Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 42 от 29.V

НАРЕДБА № 1 ЗА ПРОУЧВАТЕЛНИТЕ И ПРОЕКТНИТЕ РАБОТИ ПО КАПИТАЛНОТО СТРОИТЕЛСТВО

 

НАРЕДБА № 1 ЗА ПРОУЧВАТЕЛНИТЕ И ПРОЕКТНИТЕ РАБОТИ ПО КАПИТАЛНОТО СТРОИТЕЛСТВО

ПРИЕТА ОТ ДЪРЖАВНИЯ КОМИТЕТ ЗА ПЛАНИРАНЕ, ДЪРЖАВНИЯ КОМИТЕТ ЗА НАУКА И ТЕХНИЧЕСКИ ПРОГРЕС, КОМИТЕТА ЗА АРХИТЕКТУРА И БЛАГОУСТРОЙСТВО, ДЪРЖАВНИЯ КОМИТЕТ ЗА СТАНДАРТИЗАЦИЯ, КОМИТЕТА ПО ТРУДА И РАБОТНАТА ЗАПЛАТА И БЪЛГАРСКАТА НАРОДНА БАНКА

Обн. ДВ. бр.58 от 26 Юли 1980г., попр. ДВ. бр.1 от 2 Януари 1981г., изм. ДВ. бр.64 от 13 Август 1982г., попр. ДВ. бр.73 от 17 Септември 1982г., изм. ДВ. бр.6 от 21 Януари 1983г., изм. ДВ. бр.42 от 29 Май 1984г., отм. ДВ. бр.3 от 12 Януари 1988г.

С отпаднало основание.


Раздел I.
Общи положения

Чл. 1. Тази наредба определя реда за извършване на проучвателни и проектни работи и изработване на сметни документации за обектите по капиталното строителство, за тяхното съгласуване, оценяване и утвърждаване и за провеждане на авторския надзор по изпълнението на проектните работи и достигане на проектните технико-икономически показатели.


Чл. 2. Проучването и проектирането са комплекс от целенасочени действия за създаване на система от анализи, модели, схеми, чертежи, технически и икономически изчисления и показатели за обосноваване техническата възможност и икономическата целесъобразност или изгода на модернизацията, реконструкцията и разширението на действуващите или строителството на нови обекти с производствено и непроизводствено предназначение, за развитието на териториите, селищните системи и населените места в съответствие с единните планове за обществено-икономическото развитие на страната.


Чл. 3. (1) (Изм. - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) Проучвателните и проектните работи по капиталното строителство могат да извършват организациите, звената и други, посочени в чл. 31, ал. 1 от Правилника за капиталното строителство (ДВ, бр. 55 от 1980 г.), наречени за краткост "проектант". Главен проектант е организацията, с която инвеститорът е сключил договор за цялостно проучване и проектиране. Като правило главния проектант изработва технологичната част за основното производство или проектите за основните подобекти на строителството.

(2) (Доп. - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) Технологичните, конструкторските и другите звена на стопанските организации и техните поделения могат да извършват архитектурно строително проектиране след разрешение на Министерството на строителството и архитектурата, Комитета за архитектура и благоустройство или на органите по архитектурата и благоустройството при окръжните народни съвети.

(3) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) Възлагането на проучвателни или проектни работи по капиталното строителство на Съюза на архитектите в България или на научно-техническите съюзи се извършва след предварително съгласуване с Министерството, на строителството и архитектурата или с Държавния комитет за наука и технически прогрес с изключение на проучвателните или проектните работи за обекти със сметна стойност под 1 млн. лв. или по модернизация, реконструкция и разширение със срок на изграждане до 12 месеца и финансирани със собствени средства на инвеститорите.


Чл. 4. (Изм. - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) (1) Възлагането на проучвателни и проектни работи се извършва с договор въз основа на утвърдено технико-икономическо задание.

(2) За всяка фаза на проучвателните и проектните работи може да се сключва отделен договор.

(3) Взаимоотношенията между инвеститора и проектанта, респективно между главния проектант и подизпълнителите, се уреждат съгласно Правилника за икономическия механизъм (обн., ДВ, бр. 9-12 от 1982 г.; доп., бр. 30 от 1982 г.) и Правилника за капиталното строителство (обн., ДВ, бр. 55 от 1980 г.: изм. и доп., бр. 101 от 1981 г. и бр. 47 от 1982 г.) и другите нормативни актове, свързани с инвестиционния процес.


Чл. 5. (1) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 64 от 1982 г., попр. - ДВ, бр. 73 от 1982 г., доп. - ДВ, бр. 42 от 1984 г.) В процеса на проучването и проектирането проектантът е длъжен да спазва разпоредбите по планирането, финансирането, кредитирането, проектирането, строителството, териториалното разположение на производителните сили, териториалното и селищното устройство, безопасността и хигиената на труда, пожарната безопасност, опазването на природната среда, организацията и безопасността на движението и други нормативни изисквания.

(2) За отклонение от разпоредбите по ал. 1 проектантът иска писмено разрешение от органа, който ги е утвърдил. Тези разрешения се прилагат към всяка фаза на проучвателните и проектните работи.


Чл. 6. За проучване и проектиране на обектите по капиталното строителство широко да се прилагат унификацията, типизацията, стандартизацията и категоризацията и да се използуват съвременни прогресивни методи, изчислителна техника и средства за изработване, размножаване, съхраняване и търсене на информация, данни и др. с цел да се повишава ефективността на проектантския труд и да се ускорява внедряването на върховите научно-технически постижения и челния опит.


Раздел II.
Проучвателни работи (Предишни раздели II и III - ДВ, бр. 64 от 1982 г.)

Чл. 7. (Изм. - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) (1) Проучвателните работи са перспективните и предварителните проучвания.

(2) Перспективните проучвания се разработват по правило от инвеститора за период, не по-малък от 10-15 години, но могат да се възлагат на проектант чрез договор или конкурс. Резултатите от перспективните проучвания служат за изработване на прогнози, концепции, модели, програми и други разработки, необходими за съставяне на единните планове за социално-икономическото развитие на страната.

(3) На основата на анализа на достигнатото равнище и изучаване ръста на потребностите се обосновават икономическите, суровинните, енергийните, технологичните, трудовите, социалните, организационните и други фактори за перспективното развитие на:

1. отраслите, подотраслите, производствата и дейностите;

2. териториалните единици, селищните системи и населените места.

(4) Резултатите от перспективните проучвания се оформят в доклад. В него се обосновават направените разработки и предложения за:

1. ускореното внедряване на челните наши и чуждестранни научно-технически, социално-организационни и архитектурни постижения;

2. ръста на производството (дейността) от гледна точка на:

а) международното разделение на труда;

б) реализацията на вътрешния и международния пазар;

в) потребностите на взаимносвързаните производства;

г) изискванията на социалната политика;

3. баланс на потребностите и мощностите и определяне специализацията, кооперирането, концентрацията, комбинирането и оптималността на производствата (дейностите);

4. осигуряването със суровини, материали, горива, енергия от местно производство и от внос;

5. осигуреност с трудови ресурси;

6. териториалноустройствени, градоустройствени, архитектурни, естетически, благоустройствени, строителни и други решения;

7. размера на капиталните вложения - общо и по структура, за комплексното изграждане на производствените мощности и на техническата и социалната инфраструктура;

8. избор на целесъобразна възпроизводствена структура на основните фондове чрез реконструкция, модернизация, разширение или ново строителство;

9. равнището на икономическата, социалната и екологичната ефективност.

(5) Когато разработването на перспективните проучвания се възлага на проектанта с договор, в него се конкретизират задълженията и отговорностите на страните за своевременното съставяне или предоставяне на необходимите изходни данни и показатели.


Чл. 8. (1) (Изм. - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) Въз основа на доклада за резултатите от перспективните проучвания или на утвърдени прогнози, концепции, модели, програми и др. инвеститорът съставя предварително технико-икономическо задание за извършване на предварителни проучвания за всеки отделен обект.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) Когато съставянето на предварителното технико-икономическо задание е възложено на проектанта с отделен договор, в него се конкретизират задълженията и отговорностите на страните за своевременното и цялостно съставяне или за предоставянето на необходимите за това отделни данни и показатели.

(3) (Нова - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) В предварителното технико-икономическо задание се посочват:

1. основанието за извършване на предварителни проучвания;

2. анализът на съществуващото положение по отношение на:

а) технологията и организацията на производството;

б) наличните основни фондове и възможност за реконструкцията, модернизацията и разширението им;

в) отчетните данни за икономическите резултати на предприятието, учреждението или заведението за последната година;

г) равнището на концентрацията, специализацията, кооперирането и съвместяването на функции;

д) условията на труда;

3. целесъобразният район или площадки за изграждане на обекта;

4. конструктивните и технологичните особености за новите и усъвършенствувани изделия;

5. изискванията към технологията, организацията на производството, труда и управлението, в това число:

а) ориентировъчната степен на механизация и автоматизация;

б) равнището на концентрацията, специализацията, кооперирането и съвместяването на функции;

в) оптималността на производството или дейността;

г) режимът на работа - общо и по основни цехове или функционални блокове;

6. вероятните източници на доставка на машините, съоръженията и обзавеждането;

7. изискванията към транспортирането на суровините, материалите, кооперираните и договорните доставки, готовата продукция и работния състав;

8. изискванията към градоустройствените, архитектурните, транспортните, обслужващите, ергономичните, инсталационните решения и строителството;

9. данни за инфраструктурата;

10. изискванията за социалната програма на колектива;

11. (доп. - ДВ, бр. 42 от 1984 г.) изискванията за инженерната подготовка на терена, за опазване на околната среда и за организация и безопасност на движението;

12. етапността на изграждане на обекта и сроковете за въвеждане на мощностите;

13. изискванията за безопасността, хигиената на труда и пожарната безопасност и охраната;

14. ориентировъчната сметна стойност - общо и по структурни показатели;

15. челните наши и чуждестранни показатели за технико-икономическата ефективност в съответствие с чл. 320 от Правилника за икономическия механизъм;

16. други специфични показатели за челните постижения за конкретното производство или дейност и нас, в социалистическите страни и в развитите капиталистически страни;

17. други данни и изисквания като: тегло, килограмова цена и серийност на изделията, количество основни строителни материали за единица измерение и др.

(4) (Нова - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) Към предварителното задание се прилагат:

1) програми, утвърдени от съответния министър или ръководител на друго ведомство или от председателя на изпълнителния комитет на окръжния или Столичния народен съвет, както следва:

а) програма-задание за обект с непроизводствено предназначение, който не осъществява стопанска дейност съгласно приложение № 1 след съгласуване с окръжния или Столичния народен съвет;

б) производствена програма за всички останали обекти съгласно приложение № 2 след съгласуване с балансиращия орган;

2. конструктивната и технологичната документация на предвидените за производство усвоени в страната изделия;

3. разрешения от съответните органи за използуване в строителството на дефицитни материали по отделни подобекти.

(5) (Нова - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) Обектите с непроизводствено предназначение се определят съгласно списък - приложение № 3.

(6) (Нова - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) За ново строителство в предварителното технико-икономическо задание не се посочват данните по т. 2 на ал. 3.

(7) (Нова - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) За съответствието на утвърдените с предварителното технико-икономическо задание показатели с челните наши и чуждестранни постижения отговорност носят ръководителите на организацията-инвеститор.


Чл. 9. (Изм. - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) Въз основа на утвърденото предварително технико-икономическо задание се извършват предварителни проучвания, които завършват с технико-икономически доклад за резултатите от предварителните проучвания (ТИДРПП).


Чл. 10. (Отм. - ДВ, бр. 64 от 1982 г.)


Чл. 11. (Изм. - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) Технико-икономическият доклад за резултатите от предварителните проучвания по правило не се разработва за случаите, посочени в чл. 32, ал. 10 от Правилника за капиталното строителство. Когато това се налага, причините се обосновават в предварителното технико-икономическо задание.


