Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 3 от 11.I

НАРЕДБА ЗА КОНКУРСИ ПО ПРОЕКТИРАНЕТО

 

НАРЕДБА ЗА КОНКУРСИ ПО ПРОЕКТИРАНЕТО

Обн. ДВ. бр.27 от 4 Април 1972г., изм. ДВ. бр.10 от 5 Февруари 1974г., изм. ДВ. бр.12 от 9 Февруари 1979г., изм. ДВ. бр.33 от 24 Април 1984г., изм. ДВ. бр.4 от 15 Януари 1993г., изм. ДВ. бр.39 от 7 Май 1993г., отм. ДВ. бр.3 от 11 Януари 2000г.

Отменена с параграф единствен на Наредбата за отменяне на Наредба за конкурси по проектирането - ДВ, бр. 3 от 11 януари 2000 г.


ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

1.1. Тази наредба определя реда условията и начина за провеждане на всички конкурси по проектирането на обекти на градоустройството, архитектурата, благоустройството и строителството.

1.2. Конкурсите при проектирането имат за цел чрез твоорческо съревноование между отделните специалисти, колективи и проектантски звена да съдействат за изработване на висококачествени, прогресивни и ефективни проекти, които да отразят последните достижения на науката, техниката и техническия прогрес в съответната област и да дадат най-доброто архитектурно, градоустройствено, техническо, икономическо и художествено решение на поставената проектна задача.

1.3. По тази наредба се обявяват и провеждат конкурси за

а) (отм. - ДВ, бр. 12 от 1979 г.);

б) (отм. - ДВ, бр. 12 от 1979 г.);

в) проекти на обекти по строителството - пътно, транспортно, съобщително, енергийно, хидротехническо, хидромелиоративно, водоснабдително, канализационно и друго благоустройствено и др.;

г) технологически проекти и схеми за промишлени, енергийни, селскостопански, благоустройствени и граждански обекти и съоръжения;

д) (отм. - ДВ, бр. 12 от 1979 г.);


2. Конкурси се обявяват за изработване на концепции, модели, технико-икономически условия, технико-икономически доклади, идейни проекти, работни чертежи, детайли, каталози и номенклатури.


3. (Изм. - ДВ, бр. 4 от 1993 г.) 3.1. (Изм. - ДВ, бр. 39 от 1993 г.) Проектирането на строежи, финансирани от бюджета на държавата и общините или от фирми, дружества и предприятия с над 50 на сто държавно участие, се възлага чрез конкурс.

3.2. (Изм. - ДВ, бр. 39 от 1993 г.) Допуска се пряко договаряне на проектирането за строежи с проектна стойност до 10 млн. лв.

3.3. Прякото договаряне по т. 3.2 се извършва при спазване на следните изисквания за публично обявяване:

а) огласяване на договарянето чрез обява, поставена на определено за целта място в сградата на съответната териториална общинска администрация;

б) връчване на покани за участие в договарянето най-малко на 3 предпочитани от възложителя или изявени проектанти в областта на предмета на договарянето.

3.4. В зависимост от обекта, предмет на конкурсно възлагане, съответният конкурс се провежда по тази наредба или по Наредба № 1 за конкурсите за създаване или проектиране произведения на градоустройството, архитектурата, изобразителните и приложните изкуства и дизайна (обн., ДВ, бр. 12 от 1979 г.; изм., ДВ, бр. 33 от 1984 г.).

3.5. Строежи по смисъла на тази наредба са:

жилищните и обществените сгради;

производствените и други сгради и съоръжения, вкл. и самостоятелно изпълняваните технологични линии и инсталации, определящи отделни производства;

второстепенните постройки със спомагателно и обслужващо предназначение, в които не се предвиждат помещения за обитаване, гаражите и паркингите в частните имоти;

инженерните строителни съоръжения;

инженерните снабдителни системи, в т.ч. техническите проводи, мрежите, вътрешните инсталации и съоръженията към тях;

улиците, площадните пространства, обществените паркинги и пешеходните зони и пространства;

пътищата и железопътните линии, както и инсталациите и съоръженията към тях;

