Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 6 от 19.I

НАРЕДБА ЗА ПРОУЧВАНИЯТА ПО ВОДОСНАБДЯВАНЕ И КАНАЛИЗИРАНЕ

 

НАРЕДБА ЗА ПРОУЧВАНИЯТА ПО ВОДОСНАБДЯВАНЕ И КАНАЛИЗИРАНЕ

ПРИЕТА ОТ МИНИСТЕРСТВО НА КОМУНАЛНОТО СТОПАНСТВО И БЛАГОУСТРОЙСТВОТО

Обн. ДВ. бр.6 от 19 Януари 1951г., отм. ДВ. бр.76 от 20 Септември 1960г.

ОСНОВНИ РАЗПОРЕДБИ

§ 1. Проучването е този процес, при който се установяват, събират, обработват и систематизират всички данни, с оглед на възможно най-правилното, целесъобразно и икономично осъществяване на водоснабдителното и канализационно строителство.


§ 2. Проучванията за водоснабдително и канализационно строителство се извършват от съответната проучвателна служба или организация при Министерството на комуналното стопанство и благоустройството; от техническите служби по водоснабдяване и канализация при народните съвети и от техническите служби и организации при другите държавни учреждения и предприятия, както и от проектантските организации, с участието на съответните специалисти.

Проучванията се извършват със съдействието на службите при Министерството на народното здраве и социалните грижи (институти, лаборатории и пр.) и здравните служби при народните съвети.

Проучванията за водоснабдително и канализационно строителство на народните съвети могат да се възлагат на служби, организации и пр., които не са подчинени на Министерството на комуналното стопанство и благоустройството, само с предварително писмено съгласие на началника на отдел "В и К" при министерството.


§ 3. За всяко проучване, началникът, съответно ръководителят на службите или организациите по предходния член, назначава отговорник-ръководител на проучванията.


§ 4. Във връзка с данните от проучванията, се съставя надлежна проектна програма (чл. чл. 23 и 47 от правилника за водоснабдяване и канализация).


§ 5. След установяване на окончателното трасе на водопроводите и канализациите, както и местата на строителните площадки за водоеми, помпени станци и други съоръжения, се извършват допълнително необходимите геоложки, сондажни и грунтови проучвания.


ВОДОСНАБДЯВАНЕ

I. Проучвания А. Общо положение

§ 6. За да се осигури правилното и целесъобразно водоснабдяване на обектите (населени места, части на същите, групи населени места или обекти по чл. чл. 4 и 6 от правилника за водоснабдяване и канализация), трябва да се извършат съответните пълни и всестранни проучвания.

Тези проучвания обхващат следните данни:

а) предварителни данни (исторически, статистически, стопански, картографски и пр.);

б) данни от полски проучвания (огледи, измервания, хидроложки, санитарни и сондажни проучвания и други изследвания) на самото място.

а) Предварителни данни


§ 7. Във връзка с водоснабдяването на обекта се събират следните предварителни данни:

1. Приръст на населението за един период от 25-30 години, считано от предполагаемия начален момент за експлоатация на водопровода; условия и перспективни възможности за увеличение, намаляване и преселване на жителите - въз основа на последните четири общи преобразования: ако се установи, че населението не се увеличава с повече от 1 % годишно, възприема се увеличение 1 %.

2. Наличен брой на едрия и дребен домашен добитък; перспективни възможности за увеличението и намалението му; настояще и перспективно съотношение между броя на жителите и този на добитъка.

3. Обща характеристика на застрояването в населеното място; разположение и най-голяма допустима височина на сградите и пр.

4. Необходимото количество вода, изчислено по средната дневна консумация, като се държи сметка за неравномерния разход на вода през различните дни и часове, с помощта на коефициента за дневната неравномерност (к1), и на часовата неравномерност (к2).

За малки села се приема средна дневна консумация от 30 до 60 л/жител с к1 = 1.2 до 1.5 и к2 = 1.4 до 2.0.

За малки градове и големи села от 60 до 80 л/жител с к1 = 1.3 до 1.4 и к2 = 1.4 до 1.6.

