Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 3 от 12.I

НАРЕДБА № 4 ЗА ВРЕМЕННОТО СТРОИТЕЛСТВО И СТРОИТЕЛСТВОТО ПРИ ЗИМНИ УСЛОВИЯ

 

НАРЕДБА № 4 ЗА ВРЕМЕННОТО СТРОИТЕЛСТВО И СТРОИТЕЛСТВОТО ПРИ ЗИМНИ УСЛОВИЯ

ПРИЕТА ОТ ДЪРЖАВНИЯ КОМИТЕТ ЗА ПЛАНИРАНЕ И МИНИСТЕРСТВОТО НА СТРОИТЕЛСТВОТО И СТРОИТЕЛНИТЕ МАТЕРИАЛИ

Обн. ДВ. бр.61 от 5 Август 1980г., отм. ДВ. бр.3 от 12 Януари 1988г.

С отпаднало основание.


Раздел I.
Общи положения

Чл. 1. Под временно строителство по смисъла на тази наредба се разбират изграждането на временни сгради и съоръжения с производствено и културно-битово предназначение, приспособяването и реконструкцията на сгради и съоръжения за същата цел, а също извършването за разходи, свързани със строителното производство и културно-битовите нужди на производствените, инженерно-техническите и административно-стопанските работници на строителните организации.


Чл. 2. Временното строителство се извършва с предвидените в генералната сметка средства, определени, както следва:

1. процент от общата стойност на строителните и монтажните работи;

2. по индивидуален проект за организация и изпълнение на строителството - за обекти при особено сложни условия на строителството с решение на органа, който утвърждава сметната стойност на обекта.


Чл. 3. Проектантите, инвеститорите и изпълнителите са длъжни неотклонно да полагат грижи за намаляване на разходите за временни сгради и съоръжения чрез своевременно изграждане на предвидените в проектите постоянни сгради и съоръжения и предоставянето им на строителните организации за ползуване до въвеждането в редовна експлоатация на обекта, етапа или подобекта.


Чл. 4. (1) Временните сгради и съоръжения принадлежат на изпълнителя. До завършване на основното строителство те не се включват в основните фондове и за тях не се внасят амортизационни отчисления.

(2) След завършване на основното строителство временните сгради и съоръжения се включват в основните фондове на изпълнителя и за тях се внасят амортизационни отчисления, ако не се ликвидират или не са напълно изхабени.

(3) За временните сгради, построени със средства по индивидуален проект за организация и изпълнение на строителството, и за сградите, построени извън предвидения процент по част III на генералната сметка, след завършване на основното строителство изпълнителят възстановява определената възвръщаема стойност на инвеститора от средствата си за временно строителство. При поискване от инвеститора изпълнителят му ги предоставя срещу заплащане по цена, не по-висока от възвръщаемата стойност. Когато тези сгради и съоръжения са извън територията, принадлежаща на инвеститора, и той е отказал тяхното купуване, изпълнителят може да ги продава или предава безвъзмездно и на друга организация.

(4) При събарянето на временните сгради и съоръжения стойността от получените материали се отнася към средствата за временно строителство.


Раздел II.
Временно строителство в процент от общата сметна стойност на строителните и монтажните работи

Чл. 5. (1) Разходите за временното строителство се определят по видове строителство в процент от общата стойност на строителните и монтажните работи на обекта съгласно приложение N 1. За всички подобекти, които се изграждат на основната строителна площадка, се определя един процент за временно строителство в зависимост от основния характер на обекта. За подобектите извън основната площадка се приемат процентите за съответния вид строителство. Границите на основната строителна площадка и на площадките на подобектите извън нея се определят с проекта за организация и изпълнение на строителството.

(2) Когато строителството на даден обект се предвижда да се извърши на няколко етапа, изпълняване без прекъсване, се съставя обща генерална сметка за всички етапи, на базата на която се определя процент за временното строителство.

(3) В случаите когато един инвеститор предвижда изграждане едновременно на няколко обекта от един комплекс или комбинат, за който са съставени отделни генерални сметки, при определяне процента за временно строителство се взема сборът на общата сметна стойност на строителните и монтажните работи по генералните сметки на всички обекти.


Чл. 6. (1) Процентите за временното строителство се прилагат за всички обекти, които се изпълняват от строителни и монтажни стопански организации от отрасъл "Строителство" и от производствени единици със строителна дейност, които са поделения на стопански организации от други отрасли.

(2) Когато инвеститорът възложи на изпълнителя да преустройва, довършва или комплектува нови технологични линии, машини и съоръжения, както и да отстранява техни дефекти, заплаща му се временно строителство върху извършените разходи по процента, определен за останалите строителни и монтажни работи на обекта.


Чл. 7. (1) Временното строителство за обекти, изпълнявани по стопански начин, се определя с проекта за организация и изпълнение на строителството. Стойността му не може да бъде по-висока от стойността, определена по съответния процент, включително и разходите по чл. 25 от тази наредба.

(2) В случаите,, когато един обект се изпълнява по стопански начин и чрез възлагане, генералната сметка се съставя в два раздела. В раздела за строителството, което се изпълнява чрез възлагане, се предвиждат средства за временно строителство по размерите на тази наредба, начислени върху сметната стойност на строителните и монтажните работи, изпълнявани чрез възлагане.


Чл. 8. (1) Подизпълнителите получават от главния изпълнител припадащата им се част от предвидените средства за временно строителство по процент, установен по реда на чл. 5, ал. 1 от тази наредба, съобразно обема на изпълняваните от тях строителни и монтажни работи. Начинът и сроковете за получаването на тези средства се определят в договора между подизпълнителя и главния изпълнител съгласно чл. 14 от тази наредба.

(2) Подизпълнителите използуват изградените и предоставените им от главния изпълнител временни сгради и съоръжения, като взаимоотношенията относно използуването и заплащането им се уреждат с договора.


Чл. 9. Когато инвеститорът предоставя на изпълнителя за временно ползуване построени и предадени му сгради и съоръжения от основното строителство или собствени временни сгради и съоръжения, изпълнителят ги използува, като заплаща за тях наем на инвеститора.


Чл. 10. (1) Процентите за временното строителство се прилагат, когато строителството се изпълнява съгласно нормите за времетраене на строителството.

(2) Когато по искане на инвеститора или съгласно правителствени разпоредби се предвижда някои обекти или подобекти да бъдат изпълняване в съкратени срокове в сравнение с нормативните, инвеститорът и изпълнителят определят средствата за допълнителни временни сгради, съоръжения и др., които са необходими в резултат на съкращаване на срока на строителството. Тези средства се определят в договора за строителството и се отразяват в част III на генералната сметка.

(3) Когато по решение на Министерския съвет трябва да се започне подготовка за строителство на обекти без генерална сметка, средствата за временното строителство се прехвърлят на изпълнителя авансово.


