Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 3 от 9.I

НАРЕДБА ЗА СЪСТАВЯНЕ НА ВОДОСТОПАНСКИ КАДАСТЪР

 

НАРЕДБА ЗА СЪСТАВЯНЕ НА ВОДОСТОПАНСКИ КАДАСТЪР

ИЗДАДЕНА ОТ МИНИСТЕРСТВОТО НА ГОРИТЕ И ОПАЗВАНЕ НА ПРИРОДНАТА СРЕДА,

Обн. ДВ. бр.3 от 9 Януари 1973г.

С отпаднало основание - виж § 28 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за водите, с който се отменя Закона за водите от 1969 г. - ДВ, бр. 67 от 27 юли 1999 г., в сила от 28.01.2000 г.


I. ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

1. Водостопанският кадастър, наричан по-нататък "кадастър", се съставя и води на отчет от Министерството на горите и опазване на природната среда. Кадастърът има за задача да приведе в единна система основните физикогеографски и водостопански параметри на водите, водостопанските обекти, състоянието и степента на използуването им. Предназначението на кадастъра е да предоставя на министерствата, ведомствата и окръжните народни съвети необходимите им данни във връзка с планирането, управлението и експлоатацията на водните ресурси.


2. Кадастърът се съставя по следната схема: А


КАДАСТЪР НА ВОДНИТЕ РЕСУРСИ


Част I. Кадастър на повърхностните води.

Част II. Кадастър на подземните води. Б


ОТРАСЛОВИ КАДАСТРИ


Част I. Кадастър на водоснабдяването на населените места и курортните комплекси.

Част II. Кадастър на водоснабдяването на промишлените предприятия, използуващи собствени водоизточници.

Част III. Кадастър на водоснабдяването на селскостопански обекти.

Част IV. Кадастър на канализацията на населени места, курортни комплекси, промишлени предприятия и селскостопански обекти със самостоятелно отвеждане на отпадните води.

Част V. Кадастър на напояваните и отводняваните земи.

Част VI. Кадастър на водноенергийните обекти.

Част VII. Кадастър на рибовъдните обекти.

Част VIII. Кадастър на защитените и други обекти, свързани с водите. В


КАДАСТЪР НА КОМПЛЕКСНОТО ИЗПОЛЗУВАНЕ И опазване на чистотата на водите



Част I. Кадастър на комплексните водоизточници.

Част II. Кадастър на опазване чистотата на водите.

В края на всяка година Управление "Хидрология и метеорология", Институтът по хидрология и метеорология, ДСО "Енергетика и въглища" към Министерството на тежката промишленост и Министерството на земеделието и хранителната промишленост представят на Министерството на горите и опазване на природната среда сборни ведомости.


3. Министерството на горите и опазване на природната среда определя видовете формуляри, карти и други материали, обезпечава методически указания и внася промени във вида и начина на събиране на данните, съгласувано със заинтересуваните ведомства.


4. Основната териториална единица на кадастъра е поречието. Под "поречие" се разбира водосборната област на река, която се влива в р. Дунав, Черно море или пресича държавната граница на страната.

По стопански, технически или други съображения кадастърът може да се води и за отделни райони.


II. ЗАДАЧИ НА ОТДЕЛНИТЕ РАЗДЕЛИ НА КАДАСТЪРА

5. Кадастърът на водните ресурси има за задача да установи количествените и качествените характеристики на повърхностните и подземните води и да изясни данните за съставяне активната част на водния баланс въз основа на:

а) параметрите на оттока на повърхностните води в поречието последователно в посока от изворите до устията на главната река и нейните притоци, като данните се дават за пунктовете над вливането, под него и за всички водоотчетни постове;

б) параметрите на подземните води въз основа на извършени проучвания и запасите им се включват в актива на водния баланс само след тяхното утвърждаване съгласно Наредбата за утвърждаване на запасите на пресните подземни води.

При липса на проучвания размерът на използуваните запаси от подземни води се взема от регистъра на усвоените и разрешени водоползувания на подземни води, съставен съгласно чл. 8 и 38 от Закона за водите.

За изясняване на хидрогеоложките басейни, техните статични, динамични и експлоатационни запаси по райони и за цялата страна и съставяне на хидрогеоложки карти на страната Министерството на горите и опазване на природната среда възлага на съответните институти да извършват хидрогеоложки проучвания.

Обобщаването на данните се извършва по поречия или по хидроложки басейни.


6. Отрасловите кадастри регистрират състоянието по използуването на водните ресурси и хидротехническите съоръжения и настъпилите промени по тях.


