Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 6 от 21.I

НАРЕДБА ЗА РАЗПРЕДЕЛЯНЕ И ПРОДАЖБА НА ЖИЛИЩА

 

НАРЕДБА ЗА РАЗПРЕДЕЛЯНЕ И ПРОДАЖБА НА ЖИЛИЩА

ПРИЕТА С ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 1 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 27 ЯНУАРИ 1978 Г.

Обн. ДВ. бр.24 от 28 Март 1978г., изм. ДВ. бр.76 от 26 Септември 1978г., изм. ДВ. бр.17 от 27 Февруари 1979г., изм. ДВ. бр.52 от 3 Юли 1979г., изм. ДВ. бр.73 от 14 Септември 1979г., изм. ДВ. бр.79 от 5 Октомври 1979г., изм. ДВ. бр.72 от 16 Септември 1980г., изм. ДВ. бр.80 от 14 Октомври 1980г., изм. ДВ. бр.91 от 20 Ноември 1981г., изм. ДВ. бр.6 от 21 Януари 1983г., изм. ДВ. бр.70 от 6 Септември 1983г., изм. ДВ. бр.65 от 17 Август 1984г., изм. ДВ. бр.1 от 2 Януари 1990г., изм. ДВ. бр.72 от 7 Септември 1990г., изм. ДВ. бр.87 от 27 Октомври 1992г., отм. ДВ. бр.1 от 4 Януари 1994г.

Отменена с § 1, ал. 1 от преходните и заключителните разпоредби на Постановление № 246 на Министерския съвет от 23 декември 1993 г. за приемане на Наредба за настаняване в общински жилища - ДВ, бр. 1 от 4 януари 1994 г.


Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. Тази наредба определя условията и реда за разпределяне на новопостроените жилища и за продажба на жилищата и другите обекти, построени по реда на чл. 117 от Закона за териториално и селищно устройство.


Чл. 2. (1) Планът за жилищно строителство се съставя по установения ред с активното участие на изпълнителните комитети на окръжните народни съвети, съветите на селищните системи и съответните ведомства и организации.

(2) В национален мащаб планът за жилищното строителство обхваща държавното жилищно строителство, жилищното строителство за продажба на гражданите по чл. 117 от Закона за териториалното и селищно устройство, кооперативното, груповото и индивидуалното жилищно строителство.

(3) В териториален разрез планът за жилищното строителство се съставя и утвърждава по окръзи, като се определя съответен лимит за осигуряване жилища на активните борци против фашизма и капитализма. Планът се разпределя по инвеститори - изпълнителните комитети на окръжните народни съвети и на Столичния общински народен съвет като единни инвеститори, и ведомства, на които е предоставено право от Министерския съвет да бъдат инвеститори на предназначеното за тях жилищно строителство.


Чл. 3. (Доп. - ДВ, бр. 6 от 1983 г., изм. - ДВ, бр. 72 от 1990 г.) (1) Изпълнителните комитети на окръжните народни съвети и на Столичния общински народен съвет след съгласуване с изпълнителните комитети на общинските (районните) народни съвети и заинтересуваните ведомства и организации разпределят предвидените по плана за въвеждане в действие жилища, на които те са инвеститори, по селищни системи и по предназначение за:

1. обезщетяване собственици на отчуждени недвижими имоти;

2. оборотен жилищен фонд;

3. настаняване наематели от народните съвети;

4. настаняване наематели от социалистическите организации (ведомствен жилищен фонд);

5. активните борци против фашизма и капитализма;

6. фонд "Млади новобрачни семейства";

7. продажба на гражданите по чл. 117 от Закона за териториално и селищно устройство;

8. замяна с жилища, собственост на нуждаещи се граждани;

9. раздаване като печалби от Държавната парично-предметна лотария. Тези жилища се разпределят по населени места от министъра на финансите.

(2) Изпълнителните комитети на окръжните народни съвети и на Столичния народен съвет не могат да преразпределят жилищата, планирани и предназначени за продажба на гражданите по чл. 117 от Закона за териториално и селищно устройство, за други нужди освен в случаите по чл. 44, т. 2 (по изменената номерация) от тази наредба.

(3) Изпълнителните комитети на окръжните народни съвети и на Столичния общински народен съвет разпределят по общински (районни) народни съвети и предвидените за въвеждане в действие жилища от кооперативното, груповото и индивидуалното жилищно строителство.

(4) Изпълнителните комитети на общинските (районните) народни съвети след съгласуване със съответните ведомства и организации разпределят жилищата по предходните алинеи по населени места.

(5) Ведомствата и организациите - инвеститори на предназначеното за тях жилищно строителство, съвместно с изпълнителните комитети на окръжните народни съвети и на Столичния общински народен съвет разпределят утвърдените им лимити за жилищно строителство и жилища за въвеждане в действие по населени места.


Чл. 4. (Изм. и доп. - ДВ, бр. 73 от 1979 г., бр. 65 от 1984 г. и бр. 1 от 1990 г.). (1) За фонд "Млади новобрачни семейства" се предвиждат не по-малко от 35 на сто от всички жилища, инвеститори на които са народните съвети, без жилищата за обезщетяване на собствениците на отчуждените имоти. Този фонд се образува към съответния общински (районен) народен съвет или кметство.

(2) Ведомствата с право да бъдат инвеститори на предназначеното за тях жилищно строителство отделят не по-малко от 35 на сто от всички новопостроени жилища, без жилищата за обезщетяване на собствениците на отчуждени имоти за фонд "Млади новобрачни семейства". Този фонд се образува към съответното ведомство.

(3) Фирмите, които изграждат жилища за нуждите на своите работници, отделят не по-малко от 35 на сто от тях за фонд "Млади новобрачни семейства" без жилищата за обезщетяване на собствениците на отчуждените имоти. Във фирмите, където не са регистрирани млади семейства, жилищата се предоставят по съответния ред на общинските народни съвети.

(4) За фонд "Млади новобрачни семейства" допълнително се отделят не по-малко от 5 на сто от изгражданите двустайни и по-големи жилища, инвеститори на които са фирмите и ведомствата по предходните алинеи, за обменен фонд. Всички жилища от фонд "Млади новобрачни семейства" се картотекират, а при разпределянето им съответно се прилагат чл. 16 и 18.

(5) Жилищата по предходните алинеи се картотекират и не могат да се отдават под наем или продават на други нуждаещи се семейства.

(6) Процентът по ал. 1 и 2 се прилага и при образуването на жилищно-строителни кооперации.


Чл. 4а. (Нов - ДВ, бр. 65 от 1984 г.) Не по-малко от 3 на сто от жилищата по чл. 3, ал. 1, т. 3 и 7 се отделят за разпределяне между младежите, работили до 18 месеца в строителството по реда на чл. 10-16 по Постановление № 70 на Министерския съвет от 1980 г. (ДВ, бр. 100 от 1980 г.) Когато няма желаещи младежи да работят по този ред след потвърждение от съответния окръжен комитет на Димитровския комунистически младежки съюз, тези жилища се разпределят по общия ред.


Чл. 5. (Доп. - ДВ, бр. 1 от 1990 г.) (1) До 2 на сто от жилищата по чл. 3, ал. 1, т. 3 се отделят за фонд "Резервен" към народния съвет.

(2) В жилищата по предходната алинея, с разрешение на изпълнителния комитет на общинския (районния) народен съвет се настаняват само семейства, чиито жилища са станали необитаеми от наводнение, пожар, земетресение или от други изключителни събития (чл. 12, ал. 4 от Закона за наемните отношения), семейства на лица, постъпващи на изборни длъжности или на научна работа въз основа на конкурс когато не са жители на съответното населено място, и семейства на граждани, жилищните условия на които рязко са се влошили през годината.

(3) Фонд "Резервен" може да се създава и от социалистическите организации, като за него се отделят до 3 на сто от жилищата по чл. 3, ал. 1, т.4. В тези жилища се настаняват и без да бъдат картотекирани и включени в списъка по чл. 19 млади специалисти - жители на други населени места, постъпили на работа по разпределение, както и дефицитни и ръководни кадри, постъпили на работа в социалистическата организация.

(4) Жилищата от фонд "Резервен" към общинските (районните) народни съвети и към социалистическите организации не могат да се продават или да се отдават под наем на други нуждаещи се семейства.


Чл. 6. (Изм. - ДВ, бр. 6 от 1983 г.) (1) От жилищата по чл. 3, ал. 1, т. 7 се предоставят 30 на сто за продажба на картотекирани по глава втора граждани с тиражирани от Държавната спестовна каса заеми и 7.50 на сто - за продажба на картотекирани граждани срещу заеми срещу рубли или конвертируема валута, или срещу заплащане изцяло в брой с конвертируема валута.