За големи градове от 80 до 150 л/жител и нагоре, с к1 = 1.2 до 1.3 и к2 = 1.2 до 1.4.

Така установените количества вода, нужни за хората, се увеличават с водата, нужна за другите потреби, въз основа на надлежна обосновка. За глава едър добитък се предвижда от 30 до 50 л/ден, а за глава дребен добитък - 10 л/ден и пр.

Малки села се считат тези до 3.000 жители, големи села и малки градове - тези до 10 000 жители и големи градове - тези над 10 000 жители.

Отклонения от горните норми се допускат въз основа надлежна обосновка.

5. Нуждата от питейна вода за гари, болници, промишлени заведения, стопанства и други от този род в строителните части на населеното място.

6. Нуждите от вода за производствени и други особени нужди на консуматорите по предходната точка, с посочване на водоизточниците, които те използуват в момента.

7. Перспективно развитие на населеното място в стопанско отношение (промишленост, земеделие и пр.).

8. Срок, етапи и ред за изпълнение на строителството.

9. Приблизителна стойност за цялостното строителство и на отделните му етапи.

10. Приблизителна пълна икономическа обосновка за рентабилността на водоснабдителното мероприятие, и за целесъобразността на проектираното строителство.

11. Всички други данни, които имат значение за правилното проектиране на строителството.


§ 8. При проучванията по предходния параграф се използуват главно следните източници:

а) списък на населените места;

б) топографски, хидроложки, географски, геоложки, почвени, климатични, здравни и други карти;

в) санитарни, метеорологични, хидрографни, статистични, стопански и други сведения и материали;

г) трудове, относно обекта и околните водоизточници;

д) данни, събрани от народните съвети и други местни учреждения и институти по въпросниците, формуляри, писма и други;

е) данни, събирани от местни жители и други лица, запознати с обекта и околните водоизточници.

б) Данни от полски проучвания


§ 9. Проучванията на самото място се извършват посредством огледи, измервания, хидроложки и санитарни изследвания, сондажни работи и други подобни.

При тези проучвания се събират следните данни:

1. Топографски и геоложки характер на терена в строителните части на населеното място и близката му околност; нестабилни и свличащи се терени и пр.

2. Климатични особености на населеното място, съответно на местността.

3. Предварителни данни, относно водоизточниците в района на обекта, с необходимите хидроложки и сондажни проучвания.

4. Дебит и качество на водите, установени чрез системни наблюдения и измервания.

5. Приблизителни разстояния от водоизточниците до обекта; приблизителни коти (барометрично или по карта), нанесени на план или скица.

6. Физически качества на водата (цвят, бистрота, температура, вкус, дъх).

7. Химически и бактерологически качества на водата.

8. Геоложките и теренни условия за санитарна охрана; възможни места и източници за замърсяване на водата, особено при водоизточници в карстов терен или в близост на реки и други водни басейни.

9. Евентуално трасе на водопровода по терена.

10. Строително-технически условия, като наличност на кариери за камък, чакъл и пясък и възможности за разработване на такива кариери; разстояния, транспортни условия и средства; най-подходящ сезон за използуването им; работна ръка и др.

11. Данни за цените на строителните материали; размера на надниците; транспортни условия и средства, относно строителните материали и пр.

12. Цялостната характеристика на стратегически-отбранителни условия.


§ 10. С проучване на водоизточниците се цели да се установят най-подходящите такива, които да осигуряват безупречно качество и достатъчна по количество вода, според установените норми.

Независимо от проучванията на водоизточниците за водоснабдяване на определените обекти, трябва да се направят, по възможност и проучвания на всички водоизточници по райони, обхващащи по-голям брой населени места, с оглед да се планира бъдещото водоснабдяване на всички обекти в района - групово или поотделно.


