Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 86 от 11.X

НАРЕДБА № 2 ЗА ДОБРОВОЛНО ЗАСТРАХОВАНЕ НА ЗЕМЕДЕЛСКИТЕ КУЛТУРИ НА СТОПАНСКИТЕ ОРГАНИЗАЦИИ

 

НАРЕДБА № 2 ЗА ДОБРОВОЛНО ЗАСТРАХОВАНЕ НА ЗЕМЕДЕЛСКИТЕ КУЛТУРИ НА СТОПАНСКИТЕ ОРГАНИЗАЦИИ

ИЗДАДЕНА ОТ МИНИСТЕРСТВОТО НА ИКОНОМИКАТА И ПЛАНИРАНЕТО

Обн. ДВ. бр.22 от 22 Март 1988г., отм. ДВ. бр.86 от 11 Октомври 1996г.

С отпаднало основание - Виж § 6, т. 1 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за застраховането, с която се отменя Закона за Държавния застрахователен институт (ДВ, бр. 54 от 1969 г.) - ДВ, бр. 86 от 11 Октомври 1996 г.


Раздел I.
ОБЕКТИ НА ЗАСТРАХОВКАТА

Чл. 1. Стопанските организации, техните поделения и научните институти, наричани по-нататък "застраховани организации", могат да застраховат доброволно: реколтата от земеделските култури и реколтата от овощни, зеленчукови, розови и черничеви градини, лозя, ягоди, малини, културна шипка, културна къпина, овощни разсадници, маточници, вкоренилища, медицински растения, черно френско грозде (касис), хмел, разсади, семенилища, цветя за семе и продажба и култури в парници и оранжерии.


Чл. 2. Не са предмет на доброволно застраховане естествени ливади, изкуствени пасища, гори, полезащитни горски пояси, насаждения за укрепителни и мелиоративни мероприятия, декоративни растения, горски и декоративни разсадници, папур, растения за зелено торене, културна върба (ракита); новозасадени и млади неплододаващи овощия, черничеви градини, лозя, ягоди, малини, културна шипка, културна къпина, черно френско грозде (касис), недаващи цвят рози, лавандула и хмел; културите в опитните полета за научна и експериментална цел и др., невключени в чл. 1.


Раздел II.
ЗАСТРАХОВАТЕЛНИ СЪБИТИЯ И ОТГОВОРНОСТ

Чл. 3. Срещу застрахователните събития: градушка, буря, проливен дъжд и пожар на корен, стопанските организации могат да застраховат доброволно:

1. всички групи култури, посочени в тарифа (приложение № 1);

2. отделни групи култури, посочени в тарифа (приложение № 2).


Чл. 4. Срещу застрахователните събития: измръзване, градушка, буря и пожар, стопанските организации могат да застраховат доброволно и културите, отглеждани в оранжерии с отопление.


Чл. 5. Срещу застрахователното събитие пожар стопанските организации могат да застраховат доброволно:

1. всички групи култури, посочени в тарифа (приложение № 3);

2. отделни групи култури, посочени в тарифа (приложение № 3).


Чл. 6. Не се застраховат и не се носи отговорност по доброволната застраховка за култури, които са пострадали от застрахователни събития, настъпили до датата на сключване на застраховката.


Чл. 7. Обезщетяват се само количествените щети на реколтата от земеделските култури.


Чл. 8. Не са в тежест на застрахователя и не се обезщетяват щетите, причинени пряко или косвено от следните събития и при следните случаи:

1. земетресения;

2. свличания и срутвания в рудниците и галериите на мините и геоложките предприятия, намиращи се под пострадалите култури;

3. военни действия или учения;

4. болести и вредители по земеделските култури;

5. причинени от диви животни, птици и гризачи;

6. причинени от технически неизправни напоителни и отводнителни канали, електрически и отоплителни инсталации в парници, оранжерии и др.;

7. влошено качество на продукцията от действието на застрахователни събития.