Чл. 12. (Изм. и доп. - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) Технико-икономически доклад за резултатите от предварителните проучвания се изработва най-малко в два варианта, всеки от които съдържа обследване и анализ на съществуващото положение и необходимите технически, технологични, организационни, социални, архитектурни и икономически данни и обосновки:

1. за насоките на развитието на производствата, дейностите или обектите от гледна точка на международното разделение на труда и съобразно тенденциите в развитието на световната икономика под влиянието на научно-техническия прогрес;

2. за потребностите на вътрешния и международния пазар;

3. за състоянието на инженерно-внедрителската дейност за изделията в производствените програми и наличността на технологичната и конструктивната документация;

4. характеристика на продукцията и изделията в сравнение с технико-икономическите параметри на най-добрите образци в света;

5. баланс на потребностите и мощностите с определяне и обосноваване на производствените програми на отделните предприятия;

6. за оптимизиране на мощностите на основата на концентрацията, специализацията, кооперирането на производствата и дейностите;

7. за суровинно-енергийните потребности от суровини, материали, горива, енергия и вода и източниците за тяхното осигуряване, изискванията към качеството, обосновка на начина за осигуряване с електроенергия, горива и вода с отчитане на топлоенергийния и водностопанския баланс на съответния район;

8. за осигуреността с трудови ресурси и изискванията към работната сила по професии, квалификация, образование и др.;

9. за икономическата изгода на реконструкцията, модернизацията и разширението на съществуващите мощности вместо ново строителство;

10. за избора на селищната система и населеното място и решаване на социално-икономическите въпроси на развитието им в съответствие с изискванията на Единния териториално-устройствен план на Народна република България и Наредба № 2 за териториалното разположение на обектите по капиталното строителство;

11. за месторазположение на строителната площадка в съответствие с изискванията на нормативните актове за териториалното и селищното устройство;

12. (доп. - ДВ, бр. 42 от 1984 г.) за избор на оптималния организационно-технологичен генерален план на обектите с отчитане на архитектурно-градоустройствените, комуникационните и художествените изисквания и свързването им с околната среда, както и изискванията за организацията и безопасността на движението;

13. за избор на район и определяне обема за жилищно и културно-битово строителство;

14. от инженерно-геоложките и хидрогеоложките проучвания за съответните площадки;

15. (изм. - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) за технологията и организацията на производството, труда и управлението, осигуряващи внедряването на челните наши и чуждестранни научно-технически, социално-организационни и архитектурни постижения в съответните области;

16. за сроковете на строителството и етапността при изграждането и въвеждането на производствените мощности;

17. за основните технико-икономически показатели на вариантните решения в сравнение с нормативните показатели, предвидени за периода на въвеждане на производствените мощности, както и с най-добрите постижения у нас и в напредналите страни в съответните области;

18. за избор на технологично и икономически най-ефективния вариант, въз основа на който следва да се разработят проектите за съответните обекти.


Чл. 13. (1) (Изм. - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) Технико-икономическият доклад за резултатите от предварителните проучвания се разработва за обектите с производствено и непроизводствено предназначение като правило в следните основни части:

1. обща обяснителна записка;

2. районна териториална схема;

3. (изм. - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) генерален план;

4. (нова - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) вертикална планировка;

5. (предишна т. 4 - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) технология и организация на производството със спецификация на машини и съоръжения;

6. (предишна т. 5 - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) архитектурно-строителна част;

7. (предишна т. 6 - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) топлоснабдяване, отопление, вентилация и климатизация;

8. (предишна т. 7 - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) електротехническа част;

9. (предишна т. 8 - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) водоснабдяване и канализация;

10. (нова - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) енергообслужване и енергийна ефективност;

11. (нова - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) контролно-измервателни прибори и автоматика;

12. (нова - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) автоматизация;

13. (нова - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) транспортна част;

14. (нова - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) механизация на вътрешнозаводския транспорт и складовото стопанство;

15. (предишна т. 9 - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) организация на труда и управлението;

16. (предишна т. 10 - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) организация за изпълнение на строително-монтажните работи;

17. (предишна т. 11 - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) геодезични, геоложки, хидрогеоложки и други проучвания;

18. (предишна т. 12 - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) опазване на природната среда;

19. (нова - ДВ, бр. 42 от 1984 г.) организация и безопасност на движението;

20. (нова - ДВ, бр. 64 от 1982 г., предишна т. 19 - ДВ, бр. 42 от 1984 г.) безопасност, хигиена на труда и пожарна безопасност;

21. (предишна т. 13 - ДВ, бр. 64 от 1982 г., предишна т. 20 - ДВ, бр. 42 от 1984 г.) генерална сметка;

22. (предишна т. 14 - ДВ, бр. 64 от 1982 г., предишна т. 21 - ДВ, бр. 42 от 1984 г.) технико-икономическа част.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) Към всяка част, с изключение на тези по т. 1, 10, 20 и 21 от предходната алинея, се разработват сметни документации по окрупнени показатели.

(3) Геодезичните, геоложките и хидрогеоложките проучвания могат да се извършват и като самостоятелни проучвателни работи.


Чл. 14. (Изм. - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) (1) Въз основа на избрания вариант с ТИДРПП инвеститорът разработва технико-икономическо задание за проектиране.

(2) В технико-икономическото задание за проектиране се посочват:

1. основанието за разработване на проектните работи;

2. актуализираните данни по чл. 8, ал. 3, т. 2 с определяне на машините и съоръженията, които ще се използуват по проект;

3. конкретната площадка (площадки) за изграждане на обекта;

4. уточнените изисквания по чл. 8, ал. 3, т. 5;

5. източниците за доставка на машините, съоръженията н обзавеждането;

6. офертни или други данни за техническата характеристика и параметри на машините н съоръженията;

7. окончателните изисквания н данни, посочени в чл. 8, ал. 3, т. 7, 8, 9, 10, 11 и 12;

8. обхватът, окончателната стойност и сроковете за завършване на проектирането на отделните комплекси от етапи, подобекти и натурални видове работи, както и сроковете за поетапното достигане на проектните мощности;

9. окончателната сметна стойност - общо и по структура на капиталните вложения;

10. челните наши и чуждестранни показатели за технико-икономическата ефективност в съответствие с чл. 320 от Правилника за икономическия механизъм;

11. други челни специфични показатели за конкретното производство или дейност;

12. други данни и изисквания.

(3) Към технико-икономическото задание за проектиране се прилагат:

1. програма, утвърдена от съответния министър или ръководител на друго ведомство или от председателя на изпълнителния комитет на окръжния или Столичния народен съвет:

а) за обекти с непроизводствено предназначение, които не осъществяват стопанска дейност съгласно приложение № 1 - след съгласуване с, окръжния или Столичния народен съвет;

б) за всички останали обекти съгласно приложение № 2 - след съгласуване съответно със: Държавния комитет за наука и технически прогрес - по отношение на техническите характеристики на продукцията, стандартизацията и прогресивността и обновяване на изделията; Главното управление по цените към Министерство на финансите - по отношение на цените; Министерството на външната търговия - по отношение на международни цени, износа и експортни цени; окръжния или Столичния народен съвет - по отношение на обемно-градоустройствените решения, както и със съответния балансиращ орган;

2. конструктивната и технологичната документация за всички изделия;

3. разрешения от съответните органи за използуване в строителството на временно наблюдавани дефицитни материали по количества и цени.

(4) Посочените в технико-икономическото задание за проектиране данни и показатели имат задължителен характер и за постигането им с проектните разработки отговарят ръководителите на проектантската организация и на проектантския колектив.

(5) Преди започване на проектирането инвеститорът предоставя на проектанта окончателните технически данни и параметри на машините и съоръженията, договорени при условията на чл. 26, ал. 2 от Правилника за капиталното строителство.


Раздел III.
Проектни работи (Предишен раздел IV - ДВ, бр. 64 от 1982 г.)

Чл. 15. (Изм. - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) (1) С проектните работи се определят окончателната сметна стойност и технико-икономическите показатели на обекта.

(2) Проектните работи се изработват в една фаза - работен проект.

(3) За сложни обекти с разрешение на съответния министър или ръководител на друго ведомство може да се разработва и технически проект.


Чл. 16. (Изм. - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) Работният проект се изработва въз основа на утвърдения вариант по ТИДРПП при задължително спазване на утвърденото технико-икономическо задание за проектиране.


Чл. 17. (1) (Отм. - ДВ, бр. 64 от 1982 г.)

(2) (Изм. - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) В работния проект се допълват и конкретизират получените технически, технологични, икономически и организационни разработки за утвърдения с ТИДРПП вариант в следните насоки:

1. (изм. - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) отразяване предписанията на органите на експертизата;

2. отразяване настъпилите изменения в развитието на научно-техническия прогрес във всички области;

3. окончателно уточняване на всички необходими технологични, технически и икономически данни и показатели;

4. (изм. - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) изработване на графичните материали и подходящ за изпълнението на строителните и монтажните работи мащаб, включително и тези за нестандартните възли, конструкции и детайли с означаване на марките и стандартите за материалите и изделията, сигнатурите на конструктивните елементи, чертежите на детайлите и др.

5. определяне общата сметна стойност на обекта въз основа на сметни документации, разработени по единични цени за строително-монтажни работи и уточнени цени за машините и съоръженията;

6. определяне на проектните технико-икономически показатели за обекта.


Чл. 18. (1) (Изм. - ДВ, бр. 64 от 1982 г., попр. - ДВ, бр. 73 от 1982 г.) Работният проект се състои от следните части:

1. обща обяснителна записка;

2. генерален план;

3. вертикална планировка;

4. технология и организация на производството;

5. (доп. - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) архитектурно-строителна част с обяснителна записка за подобектите на синтеза на архитектурата с монументалните изкуства;

6. отопление, вентилация и климатизация;

7. водоснабдяване и канализация;

8. (доп. - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) електротехническа част и електрообзавеждане и слаботокови съоръжения и инсталации;

(Точка 9 отм. - ДВ, бр. 64 от 1982 г.)

9. (предишна т. 10 - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) контролно-измервателни прибори и автоматика (КИП и А);

10. (предишна т. 11 - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) автоматизация;

11. (предишна т. 12 - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) транспортна част;

12. (предишна т. 13 - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) механизация и вътрешнозаводския транспорт и складовото стопанство;

13. (предишна т. 14, доп. - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) организация на труда и управлението с обяснителна записка за експлоатация, поддържане и ремонт на обекта;

14. (предишна т. 15 - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) опазване на природната среда;

15. (нова - ДВ, бр. 42 от 1984 г.) организация и безопасност на движението;

16. (предишна т. 16, изм. - ДВ, бр. 64 от 1982 г., предишна т. 15 - ДВ, бр. 42 от 1984 г.) безопасност, хигиена на труд безопасност и охрана;

(Точка 17 отм. - ДВ, бр. 64 от 1982 г.)

17. (предишна т. 18 - ДВ, бр. 64 от 1982 г., предишна т. 16 - ДВ, бр. 42 от 1984 г.) генерална сметка;

18. (предишна т. 19 - ДВ, бр. 64 от 1982 г., предишна т. 17 - ДВ, бр. 42 от 1984 г.) технико-икономическа част.

(2) (Отм. - ДВ, бр. 64 от 1982 г.)


Чл. 19. (1) (Изм. - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) Техническият проект се изработва в обем и съдържание, определени с технико-икономическо задание за проектиране, утвърдено от министъра или ръководителя на друго ведомство, разрешил разработването на тази междинна фаза.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) Въз основа на резултатите от утвърдения технически проект се конкретизира технико-икономическото задание за изработването на работния проект.

(Ал. 3 отм. - ДВ, бр. 64 от 1982 г.)

(3) (Предишна ал. 4 - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) Към техническият проект по правило не се разработват проект за организация и изпълнение на строителството (ПОИС), сметни документации, генерална сметка и технико-икономическа част.


Чл. 20. (Изм. - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) (1) За обекти с времетраене на строителството до 18 месеца сметната стойност се определя въз основа на сметни документации и генерална сметка, разработени по подробни количества и единични цени на строително-монтажните работи.

(2) За обекти с времетраене на строителството, по-голямо от 18 месеца, работният проект може да се изпълнява на два или повече проектни етапи, всеки от които, с изключение на последния, обхваща комплекс от етапи, подобекти и натурални видове работи с времетраене на строителството най-малко 18 месеца. Обхватът на отделните комплекси се посочва в технико-икономическото задание за проектиране, като се съобразява с общото времетраене по проекта за организация и изпълнение на строителството и утвърдената обща сметна стойност на обекта.

