Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 30 от 13.IV

НАРЕДБА № 6 ЗА ИЗПОЛЗУВАНЕ И ПРЕДСТАВЯНЕ НА НЕДВИЖИМИТЕ ПАМЕТНИЦИ НА КУЛТУРАТА

 

НАРЕДБА № 6 ЗА ИЗПОЛЗУВАНЕ И ПРЕДСТАВЯНЕ НА НЕДВИЖИМИТЕ ПАМЕТНИЦИ НА КУЛТУРАТА

Издадена от Комитета за култура

Обн. ДВ. бр.30 от 13 Април 1979г.

Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. (1) Тази наредба урежда правилното използуване, стопанисване и представяне на посетителите на недвижимите паметници на културата съобразно тяхната научна, историческа и художествена стойност. Това съдействува за запазването им за бъдещите поколения.

(2) Използуването, стопанисването и представянето на паметниците на културата съгласно индивидуалните им указания е задължение на собствениците и ползувателите им, на Националния институт за паметниците на културата (НИПК) и дирекциите "Културно-историческо наследство" (КИН) към окръжните народни съвети (ОНС).


Чл. 2. (1) Собствениците на недвижими имоти - паметници на културата, са задължени при писмено нареждане от компетентните органи да допускат извършването на археологически разкопки и архитектурни сондажи. За претърпените щети те имат право на обезщетение съгласно чл. 17 от Закона за паметниците на културата и музеите (ЗПКМ) - (ДВ, бр. 29 от 1969 г.; изм. и доп., бр. 29 от 1973 г.)

(2) Собствениците на сгради и съоръжения, които не са паметници на културата, но са част от тяхната среда, не могат да изменят външния им вид без съгласуване с НИПК.

(3) Собствениците на съседните на паметниците на културата имоти са длъжни да допускат да се извършват в тях разкопки и други действия (преминаване, извършване дренажи, сондажи и др.). Те имат право на обезщетение съгласно ал. 1.


Глава втора.
ИЗПОЛЗУВАНЕ И СТОПАНИСВАНЕ НА НЕДВИЖИМИТЕ ИМОТИ - ПАМЕТНИЦИ НА КУЛТУРАТА

Чл. 3. При използуването и стопанисването на недвижимите имоти - паметници на културата, собствениците и ползувателите са задължени да спазват индивидуалните указания за използуването и опазването на паметниците на културата. Те са длъжни да съобщават на органите за надзор и охрана на паметниците на културата за необходимостта от извършване на консервационни работи.


Чл. 4. (1) Собствениците на недвижими паметници на културата са длъжни да извършват своевременно текущ ремонт за поддържане на паметниците в добро състояние (подмяна на керемиди и плочи на покрива, улуци и водосточни тръби, смяна на електрически, водопроводни и канализационни инсталации, остъкляване и др.).

(2) Народните съвети извършват необходимите разходи за сметка на собствениците на паметниците на културата в случаите на чл. 20, ал. 3 ЗПКМ по цени за ремонтните работи. Сумите се събират по реда за събиране на държавните вземания съгласно чл. 186 и 187 на Закона за териториално и селищно устройство (ЗТСУ).

(3) В резерватите и населените места с повече паметници на културата окръжните народни съвети са длъжни да създават постоянни групи за поддържане на паметниците на културата, които се ръководят методически от НИПК.


Чл. 5. (1) Собствениците и ползувателите на недвижими паметници на културата могат да извършват реставрационни работи само с разрешение на НИПК и под негово методическо ръководство.

(2) Собствениците и ползувателите са длъжни да контролират условията за съхранение на паметниците, като осигуряват пожарната безопасност на паметника и поддържат установения от НИПК температурно-влажностен режим, където това е необходимо.


Чл. 6. Когато се предприема пресъздаване на недвижими паметници на културата с държавни средства в място, собственост на граждани, предварително се извършва отчуждаване на мястото, а когато се пресъздават етажи от сгради - паметници на културата, предварително се отчуждава правото на строеж за съответната част от сградата.


Чл. 7. (1) При прехвърляне, замяна и дарение на недвижими имоти - паметници на културата, между граждани на съда се представят документи за съгласие на НИПК или ОНС и за вписана ипотека върху паметника на културата.

(2) Отказът на НИПК и ОНС за прехвърляне, замяна и дарение може да се обжалва пред Комитета за култура (КК).


