Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 67 от 6.VIII

НАРЕДБА № 4 ЗА ОТЧИТАНЕ КАСОВОТО ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ДЪРЖАВНИЯ БЮДЖЕТ

 

НАРЕДБА № 4 ЗА ОТЧИТАНЕ КАСОВОТО ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ДЪРЖАВНИЯ БЮДЖЕТ

ИЗДАДЕНА ОТ МИНИСТЕРСТВОТО НА ФИНАНСИТЕ

Обн. ДВ. бр.12 от 12 Февруари 1980г., изм. ДВ. бр.81 от 18 Октомври 1983г., изм. ДВ. бр.46 от 1 Юни 1993г., отм. ДВ. бр.67 от 6 Август 1996г.

Отменено основание. Виж § 3 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за устройството на държавния бюджет, с който се отменя Закона за съставяне и изпълнение на държавния бюджет - ДВ, бр. 67 от 6 август 1996 г.


Глава
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. Тази наредба определя реда за отчитане касовото изпълнение на приходите и разходите по държавния бюджет - републиканския бюджет, бюджетите на народните съвети, бюджета на Държавното обществено осигуряване (ДОО), бюджета на Съвета за взаимно осигуряване членовете на трудово-производителните кооперации, на извънбюджетните и фондовите средства на бюджетните организации и средствата за пенсии.


Чл. 2. (1) Отчитането на държавния бюджет се извършва по единни класификации за приходната и разходната му част.

(2) Министерството на финансите (МФ) и Българската народна банка (БНБ) всяка година изпращат на министерствата, ведомствата, народните съвети и клоновете на БНБ класификациите за приходите и разходите и таблици за процентите, с които се разпределят приходите между републиканския бюджет и сборните бюджети на окръзите от данък върху оборота и данък върху общия доход, с указания за прилагането им през съответната бюджетна година.

(3) Извършените промени по класификациите през течение на годината се съобщават своевременно на клоновете на БНБ, а финансовите органи при окръжните народни съвети осведомяват организациите-вносители и съответните бюджетни организации, финансирани от бюджета.

(4) Събирането и отчитането на приходите по държавния бюджет се възлагат на администратори на приходи. По републиканския бюджет администратори на приходи на територията на окръзите са началниците на управление "Финанси" при окръжните народни съвети (Столичния общински народен съвет), по бюджетите на народните съвети и кметствата, които имат бюджет - началниците (ръководителите) на управление (отдел, служба) "Финанси", по бюджета на Държавното обществено осигуряване на територията на окръзите - началниците на отделите ДОО при окръжните съвети на Българските професионални съюзи (ОС на БПС) и по бюджета на Съвета за взаимно осигуряване членовете на трудово-производителните кооперации - председателя на съвета.

(5) Разпореждането и отчитането на средствата по държавния бюджет за извършване на разходи се възлага на ръководните длъжностни лица от министерствата, комитетите, ведомствата, народните съвети, както и на кметствата, които имат бюджет, и на подведомствените им бюджетни организации "Разпоредители с кредити", определени с Наредбата за изпълнение разходната част на държавния бюджет (Изв., бр. 67 от 1958 г.).


Чл. 3. (1) Редът за отчитане на касовото изпълнение на държавния бюджет и на извънбюджетните и фондовите средства от банките се установява с Инструкция за отчитане изпълнението на държавния бюджет от Българска народна банка, издадена от Централното управление на БНБ, съгласувана с Министерството на финансите.

(2) Администраторите на приходите и разпоредителите с бюджетни кредити и извънбюджетни и фондови средства отправят писмено искане до БНБ за откриване на отделни сметки за приходите и отделни сметки за разходите по държавния бюджет, а за извънбюджетните и фондовите средства - една сметка за приходи и разходи на основание одобрените приходно-разходни сметки и нормативните актове за формирането им. На бюджетна организация, която има производствена дейност и има одобрени средства, се открива разплащателна сметка.

(3) Операциите по изпълнението на държавния бюджет и по извънбюджетните и фондовите средства на бюджетните организации се извършват безплатно от банките, а откритите сметки са безлихвени.


Чл. 4. (1) Отчитане на касовото изпълнение на държавния бюджет и на извънбюджетните и фондовите средства при бюджетните организации се извършва по реда, установен с тази наредба и Единния сметкоплан за отчитане дейността на социалистическите организации.

(2) Промени в отчетните форми, установени с тази наредба, се правят само от Министерството на финансите, което одобрява и типови проекти за механизирана и автоматизирана обработка на информацията за отчитане касовото изпълнение на държавния бюджет.


Чл. 5. (1) Министерствата, комитетите, другите централни ведомства, народните съвети, както и кметствата, които имат бюджет, и подведомствените им бюджетни организации съставят и представят отчети за касовото изпълнение на бюджетните и извънбюджетните средства по форми, на адреси и в срокове, одобрени с Наредбата за отчетната документация (ДВ, бр. 99 от 1976 г.; изм. и доп., бр. 100 от 1977 г. и бр. 89 от 1978 г.).

(2) Тримесечните и годишните отчети се сверяват и заверяват от БНБ.


Глава
ПРИХОДИ

Раздел I.
Внасяне и събиране на държавни приходи, данъци, такси и други вземания

Чл. 6. (1) Социалистическите организации и гражданите внасят приходи по държавния бюджет в сроковете, определени със закони и други нормативни актове.

(2) Приходи, за които не са определени срокове със закон или друг нормативен акт, се внасят от социалистическите организации по сметките за отчитане бюджетните приходи в БНБ най-малко един път в месеца, до 10- о число на следващия месец.

(3) Работници, служители и членове на селскостопански организации уреждат задълженията си за данъци, такси и други вземания по реда на Постановление № 21 на Министерския съвет от 1964 г. за създаване на единен инкасаторски апарат за събиране на данъците, таксите и други държавни вземания чрез удръжки от трудовото им възнаграждение, отчитани по списък или чрез разплащателен влог по реда на Постановление № 48 на Министерския съвет от 1978 г за преустройство и усъвършенствуване системата на банковото обслужване на населението от ДСК (ДВ, бр. 79 от 1978 г.), без да им се издават приходни квитанции по установения от Министерството на финансите ред.

Чл.7. (1) В общинските (районните) народни съвети се откриват специализирани "каси за приходи" за приемане на данъци, такси и други вземания.

(2) В кметствата, които имат бюджет, и в другите бюджетни организации ролята на касата за приходи се изпълнява от общата каса.


Чл. 8. (1) Служебните лица, на които е възложено да събират данъци, такси и други вземания, се наричат "събирачи на приходи".

(2) При общинските (районните) народни съвети и кметствата, които имат бюджет, събирачи на приходи са специалистите по приходи - финансови агенти, изпълнители на бюджета, касиерите на касите за приходи и др.

(3) При други бюджетни организации събирачи на приходи са касиерите, касиер-домакините и други длъжностни лица, които се определят със заповед от ръководителя на съответната организация.


Чл. 9. (1) Социалистическите организации внасят държавни приходи, данъци, такси и други вземания (лихви, глоби и др.) и удръжките от трудовото възнаграждение на работниците, служителите и кооператорите чрез банковите клонове, които ги обслужват (БНБ, БВБ, или ДСК) с отделни платежни нареждания по сметките за отчитане приходите по държавния бюджет и други вземания.

(2) Държавните приходи, данъците, таксите и другите вземания, внесени в БВБ и ДСК, ежедневно се прехвърлят от тях по съответните сметки и приходни параграфи в клоновете на БНБ. Към преводния документ за БНБ се прилага и екземплярът от вносния документ за администратора на приходи.

(3) Българската народна банка ежедневно изпраща на администраторите на приходите документите за направените вноски в приход на държавния бюджет заедно с извлеченията от разпределенията на вноските.


Чл. 10. Гражданите освен по реда на чл. 6, ал. 3 могат да внасят задълженията си за данъци, такси и други вземания и в брой на:

1. събирачите на приходи;

2. касата за приходи на общинския (районния) народен съвет, респ. общата каса на кметство, което има бюджет, или на друга бюджетна организация;

3. Държавната спестовна каса;

4. п. т. т. станции.


Чл. 11. Вноските на гражданите в налични пари на касите за приходи и събирачите на приходи се правят с приходни квитанции, издание на Министерството на финансите.


Чл. 12. (1) Министерството на финансите снабдява управленията "Финанси" при окръжните народни съвети и СОНС с приходни квитанционни кочани, таксови марки "Народни съвети" и други ценни книжа, с които се събират данъци, такси и други вземания.

(2) Отделите "Финанси" при общинските (районните) народни съвети се снабдяват с приходни квитанционни кочани, таксови марки "Народни съвети" и "Курортен фонд" и други ценни книжа от управленията "Финанси" при окръжните народни съвети (СОНС), а службите "Финанси" при кметствата, които имат бюджет - от общинските (районните) народни съвети, и ги отчитат по реда, установен за общинските (районните) народни съвети.

(3) Подведомствените на народните съвети бюджетни организации, чиято дейност се отчита от филиални счетоводства, се снабдяват с приходни квитанционни кочани и други ценни книжа от отделите "Финанси"при общинските (районните) народни съвети.

(4) Приходните квитанционни кочани, таксови марки "Народни съвети" и "Курортен фонд" и други ценни книжа в народните съвети и кметствата които имат бюджет, се получават и съхраняват от материално отговорно (длъжностно) лице, определено със заповед на председателя на съответния народен съвет, респ. кмета, по предложение на главния счетоводител или лицето, което изпълнява функциите му.

(5) Върнатите отчетни (свършени) приходни квитанционни кочани се съхраняват от служител, на когото е възложено съхраняването на счетоводната архива.

(6) Събирачите на приходи, включително и касиерите на "касите за приходи" получават приходни квитанционни кочани и други ценни книжа от отделите (службите) "Финанси" при общинските (районните) народни съвети и кметствата, които имат бюджет, лично срещу подпис.

(7) Ценни книжа се отпускат на събирачите на приходи в отделите (службите) "Финанси" при общинските (районните) народни съвети и кметствата, които имат бюджет, след отчитане на по-рано получените. Счетоводител в общинските (районните) народни съвети, а в кметствата, които имат бюджет, но нямат единно бюджетно счетоводство - секретарят или друго длъжностно лице, което изпълнява функциите на счетоводител, приема върнатите приходни квитанционни кочани с приложените към тях вносни бележки и приходни квитанции за внесени с тях суми и проверява дали събраните данъци, такси и други вземания са отчетени напълно и в срок, както и дали събраните суми, вписани в копието на приходната квитанция, са отчетени с вносни бележки или с приходни квитанции. Когато събраните суми са отчетени напълно, извършилият проверката прави заверка на последното копие приходна квитанция със следния текст: "Събраната сума по този кочан . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . лева е отчетена с приложените вносни бележки (приходни квитанции) на . . . . . .19... г." Провереният и заверен приходен квитанционен кочан се отмята в книгата за раздадените ценни книжа.

(8) Отпускането на ценни книжа и отчитането на по-рано получените от касиери, касиер-домакини и други служители в бюджетни и други социалистически организации, чиято дейност се отчита от счетоводства, извън счетоводството на общинския (районния) народен съвет, респ. кметство, което има бюджет, се извършват по реда на предходните 4, 5, 6, и 7 алинеи. В тези случаи ценните книжа се приемат, отпускат и съхраняват от лице, определено от ръководителя на организацията, и се проверяват от счетоводител на съответната организация.

(9) Ако се установят неотчетени суми и след писмена покана отчетникът не ги отчете, уведомява се началникът на управление "Финанси" при окръжния народен съвет, който след преценка предизвиква документална ревизия.

(10) Началникът на отдел "Финанси" при съответния общински (районен) народен съвет, съответно секретарят в кметството, което има бюджет, определя броя на приходните квитанционни кочани и размера на сумата на други ценни книжа, които могат да се отпускат на един път поотделно на всеки събирач на приходи.


Чл. 13. Не се допуска събирането на приходи от един събирач едновременно с повече от един приходен квитанционен кочан освен за:

1. таксите за моторни превозни средства и застрахователните им вноски, които се събират с приходни квитанции от отделен кочан и служат за застрахователни свидетелства ;

2. в случаите, когато събирач на приходи е натоварен да събира приходи на територията на два общински (районни) народни съвети, респ. две кметства.


Чл. 14. Събирачите на приходи не могат да възлагат правото си за събиране на приходи на други лица.


Чл. 15. (1) Приходните квитанции се попълват с химикал в два екземпляра (при машинна обработка в три) под индиго, като се датират и подписват от събирача и вносителя.

(2) При ръчна обработка първият екземпляр остава към кочана за администратора на прихода, вторият се предава на вносителя, а при машинна обработка - първият екземпляр се предава на счетоводството, вторият - на вносителя и третият остава към кочана за администратора на прихода.

(3) В приходната квитанция събирачът на приходи задължително вписва трите пълни имена на титуляра (платеца на данъци, такси и други вземания), единния граждански номер, номера на данъчната му сметка, както и видовете вноски и годината, за която се отнасят. При събиране на суми за задължителни застрахователни вноски за моторни превозни средства, в приходната квитанция се отбелязват застрахователната сума, фабричната й марка и годината на закупуването.