(3) Сметната стойност на обектите по предходната алинея се определя в следната последователност:

1. за започване строителството на обекта - по генерална сметка, в която първият комплекс е остойностен в съответствие с ал. 1, а останалите - по окрупнени показатели в съответствие с ТИДРПП.

2. крайният срок за остойностяването на всеки един от следващите комплекси по реда на ал. 1 е 6 месеца преди срока на започване на строителството му.

(4) Сметната стойност по работен проект на отделните комплекси не може да надвишава тази, определена с ТИДРПП.


Чл. 21. (1) За многократно повтарящи се обекти, подобекти, съоръжения, конструкции, секции, възли и за обзавеждане на работните места се изработват типове проекти и детайли.

(2) Типовите проекти не могат да се изменят освен при условията и по реда, посочени в съответните актове.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) При прилагане на типови проекти се разработва проект за индивидуализиране на архитектурния образ на обекта и за пригаждането му към терена и околната среда, пътните и жп връзки, електроснабдяването, топлоснабдяването и др. Този работен проект се заплаща отделно.

(4) (Изм. - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) Към типовите проекти за отделни сгради се изработва примерен проект за организация и изпълнение на строителството в съответствие с Наредбата за съставяне на проекта за организация и изпълнение на строителството (необнародвана).

(5) Проектантът, на когото е възложено да приспособи типов проект към местните условия, заедно с нулевия цикъл и сметните документации приспособява и примерния проект за организация и изпълнение на строителството.


Чл. 22. (1) За възстановяване на обекти или части от тях в предишното им състояние се изработват само работни чертежи със сметни документации.

(2) За частични възстановявания и преустройства при съгласие между инвеститора и изпълнителя може да не се съставя работен проект. Работите, които ще се изпълняват, се установяват по вид, количество и стойност с двустранен акт и се заплащат от сумите за непредвидени работи и разходи.


Чл. 23. (1) (Изм. - ДВ, бр. 64 от 1982 г., попр. - ДВ, бр. 73 от 1982 г.) Работен проект за организация и изпълнение на строителството (РПОИС) в съответствие с Наредбата за съставяне на проекта за организация и изпълнение на строителството (необнародвана) от изпълнителя за всички обекти въз основа на утвърден ПОИС съгласувано с главния изпълнител и подизпълнителите.

(2) (Отм. - ДВ, бр. 64 от 1982 г.)


Раздел IV.
Сметна документация и генерална сметка (Предишен раздел V - ДВ, бр. 64 от 1982 г.)

Чл. 24. (1) Сметната документация се състои от (приложение № 4); заглавна страница по образец 1; съдържание на документите по образец 2; обяснителна записка; количествена сметка за строителните и монтажните работи по образец 3; стойностна сметка за строителните и монтажните работи по образец 4; спецификация и стойностна сметка за доставка на машините и съоръженията по образец 5; спецификация и стойност на сметка на предметите за първоначално обзавеждане по образец 6; сборник на цените по индивидуална калкулуфация по образец;

сборна спецификация на материалите по образец 8.

(2) В сметните документации за подобекти, части от подобекти и видове работи, към които се предявяват специфични изисквания, по договореност между инвеститора и проектанта могат да се прилагат и допълнителни данни във форми и образци, отразяващи конкретните специфични особености за съответните подобекти, части от подобекти или видове работи.


Чл. 25. Обяснителната записка към сметната документация съдържа данни и обосновки за:

1. условията, при които ще се извършва строителството, в съответствие с ПОИС (РПОИС);

2. основанията за остойностяването в съответствие с Наредба № 8 за ценообразуването на проучвателната, проектната и строителната продукция;

3. наличието на утежнени условия при изпълнение на строителството;

4. необходимостта от съставяне на цени по индивидуална калкулация;

5. причините, поради които не е възможно спазването на нормативите за механизирано изпълнение на земните и други видове работи;

6. приетите източници, транспортни разстояния и вид на транспорта за доставката на основните строителни материали;

7. други специфични данни и показатели за отделни видове работи.


Чл. 26. Количествената сметка образец 3 се съставя въз основа на графичните материали (чертежи, планове и др.), като количествата на видовете работи се извличат по поредната номерация на тези материали и се залагат по реда и наименованията, определени в сметните норми и ценоразписите.


Чл. 27. (1) Стойностната сметка образец 4 се съставя поотделно за строителните и за монтажните работи въз основа на:

1. количествената сметка образец 3;

2. цени и нормативи в съответствие с Наредба № 8 за ценообразуването на проучвателната, проектната и строителната продукция.

(2) Нормативната рентабилност и допълнителните транспортни разходи по разчленена транспортна схема се определят в съответствие с Наредба № 8 за ценообразуването на проучвателната, проектната и строителната продукция.

(3) Непредвидените работи и разходи и разходите за зимно и временно строителство се начисляват върху общата стойност по нормативи определени в Наредба № 8 за ценообразуването на проучвателната, проектната и строителната продукция и Наредба № 4 за временното строителство и за строителството при зимни условия.

(4) (Изм. - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) В технико-икономическия доклад за резултатите от предварителните проучвания общата стойност в сметка образец 4 се определя по окрупнени показатели, които задължително се обосновават от проектанта по калкулативен път или по аналогия с други изпълнени работни проекти.


Чл. 28. (1) Спецификацията и стойностната сметка образец 5 съдържат количествата и техническите характеристики на машините и съоръженията и остойностяването им в съответствие с Наредба № 8 за ценообразуването на проучвателната, проектната и строителната продукция.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) При модернизация и реконструкция и при модернизация, реконструкция и разширение на основните фондове в сметка образец 5 се включва и стойността на наличните машини и съоръжения по набавни стойности, които се използуват по проекта и подлежат на демонтаж и монтаж. Останалите налични машини и съоръжения не се включват в стойностна сметка образец 5.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) В общата стойност на машините и съоръженията по направления на доставка се включват и разходите за транспорт и доокомплектовка по нормативи, определени с Наредба № 8 за ценообразуването на проучвателната, проектната и строителната продукция (обн., ДВ, бр. 69 от 1980 г.; доп., бр. 93 от 1981 г.).

(4) В общата стойност на машините и съоръженията по сметка образец 5 не се включват разходите за:

1. технологична екипировка, които се определят по нормативи, утвърдени от Държавния комитет за планиране, и се посочват на отделен ред в генералната сметка;

2. (изм. - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) договаряне, доставка, приемане и съхраняване, които се определят по нормативи, съобразно Наредба № 8 за проучвателната, проектната и строителната продукция, и се посочват на отделни редове в генералната сметка в съответствие с Наредба № 7 за проучване и доставка на машини и съоръжения.


Чл. 29. Сметната стойност на предметите за първоначално обзавеждане се определя по спецификация и стойностна сметка образец 6.


Чл. 30. Към сборника на цените по индивидуална калкулация образец 7 се прилагат съответните калкулации за машиносмени на строителната механизация, за цени на строителни и монтажни работи и за цени на материали, разработени в съответствие с Наредба № 8 за ценообразуването на проучвателната, проектната и строителната продукция, като се подписват от проектанта и началника на качествения технически контрол (КТК).


Чл. 31. Сборната спецификация на материалите по образец 8 определя общото количество по видове, типове, стандарти и номенклатури на материалите, конструктивните елементи и изделията, които ще се вложат при изграждането на подобектите, на частите от тях или на видовете работи.


Чл. 32. Образците по приложение № 4 се използуват и за съставяне на сметни документации за временни сгради и съоръжения, когато временното строителство се определя по ПОИС или когато същите се предвиждат допълнително (извън процента за временно строителство) в част III на генералната сметка.


Чл. 33. (1) Сметните документации трябва да бъдат написани на пишеща машина без изтриване, зачерквания и поправки, като се подреждат, номерират и подшиват в отделни папки.

(2) Отделните документи към сметните документации се подписват задължително от съответните длъжностни лица, посочени в образците по приложени № 4.


Чл. 34. (1) Въз основа на стойностните сметки за отделните подобекти, части от подобекти и видове работи се съставя генерална сметка, която определя общата сметна стойност на целия обект.

(2) Когато се предвижда етапно изграждане на обекта, освен общата генерална сметка за обекта като цяло за всеки етап се съставя отделна генерална сметка, определяща неговата сметна стойност.


Чл. 35. (1) За комплексното изграждане на жилищните райони и комплекси се съставя единна генерална сметка.

(2) За всеки етап на изпълнение на отделен район или жилищна група се разработва отделна генерална сметка за комплексното й изграждане.

(3) Генералните сметки общо за района (комплекса) и за отделните етапи съдържат раздели по мероприятия - жилищни сгради, благоустройствени обекти и обекти на комплексното обслужване на населението, като всеки раздел има обща сметна стойност.


Чл. 36. Генералната сметка се състои от:

1. заглавна страница по образец 9, посочен в приложение № 4;

2. съдържание на документите по образец 2, посочени в приложение № 4;

3. обяснителна записка;

4. сметка по образец 10, посочен в приложение № 4;

5. сметко-финансови разчети;

6. справка-разчет за относителния дял на архитектурно-строителната част за обекти от производствената сфера;

7. определяне на лимита за финансиране.


Чл. 37. Обяснителната записка към генералната сметка съдържа кратко описание на особеностите при остойностяването в зависимост от фазата, вариантното решение и етапността на изпълнение на строителството.


Чл. 38. (1) Сметка образец 10 се съставя в съответствие с Наредба № 5 за структурата и отчитането на капиталните вложения и себестойността на проучвателните, проектните, строителните и монтажните работи.

(2) Отделните части и глави към сметка образец 10 се съставят съгласно приложение № 5.

(3) В съответните редове на сметка образец 10 се посочват общите стойности на съответните стойностни сметки към сметните документации.

(4) Сумите за непредвидени работи и разходи се извличат от отделните стойностни сметки към сметните документации и се посочват общо в гл. 10, т. 3 на част I на генералната сметка.

(5) Общата сума за непредвидени работи и разходи се ползува за целия обект в рамките на съответните структурни показатели.

(6) На отделен ред в гл. 1 на част III на генералната сметка се предвижда полагащата се сума за непредвидени работи и разходи за временното строителство извън процента.

(7) Всички разходи по гл. 10 на част I и по всички глави на част II и част III, с изключение на: "непредвидените работи и разходи, които възникват в процеса на строителството" (гл. 10, т. 3 на част I), "допълнителни разходи за строителство при зимни условия" (гл. 10, т. 7 на част I), "издръжка на дирекция на строящия се обект или инвеститорски контрол" (гл. 1, т. 1 на част III) и "разходи за издръжка на строителната организация, когато тя договаря и извършва доставката на машините и съоръженията" (гл. 7 на част III), имат целево предназначение и евентуалната икономия от тях не може да служи за компенсиране на други пропуски и грешки в обекта.

(8) С последните три колони на сметка образец 10 се определят задължително технико-икономическите показатели за капиталоемкост по отделни подобекти, части от подобекти и видове работи, като:

1. единичната мярка се определя като основен характерен измерител за съответния подобект (куб. м, кв. м, м, броя, т и други) и е еднаква за всички негови части и видове работи;

2. показателят за капиталоемкост се получава, като се раздели сметната стойност на подобекта, частта от подобекта или видовете работи на количествените единици, определени въз основа на единичния измерител за подобекта.


Чл. 39. (1) Сметко-финансови разчети се съставят за всички разходи, заложени в гл. 10 на част I и всички глави на част II и част III на генералната сметка, за които не се изисква съставяне на сметни документации.

(2) Сметко-финансовия разчет съдържа:

1. основание за разхода (наредба, инструкция, разпореждане, решение, заповед, други документи);

2. определяне единичния размер на разхода, което се извършва по съответния норматив, а при липса на норматив - по елементи на разходите;

3. определяне количеството (базата) за получаване крайната стойност на разхода;

4. изчисляване сумата на разхода, която следва да се заложи в генералната сметка.

(3) Не се допуска включване в генералната сметка на стойности, които не са обосновани със сметни документации или сметко-финансови разчети.


Чл. 40. Лимитът за финансиране се определя, като от общата сметна стойност на обекта се приспадат:

1. стойността на наличните машини и съоръжения, които се използуват по проекта и са предвидени в сметните документации;

2. вноските за земята, върху която ще се изгражда обекта;

3. разходите за проучване, проектиране и авторски надзор.