Глава трета.
НАСТАНЯВАНЕ И ИЗВАЖДАНЕ НА НАЕМАТЕЛИ ОТ ПОМЕЩЕНИЯ В СГРАДИ - ПАМЕТНИЦИ НА КУЛТУРАТА

Чл. 8. (1) Помещения в сгради - паметници на културата, които са държавна, обществена и кооперативна собственост, се отдават под наем по предложение на окръжния народен съвет за култура (ОСК) с разрешение на НИПК, а в сгради - собственост на граждани - със съгласие на ОСК. Отказите могат да се обжалват пред КК.

(2) Договорите за наем следва да се сключват съгласно Закона за задълженията и договорите (ЗЗД). Наемната цена се определя от народните съвети съобразно Тарифата за наеми на жилищни помещения и на помещения и места, предназначени за стопански и административни нужди, одобрена от Министерския съвет (ДВ, бр. 49 от 1970 г.).


Чл. 9. Наемателите, които системно нарушават правилата за опазване, стопанисване и показване на недвижимите паметници на културата и ги рушат или поведението на които нарушава правилата на социалистическото общежитие, се изваждат от собствениците им по реда на Закона за наемните отношения (ЗНО).


Чл. 10. Когато предстои да се извършат консервационни работи, ОСК са задължени да осигуряват за своя сметка временни жилища на собствениците и наемателите - граждани.


Чл. 11. (1) Заварените наематели в помещения на сгради - недвижими паметници на културата, запазват правата си съгласно ЗНО.

(2) Когато по преценка на НИПК и ОСК наемателите трябва да освободят наеманите помещения за по-целесъобразно използуване и опазване на паметника на културата или при отчуждаване, те се настаняват от народните съвети по реда на ЗНО в равностойни помещения.


Глава четвърта.
ПРЕДСТАВЯНЕ И ПОПУЛЯРИЗИРАНЕ НА НЕДВИЖИМИТЕ ПАМЕТНИЦИ НА КУЛТУРАТА

Чл. 12. (1) Притежателите или ползувателите на имоти - паметници на културата, са задължени да осигуряват достъп за показването им съгласно указанията на ОСК, както и достъп на специалистите за тяхното изучаване и популяризиране.

(2) Органите за надзор и охрана при народните съвети организират посещенията на паметниците на културата така, че да не се причиняват на собствениците и ползувателите неудобства, по-големи от необходимите за целта.


Чл. 13. (1) Средствата за масова информация следва системно и целенасочено да популяризират недвижимите паметници на културата и реда и условията за тяхното разглеждане, както и грижите на държавата и народните съвети за опазването им.

(2) Снимането на художествените паметници на културата и интериора на паметници от национално значение по определен списък се извършва с разрешение на НИПК.


Чл. 14. (1) Националният институт за паметниците на културата и окръжните народни съвети осигуряват научното показване на паметниците на културата и условия на посетителите за тяхното по-пълно изучаване.

(2) Окръжните съвети за култура със съдействие на НИПК осигуряват трайно означаване на недвижимите паметници на културата с текстове, разкриващи тяхното културно, историческо и художествено значение.


Глава пета.
ОХРАНА НА НЕДВИЖИМИТЕ ПАМЕТНИЦИ НА КУЛТУРАТА

Чл. 15. (1) Държавният надзор за охрана на недвижимите паметници на културата се осъществява от НИПК и дирекциите "КИН" към окръжните съвети за култура.

(2) Органите за надзор и охрана имат за задача:

1. да контролират правилното използуване, стопанисване и показване на паметниците на културата, както и спазването на нормативните актове по опазване паметниците на културата;

2. да проверяват чрез местните органи за надзор състоянието на недвижимите паметници на културата и тяхната територия най-малко веднъж на две години, а за паметниците извън границите на населените места - всяка година. Препис от протоколите за извършените проверки се изпращат в НИПК.

(3) При нарушения органите на държавния надзор съставят актове на виновните лица, въз основа на които председателите на КК и ОНС издават наказателни постановления съгласно чл. 37 ЗПКМ. С наказателните постановления се изземват материали и инструменти, свързани с нарушението, и укрити и намерени паметници на културата и се възстановяват повреди на паметници до 100 лв. съгласно чл. 36 ЗПКМ и чл. 45 от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

(4) При престъпления актовете се изпращат на прокуратурата за търсене съдебна отговорност от виновните лица.


Чл. 16. (1) За правилното използуване и предоставяне на посетителите на някои паметници на културата се изработват от местните органи за държавен надзор индивидуални указания съгласно приложение № 1.

