Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 101 от 23.XI

НАРЕДБА № 3 ЗА РЕДА НА ВЛИЗАНЕТО В ЖИВОТНОВЪДНИТЕ ОБЕКТИ НА ЛИЦА, НЕЗАЕТИ ПРЯКО В ПРОИЗВОДСТВОТО ИМ

 

НАРЕДБА № 3 ЗА РЕДА НА ВЛИЗАНЕТО В ЖИВОТНОВЪДНИТЕ ОБЕКТИ НА ЛИЦА, НЕЗАЕТИ ПРЯКО В ПРОИЗВОДСТВОТО ИМ

ИЗДАДЕНА ОТ МИНИСТЕРСТВОТО НА ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ХРАНИТЕЛНАТА ПРОМИШЛЕНОСТ

Обн. ДВ. бр.19 от 8 Март 1974г., отм. ДВ. бр.101 от 23 Ноември 1999г.

Отменена с параграф единствен на Наредбата за отменяне на Наредба № 3 от 1994 г. за реда на влизането в животновъдните обекти на лица, незаети пряко в производството им - ДВ, бр. 101 от 23 ноември 1999 г.


Раздел I.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. Тази наредба определя реда и условията за влизането в животновъдните обекти (промишлено-животновъдни комплекси, племенни и други животновъдни ферми, люпилни, лагери за животни и птици, млекокомбинати, месокомбинати, фуражни заводи, консервни предприятия, големи хладилници, складове за животински продукти и други), на лица, незаети пряко в производството на обекта.


Чл. 2. Влизането в животновъдните обекти на лица, незаети пряко в производството им, на български и чуждестранни туристически групи не се допуска.


Чл. 3. Ограниченията по тази наредба не се отнасят за посещения в административните сгради, сервизните служби и други, които се намират извън оградената производствена територия на животновъдния обект.


Чл. 4. Официално откриване на промишлено-животновъдни комплекси се извършва преди зареждането им с животни.


Чл. 5. Влизането в животновъдните обекти се разрешава по изключение:

а) на чуждестранни делегации и отделни чужденци, гости на ЦК на БКП, Държавния съвет, Министерския съвет и други централни политически и обществени организации, министерства, ведомства, обединения и предприятия, ако програмата за престоя им в страната по отношение на посещението в животновъдните обекти е съгласувана с Министерството на земеделието и хранителната промишленост - Управление "Ветеринарно дело";

б) на български граждани, ако посещението е свързано с изпълнение на преките им задължения, като длъжностни лица, общественици, научни работници и други.


Чл. 6. Органите на прокуратурата, Министерството на вътрешните работи и Комитета за държавен контрол при нужда могат да влизат в животновъдните обекти въз основа само на служебна легитимация, при строго спазване на ветеринарно-санитарните изисквания.


Чл. 7. Останалите контролни органи при посещение на животновъдни обекти са длъжни да спазват установения с тази наредба ред, освен в случаите, когато се налага посещение по спешност, което се разрешава от ръководителя на обекта, при строго спазване на ветеринарно-санитарните изисквания.


Чл. 8. При избухване на заразна болест в животновъдния обект, при съществуваща непосредствена епизоотична опасност, при обявена карантина или при провеждане на оздравителни мероприятия главният ветеринарен лекар на обекта, съгласувано със завеждащия сектор "Ветеринарно дело" при окръжния народен съвет може да отклонява посещението в обекта, независимо от наличието на разрешение или пропуск.


Раздел II.
РАЗРЕШЕНИЯ И ВЕТЕРИНАРЕН ПРОПУСК ЗА ВЛИЗАНЕ В ЖИВОТНОВЪДЕН ОБЕКТ

Чл. 9. Правото за влизане в животновъдните обекти се удостоверява със:

а) ветеринарен пропуск за определен срок, но не за повече от 6 месеца;

б) разрешение за еднократно посещение за определена дата.


Чл. 10. (1) Искането за издаване на разрешение или ветеринарен пропуск се прави в писмена форма до съответния орган, определен по чл. 13 и 14 от тази наредба.

