ДОГОВОР ЗА ДРУЖБА И СЪТРУДНИЧЕСТВО МЕЖДУ НАРОДНА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И СОЦИАЛИСТИЧЕСКА НАРОДНА ЛИБИЙСКА АРАБСКА ДЖАМАХИРИЯ
ДОГОВОР ЗА ДРУЖБА И СЪТРУДНИЧЕСТВО МЕЖДУ НАРОДНА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И СОЦИАЛИСТИЧЕСКА НАРОДНА ЛИБИЙСКА АРАБСКА ДЖАМАХИРИЯ
(Ратифициран с Указ № 601 на Държавния съвет от 22.02.1984 г. - ДВ, бр. 16 от 24.02.1984 г. В сила от 08.03.1984 г.)
Обн. ДВ. бр.28 от 6 Април 1984г.
Народна република България и Социалистическа народна либийска арабска джамахирия, убедени, че по-нататъшното развитие и укрепване на създалите се между тях отношения на дружба и сътрудничество отговарят на интересите на народите на двете страни и служат на делото на световния мир и сигурност,
изразявайки готовността си и занапред да работят за засилване на антиимпериалистическата солидарност, единството и сплотеността на силите, борещи се за укрепване на мира, свободата и независимостта, демокрацията и социалния прогрес на всички народи,
решени да се противопоставят на агресивната политика на империализма и да се борят против колониализма, неоколониализма, ционизма, расизма и реакцията във всичките им форми и прояви,
потвърждавайки своята привързаност към целите и принципите, залегнали в Устава на Организацията на обединените нации,
като вземат предвид Декларацията за развитие на приятелството и сътрудничеството между Народна република България и Социалистическа народна либийска арабска Джамахирия, подписана на 25 декември 1976 г.,
и ръководени от стремеж да развиват двустранните си отношения, решиха да сключат този договор и се споразумяха за следното:
Член 1
Високодоговарящите се страни декларират своята решимост да укрепват непоклатимата дружба между двата народа и ще развиват политическите си отношения и всестранното сътрудничество на основата на принципите на равноправието, уважение на суверенитета, националната независимост и териториалната цялост и на не намесата във вътрешните работи.
Член 2
Народна република България уважава политиката на Социалистическа народна либийска арабска джамахирия, основаваща се на принципите и целите на движението на необвързаните страни, насочени към борба срещу империализма, за освобождение на народите и укрепване на мира и сътрудничеството между държавите.
Социалистическа народна либийска арабска Джамахирия уважава външната политика на Народна република България, основаваща се на принципите и целите на социалистическата общност, която дава ефективен принос за гарантиране на мира и укрепване на сигурността и разведряването в международните отношения.
Член 3
Високодоговарящите се страни чрез взаимно сътрудничество и занапред ще полагат усилия за създаване на условия за укрепване и по-нататъшно задълбочаване на обществения и икономическия обмен между двете страни.
За тази цел те ще развиват взаимноизгодно сътрудничество в отделните области на народното стопанство, научно-техническото сътрудничество и сътрудничество при разширяването на търговския стокообмен на основата на уважение на принципите на равноправието и взаимната изгода.
Конкретните области и условия на това сътрудничество ще бъдат регламентирани в допълнителни документи.
Член 4
Високодоговарящите се страни ще съдействуват за укрепване и развитие на контактите и сътрудничеството в областта на науката, културата, образованието, здравеопазването, телевизията, радиото, печата, киното, туризма, спорта и др. с цел взаимното запознаване с живота, труда, опита и постиженията на двата народа.
Член 5
Високодоговарящите се срани и в бъдеще ще полагат всички усилия за запазването на мира и сигурността в света, за укрепване и развитие на процеса на разведряване на международната обстановка, за прекратяване на надпреварата във въоръжаването и постигане на общо и пълно разоръжаване, включително и ядрено, под ефикасен международен контрол. Те ще полагат усилия за последователно прилагане на принципите на мирно съвместно съществуване в отношенията между държавите с различен обществен строй.
Член 6
Високодоговарящите се страни ще продължат да сътрудничат помежду си в борбата против агресивната политика на световния империализъм, за противопоставяне на колониализма, неоколониализма, ционизма и расизма във всичките му форми и прояви.
В духа на единство на прогресивните антиимпериалистически сили те ще подкрепят справедливата борба на народите за свобода, независимост, суверенитет, социален напредък, за пълно зачитане на тяхното право да се разпореждат с природните си богатства, както и усилията, насочени към преустройство на международните икономически отношения върху справедлива и демократична основа.
Член 7
Високодоговарящите се страни ще си разменят информации и ще провеждат консултации с цел обмяна на мнения по важни международни проблеми, засягащи интересите на двете страни.
Член 8
Всяка от високодоговарящите се страни декларира, че няма да участвува във военни съюзи и няма да взема участие в каквито и да са групировки, както и във военни действия или мерки, насочени срещу другата високодоговаряща се страна.
Член 9
Високодоговарящите се страни заявяват, че този договор не засяга техните международни задължения и не е насочен срещу трета страна. Те се задължават да не сключват каквито и да било международни споразумения, несъвместими с този договор.
Член 10
Въпросите, които могат да възникнат по тълкуването или прилагането на този договор, ще се решават между двете високодоговарящи се страни в дух на дружба, взаимно уважение и разбирателство.
Член 11
Този договор подлежи на ратификация съгласно установената във всяка от високодоговарящите се страни процедура и влиза в сила от датата на размяната на ратификационните документи, която ще се извърши в Триполи.
Член 12
Този договор се сключва за срок от 10 години от датата на влизането му в сила и автоматически ще се продължава за всеки следващи 10 години, ако нито една от високодоговарящите се страни не заяви писмено една година преди изтичането на съответния срок, че желае да прекрати неговото действие.
Съставен в София на 21 януари 1983 г. (7.4.1392 у. р.) в два екземпляра - на български и на арабски език, като двата текста имат еднаква сила.