Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 56 от 19.VII

НАРЕДБА № 12 ЗА РАЗГЛЕЖДАНЕ НА СПОРОВЕТЕ ПО ИЗВЪРШЕНИТЕ ОТ БАНКИТЕ КОРЕКЦИИ НА ПРОЕКТНО-СМЕТНИТЕ ДОКУМЕНТАЦИИ, ГЕНЕРАЛНИТЕ СМЕТКИ, РАЗПЛАЩАТЕЛНИТЕ И ДРУГИТЕ ДОКУМЕНТИ ПО КАПИТАЛНИТЕ ВЛОЖЕНИЯ

 

НАРЕДБА № 12 ЗА РАЗГЛЕЖДАНЕ НА СПОРОВЕТЕ ПО ИЗВЪРШЕНИТЕ ОТ БАНКИТЕ КОРЕКЦИИ НА ПРОЕКТНО-СМЕТНИТЕ ДОКУМЕНТАЦИИ, ГЕНЕРАЛНИТЕ СМЕТКИ, РАЗПЛАЩАТЕЛНИТЕ И ДРУГИТЕ ДОКУМЕНТИ ПО КАПИТАЛНИТЕ ВЛОЖЕНИЯ

Издадена от председателя на БНБ

Обн. ДВ. бр.56 от 19 Юли 1977г., отм. ДВ. бр.65 от 18 Август 1978г.

Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. Тази наредба определя реда и сроковете за предявяване, разглеждане и решаване на споровете по извършените от банките корекции на проектно-сметните документации, генералните сметки, разплащателните и другите документи по капитални вложения.


Чл. 2. (1) Когато при проверката на проектно-сметните документации, генералните сметки, разплащателните и другите документи по капитални вложения банките установят, че са нарушени нормативни разпоредби по капиталните вложения и ценообразуването, те извършват корекции и отказват плащания в размер на тези корекции.

(2) При несъгласие на страните (инвеститор, строител или проектант) с извършените от банките корекции те могат да направят писмени възражения пред Централното управление на Българската народна банка, което ги разглежда и решава окончателно с участието на представители на Главното управление по цените при Държавния комитет за планиране и на съответните министерства и други ведомства.


Глава втора.
РЕД И СРОКОВЕ ЗА ПРЕДЯВЯВАНЕ, РАЗГЛЕЖДАНЕ И РЕШАВАНЕ НА ВЪЗРАЖЕНИЯТА

Чл. 3. (1) Проверките и корекциите на проектно-сметните документации, генералните сметки, разплащателните и другите документи се извършват от банките по реда и в сроковете, установени в Наредба № 10 за финансиране, кредитиране и банков контрол на капиталните вложения (ДВ, бр. 54 от 1977 г.).

(2) След приключване на проверката банковият клон уведомява страните за направените корекции, като ги поканва за вземане на бележки и съвместното им разглеждане в срок, не по-дълъг от 15 дни от деня на приключване на проверките. Поканата се отправя с препоръчано писмо с обратна разписка, в което се посочват точно денят, часът и мястото за съвместното разглеждане на корекциите.

(3) Когато в определения в поканата срок някоя от страните не се яви или не направи писмени възражения, счита се, че е съгласна с извършените корекции.


Чл. 4. (1) Когато едната или и двете страни се явят на определеното място, ден и час за съвместно разглеждане и се съгласят с направените корекции, те изразяват това чрез парафиране на съответните документи, по които са направени корекциите.

(2) Корекциите, за които страните са изразили своето съгласие, са окончателни и задължителни за тях и банката.


Чл. 5. (1) Когато при съвместното разглеждане на корекциите страните направят възражения изцяло или частично по извършените корекции, съставя се протокол, в който се вписват мястото, денят и часът на заседанието, имената и длъжностите на представителите на страните и на банката и изразените от тях становища.