(4) Не се допускат поправки, изтривания и зачертавания в приходните квитанции, а при допусната грешка върху двата екземпляра (съответно трите при машинна обработка) се отбелязва "анулирана" с дата и подпис от събирача на приходи и вносителя, като двата екземпляра (съответно трите при машинна обработка) остават към кочана.

(5) При кражба, загубване, повреждане, похабяване или унищожаване на приходен квитанционен кочан (частична или изцяло) се съставя протокол в два екземпляра от комисия, определена от началника на управление "Финанси" при съответния окръжен народен съвет (СОНС) в състав: финансов орган при окръжния народен съвет (СОНС) и двама служители от съответната бюджетна организация (народен съвет, кметство, детско заведение, здравно заведение и др.)

(6) В протокола подробно се изясняват обстоятелствата, при които са станали загубването, повреждането, и др., и се подписва от комисията и от събирача на приходи, като един екземпляр се изпраща на началника на управление "Финанси" при окръжния народен съвет (СОНС) за вземане на решение.

(7) При загубване или кражба на приходен квитанционен кочан началникът на управление "Финанси" при окръжния народен съвет (СОНС) писмено уведомява всички общински (районни) народни съвети, кметства, които имат бюджет, другите бюджетни организации на територията на окръга (СОНС), при които се събират приходи по държавния бюджет и други вземания, управление "Финанси" при другите окръжни народни съвети (СОНС), териториалните дирекции на държавен финансов контрол в окръзите (СОНС), дирекция "Приходи от населението", направление "Контрол върху ценни книжа" и Главна дирекция за държавен финансов контрол при Министерството на финансите.

(8) Началниците на управление "Финанси" при окръжните народни съвети (СОНС) след получаване на писмото уведомяват финансовите органи при народните съвети, кметствата, които имат бюджет, и другите бюджетни организации в своя окръг, при които се събират приходи по държавния бюджет и други вземания.

(9) При доказана вина за кражба, загубване, повреждане, похабяване или унищожаване на приходен квитанционен кочан от събирачите на приходи началникът на управление "Финанси" при окръжния народен съвет (СОНС) налага или предлага да бъде наложено наказание на събирача на приходи.


Чл. 16. При вноски в касата за приходи. респ. общата каса на кметството, което има бюджет, приходните квитанции се попълват от счетоводител, а в кметствата - от съответното лице, което изпълнява функциите на счетоводител и води сметките на данъкоплатците.


Чл. 17. Касиерите на касите за приходи при общинските (районните) народни съвети и изпълняващите функции на касиери на кметствата, които имат бюджет, на чиято територия има клон на БНБ, ежедневно внасят постъпилите при тях приходи от данъци, такси и други вземания в БНБ, а когато няма такъв клон - в клона или представителството на ДСК. Ако няма и ДСК, вноските се правят на 5 дни в районния клон на БНБ.


Чл. 18. (1) Касиерът на касата за приходи при общинския (районния) народен съвет, респ. касиерът на кметството, което има бюджет, води касов наръчник, в който вписва номера на приходната квитанция и размера на сумата.

(2) След приключване на оперативния ден касиерът на касата за приходи, респ. касиерът на общата каса при кметството, което има бюджет, сверява данните по касовия наръчник с първия екземпляр от приходните квитанции.


Чл. 19. По приходните квитанции, с които са постъпили данъци, такси и други вземания, счетоводителите, а в кметствата, които имат бюджет, съответно лицата, които изпълняват функциите на счетоводител, заверяват сметките на данъкоплатците, за което се подписват на първия екземпляр от приходната квитанция.


Чл. 20. (1) Събирачите на приходи водят дневен лист, в който вписват постъпленията в последователен ред, разпределят ги по видове приходи и сметки, след което отразяват събраните суми в извлеченията си срещу името на всеки платец (вносител). Записванията в дневния лист и в извлеченията се извършват в деня на събиране на сумите.

(2) Дневният лист се води с мастило или химикал в един екземпляр на специални листове и се номерира от началото до края на годината. Тези номера се записват и на вносните бележки, когато събирачите на приходи внасят суми в банковите клонове. След вноската на сумата в дневния лист се отбелязват датата на внасяне на сумата в БНБ с вносна бележка или номерът и датата на вносната бележка в ДСК, или номерът и датата на приходната квитанция, ако сумата е внесена в касата за приходи или в общата каса в случаите, когато сумата се внася в кметството, което има бюджет.

(3) Дневен лист по предходната алинея се води задължително от специалистите по приходи - финансови агенти и касиерите на касите за приходи.


Чл. 21. При вноски в касата за приходи събирачът на приходи представя на касиера дневния си лист заедно с приходните квитанции, за да нанесе разпределението на сумите по дневния си лист, след което връща дневния лист на събирача на приходи.


Чл. 22. От крайния сбор на общата сума по дневния лист на касиера на касата за приходи се приспадат върнатите с разходни касови ордери неправилно или в повече събрани суми от наличните пари.


Чл. 23. Събирачите на приходи, на чиято територия има каса за приходи, респ. в общата каса на кметството, което има бюджет, ежедневно внасят събраните данъци, такси и други вземания в тази каса, а където няма - в представителството на ДСК. В населено място, където няма каса за приходи и представителство на ДСК, вноските се правят на 5 дни в общинския (районния) народен съвет, респ. кметството, което има бюджет, или в най-близкото представителство на ДСК.


Чл. 24. Събирачите на приходи внасят събраните данъци, такси и други вземания в касите за приходи, респ. в общата каса в кметство, което има бюджет, срещу приходни квитанции. В тях се отбелязват номерата на приходните квитанции, по които са събрани приходите, и общата сума по сметката, която се заверява.


Чл. 25. За своевременното отчитане на постъпленията от касите за приходи и събирачите на приходи (чрез БНБ и ДСК) по съответните сметки в БНБ събраните суми по няколко приходни квитанционни кочани се внасят, като за сметките, които се заверяват от всеки кочан, се съставят отделни вносни бележки. При условие, че вноските се правят по една сметка, може да се изготви само една вносна бележка в екземпляри според броя на кочаните, като в нея се описват от ...... до...... номерата на квитанциите по всеки кочан.


Чл. 26. Събирачите на приходи прилагат приходните квитанции за внесени суми в касите за приходи, респ. в общата каса на кметство, което има бюджет, и вносните бележки за внесени суми в представителства на ДСК към съответните свършени приходни квитанционни кочани, които се връщат на лицето, определено по ал. 5, 6 и 7 на чл. 12. Касиерите на касите за приходи прилагат и вносните бележки от БНБ.


Чл. 27. Специалистите по приходи - финансови агенти и други лица , натоварени със събиране на приходи, водят извлечение за задълженията на данъкоплатците от своя район. Те отразяват в извлечението сумите, които са събрани за данъци, такси и други вземания.


Чл. 28. При вноски в ДСК във вносните бележки данъкоплатците задължително вписват трите си имена по паспорт, единния граждански номер, точния адрес, отделните видове данъци, такси и други задължения, които внасят, годините, за които се отнасят, номерата на данъчните сметки и народните съвети, респ. кметствата, които имат бюджет, по чиито сметки се внасят сумите, така както са открити в клоновете на БНБ. По вносните бележки се заверяват сметките на данъкоплатците по реда, установен с чл. 19.


Чл. 29. При превеждане на съдебни и арбитражни такси по сметките за приходи по републиканския бюджет в БНБ Държавната спестовна каса предварително приспада начислението от 1 на сто в полза на Съюза на юристите в България.


Чл. 30. Вносните бележки за съдебните такси и таксите за консулски услуги се изпращат от ДСК на титулярите на сметките чрез вносителите, а не чрез клоновете на БНБ.


Чл. 31. (1) При превеждане на задълженията за данъци, такси и други вземания чрез пощенските, телеграфните и телефонните станции независимо от това, в полза на кой народен съвет, респ. кметство, което има бюджет, е преводът, от гражданите се събира такса съгласно Тарифата за вътрешните пощенски телеграфни, телефонни и радиоуслуги (обн., Изв., бр. 25 от 1956 г.; изм. и доп., бр. 16 от 1959 г., бр. 1, 70 и 99 от 1960 г., бр. 97 от 1961 г., бр. 62 от 1962 г., ДВ, бр. 28 от 1964 г., бр. 14 от 1971 г. и бр. 30 от 1972 г.).

(2) Сумите по предходната алинея се превеждат с пощенски запис, форма-образец на Министерството на съобщенията, за безкасовото отчитане по банковите сметки на организациите. Двете части (записът и потвърдителното) се попълват съгласно указанията на формуляра.

(3) За адрес на получателя се посочват седалището на клона на БНБ, който обслужва народния съвет, респ. кметство, което има бюджет, (администратор на прихода), и номерът на банковата му сметка. Посочват се трите имена по паспорт на данъкоплатеца и точният му адрес. На гърба на потвърдителното вносителят посочва видовете задължения, годината, за която се отнасят, и номера на данъчната сметка. Когато те са по основен списък-сметка, посочват се поредният номер по него и общо внесената сума. П. т. т. станции задължително ежедневно изпращат потвърдителните за тези записи на клона на БНБ, който обслужва народния съвет, респ. кметство, което има бюджет (администратор на прихода).

(4) П. т. т. станции не могат да изплащат суми по предходната алинея на събирачите на приходи или на други длъжностни лица от народните съвети или кметства, които имат бюджет.

(5) Клоновете на БНБ въз основа на получените преводи с пощенски записи за данъци, такси и други вземания заверяват сметките на съответните народни съвети, респ. кметства, които имат бюджет (администратори на приходи).


Чл. 32. Общинските (районните) народни съвети, респ. кметствата, които имат бюджет, и подведомствените им бюджетни организации, когато получават бюджетни приходи в налични пари, при ликвидиране на бракувани основни средства (без сградите), малоценни и малотрайни предмети и други имуществени ценности, внасят сумата в касата за приходи срещу приходна квитанция, издавана на материално отговорното лице. Сумите се внасят в БНБ заедно с постъпилите през деня суми от данъци, такси и други вземания. В другите бюджетни организации бюджетните приходи в този случай се внасят в касата на организацията срещу приходен касов ордер, като материално отговорното лице получава квитанция от ордера. Касиерът на бюджетната организация незабавно внася в БНБ тези суми в приход на съответния бюджет с вносна бележка в два екземпляра - първият за клона на БНБ, а вторият за вносителя.


Чл. 33. За извършените от общинските (районните) народни съвети, респ. кметствата, услуги, като: всички видове нотариални заверки, издаване на заповеди за настаняване в жилищни и нежилищни помещения, издаване удостоверения за наследници за получаване на суми, удостоверения за недвижими имоти, представяни в съдилищата, издаване на преписи и дубликати, извършване на рекламни услуги, курортен фонд, откупуване на гробни места, издаване на удостоверения и разрешения, документи и дубликати, издавани от учрежденията и предназначени за ползуване в чужбина, и др., се събират такси с таксови марки, квитанции и вносни бележки на ДСК.


Чл. 34. Общинските (районните) народни съвети, респ. кметствата, събират такси по Тарифата за местните такси по Закона за местните данъци и такси (ДВ, бр. 45 от 1975 г.; изм. и доп., бр. 64 от 1976 г. и бр. 73 от 1979 г.) до 12 лв. с таксови марки "Народни съвети", а над 12 лв. - с приходни квитанции.


Чл. 35. Такси над 12 лв., събирани от социалистически организации, могат да се внасят в БНБ или в ДСК в приход на съответния народен съвет, респ. кметство, което има бюджет, касово или безкасово, а от граждани - в ДСК.


Чл. 36. Таксата "Курортен фонд" се събира само с таксови марки "Курортен фонд" и се внася по сметката на фонд "Развитие на териториалните единици" на съответния общински (районен) народен съвет, респ. кметство, което има бюджет, където се отчита в отделна аналитична партида.


Чл. 37. Държавните таксови марки и таксовите марки "Народни съвети" и "Курортен фонд" се отпечатват и пускат в обръщение по образци и по разпореждане на Министерството на финансите - държавните чрез БНБ, а останалите чрез окръжните народни съвети (СОНС).


Чл. 38. Българската народна банка освен държавни таксови марки получава, съхранява и продава и други видове ценни книжа, издание на Министерството на финансите, с което се събират приходи по републиканския бюджет: входни билети за държавни театри и театри на самоиздръжка, входни билети за спорт, входни билети за кино, входни билети без данък и цена, купони за игри за развлечения, входни билети за музеи и др.


Чл. 39. (1) Държавните такси са прости и пропорционални. Прости такси са тези, които се събират в определена абсолютна сума за документа или сумата на иска. Пропорционални са таксите, които се събират в проценти от сумата на документа, иска или услугата.

(2) Държавните такси се заплащат с държавна таксова марка или в брой.