Чл. 11. (1) В процентите за временно строителство са включени разходите за подготовката, изграждането, ремонтирането, приспособяването и монтажа на всички временни сгради и съоръжения в границите на строителната (обектовата) площадка, временното селище и строителната и монтажната база, необходими за изпълнението на основното строителство, както и разходите за тяхната ликвидация, а именно:

1. жилища за производствените и инженерно-техническите работници, за административно-стопанския персонал и за техните семейства, столови, кухни, бани, умивални, канцеларии за изпълнителя и инвеститорския контрол, временни санитарни пунктове на строителната площадка, клозети, пропускни и диспечерски будки, лавки, бръснарници, помещения за миене, дезинфекция и сушене на работната облекло, фургони или бараки за събличане и оставяне на дрехите и за отдих през обедната почивка и други подобни;

2. строителни и монтажни работи на бетонови заводи (възли) и силози към тях, варови и мазутни стопанства, трансформаторни постове (без стойността на трансформаторите), въжени линии, приобектни полигони с писти, включително необходимия към тях инвентар (без портални кулокранове, кабелни и други кранове), арматурни и кофражни дворове, дърводелски работилници, рампи и разтоварища на строителни материали, готови елементи и конструкции, всички видове покрити и открити складове и навеси за строителни и монтажни материали, включително и за огнеупорни материали и лаборатории (без обзавеждането им);

3. строителни и монтажни работи на ремонтни бази и механични работилници за текущ ремонт на строителна механизация, навеси за строителни машини, открити стоянки, ковачници, мивки;

4. временни пътища в границите на строителната (обектовата) площадка, автомобилни, нормални жп. линии, подкранови пътища за портални кранове до 3 т и кулокранове до 45 тм за жилищно и културно-битово строителство и до 5 т, съответно 100 тм за останалото строителство (с изключение на изброените в чл. 12 и 13), пешеходни пътеки и огради;

5. водопроводи за производствена и питейна вода, открити резервоари, водни кули, канализационни мрежи, септични ями, утаечни камери (с изключение на изброените в чл. 12 и 13);

6. електрически мрежи "НН" с необходимите компенсационни уредби (с изключение на изброените в чл. 12 и 13), електрически мрежи "ВН" в строителната площадка за машини, които работят с високо напрежение, телефонни и радиофикационни мрежи, диспечерски уредби, телексни апаратури, електрически инсталации в тунелите, без стойността на електрическата енергия;

7. строителни монтажни работи на калориферни и хладилни инсталации, сенници за покриване на стени, бараки за затопляне на добавъчни материали, както и други сгради и съоръжения, необходими за изпълнение на строителството при зимни условия, невключени в процента за зимно строителство;

8. паропроводи (с изключение на изброените в чл. 12 и 13), пропаръчни камери, пещи за топене на битум и асфалт, строителни и монтажни работи на въздухопроводите до тунелите, без амортизационни отчисления за тръбите;

9. поддържане на пътища и временни жп. линии в границите на строителната площадка, които се използуват от изпълнителя;

10. пътни разноски за работниците и служителите при всекидневното им превозване до работното място и обратно на разстояние до 3 км от строителната площадка;

11. оформяне територията за временните сгради и съоръжения без вертикалната планировка;

12. приспособяване на постоянните сгради и съоръжения за нуждите на изпълнителя, както и привеждането им в състояние за предаване след приключване на използуването им;

13. временни нетитулни сгради и съоръжения и инвентарни предмети, изброени в приложение N 3;

14. разходи за съставяне на работните проекти за организация и изпълнение на строителството, включително проектите и сметните документации за временни и постоянни сгради и съоръжения, за изграждането на материално-техническата база на строителството (в размер от 0,1 до 0,5 на сто от сметната стойност на строително-монтажните работи);

15. издръжка на инвеститорския контрол за временно и постоянно строителство, финансирано със средства от временното строителство;

16. наеми, заплащани от изпълнителя за наети сгради и съоръжения, които заместват временните.

(2) Изградените по реда на предходната алинея временни сгради и съоръжения за нуждите на строителството на група обекти (жилищен комплекс, квартал и т.н.) се включват в основните фондове на изпълнителя най-късно 2 години след построяването им, ако не се намират на строителната площадка на някои от тези обекти.


Чл. 12. (1) В процентите за временно строителство не са включени разходите за:

1. временни пътища, жп. линии, електропроводи "НН", телефонни линии (включително абонатната станция), водопроводи за производствена и питейна вода и канализация (включително съоръженията към тях) за всички обекти (включително и линейните), които свързват строителната площадка с пътната, железопътната, електрическата и телефонната мрежа или пощенския клон и водоизточника, електропроводите "ВН" до всички временни трансформаторни постове, както и за тяхното поддържане. При пътното строителство в процента за временно строителство не са включени временните обходни пътища за отклоняване на движението, в случай че реконструкцията на пътя се извършва по цялата му широчина и трябва да се работи без прекъсване на движението;

2. средства за изграждане на складове, площадки и други съоръжения, необходими за складиране, съхраняване и опазване на доставените машини и съоръжения за обекта;

3. временни сгради, съоръжения, пътища, мрежи и други проектирани и строени по искане и за нуждите на инвеститора караулки, пропуски и будки, временни сгради за инвеститорските дирекции и др. без тези по чл. 11, ал. 1, т. 1 от тази наредба;

4. пътища, жп. линии, водопроводи за питейна вода, електропроводи, паропроводи, канализации и телефонни линии до временните жилищни площадки и строителните и монтажните бази, предвидени в идейния проект за организация и изпълнение на строителството;

5. метални инвентарни скели и кофражи, монтажни мачти над 10 т и бандери за вертикален транспорт;

6. разходи за превоз и питейна вода и стойността на машиносмените на агрегатите за производство на електроенергия след приспадане стойността на предвидената в единните цени електрическа енергия, когато инвеститорът не е осигурил водоснабдяване и електроснабдяване на строителната и временната жилищна площадка и на строителните и монтажните бази;

7. транспорт, монтаж, и демонтаж на машините и съоръженията, невключени в цените на машиносмените или на машините и съоръженията, за които няма определени цени на машиносмени в ценоразписа за стойността на машиносмените на строителните машини;

8. подкрановите пътища за кулокранове с товароподемност над 3 т за жилищно и културно-битово строителство и над 1000 тм, съответно 5 т за останалото строителство, както и за кабелкранове над 5 т;

9. преместваеми нормални жп. линии в откритите рудници, проходчески кули - комплект, обикновени и висящи кофражи, висящи работни площадки за прокарване и армиране в минни шахти. Когато минното строителство започва от направени или съществуващи разработки, всички комуникации, необходими за изпълнение на строителството, като електрозахранване с кабели, дековилен релсов път за извозване на скалната маса и за доставяне на материали, технологични тръбопроводи за вентилация, сгъстен въздух, вода и водоотлив, се предвиждат в основния проект до мястото, откъдето започва новата разработка. След окончателното завършване и съоръжаване на вертикалните шахти за продължаване на строителството на хоризонтални разработки, когато в основния проект не са дадени капиталните комуникации по шахтата, като кабели, тръбопроводи за сгъстен въздух, вода, водоотлив и вентилация, следва да се предвидят извън процента за временното строителство;

10. отбивни съоръжения при хидротехническото строителство;

11. щети, причинени от непреодолима сила върху временно строителство, които се заплащат по реда за изплащане щетите на основното строителство;

12. подвижни площадки, антикорозийни цехове, електросилови, взривобезопасни и оросителни инсталации при изграждането на кули, комини и други подобни, когато те не са предвидени да се заплатят отделно в преките разходи;

13. асфалтови бази и приобектни полигони за пътното и мостовото строителство;

14. разходи за временен път, включително дековилен, по протежение на линейните обекти и подобекти, когато не е предвиден път за поддържане на съоръжението;

15. разходи за временни технологични пътища в границите на строителната площадка при изпълнение на земни работи;

16. вертикална планировка на територията на временните сгради и съоръжения. За линейните обекти проектантът определя в строителния генерален план към проекта за организация и изпълнение на строителството връзките с постоянната пътна, водопроводна, електропроводна и други мрежи;

17. пътните разноски за разликата над 3 км при всекидневния превоз на работниците и служителите, ако временното селище или постоянното им местоживеене и строителната площадка, а при линейните обекти - работното място, не са в едно и също населено място.

(2) За разходите по предходната алинея проектантът предвижда средства в част III на генералната сметка въз основа на проекта за организация и изпълнение на строителството и транспортни схеми за превоза на работниците и служителите и съставя работни проекти със сметни документации. Размерът на средствата за превоза на работниците и служителите се доуточнява от изпълнителя и инвеститора при сключване на договора за строителство.