благоустройствените системи и съоръжения;

корекциите на реки и водоеми, хидромелиоративните системи и другите хидротехнически обекти;

паркоустройствените и ландшафтните обекти и оформянето на защитени природни обекти и резервати;

реализирането на геозащитни, както и на други мероприятия, свързани с опазването и възстановяването на околната среда - доколкото те са свързани с изпълнението на строителни и монтажни работи;

обектите на синтеза на архитектурата и монументалните художествени произведения с траен характер, разположени неподвижно в селищната и извънселищната среда;

трайното архитектурно-художествено оформление на сградите, съоръженията и прилежащите им пространства, неподвижното обзавеждане и трайните елементи на визуалната комуникация;

консервациите и реставрациите на обекти на архитектурното и историческото наследство;

преустройствата, реконструкциите и основните ремонти на съществуващи строежи;

етапите от изграждане на нови строежи, в резултат на което се получава завършена част от строежа, за която може да се издава разрешение за ползване;

оформяне на територии без режим на застрояване - доколкото това е свързано с премахването (развалянето) на съществуващи строежи.


4.1. Средствата, необходими за провеждане на конкурси по проектирането, се планират и осигуряват по реда, предвиден за средствата, с които се заплащат проектите и сметните документации и се включват в генералната сметка на обекта.

4.2. Тези средства включват: премиите, откупките, поощренията, възнагражденията за журито и експертите и материалните разходи за конкурсите.


5.1. Обявители на конкурсите по смисъла на тази наредба са организациите и ведомствата, които са инвеститори на обектите съгласно Правилника за капиталната строителство.

5.2. Конкурсите се обявяват, организират и провеждат от обявителите съвместно със Съюза на архитектите в България или съответния научно-технически съюз след съгласуване с Министерството за териториално развитие, жилищна политика и строителство.

5.3. Министерството за териториално развитие, жилищна политика и строителство определя съвместно с кой съюз ще се проведе всеки конкурс.


ВИДОВЕ КОНКУРСИ

6.1. Конкурсите за проектиране са тайни или явни.

6.2. Тайните конкурси се провеждат при анонимност на авторите на проектите.

6.3. Явните конкурси се провеждат при известност на авторите на проектите.


7. Тайните или явните конкурси могат да бъдат

а) общи - при които участвуват всички желаещи български специалисти - архитекти, инженери, техници и др. (поотделно или в колектив);

б) ограничени (контрактувани) - само между колективите или специалистите, с които е сключен договор за участие в конкурса. В тези конкурси могат да участвуват и всички останали желаещи специалисти или колективи, без да са сключили договор за участие в конкурса (контрактации);

в) вътрешни - които се провеждат само между специалистите и сътрудниците на дадено проектантско звено или неговите подизпълнители;

г) международни - при които се допуска участието на специалисти (архитекти, инженери и др.) и от други страни;

д) между отделни проектантски звена - в които участвуват само проектантски звена или техните подизпълнители.


КОНКУРСНА ПРОГРАМА

8.1. Всички конкурси по проектирането се провеждат по конкурсна програма. Обявителят съставя конкурсната програма съвместно със съответния съюз или възлага съставянето й на проектантско звено.

8.2. При съставяне на конкурсната програма могат да се използуват изтъкнати специалисти, членове на Съюза на архитектите в България или на съответния научно-технически съюз.

8.3. Конкурсната програма се утвърждава от ръководителя на ведомството на инвеститора съгласувано с Министерството за териториално развитие, жилищна политика и строителство и със Съюза на архитектите в България или съответния научно-технически съюз.

8.4. Програмата се представя от обявителя за утвърждаване и съгласуване, придружена с всички материали и приложения към нея.

8.5. Програмата за вътрешни конкурси, които ще се провеждат само в дадено проектантско звено, се утвърждава от ръководителя на организацията след съгласуване с Министерството за териториално развитие, жилищна политика и строителство, инвеститора и ръководителя на ведомството на инвеститора.

8.6. Становището на Министерството за териториалното развитие, жилищната политика и строителството при съгласуване на програмата е окончателно и задължително.