(2) Останалите 62.50 на сто от жилищата по чл. 3, ал. 1, т. 7 се продават на нуждаещите се граждани, подредени по степента на жилищната им нужда в утвърдения списък по чл. 16.

(3) Определените жилища по предходните алинеи се разпределят от общинските (районните) народни съвети по райони, комплекси, блокове, вид, етаж и номер на жилището.


Чл. 7. (1) Изпълнителните комитети на окръжните народни съвети и на Столичния общински народен съвет съвместно с окръжните комитети на активните борци против фашизма и капитализма и с изпълнителните комитети на общинските народни съвети определят броя на жилищата за активните борци против фашизма и капитализма по чл. 3, ал. 1, т. 5 по петилетки, по години и по населени места.

(2) Определените за годината жилища за активните борци против фашизма и капитализма се разпределят от органите по ал. 1 и по райони, комплекси, блокове, вид, етаж и номер на жилището.


Глава втора.
ОПРЕДЕЛЯНЕ И СТЕПЕНУВАНЕ ЖИЛИЩНИТЕ НУЖДИ НА ГРАЖДАНИТЕ

Чл. 8. (1) При условията и по реда на тази наредба могат да получават жилища за настаняване под наем или в лична собственост само онези граждани, които имат установена жилищна нужда.

(2) Жилищната нужда на семействата на работниците и служителите от ведомствата и организациите, посочени в чл. 3, ал. 4, които имат жилищен фонд в населеното място, се определя при условия и по ред, установен от ръководителите на тези ведомства и организации на основата на общите принципи на тази наредба, а за активните борци против фашизма и капитализма - от Централния комитет на бойците против фашизма и капитализма.


Чл. 9. (1) (Изм. - ДВ, бр. 76 от 1978 г., бр. 73 от 1979 г. и бр. 6 от 1983 г.) При общинските (районните) народни съвети и определените от тях кметства се водят картотеки за нуждаещите се от жилища граждани - жители на съответните населени места, както и за лицата по чл. 2, ал. 1 от Закона за наемните отношения, на които е разрешено временно пребиваване в тях. Картотеките трябва да съдържат данни за жилищните нужди на гражданите и за тяхното степенуване. В градовете с районно деление картотеките се водят по райони съобразно мястото на адресната регистрация на гражданите.

(2) Включването в картотеките се извършва въз основа на молби-декларации, подадени от гражданите, по образец съгласно приложение № 1, както и по искане на заинтересуваните ведомства, организации и граждани-наемодатели.

(3) Офицерите и свръхсрочнослужещите сержанти след прослужване на 20 години в Граничните войски или при преминаването им в запаса поради пенсиониране, ако те или членовете на семейството им не притежават собствено жилище, подават молби-декларации по предходната алинея в общинските (районните) народни съвети, на които са жители, независимо от местоживеенето им.

(4) В молбите-декларации по предходните алинеи се посочва по какъв начин гражданинът може да задоволи жилищната си нужда - чрез покупка, настаняване под наем, замяна с държавно жилище, членуване в жилищно-строителна кооперация или включване в групов строеж.

(5) Не се водят картотеки за населените места от състава на общините, в които не се извършва строителство на държавни жилища, предназначени за настаняване на наематели или за продажба на жилища на гражданите по чл. 117 от Закона за териториално и селищно устройство, и кооперативно жилищно строителство. Тези населени места се определят от изпълнителните комитети на окръжните народни съвети.


Чл. 10. (1) В картотеките по предходния член се включват само граждани, които имат право да закупят жилище съгласно Закона за собствеността на гражданите или да бъдат настанени под наем съгласно Закона за наемните отношения.

(2) Не се картотекират при общинските (районните) народни съвети нуждаещите се от жилища активни борци против фашизма и капитализма, както и работниците и служителите от ведомствата и организациите, посочени в чл. 3, ал. 4, освен когато ведомството няма жилищен фонд в съответното населено място.


Чл. 11. (Изм. - ДВ, бр. 65 от 1984 г. и бр. 1 от 1990 г.) (1) При определяне и степенуване на жилищната нужда включените в картотеките граждани се подреждат по следния ред:

1. незаемащи жилищна площ или ползуващи за жилища нежилищни помещения като бараки, изби, непригодни тавански помещения и др.;

2. живеещи в помещения - негодни за обитаване, вредни в санитарно-хигиенно отношение или застрашени от самосрутване, освидетелствувани по реда на чл. 309 от Правилника за прилагане на Закона за териториално и селищно устройство (ДВ, бр. 62 от 1973 г.; изм. и доп., бр. 24 от 1975 г. и бр. 87 от 1976 г.);

3. осъдените за опразнят заеманите помещения след предоставяне на жилище и наематели на жилища - собственост на граждани, за които се плаща наем, определен по чл. 25 от Закона за наемните отношения, както и многодетни семейства с три деца, млади новобрачни семейства, които живеят под наем, и млади новобрачни семейства, когато живеят при родителите си в жилищна площ до 10 кв. м на едно лице;

4. обитаващи жилища (собствени, наети или в които са допуснати да живеят) при ползуване до 5 кв. м жилищна площ на едно лице;

5. заемащи недостатъчна жилищна площ по нормите на чл. 5 от Закона за наемните отношения и на чл. 23 от тази наредба;

6. обитаващи жилища (собствени, наети или в които са допуснати да живеят) заедно с друго семейство;

7. (нова - ДВ, бр. 76 от 1978 г.) останалите граждани, които имат право да придобият жилище съгласно Закона за собствеността на гражданите.

(2) Картотекираните собственици на жилища по т. 4, 5 и 6 на предходната алинея, незаети от заварени наематели по чл. 44 от Закона за наемните отношения, не се включват в общия списък на нуждаещите се граждани по чл. 16 в групата за настаняване под наем от народните съвети.

(3) При подреждането на гражданите по степен на жилищната нужда по ал. 1 се дава предимство на семейства с три деца, а при равни други условия се дава предимство на семейства:

1. млади новобрачни семейства;

1а. млади новобрачни семейства, в които някой от членовете е положил труд в жилищното строителство при условията и по реда на Постановление № 70 на Министерския съвет от 1980 г.;

2. които са живели по-дълго време при тежки жилищни условия;

3. в които един от членовете е инвалид от Отечествената война или герой на социалистическия труд;

4. с трудово участие в жилищното строителство по реда на Наредбата за участието на трудещите се в строителството на жилищни обекти (ДВ, бр. 38 от 1977 г.).

(4) Кандидатите да закупят жилище, които имат жилищноспестовен влог с внесени 30 на сто от записания заем, при равни други условия имат предимство и се подреждат съобразно участието им в заемоопределянето при Държавната спестовна каса.

(5) При продажба на жилища и при участие в жилищностроителна кооперация и групов строеж за членове на семейството се смятат съпрузите и ненавършилите пълнолетие техни деца, ако не са встъпили в брак. Навършилите пълнолетие синове и дъщери се вземат предвид, ако живеят при родителите си и подпишат декларация, че са съгласни в продължение на 5 години от придобиването на жилището от техните родители да не бъдат включвани в списъка на нуждаещите се граждани по чл. 16, освен ако през този период встъпят в брак или се увеличи броят на членовете на семейството на родителите им. Тази декларация се отбелязва и в картона по чл. 12, ал. 4.

(6) В жилищната площ по ал. 1 се включват спални, ниши за спане, вестибюли, дневни (холове), кабинети и трапезарии. Площта се измерва по вътрешните зидарски очертания на стените.

(7) Когато наемател е осъден да опразни заеманото от него жилищно помещение и собственикът на помещението има по-голяма жилищна нужда от наемателя, жилищната нужда на наемателя се определя и степенува според жилищната нужда на собственика.


Чл. 12. (Изм. - ДВ, бр. 73 от 1979 г. и бр. 6 от 1983 г.) (1) Председателите на изпълнителните комитети на общинските (районните) народни съвети, при които се водят картотеки по чл. 9, съответно кметовете назначават по населени места комисии за картотекиране на нуждаещите се от жилище граждани в състав: председател - щатен член на изпълнителния комитет на общинския (районния) народен съвет, а за кметството - секретарят на кметството, и членове - народни съветници и представители на Отечествения фронт, Българските професионални съюзи, Димитровския комунистически младежки съюз и службата за жилищно настаняване. В комисията могат да бъдат включени специалисти - архитекти, инженери, други технически лица, лекари, юристи и др., служители на общинския (районния) народен съвет, както и други представители на обществеността.

(2) В помощ на комисията по предходната алинея председателят на изпълнителния комитет на общинския (районния) народен съвет може да назначи и комисии по избирателни секции в състав: председател - народен съветник от народния съвет, и членове - представители на Отечествения фронт, Българските професионални съюзи и Димитровския комунистически младежки съюз. В комисиите могат да бъдат включвани специалисти, както и други представители на обществеността. Комисии по избирателни секции могат да се създават и в кметствата на по-големите населени места. Те се назначават от кмета и се председателствуват от народни съветници в кметството.