Чл. 13. (1) В процентите за временното строителство са включени разходите, които изпълнителят трябва да направи за временното строителство, при условие, че инвеститорът е осигурил технологична последователност за изграждане на основното строителство.

(2) Когато инвеститорът не е осигурил условия за правилна технологична последователност при изграждането на основното строителство, той заплаща освен предвидените средства по процента за временното строителство и онези временни сгради и съоръжения, които са необходими при създадените условия на работа и се построяват вместо сградите и съоръженията от основното строителство, като пътища, жп. линии, водопроводна и канализационна мрежа, електрически мрежи "НН" и "ВН", телефонни линии, както и връзките им с принадлежащите към тях съоръжения.

(3) В процентите за временно строителство са включени разходите, които изпълнителят прави за изграждането на по-големи мощности и повече разклонения за временното водоснабдяване, електроснабдяване, телефонизация, пътища и други подобни от предвидените постоянни разходи за експлоатация на обекта.


Чл. 14. (1) Средствата за временното строителство се предоставят от инвеститора на изпълнителя въз основа на сключения между тях договор за строителство, както следва:

1. за обекти, изпълнявани в 1 календарна година - 100 на сто при откриване на финансирането на обекта;

2. за обекти, изпълнявани 2 и повече календарни години - 80 на сто при откриване на финансирането на обекта и 20 на сто в началото на втората година. По предложение на изпълнителя в договора за строителство може да се предвиждат и по-малки размери на средствата за временно строителство през първата календарна година.

(2) За обектите, за които в нормите за времетраене на строителството се предвижда допълнителен срок за подготовка и временно строителство, средствата за временно строителство се предоставят от инвеститора на изпълнителя преди започване на подготовката.

(3) Временното строителство се извършва по реда, предвиден в Правилника за капиталното строителство (ДВ, бр. 55 от 1980 г.), и се заплаща от средствата за временно строителство.

(4) получените от изпълнителя средства за временно строителство се водят в отделна парична сметка и се изразходват само за целите, предвидени в тази наредба.

(5) Когато изпълнителят ще изгражда от средствата за временно строителство постоянни жилищни производствени сгради и съоръжения по реда на чл. 16 от тази наредба, необходимите средства се превеждат във фонд "Развитие и техническо усъвършенствуване" преди откриване финансирането на обектите.


Чл. 15. (1) Получените от изпълнителя средства за временно строителство не се вземат пред вид при определяне норматива за оборотните средства и не се отчитат като реализация на строително-монтажна продукция.

(2) Изплатените средства за завършени натурални видове работи по временни сгради и съоръжения се отчитат като приходи от реализация. Изразходваните средства от временно строителство за други цели, като пътни разноски, доставка на малоценни и малотрайни предмети, основни средства и други разходи, които не се отнасят към временните сгради и съоръжения, не се отчитат като приход от реализация.


Чл. 16. Изпълнителят може да изгражда от средствата за временно строителство, включително и от икономиите по тях, постоянни жилищни и производствени сгради и съоръжения, които се включват в основните му фондове.


Чл. 17. (1) Когато общата сметна стойност на строителните и монтажните работи на даден обект бъде увеличена по отношение на стойността, предвидена в първоначално утвърдената сметна стойност на обекта, инвеститорът доплаща на изпълнителя за увеличението полагащите се средства за временно строителство.

(2) При намаляване стойността на строителните и монтажните работи в сравнение с първоначално утвърдената сметна стойност на обекта получените в повече средства за временно строителство се възстановяват въз основа на двустранен протокол между инвеститора и изпълнителя, ако не са изразходвани на обекта.

(3) Когато с увеличение на сметната стойност на строителните и монтажните работи даден обект премине в по-горна група, инвеститорът доплаща разликата за временното строителство по по-високия процент върху целия обем на строителните и монтажните работи на обекта.


Чл. 18. (1) Проектните и сметните документации и финансовите сметки за временните сгради и съоръжения, предвидени в работния проект за организация и изпълнение на строителството за обекти, чието временно строителство се заплаща в процент от сметната стойност, се изработват от проектантските звена към строителните организации или по договореност от главния проектант на обекта. За отделна сграда или съоръжение на стойност до 8000 лв. се съставя проект и финансова сметка, а над тази стойност - проект и сметна документация. За временни сгради и съоръжения се прилагат предимно типове проекти. Не се разрешава да се започва строеж на временни сгради и съоръжения, без да има съставен работен проект за организация и изпълнение на строителството и проекти със сметни документации (финансови сметки) за временните сгради и съоръжения.

(2) Инвеститорските функции при изграждане на временните сгради и съоръжения се упражняват от изпълнителя.


Чл. 19. Строителните организации водят отделни сметки за разходите, извършени за временно строителство, и за разходите за строителство, изпълнявано при зимни условия.


Раздел III.
Временно строителство по индивидуален проект за организация и изпълнение на строителството

Чл. 20. Видът, обемът и сметната стойност на временното строителство по индивидуален проект за организация и изпълнение на строителството се уточняват от изпълнителя и от инвеститора при сключване на договора за строителството. Инвеститорът може да прави промени в проекта само след съгласуване с изпълнителя.


Чл. 21. Инвеститорът е длъжен съобразно нормативите за временни сгради и съоръжения (приложение N 2) да осигури производствени сгради и съоръжения, жилища, културно битови и административни сгради и др. за работниците и служителите на изпълнителя, необходими за изпълнение на строителните и монтажните работи, като предвиди средствата по част III на генералната сметка или предостави жилища, сгради и съоръжения.


Чл. 22. Изпълнителят може да не извършва временното строителство така, както е предвидено по индивидуалния проект за организация и изпълнение на строителството, а да осъществи други мероприятия (настаняване на работници в приспособени сгради, превозването им до обекта и др.), ако не се влошават културно-битовите условия на работниците. В тези случаи на изпълнителя се заплащат фактическите разходи, а направената икономия след приспадане на възвръщаемата стойност се отнася към средствата за временно строителство.


Чл. 23. Основен ремонт на временните сгради и съоръжения по индивидуален проект се извършва от изпълнителя за сметка на инвеститора по споразумение, като необходимите разходи за тази цел се предвиждат в част III на генералната сметка съгласно действуващите нормативи.


Чл. 24. Ценообразуването и заплащането на временното строителство по индивидуален проект за организация и изпълнение на строителството се извършват по реда, установен в Правилника за капиталното строителство и в Наредба N 8 за ценообразуването на проучвателната, проектната и строителната продукция.


Чл. 25. (1) За обектите, за които временното строителство се изпълнява по индивидуален проект, се предвиждат средства за временни нетитулни съоръжения и инвентарни предмети в процент от сметната стойност по част I на генералната сметка, както следва:

1. за хидротехническо строителство и всички видове тунели - 0,13 на сто;

2. за жп. строителство - 0,24 на сто;

3. за минно-капиталните открити и подземни рудници - 0,03 на сто;

4. за монтаж на сглобяеми стоманобетонни конструкции и елементи - 0,10 на сто;

5. за паважни настилки - 0,08 на сто;

6. за всички други строителства - 0,35 на сто;

7. за монтажни работи, мрежи "НН", санитарно-технически инсталации, прибори и др. - 0,06 на сто.

(2) От тези добавки се покриват разходите на изпълнителя за временни нетитулни сгради, съоръжения и инвентарни предмети съгласно приложение N 3.


Чл. 26. Изпълнителят изгражда временните главни външни електропроводи, водопроводи и др. до строителната площадка и разпределителните проводи до отделните подобекти, а за линейните обекти - по цялото им протежение, ако нуждите на строителството го изискват, със средства, предвидени в част III на генералната сметка, а по-нататъшните отклонение от тях до работните места - със средства за временни нетитулни сгради и съоръжения. Разпределителните проводи се построяват на разстояние не по-голямо от 50 м от лицето на сградата, съоръжението и др., успоредно на оста им.


