ДОГОВОР МЕЖДУ ПРАВИТЕЛСТВОТО НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И ПРАВИТЕЛСТВОТО НА РЕПУБЛИКА ГЪРЦИЯ ЗА СЪТРУДНИЧЕСТВО В ОБЛАСТТА НА ТУРИЗМА
ДОГОВОР МЕЖДУ ПРАВИТЕЛСТВОТО НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И ПРАВИТЕЛСТВОТО НА РЕПУБЛИКА ГЪРЦИЯ ЗА СЪТРУДНИЧЕСТВО В ОБЛАСТТА НА ТУРИЗМА
Обн. ДВ. бр.12 от 9 Февруари 2001г.
Правителството на Република България и правителството на Република Гърция, наричани "договарящи страни",
желаейки да развиват отношенията си в областта на туризма и сътрудничеството между двете страни;
отчитайки взаимния интерес от осигуряването на адекватна и дългосрочна законодателна основа за сътрудничеството си в областта на туризма;
ръководени от принципите и препоръките на Конференцията на Организацията на обединените нации за туризъм и международни пътувания, проведена в Рим през 1963 г., на Заключителния акт от Хелзинки на Съвещанието за сигурност и сътрудничество в Европа от 1975 г., на Парижката харта за Нова Европа от 1990 г. и в съответствие с препоръките на Световната организация по туризъм,
се договориха за следното:
Член 1
Договарящите страни предприемат всички необходими стъпки в съответствие със законодателствата си за насърчаване и развитие на туристическия обмен между двете страни.
Договарящите страни насърчават активно установяването на връзки между туристическите агенции, хотелски вериги, както и други предприятия и организации на техните територии, работещи в областта на туризма.
Член 2
Договарящите страни насърчават обмена на данни и информация относно законодателството в областта на туризма, както и обмена на документация относно статистически данни, образователни програми, професионално обучение на персонала, изследвания и научни разработки в областта на туризма.
В рамките на техническото си сътрудничество договарящите страни при необходимост и в случаите, в които е възможно, ще обменят експерти в областта на туризма с цел запознаване на всяка от страните с туристическата инфраструктура и развитието на туризма на територията на другата страна.
Член 3
Договарящите страни насърчават тясното сътрудничество между образователните институции по туризъм и проучват възможностите за взаимно предоставяне на стипендии за обучение на специалисти в областта на туризма, представляващи интерес за всяка от двете страни.
Член 4
Договарящите страни улесняват обмена на рекламни туристически материали в съответствие със законодателствата си и с поетите от тях международни задължения и насърчават участието на техни туристически фирми и агенции в културни и кулинарни мероприятия, популяризиращи всяка от двете страни.
Член 5
Договарящите страни насърчават организирането на познавателни пътувания за представители на пресата, служители в радиото и телевизията, редактори, писатели и журналисти, работещи в областта на туризма, както и организирането на изложби, представяне на филми за туризма и други туристически мероприятия за широката общественост, така че всяка от страните да може да представи туристическите си оферти.
Член 6
Договарящите страни насърчават и взаимно улесняват в съответствие с действащото законодателство във всяка от страните инвестициите на български и гръцки предприемачи, както и смесени предприятия в съответния туристически сектор.
За тази цел те също така насърчават и преките контакти между бизнесмени от туристическия сектор и редовно се осведомяват взаимно за облекченията за инвестиции в областта на туризма, предоставени от националното им законодателство, както и за съществуващите във всяка от двете страни възможности за такива инвестиции.
Член 7
Договарящите страни си сътрудничат в рамките на международните правителствени и неправителствени организации в областта на туризма, в които членуват и двете страни.
Член 8
Договарящите страни могат да основат национални бюра за туристическа информация на територията на другата договаряща страна, които няма да осъществяват търговска дейност и чиято дейност ще се регламентира с отделно подписано за целта споразумение.
Член 9
С цел прилагането на този договор чрез двустранни консултации и представянето на препоръки на съответните компетентни власти ще се свиква периодично смесена комисия.
Срещите на комисията ще се състоят последователно във всяка от двете страни по време, съгласувано между договарящите страни.
Член 10
Този договор влиза в сила в деня на получаване на втората от дипломатическите ноти, с които договарящите страни взаимно се уведомяват, че са изпълнили изискванията на националното си законодателство за влизане на този договор в сила.
Член 11
Този договор се сключва за срок 5 години и действието му се подновява автоматично за следващи 5 години, освен ако някоя от договарящите страни не уведоми по дипломатически път другата договаряща страна за намерението си да прекрати действието на договора не по-късно от 6 месеца преди изтичането на всеки така определен период на договора.
Прекратяването на този договор няма да засегне проектите, програмите и всички други инициативи, договорени по време на действието му, освен ако договарящите страни се договорят за друго.
В деня на влизане на този договор в сила се прекратява действието на Спогодбата за сътрудничество в областта на туризма между Народна република България и Кралство Гърция, подписана в Атина на 9.VII.1964 г., и на Спогодбата за сътрудничество в областта на туризма между Народна република България и Кралство Гърция, подписана в София на 3.VII.1970 г.
В свидетелство на което долуподписаните, надлежно упълномощени от своите правителства, подписаха този договор в Атина на ден 14 от месец май година 1999 в 2 оригинални екземпляра, всеки от които на български, гръцки и английски език, като всички имат еднаква сила.
В случай на различия при тълкуване клаузите на този договор предимство има текстът на английски език.