Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 137 от 12.VI

ЗАКОН ЗА КОНТРОЛ НАД ВЗРИВНИТЕ ВЕЩЕСТВА, ОРЪЖИЯТА И БОЕПРИПАСИТЕ

 

ЗАКОН ЗА КОНТРОЛ НАД ВЗРИВНИТЕ ВЕЩЕСТВА, ОРЪЖИЯТА И БОЕПРИПАСИТЕ

Обн. ДВ. бр.128 от 1 Юни 1950г., попр. ДВ. бр.137 от 12 Юни 1950г., изм. ДВ. бр.51 от 29 Юни 1965г., изм. ДВ. бр.26 от 2 Април 1968г., изм. ДВ. бр.62 от 5 Август 1997г., изм. ДВ. бр.11 от 29 Януари 1998г., отм. ДВ. бр.133 от 11 Ноември 1998г.

Отменен с § 3 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за контрол над взривните вещества, огнестрелните оръжия и боеприпасите - ДВ, бр. 133 от 11 ноември 1998 г.


Чл. 1. Разпоредбите на този закон се отнасят до контрола над производството, съхраняването, превозването, търговията, държането и употребата на взривните вещества, оръжията и боеприпасите.


Чл. 2. Взривните вещества са такива вещества, които при известни условия могат мигновено да се разложат химически, като образуват голям обем, силно нагрети и с високо налягане газове.

Огнестрелните оръжия са технически уреди, които чрез мигновено разлагане на взривните вещества, или по друг начин, могат да изхвърлят твърди предмети, причиняващи разрушително действие.

Боеприпасите са съвкупности от взривни вещества и други елементи, които, изхвърлени чрез огнестрелни оръжия или по друг начин, или заредени, проявяват разрушително действие със силата на своята маса, силата на експлозивната вълна на взривните вещества или по друг начин.

Хладните оръжия са предмети, пригодени за лесно извършване на физическо разкъсване на твърди тела и предназначени за лична отбрана или нападение, като например боксове, ятагани, ками, саби, копия, шпаги, щикове и други подобни.


Чл. 3. (Изм. - ДВ, бр. 51 от 1965 г.) Производството и търговията с взривни вещества, огнестрелни оръжия и боеприпаси се извършва от държавни предприятия и обществени организации, снабдени с разрешение от Министерството на вътрешните работи.

За нуждите на войската това разрешение се дава от Министерството на народната отбрана.

Поправянето на огнестрелните оръжия може да се извършва и от частни лица и предприятия, снабдени с разрешение от органите на Министерството на вътрешните работи.


Чл. 4. Предприятията, занимаващи се с производство или търговия на взривни вещества, огнестрелни оръжия и боеприпаси, както и частните лица и предприятия, занимаващи се с поправка на огнестрелни оръжия, са длъжни да водят специални книги за отчитане на производството, поправките и търговията.


Чл. 5. Надзорът върху производството, съхраняването, превозването, търговията, държането и употребата на взривните вещества, огнестрелните оръжия и боеприпасите принадлежи на Министерството на вътрешните работи.

(Изм. - ДВ, бр. 51 от 1965 г.) По отношение на взривните вещества, огнестрелните оръжия и боеприпасите във войската или дадени по служба на военни лица, както и по отношение на предприятията в системата на Министерството на народната отбрана, работещи такива вещества, оръжия и боеприпаси, този надзор се упражнява от Министерството на народната отбрана.

(Нова ал.3 - ДВ, бр. 51 от 1965 г.) Министерският съвет може да възлага и на други ведомства или обществени организации да упражняват надзор върху определени дейности с взривни вещества, оръжия и боеприпаси.


Чл. 6. Министерският съвет, по предложение на Министерството на вътрешните работи, може, когато това се налага от обществения интерес, да забрани или ограничи производството, търговията, придобиването, отчуждаването, държането и предаването другиму на взривни вещества, огнестрелни оръжия и боеприпаси.


Чл. 7. Забранява се придобиването, отчуждаването, държането и предаването на взривни вещества, огнестрелни оръжия и боеприпаси без разрешение от органите на Министерството на вътрешните работи.

(Попр. - ДВ,бр.137 от 1950 г.) Който получи по наследство, завет или дарение взривни вещества, огнестрелни оръжия или боеприпаси, длъжен е в седемдневен срок от приемането им да поиска от органите на Министерството на вътрешните работи разрешение за притежаването или носенето им.


Чл. 8. (Изм. - ДВ, бр. 51 от 1965 г.) Разрешението за притежаване или носене на огнестрелно оръжие или боеприпаси важи за една година.

(Изм. - ДВ, бр. 51 от 1965 г.) Взривните вещества, огнестрелните оръжия или боеприпасите, за които е отказано издаването или подновяването на разрешителното за притежаване или носене, съгласно разпорежданията на правилника за приложение на този закон, се изземат от органите на народната милиция срещу разписка. Притежателят на същите може да ги продаде - взривните вещества в срок от шест месеца, а оръжията и боеприпасите - в срок от една година от изземането, на лица или предприятия, имащи разрешително за закупуването им.

(Попр. - ДВ, бр. 137 от 1950 г.) В случай, че притежателят на иззетите взривни вещества, оръжия или боеприпаси не се снабди с разрешително за притежаването или носенето им, или не ги продаде в посочения по-горе срок, същите остават в полза на държавата.


