Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 83 от 25.X

НАРЕДБА № 1 ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ, СЪГЛАСУВАНЕ И УТВЪРЖДАВАНЕ ТРАСЕТА И ТЕРЕНИ ЗА ЛИНЕЙНИ ОБЕКТИ СЪГЛАСНО ИЗИСКВАНИЯТА НА ЗАКОНА ЗА ОПАЗВАНЕ НА ОБРАБОТВАЕМАТА ЗЕМЯ И ПАСИЩАТА

 

НАРЕДБА № 1 ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ, СЪГЛАСУВАНЕ И УТВЪРЖДАВАНЕ ТРАСЕТА И ТЕРЕНИ ЗА ЛИНЕЙНИ ОБЕКТИ СЪГЛАСНО ИЗИСКВАНИЯТА НА ЗАКОНА ЗА ОПАЗВАНЕ НА ОБРАБОТВАЕМАТА ЗЕМЯ И ПАСИЩАТА

ИЗДАДЕНА ОТ МИНИСТЕРСТВОТО НА ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ХРАНИТЕЛНАТА ПРОМИШЛЕНОСТ, МИНИСТЕРСТВОТО НА ГОРИТЕ И ОПАЗВАНЕ НА ПРИРОДНАТА СРЕДА, МИНИСТЕРСТВОТО НА ЕНЕРГЕТИКАТА, МИНИСТЕРСТВОТО НА ТРАНСПОРТА, МИНИСТЕРСТВОТО НА ИНФОРМАЦИЯТА И СЪОБЩЕНИЯТА И МИНИСТЕРСТВОТО НА СТРОЕЖИТЕ И АРХИТЕКТУРАТА

Обн. ДВ. бр.83 от 25 Октомври 1974г.

Отменени основания. Виж § 1, ал. 1 от Правилника за прилагане на Закона за опазване на земеделските земи, с която се отменя Правилника за прилагане на Закона за опазване на обработваемата земя и пасищата - ДВ, бр. 84 от 4 октомври 1996 г.

Виж и § 8 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за горите от 1997 г., с който се отменя Закона за горите от 1958 г. - ДВ, бр. 125 от 29 декември 1997 г.

Виж и § 20 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за устройство на територията, с който е отменен Закона за териториалното и селищното устройство - ДВ, бр. 1 от 2 януари 2001 г., в сила от 31 март 2001 г.

Виж и § 11 от преходните и заключителните разпоредби на Правилника за капиталното строителство от 1980 г., с който се отменя Правилника за капиталното строителство от 1973 г. - ДВ, бр. 55 от 15 юли 1980 г.


Раздел I.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. (1) Тази наредба установява реда за определяне, съгласуване и утвърждаване трасета на линейни обекти, преминаващи през селскостопанския фонд или засягащи едновременно земи от селскостопанския фонд, горския фонд и фонд "Населени места", като се спазват изискванията на закона за териториално селищно устройство (ЗТСУ) (ДВ, бр. 29 от 1973 г.) и Закона за горите (ЗГ) (Изв., бр. 89 от 1958 г. изм. - бр. 26 от 1968 г.).

(2) За поверителни обекти се спазва същият ред.


Чл. 2. По реда на Закона за горите се определят трасетата, засягащи само земи от горския фонд, а по реда на Закона за териториално и селищно устройство - трасетата, засягащи само земи от фонд "Населени места".


Чл. 3. Определянето на трасетата на линейните обекти, третирани в тази наредба, трябва да бъде в съответствие с изискванията на единния териториално-устройствен план на НРБ, териториално-устройствените, градоустройствените, земеустройствените и лесоустройствените планове.


Чл. 4. (1) Описаният в наредбата ред се прилага при определянето на трасетата на линейните обекти и съоръженията по тях, попадащи в обхвата на трасето.

(2) Този ред се спазва за всички линейни обекти, които към датата на влизане наредбата в сила нямат утвърден технико-икономически доклад (ТИД), технико-икономически условия (ТИУ) или окончателен вариант на трасето по установения ред.