Раздел III.
ЗАСТРАХОВАТЕЛНА СУМА

Чл. 9. (1) Застрахователната сума на реколтата от земеделските култури се изчислява, както следва:

1. 80% от средните добиви от 1 декар за всички култури, предвидени в годишния производствено-финансов план за текущата година;

2. съобразно цените на килограм продукция от отделните култури - от годишния производствено-финансов план за текущата година;

3. съобразно площите на културите - от годишния производствено-финансов план за текущата година;

4. съобразно заявения процент на доброволна застраховка от стопанската организация.

(2) Избраният процент за застраховане трябва да е еднакъв за всички култури и групи култури, които стопанската организация е пожелала да застрахова по някой от вариантите на доброволната застраховка. Избраният процент не може да е по-голям от 40% от застрахователната сума, нито да се изменя през годината.

(3) Разсади, семенилища, овощни разсадници I година, култури за семепроизводство I и II година и др., които не може да се остойностяват по данни на годишния производствено-финансов план, се остойностяват въз основа на 80% от стойността на плановите разходи на застрахованата организация за текущата година.

(4) Застрахователната стойност на добива от 1 декар не може да се променя през годината, освен ако се установи, че тя е намалена в резултат на причини извън тези, посочени в чл. 3, 4 и 5. В този случай отговорността се носи върху действителната стойност на културата.


Раздел IV.
СКЛЮЧВАНЕ НА ЗАСТРАХОВКАТА

Чл. 10. (1) Доброволната застраховка на земеделските култури се сключва от представител на ДЗИ по местонахождение на стопанската организация на основание нейно писмено искане, в което да се посочат вариантът и процентът на желаната доброволна застраховка.

(2) Доброволна застраховка в избрания й вариант се сключва със застрахователен договор.


Чл. 11. Стопанските организации могат да застраховат по избрания вариант на доброволно застраховане всичките си земеделски култури или отделни тарифни групи култури (приложение № 1,2 и 3).


Чл. 12. Когато застраховат отделни тарифни групи култури, стопанските организации трябва да застраховат всички култури, спадащи към съответната група, но само при условие, че тези култури са предвидени в годишния производствено-финансов план за текущата година.


Чл. 13. Доброволната застраховка на земеделските култури се извършва до 30 май на текущата година.


Чл. 14. Доброволната застраховка влиза в сила от 0.00 часа на следващия ден от завеждането на застрахователния договор в общия входящ дневник на съответния клон на ДЗИ при условие, че платежното нареждане е депозирано в съответния банков клон.


Раздел V.
ЗАСТРАХОВАТЕЛНИ ВНОСКИ

Чл. 15. (1) Застрахователните вноски по избрания вариант за доброволна застраховка на земеделските култури и трайните насаждения се изчисляват по тарифи (приложения № 1, 2 и 3) и по рискови класове, определени за съответните стопански организации.

(2) Застрахователните вноски се изчисляват по тарифни групи култури съгласно таблицата за групиране на земеделските култури по тарифни групи култури на стопанските организации (приложение № 4).


Чл. 16. (1) За земеделските култури, които не са включени в годишния производствено-финансов план на стопанската организация, не се начисляват вноски и не се носи застрахователна отговорност по доброволната застраховка.

(2) Изключение по ал. 1 се прави само за културите, за които по заявка на стопанската организация са начислени застрахователни вноски още при сключване на доброволната застраховка.


Чл. 17. (1) Застрахователните вноски по доброволната застраховка се изплащат в следните срокове: 25% при сключването на застраховката; 25% до 20 юни, 25% до 20 октомври и 25% до 20 декември.

(2) За ненанесени в сроковете по ал. 1 застрахователни вноски се събира годишна лихва в размер на 5%.


Чл. 18. За непострадали култури, както и за щети, нанесени от събития, непредвидени по чл. 3, 4 и 5, не се извършват връщане и намаляване на застрахователните вноски.