Чл. 27. Наемите за използуваните от изпълнителя сгради и съоръжения за нуждите на строителството и разходите за ремонта и поддържането им, когато не се предвиждат средства за построяване на временни сгради и съоръжения и използуване на подобекти от основното строителство, се включват в част III на генералната сметка.


Чл. 28. Временните сгради и съоръжения, изпълнени по индивидуален проект за организация и изпълнение на строителството, се смятат за етап, приемат се и се изплащат от инвеститора и се предават на изпълнителя за използуване въз основа на приемателен протокол.


Чл. 29. Проектите и сметните документации за временните сгради и съоръжения на обекти, чието временно строителство се финансира въз основа на индивидуален проект за организация и изпълнение на строителството, се изработват от проектантските организации, проектирали основното строителство.


Чл. 30. (1) Временните сгради и съоръженията се предвиждат в проекта за организация и изпълнение на строителството само в случаите, когато не могат да се използуват съществуващите такива сгради в близост на строителната (обектовото) площадка.

(2) Когато е целесъобразно и стопански оправдано, могат да бъдат пригодени за използуване със средства по част III на генералната сметка държавни, обществени, кооперативни и частни постройки, които се нуждаят от ремонт или довършване.


Чл. 31. Временните сгради и съоръжения се строят на самата строителна (обектова) площадка или ако това не е възможно, в близост до нея. Ако тези места са частни или обществени, наемът или обезщетението се заплащат от инвеститора със средства, предвидени в част III на генералната сметка, независимо дали временното строителство се изгражда по процент от общата сметна стойност на строително-монтажните работи или по индивидуален проект.


Чл. 32. (1) Сметната стойност на временните сгради и съоръжения при технико-икономически доклад (ТИД) се определя в съответствие с Наредба N 1 за проучвателните и проектните работи по капиталното строителство (ДВ, бр. 58 от 1980 г.).

(2) Работният проект за организация и изпълнение на строителството се възлага на строителната организация, като за изработването му се предвиждат средства в генералната сметка на обекта, подобекта или етапа.


Чл. 33. (1) В края на стойностната сметка за временните сгради и съоръжения по индивидуален проект за организация и изпълнение на строителството, както и за изградените временни сгради и съоръжения със средства по част III на генералната сметка извън процента за временно строителство се определя възвръщаема стойност на материалите, които ще се получат при ликвидирането на сградите и съоръженията.

(2) Възвръщаемите стойности се определят, както следва:

1. стойността на материалите, получени при събарянето, се установява, като количеството на материалите се умножи по цените им на едро, намалени с 50 на сто. Количеството на материалите, получени след събарянето, се определя в зависимост от срока на експлоатацията на сградите и съоръженията, както следва: до 1 година - 70 на сто, до 2 години - 50 на сто, над 2 години - 30 на сто от количеството по сметните документации. Количеството на дограмата не се намалява, а само цената й на едро се намалява с 50 на сто;

2. стойността на материалите, получени след демонтирането на временните вътрешни и външни водопроводни и канализационни (стоманени и поцинковани) инсталации, се установява, като 80 на сто от количеството на материалите по сметната документация се умножи по цената им след демонтажа, която се определя по процент в зависимост от срока на експлоатацията на инсталацията, както следва:

а) до 1 година - 90 на сто от цената на едро;

б) до 2 години - 80 на сто от цената на едро;

в) над 2 години - 70 на сто от цената на едро;

3. на временните пътища от готови стоманобетонни елементи - като 70 на сто от броя на вложените елементи се умножава по цената им на едро, която се определя в процент в зависимост от срока за времетраене на строежа на подобекта, който обслужва, съгласно графика за изпълнение на строително-монтажните работи, както следва:

а) до 1 година - 90 на сто от цената на едро;

б) до 2 години - 80 на сто от цената на едро;

в) над 2 години - 70 на сто от цената на едро. За временните пътища от баластра с асфалтобетон и трошенокаменна настилка със запечатка възвръщаема стойност не се определя;

4. на временните сгради и съоръжения със стоманени и стоманобетонни сглобяеми конструкции и на временните стоманени конструкции, употребявани при монтажа на машини, съоръжения и конструкции (скеле, платформи, рампи, козли, естакади), възвръщаемата стойност се получава, като се приеме 85 на сто от количеството на материалите, умножено с цените на едро по проценти след демонтажа, които цени се приемат в зависимост от срока на експлоатацията на конструкцията, както следва:

а) до 1 година - 90 на сто от цената на едро;

б) до 2 години - 80 на сто от цената на едро;

в) над 2 години - 70 на сто от цената на едро.

5. обезценяването и изхабяването на подкрановите пътища се извършват по следната таблица:



Nпо Наименование на отделните елементи Изхабя ване и обезценяване
ред на пътя за едн ократно монтиране
    и демо нтиране в процент
    от сто йността на отделните
    елемен ти на пътя в
    зависи мост от срока на
    използ уването  
    -3,5    
    до 4 до 1 допълнително
    месеца година за всяка
        следваща
        година или
        част от
        годината
1. Баластрена призма 33 50 25
2. Релси заедно със      
  скрепителния материал      
  и с напречните стоманени      
  връзки 2 5 5
3. Траверси - всички видове 8 20 20
4. Траверси - всички видове      
  със скрепления от типа геою 4 10 10
5. Тополови подложки 100 100 -

6. стойността на материалите, получени след развалянето на временните трансформаторни постове, електроинсталациите "НН" и "ВН", кабелните инсталации в тунели и слаботоковите инсталации се определя по приложение N 4.


Заключителни разпоредби

§ 1. (1) Постоянните и временните пътища и жп. линии в границите на строителната площадка, използувани от изпълнителя, се поддържат и почистват от него и за негова сметка.

(2) Постоянните и временните пътища, електропроводите, т.т. линии и тръбопроводите, които свързват строителната площадка с пътната и електрическата мрежа, и пътищата за обслужване на строителството на линейни обекти или отделни съоръжения, ако няма задължение за поддържането им от съответните държавни служби, се поддържат от изпълнителя за сметка на непредвидени работи и разходи по генералната сметка. Разходите за поддържане на тези пътища се изплащат въз основа на двустранен акт между инвеститора и изпълнителя.

(3) Основният и текущият ремонт на временните и постоянните пътища през време на строителството се извършват от изпълнителя за сметка на непредвидените работи и разходи по генералната сметка. По същия ред се изплащат и разходите по поддържането и ремонта на постоянните и временните жп. линии извън строителната площадка, предоставени на изпълнителя.


§ 2. При съгласие между страните инвеститорът предоставя на изпълнителя използуването на жилища, столове ,бани, ясли, детски градини, клубове и др. за културно-битово обслужване срещу заплащане от изпълнителя по договаряне.


§ 3. (1) Когато инвеститорът разполага на строителната площадка с жп. линия и локомотив, той осигурява вътрешните превози на изпълнителя, като:

1. дава предназначените за изпълнителя вагони от съответната гара или предавателна площадка до местата за разтоварване и ги връща обратно;

2. разпределя и дава вагони за натоварване и разтоварване и извозва материали по вътрешните жп. линии от определените за това места и до тях съобразно нуждите на строителството.

(2) Когато изпълнителят разполага с локомотиви и вагони, инвеститорът му предоставя използуването на депа, гаражи, ремонтно-механични работилници и др., ако разполага с тях, както и използуването на вътрешните жп. линии, и включва превозите във всекидневния график за движението.