(3) Комисиите по предходната алинея, а когато няма такива, комисиите по ал. 1, извършват проверки на място по молбите-декларации и отбелязват върху тях групата, към която попадат гражданите по ал. 1 на чл. 11 и основанията за предимство по ал. 3 и 4 на същия член.

(4) Комисията по ал. 1 с протокол, подписан от всички членове, определя степента на жилищната потребност на нуждаещите се по групи и подгрупи, като за всяко семейство и гражданин съставя картон по определен образец съгласно приложение № 2. Картотекирани се смятат само граждани, които са включени в протокола на комисията.

(5) Отказът на комисията по ал. 1 да картотекира даден гражданин като нуждаещ се от жилище, както и определянето на степента на жилищната нужда по чл. 11, ал. 1, може да се обжалва по реда на Закона за административното производство, като обжалването по административен ред става пред председателя на изпълнителния комитет на общинския (районния) народен съвет, съответно пред кмета.

(6) Поредността по групи и подгрупи на картотекираните, нуждаещи се от жилища граждани, се определя всяка година към 30 ноември.


Чл. 13. Представените от гражданите документи, с които се установява жилищната им нужда, се съхраняват от изпълнителните комитети на общинските (районните) народни съвети, докато получат жилище.


Чл. 14. Гражданинът остава картотекиран като нуждаещ се от жилище по реда на тази наредба и когато:

1. постъпи на работа или учи в друго населено място в страната, но е запазил жителството си в населеното място, в което е картотекиран;

2. постъпи на работа или учи извън страната за времето, докато трае превеждането му на работа или учението му в чужбина;

3. е повикан на срочна военна служба;

4. живее под наем в жилище в крайградски район по реда на Постановление № 98 на Министерския съвет от 1976 г. (ДВ, бр. 4 от 1977 г.);

5. е подписал декларация по чл. 11, ал. 5.


Чл. 15. (1) (Доп. - ДВ, бр. 73 от 1979 г.) Гражданите, картотекирани по реда на тази наредба, са длъжни при промяна на местожителството си или степента на жилищната им нужда да уведомяват писмено в срок от един месец съответния общински (районен) народен съвет или кметство за извършване промяна в картотеката.

(2) Комисията по чл. 12, ал. 1 по своя инициатива, по сведение или сигнал на гражданин извършва проверки на жилищните условия на картотекираните граждани и изключва от картотеката тези, които са изгубили правото да закупят жилище или да бъдат настанени под наем. При промяна на степента на жилищната нужда на гражданите се прави съответно изменение в картотеката.

(3) Граждани, дали неверни сведения в молбата-декларация, които са послужили като основание за определяне на по-голяма тежест на жилищната им нужда или несъобщили обстоятелствата, които намаляват степента на жилищната им нужда, се изключват с решение на комисията по чл. 12, ал. 1 от картотеката за срок до три години.

(4) Решенията на комисията за изключване на граждани от картотеката може да се обжалват по реда на Закона за административното производство, като обжалването по административен ред става пред председателя на изпълнителния комитет на общинския (районния) народен съвет.


Глава трета.
РАЗПРЕДЕЛЯНЕ НА ЖИЛИЩАТА МЕЖДУ НУЖДАЕЩИТЕ СЕ ГРАЖДАНИ

Чл. 16. (Доп. - ДВ, бр. 6 от 1983 г.) (1) Всяка година до 15 януари, въз основа на установената към 30 ноември на предходната година поредност на картотекираните граждани, комисията по чл. 12, ал. 1 изготвя проект за общ годишен списък на нуждаещите се от жилище граждани, за които се предвижда да получат жилище през годината. При изготвяне на списъка се вземат пред вид броят и видът на жилищата по чл. 3, ал. 1, т. 3, 7 и 8, отдадените под наем държавни жилища, които се очаква да се освободят през годината, както и жилищата по чл. 1, ал. 2, т. 2, 3 и 4 от Закона за наемните отношения.

(2) В общия списък гражданите и семействата се групират според начина, по който желаят да задоволят жилищната си потребност:

1. да бъдат настанени под наем от народните съвети;

2. да закупят жилище по чл. 117 от Закона за териториално и селищно устройство;

3. да заменят собственото си жилище с държавно.

(3) Гражданите, включени в годишния списък в групата по т. 2 на предходната алинея, могат да участвуват и като кандидати да закупят жилище по условията на чл. 6.

(4) При съставяне на общия списък се осигурява половината от вписаните семейства да бъдат работнически.

(5) При подготовка на проектосписъка кандидатите за жилищата, определени за работнически семейства, се предлагат от представителя на Българските професионални съюзи в комисията по чл. 12 след съгласуване със съответните колективни органи на социалистическите организации в определения по ал. 1 срок.


Чл. 17. Гражданите, включени в жилищностроителни кооперации или групови строежи, се изваждат от картотеката на нуждаещите се от жилище след издаване на разрешение за строеж на сградата.


Чл. 18. (1) (Доп. - ДВ, бр. 73 от 1979 г.) Изготвеният проект за списък по чл. 16 се обявява до 20 януари на определено за целта място в общинския (районния) народен съвет или кметството. Гражданите могат да направят възражения по проекта до изпълнителния комитет на общинския (районния) народен съвет или до кметството в 14-дневен срок от обявяването му.

(2) (Доп. - ДВ, бр. 73 от 1979 г.) Изпълнителният комитет на общинския (районния) народен съвет, съответно кметството се произнася по направените по предходната алинея възражения и утвърждава списъка до края на февруари.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 73 от 1979 г.) Утвърденият списък и брой на жилищата по чл. 3, ал. 1, т. 3, 7 и 8 се обявяват до 5 март на определено за целта място в народния съвет.


Чл. 19. (Доп. - ДВ, бр. 6 от 1983 г.) (1) Социалистическите организации, на които се предоставят ведомствени жилища за настаняване на техни работници и служители, без ведомствата по чл. 3, ал. 4, изготвят списъци на работниците и служителите, които ще бъдат настанени в тях през годината.

(2) Не могат да се включат в списъците на социалистическите организации лица, които не са картотекирани за нуждаещи се по глава втора, и лица, които не са на работа в социалистическата организация, освен в случаите по чл. 3, ал. 2 от Закона за наемните отношения.

(3) (Доп. - ДВ, бр. 65 от 1984 г.) Проектът за списък се изготвя от комисия с участието на равен брой представители на администрацията и на профкомитета, като участвуват и представители на комсомолския комитет.

(4) (Доп. - ДВ, бр. 73 от 1979 г. и бр. 70 от 1983 г.) При подреждане на работниците и служителите в списъка за настаняване по алинея първа се взема предвид трудовата им активност в съответната социалистическа организация: първенци в производството, изтъкнати специалисти, необходими за производството, продължителността на трудовия стаж и непрекъснатостта му по дял II от Кодекса на труда, обществената им дейност, броят на децата, доходът на семейството и поредността им в картотеката при народния съвет. В списъка могат да се включат по тяхно искане и млади новобрачни семейства независимо от правото им да кандидатствуват за жилище от фонд "Млади новобрачни семейства" по реда на чл. 21.

(5) Списъкът по алинея трета се изпраща на изпълнителния комитет на съответния общински (районен) народен съвет или на кметството за съгласуване.

(6) След съгласуването по предходната алинея списъкът се утвърждава от ръководителя на социалистическата организация съгласувано с профкомитета и се обявява на подходящо място.

(7) При предоставяне на ведомствено жилище социалистическата организация в срок от 10 дни уведомява писмено общинския (районния) народен съвет, съответно кметството по местоживеене на работника или служителя, за да бъде изключен от картотеката на нуждаещите се граждани.


Чл. 20. (Отм. - ДВ, бр. 72 от 1990 г.).


Чл. 21. (1) (Изм. - ДВ, бр. 91 от 1981 г. и бр. 65 от 1984 г.) В жилищата по чл. 4, ал. 1 се настаняват само млади новобрачни семейства при възраст на единия от съпрузите, не по-голяма от 30 години, а на другия - не по-голяма от 35 години към датата на картотекирането, независимо от поредността на брака им, както и самотни майки на възраст до 35 години при условие, че съпрузите, съответно самотните майки или техните родители, са картотекирани по глава втора като нуждаещите се от жилище.

(2) (Нова - ДВ, бр. 65 от 1984 г.) При условията и по реда на предходната алинея за млади новобрачни семейства да се считат и овдовялата или разведената съпруга или съпруг на възраст, не по-голяма от 35 години, ако се грижи за отглеждане на деца.

(3) (Предишни ал. 2, 3 и 4, стават 3, 4 и 5 - ДВ, бр. 65 от 1984 г.) Желаещите да получат жилища от фонд "Млади новобрачни семейства" подават молба до съответния общински (районен) народен съвет или кметство.