(2) Органите на местния надзор сключват със собствениците или ползувателите на недвижимите имоти - паметници на културата, договори за стопанисване и опазване съгласно приложение № 2. Указанията за паметници на културата от световно и национално значение се съгласуват с НИПК.

(3) Органите на държавния надзор следва да търсят съдействието на обществените защитници, дружествата на приятелите на паметниците на културата и музеите, организациите на Отечествения фронт, ДКМС и Българските професионални съюзи за правилното използуване, стопанисване и показване на недвижимите паметници на културата.


Преходни и Заключителни разпоредби

§ 1. Тази наредба се издава на основание чл. 24, 25 и 32, ал. 2 ЗПКМ.


§ 2. Неразделна част от наредбата са приложения № 1 и № 2.


§ 3. Отменя се Наредбата за отдаване под наем на помещения в сгради - недвижими паметници на културата (ДВ, бр. 36 от 1963 г.).


Приложение № 1 към чл. 16, ал. 1



УКАЗАНИЯ ЗА ИЗПОЛЗУВАНЕ И ОПАЗВАНЕ НА . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . (посочват се наименованието на недвижимите паметници на културата икъде се намират - град, село, окръг)
 
I. Общи сведения за паметника
 

Чл. 1. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . (наименование на паметника), находящ се в . . . . . . . . . . . . . . . (местонахождение гр., село, ул. №, кв.), представляващ . . . . . . . . . . (парцел, пл. №, кв.), е вписан в централния регистър на недвижимите паметници на културата (историческите места) под № . . . . като собственост на . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . (посочват се трите имена на собственика, на предприятието, учреждението и др. и точният им адрес).

Чл. 2. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . (наименование на паметника) е построен през . . . . . . . . . . . . . . (епоха, век, година) от . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . (майстор, школа и други кратки данни).

Чл. 3. Съгласно Наредба № 6 за използуване и представяне на недвижимите паметници на културата (ДВ, бр. 30 от 1979 г.) и указанията на Националния институт за паметниците на културата . . . . . . . . . . . (наименование на паметника) се използува . . . . . . . . . . (за каква цел се изисква) и е открит за единични и колективни посещения в дните . . . . . . . . . . . . . . . . . . от . . . . до . . . . часа.

Чл. 4. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . (наименование на паметника) се стопанисва от . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . (посочват се името на наемателя, ползувателят - гражданин или предприятие, организация и др.).

Чл. 5. Отговорник (пазач) на паметника е. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . (трите имена), назначен със заповед № . . . . на . . . . . . . . . . . . . . . . . . (наименование на длъжностното лице).

Чл. 6. Обществен защитник от дружеството на приятелите на паметниците на културата и музеите е. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . (име и адрес).

 
II. Задължения на отговорника (пазача)
и обществения защитник
 

Чл. 7. Да следят за спазване от обитателите и посетителите на паметника изискванията на тези указания с оглед използуването и опазването му като:

1. вземат мерки за поддържане на ред и чистота в сградата и двора на паметника на културата;

2. осведомяват в края на всеки три месеца инспектора в дирекция "Културно-историческо наследство" към ОСК за състоянието на паметника, как се използува и опазва от собствениците и ползувателите и какви мерки да се вземат за подобряване на тези грижи;

3. разпределят при нужда посетителите на групи и ги придружават при разглеждане на паметника;

4. грижат се за изправността на всички надписи и указания за произхода и значението на паметника.

Чл. 8. Общественият защитник докладва за състоянието на паметника в местното дружество на приятелите на паметниците на културата и музеите и настоява за организиране на опазването му от местната общественост чрез разпространение на сведения за паметника, разкриване и наказване на нарушителите и др.

 
III. Задължения на собствениците
и ползувателите
 

Чл. 9. За да се опази конструктивната изправност на сградата - паметник на културата, на нейното архитектурно-художествено оформление и обстановката на принадлежащия й терен, собствениците и ползувателите са задължени:

1. да не поставят в помещенията тежки товари, които могат да повредят конструктивната издръжливост на паметника;

2. да не поставят в приземието на сградата, на тавана и в съседство с тях хигроскопични, ферментиращи и запалителни материали;

3. да не предизвикват сътресения в сградата и в близост с нея, поради което: забраняват се в сградата и в близост с нея да се цепят дърва, да се поставят и действуват механични двигатели и да се гарират моторни превозни средства, които предизвикват трептения;

4. да поддържат в изправност и ремонтират своевременно съществуващите електрически, водопроводни, канализационни и отоплителни инсталации и съоръжения или да ги подменят с нови след писмено съгласуване с НИПК съгласно член 20 ЗПКМ;