Чл. 5. (1) Всички площадки, свързани с линейните обекти, но попадащи извън техния сервитут, се определят по реда на раздел III от Правилника за прилагане на Закона за опазване на обработваемата земя и пасищата (ППЗООЗП) (ДВ, бр. 65 от 1973 г.).

(2) Необходимите терени за временно ползуване при изграждането на линейните обекти се определят по реда на раздел IV от тази наредба.


Чл. 6. При определяне на трасета се спазват изискванията на правилниците, наредбите и техническите нормативи по проектирането и строителството, както следва:

1. техническите изисквания с оглед осигуряване техническа безопасност на работещия персонал по строителството, поддържането и експлоатацията;

2. възможности за механизирано строителство и експлоатация;

3. минимална дължина на трасето с оглед най-икономично изграждане и експлоатация на обекта.


Чл. 7. При определяне на трасетата се спазват и изискванията на ЗООЗП и ЗГ с оглед да се нанасят по-малко щети на селското и горското стопанство, за улесняване механизираната обработка на културите, опазване на парковете, историческите паметници и ценните горски насаждения, развитието на населените места, устройството на територията и най-рационалното използуване на необработваемите и слабопродуктивните земи от IV и V категория за нуждите на строителството, а именно:

1. трасетата да не разсичат в неправилни форми масиви от трайни насаждения, поливни площи и обособени селскостопански блокове;

2. трасетата да минават успоредно на минимално допустимо разстояние от съществуващи пътища, жп. линии, напоителни и отводнителни канали, реки, дерета, надземни и въздушни проводи или да се прекарват успоредно едно на друго в ивици, като се спазват минимално допустимите разстояния между тях;

3. трасетата да засягат предимно необработваеми и слабопродуктивни земи от IV и V категория и да минават по възможност по границите между различните културни видове и фондове;

4. трасетата за пътни обекти да ползуват по възможност съществуващи селскостопански или черни пътища;

5. електропроводите в зависимост от мощностите, които ще пренасят, да бъдат по две тройки на една стълбова линия (в случаите, когато захранват отговорни консуматори I категория или подстанции, нямащи друго резервно захранване, те могат да бъдат с по една тройка на стълбова линия);

6. да се избягва преминаването на въздушни проводи над комплекси от лозя и овощни градини, земи, поливани чрез дъждуване, големи комплекси от високопродуктивни земи и ценни горски насаждения, за да не се затрудняват механизираното обработване на земята, напояването чрез дъждуване, използването на селскостопанската авиация за борба с болестите и вредителите в селското и горското стопанство и внедряването на механизация при стопанисването на горите;

7. да се избягва преминаването на трасетата през населени места, зони за отдих, исторически паметници, резервати и паркове.


Чл. 8. (1) Когато по изключение се налага преминаването на въздушни проводи над овощни градини, паркове и ценни горски насаждения, да се поставят удължени стълбове за осигуряване на по-голям габарит, позволяващ безопасно провеждане на различните селскостопански и лесоустройствени мероприятия.

(2) Просеките да имат ширина съгласно изискванията на т. II-4-106 от Правилника за устройство на електрическите уредби, утвърден от министъра на енергетиката и горивата и началника на Инспекцията за надзор по безопасност на труда при Министерския съвет от 14 март 1968 г.


Чл. 9. По заявка на инвеститора проектантският институт (организация) извършва предварителни проучвания на трасето на линейния обект по карта и на място в няколко (най-малко два) варианта.


Чл. 10. (1) Предварителните проучвания могат да се извършват в един вариант в следните случаи:

1. за въздушни проводи (раздел II) - при невъзможност за втори вариант или когато трасето минава успоредно на минимално допустимо разстояние от друг съществуващ провод или линеен обект;

2. за пътища и жп. линии (раздел III) - при реконструкция, увеличаване радиусите на кривите, разширение и удвояване, при които се засягат до 10 дка земя на километър.