9. Международните конкурси за проектиране се провеждат по конкурсна програма, съставена и утвърдена по реда, предвиден в предходната точка, като се спазва и Правилника за международни конкурси по архитектурата и благоустройството, приет от Международния съюз на архитектите.


10. Програмата на конкурса изяснява подробно задачата на конкурса, условията за провеждането му и създава договорни отношения между обявителя и участвуващите в конкурса съгласно действуващите законни разпоредби.


11. Програмата определя

а) темата на конкурса, която трябва да изразява същността на проектната задача;

б) видът на конкурса - таен или явен общ, ограничен, вътрешен или международен;

в) изискващия се най-малък брой проекти, които трябва да бъдат представени, за да се състои конкурсът; при ограничените конкурси броя на договорите, които ще се сключат за участието в конкурса (контрактациите);

г) времетраенето на конкурса - начален и краен срок;

д) мястото и начина за предаване и приемане на конкурсните проекти; при тайните конкурси участниците поставят задължително на всички свои проектни материали мото с петцифрено число (в десния горен ъгъл с размер 25/10 мм);

е) видовете чертежи и проектни материали, които трябва да се представят, начините и мащабите, в които трябва да се изработят чертежите;

ж) броят и размерите на наградите;

з) съставът на журито; броят на представителите на отделните съюзи, ведомства и организации;

и) къде ще се дават справки по конкурса и до кога;

к) други условия, които обявителят намира, че е необходимо да се съобщят на участвуващите.


12.1. При конкурси за обекти на капиталното строителство към конкурсната програма се прилагат и технико-икономически условия за проектиране, съставени съгласно с Правилника за капиталното строителство, които трябва да съдържат ясни и пълни указания по всички въпроси, свързани с правилното решаване на конкурсната задача.

12.2. В технико-икономическите условия (чрез скици, списания, фотоснимки и др.) се посочват изчерпателно необходимите технически данни, като: ориентация, теренни условия, данни от геоложките и др. проучвания, данни за подземните и надземни съоръжения, за строителните материали, за вертикалната планировка и др. Посочват се показателите на обекта (площи, квадратура, кубатура), стойности, толеранси и др. Определят се нормативите за икономическата ефективност на обекта и другите необходими условия и изисквания, свързани с правилното изпълнение на проектната задача.

12.3. В технико-икономическите условия се посочват условията, които задължително трябва да се спазват при разработване на задачата, както и въпросите, които участвуващите могат да решават по своя преценка.

12.4. Към технико-икономическите условия се прилагат и данните, анализите и изводите от извършените предварителни (предпроектни) проучвания.


13.1. Обявената конкурсна програма може да се изменя по реда на утвърждаването й и то само в изключителни случаи по обективни причини, независещи от обявителя и не по-късно от изтичане на една трета от срока за провеждане на конкурса.

13.2. С изменението на конкурсната програма съответно се изменя и срокът на конкурса.


ОБЯВЯВАНЕ НА КОНКУРСИТЕ

14.1. Конкурсите за проектирането се обявяват със съобщения, обнародвани задължително поне в един вестник на ежедневния централен печат, чрез други централни и местни издания на печата, чрез радиото и телевизията, в списанията на Съюза на архитектите.

14.2. Международните конкурси се обявяват с решение на Министерския съвет. Съобщенията за тях се обнародват и в печатните органи и издания на съответните международни съюзи.

14.3. Обявените конкурси, с изключение на вътрешните, се зарегистрирват от обявителя в Съюза на архитектите в България или съответния научно-технически съюз.

14.4. Съюзът на архитектите в България и научно-техническите съюзи уведомяват съюзните дружества с писма или окръжни за обявените конкурси по проектирането с изключение на вътрешните конкурси.

14.5. Вътрешните конкурси се обявяват със съобщения до отделите и специалистите на съответното проектантско звено.


15.1. Съобщенията, с които се обявяват конкурсите по проектирането, трябва да съдържат кратко описание на главните условия на конкурса. В тях трябва да се посочи къде може да се получи конкурсната програма и срещу каква цена (ако тя се заплаща).