5. да не променят разпределението, конструкцията, фасадата и вътрешността на паметника на културата с принадлежащите им художествени елементи (декоративна украса, резбовани тавани, долапи, иконостаси, камини, зидани печки и др.) без писмено съгласуване с НИПК, да извършват само текущите ремонти по поддържане на паметника на културата, които са в тежест на собствениците, съгласно чл. 20 ЗПКМ;

6. през студените месеци редовно да поддържат температура и влажност на въздуха в помещенията със стенна украса съобразно указанията на НИПК, а при влажни и студени дни да не допускат колективни посещения в помещенията с ценни стенописи;

7. да се пазят и поддържат трайните дървесни, тревни или цветни насаждения, които са характерни и представляват част от средата на паметника;

8. да не изграждат постоянни и временни постройки и да не разрушават съществуващите, които са включени във вътрешния ансамбъл и средата на паметника, както и да не извършват правни сделки за разкъсване единството на паметника без съгласуване с НИПК съгласно ЗПКМ;

9. да не се използува принадлежащият на паметника терен за добиване на пясък, камък, глина и други строителни материали;

10. да се спазват безусловно всички правила на противопожарната охрана;

11. да се уведомяват незабавно органите за надзор и охрана за причините, които влошават състоянието на паметника и пречат за поддържането му в добро състояние.

Чл. 10. Собствениците и ползувателите на паметника на културата са задължени да поддържат изрядна чистота и ред в помещенията, като почистват редовно дървените елементи в сградата: долапи, полици, иконостаси, врати и др., без да се вдига прах, да почистват веднъж в месеца дъсчените подове на помещенията със средствата, предписани за тази цел; да събират всекидневно отпадъците и сметта, които да поставят в затворени кофи, кошчета и на закрити места, отдалечени от сградата и главния вход към нея, да не разливат вода и други течности по подовете на помещенията, да не копаят кладенци, септични ями и др. в близост до сградата, да поддържат вътрешната уредба на помещенията, предмет на колективни и индивидуални посещения, с културно-възпитателна цел съгласно указанията на специалистите.

 
IV. Задължения на посетителите
 

Чл. 11. Посетителите, които идват да разглеждат и опознават паметника на културата, са задължени да съблюдават безусловно всички противопожарни мерки, посочени в тези правила, да пазят целостта на паметника и чистотата и реда в сградата и терена като:

1. не пипат, драскат и повреждат по какъвто и да е начин архитектурно-художествените детайли във вътрешността и външността на паметника;

2. не хвърлят книжки, отпадъци от храна и не замърсяват по друг начин сградите и двора на паметника;

3. не пушат при разглеждане на паметника и спазват най-строго режима и обявеното разписание за посещенията.

Чл. 12. (1) Никой не може да влиза и извършва проучвания на паметника освен специалистите на НИПК, като съответно се легитимират.

(2) Забранява се използуването на паметниците на културата за извършване на снимки, снимане на филм и други цели, които създават опасност от разрушаване детайли на паметника. Това се допуска с разрешение на КК, НИПК и ОСК, които определят мерките и изискванията за опазване на паметника на културата.

 
V. Противопожарни мерки
 

Чл. 13. Местните органи за надзор и охрана по паметниците на културата по указания на ОСК и съгласувано с органите на щатната противопожарна охрана са длъжни да изработят и поставят на подходящо място в сградите - паметници на културата, противопожарна наредба и най-необходимите противопожарни съоръжения. В наредбата се залагат следните мероприятия:

1. да се поддържат в изправност всички нагревателни, отоплителни и осветителни системи и съоръжения, като камини, печки, мангали, кандила, газови лампи и др. Те да се използуват само под непосредствено наблюдение и да се поставят най-малко на един метър от запалителните материали. Когато обитателите са извън сградата или нощуват, огънят във всички огнеизточници да се загасява, а електромрежата да се изключва чрез централен прекъсвач;

2. да се поставя огнеупорна подложка под всяка метална печка, включително и електрическите, под всеки мангал, котлон, свещник и др. Не се разрешава да се поставят огнеизточници, като мангали, метални печки и др. на стълбищата и площадките или на други проходими места, свързващи етажите на сградата;

3. забранява се да се поставят запалителни материали и предмети под, над и около огнеизточниците, както и да се използуват или складират леснозапалителни и избухливи материали, като бензин, спирт, петрол, нафталин и др. за запалване на печки, огнища и др.;