§ 11. За бързо, точно и удобно измерване на дебита на водоизточниците, се изграждат временни съоръжения. Местата, видът и начинът на направа на тези съоръжения се определят при огледа, при спазване на следните правила:

1) мястото трябва да бъде близо до водоизточника;

2) теренът трябва да бъде здрав, да не е мочурлив и пр.;

3) при съоръженията да не се втича странична вода;

4) съоръжението трябва да бъде достатъчно здраво, с оглед да изтрае до пет години и да не се поврежда при използуването му;

5) съоръжението трябва да бъде изградено предимно от подръчни материали и да бъде колкото е възможно по-евтино;

6) при дебит на водоизточника до 5 л/с, трябва да се устройва праг с улей (за измерване със съд), а при по-голям дебит - преливник (деверсуар);

7) достъпът до съоръжението трябва да бъде удобен и да е защитен от добитък.


§ 12. Ако около обекта няма подходящи открити водоизточници, при огледа трябва да се определят райони за издирване на подпочвени води.

Тези райони се установяват с оглед на следните изисквания:

1) да са близо до обекта;

2) да са налице указания или изгледи, че обхващат водоносни пластове;

3) да имат достатъчно голям водосборен басейн;

4) да имат, по възможност, наклон и отток към обекта;

5) да не са в зона, към която се оттичат водите от обекта;

6) да няма околни заблатявания;

7) подпочвените води да не са изложени на замърсяване.


§ 13. За всеки оглед се води подробен бележник, в който се вписват:

1) събраните сведения и данни;

2) имената на местните жители, от които са събрани сведенията;

3) имената на временните сътрудници, на които са възложени отделни задачи.


§ 14. Издирването на подпочвените води става чрез хидрогеоложки и сондажни проучвания.

Хидрогеоложки и сондажни проучвания се извършват и при наличността на открити водоизточници, когато това е необходимо за установяване на дълбочината, дебелината, наклона и характера на водоупорните, водоносните и покриващите пластове, посоката на водата и други подобни, във връзка с водохващането на водоизточника.


§ 15. Хидрогеоложките и сондажни проучвания се извършват по писмена задача, установена от ръководителя на проучването - ако е нужно с помощта на специалисти.


§ 16. Хидрогеоложките и сондажните проучвания обхващат следните данни:

1) подходящи райони за издирване на подпочвени води и количество на водата, което може да се получи от тях;

2) водосборни басейни и райони, от които се подхранват подпочвените води;

3) положение, дебелина, вид и състав на земните пластове;

4) механичен (гранулометричен) състав на водоносните пластове.

5) посока и наклон на подпочвената водна повърхност;

6) величина на напора при напорни артезиански кладенци;

7) коефициентът на водопропускливостта (филтрацията), установен чрез опитни водочерпения;

8) диаметър на тръбни кладенци; диаметър на отворите на филтъра и мрежата, в зависимост от състава на водоносните пластове.

9) вид и брой на кладенците, от които биха могли да се получат необходимите количества вода;

10) относителен дебит на единичен кладенец;

11) дължина на дренажната галерия;

12) взаимодействие при група кладенци;

13) физически, химически, бактериологически и др. изследвания на водата от всеки кладенец;

14) източници за замърсяване на водите и района за санитарна охрана.

Дебитът на кладенците се установява с научно-изследователската документация, въз основа на надлежни данни от опитни черпения, измервания и наблюдения.


§ 17. Всеки извор, който може да бъде използуван за водоснабдяване, трябва да бъде подложен на периодични, системни наблюдения и измервания, в продължение най-малко на три години.

При тези наблюдения и измервания се установяват режимът, дебитът, температурата, степента и продължителността на замътването на извора.

Наблюденията и измерванията за дебита на извора трябва да се извършат най-малко четири пъти годишно, към края на всеки сезон.

Най-малко през една от годините на проучванията, тези наблюдения и измервания трябва да се правят ежемесечно, за да се установи минималния и максималния дебит на извора за съответната година.

За да се установи вероятния минимален и максимален дебит на извора за в бъдеще, както и честотата и продължителността на тези минимуми и максимуми, трябва да се съпоставят валежите през годината на ежемесечното мерене, с тези през период от 20-30 години назад за съответния район.

При наблюденията и измерванията се отбелязва датата, когато те са извършени, в нарочен проучвателен бележник.


§ 18. При очевидна и доказана непроменчивост на дебита на изворите, последните могат да се използуват за водоснабдяване и при по-кратък период на проучване.