Чл. 41. При обработката на сметните документации и генералната сметка с електронноизчислителна техника се допускат обединяването и внасянето на допълнения в посочените в приложение № 4 образци, но без да се променят общият им вид и изискващите се с тях данни.


Раздел V.
Оформяне, контрол и предаване на документациите по проучвателните и проектните работи (Предишен раздел VI - ДВ, бр. 64 от 1982 г.)

Чл. 42. (1) (Изм. - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) Документациите към проучвателните и проектните работи се оформят в съответствие с тази наредба и утвърдените специфични изисквания за обема и съдържанието им по отделни отрасли, подотрасли, производства и дейности.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) Министрите или ръководителите на другите ведомства утвърждават със заповед специфичните изисквания по предходната алинея след съгласуване с органите на държавната експертиза на национално равнище в с Министерството на строителството и архитектурата.

(3) Проучвателните и проектните работи се подписват от съответните отговорни длъжностни лица, както следва:

1. (изм. - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) перспективните проучвания - от съставителите им и от ръководителя на организацията, извършила проучването;

2. (изм. - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) технико-икономическият доклад за резултатите от предварителните проучвания и работните проекти - от проектанта," ръководителя на групата или бригадата, главния проектант, контролния специалист, началника на качествения технически контрол, директора и главния директор;

3. изчисленията на конструкциите и инсталациите - от съставителя, от съответния орган по качествения технически контрол и ръководителя на звеното;

4. (доп. - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) работните чертежи и детайлите - от проектанта, ръководителя на групата, бригадата, ателието, главния проектант, контролния специалист и началника на КТК.


Чл. 43. (Изм. - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) Функциите на органите на качествения технически контрол се осъществяват съгласно Наредбата, за качествения технически контрол на проучвателните и проектните работи (ДВ, бр. 39 от 1973 г.).


Чл. 44. (1) (Предишен текст на чл. 44 - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) Проучвателните и проектните работи се оформят по отделни части и подобекти съгласно чл. 42, ал. 1 от тази наредба.

(2) (Нова - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) Технико-икономическият доклад за резултатите от предварителните проучвания и работният проект за обект с производствено предназначение се разработват по части и съдържание съгласно приложение № 6.

(3) (Нова - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) В частите към работния проект не се включват повторно разчети и обосновки, изведени окончателно в утвърдения ТИДРПП, а само крайните резултати от тях.


Чл. 45. (1) Документацията по проучването и проектирането, напълно комплектувана, се предава на инвеститора, както следва:

1. перспективните проучвания - в 4 екземпляра;

(т. 2 заличена - ДВ, бр. 64 от 1982 г.)

2. (предишна т. 3, изм. - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) предварителни проучвания с ТИДРПП - 5 екземпляра;

3. (предишна т. 4, изм. - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) работен проект - в 5 екземпляра;

4. (предишна т. 5, изм. - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) работни чертежи и детайли - в 5 екземпляра;

5. (предишна т. 6 - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) статистическите, хидравличните, технологичните и другите изчисления - в 2 екземпляра.

(2) Проектантът по споразумение с инвеститора и изпълнителите предава срещу заплащане допълнителни екземпляри от проучвателните и проектните разработки, чертежи и изчисления.

(3) Типовите проекти се предават от проектанта на инвеститора, както следва:

1. изменяемите части на проекта до нулевия цикъл - в 5 екземпляра;

2. за типовите части, които ще се прилагат за първи път - в 5 екземпляра;

3. за всеки следващ типов проект - в 2 екземпляра и още една стойностна сметка за предоставяне в Българската народна банка.


Чл. 46. Инвеститорът предава на главния изпълнител:

1. (изм. - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) предварителни проучвания с ТИДРПП - 2 екземпляра;

2. (изм. - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) работен проект (работни чертежи и детайли) - в 3 екземпляра;

3. статистическите, хидравличните, технологичните и други изчисления - в 1 екземпляр;

4. изменяемите части на типовия проект до нулевия цикъл - в 3 екземпляра;

5. типовите части, които ще се прилагат за пръв път - в 3 екземпляра, 2 от които за строителството и 1 за техническия отдел, който да се използува за всеки следващ обект;

6. за всеки следващ типов проект - в 2 екземпляра и още една стойностна сметка за представяне в БНБ.


Раздел VI.
Утвърждаване на проучвателните и проектните работи (Предишен раздел VII - ДВ, бр. 64 от 1982 г.)

Чл. 47. (1) (Изм. - ДВ, бр. 64 от 1982 г., попр. - ДВ, бр. 73 от 1982 г.) Проучвателните и проектните работи преди предаването им на възложителя се разглеждат от техническия съвет на проектанта, който дава комплексна технико-икономическа оценка за съответствието на разработката с технико-икономическото задание и сключения договор и определя начина на упражняване авторския надзор.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) Проучвателните и проектните работи се смятат за завършени след приемането им от съответните органи на експертизата.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) Не подлежат на разглеждане и приемане от органите на експертизата проучвателните и проектните работи съгласно приложение № 7 и същите работи се считат за завършени, когато са приети по реда на чл. 40, ал. 6 от Правилника за капиталното строителство.

(4) (Отм. - ДВ, бр. 64 от 1982 г.)


Чл. 48. (1) Проучвателните и проектните работи се утвърждават по реда, определен с правилника за капиталното строителство.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) Предложението за утвърждаване на проучвателни или проектни работи от Министерския съвет се прави с доклад от съответния министър, ръководител на ведомство, председател на изпълнителния комитет на окръжния народен съвет или на изпълнителния комитет на Столичния народен съвет, а за обектите по устройството на селищните и извънселищните територии - с доклад от председателя на ИК на ОНС или СНС съвместно с Министерство на строителството и архитектурата.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) Когато проучвателните и проектните работи подлежат на утвърждаване от съответния министър или ръководител на друго ведомство или от председателя на изпълнителния комитет на окръжния или Столичния народен съвет, предложението се прави от ръководителя на организацията-инвеститор.

(4) (Изм. - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) В доклада за утвърждаване на проучвателните или проектните работи се посочват: инвеститорът, проектантът, изпълнителите (ако те са определени), предназначението, мощността (капацитетът) на обекта, общият размер на капиталните вложения, времетраенето на строителството и етапите за изграждането на обекта, основните технико-икономически показатели, технологичното решение и други важни характеристики на проекта.

(5) (Изм. - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) Към доклада за утвърждаване се прилагат:

1. протоколът на техническия съвет, на проектанта;

2. заключителният акт на органите на експертизата;

3. писмените разрешения по смисъла на чл. 5, ал. 2.


Чл. 49. (Отм. - ДВ, бр. 64 от 1982 г.)


Чл. 50. (Отм. - ДВ, бр. 64 от 1982 г.)


Чл. 51. (Отм. - ДВ, бр. 64 от 1982 г.)


Чл. 52. (Изм. - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 6 от 1983 г.) За характеризиране на утвърдените проучвателни и проектни работи за обектите на капиталното строителство се съставят паспорти на проектните технико-икономически данни и показатели по образци, утвърдени от издателите на тази наредба, в две части - карта "А" и карта "Б".

(2) (Нова - ДВ, бр. 6 от 1983 г.) Карта "А" от паспорта се попълва от главния проектант към ТИДРПП или към работния проект при еднофазно проектиране, а карта "Б" се попълва от главния изпълнител и се прилага към протокола на приемателната комисия, назначена по реда на чл. 65 от Правилника за капиталното строителство.

(3) (Нова - ДВ, бр. 6 от 1983 г.) За градоустройствени, лесоустройствени, паркоустройствени и други специфични проучвателни и проектни работи, както и за линейни обекти, обособени самостоятелни съоръжения и други с подобен характер паспортите се съставят по образци, утвърдени от ръководителите на съответните министерства или други ведомства след съгласуване с издателите на тази наредба.

(4) (Предишна ал. 2 - ДВ, бр. 6 от 1983 г.) Проучвателните и проектните работи се считат за утвърдени, когато заглавната страница на генералната сметка и паспорта на проектните технико-икономически показатели са подписани от определените с чл. 33, ал. 2 от Правилника за капиталното строителство ръководители.

(5) (Предишна ал. 3 - ДВ, бр. 6 от 1983 г.) След утвърждаването им паспортите по ал. 1 се представят за регистриране от инвеститора в съответното министерство, друго ведомство, окръжен или Столичния народен съвет и Министерството на строителството и архитектурата. За обекти с производствено предназначение и сметна стойност над 5 млн. лв. копия от утвърдените паспорти се изпращат и във Висшия експертен технико-икономически съвет към Държавния комитет за планиране и Главния експертен технико-икономически съвет при Държавния комитет за наука и технически прогрес.


Раздел VII.
Авторски надзор по изпълнението на строителството (Предишен раздел VIII - ДВ, бр. 64 от 1982 г.)

Чл. 53. Авторски надзор се упражнява задължителна на всички строителни обекти от започването на изграждането им до тяхното въвеждане в експлоатация и достигане на проектните мощности и технико-икономически показатели с оглед на:

1. качествено и икономично изпълнение на строителните и монтажните работи в съответствие с утвърдените проекти и сметни документации, технически условия и изисквания;

2. своевременно и най-рационално решаване на въпросите възникващи в процеса на строителството;

3. разкриване при изпълнението на строителството на допълнителни възможности за снижаване стойността на обекта, съкращаване времетраенето и повишаване ефективността на строителното производство;

4. спазване нормативните срокове за достигане на производствените мощности.


Чл. 54. (1) Авторският надзор се упражнява от инженерно-внедрителската организация - главен проектант. За проектите, изработени от Съюза на архитектите в България, научно-техническите съюзи и висшите учебни заведения, авторският надзор се упражнява непосредствено от тях или те го възлагат с договор на съответната инженерно-внедрителска организация.

(2) За отговорници по авторския надзор се назначават лица измежду съставителите на проекта, а при нужда - и други квалифицирани специалисти на проектанта.

(3) Отговорниците по авторския надзор се определят и назначават най-късно 14 дни преди започване на строителството.

(4) Когато строителството се изпълнява по проекти, изработени от инженерно-внедрителска организация - подизпълнител, авторският надзор върху съответната част се изпълнява от подизпълнителя съгласувано с главния проектант.

(5) Авторският надзор на обекти, изпълнявани по типови или повторяеми индивидуални проекти или с номенклатурни елементи, се упражнява от проектанта, който е приспособил проекта или е приложил номенклатурните елементи.


Чл. 55. Авторският надзор на строителството по приети изменения в процеса на строежа по съответния законов ред се упражнява от съответния проектант, който е изработил първоначалния проект. При нужда главният проектант може да привлича като органи на авторския надзор и предложителите на изменението на проекта. Когато тези лица не са негови служители или служители на съответния проектант, те се привличат като извънщатни сътрудници, като заплащането им се осигурява от средствата за авторския надзор.


Чл. 56. (1) Когато организацията - главен проектант в страната, е изработила работен проект въз основа на разработки от чуждестранна проектантска организация, авторският надзор се упражнява от проектанта на работния проект. При нужда проектантът се консултира с чуждестранната проектантска организация, като условията за тези консултации се уговарят между инвеститора и чуждестранния проектант.

(2) Когато проучвателните и проектните работи за обекта са извършени от чуждестранна проектантска организация (главен проектант) съвместно с инженерно-внедрителски организации в страната, авторският надзор се упражнява от последните под ръководството на главния проектант от чужбина.

(3) Авторският надзор на обекти, проектирани в чужбина, сметните документации на които са изработени в страната, се упражнява от чуждестранния проектант съгласно договора.


Чл. 57. (1) Съобразно характера и сложността на обектите авторският надзор е постоянен или периодичен.

(2) Постоянният авторски надзор на местостроежа се упражнява за големи и важни за народното стопанство обекти и се ръководи от дирекция за изграждане на обекта. За неговото упражняване на местостроежа се създава група от специалисти съобразно нуждите на обекта, която се ръководи от главния проектант.

(3) на специалистите-проектанти от групата за постоянен авторски контрол не се възлагат производствени задачи през времето, когато са на местостроежа.