4. нови комини и отвори за печки при паянтови сгради да се правят само с разрешение на НИПК съгласувано с органите на противопожарната охрана;

5. контролните отвори на комините да имат двойни вътрешни капаци (вратички), които да бъдат винаги плътно затворени и изправни;

6. комините и тръбите на печките да се почистват при нужда, но не по-малко един път на три месеца;

7. не е разрешено да се пали и пренася открит огън в помещенията на паметника и около него. Угарки от цигари и възпламенени клечки да се поставят в затворени пепелници, поставени на специални места;

8. осветителните тела със стъклени резервоари да се употребяват в краен случай, като резервоарите им се наливат с гориво на дневна светлина до 4/5 от тяхната вместимост. Петролните лампи, фенери и др. да се поставят на устойчиви площадки, отдалечени от запалителни предмети, като завеси, картони, дъсчени обшивки и др.;

9. електрическата инсталация да се проверява всяко тримесечие от правоспособен електротехник, като своевременно се отстранят повредите. Забранява се прикачването на допълнителни отклонения и консуматори към електрическата инсталация без разрешение на компетентните органи и органите за надзор и охрана на паметниците на културата. Когато електрическата инсталация не се ползува, да се изключва главният прекъсвач, а където няма, да се постави;

10. уредите на противопожарната защита да се поставят по вид и брой на място, определено от противопожарните органи, да се поддържат в изправност и използуват само при пожар;

11. който пръв забележи пожар или признаци на пожар, уведомява веднага местната противопожарна охрана и незабавно започва да гаси с подръчните противопожарни уреди.

 
VI. Наказания
 

Чл. 14. (1) За нарушение на тези указания на виновните лица се налагат наказания съгласно чл. 34 и 35 ЗПКМ. В индивидуалните указания се посочват конкретните нарушения и предвидените за тях наказания.

(2) При системни нарушения от собствениците и ползувателите по предложение на НИПК и ОСК може да се иска разваляне на наемния договор за нарушаване правилата на социалистическото общежитие или за повреждане на паметника на културата, както и да се иска отчуждаване на имота за държавна и обществена нужда.

(3) При повреждане и унищожаване на паметника на културата виновните лица се предават на съд по чл. 278 от Наказателния кодекс.

(4) Наказателните постановления се издават по реда на чл. 36 и 37 ЗПКМ. С тях се постановява и изземването на намерените или укрити материали и инструменти, свързани с нарушението, а повредите се възстановяват за сметка на нарушителя.

 
ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
 

§ 1. Тези указания се издават на основание чл. 16 от Наредба № 6 за използуване и представяне на недвижимите паметници на културата и приложение № 1 към нея (ДВ, бр. 30 от 1979 г.).

§ 2. Указанията влизат в сила, след одобряването им от председателя на окръжния съвет за култура - град . . . . . . . . . .

 

Одобрил . . . . . . . . . . . . . . . .

гр. . . . . . . . . . . . 197 . . . г.

 

Забележка. На основание на тези указания се изработват конкретни индивидуални за използуване на по-ценните недвижими паметници на културата и исторически места на територията на всеки окръг. В тях се вписват такива права и задължения, които съдействуват за правилно използуване и опазване на конкретния паметник на културата.


Приложение № 2 към чл. 16, ал. 2


Договор за стопанисване и опазване на . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . (посочват се наименованието на недвижимия паметник на културата или историческото място, къде се намира - град, село, окръг и др.)


Днес, . . . . . . . . . . 197 . . . г. между дирекция "Културно- историческо наследство" към ОСК (съвета за култура при . . . . . . . . . . . . . народен съвет) в лицето на . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . (собствено и фамилно име и длъжност), действуващ като орган за надзор и охрана на основание Наредба № 6 за използуване и представяне на недвижимите паметници на културата, именуван по-долу "държавен надзор", от една страна, и . . . . . . . . . . . . . . . . . (предприятие, учреждение, организация, ТКЗС, ДЗС, гражданин) в лицето на . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . (собствено и фамилно име и длъжност), действуващ като законен представител на основание . . . . . . . . . . . (пълномощно, заповед или друг документ), именуван по-долу "ползувател", от друга страна, се сключи този договор за следното:


 
А. Общи условия
 

1. Държавният надзор предава, ако ползувателят приема, обекта - паметник на културата . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .(наименование и точно местонахождение) за да го използува за . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .(точно за каква цел) съгласно Наредба № 6 за използуване и представяне на недвижимите паметници на културата (ДВ, бр. 30 от 1979 г.) и указанията на НИПК.