(2) Проучването може да се извършва от инвеститора, когато общият размер на засегната площ от обекта е до 10 дка.


Чл. 11. В резултат на проучванията се комплектува преписка, която съдържа:

1. обяснителна записка, изясняваща през кои окръзи и землища на населени места преминават вариантите на трасето, какъв е културният вид на засегнатата земя, коя организация е собственик на земята, засягат ли се земи от горския фонд и кое горско стопанство ги стопанисва;

2. справка за таксационната характеристика на земите от държавния горски фонд (ДГФ), издадена от съответното горско стопанство;

3. ситуация на предлаганите варианти в мащаб 1:1000 до 1:25000, а за земите от ДГФ - ситуация върху копие от наличните лесоустройствени карти.


Чл. 12. За пътища, жп. линии и други линейни обекти, засягащи земя, към преписката се прилагат и:

1. удостоверение за поливност;

2. удостоверение (или акт) за категоризация.


Чл. 13. Документът за категоризация се издава от съответната инспекция "Опазване и отчет на земята" в 15-дневен срок по реда на Наредбата за категоризиране на обработваемата земя и пасищата (ДВ, бр. 65 от 1973 г.) след представяне на ситуация на вариантите и удостоверение за поливност и осигуряване транспорт за извършване оглед на място на предложените варианти на трасето.


Раздел II.
ТРАСЕТА НА ВЪЗДУШНИ ЛИНЕЙНИ ОБЕКТИ

Чл. 14. В този раздел се разглежда редът за определяне, съгласуване и утвърждаване на електропроводни (ЕЛ), въжени, телефонни, телеграфни и радиосъобщителни линии и други подобни и за отчуждаване на земята, която те засягат.


Чл. 15. (1) След предварителното уточняване по карта и проучване на място възможните варианти от проектанта инвеститорът прави заявка за назначаване на комисия за определяне на предложените варианти до:

1. председателя на изпълнителния комитет (ИК) на съответния окръжен народен съвет (ОНС), когато вариантите на трасето са на територията на един окръг;

2. министъра на земеделието и хранителната промишленост, когато трасето преминава през повече от един окръг.

(2) Към заявката се прилагат документите, посочени в чл. 11.


Чл. 16. Председателят на ИК на ОНС в срок от 14 дни назначава комисия за обектите, посочени в чл. 15, ал. 1, т. 1 в състав: председател - представител на инспекция "Опазване и отчет на земята" (ООЗ), и членове: представители на инвеститора, проектантската организация, управление "Строителство и архитектура" (СА) при ОНС, районната инспекция по горите и опазване на природната среда (РИГОПС), организацията, собственик на земята (главен агроном), горското стопанство, чиито земи се засягат, селскостопанската авиация, съответния клон на ДСО "Електроснабдяване" (при трасета на ЕЛ) и други заинтересувани ведомства по преценка на председателя на ИК на ОНС и инвеститора.


Чл. 17. Министърът на земеделието и хранителната промишленост или упълномощено от него лице назначава комисия за обектите, посочени в чл. 15, ал. 1, т. 2, която има същия състав и се председателствува от представителя на министерството.


Чл. 18. (1) В заповедта за назначаване на комисията се определят денят, часът и мястото за събирането й.

(2) Инвеститорът осигурява превоз на членовете на комисията при огледа на вариантите на трасето на място.


Чл. 19. Комисията след извършване на огледа съставя протокол, съдържащ:

1. характеристика на трасето по отношение на съгласуваността му със земеустройствените, лесоустройствените и териториалноустройствените планове на даденото землище, изискванията за механизирана обработка на културите, напояването чрез дъждуване и използуването на селскостопанската авиация;

2. характеристика на трасето по отношение на културния вид и собствеността на засяганите земи от селскостопанския фонд.

3. характеристика на трасето по отношение на горските насаждения;

4. технико-икономически характеристики на отделните варианти на трасето;

5. предложение за приемане на един или повече варианти за окончателни.