Чл. 19. Застрахователните вноски се изчисляват всяка година еднократно на база установените площи и стойности в годишните производствено-финансов план, без да се вземат предвид извършваните по него промени през годината.


Раздел VI.
НАЧАЛО И КРАЙ НА ЗАСТРАХОВАТЕЛНАТА ОТГОВОРНОСТ

Чл. 20. Застрахователната отговорност по доброволната застраховка на земеделските култури започва:

1. за култури, които се сеят (едногодишни и многогодишни) - от деня на сеитбата им;

2. за култури, които се засаждат (картофи, лозови вкоренилища и др.) или се разсаждат (зеленчуци, тютюн, цветя и други едногодишни и многогодишни култури) - от деня на засаждането или разсаждането им на постоянно място;

3. за реколтата от трайни насаждения (овощия, лозя, маслодайна роза, разсадници - питомници, маточници, хмел и др.) - от встъпването им в плододаваща възраст - непрекъснато през цялата година.


Чл. 21. Застрахователната отговорност за реколтата от земеделските култури се прекратява в обичайното време, когато реколтата е трябвало да бъде прибрана съобразно климатичните условия за района през годината, определено в план-графика на стопанската организация, одобрен от висшестоящата организация. В това отношение се търсят и ползуват помощта и съдействието на компетентните органи, както и на органите за държавен и народен контрол.


Раздел VII.
ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА ЗАСТРАХОВАНИТЕ

Чл. 22. (1) Застрахованите организации са длъжни да спазват агротехническите изисквания за отглеждане на земеделските култури и на трайните насаждения.

(2) При щети на земеделските култури застрахованите организации са длъжни да вземат необходимите мерки за компенсиране на загубите и оползотворяване на продукцията от засегнатите култури.

(3) При невземане на необходимите мерки за ограничаване и предотвратяване на щетите, установено от проверки на органи на застрахователя или констатация на компетентни държавни органи, ДЗИ има право да намалява или да не изплаща застрахователно обезщетение.


Чл. 23. (1) При щети на реколтата от земеделските култури или трайните насаждения застрахованата организация е длъжна до 5 дни от настъпване на събитието да уведоми писмено застрахователя, като посочи вида и датата на застрахователното събитие.

(2) Застрахователната организация е длъжна да изготви и изпрати на застрахователя и писмо-опис на пострадалите култури по производствени бригади, блокове, местности и площи.


Чл. 24. При неизпълнение на задълженията по чл. 23 или ако културите са вече прибрани, застрахователят не дължи обезщетение.


Чл. 25. (1) Държавният застрахователен институт организира проверка, дали са били взети необходимите мерки от застрахованите организации за опазване, възстановяване на пострадалите култури и оползотворяване на продукцията.

(2) За резултатите от извършените проверки по ал. 1 за състоянието на културите се съставят протоколи за всеки отделен случай. При констатации за намаление на добива на земеделските култури от неспазване на технологичните или агротехническите изисквания при отглеждането им намалението, изчислено в процент и стойност, се приспада от общата стойност на щетата за културата.


Раздел VIII.
ЛИКВИДАЦИЯ НА ЩЕТИ

Чл. 26. Ликвидацията на щетите се извършва от органите на застрахователя или от упълномощени от него лица. При необходимост може да се използуват и вещи лица - специалисти агрономи, които не са служители на застрахователя. В ликвидационната комисия участвува застрахованият или негов представител.


Чл. 27. (1) Оценката на пострадалите култури се извършва по блокове и местности с определяне степента на щетата чрез преброяване на място и пресмятане. За резултата от извършената оценка се съставя протокол.

(2) Протоколът по ал. 1 се съставя в 2 екземпляра - по една за застрахователя и за застрахованата организация.


Чл. 28. Обезщетенията по доброволната застраховка на земеделските култури се изчисляват от органи на ДЗИ въз основа на съответните протоколи за нанесени щети в Сметка-образец 3К2а, която се съставя в 2 екземпляра - по един за ДЗИ и за застрахованата организация.