(4) (Доп. - ДВ, бр. 73 от 1979 г.) Комисията по чл. 12, ал. 1 съставя по условията, предвидени в чл. 11 и 18, списък на семействата, които ще бъдат настанени през годината в предвидените за младите новобрачни семейства жилища. При подреждането на новобрачните семейства в списъка при равни условия се дава предимство на семействата с деца, съответно на тези, където е предстоящо раждането на дете.

(5) (Нова - ДВ, бр. 1 от 1990 г.) В жилищата, отредени за обменен фонд, се настаняват семейства, получили жилище от фонд "Млади новобрачни семейства", при промяна в броя на децата и спазване на нормите, определени в чл. 23.

(6) Включените в списъка по предходната алинея млади новобрачни семейства не се лишават от правото им да кандидатствуват за покупка на жилище или настаняване под наем по общия ред.

(7) (Нова - ДВ, бр. 65 от 1984 г.) Семейство с две деца има предимство за получаване на по-голямо жилище.

(8) (Нова - ДВ, бр. 65 от 1984 г.) Когато родителите на някой от съпрузите на младото семейство им преотстъпят по-голямото си жилище, на тях се предоставя по-малко жилище в сроковете, определени за задоволяване жилищните нужди на младото новобрачно семейство.


Чл. 21а. (Нов - ДВ, бр. 73 от 1979 г., изм. - ДВ, бр. 65 от 1984 г.) (1) В жилищата по чл. 4, ал. 2 се настаняват само млади новобрачни семейства по смисъла на чл. 21, ал. 1, когато поне един от съпрузите работи в съответното ведомство.

(2) Настаняването по предходната алинея става по списък, изготвен от ръководството на ведомството с участието на представители на ДКМС.

(3) При подреждането на младите новобрачни семейства в списъка при равни условия се дава предимство на семействата с деца, съответно на тези, където е предстоящо раждането на дете.

(4) Списъкът се съставя ежегодно и се утвърждава от съответния ръководител най-късно до 5 март.

(5) Включените в списъка по ал. 2 млади новобрачни семейства могат на общо основание да кандидатствуват за покупка или настаняване под наем във ведомствено жилище.

(6) Когато ведомството няма жилищен фонд в съответното населено място, младите новобрачни семейства могат да кандидатствуват за настаняване в жилище от фонд "Млади новобрачни семейства" към съответния общински (районен) народен съвет или кметство по реда на предходния член.

(7) (Нова - ДВ, бр. 99 от 1979 г.) Когато във ведомството няма кандидати млади новобрачни семейства, в жилищата по чл. 4, ал. 2 се настаняват млади новобрачни семейства от съответния общински (районен) народен съвет или кметство по реда на предходния член.


Чл. 22. (1) (Изм. - ДВ, бр. 73 от 1979 г.) Настаняването на включените в списъците по чл. 16, 19, 20, 21 и 21а граждани се извършва при условията и по реда на Закона за наемните отношения и на правилника за неговото прилагане, а продажбата на жилища - по глава пета на тази наредба.

(2) Настаняването и продажбата на жилища на гражданите, включени в списъците по предходната алинея за съответната година, се извършва и след приключването на календарната година до утвърждаването на новите списъци за следващата година.


Глава четвърта.
НОРМИ ЗА ЖИЛИЩНО ЗАДОВОЛЯВАНЕ

Чл. 23. (1) Установяват се следните норми за жилищно задоволяване, които се прилагат при продажбата на жилища по чл. 117 от Закона за териториално и селищно устройство и при участието в жилищно-строителни кооперации и групови строежи:

1. на граждани без семейства - едностайно жилище;

2. на двучленно и на тричленно семейство - двустайно жилище;

3. на четири и петчленно семейство - тристайно жилище;

4. на семейство с шест и повече членове - по една стая за следващите един или двама членове.

(2) При предстоящо раждане на дете броят на стаите се определя, като се държи сметка и за детето, което ще се роди.

(3) За задоволяване на предстоящи и специфични нужди може да се предостави жилище с една стая в повече:

1. на граждани без семейства до навършване на 50-годишна възраст и на двучленни и тричленни семейства при възраст на съпрузите до 50 години;

2. на хабилитирани научни работници и членове на творчески и научно-технически съюзи и на лица, завършили висше художествено образование, които не притежават ателие и упражняват научна или творческа дейност;

3. на семейство, с което са живели непрекъснато в продължение на две и повече години и продължават да живеят родители на някои от съпрузите, ако последните не притежават жилищни имоти в страната.

(4) Предоставя се жилище с една стая в повече, когато член от семейството страда от болест, налагаща изолация, която е посочена в списъка на болестите, утвърден от министъра на народното здраве, или когато купувачът или член от неговото семейство се нуждае от помощта на друго лице, ако в жилището по нормите на ал. 1 не се осигурява ползуването на самостоятелна стая.

(5) При определяне на жилищата като едностайни, двустайни и тристайни за стаи се считат помещенията с пряко осветление, предназначени за: спане (спални, дневно пребиваване (холове) и за работа (кабинети). Не се считат за стаи: кухни и кухненски боксове и трапезарии (когато в кухнята няма място за хранене), вестибюли, ниши за спане, както и обслужващи помещения: бани, клозети, антрета, килери, складови и други помещения.

(6) Нормите за жилищно задоволяване не се прилагат:

1. (изм. - ДВ, бр. 6 от 1983 г.) при изграждане на жилищни сгради в селата, както и в малките градове, определени от министъра на строителството и селищното устройство;

2. при надстрояване и пристрояване на жилищни сгради по реда на чл. 71 от Закона за териториално и селищно устройство от роднини по права линия на собствениците, съответно на съсобствениците;

3. при групови строежи на жилища с отстъпено право на строеж на роднини по права линия по реда на чл. 15в и 15г от Закона за собствеността.

(7) При настаняване под наем в жилища на народните съвети и на ведомствата се прилагат нормите за жилищно задоволяване, установени с чл. 5, 6 и 7 от Закона за наемните отношения.


Глава пета.
ПРОДАЖБА НА ЖИЛИЩА ПО ЧЛ. 117 ОТ ЗАКОНА ЗА ТЕРИТОРИАЛНО И СЕЛИЩНО УСТРОЙСТВО НА ГРАЖДАНИТЕ И УЧАСТИЕТО НА СОЦИАЛИСТИЧЕСКИТЕ ОРГАНИЗАЦИИ И ТРУДОВИТЕ КОЛЕКТИВИ В ИЗГРАЖДАНЕТО И ДОВЪРШВАНЕТО НА ЖИЛИЩА (ИЗМ. - ДВ, БР. 6 ОТ 1983 Г.)

Чл. 24. (1) Изпълнителните комитети на общинските народни съвети обявяват до края на март жилищата, които ще бъдат продадени през годината, като посочват местонахождението и пусковия срок (срока за завършване) на обектите, броя и структурата на жилищата и приблизителното време на продажбата.

(2) Продажбите се извършват еднократно или на няколко пъти през годината.

(3) Жилищата се продават в завършен или незавършен вид.


Чл. 25. (1) (Изм. - ДВ, бр. 6 от 1983 г.) Изпълнителните комитети на окръжните народни съвети и на Столичния народен съвет съгласувано с Министерството на строителството и архитектурата ежегодно определят жилищни сгради, в които жилищата ще се продават, без да са изпълнени бояджийските работи, тапетите, фаянсовите облицовки, подовите настилки и покрития (мозайки, линолеуми, паркети, мокети) и предвиденото в проекта на сградата обзавеждане, при което:

1. купувачите могат при желание сами да изпълнят някои видове работи;

2. строителните организации извършват срещу нов договор с гражданите довършителни работи и обзавеждане в жилищата по тяхно желание.

(2) Стопанските дирекции "Изграждане на населените места" продават жилищата по предходната алинея не по-късно от шест месеца преди окончателното им завършване на съответно коригирани цени, като се прави намаление за неизвършените работи.


Чл. 26. (1) Строителните организации предават жилищата по предходния член на стопанските дирекции "Изграждане на населените места" с приемателен протокол съгласно Правилника за капиталното строителство и същите се смятат за въведени в действие, преди да са изпълнени довършителните работи.

(2) Довършването на жилищата и обзавеждането им се изпълнява от главния строител на обекта или от друга строително-ремонтна организация, ТПК, строителна група към АПК и др.

(3) Изпълнителните комитети на съответните общински (районни) народни съвети определят участието на организациите по предходната алинея в довършването и обзавеждането на жилищата и насочват гражданите към тях. Тези организации не могат да отказват на гражданите сключването на договори за изпълнение на определени работи съобразно предмета на тяхната дейност.