15.2. Когато се изменят условията на конкурса, те трябва да се обявяват по същия начин, по който е обявен първоначалният конкурс. Изменените условия се съобщават писмено на всички зарегистрирани участници.


16. Запитвания във връзка с изясняване същността на задачата могат да се правят най-късно до изтичане на една трета от срока за провеждане на конкурса. Отговорите на запитванията се съобщават писмено, като се изпращат и на всички участвуващи в конкурса, които са известни. Отговорите се изпращат най-късно в едноседмичен срок след изтичане на срока, в който могат да се правят запитвания.


ЖУРИРАНЕ И НАГРАДИ

17.1. Представените конкурсни проекти се преценяват от жури, членовете на което се назначават писмено поименно от обявителя на конкурса съгласувано със съответния съюз.

17.2. Заповедта за назначаване на журито се издава след предаване на проектите. За отделни случаи по предложение на съответния съюз съгласувано с Министерството за териториално развитие, жилищна политика и строителство, членовете на журито се определят поименно в конкурсната програма.

17.3. Членовете на журито не могат да бъдат заменяни след започване на журирането. При отсъствие по уважителни причини на някой от членовете, съставът на журито не се попълва с нов член.


18.1. В състава на журито се включват представители на

а) обявителя на конкурса и на неговото централно ведомство;

б) Министерството за териториалното развитие, жилищната политика и строителството;

в) (Отм. - ДВ, бр. 4 от 1993 г.);

г) Съюза на архитектите в България или съответния научно-технически съюз;

д) (Изм. - ДВ, бр. 4 от 1993 г.) общината, на чиято територия се изгражда строежът;

18.2. Журьорите трябва да са компетентни в областта на конкурсните задачи, с доказани творчески качества. Не се допуска в състава на журито неспециалистите да бъдат повече от 1/4 от общия брой на журьорите.

18.3. В журито могат да се привличат със съвещателен глас специалисти за изясняване на някои проблеми във връзка с конкурсната задача, общественици, културни дейци, представители на обявители и други.

18.4. Те се назначават с общата заповед за назначаване на журито съобразно оповестения състав на журито в конкурсната програма. Броят на привлечените специалисти със съвещателен глас не може да бъде повече от една трета от броя на членовете на журито.

18.5. Представителите на министерствата, ведомствата и организациите в журито се посочват от ръководителя на ведомството или организацията, респективно от ръководството на Съюза на архитектите в България или съответния научно-технически съюз.

18.6. Ръководителите на ведомствата и организациите са длъжни да предоставят възможност на журьорите да изпълняват задачите, свързани с провеждането на конкурсите, като за изпълнение на обществено задължение.

18.7. На първото си заседание, с явно гласуване с обикновено болшинство, членовете на журито избират председател на журито по предложение на съответния съюз. Председателят на журито не може да бъде сменен до приключване на конкурса, освен когато той е в невъзможност да изпълнява задълженията си.


19.1. За правилното провеждане на конкурса обявителят назначава, извън състава на журито, техническа комисия, която урежда въпроси, свързани с организацията на конкурса.

19.2. Техническата комисия е подчинена на журито и работи под негово ръководство.

19.3. Техническата комисия отваря конкурсните проекти и съставя списък на проектите и на всички материали към тях.

19.4. При тайните конкурси проектите се означават с нови цифрови знаци, като мотата на проектите се замаскирват. Списъкът с мотата на конкурсните проекти и съответно дадените нови цифрови знаци с пликовете, съдържащи имената на авторите, се представят за съхраняване в административната служба на обявителя до произнасянето на журито.

19.5. Чертежи, макети и други материали, които не се изискват по конкурсната програма, не се вземат предвид и се отстраняват предварително от техническата комисия.

19.6. Техническата комисия прави анализ на проектите и представя на журито протокол с технико-икономическите показатели на проектите, сравнени с предвидените в конкурсната програма.


