Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 47 от 24.IV

ЗАКОН ЗА ДЪРЖАВНОТО ЗНАМЕ НА НАРОДНА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

 

ЗАКОН ЗА ДЪРЖАВНОТО ЗНАМЕ НА НАРОДНА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Обн. ДВ. бр.48 от 20 Юни 1967г., изм. ДВ. бр.95 от 12 Декември 1975г., отм. ДВ. бр.47 от 24 Април 1998г.

Отменен с § 2 от заключителните разпоредби на Закона за държавния печат и националното знаме на Република България - ДВ, бр. 47 от 24 април 1998 г., в сила от 25 май 1998 г.


1. Държавното знаме на Народна република България изразява суверенитета на българския народ и държава и е отличителен знак в международните й отношения.


2. Държавното знаме на Народна република България е трицветно - бяло, зелено и червено, поставени водоравно отгоре надолу. На левия горен ъгъл на бялото поле е изобразен гербът на Народна република България.

Държавното знаме има правоъгълна форма. Полетата на отделните цветове са еднакви по размер и са разположени по продължение на дългата страна на правоъгълника. Дръжката на знамето образува прав ъгъл с водоравно разположените цветове и в горния си край завършва с полусфера, на която е прикрепена кантирана петолъчна звезда. Съотношението на дължината към широчината на знамето и други технически подробности се определят с наредба на Държавния съвет на Народна република България.

Държавният герб се поставя на белия цвят на знамето със звездата към горната хоризонтала на белия цвят. Височината на герба е равна на 1/4 от широчината на знамето. Гербът се разполага симетрично в квадрат, страната на който представлява 1/3 от широчината на знамето, отстоящ от дръжката, а при висящо знаме - от напречника на разстояние, равно на височината на герба.

При висящо знаме цветовете се подреждат отляво надясно - бяло, зелено, червено, гледано срещу знамето. Гербът се поставя със звездата към напречника на знамето.


3. Цветовете на държавното знаме символизират:

белият цвят - миролюбието, трудолюбието и другите добродетели на българския народ;

зеленият цвят - връзката на държавното знаме със знамената на борците за национално освобождение, плодородието на българската земя и любовта на българския народ към родината;

червеният цвят - победилата социалистическа революция в Народна република България и готовността на българския народ да брани достиженията й.

(Ал. 2, изм. - ДВ, бр. 95 от 1975 г.) Елементите на държавния герб символизират:

зъбчатото колело, червената лента и житните класове, обвити по средата с национална трицветна лента - социалистическия характер на нашата държава, съюза на работниците и селяните и тяхното единство, създадено и укрепено в борбите за освобождение от монархо-фашизма и капитализма и в строителството на социализма, а цифрите "681", "1944", написани със златен цвят на червената лента, където се преплитат класовете, сочат годините на основаването на българската държава и на победата на социалистическата революция в България;

лъвът - национална емблема на българския народ от древни времена - неговата сила, храброст, безстрашие и героизъм;

небесносиният цвят на полето - участието на българския народ в борбата за мир в целия свят;

червената петолъчна звезда - единството и солидарността на българския народ с трудещите се от целия свят.


4. Държавното знаме на Народна република България се издига:

а) на сградите на Народното събрание, Държавния съвет на Народна република България и Министерския съвет - постоянно. На друга сграда, където Народното събрание провежда сесия - през цялото й времетраене;

б) на сградите, където се провеждат сесии на народните съвети - през времетраенето им;

в) на сградите на министерствата и другите централни ведомства и изпълнителните комитети на народните съвети - в дните на национални празници и други тържествени събития, определени от Министерския съвет;

г) на сградите, в които се провеждат международни конференции или съвещания, общонационални или международни спортни и други състезания - до завършването им;

д) на сградите на българските дипломатически, консулски и търговски представителства и на превозните средства на българските дипломатически, консулски и търговски представители - съобразно с международните договори и обичаи;

е) на предната мачта на морските и речните кораби и на другите превозни средства, на които при изпълнение на официални задачи се намират: председателят на Държавния съвет на Народна република България и председателят на Министерския съвет на Народна република България;

ж) на кърмата или на гафела на морските и речните кораби и други плавателни средства, вписани в корабните регистри на българските пристанища; на закупените от Народна република България кораби от чужбина, с разрешение на съответния български дипломатически или консулски представител, до вписването им в корабните регистри на българските пристанища;

з) в частите на Българската народна армия и на корабите от военноморския флот съгласно с военните устави;

и) на входните и изходните контролно-пропускателни и митнически пунктове, пристанищата и аерогарите - постоянно.


5. Държавното знаме се издига и на сградите на учрежденията, предприятията, обществените организации и жилищните домове в случаите, посочени в буква "в" на предходния член.

Държавното знаме може да бъде издигано и при церемонии и тържества, провеждани от държавни или обществени учреждения и организации.


6. При издигане на държавното знаме със знаме на друга държава почетното място се дава на държавното знаме на Народна република България, което се поставя от лявата страна на сградата, гледано срещу нея.

При издигане знамена на няколко държави държавното знаме на Народна република България се поставя в средата, ако броят им е нечетен. Ако броят им е четен, държавното знаме на Народна република България се поставя в началото и в края на реда. Чуждите знамена се подреждат на еднаква височина по азбучен ред на имената на държавите по кирилицата.

При официални посещения в Народна република България на държавен глава, председател на Министерския съвет, на партийни, правителствени и парламентарни делегации на чужди държави почетното място се дава на знамето на страната на гостите.


7. При обявен от Министерския съвет траур държавното знаме се издига на половината на флагщока заедно с прикрепени на горния му ъгъл откъм герба черни траурни ленти. Когато знамето се носи, то е сгънато и изцяло обвито в креп. При почитане паметта на починалия знамето се скланя напред.


8. Държавното знаме се носи развято или сгънато.

При положение "мирно" или "свободно" на място при развято знаме знамето се държи с изправена дръжка, долният край на която се намира до средата на стъпалото на десния крак и по средата на дръжката се придържа с дясната ръка.

При движение развятото знаме се носи на лявото рамо и се държи с лявата ръка, опъната по дръжката.

При преминаване в тържествен марш знамето се носи отпред с изправена дръжка, която се придържа отдолу с лявата ръка на височина под пояса, а по средата се придържа с дясната ръка, която е на височината на рамото.

Сгънатото държавно знаме се носи при положение на място по начина, посочен в ал. 2, а в поход - по начина, посочен в ал. 3.


9. Възпроизвеждането на елементи от държавното знаме в значки, възпоменателни медали и други се допуща с разрешение на Държавния съвет на Народна република България.


10. Знамената на военноморския флот, на военновъздушните сили и на сухопътните въоръжени сили, както и личните знамена на висши длъжностни лица се определят с укази на Държавния съвет на Народна република България, а правилата за носенето им - във военните устави и указите.

Изпълнението на закона се възлага на председателя на Министерския съвет.


Промени настройката на бисквитките