(3) отношенията между инвеститора и изпълнителя по вътрешните превози се уреждат с отделен договор. Инвеститорът отговаря пред СЕ "БДЖ" за опазване на товарите и подвижния състав, както и за престоя на вагоните, предназначени за изпълнителя във вътрешните жп. линии, съгласно разпоредбите за железниците, ако това не е по вина на изпълнителя.

(4) Инвеститорът сключва договор със СЕ "БДЖ" за експлоатация на индустриалния жп. клон съгласувано със изпълнителя. Ако инвеститорът е сключил договор за експлоатация на индустриалния жп. клон преди възлагане на строителството, той уговаря допълнително по същия ред съответните условия съобразно нуждите на строителството.


§ 4. Средства за зимно строителство се определят в процент към сметната стойност на строителните и монтажните работи съгласно приложение N 1.


§ 5. В процентите за строителството, изпълнявано при зимни условия, са включени разходите за: подготвителните работи за зимното строителство, всички необходими и полагащи се разходи във връзка с това строителство, с изключение на строителните и монтажните работи на калориферните инсталации, сенниците за покриване, екраните на стени и др., които са включени в нормите за временното строителство.


§ 6. Върху сумата на средствата за временното строителство, изчислена на базата на съответния процент към сметната стойност на строителните и монтажните работи на основното строителство, в генералната сметка не се начисляват добавки по установения процент за зимно строителство и за инвеститорския контрол.


§ 7. Наредбата се издава на основание § 1, ал. 1, т. 4 от заключителните разпоредби на ПМС N 26 от 1980 г. за усъвършенствуване на инвестиционния процес и влиза в сила от деня на обнародването й.


Приложение N 1 към чл. 5, ал. 1

Приложение N 1 към чл. 5, ал. 1

Норми за временно и зимно строителство



Вид строителство Процент за временно строителство Пс
  -2,3 рт  
  обекти с обща см. стойност на ор
  строително-монтажни работи цо
  -2,3 еи  
  до 8 млн. лв. за над 8 млн. лв. нт
  хидротехн. за хидротехн. те
  строителство строителство л
  -2,3 зс  
  до 15 млн. лв. за над 15 млн. лв. ат
  минно-капитални за минно-кап. в
  работи и нефто- и работи и нефто- зо
  газопроводи и газопроводи и
  -2,3 м  
  до 20 млн. лв. за над 20 млн. лв. н
  останалото за останалото о
  строителство строителство  
1. Хидротехническо строителство:      
а) деривации, събирателни      
канали, включително      
тунели и други      
съоръжения 13,00 15,80 0,60
б) язовири с бетонни стени      
и без ВЕЦ 7,00 13,20 0,80
в) язовири с насипни стени      
със и без ВЕЦ 8,00 13,00 0,80
г) напоителни и отводнителни      
системи, вкл. помпени      
станции и други съоръжения 7,00 7,00 0,50
д) корекция на реки, укрепване      
на дерета, вкл. и съоръжения 4,50 4,50 0,50
2. Заводи, ТЕЦ и подстанции      
(промишлени предприятия)      
над 1,5 млн. лв. 5,40 7,80 0,60
3. Складови бази над 1,5 млн. лв. 5,00 7,00 0,60
4. Пътно и жп. строителство:      
а) горски пътища 7,00 7,00 0,50
б) пътища, вкл. настилките      
в населени и извън населени      
места и мостове извън населени      
места 5,60 8,00 0,50
в) паважи извън населени      
места 2,90 2,90 0,40
г) паважи в населени места 1,95 1,95 0,40
д) мостове, надлези и подлези      
в населени места 4,00 4,00 0,50
е) асфалтови настилки 2,90 2,90 0,30
ж) жп. строителство, вкл.      
електрификация на жп.      
линии, заздравяване на      
жп. линии, мостове и      
преустройство на гари 5,25 6,50 0,50
з) тунели 5,25 6,50 0,50
и) пристанищно строителство 4,50 4,50 0,50
5. Електропроводи "ВН" и мрежи "НН",      
т.т. линии, радиофикации и      
кабелни мрежи, въжени линии 2,90 2,90 0,30
6. Радиорелейни и радиотелевизионни      
станции 5,50 5,50 0,30
7. Външни водопроводи с диаметър      
над 500 мм, нефтопроводи      
и газопроводи, вкл. свързаните      
с тях промишлени сгради и      
съоръжения 5,20 5,20 0,50
8. Писти за летища, вкл. съоръженията      
и аерогарите 5,00 5,00 0,50
9. Минно-капитални подземни и      
открити рудници и съоръжения      
към тях:      
а) за поддържане на мощностите:      
рудници, разкрити без вертикални      
шахти 4,6 5 4,65 0,30
рудници, разкрити с вертикални      
шахти 8, 20 8,20 0,30
б) за ново строителство:      
рудници, разкрити без вертикални      
шахти 5,2 5 8,20 0,50
рудници, разкрити с вертикални      
шахти 9, 00 10,00 0,50
10. Промишлени предприятия и складови      
бази до 1,5 млн. лв. и всяко      
друго строителство, неупоменато      
в т. 1 до 9, независимо от      
стойността му 3 ,30 - 0,70

Забележки. 1. За минно-капиталните работи, подземните и откритите рудници, строителството на които се финансира със средства, предвидени за поддържане на мощности, когато се прокарват нови минни разработки, започващи от повърхността, се прилагат процентите на ново минно строителство. 2. По т. 1, букви "а" до "г" включително, когато обектът представлява комплекс от хидротехнически съоръжения (язовири, деривации, тунели и напоителни системи), временното строителство в генералната сметка се начислява по съответния процент поотделно за язовира, за деривациите и тунелите и за напоителната и отводнителната система, включително помпените станции и другите съоръжения. 3. При изграждането на курортни комплекси, отдалечени от населени места, процентите за временното строителство по т.10 се увеличават с коефициент 1,50. 4. Нормите за строителството, изпълнявано при зимни условия (колона 4 на приложението), се увеличават за строителството, извършвано над 800 м над морското равнище, с определения процент за надбавки при работа над 800 м, съответно над 1200 м, съгласно Наредба N 8 за ценообразуването на проучвателната, проектната и строителната продукция.


Приложение N 2

Приложение N 2 към чл. 21

Нормативи за временни сгради и съоръжения

Нормативите за временни сгради и съоръжения са ориентировъчни с изключение на нормативите за определяне площта, кубатурата и др. за един работник. Освен тях се прилагат нормативите по други правилници. 1. Временни канцеларии. За нуждите на изпълнителите и на инвеститорския контрол на строителната площадка се строят канцеларии за техническия и административния персонал. Размерите на канцелариите се определят от броя на заетите в строителството технически и административни служители. Приема се, че броят им възлиза 12-15 на сто от максималния месечен среден списъчен състав на работниците. Полезната площ на канцелариите се определя, като се пресмята по 4,5 кв. м полезна площ за служител. 2.1. Пропускни контролни будки. Необходимият брой на проходите на строителната площадка се определя по формулата:

А П = -------- . К, В.Т където:

А - брой на работниците в една смяна; В - брой на работниците, които могат да преминават през един проход за 1 час (В = 2 000 души); Т - времетраене на влизането на работниците в строителната площадка

1 (Т = ---- ч);

2

К - коефициент на неравномерността на пристигането на работниците (К = 2).