Чл. 20. При огледа, ако възникнат предложения за други варианти, същите се нанасят върху скицата от проектанта и комисията се произнася от тях.


Чл. 21. Инвеститорът комплектува преписка с необходимите документи за съгласуване на трасето, а именно:

1. документите от предварителните проучвания (чл. 11), като ситуацията на вариантите се заверява от председателя на комисията, а обяснителната записка се допълва с данни за обща дължина на всеки вариант, общия брой на стълбовете и площта, заета от един стълб, в квадратни метри;

2. заповедта за назначаване на комисията;

3. протокола на комисията;

4. писмените възражения на членовете на комисията, ако има такива възражения.


Чл. 22. Инвеститорът изпраща комплектуваната преписка за ЕЛ 400, 220, 110 kv и въжени линии за съгласуване с Министерството на земеделието и хранителната промишленост (МЗХП), Министерството на строежите и архитектурата (МСА) и Министерството на горите и опазване на природната среда (МГОПС), които в 14-дневен срок съобщават становищата си.


Чл. 23. (1) Преписката за ЕЛ до 110 kv, телефонни, телеграфни и радиосъобщителни линии, а също и за обекти по чл. 22 при дължина на трасето до 10 км се съгласува писмено в следните случаи:

1. с МГОПС, когато се засягат земи от ДГФ:

2. с ведомствата, чиито представители са подписали протокола с особено мнение.

(2) Съгласуваната преписка се представя в съответния ОНС за одобряване протокола на комисията.


Чл. 24. След получаване на писмените съгласия по чл. 22 или одобрения протокол по чл. 23 инвеститорът приема окончателния вариант на трасето и може да възложи проектирането на обекта.


Чл. 25. Във всички случаи, когато се получи разногласие при съгласуване на трасето, ръководителят на ведомството-инвеститор провежда среща с ръководителите на ведомствата, които възразяват. При непостигане на споразумение въпросът се внася за решаване в Комисията за земята при Министерския съвет (КЗМС).


Чл. 26. (1) Ръководителят на ведомството-инвеститор внася доклад за отчуждаване (предоставяне) на земята, която се засяга от ЕЛ 110, 220, 400 kv и въжените линии.

(2) Отчуждава се необходимата земя, за стъпките на стълбовете със сервитутна ивица около тях до 3 м и за постоянни пътища, необходими при експлоатацията на въздушните линейни обекти съобразно някои техни специфични изисквания, като общата отчуждена площ на един километър следва да бъде в рамките на утвърдените нормативи с Наредбата за размера на необходимата земя за строителни обекти (ДВ, бр. 65 от 1973 г.).

(3) Към доклада се прилагат преписката за определяне и утвърждаване на трасето, ситуация на утвърдения вариант и списък на засегнатата земя по собственици и културни видове.

(4) Не се отчуждава (предоставя) земя за ЕЛ до 110 kv, телефонни, телеграфни и радиосъобщителни линии.


Чл. 27. (1) Инвеститорът представя документ за утвърждаване на трасето, ситуация на трасето, документ за отчуждаване и списък на засегнатата земя на инспекция "ООЗ" в съответния окръг.

(2) Въз основа на тези документи се извършват въвеждане на инвеститора във владение и намаляване на земята от селскостопанския фонд.


Чл. 28. Инвеститорът обезщетява собственика на земята по установения ред преди започване на строителството. Размерът на обезщетението се определя в съответствие с Тарифата за цените на недвижимите имоти (ДВ, бр. 46 от 1973 г.).


Чл. 29. (1) Инспекциите "ООЗ" контролират точното трасиране на утвърдените варианти.

(2) За площите от ДГФ контролът се осъществява от съответното горско стопанство.


Чл. 30. При избиране и утвърждаване на площадки за електроенергийни обекти въпросът за необходимите коридори и трасета на електропроводите, които ще влизат и излизат от обекта, да се решава комплексно.


