както и да се измени или отмени, когато е необходимо да бъдат задоволени по-важни държавни или обществени нужди. Отменянето или изменянето на разрешително да се извършва от органа, който го е издал.

При отменяне или изменяне на разрешително за водоползуване за задоволяване на по-важни държавни или обществени нужди изградените от засегнатите водоползуватели съоръжения се заплащат от новия водоползувател. Размерът на обезщетението се определя по реда на чл. 36.


10. (Изм. - ДВ, бр. 44 от 1984 г., бр. 85 от 1997 г.) Актовете на органите по чл. 8, ал. 2 и 3, с които се дават, отказват, отнемат или изменят разрешителни за водоползуване, могат да се обжалват пред Министерството на околната среда и водите в 30-дневен срок от деня на съобщаването на тези актове.

(Ал. 2 Изм. - ДВ, бр. 85 от 1997 г.) Министерството на околната среда и водите може да преразглежда случаите, при които е отказало да издаде разрешително или е отменило или изменило издадено разрешително.


11. Собственикът или ползувателят на земна площ или водностопанско съоръжение не може да насочва водите към съседни имоти и да им причинява вреди от изменението на естествения воден режим.


12. (Изм. - ДВ, бр. 36 от 1979 г.) В случай на неизпълнение на задълженията по предходния член председателят на изпълнителния комитет на общинския (районния) народен съвет или кметът задължава собственика или ползувателя на земна площ или водностопанско съоръжение да възстанови първоначалното състояние на водите, като определи и срока за това.

(Изм. - ДВ, бр. 36 от 1979 г.) Заповедта на председателя на изпълнителния комитет на общинския (районния) народен съвет или кмета може да се обжалва пред народния съд в 14-дневен срок от уведомяването. Обжалването не спира изпълнението на заповедта.

Причинените щети на съседните имоти се заплащат от собственика или ползувателя на земната площ или водностопанското съоръжение. При липса на споразумение обезщетението се определя по реда на чл. 36.


13. (Изм. - ДВ, бр. 44 от 1984 г., бр. 24 от 1987 г., бр. 85 от 1997 г.) При наводнения, както и при други случаи на непреодолима сила, причинили повреди на водностопански съоръжения, председателят на изпълнителния комитет на окръжния народен съвет може да ограничи или забрани временно ползуването на водите, като вземе мерки за осигуряване вода за питейно-битови нужди на населението, за водопой на животните, за екипировка на локомотивите и за водоохранителните системи на радиопредаването. Когато ограничението или забраната засягат язовири, чиито води се използуват комплексно, председателят на изпълнителния комитет на окръжния народен съвет едновременно уведомява организацията, стопанисваща язовира. Разпореждането на председателя на изпълнителния комитет на окръжния народен съвет може да се обжалва пред Министерството на околната среда и водите в 7-дневен срок от издаването му. Обжалването не спира изпълнението на разпореждането. Министерството на околната среда и водите се произнася в 7-дневен срок.

При борба с пожари може да се използува всяка вода в неограничено количество.


III. ОСОБЕНИ ПРАВИЛА ПРИ ИЗПОЛЗУВАНЕ НА ВОДИТЕ

14. Ползуването на водите за питейно-битови нужди има предимство.

За питейно-битово водоснабдяване може да се вземат води и от землище на друго населено място, когато не са необходими за неговите питейно-битови нужди.


15. (Изм. - ДВ, бр. 85 от 1997 г.) Контролът за правилното и целесъобразно използуване на водите се упражнява освен от Министерството на околната среда и водите и от:

а) (изм. - ДВ, бр. 36 от 1986 г.) органите на Комитета по териториално и селищно устройство и кметовете на общините съгласувано с органите на Министерството на народното здраве - за питейно-битово водоснабдяване и отводняване на селищата;

б) Министерството на народното здраве - за минералните води и лечебните калища, както и за добиване от тях на деривати за нуждите на здравеопазването;

в) (изм. - ДВ, бр. 24 от 1987 г.) изпълнителните комитети на окръжните народни съвети и Централния кооперативен съюз - за напояване, отводняване и водопой на животни;

г) Стопанското обединение "Енергетика" за силодобиване.