2.2. Широчината на всеки проход се приема от 1 до 1,10 м, а дължината - от 2,50 до 5 м. 2.3. Площта за помещенията на пазача и отчетника по труда, включително мястото за окачване на таблото за номерата на работниците, в различните обекти е от 8 до 16 кв. м полезна площ и за радиотелефониста допълнително 10 кв. м. 3.1. Будки-караулки. Броят на будките-караулки се приема в зависимост от обема на строителството, от размера и формата на строителната площадка и от други местни условия. 3.2. Площта на застрояването на една будка-караулка е от 1,60 до 1,70 кв. м (неотоплена будка) 4.1. Лавки за продукти. Необходимия брой единични лавки за продукти се определя в зависимост от броя на работниците, както следва:



Брой на работниците в смяна 300 500 1 000 1 500 2000
Брой на единичните лавки          
(с 1 продавач) 1 2 3 5 7
Брой на двойните лавки          
(с 2 продавачи) - 1 2 3 4

4.2. Площта на застрояването на една единична лавка за различните обекти е от 12 до 40 кв. м. 5. Временни трапезарии. Състоят се от помещения за хранене (столова), кухня и складове за продукти, чиито площи се определят, както следва: а) площта на столовата се определя, като се изчислява по 1,20 кв. м полезна площ за столуващ. При хранене на две смени площта на салона се определя наполовина. Броят на столуващите се определя от максималния месечен среден списъчен състав на работниците, като се намалява с 15 на сто за работниците, които не се хранят в трапезарията, хранят се в друга смяна или изобщо отсъствуват; б) площта на кухнята се определя според броя на столуващите в една смяна, независимо дали се хранят наведнъж или на два пъти. Площта на кухнята и складовете се определя по следната таблица:


Брой на столуващите Мярка Кухня Складове Общо
  2      
До 50 м /столуващ 0,30 0,25 0,55
         
  2      
100 м /столуващ 0,30 0,30 0,60
         
  2      
200 м /столуващ 0,20 0,20 0,40
         
  2      
400 м /столуващ 0,15 0,15 0,30
         
  2      
1 000 и повече м /столуващ 0,12 0,12 0,24

За междинен брой столуващи стойностите се намират чрез интерполиране. В така изчислената площ на кухнята е включена и площта на сервизните помещения - офис, подготовка на продуктите, умивални и др. Към всяка кухня трябва да се предвиждат най-малко 2 складови помещения, в едното от които по възможност се инсталира хладилник. 6.1. Временен здравен пункт. Помещенията се предвиждат съобразно следната таблица:


  2      
Наименование на помещението Площ (м ) До 500 От 500 до Над 1 000
    работници 1 000 работници
      работници  
Лекарски кабинет 12 1 1 1§1
        на всеки
        1 000
Зъболекарски кабинет 12 - 1 1
Манипулационна 12 1 1 1
Стая за физиотерапия 20 1 1 1
Аптека 8 - 12 1 1 1
Чакалня 15 - 20 1 1 1
Склад 4 - 5 1 1 1
Клозет с мивка   1 2 2

6.2. Към временните здравни пунктове при повече от 1000 работници се предвиждат по 4 болнични легла на всеки 1000 работници. 6.3. Болничните стаи се оразмеряват най-много за 6 легла, като се осигурява по 5,5 кв. м полезна площ за всяко легло. 6.4. Когато към здравния пункт има болнични легла, предвижда се и стая за дежурен - 8 кв. м, и два килера за бельо с обща площ 6 кв. м. В здравен пункт с повече легла се предвижда отделна стая за изолиране най-малко с 1 легло. 6.5. Работните проекти за организация и изпълнение на строителството за обекти, отдалечени от постоянни здравни заведения (пунктове), се съгласуват с органите на Министерството на народното здраве. 7.1. Клозети. Приема се, че едно клекало (отвор) за мъже се използува в една смяна от 8 часа от 30 мъже. Към всяко клекало се предвижда общ писоар от 0,30-0,40 лин. м. Необходимата площ за построяване на клозета за мъже заедно с писоарите е 1,66 кв. м на отвор, а при кабинно разполагане - 2,50 кв. м. 7.2. Приема се, че едно клекало (отвор) за жени се използува в една смяна от 8 часа от 20 жени. Необходимата площ за построяване на клозети за жени е 1,13 кв. м на отвор, а при кабинно разполагане - 2,50 кв. м. 8. Умивални-перални. За строителните площадки се приема норма 10 работници на канелка. Целесъобразно е умивалните да имат не повече от 15 канелки. Необходимата площ за построяване на умивални до 18 канелки е от 28 до 42 кв. м. 9.1. Душови бани. Необходимият брой душове (Д) се определя по формулата: А . П Д = ---------- . К, Т. Р

където: Д - брой на душовете; А - брой на работниците в една смяна; П - коефициент на посещаемост (П = 0,5; за производство с голямо замърсяване П = 1); Т - продължителност на работата на банята за една смяна (в зависимост от местните условия се приема 1,2 или 3 часа); Р - използуваемост на един душ за 1 час (Р = 8 работници); К - коефициент на неравномерността на посещенията (К = 1,20).

9.2. Площта на помещенията с душови бани в зависимост от броя на душовете се определя по следната таблица:


Брой на душовете Площ на застрояване (кв. м)
2 10
4 15
6 22
8 28
10 32

10.1. Временни жилища за работници, инженерно-технически работници и административен персонал. Размерът на жилищната площ за общежития се определя: а) за работници - 4,5 кв. м полезна площ за 1 човек при максимален брой на живеещите в едно спално помещение 4 души; б) за административния и инженерно-техническия персонал - 6 кв. м полезна площ за 1 човек при максимален брой на живеещите в едно помещение 2 души. 10.2. Временните семейни жилища се състоят най-малко от спалня и кухня. Площта за спалня се изчислява при норма 6 кв. м полезна площ за 1 човек, но не по-малко от 12 кв. м; за кухня - не по-малко от 8 кв. м. Височината на стаите в жилищата и общежитията трябва да бъде най-малко 2,50 м. За определяне броя на членовете на семейството се прилагат следните коефициенти: а) 1,8 - за 20 на сто от общия бройна работниците (за най-квалифицираните и ИТР); б) 1,5 - за 40 на сто от общия брой на работниците (за работниците и служителите); в) 1,2 - за останалите 40 на сто от общия брой на работниците. 10.3. Броят на лицата, за които се строят временни жилища, се определя според максималния месечен среден списъчен състав на работниците, ИТР и административния персонал от основното, помощното и спомагателното производство и обслужващите стопанства, като се вземат пред вид: средното преизпълнение на единните трудове норми, броят на местните работници и възможността да се използуват готови сгради в близките населени места. 10.4. Временното строителство се изпълнява с подръчни материали предимно с типове сглобяеми инвентарни конструкции, като за жилищните помещения се осигурява необходимата топлинна изолация. 11.1. Складове. Броят и вместимостта на складовете се определят в зависимост от количеството на материалите, които подлежат на съхраняване и които са необходими за осигуряване непрекъснатото извършване на строителните и монтажните работи. Необходимите запаси от материали се определят въз основа на средната дневна нужда. 11.2. Нормативите за оразмеряване на открити и покрити складове за съхранение на различни видове строителни материали, конструкции и др. са:

(Продължава)