Раздел III.
ТРАСЕТА НА НАЗЕМНИ ЛИНЕЙНИ ОБЕКТИ

Чл. 31. Посоченият в този раздел ред се спазва при определяне на нови трасета, реконструкция и удвояване на съществуващите трасета за пътища, жп линии, пътни и жп. отклонение, жп. гари, контейнерни терминали, плавателни канали, паропроводи, топлопроводи, продуктопроводи и др., разположени на повърхността на терена.


Чл. 32. Редът по този раздел се спазва и при въздушни или подземни проводи, когато по трасето им има постоянен обслужващ път или при подземни проводи, трасето на които е в насип.


Чл. 33. (1) След предварително проучване инвеститорът отправя искане за назначаване на комисия за оглед на проучените варианти на обекта, както следва:

1. до МЗХП - когато по данни от проучването необходимата земя е над 50 дка или се засягат земи от два и повече окръга;

2. до ОНС, когато необходимата земя е до 50 дка на територията на един окръг.

(2) Към искането се прилагат документите, посочени в чл. 11 и 12.


Чл. 34. Министърът на земеделието и хранителната промишленост назначава комисия по чл. 33, ал. 1, т. 1 в състав: председател - представител на МЗХП, и членове: представители на МСА, МГОПС, ИК на ОНС, инвеститора на обекта, проектантската организация, съответния общински народен съвет, организацията-собственик (ползувател) на земята (ПАК, АПК, ТКЗС, ДЗС, ДСС, горското стопанство) и други заинтересувани ведомства по преценка на инвеститора, МЗХП и ОНС.


Чл. 35. Председателят на ИК на ОНС назначава комисия по чл. 33, ал. 1, т. 2, която се председателствува от представителя на ОНС и има същия състав, като вместо представители на министерствата в комисията участвуват служители от инспекция "ООЗ", управление "СА" при ОНС и РИГОПС.


Чл. 36. Редът за назначаване на комисията и задълженията на инвеститора са еднакви с посочените в чл. 18.


Чл. 37. Комисията след огледа на вариантите ма място съставя протокол, съдържащ:1. характеристика на всеки вариант по отношение на съгласуваността му със земеустройствените, лесоустройствените и териториалноустройствените планове, изискванията за механизирана обработка и напояване на земите от селскостопанския фонд;

2. характеристика по отношение на размера, културния вид и собствеността на засегнатите земи от селскостопанския и горския фонд на всеки вариант;

3. технико-икономическа характеристика на отделните варианти с възможностите за комуникационни връзки и предварителни данни за дълбочината на отнемане на хумусния пласт и разстоянието до мястото на разстилането му;

4. предложение за приемане на един или повече варианти за окончателни.


Чл. 38. (1) Комисията оглежда и описва в протокола и други варианти или комбинации от варианти, предложени при огледа.

(2) Протоколът на комисията служи като основа за разработване на ТИД (ТИУ) за обекта.


Чл. 39. (1) В ТИД (ТИУ) освен технико-икономическите показатели за отделните варианти се включват данни за количеството, качеството, културния вид и стойността на необходимата за отчуждаване обработваема и необработваема земя, в това число размерът на поливните площи за всеки културен вид и таксационна характеристика на площите от ДГФ.

(2) Уточняват си и собствениците на земята.


Чл. 40. (1) При реконструкция на съществуващо трасе в ТИД (ТИУ) се изяснява едностранно или двустранно се предвижда разширението, засягат ли се околните терени и насаждения, кои участъци от старото трасе следва да се подравнят и предадат годни за селскостопанско ползване или за създаване на горски насаждения.

(2) За подравняване и селскостопанско ползване да се предвиждат онези участъци от старото трасе, при които усвоената земя може да се включи към съседните площи и да се стопанисва.