Чл. 9. Забранява се продажбата, предаването, изпращането или пренасянето на взривни вещества, които могат да избухнат от само себе си.


Чл. 10. Който намери взривни вещества, огнестрелни оръжия или боеприпаси, длъжен е да ги предаде или да уведоми органите на Министерството на вътрешните работи в тридневен срок, а последните - незабавно да вземат мерки за обезвреждането или прибирането им.


Чл. 11. Забранява се производството, търговията и притежаването на хладни оръжия, като: боксове, ятагани, ками и други подобни.

Министерството на вътрешните работи може да забрани или ограничи производството, търговията и притежаването на други хладни оръжия, като: саби, копия, шпаги, щикове и други, освен когато се касае за спортни или военни нужди.


Чл. 11а. (Нов - ДВ, бр. 51 от 1965 г.) Министърът на вътрешните работи или упълномощени от него длъжностни лица могат да спират дейностите с взривни вещества, оръжия и боеприпаси в предприятията и организациите, в които систематически се нарушават разпоредбите на закона или правилника за прилагането му.


Чл. 12. С правилник, одобрен от Министерския съвет по предложение на министъра на вътрешните работи, се уреждат подробностите във връзка с приложението на закона по следните въпроси:

а) устройството на предприятията за производство на взривни вещества, огнестрелни оръжия и боеприпаси;

б) контрола над производството, съхраняването, превозването, търговията и притежаването на взривни вещества, огнестрелни оръжия и боеприпаси;

в) образците-книги, които са длъжни да завеждат предприятията, занимаващи се с производство или търговия на взривни вещества, огнестрелни оръжия и боеприпаси или с поправка на огнестрелни оръжия;

г) реда за издаване разрешителните за закупуване, държане, носене и употреба на взривни вещества, огнестрелни оръжия и боеприпаси;

д) реда за издаване разрешения за извършване на изпитания и изследвания с взривни вещества и оръжия.


АДМИНИСТРАТИВНОНАКАЗАТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

(Загл. изм. - ДВ, бр. 11 от 1998 г.)

Чл. 13. (Изм. - ДВ, бр. 51 от 1965 г., бр. 11 от 1998 г.) Kойто не спазва разпоредбите, предвидени в този закон или в правилника за прилагането му, относно производството, вноса, износа, търговията, съхранението, пренасянето, изпитанията, употребата, поправката и други дейности с взривни вещества, боеприпаси и оръжия, се наказва с глоба от 100 000 до 500 000 лв., ако не подлежи на по-тежко наказание.


Чл. 14. (Изм. - ДВ, бр. 26 от 1968 г., бр. 11 от 1998 г.) Който не води никак или както трябва книжата, които е задължен да води съгласно правилника за приложението на този закон, се наказва с глоба от 100 000 до 300 000 лева.


Чл. 15. (Заличен - ДВ, бр. 51 от 1965 г.).


Чл. 16. (1) (Изм. - ДВ. бр. 62 от 1997 г., бр. 11 от 1998 г.) Който намери взрив, огнестрелно оръжие или боеприпаси и не съобщи незабавно на органите на Министерството на вътрешните работи или на друга власт, се наказва с глоба от 50 000 до 200 000 лева.

Който загуби огнестрелно оръжие, взривно вещество или боеприпаси, е длъжен под страх на глоба от 20 000 до 50 000 лв. да уведоми в тридневен срок органите на Министерството на вътрешните работи.


Чл. 17. (Заличен - ДВ, бр. 51 от 1965 г.).


Чл. 18. (Изм. - ДВ, бр. 11 от 1998 г.) Който не държи в себе си разрешителното за огнестрелно оръжие, което носи, се наказва с глоба от 5000 до 10 000 лв., а при втори случай - и с отнемане разрешителното.


Чл. 19. (Изм. - ДВ, бр. 11 от 1998 г.) Който произвежда, продава или държи хладно оръжие, забранено с правилник или наредба, издадени въз основа на този закон, се наказва с глоба от 50 000 до 100 000 лв.


Чл. 20. (Изм. - ДВ, бр. 51 от 1965 г., бр. 11 от 1998 г.) Нарушенията се установяват с актове, съставени от органите на Министерството на вътрешните работи и от други контролни органи, определени от Министерския съвет.

Наказателните постановления за налагане глоби на нарушителите се издават от упълномощени от министъра на вътрешните работи длъжностни лица, а в случаите по ал. 2 на чл. 5 - от длъжностните лица, натоварени от министъра на народната отбрана.

За съставянето на актовете и издаването на наказателните постановления, както и за тяхното обжалване се прилага Законът за административните нарушения и наказания.

Наказателните постановления, с които е наложена глоба до 5000 лв., не подлежат на обжалване.


Преходни разпоредби

Чл. 21.(Попр.-ДВ,бр.137 от 1950г.) В двумесечен срок от влизане в сила на този закон всички граждани, които притежават огнестрелни оръжия, взривни вещества и боеприпаси, са длъжни да ги декларират и поискат от съответните управления на Министерството на вътрешните работи позволителни за държането им или за носенето им.


Чл. 22. Настоящият закон отменя Закона за взривните вещества и оръжията, Закона за фабрикацията, вноса и износа на военни материали, Закона за Държавната военна фабрика, както и всички други разпоредби, които му противоречат.

Изпълнението на настоящия закон се възлага на министъра на вътрешните работи.


Промени настройката на бисквитките