7. Кадастърът на комплексните водоизточници регистрира данни за комплексните водостопански съоръжения (язовири, помпени станции, водохващания и др.) и използуваните при тях водни количества за задоволяване различни нужди на народното стопанство.


8. Кадастърът за опазване чистотата на водите регистрира данни за замърсеността на водните течения и басейни.


III. ДАННИ ЗА СЪСТАВЯНЕ НА ВОДОСТОПАНСКИ КАДАСТЪР И ВЕДОМСТВА, КОИТО ГИ ОСИГУРЯВАТ

9. Данните за съставяне на водостопанския кадастър се осигуряват на Министерството на горите и опазване на природната среда от министерства, ведомства и окръжните народни съвети или от съответните им поделения, чиято дейност е свързана с използуването на водните ресурси за различните отрасли на народното стопанство, а именно:


10. Кадастър на повърхностните води.

Дават се данни за оттока на реките при естествени условия за водосборния басейн до вливането на притоци в главната река, за всички хидрометрични станции и пунктове, за които са извършени хидроложки разработки. Включват се: физикогеографски фактори; климатични елементи; параметри на повърхностния отток; процентно разпределение на средния отток при 25, 50, 75, 85 и 95% обезпеченост; параметри при различна степен на уловимост; високи води - наблюдаван максимум; параметри и размер за 0,01, 1, 3, 5, 10 и 20 % обезпеченост; минимален отток; наноси; химически състав на водата.

Данните се осигуряват от Управление "Хидрология и метеорология" и Института по хидрология и метеорология и инвеститорите, които извършват хидроложки проучвания съобразно техните нужди.


11. Кадастър на подземните води.

Дават се данни за: броя и местонахождението на водоизтичниците - извори, кладенци (шахтни и тръбни), дренажи, система от кладенци и др.; релефа и надморската височина, геолого-хидроложката обстановка, включваща литологията, вида и мощността на водоносния хоризонт, хидрогеоложките параметри на същия (коефициент на филтрация, водопроводимост, водоотдаване, ниво (напор) на водата и др.); характерни дебити, съответно нива (максимални, минимални и средни); химически състав и физически качества на водата; конструкцията и стойността на водовземните съоръжения и целите, за които се използуват водоизточниците.

Данните се вземат от:

Управление "Ходрология и метеорология" и Института по хидрология и метеорология за опорната хидрогеоложка мрежа;

хидрогеоложката карта в М 1:25000;

разрешителните за ползуване на подземни води;

СД "Водоснабдяване и канализация" за изворите на тяхната територия.

Организациите и институтите, които извършват хидроложки и хидрогеоложки проучвания по възлагане от други ведомства, изпращат на Министерството на горите и опазване на природната среда резултатите от извършените проучвания за повърхностни и подземни води, нанесени на формуляри и картони, съставени от Министерството на горите и опазване на природната среда.

Организациите, предприятията, аграрно-промишлените комплекси и др., които извършват хидрогеоложки проучвания, искат предварително от Министерството на горите и опазване на природната среда съгласие по отношение местоположението, вида и броя им.

Местоположението на изработки за питейно-битово водоснабдяване се определя от комисия по реда на съответната наредба за санитарно-охранителните зони.


12. Кадастърът на водоснабдяването на населените места и курортните комплекси съдържа: вид и наименование на водоснабдения обект; брой на жителите; вид и наименование на водоизточниците (извор, течащи води, язовир) и към кое поречие спадат; вид на водовземните водопроводните съоръжения и технически параметри на същите; водоснабдителна норма (проектна и усвоена) на водоизточника или водоснабдителната група; годишно потребление.

Данните се вземат от регистрацията на усвоените и разрешени водоползувания и от СД "Водоснабдяване и канализация".


13. Кадастърът на водоснабдяването на промишлените предприятия, използуващи собствени водоизточници, съдържа: наименование, местонахождение и отрасъл на предприятието; вид и наименование на водоизточника и към кое поречие спада; разрешено водно количество и номера на разрешителното; вид на водовземното съоръжение и технически параметри на същото; годишно водопотребление; качество на водата - питейна, условно чиста; оборотно използувани води.

Данните се вземат от регистрацията на усвоените и разрешени водоползувания и от съответните държавни стопански обединения.


14. Кадастърът на водоснабдяването на селскостопанските обекти съдържа: вид и наименование на водоснабдителния обект; вид и наименование на водоизточника и към кое поречие спада; водопроводни съоръжения и техническите им показатели; качество на водата и годишно водопотребление.

Данните се вземат от регистрацията на усвоените и разрешени водоползувания.