(3) Когато се пускат в обращение таксови марки нов образец, те се обявяват в Държавен вестник, като се дава срок за обмяна на марките от стария образец с марки от новия, ако се налага заменянето им.

(4) Всички организации и лица, у които се намират държавни таксови марки, таксови марки "Народни съвети" и "Курортен фонд" от извадения от обращение образец, са длъжни да ги обменят в съответния клон на БНБ или окръжния народен съвет (СОНС).

(5) По нареждане на Министерството на финансите върнатите държавни таксови марки се унищожават в БНБ от комисия с представител на управление "Финанси" при съответния окръжен народен съвет (СОНС), а в окръжните ародни съвети (СОНС) - от комисия при съответния съвет в състав: специалисти по приходи от населението, единното бюджетно счетоводство и материално отговорното лице.

(6) Събирането на държавни такси с държавни таксови марки става чрез облепване на книжа и документи, заявления, удостоверения, молби и др., за които е предвидено да се събират такси.

(7) Облепените върху тези книжа държавни таксови марки се унищожават с печата на бюджетната организация и дата, определяща деня, месеца и годината на унищожението, или чрез перфориране и дата от длъжностно лице при бюджетната организация, в която постъпват или се издават книжата или документите.

(8) Когато документът се съставя под индиго едновременно в два или повече еднообразни екземпляра, първият екземпляр остава към талона. На него се залепват държавните таксови марки, като се унищожават с дата и печат или с дата и подпис. Върху екземпляра, който се дава на лицето, задължително се отбелязва с датирана и парафирана бележка с колко е облепен екземплярът, останал към талона.

(9) Вносните документи, по вноските на държавни такси, направени чрез ДСК, се залепват към книжата, които остават в бюджетната организация, извършила услугата.

(10) Върху книжата - исковата молба, оригиналния нотариален акт и др., които остават в бюджетната организация, или в техния текст се отбелязват номерът и датата на вносния документ, както и каква сума е внесена по него независимо от това, че към тях се прилагат и самите вносни документи.

(11) Държавни такси, внесени с държавни таксови марки, не подлежат на връщане.


Чл. 40. (1) (Изм. - ДВ, бр. 46 от 1993 г.) Държавните такси до 100 лв. се заплащат в държавни таксови марки от 100,01 до 1000 лв. - срещу квитанции, а над 1000 лв. се внасят в ДСК.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 46 от 1993 г.) Държавните такси по Тарифа № 1 на Министерството на правосъдието (ДВ, бр. 1 от 1970 г.) до 100 лв. се заплащат с държавни таксови марки, от 100,01 до 1000 лв. - срещу квитанции, а над 1000 лв. се внасят в ДСК.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 46 от 1993 г.) Държавните такси по Тарифа № 4 за таксите, които се събират в системата на Министерството на вътрешните работи (ДВ, бр. 71 от 1974 г.) се събират с държавни таксови марки в размер до 100 лв. От 100 лв. нагоре се внасят в ДСК.

(4) Държавните такси по Тарифа № 3 за таксите, които се събират в системата на Министерството на външните работи (ДВ, бр. 71 от 1974 г.) за издаване на визи без ограничаване стойността се събират със специални марки за събиране на визови такси.

(5) Таксите за извършени консулски услуги на гражданите се внасят само чрез ДСК.

(6) Таксите за всички останали услуги, които извършва Министерството на външните работи, се събират по реда на ал. 1.

(7) (Нова - ДВ, бр. 46 от 1993 г.) При продажбата се прави отстъпка в размер 2% върху стойността на закупените марки.


Чл. 41. (1) Заплащането на държавните такси е в зависимост от характера на документа, книжата или действията, за които се събират:

1. за книжата (молби, завещания, изложения, искови молби и др.) от рода на входящите книжа държавната такса се събира при постъпването им в бюджетната организация;

2. за издадените документи (удостоверения, протоколи, свидетелства, нотариални актове и др.) държавните такси се събират при издаването им;

3. за услуги и др., давани от лабораториите и други бюджетни организации, държавните такси се събират при поискване на услугата;

4. за подлежащите на продажба документи, като квитанции и др., държавните такси се събират при продажбата им.

(2) На книжата по т. 1 на предходната алинея, за които таксите трябва да се внесат при постъпване в учреждението, ако бъдат подадени лично или изпратени по пощата, без да се внесе държавната такса или се внесе в по-малко, не се дава ход до внасяне на съответната такса, за което се уведомява лицето. Завеждането на подобни книжа във входящия регистър на бюджетната организация не означава, че им е даден ход.

(3) Документите по ал. 1, т. 2 се считат за заведени при подписването им от длъжностните лица в бюджетната организация.


Раздел II.
Разпределение, прихващане и връщане на суми

Чл. 42. (1) Българската народна банка служебно разпределя процентно разпределяемите приходи, както следва:

1. постъпленията по сметка Разпределяеми приходи по републиканския бюджет се разпределят ежедневно от клоновете на БНБ между републиканския бюджет и бюджетите на народните съвети и сметката остава без остатък. Разпределението се извършва с ведомост-разпределение в три екземпляра: първият - за банката, вторият - за управление "Финанси" при съответния окръжен народен съвет (СОНС) и третият - за съответния общински (районен) народен съвет, респ. кметство, което има бюджет;

2. постъпленията по сметка Приходи по републиканския бюджет, предоставени на народните съвети, се разпределят ежедневно от клоновете на БНБ между бюджетите на общинските (районните) народни съвети, респ. кметствата, които имат бюджет, и съответния окръжен народен съвет (СОНС), като сметката в края на деня остава без остатък. Разпределението се извършва с ведомост-разпределение, която се съставя в необходимия брой екземпляри: първият - за банката, останалите - за съответните народни съвети, респ. кметствата, които имат бюджет, които се заверяват, включително управление "Финанси" при съответния окръжен народен съвет (СОНС);

3. постъпленията по сметка Набирателни сметки за бюджетни и извънбюджетни средства на общинските (районните) народни съвети, респ. кметствата, които имат бюджет, за разпределяемия данък върху общия доход се разпределят от клоновете на БНБ по процентите за отчисления, определяни от Министерството на финансите и окръжните народни съвети (СОНС) в срокове: за общински (районни) народни съвети, респ. кметства, които имат бюджет в селата - до 28-о число на месеца, а за общински (районни) народни съвети, респ. кметства, които имат бюджет в градовете - един път седмично (петък) със салдо от предния ден. Постъпилите суми до последното число на тримесечието се разпределят изцяло.

(2) Постъпленията по набирателните сметки за бюджетни и извънбюджетни средства на общинските (районните) народни съвети, респ кметствата, които имат бюджет при БНБ, се разпределят от отделите (службите) "Финанси", като до 28-о число на месеца в селата, а в градовете - един път седмично (петък) със салдо от предния ден представят платежни нареждания в съответния клон на БНБ за отнасяне по принадлежност на разпределените суми.

(3) Постъпилите суми до последно число на тримесечието се разпределят изцяло.

(4) Събраният данък върху оборота от вина и ракии с основен списък-сметка се прехвърля по сметка Приходи по републиканския бюджет, предоставени на народните съвети.

(5) Допуска се при доказана нужда общинските народни съвети, респ. кметствата, които има бюджет в селата, през течение на месеца да прехвърлят повече от един път суми от набирателната сметка по сметките на народните съвети, респ. кметствата, които имат бюджет, или другите социалистически организации, в полза на които са събрани.

(6) Сумите, постъпили по основните списъци-сметки, се разпределят по процентите, установявани в рекапитулацията, а за регулиращи и други разпределяеми приходи - и по специалните за това разпоредби.

(7) За преведените суми през месеца се води справка.

(8) При установяване на надвнесени суми за данъци, такси и други вземания от даден вид финансовите органи могат да извършват прихващане на сумите за друг вид вземания. За прихванатите суми през месеца се води справка.

(9) Внесените неправилно или в повече бюджетни приходи, данъци, такси и други вземания се връщат на гражданите и социалистическите организации в тригодишния давностен срок, предвиден в Закона за задълженията и договорите.

(10) Връщането на суми по предходната алинея се извършва по нареждане на съответния администратор на приходи на основание искане на вносителя, докладна записка (акт за проверка или справка) от финансов орган и оригинален екземпляр от документа на вносителя за направената вноска. Ако има друг ред, установен с нормативен акт, сумите се връщат по този ред.

(11) Сумите по ал. 9 на социалистическите организации независимо от размера им се връщат с платежни нареждания, подписани от администратора на приходи и главния счетоводител, където се отчитат съответните приходи по държавния бюджет. На мястото на иззетия документ за връщане на сумата социалистическата организация поставя препис (фотокопие), заверен от главния счетоводител, на който се вписва, че оригиналът е представен на финансовите органи за връщане на сумата. Когато се връща част от внесената сума, вносният документ не се изземва от социалистическата организация, а финансовият орган, който прави предложение до администратора на приходи за връщане на сумата, записва върху него за какъв размер и на коя дата е направил предложение за връщане на сумата. В докладната записка (справката, акта за проверка) изрично се отразява какъв размер от внесената сума следва да се върне и се дава обосновка за връщане на съответната сума.

(12) Разпределяема сума по ал. 9, внесена през предходни години, се връща по разпоредбите на текущата година.

(13) Надвзетите или неправилно взетите по ал. 9 суми на граждани, внесени в налични пари в приход на републиканския бюджет, бюджетите на окръжните народни съвети, бюджета на ДОО и бюджета на Съвета за взаимно осигуряване членовете на трудово-производителните кооперации (ТПК) независимо от размера им, се връщат с нареждане-разписка чрез БНБ, подписана от администратора на приходи и главния счетоводител, където се отчитат съответните бюджетни приходи. Към преписката за връщане на сумата се прилага и писмо (удостоверение) от бюджетната организация, по чието нареждане е направена вноската, със становище за връщане на сумата, след което на писмото се отбелязва, че сумата е върната.

(14) Надвзетите или неправилно взетите по ал. 9 суми на граждани, внесени в налични пари за данъци, такси и други вземания на събирачи на приходи, на касите за приходи при общинските (районните) народни съвети, респ. кметствата, които имат бюджет, и на касиери, касиер-домакин и други длъжностни лица при подведомствените им организации независимо от размера им, се връщат от касата за приходи, респ. общата каса на кметство, което има бюджет, срещу разходен касов ордер от текущите постъпления по съответните видове приходи.

(15) (Изм. - ДВ, бр. 81 от 1983 г.) По искане на граждани сумите по предходната алинея могат да се превеждат по сметка на гражданите в ДСК.

(16) Когато се връщат суми по ал. 9, внесени в подведомствени бюджетни организации, към преписката се прилага и писмо (удостоверение), както при връщане на суми по републиканския бюджет по реда на ал. 13.

(17) Разходните касови ордери за върнати суми по ал. 9 се подписват от администратора на приходи, главния счетоводител и касиера на касата за приходи, а в кметствата, които имат бюджет, от лицето, което изпълнява функциите на касиер, изплатил сумата.

(18) За върнатите през месеца суми по ал. 9 се води справка.


Раздел III.
Отчитане на държавните приходи

Чл. 43. (1) Планът по приходите на държавния бюджет се отчита, както следва:

1. по държавния и републиканския бюджет - от Министерството на финансите;

2. по бюджетите на народните съвети - от съответните народни съвети , респ. кметствата, които имат бюджет, като окръжният народен съвет отчита и сборния бюджет за окръга (СОНС), републиканския бюджет от територията на окръга (СОНС);

3. по бюджета на ДОО - от управление ДОО при Централния съвет на Българските професионални съюзи;

4. по бюджета на Съвета за взаимно осигуряване членовете на ТПК - от Съвета за взаимно осигуряване членовете на ТПК.

(2) Планът по предходната алинея се отчита на книги (партиди) общо и по параграфи за годината и по тримесечия. В отделни графи се записват първоначалният годишен план и планът по тримесечия, а след това се записват всички промени в годишния размер и по тримесечия, извършени по реда на Закона за съставяне и изменение на държавния бюджет и на основание на постановления, разпореждания, решения на Министерския съвет и други актове на компетентни органи. Увеличенията се записват с обикновено мастило, химикал или на машина, а намаленията - с червено мастило или число с отрицателен знак в едни и същи графи. В края на месеца по всяка графа се прави сбор, от който се приспадат сумите, отразени с червено мастило или число с отрицателно знак.

(3) Управление "Финанси" при окръжните народни съвети (СОНС) отчита плана по данъка върху оборота и другите приходи от народното стопанство на територията на окръга с разпределение по стопански организации и поделенията им.


Чл. 44. (1) Управление "Финанси" при окръжните народни съвети (СОНС) открива отделни партиди за отчитане на приходите от народното стопанство.

(2) За постъпленията по предходната алинея във всеки клон на БНБ на територията на окръга се водят отделни партиди. Записванията се извършват ежедневно въз основа на платежни нареждания и други заменящи ги документи за направените вноски в клоновете на БНБ в зависимост от вида на вноската, подчинеността на стопанската организация-вносител, както и разпределяемостта на прихода между републиканския бюджет и бюджетите на народните съвети, респ. кметствата, които имат бюджет.