§ 19. Проучванията на реки, с оглед на използуването им за водоснабдяване, освен данните за режима, дебита, температурата, степента и продължителността на замътванието им, трябва да обхващат и следните данни:

1) населени места във водосборния басейн;

2) промишлени и други заведения, пасбища, ферми и др.; които използуват или изхвърлят води; количество на тези води;

3) степен на замърсяване на водите;

4) материали, които реката носи (пясък, шума, камъни и др.)


Б. Установяване на водоизточниците и водохващане (каптиране) на същите

§ 20. След установяване, събиране, систематизиране и обработване на данните от проучванията се пристъпва към установяване на най-подходящия водоизточник или група водоизточници, като се проучват възможностите и условията за водохващането им.


§ 21. Измежду всички проучени водоизточници, се набират онези от тях, които могат да бъдат използувани за водоснабдяване на обекта, като се предпочитат:

1) единични водоизточници - за гравитачно водоснабдяване;

2) при наличност на повече от един водоизточник - възможно най-малкия брой;

3) водоизточници с постоянен дебит, както и такива с променлив дебит в малки амплитуди;

4) водоизточници с удовлетворителни физически качества;

5) водоизточници със сигурна санитарна охрана;

6) водоизточници, водопроводът на които няма да минава през подвижни и непригодни терени.


§ 22. Ако водохващането е свързано с изразходване на значителни средства или представлява техническа сложност, може да се поиска по въпроса да се произнесе предварително комисията по чл. 24, ал. III, от правилника за водоснабдяване и канализация. Решението на комисията се одобрява от Министъра на комуналното стопанство и благоустройството или натоварено от него длъжностно лице.

Комисията по чл. 24, ал. III, от правилника за водоснабдяване и канализация се произнася задължително по въпроса за водохващането на водоизточника в следните случаи:

1) когато се налага да се направи каптажна галерия по-дълга от 10 м;

2) когато се налага да се направи водохващане в пещера, при трудни условия;

3) когато водоизточникът се намира близо до река, блато, или друг открит воден басейн и съществува опасност за замърсяване;

4) когато водата се взема от река или открит басейн.


§ 23. Работите по водохващането се извършват под непосредственото ръководство на нарочно натоварено опитно техническо лице, по писмена задача, съставена от ръководителя на проучването. Тази писмена задача се придружава с надлежни скици и чертежи.

Ръководителят на проучването нарежда писмено в какви етапи да се извършат работите, в зависимост от тяхната последователност и целесъобразност.

Писмената задача за работите по водохващането трябва да обхваща следните положения:

1) посока, дълбочина и размер на земните работи;

2) положение на водоупорния, водопропускателния и покриващия пластове;

3) водочерпене, укрепване и други работи от този род;

4) каптажни съоръжения, пояснени със скици;

5) преливник, изпразнител, устройство за измерване на водните количества и пр.;

6) санитарно изследване на водата и мерки за запазване на околния терен, както и за възстановяване и задравяване на разкопаните места.

Независимо от дадените указания в писмената задача, ръководителят на проучването е длъжен да упражнява пряк и цялостен контрол за правилното и целесъобразно изпълнение на работите по водохващането. В това отношение, той отговаря заедно с изпълнителя.


§ 24. Наблюденията и измерванията за режима, дебита и качеството на водата продължават и след направа на водохващането.

Съответните данни се събират и записват редовно в нарочен дневник. За тази цел, при всяко водохващане или кладенец се създават места и съоръжения за удобни наблюдения, вземане на проби, измервания и пр.


II. Проектна програма

§ 25. Проектната програма (чл. 23 от правилника за водоснабдяване и канализация), съдържа всички данни, необходими за правилното проектиране на водоснабдителното строителство, с оглед на неговото възможно най-целесъобразно и икономично осъществяване, в съгласие със съответните стопански, обществени и технически нужди.


§ 26. Проектната програма се състои от:

1) обяснителна записка и

2) карти, планове и скици.

Документацията от проучванията по § § 7 до 19 включително съставлява неразделна част от проектната програма.