15. Кадастърът на канализацията на населените места, курортните комплекси, промишлените и селскостопанските обекти съдържа: вид и наименование на канализирания обект; пречиствателни съоръжения на отпадните води - вид и мощност; отпадни води - размер и състав; наименование на приемника, неговата категория и място на вливане в него на отпадните води; вид на канализационната мрежа - разделна или смесена.

Данните се осигуряват от СД "Водоснабдяване и канализация", държавните стопански обединения, окръжните народни съвети и картотеката на Инспектората по опазване на природната среда.


16. Кадастърът на напояваните и отводняваните земи съдържа: напоявани площи, размер - помпено и гравитачно, в т. ч. дъждувани; разпределение на площта по поречия и райони; водоизточник; повърхностни води - нерегулирани, регулирани (язовири), подземни води, в поречие и река, разпределени водни маси по месеци и за средно суха година; съоръжения; водовземни - водохранилища, язовири, помпени станции, изравнители, канали - главни, разпределителни, вътрешни и техническите им параметри, година на изграждане, стойност на съоръженията, общо на напоителните системи (обекти) и на застроен декар; отводнявани площи; местонахождение, размери, начин на отводняване - помпено и гравитачно, съоръжения - канали (открити, закрити), помпени станции, година на изграждане и стойност на съоръженията, общо на отводнителната система (обект) и на отводнен декар.

Данните се осигуряват от Министерството на земеделието и хранителната промишленост.


17. Кадастърът на водоенергийните обекти съдържа: наименование и местонахождение на обекта; водоизточник - поречие, река, събирателни канали, язовири с техническите им параметри, ВЕЦ - среден, нетопад в метри, застроено водно количество; инсталирана мощност; използувана мощност; брой и тип на турбините; средногодишно ел. производство, използуваемост в часове; преработена водна маса; година на изграждане и стойност на обекта.

Данните се осигуряват от Министерството на тежката промишленост - ДСО "Енергетика и въглища".


18. Кадастърът на рибовъдните обекти съдържа: наименование, местонахождение и вид на стопанството; водоизточник, поречие, река, язовир, подземни води, извори и др.; водна площ, разрешено водно количество.

данните се осигуряват от:

Министерството на земеделието и хранителната промишленост;

Българския ловно-рибарски съюз.


19. Кадастърът на защитните, корекционните и други обекти, свързани с водите, съдържа: корекции на реки; диги; подпорни стени и други брегоукрепителни съоръжения - вид, местонахождение, технически параметри на съоръжението, година на изграждане, предназначение и стойност на съоръжението.

Данните се осигуряват от:

Министерството на земеделието и хранителната промишленост - за обектите от поземления фонд;

народните съвети - за обектите в чертите на населените места;

Министерството на транспорта и Министерството на архитектурата и благоустройството - Главно управление на пътищата - за съоръженията, защищаващи жп. линии, съответно пътищата, от действието на водите, без съоръженията, които са елементи от пътя;

Комитета за младежта и спорта и Комитета по туризма - за мероприятията в курортните и спортните комплекси.


20. Кадастърът на комплексното използуване на водите се изготвя въз основа на данни от кадастъра на водните ресурси - повърхностни и подземни и от отрасловите кадастри и съдържа данни за : възможностите за използуване и използуваните водни ресурси; местонахождението, размера и отрасловата насоченост на водопотреблението; съоръженията, чрез които се осъществява използуването на водите.


21. Кадастърът на опазване чистотата на водите се изготвя въз основа на проектите за категоризация на реките, данните за отпадните, промишлени и битово-фекални води, провежданите мероприятия за пречистването им, както и резултатите от анализите на химическите лаборатории към районните инспекции по горите и опазване на природната среда и на други ведомства.


IV. КАРТИ И СХЕМИ

22. Водостопанският кадастър съдържа следния картов материал:

карти в М 1:25000 за цялата страна, върху които се нанасят съществуващите водостопански обекти;

карта в М 1:200000 на прогнозно-експлоатационните запаси на подземните води;

карти в М 1:300000 със схематично нанесени водостопански обекти по поречия и водостопански райони;

схема в М 1:300000 за съществуващото комплексно използуване на водите.


23. Ведомствата, осигуряващи данни на Министерството на горите и опазване на природната среда за водене на кадастъра, изпращат схеми, ,скици и копия от карти с нанесени на тях съществуващите обекти.

Настоящата наредба се издава въз основа на чл. 34 и 39 от Закона за водите и влиза в сила три дни след обнародването й в Държавен вестник.

Същата е съгласувана с Министерството на земеделието и хранителната промишленост (писмо № 11-1-9509 от 27.ХI.1972 г.) и с Министерството на архитектурата и благоустройството (писмо № ХVII-1-13050 от 2.ХII.1972 г.).


Промени настройката на бисквитките