(3) Върнатите суми по постъпления по ал. 1 се вписват в съответните графи на партидите с червено мастило или число с отрицателен знак.

(4) Постъпилите суми по ал. 1 се сверяват със сборните суми по ведомостите-разпределение на БНБ, документите и копията от партидите, получени от БНБ.

(5) В края на първия месец от тримесечието, след като бъдат нанесени данните по всички документи за постъпилите и върнатите суми и се направи сверяване с месечното извлечение на всеки клон на БНБ в партидите по ал.2, се прави сборуване по всички графи на партидите. Сборовете се правят в два реда - първият за постъпилите през месеца суми, а вторият за върнатите, вписаните с червено мастило или число с отрицателен знак. От получения сбор на бруто постъпилите суми се приспадат сборовете на върнатите суми, за да се намери размерът на касовото изпълнение, което се нанася на трети ред. Вписванията на постъпилите и върнатите суми следват по указания ред и през втория и третия месец на тримесечието.

(6) Вторият месец от тримесечието се приключва по реда на предходната алинея. Получените сборове се пресъбират с тези от първия месец и се получават общо постъпленията, върнатите суми и касовото изпълнение за двата месеца на тримесечието.

(7) Записванията и за третия месец се извършват по реда, определен в ал. 5, след което се приключват партидите за тримесечието.

(8) Записванията за второто тримесечие започват с нови данни за постъпленията и върнатите (прихванатите) суми от тримесечието и приключването се извършва по реда, предвиден в ал. 2-7. След приключването на второто тримесечие към получените за него данни се прибавят данните за касовото изпълнение през първото тримесечие и се установява касовото изпълнение за шестмесечието.

(9) Третото и четвъртото тримесечие се отчитат и приключват по реда, предвиден в ал. 2-8.

(10) Сверяванията с клоновете на БНБ се правят ежемесечно както за постъпленията за месеца, така и за касовото изпълнение за отчетния период в натрупване от началото на годината с оглед да не бъдат допуснати различия. Евентуалните различия се установяват и отстраняват преди изготвянето на отчета за изпълнение на основните приходи от народното стопанство и други приходи за държавния бюджет.


Чл. 45. (1) В Управление "Финанси" при окръжния народен съвет (СОНС) се водят ведомост (рекапитулация) на постъпилите и върнатите суми по тримесечия и клонове на БНБ за касово отчетените приходи от народното стопанство в натрупване от началото на годината. Ведомостта съдържа същите графи, както партидите на отделните приходи от народното стопанство, като е добавена и допълнителна графа "А всичко". Данните от нея се ползуват при изготвянето на отчета за изпълнение на основните приходи от народното стопанство и други приходи за държавния бюджет за окръга (СОНС).

(2) През първия месец на годината в последователни три реда в общата партида по данни от съответните партиди за всеки клон на БНБ се вписват бруто постъпилите суми, върнатите суми и сборът, отразяващ касовото изпълнение.

(3) През втория месец се правят по реда на предходната алинея, като получените сборове се пресъбират със съответните сборове за първия месец и се получава резултатът за двата месеца в натрупване.

(4) По реда на ал. 2 се правят и записванията за третия месец и получените сборове отразяват резултатите за тримесечието.

(5) Записванията за второто, третото и четвъртото тримесечие се извършват и приключват по реда, предвиден в ал. 2-4. След приключването на всяко тримесечие към получените сборове се пресъбират данните за предишното тримесечие и се установява касовото изпълнение за шестмесечието, деветмесечието и годината.

(6) Размерът на лихвата за късно плащане се пресъбират по всички партиди за отчетния период и по клоновете на БНБ и се изнася като общ сбор в отделни графи на рекапитулацията.

(7) Помесечно и в натрупване от началото на годината касовото изпълнение за окръга (СОНС) се сверява с данните от полученото извлечение от окръжния клон на БНБ (Софийски градски клон за СОНС). Констатираните различия своевременно се установяват и отстраняват, след което данните на рекапитулацията се ползуват при изготвянето на отчета за изпълнение на основните приходи от народното стопанство и други приходи за държавния бюджет.

(8) Поправките на допуснатите грешки се извършват със същото мастило, химикал или на машина със зачертаване с една черта на погрешната сума или текст и написване над зачертаното вярната сума или текст, но така, че да може да се прочита зачертаното. Поправката се заверява от съответния ръководител на направление.

(9) Тримесечното и годишното приключване на партидите и рекапитулацията се извършват най-късно до 5-о число на следващия месец.

(10) В управление "Финанси" при окръжния народен съвет (СОНС) за всеки вносител на приходи от народното стопанство се водят отделни партиди. Партидите имат отделни графи за плана и отделни за вноските - касово изпълнение. В графите на плана се записват първоначалният план за годината и по тримесечия и направените през годината увеличения с обикновено мастило, химикал или на машина, а намаленията - с червено мастило или число с отрицателен знак. В графите за вноските се записват постъпленията по платежни нареждания и други заменящи ги документи с обикновено мастило, а върнатите суми - с червено мастило или число с отрицателен знак.

(11) Тримесечните приключвания и тези за годината се правят с натрупване, при което сумите с червено мастило или число с отрицателен знак се приспадат.

(12) Управление "Финанси" при окръжния народен съвет (СОНС) по реда, установен за приходите от народното стопанство, отчита и другите приходи по републиканския бюджет на територията на окръга (СОНС).


Чл. 46. (1) Народните съвети, отделите ДОО при окръжните съвети на БПС и Съветът за взаимно осигуряване членовете на ТПК отчитат бюджетните приходи по съответните бюджети по реда, установен за републиканския бюджет. Отделите ДОО при окръжните съвети на БПС и Съветът за взаимно осигуряване членовете на ТПК не отчитат разпределяеми и предоставени приходи.

(2) Допуска се отчитането на приходи от социалистически организации по бюджетите на ДОО и Съветът за взаимно осигуряване членовете на ТПК да се извършва в общи партиди по отделни приходни параграфи.


Чл. 47. (1) При отчитане на приходите от народното стопанство с помощта на счетоводния автомат "Аскота" клас 170 в управление "Финанси" при окръжния народен съвет (СОНС) се откриват партиди по вносители с графи по видове приходи съгласно Примерната типова номенклатура на видовете приходи от народното стопанство. В партидите се отразява планът за годината и по тримесечия. Първоначално спуснатият план и увеличенията му се записват с черномастилена лента. В същите графи се записват и намаленията на плана с червена лента (отрицателно число). В същите партиди, но в отделни графи се отразяват машинно вноските по видове приходи, направени с платежни нареждания, приложени към ведомост-разпределение на съответния клон на БНБ с черномастилена лента. В същите графи с червена лента (отрицателно число) се записват върнатите с платежни нареждания суми.

(2) За постъпилите приходи от народното стопанство за всеки клон на БНБ от територията на окръга (СОНС) се откриват отделни партиди по видове приходи. Записванията в тях се получават автоматично в резултат на записванията по вносители и видове приходи с натрупване към края на всеки оперативен ден.

(3) От партидите по предходната алинея се изготвя обща партида (рекапитулация) за видовете постъпления за окръга (СОНС). Данните от общата партида се ползуват при изготвяне на отчета за изпълнение на основните приходи от народното стопанство и други приходи за държавния бюджет.

(4) Постъпилите приходи общо и по видове ежедневно, месечно и тримесечно се сверяват с ведомостите-рекапитулации и извлеченията на съответните клонове на БНБ.


Раздел IV.
Отчитане на данъците, таксите и други вземания в единните бюджетни счетоводства при общинските (районните) народни съвети и кметствата, които имат бюджет

Чл. 48. (1) Общинските (районните) народни съвети и кметствата, които имат единни бюджетни счетоводства, за данъците, таксите и други вземания водят ведомост, която се състои от две части: за отчитане движението на облозите от данъци, такси и други вземания и за постъпленията.

(2) В частта за движение на облозите във ведомостта по предходната алинея вписванията се извършват от данните по извлечението от данъчните сметки към 1 януари на отчетната година за остатъците от несъбраните данъци, такси и други вземания и списъците за увеличенията и намаленията им. Увеличенията се записват с обикновено мастило, химикал или на машина, а намаленията - с червено мастило или число с отрицателен знак. В графите "всичко увеличения", "всичко намаления" и "остава облог" записванията се извършват с обикновено мастило, химикал или на машина. В края на месеца по всяка графа се прави сбор, като сумите, записани с червено мастило или число с отрицателен знак (намаленията), се приспадат.

(3) В частта за постъпилите приходи във ведомостта по ал. 1 записванията се извършват ежедневно на един ред въз основа на платежни нареждания, вносни бележки и други заменящи ги документи за внесени данъци, такси и други вземания от социалистически организации, събирачи на приходи и от гражданите, рекапитулирани в "опис-рекапитулация".

(4) На първия ред "остатък за превеждане" се записват непреведените суми от предходния месец.

(5) В последния ден на месеца от данните по справката за прихванатите суми се записват прихванатите суми за данъци, такси и други вземания, съответно с обикновено мастило и червено мастило или число с отрицателен знак, и се прави сбор на постъпилите суми за месеца. В този сбор не се включват сумите, записани на първия ред "остатък за превеждане".

(6) Върнатите неправилно или в повече събрани суми се записват на реда "върнати суми" въз основа на данните от справката за върнатите през месеца суми и се приспадат от месечните сборове по съответните графи на постъпилите приходи. След приспадане на върнатите суми се получава остатъкът за месеца.

(7) Преведените суми на социалистическите организации се записват във ведомостта на реда "преведени суми" въз основа на справката.


Чл. 49. (1) За обложените данъци, такси и други вземания, събрани от гражданите и социалистическите организации, се откриват отделни партиди (данъчни сметки).

(2) Данъчните сметки се откриват с разрешение на счетоводител, който отговаря за отчитането на данъци, такси и други вземания. В тях се записва единния граждански номер на данъкоплатеца. В по-големите градове, където данъчните сметки се водят по счетоводителски звена, се поставя и инициалът на звеното.

(3) При откриване на допълнителна данъчна сметка (след попълване на първата) се поставят номерата на данъчната сметка и знаците I, II, III и др., т. е. поредният номер на допълнителната карта, като се попълват и останалите данни.


Чл. 50. (1) Данъчните сметки се задължават въз основа на облагателни списъци, проверени и проконтролирани от финансов орган, специалист по приходи от населението.

(2) За таксите "вода и канал", където се отчитат тези такси, данъчните сметки се задължават въз основа на сметка за начисляване на таксите "вода" и "канал", в която те са начислени по данните от партидата за отчитане на водомера.

(3) Сметките за начисляване на таксите "вода" и "канал" се издават на гражданите, снабдени с водомери, при отчитане на консумираната вода и за начислените такси.

(4) За отчетената консумирана вода се води "Партида за отчитане на водомерите", в която се нанася количеството консумирана вода от гражданите, отчетена по показанието на водомера, за период, определен от Министерството на финансите. По тези данни се изчисляват таксите "вода" и "канал".

(5) Партидите за отчитане на водомерите носят номерата на данъчните сметки на гражданите. За тях се води отделна описна книга, а се ползуват книгите за данъчните сметки .


Чл. 51. (1) Военният данък, таксата за правоползуване на превозните средства и застраховка, данъкът върху наследствата и сумите по изпълнителните дела се отразяват в книги (партиди). Всяка вноска се отразява поотделно, като се означават размерът на сумата и номерът и датата на приходната квитанция. Длъжностното лице, което извършва записването, се подписва.

(2) След окончателното събиране на сумите по данъка върху наследствата по изпълнителния лист и др. в книгите (партидите) се вписват общо събраните суми, като длъжностното лице, което извършва записването, поставя датата и се подписва.


Чл. 52. (1) Задължаването и заверяването на данъчните сметки се извършва в графите "дебит" и "кредит". Предадените за събиране данъци, такси и други вземания се записват в графата "дебит", а изплатените - в графата "кредит" с обикновено мастило, химикал или на машина. В графата "дебит" освен предадените за събиране данъци, такси и други вземания се записват и надвнесените суми, които се прихващат за други задължения с обикновено мастило, химикал или на машина, а също и намаленията - с ервено мастило или число с отрицателен знак. В графата "кредит" се записват освен изплатените данъци, такси и други вземания и надвнесените по тях суми, но с червено мастило или число с отрицателен знак, когато се прихващат срещу други вземания или се връщат на платците.

(2) След всяко заверозадължение по данъчната сметка се извършват хоризонтални сборове на сумите по графите "дебит" и "кредит", които се вписват съответно в "дебит" и "кредит" на общата графа "всичко", а разликата помежду им - в графата "остатък". Тази сума трябва да бъде равна на сбора от остатъците на разните видове данъци, такси и други вземания. Липсата на такова равенство означава, че при заверозадълженията, отразени в данъчната сметка, са допуснати грешки, които следва да се отстранят.