(4) Организацията-изпълнител предоставя на гражданите възможност да изберат:

1. вида на материалите и степента на луксозност на довършителните работи;

2. качеството и количеството на обзавеждането;

3. видовете довършителни работи, които те сами ще изпълнят, като при желание им продават необходимите материали по цени на дребно.

(5) След уточняването на заявките от гражданите организацията-изпълнител изготвя сметка, която купувачите изплащат при сключването на договора.

(6) Сроковете за изпълнение на различните видове работи се определят в договора между организацията-изпълнител и гражданина.

(7) Собствениците на отчуждени недвижими имоти, които се обезщетяват с жилища в сграда, обявена за продажба в незавършен вид, сключват допълнителен договор по предходната алинея само при тяхно желание. В противен случай жилището се довършва от главния строител по утвърдените проекти и сметни документации и в определените за обекта нормативни срокове.


Чл. 27. Стопанските организации, сдруженията на стопанските организации и учрежденията могат да се договарят с изпълнителните комитети на окръжните народни съвети (Столичния народен съвет) и със строителните организации да получават от жилищата по чл. 3, ал. 1, т. 3 и 4, както следва:

1. определен брой готови жилища за положен труд от техни работници и служители в жилищното строителство за извършване на строително-монтажни работи;

2. жилищни блокове за изграждане или довършване със собствени средства и с труда на техните колективи.


Чл. 28. (1) Стопанските организации, сдруженията на стопанските организации и учрежденията, които желаят да ползуват възможностите по предходния член, до 30 юли на предходната година съгласувано с профсъюзните си и комсомолски организации правят предложения пред съответния окръжен народен съвет (Столичния народен съвет).

(2) Към предложенията по ал. 1 се прилага списък на картотекираните като нуждаещи се от жилища техни работници и служители, подредени по реда на чл. 11 съобразно изискванията на Постановление № 47 на Министерския съвет от 5 септември 1980 г. (ДВ, бр. 72 от 1980 г.).

(3) В случаите на чл. 27, т. 1 в предложенията се посочват броят на работниците и служителите, които се предлагат да работят в жилищното строителство, времето, през което ще работят, броят и видът на исканите жилища.

(4) В случаите на чл. 27, т. 2 в предложенията се посочват броят и видът на жилищата, които стопанските организации, сдруженията на стопанските организации и учрежденията ще изграждат или довършват със собствени средства и с участието на трудовите колективи.


Чл. 29. (1) Предложенията по предходния член се разглеждат от изпълнителния комитет на окръжния народен съвет (Столичния народен съвет) съвместно с окръжния съвет на Българските професионални съюзи и с участието на ръководителите на строителните организации най-късно до 20 януари на годината, в която ще започне строителството.

(2) В случаите, когато не могат да бъдат удовлетворени всички направени предложения, предпочитат се онези стопански организации, сдружения на стопански организации и учреждения, които имат най-голям брой нуждаещи се работници и служители с най-тежка жилищна нужда и с най-големи възможности за участие с квалифициран труд, като решението на изпълнителния комитет на окръжния народен съвет (Столичния народен съвет) им се съобщава най-късно до 31 януари.

(3) Стопанските организации, сдруженията на стопанските организации и учрежденията, чиито предложения са приети от изпълнителния комитет на окръжния народен съвет и на Столичния народен съвет, сключват договор със строителната организация и с окръжния народен съвет (Столичния народен съвет), в който се определят взаимоотношенията между тях, срокът за завършване на жилищата и всички последици при неспазване нормите за времетраене на строителството.

(4) Няколко стопански организации, сдружения на стопански организации и учреждения могат да се договорят с окръжния народен съвет (Столичния народен съвет) и със строителните организации да изграждат със собствени средства и с участието на трудовите колективи жилищен блок. В тези случаи договорите с тях се придружават от разделителен протокол за броя и вида на жилищата, които след завършване ще получи всяка организация, сдружение и учреждение. Такива протоколи се съставят и от участвуващите в сдруженията стопански организации, когато сдружението поеме изграждането на определени жилищни обекти.

(5) Строителните материали за изграждане на договорените по този ред жилища и строителна техника се осигуряват в съответствие с действуващите разпоредби.


Чл. 30. Изградените и довършените жилища, получени от стопанските организации, сдруженията и учрежденията, се разпределят между нуждаещите се работници и служители по реда, предвиден в тази наредба и в Постановление № 47 на Министерския съвет от 5 септември 1980 г.


Чл. 31. Трудът на работещите в жилищното строителство по реда на тази наредба се заплаща съгласно установените форми и системи на заплащане труда на работещите в отрасъл "Строителство", като ползуват и всички права на строителните работници.


Чл. 32. (1) На работниците и служителите, участвували в строителството на обекти, предвидени в тази наредба, с откъсване от производството, се осигурява неплатен отпуск по реда на чл. 58 от Кодекса на труда.

(2) Отработеното време в строителството се признава за трудов стаж по специалността по дял II от Кодекса на труда за пенсиониране или непрекъсната работа в едно и също предприятие.


Чл. 33. Стопанските организации, сдруженията на стопанските организации и учрежденията могат да изграждат жилища над държавната задача със собствени сили и средства и да договарят със строителни организации изграждането от тях на конструкции на сградите по индустриализирани системи при наличие на свободни мощности в окръга.


Чл. 34. (1) Общинските (районните) народни съвети продават жилищата по чл. 6, ал. 2 чрез СД "Изграждане на населените места" на кандидатите според тяхната поредност в списъка по чл. 16.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 52 от 1979 г.) В градовете с районно деление дирекциите продават жилищата на гражданите съобразно разпределението им по райони, извършено от изпълнителните комитети на съответните общински народни съвети.

(3) Гражданите осигуряват изплащането на цената на жилището със собствени и заемни средства.

(4) Заемните средства се предоставят от Държавната спестовна каса по установения ред.


Чл. 35. В зависимост от броя на жилищата за продажба кандидатите се разпределят по групи според тяхната поредност в списъка по чл. 16, като за всяка група се осигуряват по три дни за разглеждане на плановете на обектите, за ангажиране на жилища и за оформяне на протокола за избора на жилището.


Чл. 36. (1) Кандидатите за покупка на жилища по чл. 6, ал. 1 с тиражирани заеми и жилища, определени за продажба на тях, се разпределят на три групи:

1. първа група - с времечакане над 10 години - 50 на сто от броя на определените за продажба жилища по този ред;

2. втора група - с времечакане от 6 до 10 години - 30 на сто от броя на жилищата;

3. трета група - с времечакане до 5 години включително - 20 на сто от броя на жилищата.

(2) Кандидатите за покупка на жилища от първа, втора и трета група по предходната алинея се подреждат в съответните групи по низходящ ред на спестовните им числа.

(3) За избиране на жилищата кандидатите се подреждат в подгрупи по 10 души, като се спазва съотношението, определено в алинея първа.

(4) (Нова - ДВ, бр. 52 от 1979 г.) В подгрупите на кандидатите от втора и трета група не се допускат кандидати с по-ниски спестовни числа от числата на кандидатите от първа група. Ако не достигат кандидати от втора и трета група с равни спестовни числа на кандидатите от първа група, подгрупите се образуват от кандидати от първа, съответно от втора група.


Чл. 37. (1) Определените за продажба жилища по чл. 6, ал. 1 със заеми срещу рубли или конвертируема валута или чрез заплащане в брой изцяло с конвертируема валута се разпределят, както следва:

1. (изм. - ДВ, бр. 6 от 1983 г.) 4 на сто от броя на жилищата - със заем срещу рубли;

2. (изм. - ДВ, бр. 6 от 1983 г.) 3 на сто от броя на жилищата - със заплащане в брой с конвертируема валута;

3. 0,50 на сто от броя на жилищата - със заем срещу конвертируема валута.

(2) Подреждането на кандидатите със заем срещу рубли или срещу конвертируема валута става по реда на издадените тиражни писма, а само срещу конвертируема валута - по реда на направената вноска.

(3) Когато няма кандидати със заеми срещу конвертируема валута или срещу конвертируема валута в брой, определеният процент на жилищата по ал. 1, т. 2 и 3 се прехвърля за кандидатите със заем срещу рубли.


Чл. 38. (1) Най-малко 15 дни преди всяка продажба се обявяват архитектурните проекти на сградите и жилищата, които ще се продават, с данни за местонахождение и етажност на сградите, структурата на жилищата, тяхната квадратура, цената им и др., както и списък за явяването на кандидатите по групи и дни.

(2) Жилищата, които служат за обезщетение на собственици на отчуждени имоти, се отбелязват в обявените планове с имената на обезщетените и номера на заповедта на органа по чл. 95 от Закона за териториално и селищно устройство. В обявените планове се отбелязват и жилищата, определени за активните борци против фашизма и капитализма по чл. 7.