Чл. 41. В ТИД (ТИУ) вариантите се сравняват както по отношение на строителните и експлоатационните разходи, така и по отношение на разходите за земята, а именно:

1. за обезщетение на собствениците за земята и подобренията, определени в съответствие с Тарифата за цените на недвижимите имоти, а за горските култури - съгласно Закона за защита на природата (ЗЗП) (ДВ, бр. 47 от 1967 г.);

2. вноски в извънбюджетната сметка съгласно чл. 15 ЗООЗП, определени в съответствие с Тарифата за размера на вноските по чл. 15 и 17 ЗООЗП, одобрена с Постановление № 32 от 11.VII.1973 г. на МС (ДВ, бр. 65 от 1973 г.);

3. средства за отнемане, превозване и разстилане върху друг терен на хумуса от трасето за земи от I, II и III категория, определени по окрупнени показатели.


Чл. 42. Съгласно изискванията на ЗООЗП към ТИД (ТИУ) се прилагат следните документи:

1. документите, посочени в чл. 11 и 12;

2. обяснителна записка, изготвена съгласно Наредбата за проучвателните и проектните работи по капиталното строителство (ДВ, бр. 99 от 1973 г.), като се включват и данните, посочени в чл. 39 и 40;

3. рекапитулация на предвидената за отчуждаване земя по културни видове, категории и поливност за всеки вариант и рекапитулация на земите, които се връщат за ползуване;

4. количествени и стойностни сметки на предвидените за отчуждаване земи, трайни насаждения, сгради и вноски по чл. 15 ЗООЗП за всеки вариант;

5. сравнителна таблица на технико-икономическите показатели на разработените варианти, ако не са дадени в обяснителната записка;

6. заповед за назначаване на комисията;

7. протокол на комисията за оглед на вариантите.


Чл. 43. ТИД (ТИУ) за реконструкция на съществуващи обекти и за нови обекти, когато се засягат до 50 дка, в това число до 20 дка земи от I, II и III категория, се съгласуват писмено с организацията-собственик (ползувател на земята инспекция "ООЗ", РИГПС, ОНС (чрез управленията си "СА" и "Земеделие").


Чл. 44. ТИД (ТИУ) за обекти, при които се засягат над 50 дка или над 20 дка земи от I, II и III категория, се съгласуват с организацията-собственик (ползувател) на земята, ИК на ОНС, МСА, МЗХП и МГОПС.


Чл. 45. ТИД (ТИУ) се съгласуват писмено и с ведомствата, чиито представители са подписали протокола на комисията с особено мнение.


Чл. 46. Ведомството-инвеститор приема окончателния вариант на трасето по установения ред съгласно Правилника за капиталното строителство (ПКС) (ДВ, бр. 98 от 1973 г.), ЗТСУ и правилника за прилагането му (ППЗТСУ) (ДВ, бр. 62 от 1973 г.).


Чл. 47. (1) Окончателният вариант за обектите, посочени в чл. 44, се утвърждава от КЗМС по доклад на ръководителя на ведомството или председателя на ИК на ОНС, в чиято система се намира организацията-инвеститор на обекта.

(2) Когато ТИД (ТИУ) за обекта се утвърждава от Министерския съвет по реда на чл. 13 ПКС, едновременно се утвърждава окончателният вариант на трасето. За целта към ТИД (ТИУ) се прилага преписката, посочена в чл. 42.


Чл. 48. След утвърждаване окончателния вариант на трасето на обекта инвеститорът възлага изготвянето на необходимите проекти.


Чл. 49. В случай че предлаганото трасе за обекта не бъде утвърдено, инвеститорът възлага проучването на други възможни варианти.


Чл. 50. При утвърден окончателен вариант за трасе на линеен обект върху земя от I, II и III категория преди изготвянето на работния проект инвеститорът отправя искане до ОНС за назначаване на комисия, която да определи дълбочината за отнемане на хумуса от утвърденото трасе, земите, върху които ще се разстеле, и дебелината на пласта за разстилане.


Чл. 51. Комисията се назначава от председателя на ИК на ОНС и има следния състав: председател - представител на инвеститора, и членове - представители на инспекция "ООЗ", организацията-собственик (ползувател) на земята, проектантската организация, общинския народен съвет и РИГОПС.