Чл. 53. Заверяването по данъчните сметки и по книгите за военния данък, таксата за превозни средства и застраховка, данъка върху наследствата и изпълнителните дела или партидите за тях се извършва въз основа на приходни квитанции, платежни нареждания и др. най-късно на следния ден от постъпване на документите в отделите (службите) "Финанси".


Чл. 54. Задължаването и заверяването по данъчните сметки и останалите книжа се извършва от счетоводни работници.


Чл. 55. Събирачите на приходи (специалисти по приходите - финансови агенти, касиери и др.) не могат под какъвто и да е предлог да заверяват данъчни сметки и други книжа за платени данъци, такси и други вземания.


Чл. 56. Вписванията в данъчните сметки и други книжа, извършени от счетоводен работник, се проверяват и парафират от друг счетоводен работник, а където няма такъв - от съответния районен специалист по приходи от населението.


Чл. 57. (1) Данъчните сметки на гражданите за данъци, такси и други вземания се завеждат в описна книга и азбучник. В описната книга данъчните сметки се записват по реда на откриването им. От нея те получават номер, който се записва като числител (в знаменател се записва номерът по азбучника).

(2) Ако данъчната сметка е препратена в друг отдел (служба) "Финанси", името на данъкоплатеца се зачертава, като в графата "забележка" се записват номерът и датата на съпроводителното писмо. В графата "забележка" се отбелязват и други промени.


Чл. 58. (1) Партидите за превозни средства и застраховка се записват по реда на откриването им в описна книга и азбучник, от които получават номер, по реда на предходния член.

(2) В графата "забележка" на книгата се описват промените, които настъпват, след като се открие партидата за превозното средство и се впише в описната книга - продажба, прекратяване на ползуването и др.


Чл. 59. (1) Данъчните сметки на гражданите и партидите им за таксата "превозни средства" и за застраховка се вписват в азбучника по чл. 57 и 58 по населени места и по азбучен ред или по улици и номера в зависимост от това, как са подредени в картотеката.

(2) Номерата на данъчните сметки на гражданите, които имат водомери и открити партиди за отчитане на водомерите, се вписват в графа 5-а на азбучника, за да може да се следи движението им.

(3) След като се впишат данъчните сметки в азбучника, счетоводителят, който води описната книга, вписва номера по азбучника в нея и подписва данъчните сметки.


Чл. 60. По описните книги и азбучниците се установява броят на откритите партиди на гражданите, които дължат данъци, такси и други вземания, дали са открити партиди на всички лица и периодично се прави проверка дали са налице.


Чл. 61. (1) Върнатите през месеца суми се записват в справката за върнатите суми. В края на месеца се прави сбор на върнатите суми по видове приходи и резултатът се записва с червено мастило или число с отрицателен знак във ведомостта за аналитичното отчитане на приходите в съответните графи.

(2) Справката получава пореден номер от ведомостта и се съхранява заедно с приходните документи.


Чл. 62. При отчитане на събраните суми през деня разходните касови ордери, с които са върнати суми, се отчитат като налични пари, което се отбелязва във вносната бележка, но след това върнатите суми се приспадат от общия сбор и разликата се внася в БНБ (ДСК).


Чл. 63. При прихващане на надвнесени суми за данъци, такси и други вземания не се издават нареждане-разписки, разходни касови ордери и платежни нареждания.


Чл. 64. (1) Когато длъжностно лице, което заверява данъчни сметки за внесени суми за данъци, такси и други вземания на гражданите, установи, че гражданинът е надвнесъл суми по един вид данък или такса, а дължи по други, заверява данъкоплатеца до размера на надвнесената сума за други данъци и такси.

(2) Ако надвнесената сума е по-голяма от дължимите данъци, такси и други вземания, разликата се връща на гражданина, ако не е изтекъл давностният срок.


Чл. 65. (1) За да има равенство между данъчните сметки и ведомостта за аналитично отчитане на приходите, прихванатите суми трябва да се отразяват освен в данъчните сметки и във ведомостта.

(2) Прихванатите суми през месеца се записват и в справка за прихванати суми. Видовете приходи, по които са се явили случаи на надвнесени суми, се записват с червено мастило или число с отрицателен знак, а тези, по които са прихванати надвнесени суми - с обикновено мастило.

(3) В края на месеца справката за прихванати суми се рекапитулира и крайния резултат се записва във ведомостта за аналитично отчитане на приходите. Прихванатите суми се приспадат от данъците или таксите, по които са надвнесени, като в съответната графа се записват с червено мастило или число с отрицателен знак, а в графата за данъците или таксите, за които са прихванати - с обикновено мастило. Сборът на прихванатите надвнесени суми трябва да бъде равен на сбора на данъците, таксите и другите вземания, за които са прихванати.

(4) Справката по предходната алинея се изготвя отделно за всеки месец. Тя получава пореден номер от ведомостта за аналитичното отчитане на приходите и се съхранява заедно с приходните документи.

(5) При прихващане или връщане на неправилно или в повече събрани суми по данъчните сметки в графата на съответния вид данък или такса се отбелязват основанието за прихващането и размерът на прихванатата или върнатата сума.


Чл. 66. Данъчните сметки се инвестират в края на всяко тримесечие и приключват ежегодно към 31 декември.


Чл. 67. В края на всяко тримесечие счетоводителят на бюджетната организация, който води отчетността на таксите, сверява партидата с партидата при народния съвет, респ. кметството, което има бюджет, за внесените такси от касиера, касиер-домакина и др. в касата на приходи при народния съвет (кметство), при което се изготвя справка. Справката се подписва от ръководителя на направление "Приходи от населението", респ. секретаря на кметството при съответния народен съвет (кметство) и счетоводителите, които водят отчетността на таксите.


Чл. 68. (1) Върху останалите несъбрани в сроковете за доброволно плащане данъци, такси и други вземания се изчислява лихва за закъснение съгласно Закона за лихвите върху данъци, такси и други подобни държавни вземания.

(2) Отчитането на обложените данъци, такси и други вземания в населени места с преобладаващо селскостопанско производство се извършва по реда, установен в раздел V на тази глава.


Чл. 69. (1) За военния данък се води отделна книга, в която се вписват гражданите, обложени с военен данък, по азбучен ред или по населено място.

(2) В графата "доход" се вписва личният доход за изтеклата година на обложеното с военен данък лице.

(3) От книгата за военен данък - графата "всичко данък за годината", се вписват данните за изготвяне на списък за предаване в увеличение на определения данък. Гражданите, подлежащи на облагане с военен данък, се вписват в книгата еднократно за целия облагателен период, като данъкът им се вписва и предава в увеличение ежегодно.

(4) По книгата за военния данък се следи дали граждани, които подлежат на военен данък, е определен такъв данък и предаден ли е за събиране.


Чл. 70. За таксата за превозни средства и застраховки се водят книга или партиди, в които се вписват по азбучен ред или населени места собствениците на превозни средства. В отделните партиди се записват собствениците на превозни средства по групи - частни лица, селскостопански и други организации, които са пригодени да служат за няколко години. В отделна графа се вписват настъпилите промени. От графата "размер на следуемата се такса" се вземат данни за изготвянето на списъка за предаване в увеличение определената такса. В графата "внесена такса" и "застраховка" се вписват размерът и номерът на приходната квитанция. По книгата за таксата за превозни средства и застраховки се проверява дали всички собственици на превозни средства са вписани в нея, правилно ли е начислена таксата и своевременно ли се събира.


Чл. 71. (1) За данъка върху наследствата се води книга, в която се записват всички декларации, подадени от наследниците, по реда на постъпването им. За входящ номер на декларацията служи поредният номер по книгата за данъка върху наследствата, под който е заверена. Със същия номер се издава постановлението за данъка върху наследствата.

(2) Всяка година декларациите за данъка върху наследствата се номерират отделно.

(3) В графата "име и презиме на наследодателя и наследниците" в книгата по ал. 1 се вписват първо трите пълни имена на наследодателя, а след това на всеки отделен ред - наследниците. В графата "адрес" се вписват последният адрес на наследодателя и адресите на наследниците. В графата "наследствена маса" се вписва общо начислената наследствена маса и в графата "данък" - следуемият се данък по постановлението и срещу името на всеки наследник - припадащата му се част от данъка. В графата "№ и дата на приходната квитанция или основание за освобождаване от данък", се вписват номерата и датите на приходните квитанции, срещу които е изплатен данъкът върху наследствата.

(4) Ако данъкът се изплаща на няколко пъти, всяка квитанция се отбелязва отделно в книгата на следващия ден от плащането.

(5) Ако всички наследници или някои от тях се освобождават от данък, вместо номерата на приходните квитанции в съответната графа се отбелязва основанието за освобождаване от данък.

(6) Когато се внася и лихва за закъснение, тя се записва отделно от данъка.

(7) По книгата за данъка върху наследствата се следи дали са издадени постановления по всички декларации за данъка върху наследствата, предаден ли е данъкът за събиране и събира ли се своевременно.


Чл. 72. (1) За изпълнителните дела в общинските (районните) народни съвети и кметствата, които имат бюджет, се водят отделна книга и азбучник, в които делата се записват по реда на постъпването им в отдел (служба) "Финанси", откъдето получават поредните си номера по реда на чл. 57-59. В по-големите градове, където изпълнителните дела се водят по счетоводителски звена, се поставя и инициалът на звеното.

(2) За всяка година на изпълнителните дела се дава нова номерация.

(3) В книгата се записват получените в отдел (служба) "Финанси" изпълнителни листове, постановления и др. на отделен ред в деня, през който са получени, преди да се предприемат действия за събиране на сумите по тях. В нея се записва и давностният срок по всяко изпълнително дело.

(4) След изпълнителните дела с по-големи суми за събиране в книгата се оставят няколко реда за отразяване на събраните суми. Ако тези редове се окажат недостатъчни, изпълнителното дело се презаписва наново с остатъка за събиране. В графата "размер на внесената сума и № и дата на приходната квитанция" се записват внесената сума и номерът и датата на приходната квитанция. Ако внасянето на сумата по изпълнителното дело стане на няколко пъти, всяка сума и приходна квитанция се вписват поотделно.

(5) Ежемесечно се правят сборове с натрупване на броя на образуваните изпълнителни дела и сумите по тях.

(6) В графата "забележка" на книгата се отбелязва презаписването, като срещу стария номер се записва новият, а срещу новия - старият и датата на изтичане на давностния срок.

(7) В случаите, при които делото се изпраща в друго населено място (друг район), в графата "забележка" се записват номерът и датата на писмото. Писмото се изпраща с разписка, която се попълва от получателя и се прилага при връщането й към документите за ликвидираните дела.

(8) В графата "Номера на изпълнителните дела" в азбучника се вписват номерата на изпълнителните дела и годината, през която са образувани. При окончателното изплащане на сумата по изпълнителното дело в азбучника се зачертава номерът така, че да може да се чете, като името на длъжника остава, за да се ползува при образуването на друго изпълнително дело на същото лице. В графата "забележка" се вписват промените.


Чл. 73. Отчитането на приходите по бюджетите на народните съвети и на обложните данъци, такси и други вземания със счетоводния автомат "Аскота" клас 170 се извършва, както следва:

1. подготовката и разкриването на партидите на данъкоплатците се извършва до края на предходната година;

2. заверяването на партидите (данъчните сметки) се извършва по приходни квитанции, вносни бележки, платежни нареждания и други заменящи ги документи, за което счетоводител, извършил заверяването на партидите, се подписва на съответните вносни документи;

3. дневният лист на събирачите на приходи заедно с първия екземпляр от приходните квитанции, предназначен за счетоводството, се предава за машинна обработка. Приходните документи ежедневно се завеждат по данъчните сметки, като машинно получените резултати по партидите на събирачите на приходи се равняват с дневния лист по видове данъци, такси и други вземания и общо. На следващия работен ден документите заедно с данъчните сметки се предават за съхранение, а дневният лист се предава на събирача на приходи;

4. за обложните данъци, такси и други вземания от населението и от селскостопански и други организации се откриват отделни партиди (данъчни сметки). Данъчна сметка се разкрива на всеки данъкоплатец, за всички видове обложни данъци, такси и други вземания съгласно номенклатурата;

5. предадените за събиране данъци, такси и други вземания се вписват в съответните графи с черномастилена лента, а изплатените - в същите графи с червена лента (отрицателно число). След всяко записване се установява общ "остатък", който е дължима или надвнесена сума;

6. за изпълнителните дела се разкриват отделни партиди по книгата за движение на изпълнителните дела по вносители, в които се отразяват сумите, които следва да се съберат, и събраните по отделни вносни документи суми (приходни квитанции и други заменящи ги документи) и общо събраната сума по дела. Счетоводител, заверил партидите по отделните вносни документи, се подписва на съответния екземпляр от вносния документ;

7. за бюджетните приходи от социалистически организации се разкриват: ведомост за приходи от населението, внасяни от стопански организации, ведомост за приходи от селскостопански организации и ведомост за приходи от други социалистически организации;

8. платежни нареждания и други заменящи ги документи за внесени данъци, такси и други вземания постъпват в отдел (служба) "Финанси", придружени с опис на БНБ. Тези документи, разпределени по групи и видове приходи, заедно със сборните ленти се предават за машинна обработка. Получените резултати при машинна обработка по ведомостите трябва да са равни на описа на БНБ и сборните ленти. След установяване на равенство първичните документи се предават за съхранение.