(2) Искането следва да съдържа:

а) трите имена, серията, номера и датата на личния паспорт на лицето (лицата), за което се отнася;

б) местоработата, длъжността и специалността на същото лице (лица);

в) наименованието на животновъдния обект, срока за пропуска или датата на посещението;

г) мотивировка за необходимостта от посещение или за конкретни интереси към животновъдния обект.


Чл. 11. Ветеринарният пропуск или разрешението за еднократно влизане са валидни само за посочените от тях лица, обекти и срок или дата на посещението.


Чл. 12. Когато служебната задача може да се изпълни, без да се влиза в обекта, разрешение или пропуск не се издава.


Чл. 13. Ветеринарен пропуск се издава от:

а) заместник-министъра, отговарящ за работата на Управление "Ветеринарно дело" - за ръководни лица от централните партийни и държавни органи, министри и зам.-министри;

б) началника на Управление "Ветеринарно дело" при Министерството на земеделието и хранителната промишленост - за служители от министерства, централни ведомства, обединения, научни институти и контролни органи;

в) председателя на окръжния народен съвет по предложение на завеждащия сектор "Ветеринарно дело" при окръжния народен съвет - на държавни, партийни и други органи от окръга за посещение на животновъдните обекти на територията на окръга без хибридните центрове и карантинните бази;

г) председателя на аграрно-промишления комплекс По предложение на главния ветеринарен лекар на комплекса - за специалисти и служебни лица от аграрно-промишления комплекс и стопанствата, членове на комплекса.


Чл. 14. Разрешения за еднократно влизане в животновъдни обекти се издават от:

а) заместник-министъра, отговарящ за работата на Управление "Ветеринарно дело" - за кости на ЦК на БКП, Държавния съвет, Министерския съвет, на министри и зам.-министри;

б) началника на Управление "Ветеринарно дело" - за кости на останалите централни политически и обществени организации, министерства, ведомства, обединения, институти, организации, предприятия и стопанства, както и за служебни лица, граждани на Народна република България от други окръзи;

в) председателя на окръжния народен съвет по предложение на завеждащия сектор "Ветеринарно дело" при окръжния народен съвет - за служебни лица на работа в организации, предприятия и учреждения в окръга за посещение на животновъдните обекти на територията на окръга без хибридните центрове и карантинните бази;

г) главния ветеринарен лекар на АПК, ПАК - за служебни лица, които са на работа в АПК, ПАК и стопанствата, за животновъдните обекти на комплекса;

д) ръководителя на животновъдния обект при аварийни и нещастни случаи - за съответните служебни лица.


Раздел III.
ДОПЪЛНИТЕЛНИ И НАКАЗАТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

Чл. 15. Разрешенията за еднократни посещения на животновъдни обекти и ветеринарните пропуски се регистрират в специална книга в службата, която ги издава.


Чл. 16. Посещенията в животновъдните обекти от лица, незаети пряко в производството им, задължително се регистрират в специален дневник, който се води от ветеринарния лекар на животновъдния обект.


Чл. 17. Лицата, получили разрешения или пропуски за посещение на животновъден обект, при влизането в него са длъжни да спазват ветеринарно-санитарните изисквания, включително събличане на личното облекло, изкъпване и обличане на бельо, облекло и обувки, осигурени от обекта. По време на посещението те задължително се придружават от ветеринарен орган на съответния животновъден обект.


Чл. 18. (1) Нарушителите на тази наредба се наказват по Закона за ветеринарното дело (ДВ, бр. 96 от 1967 г.) и чл. 31 от Закона за административните нарушения и наказания (ДВ, бр. 92 от 1969 г., ако не подлежат на по-тежко наказание.

(2) Нарушенията се констатират с актове от органите на държавните ветеринарни служби, а наказателните постановления се издават от министъра на земеделието и хранителната промишленост, началника на Управление "Ветеринарно дело" при МЗХП или завеждащите секторите "Ветеринарно дело" при окръжните народни съвети по реда на Закона за административните нарушения и наказания.


Заключителни разпоредби

§ 1. Контролът по изпълнението на тази наредба се упражнява от Управление "Ветеринарно дело" при Министерството на земеделието и хранителната промишленост и неговите органи.


§ 2. Тази наредба отменя заповед № I-318 от 18.VI.1973 година на министъра на земеделието и хранителната промишленост и влиза в сила от 1.II.1974 година.


Промени настройката на бисквитките