(4) Главният проектант на обекта и групата специалисти могат да се включват със заповед на съответния министър, ръководител на ведомството или председател на изпълнителния комитет на ОНС и на СНС в състава на дирекцията за изграждане на обекта и са подчинени на нейния ръководител по въпросите, свързани с координиране проектирането на обекта и с оперативното решение на проектните въпроси, възникнали по време на строителството.

(5) Периодичен авторски надзор се упражнява по всички останали обекти.


Чл. 58. Органите по авторския надзор са длъжни:

1. преди започване на строителството да разяснят на органите на инвеститорския контрол, на техническите ръководители и на изпълнителите проектите с всички характерни елементи и детайли;

2. след извършване на изкопните работи или част от тях да проверяват почвените условия на местостроежа за установяване съответствието им на проектните решения. За целта се съставят и подписват съвместно с органите на инвеститора и изпълнителя протоколи за получените резултати, като при нужда изискват да се извършат и инженерно-геоложки изследвания или експертизи;

3. да контролират спазването на утвърдените проекти и сметни документации и да не допускат отклонения от тях;

4. да контролират изпълнението но всички строителни и монтажни работи в съответствие с техническите правила, условия и изисквания;

5. да контролират своевременното предаване на допълнителни проекти и детайли и други проектни материали, необходими за строежа;

6. да решават своевременно въпроси, възникнали в процеса на строителството;

7. да нанасят и отразяват в процеса на строителството направените по установения ред изменения на проектите и сметните документации;

8. да проверяват системно протоколите на изследователските институти, лаборатории и др. за качеството на материалите, конструкциите, специалните заварки и др.;

9. да приподписват съставените от строителната организация и подписани от техническия ръководител на обекта изпълнителни чертежи. Тези чертежи се предават от изпълнителя на инвеститора, който ги съхранява и представя при приемането на обекта.


Чл. 59. (1) Органите по авторския надзор имат право:

1. да нареждат отстраняването в определен срок: на лошокачествено извършени строителни и монтажни работи, вложени в строежа или доставени на местостроежа нестандартни или недоброкачествени материали, конструкции и други строителни елементи и допуснати отклонения от утвърдените проекти и сметни документации;

2. когато има съмнения, че материалите, детайлите и други елементи нямат изискваните качества, да нареждат на изпълнителя да ги изпитва лабораторно и в зависимост от получените резултати да допуснат или да забранят употребата им в строежа;

3. при наличност на признаци, че конструктивните елементи нямат изискващата се съгласно утвърдените проекти и стандарти якост да нареждат на изпълнителя да ги изпитва лабораторно или да ги подлага на пробни натоварвания, като разходите по изпитанията, ако елементите и др. се окажат негодни, да са за сметка на изпълнителя, а в противен случай - за сметка на инвеститора;

4. да спират изпълнението на строителството при неизпълнение на нареждания за отстраняване на установени нарушения, като при нужда търсят съдействието на органите на държавния технически контрол и на Министерството на вътрешните работи;

5. да предлагат на инвеститора да не се изплащат лошокачествено извършени строителни и монтажни работи, когато изпълнителят не ги е отстранил или поправил.

(2) При спиране на строителството органите по авторския надзор предписват мерки за най-бързо отстраняване на нарушенията. Когато спирането на строителството се окаже неоснователно, причинените вреди са за сметка на инженерно-внедрителската организация, упражняваща авторски надзор.


Чл. 60. (1) Органите на постоянния авторски надзор водят дневник, в който всекидневно описват състоянието на обекта.

(2) Органите, които извършват периодичен авторски надзор, вписват състоянието на прегледаните работи в заповедната книга на обекта.

(3) В заповедната книга се вписват всички нареждания, дадени от органите на авторския надзор по изпълнение на строителството.


Чл. 61. Лицата, които изпълняват авторския надзор, уведомяват инвеститора, органите на държавния технически контрол и Българската народна банка за установените отклонения от проекта, както и за нарежданията, които са дали във връзка с отстраняването им.


Чл. 62. (1) Нарежданията на органите на авторския надзор във връзка с техническото изпълнение на обекта са задължителни за изпълнителя и инвеститора.

(2) Съгласувано с органите на авторския надзор инвеститорът може да даде нареждания, свързани с изпълнението на утвърдените проекти и сметни документации, другите строителни книжа и действуващите разпоредби.


Чл. 63. Когато при изпълнението на задачите по авторския надзор лицата, които го упражняват, изработват допълнително детайли, скици и др., с които се подобрява качеството на строителството, снижава се стойността или се повишават технико-икономическите показатели на обекта, ако са приети от инвеститора, времето, употребено за това, се отчита като време за изпълнението на авторския надзор на обекта.


Чл. 64. През време на строежа се осигурява свободен достъп на отговорниците по авторския надзор до всички обекти и подобекти.


Чл. 65. (1) Проектантът в кръга на предоставените му права и възложените му задължения по авторския надзор отговаря заедно с изпълнителите за точното и правилното изпълнение на строителните и монтажните работи съобразно утвърдените проекти и сметни документации.

(2) Отговорността за лошокачествено извършени строителни и монтажни работи се носи от изпълнителя.


Чл. 66. (1) Постоянният и периодичният авторски надзор се упражняват въз основа на сключен договор между главния проектант и инвеститора. Средствата за провеждане на авторския надзор се осигуряват от главния проектант.

(2) В договора се определят задълженията на страните за упражняване на авторски надзор, отчитането на работата по неговото извършване, заплащането и др.


Раздел VIII.
Проектиране на комплектни обекти в чужбина (Предишен раздел IX - ДВ, бр. 64 от 1982 г.)

Чл. 67. Предложения за проектиране изцяло или частично пред Държавния комитет за планиране за включване в плана на обектите, които ще се проектират в чужбина изцяло или частично, се правят от съответните министерства или други ведомства.


Чл. 68. Въз основа на плана за проучване и проектиране инвеститорът прави предложение пред организацията-доставчик за договаряне с чуждестранните фирми и организации.


Чл. 69. Организацията-доставчик съгласувано с инвеститора сключва договор с чуждестранните фирми и организации, в който се уреждат взаимоотношенията между страните.


Чл. 70. При съвместно проектиране между български и чуждестранни проектантски организации инвеститорът е длъжен да договори обема на проектирането, което ще се извършва в страната в срокове, определени с график, изработен съвместно от него, инженерно-внедрителската организация и доставчика. Този график доставчикът съгласува предварително с чуждестранната организация.


Чл. 71. (1) Когато договорът за проектиране и за доставка на комплектния обект се сключва преди утвърждаването на плана, инвеститорът прави предложение пред доставчика въз основа на технико-икономическото задание и други разработки, след като получи разрешение от Министерския съвет, ако стойността за проектирането и доставката на машини и съоръжения е над 40 млн. лв., или от Държавния комитет за планиране, ако стойността им е под 40 млн. лв. Въз основа на тези данни доставчикът съвместно или съгласувано с инвеститора договаря с чуждестранните организации обемите и сроковете за проектиране, техническите спецификации на подлежащите на внос и доставка от местно производство машини, съоръжения, апаратура и резервни части за тях, както и техническото съдействие при монтажа и въвеждането на обекта в действие.

(2) Допълненията, измененията и актовете по изпълнението на договорите за проектиране се съставят от доставчика с участието на инвеститора и се приподписват от него.


Раздел IX.
Оценка на проучвателните и проектните работи (Предишен раздел X, загл. изм. - ДВ, бр. 64 от 1982 г.)

Чл. 72. (Изм. - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) Проучвателните и проектните работи се оценяват от органите на експертизата, съответно от организациите-инвеститори в случаите по чл. 47, ал. 3, съобразно изискванията на Правилника за икономическия механизъм, Наредбата за инженерно-внедрителските организации (обн., ДВ, бр. 37 от 1980 г.; изм. и доп., бр. 30 от 1982 г.) и тази наредба.


Чл. 73. (Отм. - ДВ, бр. 64 от 1982 г.)


Чл. 74. (Отм. - ДВ, бр. 64 от 1982 г.)


Чл. 75. (Отм. - ДВ, бр. 64 от 1982 г.)


Заключителни разпоредби

§ 1. Наредбата се издава на основание § 1, ал. 1, т. 1 от заключителните разпоредби на ПМС № 26 от 1980 г. за усъвършенствуване на инвестиционния процес и отменя Наредбата за проучвателните и проектните работи по капиталното строителство (обн., ДВ, бр. 99 от 1973 г.; изм. и доп., бр. 13 от 1975 г. и бр. 47 от 1976 г.), Наредба № ХХ-1 на Министерството на строежите и архитектурата за оценяване качеството на проектите (ДВ, бр. 90 от 1974 г.) и решение № 155 на бившето Министерство на архитектурата и благоустройството и Комитета по цените за съставянето на сметни документации по капиталното строителство (ДВ, бр. 68 от 1972 г.). Наредбата влиза в сила от деня на обнародването й.


§ 2. (Изм. - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) Указания по прилагането на тази наредба дава Министерството на строителството и архитектурата съгласувано с Държавния комитет за планиране, Държавния комитет за наука и технически прогрес и Българската народна банка.


Приложение № 1 към чл. 8, ал. 4, т. 1, буква "а" и чл. 14, ал. 3, т. 1, буква "а"


(Изм. - ДВ, бр. 64 от 1982 г.)



Програма-задание за обект с непроизводствено предназначение, който не осъществява стопанска дейност
 
Утвърждавам:.....................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

(подпис)

.................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

(име, длъжност)

.................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

(дата, година)

 
    Обемно-планировъчни елементи    
Наиме- Капа- площи в кв. м кубатура в кв. м Стой- Числе-
нование цитет застроена разгъната   ност ност
на   в т. ч. в т. ч. в т. ч. на на
обекта   общо съще- нова общо съще- нова общо съще- нова едини- персо-
      ству-     ству-     ству-   ца ка- нала
      ваща     ваща     ваща   паци-  
                      тет  
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13


Приложение № 2 към чл. 8, ал. 4, т. 1, буква "б" и чл. 14, ал. 3, т. 1, буква "б"


(Изм. - ДВ, бр. 64 от 1982 г., попр. - ДВ, бр. 73 от 1982 г.)



Производствена програма за обект..........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
 
Утвърждавам:................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

(подпис)

............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

(име, длъжност)

............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

(дата, година)

 
        Количество Единични цени Обща стойност
          в т. ч.   между- прог- в т. ч.
            износ   народни нозни     износ
      Кратка           цени екс- всич- за стра- за соц. за несоц.
Наиме- Мяр- техни- всич- за стра- за соц. за несоц.     портни ко в ната страни страни
  нова- ка ческа ко ната страни страни     цени хил. лв. (k6 x k9) (k7 x k12) (k8 x k13)
  ние на   харак-               (k5 x k9)      
  продук-   терис-         в лева в рубли в дола- в рубли в дола-        
  цията   тика             ри   ри        
      (БДС,                          
      ГОСТ,                          
      ДИН и                          
      други                          
      между-                          
      народ-                          
      стан-                          
      дарти)                          
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17
1 Сравнима
  продукция -
  общо
1.1 Изделие "А"
1.2 Изделие "Б"
:  
2 Несравнима
  продукция -
  общо
2.1 Изделие "К"
2.2 Изделие "Л"
:  
  Всичко:


(Ново - ДВ, бр. 64 от 1982 г.)


Списък на обектите с непроизводствено предназначение


1. Жилищни сгради.

2. Детски ясли, градини, домове и комбинати.

3. Училища, институти без експериментално-прототипна дейност, самостоятелни физкултурни салони и самостоятелни работилници към професионално-техническите училища и техникумите.

4. Административни сгради, почивни станции, общежития, пансиони и интернати.

5. Хигиенни бани, обществени тоалетни и перални.

6. Магазини, ресторанти, сладкарници, столове, увеселителни заведение, хотели и къмпинги.

7. Читалища и културни домове.

8. Кина, театри, опери и концертни зали.

9. Библиотеки, музеи, постоянни изложбени зали.

10. Студии и киноснимачни павилиони, лаборатории и бази.

11. Болници, инфекциозни павилиони, поликлиники, здравни пунктове, амбулатории и родилни домове.

12. Санаториуми, балнеосанаториуми и профилакториуми.

13. Аптеки и складови бази за лекарствени средства.