16. (Изм. - ДВ, бр. 85 от 1997 г.) Минералните и топломинералните води, намиращи се в чашите на язовири, могат да се заливат след разрешение на министъра на здравеопазването и министъра на околната среда и водите.

Минералните и топломинералните води след изтичането им извън територията на балнеолечебните заведения стават обект на общо ползуване.


17. При изграждане на нови или при преустройство на съществуващи промишлени обекти инвеститорите са длъжни да внедряват технологии с най-малък разход и с максимално оборотно използуване на водата.


18. Земите от поземления фонд, попадащи в района на водномелиоративните обекти, се земеустрояват едновременно с изготвяне и утвърждаване на проектите.

(Ал. 2 , Изм. - ДВ, бр. 24 от 1987 г.) Обработваемите земи, пасища, сгради и други извън чертите на населените места, върху които кооперативни или обществени организации или граждани притежават права на собственост или права на земеползуване, когато са необходими за водномелиоративни, водноенергийни и питейно-битови обекти, се отчуждават с утвърждаването на водностопанския проект при спазване разпоредбите на Закона за опазване на обработваемата земя и пасищата. Те могат да се завземат след обезщетяване на собствениците или притежателите на права на земеползуване. При обезщетяването се прилагат разпоредбите във връзка с отчуждаване на имотите за държавна и обществена нужда. С утвърждаването на водностопанския проект се учредяват и правата на водопрекарване през съответните участъци земя.


19. Изградените от държавата водностопански обекти се стопанисват и поддържат от съответни държавни предприятия.

Министерският съвет може да разреши създаването на смесени държавно-кооперативни предприятия за използуване на водите.


20. (Изм. - ДВ, бр. 44 от 1984 г., бр. 24 от 1987 г., бр. 85 от 1997 г.) За използуване на напоителните канали за силодобиване се изисква съгласиeто на асоциация "Национален аграрно-промишлен съюз", а на силовите канали за напояване или водоснабдяване - съгласието на Стопанското обединение "Енергетика". При несъгласие въпросът се решава от Министерството на околната среда и водите.


21. По мотивирано искане на органите, стопанисващи язовири, напоителни и отводнителни канали, органите, на които е предоставен контролът по риболова, могат да ограничават временно или постоянно риболова в тях с оглед на специалното им предназначение.


IV. ОПАЗВАНЕ НА ВОДИТЕ

21а. (Нов - ДВ, бр. 44 от 1984 г., изм. - ДВ, бр. 85 от 1997 г.) Министерството на околната среда и водите упражнява държавен контрол за опазване на водите в Народна република България.


22. Опазване на водните количества (обеми) и съхраняването им се извършва чрез залесяване водосборните басейни на реките, чрез акумулиране на водите, чрез планово водоползуване и водоразпределение, чрез икономично разходване на водите и провеждане на мероприятия за намаляване филтрацията и изпаренията в язовирите и каналите.


23. (Изм. - ДВ, бр. 3 от 1977 г., бр. 44 от 1984 г., бр. 24 от 1987 г., бр. 85 от 1997 г., попр. бр. 87 от 1997 г.) За опазване на водите за питейно-битови и лечебни нужди от замърсяване и други вредни влияния около водоизточниците и съоръженията се създават санитарноохранителни зони. Начинът за създаването на санитарноохранителните зони и режимът за тяхното създаване и използуване се определят с наредба на министъра на регионалното развитие и благоустройството съгласувано с министъра на здравеопазването и министъра на околната среда и водите.


24. (Доп. - ДВ, бр. 24 от 1987 г.) Без позволително от съответните органи не се извършват строежи и не се провеждат мероприятия, които могат да се отразят неблагоприятно върху естествения режим на водите, оттока, проводимостта на руслата, ледохода и качествата на водите.

(Изм. - ДВ, бр. 44 от 1984 г., бр. 24 от 1987 г., бр. 85 от 1997 г.) Случаите, в които се изисква позволително, органите, които го издават, редът и условията за издаването му, отнемането и обжалването на позволителното и отказите за издаване на позволително се определят с наредба на министъра на регионалното развитие и благоустройството и министъра на околната среда и водите.


25. (Изм. - ДВ, бр. 85 от 1997 г.) Опазването на водите от замърсяване се урежда от Закона за опазване на водите и почвата от замърсяване.