20.1. Проектите, които не отговарят на конкурсната програма (надвишени са определените в конкурсната програма общи кубатури, квадратури, измерения и други), се отстраняват предварително от журито и не се допускат до разглеждане.

20.2. Журито може да взема решение с пълно единодушие за някои проекти, които не отговарят на конкурсната програма, но съдържат интересна идея, да се разгледат и оценят, без да им се присъждат обявените награди. При особено интересни идеи, с несъмнен принос за проектното решение, журито може да направи предложение авторите да бъдат възнаградени от обявителя извън предвидените награди и проектът им да бъде закупен.

20.3. Проектите на участвуващите в ограничени (контрактувани) конкурси, без да са сключили договор за участие (контрактация), се преглеждат и оценяват от журито, независимо че не отговарят на конкурсната програма.


21.1. Журито преглежда и преценява представените проекти напълно обективно, като взема предвид техните положителни и отрицателни страни, съобразно изискванията на конкурсната програма в предвидените в нея технико-икономически показатели и други изисквания.

21.2. Преценките се правят писмено за всеки проект поотделно, като въз основа на тях журито степенува проектите и определя наградите.

21.3. Когато журито не присъди някои от наградите по конкурсната програма, то може да увеличава броя и размера на останалите награди или на откупките в рамките на общата сума, предвидена за премиране по конкурсната програма.

21.4. Във всички случаи журито е длъжно да степенува конкурсните проекти.


22.1. Заседанията на журито се считат за редовни, ако на тях присъствуват най-малко 3/4 от членовете му.

22.2. Решенията на журито се вземат с явно гласуване и обикновено мнозинство на присъствуващите.

22.3. При равен брой на гласовете председателят има решаващ глас.

22.4. Решенията трябва да се мотивират, като особените мнения се вписват в протокола.


23. За работата на журито и за неговите решения се съставя протокол, който се подписва от председателя на журито и от всички членове.


24.1. Когато конкурсът е таен, след подписване на протокола журито установява кои са мотата на наградените проекти и отваря пликовете с имената на авторите в присъствието на 3/4 от състава на журито и техническата комисия.

24.2. При тайните конкурси ненаградените и неоткупени проекти остават анонимни, освен ако авторите им се съгласят да бъдат обявявани.

24.3. Резултатите от конкурса се разгласяват в еднодневен срок след подписването на протокола от членовете на журито.

24.4. Работата по журирането на проектите трябва да приключи най-късно в 20-дневен срок. Този срок може да бъде продължен само по изключение при сложни конкурси с разрешение на ведомството на обявителя и съответния съюз.

24.5. Протоколът на журито се утвърждава в двадесетдневен срок от съставянето му от ръководителя на организацията-обявител, освен ако в определения срок не са постъпили оплаквания против решението на журито или за нарушения във връзка с провеждането на конкурса. По един екземпляр от утвърдения протокол се изпраща на централното ведомство на обявителя, Министерството за териториалното развитие, жилищната политика и строителството и на Съюза на архитектите в България, или на съответния научно-технически съюз.


25.1. Участвуващите в конкурса могат да правят оплаквания за допуснати нарушения на тази наредба или против действията на журито, които не са съобразени с изискванията на наредбата, във връзка с провеждането на конкурса.

25.2. Оплакванията могат да се правят пред Съюза на архитектите в България или съответния научно-технически съюз най-късно в десетдневен срок от обявяването на резултатите от конкурса.

25.3. Постъпилите оплаквания се разглеждат в 10-дневен срок от комисия с представители на ведомството на организацията-обявител, Министерството за териториално развитие, жилищна политика и строителство и Съюза на архитектите в България или съответния научно-технически съюз. Комисията се свиква от съответния съюз.

25.4. По този ред се разглеждат и случаите, при които ръководителят на организацията-обявител е отказал да утвърди протокола на журито поради неспазване условията на конкурсната програма или разпоредбите на тази наредба.

25.5. Ако се установи, че са допуснати нарушения на конкурсната програма или на тази наредба, министърът на териториалното развитие, жилищната политика и строителството по доклад на комисията отменя решението на журито и налага или предлага да се наложат съответни санкции на виновните лица.