Наименование на материалите Един. Количество Височина на Вид на
  мярка материали складирането опаковката
    на 1 м (м)  
    полезна    
    площ    
1 2 3 4 5
1. Чакъл, пясък в        
немеханизирани складове куб. м 1,5-2,0 1,5-2,0 -
  т 2,5-3,4    
2. Чакъл, пясък в        
механизирани складове куб. м 3,0-4,0    
  т 5,2-6,0    
3. Ломен камък куб. м 1,0    
  т 1,6 1,5 -
4. Огнеупорна глина куб. м 2,0 2,0 -
  т 3,4    
5. Павета куб. м 1,2    
  т 2,1 1,5 -
6. Тухли плътни бр. 700 1,5  
  т 2,5-2,7   -
7. Тухли бр. 500    
  т 2,0-2,2 1,5 -
8. Тухли огнеупорни - бр. 800    
безшамотни т 2,4 1,5 -
9.Керемиди плоски(марсилски) бр. 360    
350 Х 150 Х 15 мм т 0,90-1,60 1,5 -
10. Азбестоциментови плочи бр. 260-340    
вълнообразни т 3,2-4,3 1,5 -
11. Сгуробетонови блокове бр. 75-100    
  т 2,0-2,2 1,75 -
12. Цимент в торби торби 21 6 торби
  т 1,0-1,1    
13. Цимент в насипно състояние        
в немеханизирани складове " 2,0-2,8 1,5-2,0 -
13а. Цимент в насипно състояние        
(силози) " 7-12 6-10 -
14. Негасена вар " 2,0 2,25 -
15. Гасена вар " 2,0 1,50 -
16. Гипс " 2,0 2,0 -
17. Обли греди куб. м 1,6-2,4 2,3-3,0  
  т 1,0-1,4    
18. Бичени материали куб. м 1,7-2,5 2,0-3,0  
  т 1,0-1,5    
19. Паркет кв. м 120-140 3,0-4,0  
      връзки по 1 кв.м  
  т 1,8-2,1    
20. Летви хил. бр. 5,00 3,00 връзки
  т 0,13-0,15    
21. Бои постни " 0,6-0,8 1,5 бурета
22. Бои блажни " 0,6-0,8 1,5 кутии
23. Калиев карбид " 0,9-1,0 1,2 варели
24. Битум марка 2 " 0,95 1,75 "
25. Битум марка 4 и 5 " 1,8-2,0 1,5 "
26. Смоли (катран) " 0,5-0,6 1,8 "
27. Смазочни материали " 0,65-0,80 1,4 "
28. Нефт, газьол " 0,5-0,8 1,2-1,8 варели или
        цистерни
29. Бензин " 0,65-0,70 1,2-1,8 "
30. Валцовани профили " 0,7-1,0 0,6  
31. Стомани различни " 0,7-4,2 1,2  
32. Стомани инструментални " 5,0-6,0 2,2  
33. Бетонна стомана на пръти " 1,0-2,0 0,6  
34. Дебела листова стомана " 4,0-4,4 1,0  
35. Ламарина черна и поцинкована " 4,0-4,5 1,0 връзки от
        по 80 кг
36. Жп. релси " 1,5-1,0 1,0 връзки
37. Кангална бетонна " 1,5-1,9 1,0 кангали по
стомана       60-80 кг
38. Стоманени въжета " 1,2-1,3 1,0 кангали по
        80-150 кг
39. Метални изделия (болтове,        
скоби, нитове и др.) " 3,2-3,6 2,0 сандъци
40. Гвоздеи " 3,0-3,4 2,0 "
41. Обковки за врати,        
сандъци, проводници и др. " 1,5-2,0 2,2 "
42. Стоманени тръби с        
малки диаметри " 1,5-1,7 2,2 -
43. Стоманени тръби с        
големи диаметри " 0,5-0,8 1,2 -
44. Тръби чугунени с        
малки диаметри " 0,7-1,1 1,0 -
45. Тръби азбестоциментови " 0,6-1,5 1,2 -
45. Тръби азбестоциментови " 0,6-1,5 1,2 -
46. Радиатори " 0,8-1,0 2,0 -
47. Санитарно-технически материали " 2,5-3,5 1,5 -
49. Стъкла за прозорцикаси   6-10 0,5-0,8 каси
  т 1,0    
50. Покривна мушама рула 15-22 1,0-1,5 рула по
(рубероид и др.) т 0,5-0,7   20 м
51. Кълчища " 0,3-0,4 2,5 денк
52. Работно облекло " 0,25-0,30 2,2 връзки
53. Инвентар и инструменти "      
в сандъци   0,50 - 0,10    
54. Кабели електрически " 0,3-0,4 1,4 -
55. Разни проводници и " 0,7-0,8 2,0 пръстеновидни
шнурове       свитъци
56. Осветителна арматура " 0,2-0,4 2,0 опаковка
57. Електрически прибори " 0,4-0,5 2,0 "
58. Електромотори " 0,6-0,8 2,0 "
59. Композиция калай " 4,5-5,0 1,0 кюлчета
60. Калай на пръчки " 3,5-4,0 2,0 връзки
61. Тръби и профили от " 1,0-1,5 2,0 "
цветни метали        
62. Строителни машини в " 0,4-0,7 - опаковани
демонтиран вид        
63. Резервни строителни машини " 0,7-2,5 0,5-2,0 "
64. Противопожарни уреди " 1,0-1,2 0,5-1,0 "
65. Тръби бетонни куб. м 0,35-0,45 1,5 -
  т 0,8-1,1    
66. Вибрирани куб. м 0,4-0,8 0,8-1,0 -
стоманобетонни плочи т 0,1-1,9    
67. Вибрирани куб. м 0,35-0,40 1,0-1,2 -
стоманобетонни греди т 0,8-1,0    
68. Прозорци заедно с куб. м 45,0 2,0 -
крилата т 0,06    
69. Таблени врати кв. м 44,0 2,0 -
  т 0,9    
70. Хераклит кв. м 22,0 2,0 -
  т 2,4    
71. Метални конструкции " 0,5-0,75 1,0-1,2 -
72. Стълбища, площадки, " 0,1 - -
парапети и др.        
73. Армирани стъкла " 0,2-0,3 1,2 -
74. Дървени конструкции куб. м 0,6-0,8 1,0-1,2 -
75. Каркасни конструкции,        
огънати тръби по тръбопровода т 0,25-0,35 - -
76. Резервоари, циклони, " 0,15-0,25 - -
кораби и др.        
77. Големи части на " 0,5-0,6 - -
оборудването        
78. Различни машини и части " 0,7-0,8 3,8-4,0 -
79. Различни машини и механизми " 0,5-0,6 3,8-4,0 -


(Продължение)


Начин на складирането Вид на склада
   
   
   
   
6 7
фигури в/у открит
настилка  
   
фигури или спец. "
склад  
   
фигури "
" навес с подпорна
  стена
   
" открит
   
" "
   
" "
   
" навес
   
   
" открит
   
   
" "
   
" "
" закрит
   
   
насипно "
  закрит или
" бункер
" закрит
тесто варови ями
  или резервоар
насипно закрит
фигури в/у подложки открит
  (1 куб. м = 600 кг)
" открит
  (1 куб. м = 600 кг)
" закрит
  (1 куб. м = 600 кг)
" открит
  (1 куб. м = 600 кг)
фигури закрит 1 р. стоящи,
  2 р. лежащи
" закрит
" "
" навес
" открит
" навес
" полуподземен
" полуподземен
  1 р. стоящи, 2 р.
  лежащи
" полуподземен
" открит
тезгях навес
рафтове  
фигури открит
" "
" навес
" открит
" "
   
" навес
   
" закрит
" "
   
рафтове "
   
" навес
   
фигури открит
   
" "
" "
" навес
сандъци или рафт закрит
на подложки открит
каси на ребра навес
1 ред  
фигури навес
   
фигури от денкове "
рафтове закрит
сандъци "
   
барабани на открит
подложки  
фигури закрит
   
- "
- "
- "
- "
рафтове "
рафтове закрит
   
на подложки "
   
на подложки навес
на подложки навес или
  закрит
фигури открит
   
" "
   
" "
   
" навес от 3 страни
  закрит
" "
" "
" "
" "
   
" "
" навес
   
- открит
   
- "
- "
   
- полузакрит
- закрит


Забележка. Получената квадратура по таблицата е нето (квадратура само за складирания материал). Брутната квадратура на склада (с пътеките и проходите) се получава, като нето-квадратурата се разделя с коефициент, който за различните материали е: за цимента и други подобни материали - 0,50-0,70; за универсални складове - 0,40-0,50; за материали, съхранявани в бункери - 0,70-0,90.