9. за изпълнителните дела на всеки длъжник се разкриват толкова преписки "изпълнително дело", колкото изпълнителни дела са образувани срещу лицето. Преписката "изпълнително дело" се записва в специален входящ дневник, където получава поредния си номер. Въз основа на разкритата преписка "изпълнително дело" със съответния номер на делото, с шифъра за вид изпълнително дело, взет от номенклатурата, и сумата по делото се разкриват партиди "изпълнително дело" за всеки длъжник. Обща партида "изпълнително дело" се разкрива по събирачи на приходи в случаите, когато моментът на съставяне на изпълнителното дело съвпада с момента на събиране на дължимата сума независимо от нейния размер. Записването по общите партиди "изпълнително дело" се извършва ежедневно въз основа на разкритите преписки "изпълнително дело" и приходните квитанции и други заменящи ги документи, предадени на машинна обработка. В партидите записванията се извършват по видове изпълнителни дела и длъжници.


Раздел V.
Отчитане на обложни данъци, такси и други вземания по основен списък-сметка

Чл. 74. (1) При отчитане на приходите от обложни данъци, такси и други вземания по основен списък-сметка отделни партиди (данъчни сметки) се откриват само за облозите на занаятчии, търговци и лица със свободни професии по чл. 13 от Закона за данък върху общия доход (ЗДОД). Останалите облози на тези лица се вписват в основните списък-сметки и се заверяват в тях.

(2) В основния списък-сметка са предвидени графи за всички видове обложни данъци, такси и други държавни вземания, както и графи за номерата, датите и сумите по квитанциите или платежните документи, с които са направени вноските.

(3) Данъците, таксите и другите задължения на данъкоплатците се определят от финансовите органи съгласно разпоредбите на действуващото законодателство. Установените размери на облозите се вписват в съответните графи на основните списък-сметки.

(4) За всяко населено място (село, квартал) се изготвят отделни основни списък-сметки в по един екземпляр. В списъците имената на данъкоплатците се подреждат по азбучен ред, така както са подредени декларациите за данъка върху сградите. Лицата, които не плащат данък върху сградите, се вписват към съответната буква по реда на останалите облагателни преписки.

(5) Списъците се попълват на пишеща машина или на ръка с мастило (химикал). В края на всеки списък се правят сборове по видове приходи. От крайните сборове на списъците се съставя обща рекапитулация.

(6) От крайните сборове на общата рекапитулация по списъците за отделните населени места се установява процентното съотношение на отделните видове приходи към общата сума за събиране. По определените проценти се разпределят постъпилите суми.

(7) Основните списъци-сметки се съставят преди настъпване на годината. В тях не се допускат зачертавания и заличавания.

(8) Когато през годината възникнат нови задължения на данъкоплатците или се предават данъчни задължения на нови данъкоплатци, съставят се отделни основни списък-сметки. В тях се нанасят и дадените през годината увеличения или намаления на задълженията.

(9) Намаленията се вписват в списъците с червено мастило или число с отрицателен знак и се приспадат от крайните сборове на съответните видове приходи по списъка. Когато сумата на записванията с червено мастило или число с отрицателен знак по съответния вид приход е по-голяма от сумата на записванията с обикновено мастило, салдото се написва с червено мастило или число с отрицателен знак.

(10) Крайните сборове на допълнително съставените списъци през годината се прибавят или изваждат от сборовете на общата рекапитулация, след което се прави ново преизчисление за разпределение на приходите. Преизчислението е за към края на всяко тримесечие.

(11) За установяване на връзките между първоначално и допълнително съставените основни списък-сметки, когато имената на данъкоплатците се повтарят, в графите "забележка" се отбелязват: в първоначалния списък - входящият номер на допълнителния списък и поредният номер на данъкоплатеца, а в допълнителния - същите данни от първоначалния списък.

(12) Когато в допълнителните списъци е дадено намаление на задълженията на някои данъкоплатци, те се отбелязват в първоначалния списък-сметка срещу имената на съответните данъкоплатци в графите "вноски". В тези случаи в графите "номер и дата на платежното нареждане или квитанцията" се отбелязват входящият номер на допълнителния списък-сметка и номерът на данъкоплатеца.

(13) Основните списък-сметки се изготвят от финансовите органи при съответните общински (районни) народни съвети, респ. кметства, които имат бюджет, проверяват се от специалистите по приходи от населението, след което се подписват от председателите на изпълнителните комитети, респ. кметовете и началниците (ръководителите) на отделите (службите) "Финанси", респ. секретарите на кметствата.

(14) Всеки основен списък-сметка се завежда под отделен номер в книгата за основните списък-сметки.

(15) За членовете на селскостопански организации, на които данъците, таксите и другите задължения се събират чрез тези организации съгласно Постановление № 21 на Министерския съвет от 1964 г., се изготвят извлечения от основните списък-сметки по ал. 1.

(16) Извлеченията се изготвят в съответствие с раздавателните ведомости за изплащане трудовите възнаграждения на селскостопанските работници и служители и се предават на селскостопанските организации в началото на годината.

(17) Подлежащите на удържане от трудовите възнаграждения суми се нанасят от селскостопанските организации по раздавателните ведомости в извлеченията срещу имената на длъжниците.

(18) Удържаните суми от селскостопански организации се внасят в БНБ по набирателната сметка за бюджетни и извънбюджетни средства на общинския (районния) народен съвет, респ. кметството, което има бюджет. Селскостопанската организация връща на отдел (служба) "Финанси" при общинския (районния) народен съвет, респ. кметството, което има бюджет, извлеченията за заверяване на удържаните суми по основните списък-сметки на данъкоплатците, без да се издават квитанции. Когато сумите се удържат на части, същите извлечения ежемесечно се предават на селскостопанските организации до окончателно събиране на сумите по тях.

(19) Финансовите органи при общинските (районните) народни съвети, респ. кметствата, които имат бюджет, оказват непосредствена помощ селскостопанските организации при нанасяне във ведомостите за заплати и извлеченията на подлежащите на удържане задължения.

(20) Българската народна банка не отпуска суми на селскостопански организации за изплащане на трудовите възнаграждения, без да е представено платежно нареждане за внасяне на направените удръжки на селскостопанските работници и служители за дължимите от тях данъци, такси и други вземания или служебна бележка от отдел (служба) "Финанси" при съответния общински (районен) народен съвет, респ. кметство, което има бюджет, че задълженията са издължени. Към платежните нареждания не се прилагат списъци на селскостопанските работници и служители, от които е удържана сумата.


Чл. 75. (1) От работниците и служителите, на които данъците, таксите и другите вземания се удържат чрез стопанските и другите социалистически организации, където работят съгласно Постановление № 21 на Министерския съвет от 1964 г., се постъпва по реда, установен с предходния член.

(2) Организациите внасят удържаните суми по предходната алинея в БНБ по набирателната сметка за бюджетни и извънбюджетни средства на съответния общински (районен) народен съвет, респ. кметство, което има бюджет. За удържаните и внесените по този ред суми не се издават квитанции на данъкоплатците.


Чл. 76. (1) За данъкоплатците, на които данъците, таксите и другите задължения се събират от събирачите на приходи (специалисти по приходите - финансови агенти и др.), се изготвят извлечения от основните списък-сметки. Извлеченията се предават на лицата, натоварени с инкасирането на приходите.

(2) Събирачите на приходи издават на длъжниците приходни квитанции срещу внесените в налични пари суми. В квитанциите се вписват общата сума и текст "данъци и др. по основен списък-сметка, вх. № ...". В квитанциите на мястото за посочване номера на данъчната сметка се вписват поредният номер на съответния данъкоплатец по основния списък-сметка и единният граждански номер.

(3) По искане на вносителя събирачът на приходи описва на гърба на приходната квитанция платените задължения по видове.


Чл. 77. Когато събирачите на приходите инкасират приходи, невключени в основните списък-сметки, в квитанциите се посочват сумите и наименованията на отделните видове приходи, също и сметките, по които се внасят.


Чл. 78. Инкасираните по реда на чл. 77 от събирачите на приходи суми се внасят в касата за приходи в съответния общински (районен) народен съвет, респ. в общата каса на кметство, което има бюджет. В случаите, когато се събират приходи в друго населено място от територията на общинския (районния) народен съвет, респ. кметство, което има бюджет, те могат да се превеждат по съответните им сметки за бюджетни и извънбюджетни средства, чрез представителствата на ДСК при п. т. т. станции или други организации.


Чл. 79. Събраните или удържаните суми за данъци, такси и други вземания по основните списък-сметки се заверяват от счетоводните работници, а там където няма такива - от секретарите на кметствата въз основа на приходни квитанции, платежни нареждания, вносни бележки и др., за което се подписват на приходните документи, предназначени за администратора на приходи. Районните инспектори по приходи от населението следят за своевременното и правилно заверяване на събраните суми по основните списък-сметки.


Чл. 80. (1) Основните списък-сметки на данъкоплатците се приключват ежегодно към 31 декември. Приключването започва от началото на декември и завършва до края на същия месец.

(2) Преди да започне приключването на основните списък-сметки, всички приходни квитанционни кочани, платежни нареждания, вносни бележки и др. се привеждат в известност и се проверява отразени ли са по основните списък-сметки внесените с тях суми.

(3) Върху останалите за събиране към 31 декември данъци, такси и други вземания се начисляват лихви съгласно Закона за лихвите върху данъци, такси и други подобни държавни вземания. Начислените лихви и несъбраните до края на годината данъци, такси и други вземания се вписват срещу имената на съответните данъкоплатци в основните списък-сметки за следващата година.

(4) В приключените основни списък-сметки в графата "забележка" срещу имената на незаверените длъжници се отбелязват входящият номер на основния списък-сметка за следващата година и поредният номер на длъжника по този списък.


Чл. 81. Основните списък-сметки се съхраняват в отделите (службите) "Финанси" при общинските (районните) народни съвети. респ. кметствата, които имат бюджет. Приключените основни списък-сметки се подвързват поотделно за всяка година и се съхраняват за справка.


Чл. 82. (1) Общинските (районните) народни съвети, респ. кметствата, които имат бюджет, когато са задължени да отчетат обложните данъци, такси и други вземания по основен списък-сметка, водят книга за приходите. Книгата има следните раздели: движение на плана за приходите; движение на облозите на данъците, таксите и другите вземания и постъпили и разпределени приходи. За всеки раздел се отделят толкова листа, колкото са необходими за една година.

(2) В раздела за движение на плана за приходите за годишния план се откриват партиди, по които се записва първоначалният годишен план и по тримесечия за приходите по отделните източници, а след това се записват всички промени в годишните размери и по тримесечия, извършени по реда на Закона за съставяне и изпълнение на държавния бюджет и на основание на постановления, решения и разпореждания на Министерския съвет и други актове на компетентни органи. Намаленията на плана се записват с червено мастило или число с отрицателен знак.

(3) В раздела за движение на облозите на данъците, таксите и другите вземания се записват видовете данъци, такси и други вземания, които трябва да се събират на територията на общинския (районния) народен съвет, респ. кметството, което има бюджет. Размерите им се вземат от рекапитулацията по основните списък-сметки, а невключените в тях - по облагателните преписки.

(4) Размерът на облозите, по отделните видове данъци, такси и други вземания се установява ежемесечно от рекапитулациите, които се съставят през течение на годината, от допълнителните основни списък-сметки и облагателните преписки.

(5) Намаленията на облозите се записват с червено мастило или число с отрицателен знак.

(6) В раздела за постъпили и разпределени приходи записванията се извършват въз основа на:

1. вносните бележки, инкасирани от банките за събрани суми от финансови агенти и други събирачи на приходи;

2. платежни нареждания за внесени суми от стопански и други организации за данъци, такси и други вземания;

3. платежни нареждания, нареждания-разписки и разходни касови ордери за върнати неправилно или в повече внесени данъци, такси и други вземания;

4. вносните бележки и други заменящи ги документи за внесени суми от граждани за данъци, такси и други вземания чрез клоновете и представителствата на ДСК и п. т. т. станции.

(7) В раздела по предходната алинея на всеки отделен ред се записват поотделно вносните бележки, платежните нареждания и други документи, с които са внесени суми по набирателната сметка за бюджетни и извънбюджетни средства при БНБ или върнати с платежни нареждания, нареждане-разписки и разходни касови ордери за неправилно или в повече събрани суми.

(8) В съответните графи се вписват общо постъпилите суми и отделно по видове данъци, такси и други вземания.

(9) Върнатите суми се записват с червено мастило или число с отрицателен знак в графата "обща сума по документи" и в графите на съответните данъци, такси и други вземания и при сборуване се приспадат от сумите, записани с обикновено мастило.