Чл. 52. Комисията съставя протокол, въз основа на който се изготвят проектите и проекто-сметните документации за оползотворяване на хумуса на трасето.


Чл. 53. (1) След изготвяне на работния проект и парцеларния план за обекта ръководителят на ведомството-инвеститор внася доклад в Министерския съвет за отчуждаване (предоставяне) на земята.

(2) Към доклада се прилагат:

1. преписката за определяне и утвърждаване на окончателното трасе заедно с писмените становища;

2. парцеларен план, определящ окончателния размер на отчуждената земя (в него се включват само земи, които се засягат от обхвата на линейния обект). Определя се и окончателният размер на площите на изоставените участъци, които следва да се почистят и подравнят;

3. списък на собствениците на земята по общини и културни видове, подписан от собствениците и заверен от общинския народен съвет;

4. в случай че от издаването на удостоверението за поливност и удостоверението (акта) за категоризация са изминали повече от три години или са настъпили изменения в състоянието и категорията на земята, тези документи се презаверяват от съответните служби или се издават нови в съответните служби или се издават нови в съответствие с парцеларния план;

5. в доклада за отчуждаване се предлага как да се обезщети собственикът на земята - чрез заплащане или чрез замяна със земи на държавния поземлен фонд (ДПФ), включени в границите на стопанството, с приложено удостоверение от инспекция "ООЗ", в което се изяснява има ли земи на ДПФ в това стопанство.


Чл. 54. (1) Инвеститорът се въвежда във владение върху отчуждената (предоставената) за строителството земя по реда, посочен в чл. 20 до 24 вкл. ППЗООЗП, а на заеми от ДПФ - по ЗГ.

(2) Очертаването на границите на трасето върху терена се извършва от техническа служба на инвеститора при контрол от органите, посочени в чл. 29.


Чл. 55. (1) Земята може да бъде използувана за строителство само след като инвеститорът заплати обезщетението на собственика, внесе в извънбюджетната сметка сумите по чл. 15 ЗООЗП и изпълни проекта за оползотворяване на хумуса от трасето (за земите от I, II и III категория). Необходимите суми за тези цели се включват в генералната сметка, лимита и сметната стойност на обекта.

(2) В генералната сметка се включват и необходимите средства за почистване, подравняване и пригаждане за селскостопанското ползуване или залесяване на площите от изоставените участъци на обекта.


Раздел IV.
ПОДЗЕМНИ ЛИНЕЙНИ ОБЕКТИ

Чл. 56. (1) Трасетата на водопроводи, канализации, подземни пътища и жп. линии, топлопроводи, паропроводи, газопроводи, продуктопроводи, кабели и други подземни проводи, при които не се отчуждава земя и повърхността на терена може да се ползува за селскостопански цели без ограничение, не се съгласуват с МЗХП.

(2) Тези съоръжения трябва да са разположени най-малко на 70 см под повърхността на терена, за да не пречат на селскостопанските обработки и да не им оказват влияние селскостопанските машини.


Чл. 57. Трасетата на подземните линейни обекти се уточняват със селскостопанските организации или горските стопанства, собственици (ползуватели) на земята, през която те преминават.


Чл. 58. Подземните линейни обекти, засягащи площи от ДГФ, се съгласуват задължително с МГОПС. За съгласуване се представят документите, посочени в чл. 11, т. 2 и 3.


Чл. 59. (1) Нанесените щети върху селскостопанските култури при строителството на подземните линейни обекти се заплащат по реда на Закона за опазване на селскостопанското имущество (ДВ, бр. 54 от 1974 г.), а на горските насаждения - по ЗГ и ЗЗП.

(2) Нанасянето на щети следва да се избягва от строителя, като той състави график със съответното стопанство за извършване на строителството.

(3) По принцип подземните комуникации се изграждат преди засяването на площите или след прибирането на реколтата.