14. Спортни и физкултурни сгради и съоръжения, хижи и заслони.

15. Метеорологични станции, астрономически обсерватории н наблюдателници.

16. Ритуални сгради и мемориални обекти.

17. Битови комбинати, сгради за всестранни услуги и цехове за химическо чистене и гладене.

18. Градини, паркове и озеленяване.

19. Корекции на реки, самостоятелна вертикална планировка и реконструкции на улици с широчина на пътното платно до 12 м, тротоари, укрепителни съоръжения за борба със свлачищата и абразията, топлофикационни, водопроводни, канализационни, съобщителни, електромрежи и др. в населените места, площадки и други обекти на благоустройственото строителство с обслужващо предназначение.

20. Бензиностанции, гаражи и паркинги в населените места и др.


Приложение № 4 към чл. 24, ал. 2


(Доп. - ДВ, бр. 64 от 1982 г.)



Образци за съставяне на сметни документации
и генерални сметки за обектите по капиталното
строителство
 
 
Образец 1
 
....................................... Утвърждавам:...................................................................................
(проектантски институт (подпис)
организация)
.........................................................................
Шифър ....................................................................

(име и длъжност)

Фаза ..................................................................
Гр. ......... 19 ..... г.
 
СМЕТНА ДОКУМЕНТАЦИЯ
 
за обект,(подобект, етап, част) ....................................................................................................................................
Инвеститор ......................................................................................................................................
Обща стойност .................................................................................................................................
Сметна стойност .......................................... лв., в т. ч.:
строителни работи: ................... лв., монтажни работи
.........., машини и съоръжения: налични ........................................................................................................
......................... лв. ........, местни .... лв., внос I напр.
............................. лв., внос II напр. .......... лв., други
разходи .................................. лв., по цени и нормативи
от 19 ... г.
 

Главен проектант: ..................................................................................................................................

Н-к отдел: ......................................................................................................................................

Н-к КТК: ........................................................................................................................................

Директор: .......................................................................................................................................

Гр. ................................... 19 ....... г.

Печат

 
Образец 2
 
Съдържание на документите
 
Наименование на документа Страница
по    
ред    
     
     
Съставил: ...........................................................................................................................................................

(подпис)

................................................................................................................................................................

(име и длъжност)

 
Образец 3
Обект ............ шифър ..................... фаза .....................................................................................................................................................................................................
Подобект ............... шифър ............ част ......... лист .........................................................................................................................................................................................
 
Количествена сметка за строителните и монтажните работи
 
№ по № на Наименование Еди- Размери в м Брой на Количества
  чертежа на работите нич-   подобектни-  
      на д ш в те части за еди-  
      мяр- ъ и и   ница общо
      ка л р с      
        ж о о      
        и ч ч      
        н и и      
        а н н      
          а а      
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
                   
                   
                   
                   
                   
                   
                   
                   
КТК: ................................................................................................................................
Проектант: ............................................................................................................

(подпис)

(подпис)
...................................................................................................................................
...................................................................................................................

(име и длъжност)

(име и длъжност)
   


(Изм. - ДВ, бр. 64 от 1982 г.)


Образец 4
Обект ......................... шифър ........... фаза .....................................................................................................................................................................................................................................
Подобект ..................... шифър .......... част ....... лист ...........................................................................................................................................................................................................................
 
Стойностна сметка за строителните и монтажните работи
 
№ от Основание Наименование Еди- К Еди- Обща В т. ч. преки
кол. за на нична о нична стой- разходи за

материали

сметка единична строителните мяр- л цена ност и за механ изиран
              превоз

на земни

              и скал ни маси
  цена и монтажните ка и на   единични общи
    работи   ч        
        е        
        с        
        т        
        в        
        о        
1 2 3 4 5 6 7 8 9
                 
                 
                 
                 
                 
                 

Сума:

...................................
Нормативна рентабилност: 30% от (кол. 7 - кол. 9)
...................................
Допълнителни транспортни разходи по разчленена транспортна схема
...................................
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Обща стойност ...................................................................................................................................................................................................................................................................................
Непредвидени работи и разходи ..................................................................................................................................................................................................................................................................
Зимно строителство ............................................................................................................................................................................................................................................................................
Временно строителство ............................................................................................................................................................................................................................................................................
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Сметна стойност ...............................................................................................................................................................................................................................................................................
 
КТК: .............................................................................................................................................................................................................
Съставил: ........................................................................

(подпис)

(подпис)

   
..............................................................................................................................................................................................................
................................................................................

(име и длъжност)

(име и длъжност)

   
Образец 5
Обект ......................... шифър ........... фаза ............................................................................................................................................................................................................................................................................
Подобект ..................... шифър .......... част ....... лист ..................................................................................................................................................................................................................................................................
 
Спецификация и стойностна сметка за доставка на машините и съоръженията
 
№ по Основание за Наименование и Еди- Ко- Тегло, Еди- Обща стойност
ред единичната техническа нич- ли- в т. ч. нич- на- мест- внос- внос-
  цена характеристика на че-     на лич- ни I II
    на машините и мяр- ство еди- общо на ни   нап- нап-
    съоръженията ка   нич-   це-     рав- рав-
    (тегло, мярка,     но   на     ле- ле-
    модел и др.)               ние ние
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
                       
Сума: ..................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
Транспортни разходи: ...................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
Разходи по преустройство и доокомплектовка: ........................................................................................................................................................................................................................................................................................
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Обща стойност:
Непредвидени работи и разходи .........................................................................................................................................................................................................................................................................................................
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Сметна стойност: ....................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
 
КТК: ....................................................
 
Проектант: ..............................................
 
Съставил: ...................................................
 
(подпис)  

(подпис)

 

(подпис)

 
.......................................................
 
...........................................................
 
..........................................................
 
(име и длъжност)   (име и длъжност)   (име и длъжност)  
           
Образец 6
Обект ......................... шифър ........... фази ......................................................................................................................................................................
Подобект ..................... шифър .......... част ....... лист ......................................................................................................................................................
 
Спецификация и стойностна сметка на предметите за първоначално обзавеждане
 
№ по Основание за Наименование на Еди- Ко- Единична цена Обща
ред единичната предметите, нич- ли- (лв.) стойност
  цена инструменти, на чест-   (лв.)
    мебели, мяр- во    
    пердета, ка      
    посуда и др.        
1 2 3 4 5 6 7
Сума: ..........................................................................................................................................................................................................................
Транспортни разходи до приобектния склад: ...................................................................................................................................................................................
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Обща стойност: ...............................................................................................................................................................................................................
Непредвидени разходи: .........................................................................................................................................................................................................
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Сметна стойност: ...............................................................................................................................................................................................................
 
Проектант: ...............................................................................................
Съставил: ...............................................................................................
(подпис) (подпис)
........................................................................................................
........................................................................................................
(име и длъжност) (име и длъжност)
КТК: .....................................................................................................
 

(подпис)

 
............................................................................................................
 

(име и длъжност)

 
   
Образец 7
 
Обект ......................... шифър ........... фаза ......................................................................................................................................................................
Подобект ..................... шифър .......... част ....... лист ......................................................................................................................................................
 
Сборник на цените по индивидуална калкулация
 
№ по № на Наименование на Единична мярка Единична цена
ред индивидуална индивидуална   (лв.)
  калкулация калкулация    
1 2 3 4 5
 
Съставил: ........................................................................................................................................................................................................................
(подпис)
................................................................................................................................................................................................................................
(име и длъжност)
 
Образец 8
Обект ......................... шифър ........... фаза ..............................................................................................................................................
Подобект ..................... шифър .......... част ....... лист .................................................................................................................................
 
Сборна спецификация на материалите
 
№ по Наименование и Единична мярка Общо количество
ред характеристика    
  на материалите    
1 2 3 4
 
Съставил: ..............................................................................................................................................................................................
(име и длъжност)
 
Образец 9
..............................................................................
Утвърждавам: ...............................................................................................................................................
(проектантски институт, (подпис)
организация)
.........................................................................................................................................................
Шифър ..........................................................................
(име и длъжност)
Фаза ........................................................................
Гр. ............ 19... г.
   
ГЕНЕРАЛНА СМЕТКА
За обект (етап): .............................................................................................................................................................................................................
Инвеститор: ...............................................................................................................................................................................................................
Обща сметна стойност на обекта (етапа) .......................................................................... лв.
съставена по цени и нормативи от 19 .... г.
 
Главен проектант: ...................................................................................................
 
Директор: ...........................................................................................

(подпис)

 

(подпис)

..................................................................................................................
 
.....................................................................................
(име)   (име)
     
Н-к отдел: ...................................................................................................
 
Главен директор: ..................................................................................

(подпис)

 

(подпис)

.....................................................................................................................
 
.........................................................................................................................
(име)   (име)
     
Н-к КТК: .......................................................................................................
   

(подпис)

   
............................................................................................................
   
(име)    
Гр. ............................................................ 19... г.    

Печат

   
     
Образец 10
Ши- Фаза, част и на- Стойност в лв. или хил. лв. Технико-икономи-
по фър именование на под- стро- мон- машини и мин- про- дру- обща чески показатели
ред   обектите и видове- ител- таж- съоръжения но-ге- учв. ги смет- за капиталоем-
    те работи ни ни       ол. и про- раз- на кост
      рабо- рабо- мест- внос- внос- про- ект- ходи стой- еди- ко- еди-
      ти ти ни I II учва- ни ра- и от- ност нич- ли- нич-
          напр. напр.   ния боти чуж-   на честв. на
                    де-   мяр- еди- стой-
                    ния   ка ни- ност
                        ца    
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
 
Част I
........................глава ..................................................... точка ..............................................................................................................................................................................................................................................
Част II
........................глава ..................................................... точка ..............................................................................................................................................................................................................................................
Част III
........................глава ..................................................... точка ..............................................................................................................................................................................................................................................
 
Обща сметна стойност: .............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
Съставил: .............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
(подпис)
........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
(име и длъжност)
 


Приложение № 5 към чл. 38, ал. 2


ГЕНЕРАЛНА СМЕТКА

Част първа

Глава 1. Разходи за подготовка на строителна площадка:

1.1. За събаряне и преместване на заварени сгради и съоръжения.

1.2. За почистване, отводняване, подравняване и заздравяване на строителната площадка.

1.3. За изсичане и изкореняване на дървета, храсти и др.

1.4. За преместване на надземни и подземни съоръжения.

1.5. За оползотворяване на хумуса от площадката или трасето.

Глава 2. Разходи за изграждане на подобектите с основно предназначение.

Глава 3. Разходи за изграждане на подобекти със спомагателно и обслужващо предназначение.

Глава 4. Разходи за изграждане на подобекти на енергийното стопанство:

4.1. Електроснабдителни станции.

4.2. Парнокотелни и термични централи.

4.3. Компресорни станции.

4.4. Трансформаторни подстанции и уреди.

4.5. Нисковолтови и високоволтови електрически въздушни и кабелни мрежи и други подобни.

Глава 5. Разходи за изграждане на подобекти на транспортното строителство и съобщенията:

5.1. Железопътни линии и отклонения.

5.2. Локомотивни и вагонни депа.

5.3. Железопътна сигнализация и съобщения.

5.4. Пътища с трайно предназначение.

5.5. Покрити паркинги и гаражи.

5.6. Автосервизни работилници и бензиностанции.

5.7. Слаботоково стопанство и мрежи извън отделните подобекти и други подобни.

Глава 6. Разходи за изграждане на външни мрежи, проводи и съоръжения:

6.1. Водопроводи, мрежи и съоръжения.

6.2. Канализация, мрежи, съоръжения и пречиствателни съоръжения.

6.3. Топлопроводи, мрежи и съоръжения.

6.4. Електропроводи, мрежи и съоръжения.

6.5. Газопроводи, мрежи и съоръжения и други видове проводи, мрежи и съоръжения.

Глава 7. Разходи за благоустрояване и художествено- декоративно оформяне на района:

7.1. Изпълнение на вертикално планиране и оформяне на района.

7.2. Надземни и подземни дренажи, водопроводни, канализационни, осветителни, озвучителни и сигнални инсталации, светлинно-декоративни ефекти и други подобни.

7.3. Ограждане на района или части от него.

7.4. Озеленяване и създаване на трайни насаждения.

7.5. Изграждане на водни площи.