§ 27. Обяснителната записка съдържа следните данни:

1) брой на жителите и количество на необходимата им вода;

2) брой на добитъка и количество на водата, необходима за него;

3) други консуматори - вид, брой и количество на необходимата им вода;

4) необходимо общо количество питейна вода и норми, по които то е определено;

5) необходимо количество вода за производствени и други особени нужди;

6) съществуващи водоснабдителни съоръжения, с посочване дали те ще се използуват в бъдеще или ще бъдат закрити;

7) описание на установения водоизточник: коти, дебит и разстояния до обекта; санитарно изследвани (химически и бактериологически анализи) на водата;

8) приблизителни коти на населеното място, водоема, помпената станция и другите съоръжения;

9) водоснабдителни зони на обекта - ако такива се предвиждат;

10) възприети максимални и минимални напори в мрежата;

11) етапи за изграждане на мрежата и на съоръженията й;

12) недвижими имоти, които е необходимо да се отчуждят във връзка с проектираното водоснабдяване;

13) местата, които трябва да се включат в охранителните райони;

14) приблизителна сметка за стойността на цялостното водоснабдително строителство и на отделните му етапи;

15) предполагаеми експлоатационни и други разноски.

Горните данни трябва да се придружават от надлежната обосновка.


§ 28. В картите, плановете и скиците се отразяват и обясняват графически данните, изложени в обяснителната записка.

По-важните от тези карти, планове и скици са:

1) карта или скица на обекта и водоизточниците, с обозначение на приблизителните коти, разстояния, трасета, места на съоръженията и пр.;

2) подробен екзекутивен план на изграденото водохващане, а ако то още не е направено - идейна скица за проектираното водохващане;

3) скица на местата, които е необходимо да се отчуждят, във връзка с проектираното строителство, както и за опазване на чистотата на водата; скица на местата, които трябва да се включат в охранителните райони;

4) при водоснабдяване от реки или естествени и изкуствени езера и други открити басейни - карта с означение на:

а) мястото на водовземането;

б) котите на по-характерните точки;

в) водосборния басейн в пункта на водовземането;

г) населените места, както и сградите, кошарите, промишлените заведения, пътищата, пътеките и пр. извън строителните им части - във водосборния басейн;

5) регулационен и нивелетен план на обекта, ако има такива.


§ 29. Проектната програма може да предвижда няколко алтернативни разрешения, които да се разработят при съставяне на съответните водоснабдителни проекти (чл. 31 от правилника за водоснабдяване и канализация).


§ 30. Съставените по горния ред проектни програми се разглеждат, изменят, приемат и одобряват, съгласно чл. чл. 24 до 30 включително от правилника за водоснабдяването и канализация.


КАНАЛИЗАЦИЯ

I. Проучвания А. Общо положение

§ 31. За да се осигури правилното и целесъобразно канализиране на обектите (населени места, части на същите или обекти по чл. чл. 4 и 6 от правилника за водоснабдяване и канализация), трябва да се извършат съответните пълни и всестранни проучвания.

Тези проучвания обхващат следните данни:

а) предварителни данни (исторически, статистически, картографски и пр.) и

б) данни от полски проучвания (огледи, измервания, сондажни пробиви и други изследвания на самото място).

а) Предварителни данни


§ 32. Във връзка с канализирането на обекта се събират следните предварителни данни:

1) исторически очерк на обекта и развой на канализацията му;

2) топографски данни за конфигурацията на терена, изразени в коти или хоризонтали през 1 до 5 метра, в зависимост от характера на терена, а именно:

а) регулационен план, в мярка 1:1000 до 1:5000 и

б) нивелетен план, в мярка 1:1000 до 1:2000, включващи строителните части;

в) план в същите мерки, за евентуално предвиждане разширение на строителните части.

3. Дългосрочни, пълни метеорологически наблюдения: системни измервания на дъждовете, температурите и ветровете - с надлежни диаграми и пр.