Чл. 60. При извършване на изкопи за подземни линейни обекти с ширина над 60 см хумусът следва да се отделя. След полагането на съоръженията и зариването на изкопа хумусът се разстила на повърхността, за да се възстанови теренът в първоначалния му вид и се запазят плодородните качества на земята.


Чл. 61. (1) Инвеститорът на обекта може да ползува земята временно за определен срок срещу наем, ако изграждането на подземния линеен обект ще продължи повече от една стопанска година за отделен участък.

(2) За целта ръководителят на ведомството-инвеститор внася доклад в Министерския съвет, към който се прилагат:

1. проектодоговор между страните, в който се описват: местоположението и видът на обекта; размерът, границите и културният вид на земята; целта, за която е необходима земята, и начинът, по който ще се ползува ; крайният срок за ползуване; размерът на годишния наем (определя се въз основа на средния годишен доход от имота през последните три години по държавни изкупни цени) и размерът на неустойката, в случай че някоя от страните наруши договора;

2. мащабна скица в два екземпляра с нанесени граници и размер на терена (трасето) за временно ползуване;

3. удостоверение за поливност;

4. акт (удостоверение) за категоризация;

5. мнение на организацията, отдаваща земята, по условията на проектодоговора;

6. писмено становище на управления "Земеделие" и "СА" при ОНС по временното ползуване на терена;

7. писмено становище на РИГОПС, ако се засяга ДГФ.


Чл. 62. Договорът се подписва и влиза в сила след получаване на разрешение от КЗМС.


Чл. 63. Инвеститорът е длъжен да върне във вида, в който я е получил, след изтичане на срока за ползуване, определен в договора.


Чл. 64. (1) При изграждане по протежение на подземното трасе на повърхността на терена на усилвателни пунктове, вентилационни шахти и други съоръжения, всяко от които заема площ над 20 кв. м, инвеститорът на обекта внася доклад в Министерския съвет за отчуждаване (предоставяне) на земята, която се засяга от тези съоръжения.

(2) Към доклада се прилагат:

1. документ, в който е утвърдено трасето на подземния линеен обект;

2. ситуация на трасето с нанесени места на съоръженията в мащаб 1:1000 за населените места; 1:5000 - за полските имоти, и 1:25000 - за земите от ДГФ;

3. списък на земята по собственици и културни видове.


Чл. 65. За подземни линейни обекти, на които ТИД (ТИУ) се утвърждава от Министерския съвет по реда на чл. 13 ПКС, едновременно се отчуждават (предоставят) и засегнатите земи. За целта инвеститорът на обекта прилага към ТИД (ТИУ) списък за размера на засегнатите земи по собственици и културни видове.


Чл. 66. Въз основа на документа за отчуждаване (предоставяне) се намалява земята от селскостопанския фонд и се обезпечава собственикът в съответствие с Тарифата за цените на недвижимите имоти.


Преходни и Заключителни разпоредби

§ 1. Тази наредба се издава на основание т. 27 от протокол № 6 от 16.Х.1973 г. и т. 29 от протокол № 5 от 23.IV.1974 г. на Комисията за земята при Министерския съвет.


§ 2. Наредбата е изготвена в съответствие с чл. 2 и 15 от Правилника за прилагане на Закона за опазване на обработваемата земя и пасищата, чл. 8 и 9 от Закона за горите, чл. 9 от Закона за териториално и селищно устройство и Правилника за капиталното строителство.


§ 3. Наредбата отменя Наредбата за проектиране, изграждане и преустройство на електропроводи, телефонни, телеграфни и съобщителни линии с оглед опазването на земята (ДВ, бр. 87 от 1969 г.) и раздел V от Инструкция № IХ-50 на Министерството на земеделието и хранителната промишленост за приложение на Закона за опазване на работната земя (ДВ, бр. 32 от 1970 г.).


§ 4. Наредбата влиза в сила три дни след датата на публикуването й в "Държавен вестник".


Промени настройката на бисквитките