7.6. Тротоари, пътни настилки, алеи и открити паркинги.

7.7. Спортни площадки, съоръжения и басейни.

7.8. Архитектурно-художествени декоративни елементи и произведения на изкуството.

7.9. Първоначално обзавеждане на благоустройствения район с подвижни елементи - пейки, спортни уреди и други подобни.

7.10. Рекултивация на изоставени трасета на пътища и жп. линии, площадки, кариери, рудници, насипища и др. след завършване на строителството или експлоатацията.

Глава 8. Разходи за жилищното и културно-битовото строителство и за благоустрояване:

8.1. Изграждане на жилищно стопанство към основния обект, както и за необходимите жилища за собствениците, засегнати от строителството на обекта.

8.2. Самостоятелни подобекти, които ще задоволяват културно-битови нужди на работещите в обекта - културни и младежки домове, клубове, кина, профилакториуми, домове за почивка и възстановяване, детски учреждения и занимални, бани, лавки, търговски магазини, покрити спортни зали и басейни, перални и други подобни и административни сгради.

8.3. Благоустрояване на населеното място, което се налага във връзка с нуждите по изграждането и експлотацията на обекта и отделните подобекти, като: направа на улични и тротоарни настилки, водопроводни, канализационни, топлофикационни, газофикационни и електрификационни проводи, мрежи, съоръжения, озеленяване на улици и площадки, направа на градини, външно осветление и подменяне на мрежи и съоръжения.

Глава 9. Разходи за специални работи:

9.1. Отводняване и ерлифтни системи.

9.2. Иглофилтри и шпунтови огради.

9.3. Спускащи се кладенци.

9.4. Кондукторни устройства за болтове и укрепване на болтове във фундаменти.

9.5. Мостове над фундаменти за наливане на бетона.

9.6. Преминаване на кулокранове над пътища.

9.7. Монтаж над изградени фундаменти и други подобни.

Тези разходи се предвиждат отделно, когато не са свързани с основното предназначение на строящите се обекти и подобектите и не са предвидени в сметната документация и в проекта за организация и изпълнение на строителството.

9.8. Строително-монтажни работи за възстановяване на повреди извън района на строителната площадка, произлезли от строителството и прилагането на ПОИС.

9.9. Лабораторни изследвания и изпитване на материали и конструкции, предвидени към проектите, и други подобни.

9.10. Направа на прототипи и модели за специални детайли, предвидени по проектите, и други подобни.


Глава 10. Разходи за други работи:

10.1. Поддържане и почистване на улици, тротоари и района около строителната площадка и извозване на сняг от тях. Разходите за извозване на снега се определят съобразно климатичната характеристика на района.

10.2. Текущо поддържане, почистване и оросяване на пътната мрежа в строителната площадка, както и на цехове и сгради в експлоатация, когато в тях се извършва строителството.

10.3. Непредвидени работи и разходи, които възникват в процеса на строителството.

В тези разходи се включват и разходите за подготовка на кадри без откъсване от производството в размер 0,2 на сто от сметната стойност на строителните и монтажните работи, които се заплащат от сумите за непредвидени работи и разходи.

10.4. Непредвидени работи и разходи, които възникват поради скъсяване на сроковете за изпълнение на строителството.

10.5. Геоложки и геодезични проучвания и други проучвателни работи, които ще се извършват в процеса на строителството.

10.6. Начисления за извършване на строителството при експлоатация на обекта, без да се спират производствените процеси.

10.7. Допълнителни разходи за строителство при зимни условия.

10.8. Премии за предсрочно завършване на строителството.

10.9. Привилегии на обекта, определени с правителствени решения.

10.10. Разходи за всички видове изпитания на машините и съоръженията и 72-часовата проба при експлоатационни условия.

10.11. Разходи за трайна декоративна и монументална украса.

10.12. Разходи за приемане и съхранение на машините и съоръженията.

10.13. Разходи за технологична екипировка.

10.14. Разходи за утежнени условия при реконструкция и модернизация на производствените фондове в промишлеността.

Част втора

Глава 1. Разходи за проучвателни и проектни работи по строителството:

1.1. Възнаграждения за извършване на проучвателни и проектни работи и авторски надзор по изпълнение на строителството.

1.2. Провеждане на конкурси.

1.3. Изучаване на чуждия опит и техническия прогрес.

1.4. Лабораторни изпитвания и изследвания.

1.5. Експертни съвети, експертизи и рецензии.

1.6. Геоложки, геодезични, хидроложки и други проучвания.

1.7. Проучване и купуване на лицензии.

1.8. Изработване на макети.

1.9. Проучване и съставяне на оферти.

1.10. Такси за съгласуване и утвърждаване на проекти, получаване на строителни разрешения и др., определяне на линии, нива и други подобни.

Глава 2. Парични обезщетения за отчуждени и придобити земя, сгради и други основни фондове и такси за използуване на терени във връзка със строителството.

Глава 3. Вноски в бюджета за отчуждени земя, пасища и площи от държавния горски фонд съгласно Закона за опазване на обработваемата земя и пасищата и Закона за горите.

Глава 4. Разходи за преместване на обитатели и имущества от терени, които трябва да бъдат освободени във връзка със строителството.

Глава 5. Обезщетения за вреди, които ще се нанесат при проучването, проектирането и строителството.

Глава 6. Разходи на инвеститора в процеса на изпълнение на строителството:

6.1. Издръжка на дирекция на строящия се обект или на инвеститорския контрол.

6.2. Разходи за привличане на специалисти (наши и чужди) за изясняване на въпроси, свързани с изпълнението на строителните и монтажните работи, и за оказване на техническа помощ.

6.3. Организиране на противопожарна и въоръжена охрана, когато строителството се извършва в райони на обекти в експлоатация, на жп. линии, пътища и др.

6.4. Приемане на обекта, етапа или подобекта и въвеждането му в експлоатация.

Глава 7. Разходи за подготовка на кадри за експлоатацията на строящия се обект.

Част трета

Глава 1. Разходи за временно строителство:

1.1. Разходи, определени в процент от строителните и монтажните работи.

1.2. Разходи извън този процент.

1.3. Разходи, определени въз основа на проекта за организация и изпълнение на строителството на обекти, посочени от Министерския съвет.

1.4. Разходи за почистване на временно използувани телени и приспособяването им за селскостопанско използуване.

Глава 2. Разходи за доставяне на машини, съоръжения, уникални инструменти и пособия във връзка със специални условия за механизираното строителство, с които строителната организация не разполага.

Глава 3. Наем за специални машини, съоръжения, уникални инструменти и пособия, с които строителната организация и инвеститорът не разполагат.

Глава 4. Разходи за доставяне на машини и съоръжения по техника за безопасността на труда, които са необходими при специални условия на строителството.

Глава 5. Наем за машини и съоръжения по техника за безопасността на труда, с които изпълнителите и инвеститорът не разполагат, но са необходими при специални условия на строителството силно запрашване, наличие на отровни газове, силикозоопасни, йонизиращи вещества, особено опасни и високи места и други подобни).

Глава 6. Разходи и други работи във връзка с организацията на строителството:

6.1. Ограждане и разграждане на сгради, обекти и съоръжения, които се експлоатират в процеса на строителството.

6.2. Възстановяване на основни сгради и съоръжения на обекта за предвиденото им предназначение, които са били използувани като временни сгради и съоръжения, съгласно проекта за организация и изпълнение на строителството.

6.3. Направа и разваляне на временна хидроизолация, когато това се изисква по технологията за изпълнение на монтажните или други работи.

Глава 7. Разходи за издръжка на строителната организация, когато тя договаря и извършва доставката на машините и съоръженията.

Със сумата на тези разходи се намаляват полагащите се нормативно средства за издръжка на инвеститорския контрол, предвидени в т. 6.1. на част II на генералната сметка.


Приложение № 6 към чл. 44, ал. 2


(Предишно приложение № 3, загл. изм. - ДВ, бр. 64 от 1982 г., попр. - ДВ, бр. 73 от 1982 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 42 от 1984 г.)


Примерно съдържание на частите на технико-икономическия доклад за резултатите от предварителните проучвания (ТИДРПП) и на работния проект за обект с производствено предназначение


I. Общата обяснителна записка съдържа:


1. (доп. - ДВ, бр. 64 от 1982 г., попр. - ДВ, бр. 73 от 1982 г.) Основание за разработката на ТИДРПП. Вид на строителството (ново строителство, разширение, реконструкция и модернизация).

2. (изм. - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) Основни данни по технико-икономическото задание.

3. Район и строителна площадка.

4. Кратко изложение на основните проектни решения.

5. Крайни резултати за приетите: мощност, специализация, коопериране, режим на работа, състав и структура на предприятието, машиноемкост и трудоемкост, степен на механизация, автоматизация, електронизация и роботизация, вид и количество на суровините, материалите и енергията, работен състав, производствени площи, тип и организация на производството, организация на труда и управлението, мероприятия по безопасност на труда и опазване на природната среда и др.

6. (изм. - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) Времетраене за изграждане и усвояване на производствените мощности до комплекси и етапи.

7. (изм. - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) Обосновка на общата сметна стойност и анализ на технико-икономическите показатели по варианти.

8. (нова - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) Предложение за избор на вариант за утвърждаване с технико-икономическо задание.


II. (нова - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) Районна териториална схема.


1. Обяснителна записка с кратки данни най-малко за три площадки със стойността на земята и източници за захранване с електроенергия, водопровод, канализация, топлофикация, транспортни връзки и др. при ново строителство, а при разширение, модернизация и реконструкция - данни за съществуващата площадка.

2. Териториална схема с означение на предлаганите площадки.


III. (Предишна част II - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) Част "Генерален план" съдържа:


1. Обяснителна записка с данни за: общата характеристика (размерите и границите) на площадката, възможностите за разширение, обвързаността в хоризонтално и вертикално отношение на подобектите въз основа на функционалните им връзки, транспортните връзки, осигуряването на правопоточност на производствените процеси и рационална схема на товаропотоците и човекопотоците и др.

2. Основни показатели на генералния план.

3. Чертежи в подходящ мащаб с нанесени: сгради, съоръжения, пътни връзки, паркинги, входове, стопански дворове, инженерни комуникации и др., обвързани в хоризонтално и вертикално отношение.

4. документи, свързани с узаконяване на площадката.


IV. (Предишна част III - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) Част "Вертикална планировка" съдържа:


1. Обяснителна записка с данни за: релефа на терена, комуникациите и алейните мрежи, водоснабдяване, канализация и отводняване на терена, нивелачни и нивелетни данни, решения на вертикалната планировка и др.

2. Тахиметрична снимка.

3. Ситуационен план на обекта.

4. Надлъжни и напречни профили.

5. (нова - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) Количества на земните маси и транспортни схеми;

(т. 6 заличена - ДВ, бр. 64 от 1982 г.)

6. (предишна т. 7 - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) Сметна документация.


V. (Предишна част IV - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) Част "Технология и организация на производството" съдържа:


1. Утвърдена производствена програма.

2. Производствени програми за отделните производствени подразделения.

3. Характеристика и обосновка на приетите технологични процеси и сравнение със съвременните прогресивни технологични решения, приети във водещите в това отношение страни.

4. Степен на специализация, концентрация и коопериране.

5. Определяне разходите на суровини, материали и др. и коефициентите на тяхната използуваемост.

6. Определяне машиноемкостта и трудоемкостта въз основа на техническо нормиране.

7. Изчисляване на необходимите машини и съоръжения и тяхното натоварване.

8. Изчисляване параметрите на автоматичните, технологичните и поточните линии.

9. Определяне пропускателната способност на участъка, цеха и завода като цяло.

10. Определяне степента на механизация, автоматизация, електронизация и роботизация на производството.

11. Спецификация на машините и съоръженията с означаване на всички технически параметри, потвърдени цени и организации-вносители.

12. Определяне площите и планировка на машините и съоръженията с означаване на местата на енергийните консуматори.

13. Определяне типа и формите на организация на основното и спомагателното производство.

14. Организация на инструменталното, ремонтното и другите спомагателни стопанства и на техническия контрол.

15. Задания за конструиране на нестандартните машини и съоръжения.

16. Графични материали в подходящ мащаб, изясняващи схемата на технологичния процес на предприятието, разположението на машините и съоръженията с необходимите разрези и др.