(3) На купувачите се предоставя възможност да се запознаят с архитектурните проекти и им се оказва техническа и правна помощ при избора на жилището.


Чл. 39. Продажбата на жилищата се организира от комисия, назначена от председателя на изпълнителния комитет на общинския (районния) народен съвет, в която се включват и представители на Отечествения фронт, Българските професионални съюзи и Димитровския комунистически младежки съюз.


Чл. 40. Когато родители и деца поотделно са кандидати за покупка на жилище, допуска се да избират и закупят жилища в една и съща сграда по реда на кандидата с по-голям номер в списъка по чл. 16.


Чл. 41. (1) За избраното жилище от гражданина се съставя протокол по утвърден образец съгласно приложение № 3 в три екземпляра. Един екземпляр от протокола се връчва на купувача.

(2) Избраните жилища се заличават от комисията в схемата на сградата и отпадат от по-нататъшен избор.


Чл. 42. (1) Комисията за провеждане на продажбите в края на работното време на втория ден съставя за всяка група протокол за ангажираните през деня жилища, а в края на третия ден - протокол за освободените жилища поради отказ или поради неосигуряване на средства за изплащането им. Тези жилища се предлагат за продажба на кандидатите от следващата група.

(2) Най-късно до края на работното време на третия ден от деня, определен за групата, протоколът за избор на жилище по чл. 34, ал. 1 се подписва от комисията при условие, че купувачът е осигурил необходимите средства за изплащане на жилището. Един екземпляр от протокола се връчва на купувача.


Чл. 43. (1) Граждани, пропуснали реда си за избор на жилище, могат да се явят пред комисията със следващата група, като избират жилище след последния кандидат от групата.

(2) Граждани, които са включени в списъка по чл. 16 и не са се явили пред комисията до края на продажбата, могат да участвуват в следващите продажби до края на годината, като запазват поредността си в списъка.


Чл. 44. (Изм. - ДВ, бр. 6 от 1983 г.) Жилищата, които са останали непродадени след поканването на всички кандидати по годишния списък, се продават на картотекирани като нуждаещи се от жилище кандидати по тяхната поредност в допълнително съставен списък при спазване разпоредбите на чл. 16 и 18. След изчерпване на тези кандидати се поканват картотекираните по глава втора граждани с тиражирани от Държавната спестовна каса заеми по определения в чл. 36 ред. Ако и след това останат непродадени жилища, те се продават:

1. за оборотен фонд или за фонд "Млади новобрачни семейства", като се изплащат от средствата на фонд "Жилищно строителство" при народните съвети;

2. на социалистически организации по решение на изпълнителните комитети на окръжните народни съвети (Столичния народен съвет), съгласувано с окръжния съвет на Българските професионални съюзи.


Чл. 45. При съставяне на протокола за избор на жилището гражданинът представя на комисията следните документи:

1. личен паспорт;

2. спестовна книжка за влог в Държавната спестовна каса;

3. декларация за семейно и имотно състояние;

4. молба до Държавната спестовна каса за отпускане заем и за прехвърляне на собствените и заемните средства по сметката на обекта.


Чл. 46. (1) Най-късно в 5-дневен срок от подписването на протоколите за избор на жилището стопанската дирекция "Изграждане на населените места" изпраща 2 броя от тях заедно с останалите документи в съответния клон на Държавната спестовна каса за отпускане заеми на купувачите.

(2) Държавната спестовна каса в 10-дневен срок от постъпването на документите за избор на жилището задължава влоговата сметка на купувача и прехвърля по сметката на обекта заемните и необходимите собствени средства. В същия срок Държавната спестовна каса връща оригиналния екземпляр от протокола за избор на жилище на стопанската дирекция "Изграждане на населените места", върху който се отбелязва размерът на отпуснатия заем, заедно с декларацията и останалите документи.


Чл. 47. (1) В двуседмичен срок от приключване на продажбите стопанската дирекция "Изграждане на населените места" прави предложение по реда на чл. 130, ал. 1, т. 2 от Закона за териториално и селищно устройство за отстъпване право на строеж в полза на купувачите на жилища. Заповедта за отстъпване правото на строеж трябва да се издаде в месечен срок от предложението.

(2) В тримесечен срок от издаването на заповедта на органа по чл. 130 от Закона за териториално и селищно устройство стопанската дирекция "Изграждане на населените места" изготвя договор за продажба в три екземпляра по образец съгласно приложение № 4 и в 10-дневен срок след подписването му го изпраща в съответния клон на Държавната спестовна каса.

(3) В срока по ал. 2 стопанската дирекция "Изграждане на населените места" изготвя проектонотариалните актове на собствениците на отчуждени имоти, обезщетени с жилище, и изпраща писма до Държавната спестовна каса за даване съгласие за снабдяването им с нотариални актове.

(4) За жилищата, продадени в незавършен вид, сроковете по предходните алинеи започват да текат от датата на предаването на сградата с приемателен протокол съгласно Правилника за капиталното строителство.


Чл. 48. Държавната спестовна каса извършва необходимото за учредяване законна ипотека върху жилищата, чиито купувачи са ползували заем, и в 10-дневен срок от учредяването на ипотеката, но не по-късно от 2 месеца след получаване на договора по чл. 40, ал. 2, нанася необходимите данни в трите му екземпляра и връща два от тях на стопанската дирекция "Изграждане на населените места".


Чл. 49. Стопанската дирекция "Изграждане на населените места" в 10-дневен срок след получаване на договорите по предходния член ги регистрира в актовите книги, които се водят и съхраняват по ред и начин, прилаган от нотариалните служби при районните съдилища. Един екземпляр от регистрираните договори се връчва на купувача.


Чл. 50. Въз основа на списъка по чл. 20, ал. 2 стопанската дирекция "Изграждане на населените места" сключва договори за покупкопродажба на жилищата, предоставени на активните борци против фашизма и капитализма.


Глава шеста.
ПРОДАЖБА НА ГАРАЖИ И АТЕЛИЕТА, ПОСТРОЕНИ ПО РЕДА НА ЧЛ. 117 ОТ ЗАКОНА ЗА ТЕРИТОРИАЛНО И СЕЛИЩНО УСТРОЙСТВО

Чл. 51. Продажбата на гаражи и ателиета, построени по реда на чл. 117 от Закона за териториално и селищно устройство, без тези, които са определени за обезщетяване на собствениците на отчуждени недвижими имоти, се организира от комисията по чл. 32, която определя купувачите.


Чл. 52. (1) Определянето на купувачите на гаражи става при спазване на следната поредност:

1. инвалиди, които са определени по реда на глава пета да закупят жилище в сградата, в която са построени гаражите, ако притежават лек автомобил, закупен по установения за инвалидите ред;

2. граждани, които са определени по реда на глава пета да закупят жилище в сградата, в която са построени гаражите, и притежават лек автомобил.

(2) Когато броят на гаражите за продажба е по-малък от броя на кандидатите по т. 1 или 2 на предходната алинея, комисията по чл. 32 определя купувачите с теглене на жребие. Всички кандидати от съответната група се уведомяват срещу подпис за деня и часа на теглене на жребието.


Чл. 53. (1) Ателиетата се продават на граждани, които са определени по реда на глава пета да закупят жилище в сградата, в която са построени ателиетата, ако имат право да притежават ателие по Закона за собствеността на гражданите.

(2) Когато броят на ателиетата за продажба е по-малък от броя на кандидатите по предходната алинея, комисията по чл. 32 определя купувачите с теглене на жребие. За деня и часа на теглене на жребието всички кандидати се уведомяват предварително срещу подпис.


Чл. 54. Ако след изчерпване на кандидатите по чл. 45 и 46 останат непродадени гаражи и ателиета от съответната сграда, те се предоставят на службата "Държавни имоти" при съответния общински (районен) народен съвет, като се изплащат от средствата на фонд "Жилищно строителство" и се продават по реда на Наредбата за държавните имоти (ДВ, бр. 79 от 1975 г.).


Чл. 55. След окончателното определяне на купувачите на съответните гаражи и ателиета от комисията по чл. 32 продажбата им се извършва от стопанската дирекция "Изграждане на населените места" по реда на чл. 40, 41 и 42, като изплащането им става в брой или със заем от Държавната спестовна каса.


Преходни и Заключителни разпоредби

§ 1. (Доп. - ДВ, бр. 6 от 1983 г.) (1) Картотекирането на нуждаещите се от жилище граждани по глава втора, съставянето на списъците по глава трета и разпределянето на жилищата, които ще бъдат въведени в действие през четвъртото тримесечие на 1978 г., да се извърши до 31 август 1978 година.

(2) Продажбата на жилища по реда на глава пета според поредността в списъка по чл. 16 да започне да се извършва от 1 октомври 1978 г. До тази дата жилищата по чл. 3, ал. 1, т. 7 да се продават по установения за второто полугодие на 1977 година ред.