(2) В 3-дневен срок от съставянето на протокола банковият клон, извършил корекциите, изпраща протокола заедно с необходимите други книжа на директора по разработките в областта на банковата експертно-техническа дейност при централното управление на банката, а ако възраженията са за корекции, извършени от районен клон на банката - на съответния окръжен банков клон.


Чл. 6. (1) Окръжният банков клон в 7-дневен срок от получаването на преписката проучва възраженията и ако ги намери за основателни, отменя корекциите.

(2) Решението за отменяване на корекциите се съобщава на страните и районния банков клон, който ги е извършил, и е задължително за тях.

(3) Ако окръжният банков клон намери възраженията за неоснователни, той препраща протокола заедно с необходимите други книжа в 7-дневен срок от получаването им на директора по разработките в областта на банковата експертно-техническа дейност при централното управление на банката с мотивирано становище.


Чл. 7. (1) Директорът по експертно-техническата дейност при централното управление на банката проучва възраженията в 15-дневен срок от получаването на преписката и ако ги намери за основателни, отменя извършените корекции.

(2) Решението за отменяване на корекциите се съобщава на страните и банковия клон, който ги е извършил, и е задължително за тях.


Чл. 8. (1) Когато директорът по експертно-техническата дейност при централното управление на банката намери възраженията за неоснователни, той препраща преписката с мотивирано становище за проучване и разглеждане от комисия в състав: представители на Централното управление на Българската народна банка и на Държавния комитет за планиране - Главно управление по цените, като постоянни членове и представители на съответните министерства и други ведомства като непостоянни членове.

(2) Поименният състав на комисията се определя със заповед от председателя на Българската народна банка, в която се посочват председателят и постоянните членове. Непостоянните членове се определят от ръководителите на съответните министерства или други ведомства за всеки конкретен случай.


Чл. 9. (1) Комисията проучва и разглежда възраженията в срок, не по-дълъг от 30 дни от получаване на преписката.

(2) За деня, часа и мястото за разглеждане на възраженията страните и членовете на комисията се уведомяват с препоръчани писма с обратна разписка.

(3) Ако някой от непостоянните членове не се яви без основателни причини, преписката може да се разгледа и в негово отсъствие по преценка на останалите постоянни и непостоянни членове на комисията.

(4) Неявяването на някоя от страните, която е редовно поканена, не е пречка за разглеждане на преписката.

(5) Заседанията на комисията се ръководят от председателя й. Комисията изслушва докладчика по преписката - специалист при централното управление на банката и страните. При нужда тя може да изслушва и специалисти от други министерства и ведомства.


Чл. 10. (1) За резултатите от проучването и разглеждането на преписката комисията съставя протокол с мотивирано предложение за решение.

(2) Въз основа на предложението на комисията председателят на Българската народна банка или определен от него заместник се произнася окончателно по възраженията. Решението се съобщава на страните и банковия клон, извършил корекциите, и е задължително за тях. То не може да се отменя или изменя от държавния арбитраж.


Заключителни разпоредби

§ 1. Тази наредба не се прилага по отношение корекциите, извършени във връзка с констатации на банковите финансови ревизии. В тези случаи възраженията се разглеждат по реда, установен в Закона за финансовия контрол (Изв., бр. 91 от 1960 г.; изм., ДВ, бр. 32 от 1977 г.) и Наредбата за приложението на Закона за финансовия контрол (Изв., бр. 9 от 1961 г.; доп., ДВ, бр. 74 от 1964 г.).


§ 2. Наредбата се издава на основание чл. 50, ал. 3 от Правилника за отношенията с банките в народното стопанство (ДВ, бр. 100 от 1975 г.; изм. и доп., бр. 4 от 1977 г.) и отменя Инструкцията за решаване на споровете по извършени от банковите контролни органи корекции по проектно-сметните документации, генералните сметки и разплащателните документи при финансиране и кредитиране на капиталните вложения (ДВ, бр. 44 от 1973 г.).


Промени настройката на бисквитките