17. Други специфични данни и показатели.

18. Сметна документация.


VI. (Предишна част V - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) Архитектурно-строителна част


1. Обемно-планировъчни решения.

2. Определяне на общата, застроената и разгънатата площ и застроения обем на сградите.

3. Данни и резултати от инженерно-геоложките и хидрогеоложките проучвания.

4. (нова - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) Обяснителна записка за конструктивното решение, сеизмично осигуряване на конструкциите, начини на фундиране, спецификация и количества на готовите стоманобетонни елементи и количество на монолитния стоманобетон, графични материали в подходящ мащаб за архитектурни разпределения, фасади, разрези и др.

(т. 5-8 отм. - ДВ, бр. 64 от 1982 г.)

5. (предишна т. 9 - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) Сметна документация.


VII. (Предишна част VI, загл. изм. - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) Топлоснабдяване, отопление, вентилация и климатизация


1. Документ за разрешена горивна база с означение на характеристиката на горивото.

2. Обяснителна записка за: броя и вида на потребителите, системите на отопление, вентилация и климатизация и вида на енергоизточника.

3. Топлотехнически изчисления за отделните консуматори и комуникации, осигуряващи нормативните санитарно-хигиенни условия и микроклимат в помещенията.

4. Схема на котелните инсталации, когато не се предвижда ползуването на външен топлоизточник.

5. Други специфични данни и показатели.

6. Графични материали в подходящ мащаб.

7. Сметна документация.


VIII. (Предишна част VII - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) Част "Водоснабдяване и канализация" съдържа:


1. Обяснителна записка за начина на водоснабдяване и канализация, за вида на водоизточника и за водопотреблението за производствени, битови и противопожарни нужди.

2. Хидравлични изчисления за определяне основните параметри на хидротехническите съоръжения - помпени станции, начините за третиране на водата, диаметрите на тръбопроводите, избор на съоръженията и основните материали.

3. Данни за чистотата (замърсеността) на третираните води и за други специални изисквания.

4. Графични материали в подходящ мащаб.

5. Сметна документация.


IX. (Предишна част VIII - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) Електротехническата част и електрообзавеждането съдържат:


1. Обяснителна записка за приетите решения на външното електрозахранване и вътрешното електроснабдяване, източници на електроенергия.

2. Изчисления за инсталираната и потребената мощност.

3. Изчисления за използуваемостта на отделните видове машини и съоръжения по електрическа мощност.

4. (доп. - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) Избор и параметри на електрическите съоръжения (трансформатори, трафопостове, електропроводи, гръмозащита, слаботокови уредби и инсталации и др.).

5. Други специфични изисквания.

6. Графични материали в подходящ мащаб.

7. Сметна документация.


Х. (Предишна част IX - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) Част "Енергообслужване и енергийна ефективност" съдържа:


1. Обяснителна записка с кратко описание на консумираната енергия по отделни технологични процеси и за битови нужди.

2. Изчисления за максималната часова и обща годишна консумация на енергия.

3. Обосновка на основните енергоносители.

4. Обща енергийна карта.

5. Схема на основните подстанции и трансформаторни постове.

6. Схеми за топлинните абонатни станции.

7. Топлинна схема на собствения топлоизточник.

8. Денонощни товарови графици за отделните видове енергия.

9. Определяне специфичните разходи за енергия за единица продукция със сравнителен анализ спрямо постиженията в най-напредналите страни.

10. Други специфични данни и показатели.


ХI. (Предишна част X - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) Час "Контролно-измервателни прибори и автоматика" съдържа:


1. Обяснителна записка за определяне местата и операциите за измерване, контрол и автоматика.

2. Изчисления за определяне вида и количеството на контролно-измервателните прибори и автоматичните уреди.

3. Технологична схема за разположението на контролно-измервателните прибори и автоматичните уреди.

4. Други специфични данни и показатели.

5. Сметна документация.


ХII. (Предишна част XI - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) Част "Автоматизация" съдържа:


1. Обяснителна записка за технологичното и организационното равнище на производствения процес.

2. Технологични схеми за управление и регулиране на съоръженията и агрегатите.

3. Изчисления и избор на необходимите средства и съоръжения за автоматизация.

4. Ефективност от предвидената автоматизация, електронизация и роботизация на производството.

5. (изм. - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) Други специфични данни, показатели и графични материали.

6. Сметна документация.


ХIII. (Предишна част XII - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) Транспортната част съдържа:


1. Обяснителна записка с данни за съществуващите транспортни връзки в района, външния товарооборот и приетата организации на транспортната дейност.

2. Избор и изчисления на необходимите транспортни средства и съоръжения (пътища, жп. линии, гари и др.).

3. Графични материали в подходящ мащаб (ситуации, напречни и надлъжни профили и др.).

4. Сметна документация.


ХIV. (Предишна част XIII - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) Част "Механизация на вътрешнозаводския транспорт и складовото стопанство" съдържа:


1. Обяснителна записка с данни за постъпващите суровини и полуфабрикати, готовата продукция, вида на опаковката и начина на транспортиране в съответствие с утвърдената производствена програма.

2. Схема на товаропотоците.

3. (изм. - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) Шахматен ведомост на постъпващите и изходящите товари по отделни складове и цехови.

4. Обосновка и изчисления на необходимите подемни и транспортни средства, складовите площи и обеми (с изключение на тези в цеховете), палетите, стелажите и др.

5. Чертежи на складовете в подходящ мащаб и разположението на транспортните и подемните съоръжения в тях.

6. Схеми за механизация и автоматизация на междуоперационния транспорт.

7. Схема на транспортните инсталации.

8. Други специфични данни и показатели.

9. Сметна документация.


ХV. (Предишна част XIV - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) Част "Организация на труда и управлението" съдържа:


1. Обяснителна записка.

2. Режими на работа и почивка и използуване на работното време.

3. Разделение, коопериране и форми на организация на труда.

4. Организация и обслужване на работните места.

5. Организация и нормиране на труда в съответствие с приетата технология.

6. Определяне числеността и професионално-квалификационния състав на работниците в предприятието.

7. Функции и технология на управление.

8. Организационна структура и численост на управленческия персонал.

9. Избор на информационната система и комплекса от технически средства, организация на собствен или използуване на териториален или друг изчислителен център.

10. Условия на труда, комплектуване, подготовка и повишаване квалификацията на кадрите.

11. Сметна документация за оргтехника и електронноизчислителна техника и обзавеждането на работните места в производството и управленческата дейност.


XVI. (Нова - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) "Организация и изпълнение на строителството".

(Разработва се в съответствие с Наредбата за съставяне на проектите по организация и изпълнение на строителството, издадена от Министерството на строителството и архитектурата.);


XVII. (Нова - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) "Геодезически, геоложки, хидроложки и други проучвания" съдържа:

1. Обяснителна записка с данни за съответното проучване.

2. Графични материали в подходящ мащаб.


ХVIII. (Предишна част XV - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) Част "Опазване на природната среда" съдържа:


1. Обяснителна записка със сведения и данни за наличието на вредности във водите, въздуха и почвата и за фоновата концентрация, съществуващата растителност, благоустройственото състояние и др.

2. Обосноваване на решенията за опазване от замърсяване на околната среда (въздуха, почвата и водите), третиране на твърдите отпадъци, контролиране на шума и миризмите, контролиране качеството на въздуха и водата, повторното използуване на водите, техническото и биологичното възстановяване (рекултивация) на почвата, използуването на хумуса и др.

3. Определяне обема, транспортирането и депонирането на земните маси.

4. Паркоустройство и озеленяване.

5. Графични материали в подходящ мащаб за рекултивацията на почвата, перспективни скици, силуети и профили за паркоустройството и озеленяването и др.

6. Сметна документация.


XIX. (Нова - ДВ, бр. 42 от 1984 г.) Част "Организация и безопасност на движението при пътни обекти" съдържа:

1. Обяснителна записка и обосновка на приетите решения за организацията и безопасността на движението в два раздела: по време на строителството и по време на експлоатацията на обекта, съгласно приета методика от Главното управление на пътищата при Министерството на транспорта.

2. Проект за организацията на движението по време на строителството на обекта. Отбивни маршрути, използувани технически средства, пътни знаци, табели и маркировка.

3. Проект за организацията на движението по време на експлоатацията на обекта. Технически средства, пътни знаци, табели и маркировка.

4. Сметна документация.


XX. (Нова - ДВ, бр. 64 от 1982 г., предишна част XIX - ДВ, бр. 42 от 1984 г.) "Безопасност, хигиена и пожарна безопасност".

(Разработва се в съответствие с инструкцията за нейното съдържание - ДВ, бр. 81 от 1981 г.)


ХXI. (Предишна част XVIII - ДВ, бр. 64 от 1982 г., предишна част XX - ДВ, бр. 42 от 1984 г.) Част "Генерална сметка" - съгласно раздел V.


ХХII. (Предишна част XIX - ДВ, бр. 64 от 1982 г., предишна част XXI - ДВ, бр. 42 от 1984 г.) Технико-икономическата част съдържа:

1. (изм. - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) Основни изходни данни, необходими за разработката.

2. Основни технико-икономически показатели на обекта - мощност, асортимент на продукцията (услугите или дейността) и стойност на строителството.

3. Обосноваване прогресивността на приетите технологични процеси в производството и на машините и съоръженията.

4. Степен на специализация и коопериране на основното и спомагателното производство.

5. Данни за стопанските връзки на проектирания обект с предприятията в отрасъла и в народното стопанство.

6. Обосноваване потребностите от суровини, материали, енергия, вода и работна сила с данни за източниците за осигуряване на тези потребности.

7. Определяне потребностите от жилищно и културно-битово строителство и данни за неговата стойност.

8. Анализ на капиталните вложения по структурни показатели и на основните фондове (налични и нови) по отношение на капиталоемкостта, фондоемкостта, фондовъоръжеността, трудоемкостта и др.

9. (изм. - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) Технико-икономически данни и показатели на избрания вариант, сравнени с аналогичните показатели в предварителното технико-икономическо задание, а при модернизация, реконструкция и разширение - и с показателите на действуващото предприятие.

10. Данни за икономическата ефективност на използуваните в проекта най-нови научно-технически постижения, изобретения, лицензии и патенти.

11. Определяне и анализ на външнотърговската ефективност.

12. Изисквания към другите отрасли на народното стопанство.

13. Сведения и данни за състоянието и необходимостта от развитие на строителната база.


(Нова - ДВ, бр. 64 от 1982 г.) Забележка. Всички изчисления във фаза "ТИДРПП" се правят по методи и начини, приети от проектанта с оглед да се гарантира точността на определените количества и стойности, които в работна фаза не могат да влошават значението си.


Приложение № 7 към чл. 47, ал. 3


(Изм. - ДВ, бр. 64 от 1982 г.)


Списък на проучвателните и проектните работи, които не подлежат на разглеждане от органите на експертизата


1. Пригаждане на типови, разрешени за повторно изпълнение ефективни индивидуални проекти.

2. Проучвателни и проектни работи за обекти с производствено предназначение и сметна стойност до 800 хил. лв. и за обекти с непроизводствено предназначение и сметна стойност до 200 хил. лв.

3. Проучвателни работи със спомагателно предназначение, като геоложки и проучвания, геодезически и картографски работи, лесоустройствени проекти и др., за които като краен резултат не се извеждат самостоятелна сметна стойност и технико-икономически показатели.

4. Проектно-сметни и технически документации за частични преработки или допълнения на утвърдения работен проект, изработени по искане на възложителя или на пусково-приемателната комисия, когато не водят до промяна на първоначално утвърдените технико-икономически показатели.

5. Отделни чертежи за нестандартизирани съоръжения, техническа помощ, заснемане на сгради и съоръжения и други подобни инженерно-внедрителски услуги.

6. Актове за авторски надзор.


Приложение № 8 към чл. 52, ал. 1, т. 1


(Ново - ДВ, бр. 64 от 1982 г., отм. - ДВ, бр. 6 от 1983 г.)


Приложение № 9 към чл. 52, ал. 1, т. 2


(Ново - ДВ, бр. 64 от 1982 г., отм. - ДВ, бр. 6 от 1983 г.)


Промени настройката на бисквитките