(3) Продажбата на жилища срещу конвертируема валута се извършва от ВТО "Кореком" по установения ред, като 40 на сто от реализираната валута се внася във фонд "Валутен" на съответния окръжен народен съвет (Столичния народен съвет).


§ 2. Нормите за жилищно задоволяване по чл. 23 не са задължителни за членовете на жилищностроителните кооперации и за участвуващите в групови строежи, ако при влизане в сила на тази наредба строителството им е вече започнало или имат осигурени по установения ред терени и утвърдени архитектурни проекти.


§ 3. (Нов, § 3-6 стават съответно § 4-7 - ДВ, бр. 72 от 1980 г., попр. - ДВ, бр. 80 от 1981 г., доп. - ДВ, бр. 6 от 1983 г.) До края на 1985 г. в списъците по чл. 16 и 19 в градовете, за които се прилага чл. 1 от Постановление № 47 на Министерския съвет от 1980 г., могат да бъдат включени само нуждаещите се от жилища граждани, които попадат в групите по чл. 11, ал. 1, т. 1-3 от тази наредба, както и млади новобрачни и многодетни семейства.


§ 4. (Предишен § 3 - ДВ, бр. 72 от 1980 г.) Изменя се чл. 40 от Правилника за приложение на Закона за собствеността на гражданите (обн., ДВ, бр. 45 от 1973 г., изм., ДВ, бр. 42 от 1975 г. и бр. 53 от 1976 г.), както следва:

"Чл. 40. (1) Лицата, които желаят да закупят обявения за продажба по реда на чл. 38 жилищен или вилен имот, правят писмено искане до съответния общински (районен) народен съвет, като посочват нуждата, която имат от този имот. Към писменото искане прилагат удостоверение за семейното, материалното и трудовото положение на кандидата и членовете на семейството му, удостоверение за неговото и на членовете на семейството му здравословно състояние и за жителството му, както и декларация за притежаваните от тях недвижими имоти.

(2) Когато при продажба на жилищен имот се явят повече от един кандидати, при определяне на купувача изпълнителният комитет на общинския (районния) народен съвет степенува кандидатите по реда на чл. 11 от Наредбата за разпределяне и продажба на жилища, като взема пред вид и здравословното състояние на купувача и членовете на семейството му.

(3) Когато при продажба на вилен имот се явят повече от един кандидати, при определяне на купувача се взема пред вид здравословното състояние на членовете на семейството му, трудовата и обществената им активност и техният брой. Ако вилният имот е годен за постоянно обитаване, предпочитание се дава на кандидатите, които желаят да го купят за задоволяване жилищните нужди на семейството си.

(4) Когато се предлага за продажба жилищен или вилен имот, придобит от активен борец против фашизма и капитализма в това му качество или при използуване на привилегията му като такъв, изпълнителният комитет на общинския (районния) народен съвет определя купувача по предложение на градския (районния) комитет на активните борци против фашизма и капитализма.

(5) Купувачи на гаражи могат да бъдат само лица, собственици на лек автомобил, като определянето на купувача става при спазване на следната поредност:

1. инвалиди, които притежават жилище в сградата или парцела, в който се намира гаражът, или в съседна сграда или парцел, ако лекият автомобил е закупен по установения за инвалидите ред;

2. гражданин, който притежава жилище в сградата или парцела, в който се намира гаражът;

3. гражданин, който притежава жилище в съседна сграда, при липса на кандидати по предходните точки.

(6) Купувачи на ателие могат да бъдат само граждани, които имат право да притежават ателие по силата на чл. 27, като предимство имат купувачите, притежаващи жилище в сградата или парцела, в който се намира ателието, а когато няма такива кандидати - които притежават жилище в съседна сграда.

(7) Когато кандидатите да закупят гараж или ателие са повече от един и са от една и съща група, поредността на която е определена в предходните две алинеи, купувачът се определя с теглене на жребие между тях пред ръководителите на службата "Държавни имоти" при съответния общински (районен) съвет. За деня и часа на теглене на жребието кандидатите се уведомяват предварително срещу подпис.

(8) При един кандидат за закупуване на недвижим имот той се определя за купувач след изтичане на двумесечен срок от обявлението, ако отговаря на условията да придобие имота."


§ 5. (Предишен § 4 - ДВ, бр. 72 от 1980 г.) В Наредбата за държавните имоти (ДВ, бр. 79 от 1975 г.) се правят следните изменения:

1. Член 118 добива следната редакция:

"Чл. 118. Държавни жилища, в които няма наематели, се продават на нуждаещи се граждани по поредността в списъка по чл. 16 от Наредбата за разпределяне и продажба на жилища".

2. Членове 128, 129 и 130 добиват следната редакция:

"Чл. 128. (1) Държавата може да продава ателиета само на лицата, които имат право да притежават ателие по силата на чл. 27, ал. 1 от Правилника за приложение на Закона за собствеността на гражданите.

(2) Предимство да закупи ателие има гражданин, който притежава жилище в сградата или парцела, в който се намира ателието, а когато няма такъв кандидат - който притежава жилище в съседна сграда.

Чл. 129. (1) Държавата може да продава гараж само на лица, които притежават лек автомобил, като определянето на купувача става при спазване на следната поредност:

1. инвалиди, които притежават жилище в сградата или парцела, в който се намира гаражът, или в съседна сграда или парцел, ако лекият автомобил е закупен по установения за инвалидите ред;

2. гражданин, който притежава жилище в сградата или парцела, в който се намира гаражът;

3. гражданин, който притежава жилище в съседна сграда, при липса на кандидати по предходните точки.

Чл. 130. (1) Когато кандидатите да закупят ателие или гараж са повече от един и са от една и съща група, поредността на която е определена в чл. 128 и 129, купувачът се определя с теглене на жребие между тях пред ръководителя на службата "Държавни имоти" при съответния общински (районен) народен съвет. За деня и часа на теглене на жребието кандидатите се уведомяват предварително срещу подпис.

(2) Продажбата на ателиета и гаражи се извършва в брой или на изплащане за срок от 5 години при първоначална вноска не по-малко от 30 на сто, а на ателиетата и гаражите във ведомствени жилищни сгради, продавани на работници и служители във ведомството - при първоначална вноска не по-малко от 15 на сто."


§ 6. (Предишен § 5 - ДВ, бр. 72 от 1980 г.) Тази наредба се издава въз основа на чл. 12, ал. 1 от Закона за наемните отношения и чл. 117, ал. 2 от Закона за териториално и селищно устройство.


§ 7. (Предишен § 6 - ДВ, бр. 72 от 1980 г.) Контролът по приложението на тази наредба се осъществява от Министерството на правосъдието, Комитета по архитектура и благоустройство, Държавната спестовна каса и от Министерството на финансите, които могат да издават инструкции по приложението на наредбата съгласувано с Централния съвет на Българските професионални съюзи.


Приложение № 1 към чл. 9, ал. 2

Приложение № 1 към чл. 9, ал. 2


Вх. №........19..г.Попълва се в 2 екземпляра!

Група.............

Подгрупа...........До председателя на изпълнител-

ния комитет на общинския

(Попълва се от общинската(районния) народен съвет

(районната комисия)Гр. (с) ................


МОЛБА-ДЕКЛАРАЦИЯ


от....................................................................

ЕГН..................., л. п. серия........№....................жител на

гр. (с)....................от............19...г., том...................

стр......, местоживеене: гр. (с)

..........окръг...........................

ж. к., бул. пл. ул...............................№..........вх., ет.,

ап. №........адресно регистриран на

....................................19...г.


Другарю Председател,

Моля да бъда картотекиран като нуждаещ се за жилище, като желая да бъдат

задоволени жилищните нужди на семейството ми чрез:

а)покупка;

б) настаняване под наем;

в) жилищностр. кооперация;

г) участие в групов строеж;

д) замяна с държавно жилище,

(избраният начин да се подчертае)

С оглед на това декларирам:


А. Семейно положение




Собствено, бащино и       Месечна
фамилно име на Дата на Родствена Месторабота заплата и други
членовете на раждане връзка   доходи
семейството        


1.

2.

3.

4.

5.

6.


Б. Имотно състояние


  Местонахождение   Оценка на
Вид на притежавания имот на Собственост вилата, леката
(жилище, вила, лека кола) имота на кола


1.................................................................

2.................................................................

Забележка. Цената на вилата се определя по тарифата съгласно чл.

17 ЗГС, а на леката кола - по стойността, върху която е застрахована.


В. Извършени сделки с недвижими имоти


I. Аз и членовете на семейството ми сме прехвърлили по общия ред жилище,

вила или идеални части от такива след 30 юли 1966 година.


Вид на прехвърления имот Местонахождение Стойност на имота
  на имота  


1................................................................

2................................................................