2. Неразделна част от договора са документите, съставени при сключването му и подписани от двете страни, а именно:

а) констативен акт за техническото състояние на паметника, на архитектурно-художествената му украса и принадлежащия му терен;

б) инвентарен опис на предметите, свързани с паметника и които имат важно историческо, музейно, художествено и друго значение;

в) указания за използуване и опазване на паметника на културата (ако има такива).

3. Договорът важи до . . . . . . . . . . . . (докато трае договорът за наем или отстъпеното право на ползуване).

 
Б. Задължения на държавния надзор
 

4. Държавният надзор се задължава:

а) да провежда редовно периодични прегледи за състоянието на паметника и да дава указания за извършване на текущи ремонти за поддържането му в добро състояние съгласно чл. 20 ЗПКМ, които са в тежест на собствениците и ползувателите;

б) да преценява възможностите за включване на паметника в титулните списъци за проучване, проектиране и изпълнение на необходимите консервационни и реставрационни работи;

в) да следи за точното изпълнение на указанията за използуване и опазване на паметника (ако има), като извършва периодични проверки и оказва необходимата помощ на собственика и ползувателя.

 
В. Задължения на ползувателя и собственика
 

5. Ползувателят (собственикът) носи пълна отговорност за поддържане на паметника в добро състояние и опазването му през времетраенето на договора съгласно ЗПКМ и другите нормативни актове по опазване на културното наследство. Той се задължава:

а) да използува паметника съобразно целта, посочена в т. 1 на договора;

б) да изпълнява всички задължения, посочени в указанията за използуване и опазване на паметниците на културата;

в) да извършва своевременно за своя сметка текущите работи по поддържане на паметника, като спазва указанията на държавния надзор;

г) да съобщава незабавно на държавния надзор за всички повреди и обстоятелства, които могат да нанесат щети на паметника, и да вземе мерки за своевременното им отстраняване;

д) да застрахова против пожар паметника;

е) да съблюдава всички наредби на органите по опазване на паметниците на културата;

ж) при изтичане срока на този договор да предаде паметника на държавния надзор в пълна изправност.

6. Собственикът на паметника на културата се задължава да съдействува и улеснява ползуването и опазването му съгласно този договор и указанията за него.

 
Г. Наказания
 

7. Когато органите на държавния надзор установят, че собственикът или ползувателят е извършил своеволно ремонт и изменение на паметника, те съставят акт за нарушение съгласно чл. 34 и 35 ЗПКМ. На основание на акта председателят на ОНС или упълномощено от него лице издава наказателни постановления съгласно чл. 36 и 37 ЗПКМ за налагане на глоба и възстановяване на повредения паметник.

8. Когато паметникът на културата не се използува съгласно този договор, органите на държавния надзор могат да направят постъпки за правилното му използуване или да развалят договора, а на виновните лица се налага наказание.

9. За нарушаване на задълженията си по този договор и указанията за използуване и опазване на паметника ползувателят се наказва съгласно ЗПКМ.

Когато нарушенията на ползувателя са причинили непоправими щети на паметника, той се привлича към наказателна отговорност съгласно чл. 278 от Наказателния кодекс.

10. За нарушаване на задълженията си по този договор собственикът и длъжностните лица от държавния надзор отговарят съгласно Наредба № 6 за използуване и представяне на недвижимите паметници на културата (ДВ, бр. 30 от 1979 г.).

 
Д. Заключителни разпоредби
 

11. Ако ползувателят може да прекрати договора поради напускане на обекта, той е длъжен да уведоми писмено за това държавния надзор три месеца преди срока за напускане.

12. Адрес на страните:

Държавен надзор: гр. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ул. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . № . . . . . . . . . . . . Гражданин (организация): гр. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ул. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . № . . . . . . . . . . . .

При промяна на адреса страните се уведомяват взаимно в десетдневен срок.

13. Този договор се съставя на основание чл. 16 от Наредба № 6 за използуване и представяне на недвижимите паметници на културата (ДВ, бр. 30 от 1979 г.) в 4 екземпляра, от които по един за страните по договора, един за дирекция "Културно-историческо наследство" към ОСК гр. . . . . . . . . . . . . . . . и един за собственика на паметника (ако подписва договора).

 
Договарящи:
 
Ползувател: Държавен надзор:
. . . . . . . . . . . . . .
Собственик:
. . . . . . . . .


Промени настройката на бисквитките