4. Водосборни плоскости, установени въз основа на следните данни:

а) гъстотата на населението по квартали;

б) статистически данни от последните три преброявания, за приръста на населението и добитъка, развитието на промишлеността и пр.;

в) застроени площи и парцели, по квартали и в проценти, с описание на застрояването (масивни, паянтови сгради и пр.);

г) шосирани, павирани и пр. улици, площади и други - в проценти; перспективни предвиждания в това отношение;

д) зелени площи (градини, паркове и пр.), по квартали и в проценти; перспективни предвиждания в това отношение;

е) промишлени заведения, работилници, бани, перални и др.; местонахождение на същите; количество и състав на каналните им води и отпадъци.

5. Общо количество на употребяваната вода за нуждите на населението, промишлеността и пр.; водоизточници за тази цел (съществуващи водопроводи, изкопани кладенци, артезиански кладенци, открити басейни и пр.)

6. Данни от санитарни изследвания на:

а) обекта и околните населени места, относно заболяемостта и смъртността, с означение на нездравословните райони;

б) районите под обекта за канализиране и тези под местата на водоизточниците;

в) физическо, химическо, бактериологическо и биологическо изследване на водите в приемателите (реки, езера, пристанища и пр.), където се предполага, че ще се отвеждат каналните води - в населеното място и по-надолу.

7. Чистота на населеното място: изкопани ями, поливни кладенци, ями за смет и пр. и разположение на същите; общи количества на каналните води и отпадъци.

8. Данни за оттичащите се нечисти води от жилищни сгради, учреждения, предприятия, заведения и пр., като се изхожда от количеството на водата, при завършено водоснабдяване в края на периода, за който се разчита канализацията, а така също - от количеството на изразходваната вода от съществуващи кладенци, басейни и пр.

9. Данни за разположението на съседни населени места, по протежение на приемника, под евентуалното заустване на канализацията, както и за разположението, вида и площта (в хектари) на полските имоти под заустването, с оглед на евентуалното им напояване с канални води.

10. Данни за водните течения - при заустване на канализацията в езера или море.

11. Перспективно развитие на населеното място в стопанско отношение (промишленост, земеделие и пр.)

12. Срок, етапи и ред за изпълнение на строителството.

13. Приблизителна стойност на цялостното строителство и на отделните му етапи.

14. Приблизителна пълна икономическа обосновка за рентабилността на канализацията и за целесъобразността на проектираното строителство.

15. Всички други данни, които имат значение за правилното проектиране на строителството.


§ 33. Проучванията на самото място се извършват посредством огледи, измервания, хидрогеоложки и санитарни изследвания, сондажни работи и други подобни.

При тези проучвания се събират следните данни:

1. Топографски и геоложки характер на терена в строителните части на населеното място и близката му околност; нестабилни и свличащи се терени и пр.

2. Ниво и ориентировачно количество на подпочвените води; дълбочина, до която те трябва да се понижат, съобразно с разпоредбите на правилника за планово изграждане на населените места.

3. Данни от хидроложки проучвания на минаващите през обекта реки, дерета и пр.

4. Данни от хидроложки проучвания на главния приемник на каналните води.

5. Данни за водоизточниците, в районите под мястото на евентуалното заустване на канализацията, както и за влиянието на канализацията върху тези водоизточници.

6. Данни за водосборните плоскости и оттичащите се дъждовни води, като се изхожда от количеството на валежите, с времетраене 10-20 минути и честота на повторението, съобразно с местните условия.

Тези валежи се установяват посредством наблюдения и измервания в района на обекта или в най-близките съседни места, със сходна височина и сродни климатични условия - извършени от съответните служби или от Централния метеорологически институт.

7. Строително-технически условия, като наличност на кариери за камък, чакъл и пясък и възможности за разработване на такива кариери; разстояния, транспортни условия и средства; най-подходящ сезон за използуването им; работна ръка и пр.

8. Данни за цените на строителните материали; размера на надниците; транспортни условия и средства, относно строителните материали и пр.

9. Цялостна характеристика на стратегически-отбранителните условия.


Б. Проучване на приемниците и пречиствателно устройство наканалните оттоци

§ 34. Приемниците на каналните води трябва да бъдат обстойно проучени с цел за опазване на чистотата на водните течения и басейни.