3. Аз и членовете на семейството ми сме прехвърлили след 30 март 1973 г. вила, намираща се в......................., на стойност.........лв.


Г. Жилищно състояние на семейството ми


I. Не заемаме жилищна площ............................................

II. Живеем в помещения, негодни за обитаване, вредни в здравно отношение или освидетелствувани като самосрутващи се по реда на чл. 309 ППЗТСУ..................................................................

.,

(описват се помещенията)

собственост на............................................................

III. Осъдени сме да опразним заеманите помещения от собственика ........................................................................

...

(собствено, бащино и фамилно

.............................на основание чл......

име на собственика)

Заемаме жилище на частно лице, за което плащаме свободен наем в размер

на ......лв. месечно, определен по чл. 26 ЗНО, собственост на..............

........................................................................

...

IV. Заемаме жилище под 5 кв.м жилищна площ на член от семейството,

състоящо се от

............................................................

(описват се помещенията)

с обща жиилищна площ от..........кв. м., собственост на


на..............................

V. Заемаме жилище над 5 кв. м жилищна площ на член от семейството ни,

недостатъчна по нормите на чл. 5 ЗНО и чл. 23 от Наредбата за разпределяне

и продажба на жилища, състоящо се от.......................................

(описват се помещенията)

с обща жилищна площ............кв. м, собственост на.......................

VI. В посоченото жилище живеем в съжителство с още....................

(колко)

семейства, с които нямаме (имаме) роднински връзки.........................

........................................................................

...

(посочват се имената на главите на семействата, с които съжителствуват,

и роднинските връзки)


Д. Предимства


1. Членът от семейството ми.........................................е:

(собствено, бащино и фамилно име)

а) инвалид от Отечествената война;

б) герой на социалистическия труд;

в) носител на званието "Заслужил" или "Народен" (необходимото да се подчертае).

2. Членът от семейството ми.................................е положил 500 работни часа в строителството съгласно удостоверение №......

3. Имаме жилищноспестовен влог в ДСК, открит на........ 197.. г. при

(дата)

внесени средства в размер на 30% от записания заем, партида №......,

който е направен на..........19..г.

(дата)

Забележка. При попълване данните по буква "Г" (жилищно състояние на семейството) необходимото се подчертава и се нанасят писмено конкретните данни, отнасящи се за жилищното състояние на молителя и семейството му.

За неверни данни нося отговорност съгласно Наказателния кодекс.

Гр.(с)............/...........197..г.

Подпис:..............


Заключение на секционната комисия


От проверката, която извършихме на място, се установи следното:

.........................................................................

............................................................197.. г.


Комисия:

1......................

2......................

3......................


Приложение № 2 към чл. 12, ал. 4


ОБЩИНСКИ (РАЙОНЕН) НАРОДЕН СЪВЕТ Секция:....................

Входящ №.../...г. Гр. (с)....... Ул...................№.....

----------------------------------------------------------------------

Желае да задоволи жилищната нужда на семейството Оценка на жилищната

си чрез:нужда към..../...г.:

а) покупка;

б) настаняване под наем;Група:..............

в) жилищностр. кооперация;Подгрупа:...........

г) участие в групов строеж;

д) замяна с държавно жилище.

(необходимото се подчертава)


К А Р Т О Н


за жилищно състояние на...............................................

жив. ул................№....,бл. №.........., вх..........ет.........,

жил. комплекс........................, гр. (с)........................

Семейно положение: женен (омъжена), с......деца.

Папката съдържа: 1.......................

2.......................

3.......................

4.......................


Приложение № 3 към чл. 34, ал.1

Приложение № 3 към чл. 34, ал.1


СТОПАНСКА ДИРЕКЦИЯ ЗА ИЗГРАЖДАНЕ НА НАСЕЛЕНИТЕ

МЕСТА - гр.............

----------------------------------------------------------------------


Протокол за избор на жилище


Днес,........197..г., в гр............., комисия в състав:

председател:............и членове: 1............2...........3..........,

назначена със заповед №......от........197.. г. на председателя на ИК на

ОНС - гр................, за да извърши продажбата на жилищата, построени

от народния съвет за продажба на граждани, след като разгледа искането за

покупка на жилище от...................жител(и) на гр.........,живеещ(и)

на ул.............№....блок №....вх.....,ет......, ж.к........,

включен(и) в списъка за нуждаещите се от жилища за 19...г. под

№..........го определя за купувач на избрания от него апартамент

№........намиращ се в жилищната сграда - блок №...., вх...., ет.....,

построен върху държавна земя, парцел №....., квартал....., местност (ж.

комплекс)..........., ул.........., №..... в гр............състоящ се

от............. на......кв. м. застроена площ, заедно с приспадащите се -

избено помещение №...., таванско помещение №..... и ......идеални части

от общите части на сградата, общо за........лв., платими на СДИНМ със

собствени средства.....лв. и заем от ДСК в размер на............лв.

Купувачът следва да се яви в ДСК - окръжен клон, в 10-дневен срок от

изпращането на настоящия протокол, за да сключи договор за разрешения

заем.

Договорът за покупко-продажбата на посоченото жилище ще бъде сключен

след окончателното определяне на купувачите на жилищата от блока.

При определянето на купувача същият представи следните документи:

1. Личен паспорт.

2. Книжка за спестовен влог.

3. Декларация за семейно и имотно състояние,

........................................................................

...

........................................................................

...


Председател:

1...............

Членове: 2...............

3...............

Подписаният................................, л. п. серия.....№.....,

издаден от............................., определен за купувач на

посоченото жилище, изразявам съгласието си със съдържанието на протокола.


Подпис:...................


Приложение № 4 към чл. 40, ал. 2


СТОПАНСКА ДИРЕКЦИЯ "ИЗГРАЖДАНЕ НА НАСЕЛЕНИТЕ МЕСТА" - гр..............

----------------------------------------------------------------------


Договор за покупко-продажба на жилище, сключен по реда

на чл. 117 от ЗТСУ


Рег. №.../....197...г.Том...........

----------------------------------------------------------------------


На.......................хиляда деветстотин седемдесет и.......година в

гр.............., Стопанска дирекция "Изграждане на населените места",

представлявана от...................директор, и............., н-к на

отдел "Финансово-счетоводен", от една страна,

и.............................жител на гр................, живеещ на

ул.......................№....., от друга, сключиха следния договор:

1. Стопанска дирекция "Изграждане на населените места" в гр.........

продава на..................................новопостроено жилище №......,

намиращо се в жилищната сграда - блок №......, вход......, на.....етаж,

построена върху държавна земя, парцел №......, квартал №......, местност

(жил. комплекс)..................на ул..................№....в

гр.........състоящо се от..........................на.............кв. м

застроена площ, заедно с припадащите се - избено помещение №.....,

таванско помещение №....... и ......................идеални части от

общите части на сградата, както и.......................идеална част от

правото на строеж върху мястото, определена със заповед №....../......г.

на председателя на ИК на...............народен съвет,

за................лева, при съседи: За

жилището:...............................................................

За избеното

помещение:.....................................................

За таванското

помещение:...................................................

2. Купувачът.................................купува жилището, подробно

описано в т. 1 за..................лева, които изплаща със собствени

средства...............лева и разрешен заем от ДСК в размер

на.........лева.

3. В 20-дневен срок от сключването на този договор продавачът предава с

протокол на купувача жилището, описано в т. 1 от договора.

Рекламациите на купувача за явни дефекти се приемат и разглеждат от

продавача само ако той е уведомен писмено по установения от действуващите

разпоредби ред и са направени в 30-дневен срок от датата на протокола по

предходната алинея.

4. Цената на жилището е окончателна. Тя може да бъде ревизирана в

тригодишен срок от сключването на договора, поради грешка в пресмятането

или ако се установи, че не са приложени действуващи разпоредби при

определяне цената на жилището.

Това се извършва въз основа на писмена заповед на председателя на ИК на

окръжния народен съвет.

5. За обезпечаване на вземането на отпуснатия заем на купувача от ДСК в

размер на...........лева върху продадения и описан по-горе имот е вписана

ипотека - том....стр...../...197..г. от нотариуса при районния съд.

6. Този договор има сила на нотариален акт за собственост съгласно чл.

117, ал. 4 и чл. 134, ал. 5 от Закона за териториално и селищно

устройство и е регистриран под №....от 197..г. в актовата книга при

стопанската дирекция.

При сключване на договора се представиха документи съгласно изискванията

на договора.

1.....................................................................

2.....................................................................

3.....................................................................

4.....................................................................

5.....................................................................


Договарящи:

Продавач:Купувач:


СД "Изграждане на населените 1...........................

места"л. п. серия......№..........

Директор:................... изд. от..................МВР

Н. к на отдел "Фин.-счетово- на.............19..г........

ден":......................(подпис)


Промени настройката на бисквитките