25.6. В този случай се назначава ново жури, с подменяне на най-малко 2/3 от участвуващите в първоначалния му състав, което разглежда отново всички проекти при условията и реда за явните конкурси.


26.1. Членовете на журито не могат да участвуват пряко или косвено в конкурса и в по-нататъшното разработване на проектната задача.

26.2. При тайните конкурси членовете на журито, техническата комисия и съответните служебни лица са длъжни да спазват най-строго анонимността на конкурса.


27. Членовете на журито, на техническата комисия и авторите, извършили действия, несъвместими с изискванията на конкурсната програма и тази наредба или други нарушения във връзка с провеждане на конкурса, се отстраняват от участие в журито и конкурса и носят морална и имуществена, административна и наказателна отговорност, съгласно действуващите законни разпоредби.


ПРАВА НА АВТОРИТЕ И НАГРАДЕНИТЕ УЧАСТНИЦИ

28. (Изм. - ДВ, бр. 4 от 1993 г.) Представените за конкурса проекти и премираните проекти са предмет на авторско право и защита съгласно Закона за авторското право и другите действуващи законни разпоредби. Авторите на архитектурните проекти имат всички права съгласно Наредбата за авторско право на произведения на архитектурата, (ДВ, бр. 47 от 1985 г.).


29.1. Изплащането на определените премии, откупки и обезщетения се извършва от обявителя в десетдневен срок след влизане в сила на решението на журито.

29.2. Ако по вина на обявителя изплащането на сумата се забави след изтичането на този срок, за времето на забавата се дължи на правоимащите обезщетение в размер на 1% върху дължимата сума за всеки изминат ден забава, но за не повече от 30 дни.

29.3. Когато някои от представените проекти е загубен, повреден или направен негоден не по вина на автора, вследствие на което последният е лишен от възможността да участвува в конкурса, авторът получава обезщетение в размер на една първа премия.


30.1. След обявяване на резултатите от конкурса обявителят съвместно със Съюза на архитектите в България или съответния научно-технически съюз устройват изложба, на която се обсъждат всички представени конкурсни проекти. В обсъжданията участвуват задължително членовете на журито. Конкурсната програма и протоколът на журито се предоставят на посетителите.

30.2. За мястото и времето на изложбата се разгласява чрез съответния съюз и ежедневния печат. Изложбите са със свободен вход и разноските по тяхното уреждане са за сметка на обявителя. При вътрешните конкурси могат да не се организират изложби.


31. Проектите, които не са премирани или откупени, се връщат на авторите им в едномесечен срок след закриване на изложбата, без да се нарушава тяхната анонимност. Разноските за връщане на проектите са за сметка на обявителя.


32.1. Авторите на проектите, получили първа премия, получават правото да проектират следващите фази на проектната задача. В този случай проектирането им се възлага чрез проектантското звено със съответния профил или чрез подизпълнителите - Съюза на архитектите в България, или съответния научно-технически съюз.

32.2. (Изм. - ДВ, бр. 4 от 1993 г.) С разрешение на Министерството за териториалното развитие, жилищната политика и строителството и Съюза на архитектите в България или съответния научно-технически съюз обявителят при особени случаи може да не приложи проекта, получил първа премия. В този случай на авторите освен премията се заплаща и обезщетение в размер на 50% от полагаемия се проектантски хонорар за изработване на идейния проект, съгласно пазарните цени за проектиране.

32.3. Когато поради недостатъци в конкурсната програма и технико-икономическите условия към нея, не е определена първа премия и се установи, че никой от представените проекти не може да получи тази премия, журито може да предложи разработването на проектната задача да се извърши въз основа на проекта, който има необходимите най-високи качества за решаването на конкурсната задача.


33.1. В случаите, когато конкурсът не може да се проведе поради непредставяне на определения минимален брой проекти, на авторите, които са представили конкурсни проекти, се заплаща обезщетение за участието им в конкурса в размер на най-голямата откупка, обявена в програмата.

33.2. Проектите се връщат на авторите им в едномесечен срок, без да се разтварят.