(10) Постъпилите суми за данъци, такси и други вземания се записват по ал. 6. Постъпленията по основен списък-сметка се записват и в графата"суми по основни списък-сметки". Разпределяемият данък върху общия доход освен в графата "обща сума по документи", се записва и в графа "общо ДОД" и в това число отделно от бюджети, в полза на които е разпределен в съответните графи. По същия начин се записват и сумите, които постъпват за данъци, такси и други вземания по основен писък-сметка.

(11) Разпределената набрана сума се записва в графата "суми по основни списък-сметки" с червено мастило или число с отрицателен знак, а с обикновено мастило - по графите на съответните данъци, такси и други вземания, за които се отнасят набраните суми.

(12) В случаите, когато се разпределят набрани суми от данък върху общия доход между републиканския бюджет и бюджетите на окръжния и общинския (районния) народен съвет, респ. кметство, което има бюджет, се постъпва по реда на предходните алинеи 10 и 11.

(13) След записванията по предходната алинея сумите по ал. 6 се сборуват и се издават платежни нареждания за прехвърляне от набирателната сметка за бюджетни и извънбюджетни средства по сметките на организациите, в полза на които са събрани. В платежните нареждания се вписва времето, за което са събрани прехвърлените суми, като на гърба на платежното нареждане се прави опис на видовете приходи с отделно означение на сумата на всеки приход.

(14) В графата "обща сума по документи" се записва с обикновено мастило общата сума на всеки приходен документ, а с червено мастило или число с отрицателен знак - сумите по документите, с които са върнати неправилно или в повече събрани приходи или прехвърлени суми по сметките на организациите, в полза на които са събрани. Остатъкът по тази графа следва да е равен на остатъка по набирателната сметка за бюджетни и извънбюджетни средства на общинския (районния) народен съвет, респ. кметството, което има бюджет при БНБ.

(15) Ежемесечно книгата за приходите се приключва с натрупване.


Раздел VI.
Отчитане на ценните книжа

Чл. 83. (1) За получените от Министерството на финансите ценни книжа управление "Финанси" при окръжния народен съвет (СОНС) води книга, в която въз основа на складова разписка открива отделни партиди за всеки вид и номинална стойност ценни книжа. В графата "получени" се записва всеки пакет поотделно, като се отбелязват серията и номерата на първия и последния екземпляр. В графата "на кого са предадени" въз основа на ървия екземпляр от приемателно-предавателната разписка, издадена от управление "Финанси" при окръжния народен съвет, се записва на кой общински (районен) народен съвет е предаден пакетът - изцяло или части от него. Когато пакетът се отпуска на части, ценните книжа се дават в последователен ред и се отбелязват номерата на първия и последния екземпляр от тях за всеки общински (районен) народен съвет.

(2) В книгата по предходната алинея за дадените ценни книжа на всеки общински (районен) народен съвет се откриват отделни партиди по видове ценни книжа.

(3) В отделна графа в партидите за получените ценни книжа се записва номерът на партидата и в знаменател - поредният номер на партидата за раздаваните ценни книжа.

(4) До всяко 5-о число на месеца, следващ всяко тримесечие, управление "Финанси" при окръжния народен съвет (СОНС) изисква от общинските (районните) народни съвети да им се представят отчет за получените, раздадените и наличните ценни книжа по видове и номинални стойности.

(5) За разходвани се считат ценни книжа, продадени, отпуснати на организациите и предадени на събирачи на приходи.

(6) Всяко тримесечие народните съвети и кметствата, които имат бюджет, извършват инвентаризации на ценните книжа. Показаните по отчетите налични ценни книжа се равняват с установените при инвентаризациите.

(7) Общинските (районните) народни съвети получават от управление "Финанси" при окръжния народен съвет (СОНС) и дават на кметствата, които имат бюджет, ценни книжа по реда, установен с ал. 1-4. Всяко тримесечие изготвят сборни отчети за общината, които представят на управление "Финанси" при окръжния народен съвет (СОНС).


Чл. 84. (1) Общинските (районните) народни съвети и кметствата, които имат единно бюджетно счетоводство, водят книга за получените ценни книжа и таксови марки "Народни съвети" и "Курортен фонд", в която за отделните видове откриват отделни партиди.

(2) В тази книга ценните книжа се записват в деня на получаването им.

(3) Приходните квитационни кочани се записват поотделно в графата "получени", като се отбелязват серията и номерата им. В графата "на кого са предадени" срещу всеки кочан се отбелязва името на събирача на приходи.

(4) Таксовите марки "Народни съвети" и "Курортен фонд" се записват в книгата по общата им стойност и на отделен ред се записват и предадените таксови марки.

(5) По книгата за получените ценни книжа се следи колко приходни квитанционни кочани и таксови марки са получени, колко от тях са дадени за ползуване от събирачите на приходи и колко има налице .


Чл. 85. (1) Общинските (районните) народни съвети и кметствата, които имат единно бюджетно счетоводство, водят отделна книга за раздадените ценни книжа, в която се открива партида на всеки събирач на приходи за приходни квитанции и таксови марки.

(2) В графата "приходни квитанционни кочани или таксови марки" в случаите, когато се дават таксови марки, вместо номера се вписва размерът на сумата, на която възлизат дадените марки.

(3) По книгата за раздадените ценни книжа от партидата на всеки събирач на приходи се установява колко приходни квитанционни кочани и таксови марки е получил, колко от тях е върнал и колко има налице.


Чл. 86. (1) Кметствата, които имат бюджет, но нямат единно бюджетно счетоводство, водят една книга за получените и раздадените ценни книжа, издание на Министерството на финансите.

(2) Записванията в книгата се извършват в деня на получаването, раздаването и връщането на ценните книжа. За различните видове се откриват отделни партиди.

(3) Получените ценни книжа се записват в графите "получени", а дадените на събирачите на приходи приходни квитанционни кочани - в графите "дадени за употреба". Върнатите от събирачите на приходи свършени (употребени) приходни квитанционни кочани или частично използуваните се записват в графите "отчетени".

(4) В партидата за приходните квитанции всеки кочан се записва на отделен ред, като се посочват датата, на която е получен, номерът и датата на приемателно-предавателната разписка, с която е получен, и серията и номерата на квитанциите, които се съдържат в него.

(5) При предаване на приходните квитанции на събирачите на приходите, на реда, на който е записан кочанът при получаването му, се отбелязват датата, трите имена и длъжностното им наименование и на същия ред получателят се подписва на определеното за това място.

(6) Свършените приходни квитанционни кочани се връщат в служба "Финанси" непосредствено след внасянето на събраните по тях приходи, като в партида на съответния ред се отбелязва датата на връщането и лицето, което съхранява свършените (отчетените) ценни книжа, се подписва.

(7) Когато някой от събирачите на приходи бъде уволнен или напусне службата по други причини, от него веднага се изземват всички приходни квитанционни кочани, което се отбелязва в книгата за отчитане движението на ценните книжа. В графата "забележка" за иззетите изцяло или частично използувани приходни квитанционни кочани се отбелязват поредните номера, под които са презаписани наново в приход.

(8) Върнатите изцяло неизползувани приходни квитанционни кочани се записват наново на приход. Презаписват се наново на приход и кочани, оито са използувани частично, като в графата "серия и номер" се отбелязват само номерата на неизползуваните квитанции. Презаписаните изцяло или частично неизползувани кочани се дават на други събирачи на приходи по установения ред.

(9) Таксовите квитанции с определена стойност се водят на отделни партиди по стойности. Всеки кочан се записва на отделен ред, като се отбелязват серията и номерата на квитанциите и се предават на събирачите на приходи по реда за приходните квитанции. В графите "отчетени" вместо подпис се отбелязват номерата и датата на вносните бележки или на приходните квитанции, срещу които са внесени сумите.

(10) По реда на предходната алинея се записват и всички други ценни книжа с определена стойност, с изключение на таксовите марки "Народни съвети" и "Курортен фонд". За тях в книгата за движението на ценните книжа се открива обща партида, в която записват стойностно таксовите марки при получаването им.

(11) В графите "отчетени" вместо подпис се отбелязват номерата и датата на вносните бележки или на приходните квитанции и сумите, внесени по тях.


Раздел VII.
Временни заеми, субсидии и вноски

Чл. 87. (1) Когато поради сезонност или по други причини бюджетните приходи се окажат недостатъчни за посрещане на неотложни бюджетни разходи, недостигът се покрива от временни безлихвени заеми, отпускани по реда, установен с Наредбата за изпълнение разходната част на държавния бюджет (Изв., бр. 67 от 1958 г.).

(2) Получателят открива отделни партиди на получените заеми, в които се записват източникът, датата на получаването, срокът на връщането и размерите на заемите. В тях се отразява и връщането им.

(3) Отпусналият заемите също води партиди, в които записва източника, датата на отпускането, срока за връщането и размерите на заемите. В тях се отразява и възстановяването им.

(4) В края на годината партидите за получените и отпуснатите заеми се приключват с "нулев остатък".

(5) Отпускането на заеми и субсидии и правенето на вноски между народните съвети и кметствата, които имат бюджет, както и връщането на заеми се извършват с платежни нареждания от и по съответната сметка Бюджетни приходи на народните съвети.

(6) Получените заеми, субсидии и вноски от бюджетни средства от бюджетите на народни съвети и кметствата се записват във ведомостта по чл. 48 или в книгата за приходите по чл. 82 с обикновено мастило, химикал или на машина, респ. върнатите - с червено мастило или число с отрицателен знак.


Глава
РАЗХОДИ

Чл. 88. Социалистическите организации извършват разходи по държания бюджет за дейностите по ред, установен със Закона за съставяне и изпълнение на държавния бюджет,постановления, разпореждания и решения на Министерския съвет и други актове на компетентни органи.


Чл. 89. Планът за разходите на държавния бюджет се отчита, както следва: държавният и републиканският бюджет - от Министерството на финансите, бюджетите на народните съвети - от съответните народни съвети, респ. кметства, които имат бюджет, бюджетът на ДОО - от управление ДОО при Централния съвет на Българските професионални съюзи, бюджетът на Съвета за взаимно осигуряване членовете на ТПК - от Съвета за взаимно осигуряване членовете на ТПК, бюджетите на министерствата, комитетите и другите централни ведомства - от съответните ръководители, а планът на подведомствените бюджетни организации - от техните ръководители по реда, установен с чл. 43, ал. 2.


Чл. 90. (1) Министерството на финансите открива кредити с бюджетни нареждания на министерствата, комитетите, другите централни ведомства и стопанските организации, финансирани от републиканския бюджет, по отделно открити бюджетни сметки по раздели, групи, дейности и параграфи в БНБ - Софийски градски клон, за извършване на разходи в клоновете на БНБ по ред, установен с Наредбата за изпълнение разходната част на държавния бюджет.

(2) С бюджетни нареждания по реда на предходната алинея главните и второстепенните разпоредители с бюджетни кредити по републиканския бюджет и главните разпоредители с кредити по бюджетите на народните съвети, респ. кметствата, които имат бюджет, бюджета на ДОО и бюджета на Съвета за взаимно осигуряване членовете на ТПК откриват кредити по отделни бюджетни сметки при съответните клонове на БНБ за извършване на разходи от тях и от третостепенни разпоредители с кредити.

(3) Министерството на финансите - Централна дирекция за пенсионно осигуряване, ежемесечно открива кредити с бюджетни нареждания по отделно открити сметки в окръжните клонове на БНБ на окръжните дирекции за пенсионно осигуряване за изплащане на пенсиите.

(4) През годината Министерството на финансите, главните и второстепенните разпоредители с кредити могат да закриват кредити с бюджетни нареждания. На 31 декември неусвоените кредити в БНБ се закриват служебно.

(5) Откритите кредити се отчитат на книги (партиди) по раздели, групи, дейности, параграфи, а за някои параграфи - по подразделенията им. Записванията се правят на основание бюджетните нареждания за откриване на кредити. Допуска се бюджетните учреждения, финансирани от бюджетите на народните съвети и по група втора "Социално-културни дейности по бюджетите на ДОО и на Съвета за взаимно осигуряване членовете на ТПК", да отчитат откритите кредити по обща сума, отразявана в бюджетните нареждания за отделните дейности.

(6) Приключването на месеца, тримесечията и годината се извършва с натрупване.


Чл. 91. (1) Извършените разходи на основание платежни нареждания, нареждания-разписки и други платежни документи, подписани от разпоредителите с кредити и от главните счетоводители, се отчитат на книги (партиди) в отделни графи, както откритите кредити, по реда, определен в ал. 5 на предходния член, при което не се допуска отчитане с обща сума.

(2) В рамките на календарна (бюджетна) година, ако се установи, че неправилно са изплатени суми, те се възстановяват по сметката, от която са изплатени, при което се възстановява и кредитът.

(3) Откритите бюджетни кредити и извършените касови разходи може да се отчитат комбинирано в една книга (партиди), но в отделни графи.