(Изм. - ДВ, бр. 85 от 1997 г.)Изпускането на пречистените отпадъчни води от предприятия, работещи с радиоактивни материали, става само с разрешение на министъра на здравеопазването и министъра на околната среда и водите.


V. ЗАЩИТА ОТ ВРЕДНОТО ВЛИЯНИЕ НА ВОДИТЕ

26. (Доп. - ДВ, бр. 36 от 1979 г.) Министерствата, ведомствата и изпълнителните комитети на народните съвети и кметствата, предприятията, включително и държавните земеделски стопанства, кооперативните и обществените организации в обсега на своята дейност провеждат мероприятия за защита на хората, животните, земите, селскостопанските култури, горските насаждения и други имущества от вредното влияние на водите.


27. (Изм. - ДВ, бр. 24 от 1987 г.) Предприятията и другите стопански организации, които стопанисват язовири, шламохранилища и други водоеми, са длъжни да ги поддържат в техническа изправност.

Предприятията и организациите дължат обезщетение за вредите, причинени поради неизпълнение на задълженията по предходната алинея.

Предприятията и другите стопански организации извършват ежегоден технически преглед на стопанисваните от тях язовири, шламохранилища и други водоеми и вземат мерки за сигурността им.

(Изм. - ДВ, бр. 85 от 1997 г.) Министерството на околната среда и водите упражнява контрол по изпълнението на предходните алинеи.


28. (Доп. - ДВ, бр. 24 от 1987 г.) За защита на бреговете и водностопанските съоръжения и устройства се създават защитни пояси.

(Ал. 2, доп. - ДВ, бр. 24 от 1987 г., изм. - ДВ, бр. 85 от 1997 г.) Редът и начинът за създаването и стопанисването на защитните пояси, както и нормите за размера им се определят с наредба на министъра на регионалното развитие и благоустройството и министъра на околната среда и водите.

(Ал. 3, изм. - ДВ, бр. 36 от 1986 г., бр. 24 от 1987 г., бр. 85 от 1997 г.) Министерството на околната среда и водите осъществява контрол по укрепването на брега на р. Дунав и островите на реката.


29. По дигите се забранява:

а) да се преминава с превозни средства и да се прекарват домашни животни извън определените за целта места;

б) да се оре, бранува, разкопава и да се поврежда по какъвто и да е начин повърхността на дигите;

в) да се забиват стълбове или знаци и да се садят дървета и храсти;

г) да се пускат домашни животни и птици;

д) да се копаят кладенци, да се устройват рибарници и да се извършва друго строителство на разстояние до 50 метра, а край река Дунав - до 150 метра от основата на дигите освен с разрешение на органите, които стопанисват дигите.


30. (Изм. и доп. - ДВ, бр. 24 от 1987 г.) За прокарване през дигите на пътища, водни, газови, електрически, телефонни или други проводи, за направа на рампи и изграждане на строителни обекти, които се кръстосват с дигите, се изисква разрешение от органите, които стопанисват дигите.

(Изм. - ДВ, бр. 24 от 1987 г., бр. 85 от 1997 г.) Всяко строителство, засягащо дигите край река Дунав, става под прякото наблюдение и контрол на органите на Министерството на околната среда и водите и кметовете на общините.


31. (Доп. - ДВ, бр. 36 от 1979 г.) Борбата с природните стихии - наводнения и др., се организира от изпълнителните комитети на народните съвети и кметствата при непосредственото участие на органите на министерствата, ведомствата, предприятията, организациите и стопанствата-водоползуватели.


32. (Изм. - ДВ, бр. 24 от 1987 г.) Изпълнителните комитети на окръжните народни съвети контролират да не се провеждат мероприятия, които биха могли да затруднят защитата на застрашени от наводнения площи, както и да спират изпълнението на такива мероприятия.


VI. ТАКСИ

33. Когато водите се използуват чрез водностопански съоръжения, изградени от държавата, водоползувателят заплаща използуваната вода по цени, определени от Министерския съвет.

Министерският съвет може да освободи някои водоползуватели от заплащане на използуваната вода.

За експлоатацията и поддържането на водностопанските съоръжения за напояване, отводняване, предпазване от заливане, за промишлени и други производствени нужди предприятията за стопанисване на водите събират от водоползувателите годишни такси, чийто размер се определя от Министерския съвет. Не се плащат такси, когато се отводняват или предпазват от заливане площи със собствени съоръжения.