Чл. 29. (1) Обезщетението се изчислява само за оценените площи с пострадали култури, посочени в протоколите, съставени при извършване на оценката. Те не може да превишават по размер площите, установени по счетоводни и статистически данни на застрахованата организация.

(2) Площите на есенните култури, многогодишните сети треви и трайните насаждения, които са пострадали и за които се изплаща обезщетение, не може да надвишават тези от плана на застрахованата организация за текущата година.

(3) За пострадали пролетни култури, за които се изплаща обезщетение, с площи, по-големи от тези в плана на застрахованата организация, се доначисляват застрахователни вноски, които се удържат от изчисленото обезщетение.


Чл. 30. Обезщетението за щети на добива от застрахователни събития, посочени в чл. 3, 4 и 5, се изплаща в размер на процента, определен от стопанската организация при сключване на избрания вариант на доброволна застраховка и в зависимост от степента на щетата, определена на терена при извършване на оценката.


Чл. 31. За унищожени изцяло или отчасти млади земеделски култури, за които е изплатено обезщетение по задължителната застраховка, оценки и обезщетяване по реда на доброволната застраховка не се извършват.


Чл. 32. При пострадали лен, коноп, люцерна и други земеделски култури, отглеждани за получаване на два и повече видове основна продукция, размерът на щетата по доброволната застраховка се определя поотделно за всеки вид продукция.


Чл. 33. Обезщетенията за разсади, семенилища, овощни разсадници (питомници) 1 година, култури за семепроизводство I и II година се изчисляват по реда, по който е извършена доброволната застраховка.


Чл. 34. (1) От сумата на застрахователното обезщетение, която се дължи на застрахователната организация, ДЗИ може да удържа както надплатени суми от обезщетения за предшествуващата година, така и невнесени в определения срок застрахователни вноски и лихви.

(2) За всяка удръжка застрахователят е длъжен да съобщи по съответния ред на застрахователната организация, като посочи размера и основанието й. Застрахованата организация може да обжалва действието на застрахователя по арбитражен ред.


Чл. 35. Документи за вида на събитието и размера на щетите, нанесени на реколтата от земеделските култури и трайните насаждения, съставени без участие на органи на ДЗИ, не ангажират отговорността му, а документите, съставени без участието на застрахователната организация, са невалидни за нея.


Заключителни разпоредби

§ 1. Тази наредба се издава на основание чл. 5 от Закона за Държавния застрахователен институт.


§ 2. Отменят се Условията за доброволна застраховка на земеделските култури на стопанските организации, издадени на основание т. 6 от ПМС № 68 от 1980 г. за увеличаване на селскостопанското производство и повишаване на неговата ефективност (ДВ, бр. 4 от 1981 г.).


Приложение № 1 към чл. 3, т. 1


Тарифа за застрахователни вноски за доброволно застраховане на

земеделски култури и цветя на стопанските организации, техните

поделения и научните институти при условие, че се застраховат всички

земеделски култури и цветя, отглеждани на открито, срещу рисковете:

градушка, буря, проливен дъжд и пожар на корен, и културите,

отглеждани в стъклени оранжерии с отопление, срещу рисковете:

измръзване, градушка, буря и пожар


Вноски в лева на 100 лв. застрахователна сума



Тарифни групи Рискови класове
  култури I II III IV V
1. Житни 2,30 2,70 3,00 3,40 3,80
2. Царевични 2,60 3,00 3,30 3,70 4,10
3. Ориз 2,00 2,00 2,00 2,00 2,00
4. Варивни 2,80 3,20 3,60 4,00 4,40
5. Маслодайни, вкл.          
  маслодайна роза 2,60 3,00 3,40 3,80 4,20
6. Окопни и полски          
  тикви 2,70 3,10 3,40 3,80 4,20
7. Едногодишни сети          
  треви 1,40 1,60 1,80 2,10 2,40
8. Многогодишни сети          
  треви 1,40 1,70 1,90 2,20 2,50
9. Тютюн 5,60 6,60 7,50 8,50 9,40
10. Влакнодайни 5,40 6,40 7,40 8,30 9,30
11. Зеленчуци и бостани,          
  зеленчуци и          
  окопни за семе,          
  медицински растения,          
  цветя за семе          
  и продажба и хмел 5,30 6,20 7,20 8,20 9,10
12. Лозя, маточници и          
  лозови вкоренилища 7,00 8,60 9,60 10,60 11,50
13. Овощия и овощни          
  разсадници 6,20 7,20 8,20 9,10 10,10
14. Земеделски култури          
  и цветя, отглеждани          
  в стъклени оранжерии          
  с отопление (чл. 4) 10,00 10,00 10,00 10,00 10,00


Приложение № 2 към чл. 3, ал. 2


Тарифа за застрахователни вноски за доброволно застраховане на

земеделските култури и цветя на открито на стопанските организации,

техните поделения и научните институти при условие, че се застраховат

отделни групи култури спрямо рисковете: градушка, буря, проливен дъжд

и пожар на корен


Вноски в лева на 100 лв. застрахователна сума



Тарифни групи Рискови класове
  култури I II III IV V
1. Житни 2,90 3,40 3,80 4,30 4,80
2. Царевични 3,20 3,70 4,10 4,60 5,10
3. Ориз 2,50 2,50 2,50 2,50 2,50
4. Варивни 3,50 4,00 4,50 5,00 5,50
5. Маслодайни, вкл.          
  маслодайна роза 3,30 3,80 4,20 4,70 5,20
6. Окопни и полски          
  тикви 3,40 3,90 4,30 4,80 5,30
7. Едногодишни сети          
  треви 1,70 2,00 2,30 2,60 3,00
8. Многогодишни сети          
  треви 1,80 2,10 2,40 2,70 3,10
9. Тютюн 7,00 8,20 9,40 10,60 11,80
10. Влакнодайни 6,80 8,00 9,20 10,40 11,60
11. Зеленчуци и бостани          
  зеленчуци и          
  окопни за семе,          
  медицински растения,          
  цветя за семе          
  и продажба и хмел 6,60 7,80 9,00 10,20 11,40
12. Лозя, маточници и          
  лозови вкоренилища 8,60 10,80 12,00 13,20 14,40
13. Овощия и овощни          
  разсадници 7,80 9,00 10,20 11,40 12,60


Приложение № 3 към чл. 5, т. 1 и 2


Тарифа за застрахователни вноски за доброволно застраховане на земеделските култури и цветя на стопанските организации, техните поделения и научни институти срещу риска пожар на корен


Вноски в лева на 100 лв. застр. сума



Тарифни групи При условие, че се застраховат
  култури всички групи отделни групи
    култури култури
1. Житни 0,50 0,60
2. Царевични 0,60 0,80
3. Ориз 0,10 0,20
4. Варивни 0,70 0,90
5. Маслодайни, вкл.    
  маслодайна роза 0,60 0,80
6. Окопни и полски    
  тикви 0,30 0,40
7. Едногодишни сети    
  треви 0,20 0,30
8. Многогодишни сети    
  треви 0,20 0,30
9. Тютюн 1,40 1,70
10. Влакнодайни 1,30 1,60
11. Зеленчуци и бостани,    
  зеленчуци и окопни    
  за семе, медицински    
  растения, цветя за 1,20 1,50
  семе и продажба и    
  хмел    
12. Лози, маточници и    
  лозови вкоренилища 1,80 2,20
13. Овощия и овощни    
  разсадници 1,60 2,00
14. Земеделски култури и    
  цветя, отглеждани в    
  стъклени оранжерии    
  с отопление 1,50 1,50


Приложение № 4 към чл. 15, ал. 2


Таблица за групиране на земеделските култури по тарифни групи (за стопанските организации, техните поделения и научните институти) - доброволна застраховка


1. тарифна група - житни, пшеница, ръж - зърно, ечемик, тритикали, овес, лимец и др.