Чл. 92. Отчитането на откритите бюджетни кредити и касовите разходи със счетоводен автомат "Аскота" клас 170 се извършва, както следва:

1. откриват се партиди по раздели, групи, дейности и по отделни параграфи, а за някои параграфи - и по подразделенията им;

2. записванията се правят в отделни графи "дебит - открит кредит" и "Кредит - касов разход" за деня и с натрупване;

3. след всяко записване автоматично се установява разликата в графа "остатък", която е наличност или преразход на бюджетен кредит по съответен параграф или подразделение на параграф.


Чл. 93. (1) Управление "Финанси" при окръжните народни съвети (СОНС) извършва отчитането на бюджетните разходи на някои служби на централни ведомства в окръзите, определени от Министерството на финансите, а БНБ открива на всяка служба отделна сметка за разходите по републиканския бюджет.

(2) Кредити се откриват с бюджетни нареждания от съответните централни ведомства един път на тримесечието в размер до тримесечното разпределение на одобрените кредити по бюджета за годината, като се вземат предвид и остатъците от неизразходваните открити кредити от предходния период.

(3) Окръжните народни съвети (СОНС) представят справка за изпълнение бюджетната сметка на учреждението форма 2Б за тези служби на съответните централни ведомства, тримесечни - до 5-о число на месеца, следващ отчетното тримесечие, а годишни - до 12 януари на следващата година.

(4) Окръжните дирекции за пенсионно осигуряване отчитат на книги (партиди) откритите кредити и изплатените пенсии по ред, установен от Министерството на финансите - Централна дирекция за пенсионно осигуряване.

(5) Окръжните дирекции за пенсионно осигуряване за изплатените пенсии представят в Министерството на финансите тримесечни отчети до 8-о число на следващия месец, а за годината - до 12 януари на следващата година.


Чл. 94. (1) Отделите ДОО при ОС на БПС изискват отчети за извършените разходи от социалистическите организации, на които е утвърден план за дни по болест на един осигурен за първото полугодие до 20 юли, а за годината - до 20 януари на следващата година.

(2) Съветът за взаимно осигуряване членовете на ТПК в сроковете по предходната алинея изисква такива отчети от трудово-производителните кооперации.


Чл. 95. (1) В кметствата, които имат бюджет, но нямат единно бюджетно счетоводство за отчитането на плана и касовите разходи по бюджета, се води разходен дневник. В дневника за всяка бюджетна дейност с отделно одобрена бюджетна сметка се откриват отделни партиди за плана и за касовите разходи. Дневникът се води в два раздела: раздел за отчитане плана на разходите и раздел за отчитане на касовите разходи. За първия раздел е предназначена горната част на страницата, а за втория - долната.

(2) В първия раздел на дневника се записва движението на плана - общо и по параграфи. Най-напред се записва планът за първото тримесечие. За следващите тримесечия планът се записва към първото число на първия месец от настъпването на тримесечието. В последователен ред се записват и увеличенията на плана в графите на съответните параграфи с обикновено мастило, химикал или на машина. В същите графи се записват и намаленията с червено мастило или число с отрицателен знак. В края на всяко тримесечие и на годината на всички графи и партиди се прави сбор с натрупване от началото на годината, при който сумите с червено мастило или число с отрицателен знак се приспадат и се получава уточненият план.

(3) Откриването на кредитите се извършва в рамките на плана за съответното тримесечие до размера на бюджетните приходи. Бюджетните нареждания се подписват с първи подпис от кмета, а с втори - от секретаря, респ. друго длъжностно лице, ако е определено да води отчетността.

(4) Във втория раздел от дневника се записват направените касови разходи по реда на извършването им, поотделно и по съответни параграфи, както и всички разходи на бюджетни средства независимо от начина на плащането им: безкасово или в брой от касата на служба "Финанси" и от подотчетни лица. Записват се също през текущата година и възстановените неправилно или в повече изплатени касови разходи на бюджетни средства по съответните параграфи, но с червено мастило или число с отрицателен знак. В края на всеки месец се правят сборове на всички графи, при които сумите, записани с червено мастило или число с отрицателен знак, се приспадат. Общият сбор на извършените през месеца касови разходи се записват в графата "разход - бюджетни средства" на главната книга.


Глава
ИЗВЪНБЮДЖЕТНИ, ФОНДОВИ И ОБОРОТНИ СРЕДСТВА

Чл. 96. (1) Бюджетните организации се разпореждат и със средства, които не се включват в бюджетите им (бюджетни сметки), определени с Наредбата за изпълнение разходната част на държавния бюджет, като специални, други извънбюджетни и фондови средства. С тези средства се разпореждат длъжностните лица по ал. 5 на чл. 2.

(2) Приходите и разходите на специалните извънбюджетни средства се отчитат по параграфите от единните класификации на държавния бюджет.

(3) На всяко отделно счетоводство за отчитане на бюджетните дейности БНБ открива:

1. обща извънбюджетна сметка, по която се отчитат приходите и разходите от извънбюджетните средства, като депозитни суми, суми по поръчения и др.;

2. отделни сметки за всеки вид специални и фондови средства, за които се одобряват приходно-разходни сметки.

(4) Извънбюджетните и фондовите средства се отчитат на книги (партиди), в които за приходите се откриват партиди общо за постъпленията по сметки в банките и по отделни видове приходи по разпоредители със средства, отчитани от едно счетоводство, а ако някои видове приходи имат и подразделения - и по подразделенията им отделно за всеки вид извънбюджетни и фондови средства.

(5) Записванията се извършват на основание платежни нареждания, приходни касови ордери и други заменящи ги документи по реда на постъпване на документите с натрупване.

(6) Приключването се прави по месеци, тримесечия и за годината.

(7) За разходите се откриват отделни партиди на ръководители на бюджетни организации с отделно одобрени приходно-разходни сметки за специални (фондови) средства или отделен вид други извънбюджетни средства (депозити, суми по поръчения и др.) по отделни видове разходи, ако имат подразделения, и по подразделенията им или по отделни лица, когато им се изплащат суми по поръчения, връщат депозити и др.

(8) Записванията се извършват на основание разходо-оправдателни документи, подписани от разпоредителите с извънбюджетни (фондови) средства и главните счетоводители.

(9) Приключванията на тримесечията и след това на годината се извършва с натрупване.

(10) Кметства, които имат бюджет, но нямат единно бюджетно счетоводство, отчитат извънбюджетните и фондовите средства в разходния дневник по реда, определен с чл. 95, в отделни партиди в зависимост от източника и целевото им предназначение.

(11) На учебни заведения и други бюджетни организации и на ученически столове и столове към бюджетни организации за производствена дейност се предоставят оборотни средства, за които в клоновете на БНБ се откриват отделни разплащателни сметки, ако са обособени на стопанска сметка. Тези средства се отчитат по реда, установен със съответните отраслови наредби и инструкции.


Глава
КОНТРОЛ

Чл. 97. Контролът по отчитането на плана и изпълнението на приходите и разходите по държавния бюджет и на извънбюджетните организации се осъществява от ръководителите на министерствата, комитетите и другите централни ведомства, народните съвети, кметствата, които имат бюджет, и подведомствените им организации. Те организират и техните специалисти извършват постоянен контрол по отчитането на плана за приходите и разходите на държавния бюджет, постъпленията в негова полза и извършваните касови разходи на държавния бюджет, постъпленията в негова полза и извършваните касови разходи на бюджетни, извънбюджетни и фондови средства.


Чл. 98. Специалисти от министерствата, комитетите, другите централни ведомства и окръжните народни съвети (СОНС) упражняват контрол по правилното и своевременно отчитане на плана и изпълнението на държавния бюджет и на извънбюджетните и фондовите средства, като най-малко един път на годината извършват проверка в подведомствените бюджетни организации. При установени нарушения съставят акт за проверка по отношение на правилното и срочно водене на плана и изпълнението, като дават задължителни указания със срок за отстраняване на допуснатите слабости.


Чл. 99. (1) Текущият контрол върху работата по определянето, събирането и отчитането на данъците, таксите и другите вземания от гражданите се упражнява от началниците на управление "Финанси" при окръжните народни съвети (СОНС) и специалистите по приходи от населението.

(2) Специалистите по приходи от населението при народните съвети извършват внезапни касови проверки на събирачите на приходи - финансови агенти и други лица при народните съвети и кметствата, както и на касиери, касиер-домакини и др. при детски градини, детски ясли и други бюджетни организации.

(3) На всеки събирач на приходи трябва да се извърши най-малко една проверка на полугодие.

(4) Проверките по предходната алинея обхващат получените от събирачите на приходи налични и отчетни (свършени) приходни квитанционни кочани, таксови марки и други ценни книжа и наличността в пари в деня на проверката. След като се установи наличността, проверява се дали тя отговаря на сумите по неотчетените приходни квитанции, продадени таксови марки (неотчетени) и др., правилно ли се съставят приходните квитанции и вносните бележки, в срок ли се отчитат събраните суми, начислява ли се лихва за закъснения за несвоевременно внасяне на данъци, такси и други вземания съгласно Закона за лихвите върху данъци, такси и други подобни държавни вземания. Сверяват се най-малко 10 на сто от издадените копия от приходните квитанции за времето от последната касова проверка.

(5) За неотчетените данъци, такси и други вземания в срок събирачът на приходи се начита с 1 на сто месечна лихва за закъснение съгласно Закона за финансов контрол (Изв., бр. 91 от 1960 г.).

(6) За всяка проверка по ал. 3 се съставя акт, който се завежда във входящия регистър на отдел (служба) "Финанси" при общинския (районния) народен съвет, респ. кметство, което има бюджет, на чиято територия е извършена проверката, където един екземпляр от акта се оставя на съхранение.

(7) Ако при проверката по ал. 3 се установяват липсващи суми, един екземпляр от акта се представя на началника на управление "Финанси" при окръжния народен съвет (СОНС), който от своя страна след преценка го изпраща на териториалната дирекция на държавен финансов контрол за извършване документална ревизия. Едновременно с това се вземат мерки да се внесат липсващите суми.


Чл. 100. Специалистите по приходи от народното стопанство съгласно план, одобрен от началника на управление "Финанси" при окръжния народен съвет (СОНС), и Инструкцията за устройството, задачите и дейността на финансовите органи по народното стопанство на Министерството на финансите извършват проверки на всички вносители за срочното и правилно внасяне и отчитане на приходите от народното стопанство и другите приходи по републиканския бюджет.


Чл. 101. По план, одобрен от началника на управление "Финанси" при окръжния народен съвет (СОНС), специалисти от същото управление най-малко един път на годината извършват проверка в общинските (районните) народни съвети, респ. кметствата, които имат бюджет, и подведомствените им бюджетни организации за срочното и правилно завеждане на книгите (партидите) и другите отчетни форми по тази наредба. Проверяват дали се завеждат своевременно и правилно и дали се отчита правилно движението на плана и касовото изпълнение на приходите и разходите на бюджета и на извънбюджетните и фондовите средства. При установяване неправилно завеждане на книгите и другите отчетни форми се вземат срочни мерки за отстраняване на допуснатите слабости.


Чл. 102. По план, одобрен от ръководствата на министерствата, комитетите, другите централни ведомства и стопанските организации, финансирани от републиканския бюджет, бюджета на ДОО, Съвета за взаимно осигуряване членовете на трудово-производителните кооперации и Централната дирекция за пенсионно осигуряване при Министерството на финансите, се извършва проверка в подведомствените им бюджетни организации по реда на предходния член.


Чл. 103. Управление ДОО при ЦК на БПС и отделите на ДОО при окръжните съвети на БПС упражняват контрол за правилното и срочно отчитане на приходите и разходите по бюджета на ДОО, извършвани от стопански и други организации, а Съветът за взаимно осигуряване членовете на ТПК упражнява контрол на трудово-производителните кооперации по приходите и разходите на бюджета си.


Чл. 104. Органите на Министерството на финансите упражняват контрол за правилното прилагане на тази наредба.


Чл. 105. Документалните ревизии за цялостната дейност по касовото изпълнение на държавния бюджет се извършват в сроковете и при условията, установени от Закона за финансов контрол.


Заключителни разпоредби

Параграф единствен. Тази наредба се издава на основание чл. 21 и 41 от Закона за съставяне и изпълнение на държавния бюджет и отменя Инструкция № 6 по Закона за държавните такси (ИЗВ., бр. 17 от 1953 г.; изм., бр. 88 от 1957 г.), Инструкция № IV-24 от 8.X.1960 г. относно воденето на данъчното счетоводство по държавните приходи, Наредба № IV-40 от 6.XI.1965 г. за водене на сметките на данъкоплатците при селските народни съвети, Инструкция № III-115 от 12.I.1967 г.за отчетността на данъците, таксите и другите държавни вземания в селските народни съвети и изпълнението на бюджетите им (само за отчитането на касовото изпълнение на бюджетните и извънбюджетните средства) (ДВ, бр. 7 от 1967 г.) и Инструкция № III-4200 от 1967 г. за отчетността на данъците, таксите и другите вземания в градските и районните народни съвети (ДВ, бр. 1 от 1968 г.).


Промени настройката на бисквитките