34.1. Премираните и откупени проекти могат да се използуват от обявителя само при разработване на проектната задача, за която е бил обявен и проведен конкурсът.

34.2. (Изм. - ДВ, бр. 4 от 1993 г.) Тези проекти могат да се използват за друга цел само със съгласието на авторите им и след заплащане на съответния авторски хонорар в размер на 40% от възнаграждението, предвидено по пазарните цени за проектиране.


35.1. В конкурсите между проектантски звена могат да участвуват всички проектантски звена, които имат право да извършват проучвателни и проектни работи като главни изпълнители или подизпълнители съгласно Правилника за капиталното строителство.

35.2. Тези конкурси се провеждат по реда на ограничените (контрактувани) конкурси.

35.3. Отделните проектанти, участвуващи при изработването на проектите, се премират от проектантското звено в размер до 50% от премията, предвидена по конкурсната програма.


ВЪЗНАГРАЖДЕНИЯ

36. (Изм. - ДВ, бр. 4 от 1993 г.) Членовете на техническите комисии по провеждането на конкурсите получават възнаграждение до 200 лева за всеки проект, който е обработен от комисията, която сума се разпределя между членовете на комисията.


37.1. Членовете на журито и привлечените специалисти, включително и представителите на обявителя, получават възнаграждения

а) (Изм. - ДВ, бр. 4 от 1993 г.) за участие в заседание за журиране на конкурсните проекти на всеки журьор - от 100 до 300 лева на заседание;

б) (Изм. - ДВ, бр. 4 от 1993 г.) за писмени рецензии по конкурсните проекти - до 1000 лв. за всеки рецензиран проект.

37.2. Точният размер на възнаграждението се определя в конкурсната програма в зависимост от характера и значението на конкурса, сложността и обема на работата, както и от научните звания, степени и квалификацията на журьорите.

37.3. Размерът на възнаграждението на журьори от другите страни се определя по договаряне.


38. (Изм. - ДВ, бр. 4 от 1993 г.) На експертите, които са участвували при изработването на конкурсната програма, се заплаща възнаграждение до 2000 лв. в зависимост от характера и значението на конкурса, сложността и обема на работата. Точният размер на възнаграждението се определя в договора между обявителя и съответния съюз.


39. Освен посочените възнаграждения членовете на техническата комисия, на журито и експертите получават пътни, дневни и квартирни пари съгласно действуващите наредби за извършените от тях командировки във връзка с провеждането на конкурса.


40. Всички възнаграждения по този раздел и разходите за командировките се заплащат на правоимащите лица от обявителя на конкурса.


41.1. (Отм. - ДВ, бр. 10 от 1974 г.).

41.2. При изплащане на премиите, откупките и поощренията 5% от стойността се удържа от правоимащите лица в полза на съответния съюз.


42.1. Цялостната дейност по организирането и провеждането на конкурсите може да се извърши и чрез съответните съюзи. За целта обявителите сключват договори със съответните съюзи.

42.2. В договорите се определят взаимните задължения на двете страни, всички разходи по провеждането на конкурса и санкциите за неизпълнение на взаимните задължения.

42.3. Когато съответният съюз изработва конкурсната програма и свързаните с нея технико-икономически условия - те се заплащат отделно съгласно действуващия Ценов правилник.

42.4. За организиране и провеждане на конкурсите обявителите заплащат на съответния съюз освен извършените разходи и възнаграждение в размер на 5% от общата стойност на наградите, откупките и поощренията, обявени в конкурсната програма.


Заключителни разпоредби

43.1. Тази наредба отменя Правилника за конкурси за проектиране на обекти по архитектурата, градоустройството и строителството, обнародван в "Известия", бр. 81 от 10 октомври 1961 г. и всички други разпоредби, които й противоречат.

43.2. Тя влиза в сила след обнародването в Държавен вестник и се прилага за конкурсите, които ще бъдат обявени след тази дата.


44. Указания по приложението на тази наредба се дават от Министерството за териториалното развитие, жилищната политика и строителството.


Промени настройката на бисквитките