2. тарифна група - царевични: царевица за зърно I и II култура, хибридна царевица, сорго - зърно, просо, захарна метла, техническа метла, елда, чумиза и др.

3. тарифна група - ориз: ориз.

4. тарифна група - варивни: фасул, леща, нахут и др.

5. тарифна група - маслодайни, вкл. маслодайна роза: слънчоглед I и II култура, фъстъци, соя, мак, сусам, репица, рицин, маслодаен лен, маслодайна роза.

6. тарифна група - окопни и полски тикви: захарно цвекло - за преработка, за фураж и за семепроизводство 1 година; кръмно цвекло - за фураж и семепроизводство I година; кръмни моркови - за фураж и семепроизводство I година; тикви - за консумация и фураж; картофи - за консумация; други кореноплодни.

7. тарифна група - едногодишни сети треви: фуражен грах - за зърно, сено и зелена маса; фий - зърно, сено и зелена маса; мохар - за семе и сено; суданка - за семе и зелена маса, репко - за семе и зелена маса; соя - за зелена маса; царевица - за силаж и зелена маса I и II

култура; слънчоглед - за силаж и зелена маса I и II култура; ръж и

ечемик - за силаж, сенаж и зелена маса; фуражно зеле; тифон; силфиум,

едногодишни житно-бобови смески и култури - за силаж и зелена маса -

зимни и пролетни и др.

8. тарифна група - многогодишни сети треви, люцерна новозасята - за

семе, сено и зелена маса; детелина, еспарзета, тревни смески и житни

треви (новозасети) - за сено и зелена маса; люцерна, детелина,

еспарзета, тревни смески, житни треви и др. (стари) - за семе, сено и

зелена маса.


9. тарифна група - тютюн: тютюн - ориенталски, "Виржиния", "Бърлей",

тютюнев разсад.

10. тарифна група - влакнодайни: памук, коноп - за влакно, за семе,

за влакно и семе; лен - за влакно, за семе; други.

11. тарифна група - зеленчуци и бостани, зеленчуци и окопни за семе,

медицински растения, цветя за семе и продажба и хмел; домати - за

консумация, за семе; пипер - за консумация, за семе; пипер червен за

мелене; краставици - за консумация, за семе - I и II култура;

патладжан; тиквички; зеле главесто I и II култура; цветно зеле

(карфиол); лук кромид - зелен и зрял; чесън - зелен и зрял; фасул

градински; грах градински; бакла градинска; бамя; спанак; салата;

марули; моркови; арпаджик и други зеленчуци (разпределени по видове);

дини и пъпеши, вкл. за семе; резене; кимион; кориандър; бял синап;

анасон; лалеманция и др.; фасул градински за семе; грах градински за

семе; хмел; етеричномаслени и лекарствени (разпределени по видове);

захарно цвекло за семе II година; кръмно цвекло за семе II година;

мента; картофи за семепроизводство; зеленчукови семена (разпределени

по видове); лавандула; цветя, отглеждани на открито - за луковици,

семена и продажба; зеленчукови и цветни разсади и др.

12. тарифна група - лозя, маточници и лозови вкоренилища: лозя

десертни; лозя винени; лозови маточници; лозови вкоренилища.

13. тарифна група - овощия и овощни разсадници: ябълки, круши, дюли,

мушмули, сливи, кайсии, зарзали, праскови, череши, вишни, орехи,

бадеми и др. (разпределени по видове); ягоди, малини, културна шипка;

културна къпина; черно френско грозде (касис); черници и други трайни

насаждения, овощни разсадници I и II година; семенилища; овощни

маточни градини.

14. тарифна група - земеделски култури, цветя, вкл. разсади,

отглеждани в стъклени оранжерии с отопление.


Промени настройката на бисквитките