VII. УТВЪРЖДАВАНЕ ЗАПАСИТЕ НА ВОДИТЕ

(Загл. изм. - ДВ, бр. 44 от 1984 г.)


34. (Ал. 1 отм. , предишна Ал. 2 - ДВ, бр. 44 от 1984 г., изм. - бр. 36 от 1986 г., бр. 85 от 1997 г.) Запасите на пресни подземни води и на дълбоки подземни води за добиване на компоненти за стопански нужди се утвърждават от министъра на околната среда и водите, а на минералните води - и от министъра на здравеопазването.


VIII. ДОСТЪП В ЧУЖДИ ИМОТИ

35. За изпълнение на задачите по използуване на водите лицата, упълномощени от компетентните органи, могат да влизат и да преминават през имотите и да извършват в тях проучвания, контрол и други работи след писмено уведомяване на засегнатите предприятия, стопанства или граждани.


36. За използуване на земи, необходими за проучвания, строителни площадки, временни пътища и други цели във връзка със строителството или експлоатацията на водностопански обекти, инвеститорите заплащат обезщетение на собствениците на тези земи или притежателите на права за земеползуване за периода, през който земите не могат да бъдат използувани, както и за унищожаване и нанасяне повреди на селскостопанските и горските култури и на другите подобрения.

Обезщетенията се определят от комисия, назначена от председателя на изпълнителния комитет на окръжния народен съвет, в която се включва член на общинския народен съвет като председател и съответни специалисти.

Решенията на комисията могат да се обжалват пред надлежния съд в 14-дневен срок от уведомяването. Решението на съда е окончателно.

Инвеститорите са длъжни да възстановят земята в годно за използуване състояние, съобразно предназначението й. При неизпълнение на това задължение възстановяването се извършва от собствениците или притежателите на права на земеползуване за сметка на инвеститорите. Разходите по възстановяването се определят по реда на предходните две алинеи.


IХ. НАКАЗАТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

37. (Изм. и доп. - ДВ, бр. 24 от 1987 г., изм. - ДВ, бр. 85 от 1997 г.) Наказва се с глоба от 30 до 300 лв., ако не подлежи на по-тежко наказание, който:

а) нарушава разпоредбите на чл. 8, ал. 1;

б) не спазва условията в разрешението за водоползуване;

в) разхищава или допусне разхищаване на водите или не ги използува по установения режим;

г) без разрешение за водоползуване строи или преустройва обекти за ползуване на водите;

д) без позволително по чл. 24 извършва работи, свързани с водите;

е) нарушава разпоредбите на чл. 29, 30 и 35;

ж) не изпълнява задължението си по чл. 36, ал. 4.

(Ал. 2, доп. - ДВ, бр. 36 от 1979 г., изм. - ДВ, бр. 24 от 1987 г., бр. 85 от 1997 г.) Нарушенията се установяват с актове на органите на Министерството на околната среда и водите и на общинските органи.

(Ал. 3, изм. - ДВ, бр. 24 от 1987 г., бр. 85 от 1997 г.) Въз основа на съставените актове министърът на околната среда и водите или упълномощени от него длъжностни лица издават наказателни постановления.

Актовете се съставят и наказателните постановления се издават и обжалват по реда на Закона за административните нарушения и наказания (ДВ, бр. 92 от 1969 г.).

(Ал. 5, отм. - ДВ, бр. 85 от 1997 г.)


Х. ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

38. (Отм. - ДВ, бр. 85 от 1997 г.)


39. (Отм. - ДВ, бр. 24 от 1987 г.).


40. По отношение на териториалните и вътрешните морски води, водите на река Дунав и другите гранични реки разпоредбите на този закон се прилагат, доколкото в международните съглашения, в които участвува Народна република България, не е предвидено друго.


41. (Отм. - ДВ, бр. 85 от 1997 г.)


42. Този закон влиза в сила три месеца след обнародването му в Държавен вестник и отменя Закона за водното стопанство (Изв., бр. 89 от 1953 г., изм., Изв., бр. 13 от 1956 г.) и чл. 60, ал. 4 от Закона за планово изграждане на населените места.

Изпълнението на закона се възлага на председателя на Министерския съвет.


Промени настройката на бисквитките