В това отношение трябва да се съберат следните данни:

1) максимални средни и минимални водни количества на приемниците; скорост на теченията им;

2) физически, химически, бактериологически и биологически качества на водата и пр., с оглед на използуването й за напояване и наторяване на земеделски терени.


§ 35. Съобразно с особеностите на приемника и на терена под заустването на канализацията, трябва да се направят обстойни проучвания и относно:

1) начините за пречистване на каналните води (механическо, химическо, биологично) и възможната степен на това прочистване;

2) методите и съоръженията за обработка на каналните води и отпадъци за мелиоративни цели и др.;

3) необходимите мерки и съоръжения за отстраняване на вредните влияния на каналните води.

За правилно насочване на работите по опазване на чистотата на приемниците и използуване на каналните води, министърът на комуналното стопанство и благоустройството назначава комисия от длъжностни технически и санитарни лица и специалисти, по искане на съответния народен съвет. Решенията на комисиите се одобряват от министъра на комуналното стопанство и благоустройството.


II. Проектна програма

§ 36. Проектната програма (чл. 47 от правилника за водоснабдяване и канализация) съдържа всички данни, необходими за правилното проектиране на канализационното строителство, с оглед на неговото възможно най-целесъобразно и икономично осъществяване, в съгласие със съответните стопански, обществени и технически нужди.


§ 37. Проектната програма се състои от:

1) обяснителна записка и

2) карти и планове.

Документацията от проучванията по § § 32 до 35 включително съставлява неразделна част от проектната програма.


§ 38. Обяснителната записка съдържа следните данни:

1) граници на терена, който трябва да се отводни и гъстотата на населението;

2) резултатите от сондажните, геоложките и хидроложките проучвания, санитарните изследвания и пр.;

3) начин за предпазване на терена от поройни и стичащи се повръхностни води;

4) начин за коригиране на реките, деретата и доловете, включени в строителните части на населеното място, с оглед на цялостната корекция на същите;

5) възприета канализационна система и формула на изчислението й, с надлежна обосновка;

6) начин за пречистване на каналните води;

7) начин за използуване на каналните води за земеделски и други нужди;

8) начин за спазване на чистотата на приемниците;

9) начин за залесяване на терена и за отвеждане на подпочвените води; за пресушаване на блата и мочури; за отводняване на избите и изобщо за заздравяване на терена в строителните части на обекта и пр.;

10) поредност за изграждане на колекторите и мрежата;

11) недвижимите имоти, които е необходимо да се отчуждят във връзка с проектираното канализиране;

12) приблизителна сметка за стойността на цялостната канализация и на отделните й етапи;

13) предполагаеми експлоатационни и други разноски.

Горните данни трябва да се придружават от надлежна обосновка.


§ 39. В картите и плановете се отразяват и обясняват графически данните, изложени в обяснителната записка, а именно:

1) съществуващата улична регулация, с означение на местата на сондажите;

2) границите на терена, който ще се канализира;

3) сигнатурни данни за предвидените канализационни мероприятия, пречиствателни и помпени съоръжения, местата на облекчителните канали, начин за промиването им и пр.;

4) корекциите на реките, деретата, доловете и пр.;

5) схематични данни за канализацията и местоположението на главните канализационни обекти и съоръжения;

6) местата, които е необходимо да се отчуждят, във връзка с проектираното строителство;

7) поредността при изграждане на канализацията и пр.


§ 40. Относно проектните програми за канализационното строителство, се прилагат съответно § § 29 и 30.


Заключителни разпоредби

§ 41. Тази наредба се издава въз основа на чл. 83, точка 1 от Правилника за водоснабдяване и канализация ("Държавен вестник", брой 142 от 17 юни 1950 година).


§ 42. Тази наредба, изработена съвместно с представители на Министерството на народното здраве, е приета от съвещателната колегия при Министерството на комуналното стопанство и благоустройството и е одобрена от министъра на комуналното стопанство и благоустройството с резолюция от 9 януари 1951 година.

Същата влиза в сила от деня на обнародването й в "Известия на Президиума на Народното събрание".


Промени настройката на бисквитките