11.3. Нормативите за допустимото запасяване с материали в календарни дни са:


N по Наименование При превози При превози с автотранспорт на
ред на по общата разстояние  
  материалите жп. мрежа -4,5  
      до 100 км над 100 км
1. Инвентарен      
  кофраж 35 - 45 15 - 20 25 - 30
2. Дървен      
  материал " " "
3. Стоманена      
  ламарина " " "
4. Тръби чугунени и      
  стоманени " " "
5. Битум и      
  катрани " " "
6. Цимент в насипно      
  състояние 2 - 8 2 - 8 2 - 8
7. Цимент в      
  торби 25 - 30 10 - 15 20 - 25
8. Вар " " "
9. Гипс " " "
10. Стъкла " " "
11. Асфалтирана юта,      
  рубероид,      
  покривна мушама " " "
12. Стоманени профили " " "
13. Тухли 15 - 20 5 - 10 10 - 15
14. Ломен камък " " "
15. Чакъл " " "
16. Пясък " " "
17. Бетонна стомана " " "

Забележка. В предвидените по-горе нормативи се съдържат сезонните запаси, налагащи се понякога поради специфичните условия (използуване на воден транспорт, непроходими пътища поради дъждове и др.).

12. Временни мрежи (проводи): а) водопроводни - изчисляват се въз основа на необходимите количества вода за производствени, битови и противопожарни нужди. Размерите на съоръженията - помпени станции, резервоари, хлораторни станции и др., се доказват с изчисления; б) електрически изчисляват се въз основа на необходимата енергия за производствени нужди - силови и осветителни, вътрешно и улично осветление на селищата и необходимия резерв; в) топлопроводи, въздухопроводи и др. Тези мрежи, както и необходимите съоръжения се оразмеряват въз основа на изчисления. 13. Детски ясли и градини. За временни селища с над 800 работници се предвиждат детски ясли и градини при норматив 8 кв. м за дете. 14. Комбинирани магазини. Площта им се определя по следната таблица:


Брой на работниците Норматив за 1 работник (кв. м)
До 300 0,20
500 0,15
1 000 0,10
1 500 0,10

15. Помещение за хигиена на жената. Когато броят на работничките е повече от 150 на един обект, предвижда се помещение за хигиена на жената, съгласно нормативите за културно-битови помещения при промишлени предприятия. 16. Гардероб-съблекалня. За нуждите на строителните работниците се предвижда гардероб-съблекалня, площта за който се определя по следната таблица:

Брой на работниците Площ на застрояване на 1 работник
  (кв. м)
До 300 0,30
500 0,25
1 000 0,15
1 500 0,10

17. Спортни съоръжения. За 200 работници се предвижда волейболно игрище и площадка за гимнастика с размери 13 Х 22 м.


Приложение N 3

Приложение N 3 към чл. 25, ал. 2

Временни нетитулни сгради, съоръжения и инвентарни предмети



N по Наименование на временните Застроена площ Обем на съоръженията
ред нетитулни сгради, (кв. м) до (куб. м) до
  съоръжения и инвентарни    
  предмети    
1 2 3 4
1. Бараки за складове и навеси 220 660
2. Проходни контролни будки 10 24
3. Будки (караулки) 1,50 3,50
4. Лавки за продукти 4 12
5. бани до 5 душа 39 85
6. Клозети до 3 отвора 18 45
7. Ковачница с 1 огнище 35 128
8. Бараки (фургони) за бюра    
  на технически ръководители 82 230
9. Инвентарни вътрешни работни    
  скели за мазилка, зидария и    
  обикновени вътрешни инсталации    
  с височина на помещенията    
  до 3 м без метални тръбни    
  скели - -
10. Конзолни стълби и временни работни    
  пътеки, талпи за метални инвентарни    
  скели - -
11. Ями за варници и корита за    
  гасене на вар - -
12. Временни огради (дъсчени или    
  с бодлив тел) до 100 лин. м - -
13. Транспортен инвентар    
  (обикновени платформени колички,    
  колички за пренасяне на тухли,    
  тарги, шейни за превозване на    
  тежести) - -
14. Зидарски корита,    
  измервателни сандъци, сита и мрежи - -
15. Инвентарни преносими стълби    
  (единични и двойни) - -
16. Дребен дървен инвентар    
  (дървени весла за гасене на вар,    
  бъркачки за разтвори на гасена вар,    
  маламашки, мистрии и др.) - -
17. Мебели за обзавеждане    
  (столове, скамейки, табуретки,    
  маси, шкафове за работно облекло) - -
18. Дребен инвентар от желязна    
  ламарина (монтажни кошчета,    
  монтажни нитовъчни площадки,    
  кофи, варели, бетонджийски лопати,    
  каци за вода с вместимост до 10 кофи,    
  мангали за въглища) - -
       
       
19. Мастари, лайсни, ъгломери,    
  маркучи и др. - -
20. Временни водопроводи и електрически    
  инсталации за вода и електроенергия    
  за свързване с източниците за    
  разстояние, не по-голямо от 50 м.    

Забележка. Нормативите по т. 1 до 8 се отнасят за сбора от размерите на еднотипните съоръжения за целия обект.


Приложение N 4

Приложение N 4 към чл. 33, ал. 2, т. 6

Възвръщаеми стойности за електроинсталации "НН" и "ВН" и др.



Наименование на материалите Мярка Количество Цени на ликвидни те
    след материа ли и  
    демонтажа съоръже ния, опре делени
    от в проце нт от  
    вложени отпускн ата цена на
    при материа лите след  
    монтажа демонта жа при  
      експлоа тация  
      -4,6    
      до 1 г. до 2 г. над 2 г.
1 2 3 4 5 6
I. Трансформаторни постове          
           
1. Ножови разделители "ВН",          
трансформаторни табла "ВН",          
катодни отводнители и          
проходни плочи бр. 100 90 85 80
2. Тръбни предпазители "ВН"          
изолатори (проходни и подпорни)          
"НН" и "ВН", стоманени          
конзоли, предпазни мрежи и др. " 95 95 90 85
3. Шини (валцдрат) медни м 90 95 90 85
4. Изводи "ВН" и заземителен бр. 90 95 90 85
проводник          
5. Заземителна плоча или          
поцинкована лента   няма   ликвидна част  
           
II. Въздушни ел. мрежи "НН"          
           
1. Стоманобетонни стълбове бр.. 90 0 80 70
2. Неимпрегнирани борови " 100 0 50 40
стълбове          
3. Импрегнирани борови          
стълбове, аплици,          
арматури за осветление " 100 0 70 60
4. Куки за изолатори " 95 5 90 85
5. Голи медни проводници кг 95 0 85 80
6. Изолатори "НН" бр.. 95 5 90 85
           
III. Силови и осветителни ел. инсталации        
в жилищни и производствени сгради        
           
1. Автоматични включватели и          
осветителни табла бр. 100 0 80 70
2. Табла пускови "НН" " 95 0 75 70
3. Проводници ОПВЛХ (рекордман) " 90 0 85 80
4. Проводници антигронови          
ПКОМ, СРГ и изолирани ПКИ " 80 0 85 80
5. Ключове, контакти, фасунги,          
розетки и др. " 80 0 80 70
6. Бели Бергманови тръби,          
кутии, конзоли и др. в скрити          
(под мазилката) инсталации,          
черни Бергманови тръби, кутии,          
конзоли и др. " няма ликвидна част  
           
IV. Силови осветителни кабелни          
ел. инсталации в тунели          
           
1. Капсуловани табла, кабелни          
глави и чугунени съединителни          
муфи бр. 100 95 90 85
2. Осветителни трансформатори          
80/42/24 сухи " 100 80 65 50
3. Голи медни проводници за          
осветление, изолирани проводници          
противовлажни ПЕКВИЛ и силови          
кабели СБ, СБГ, КАПТ и          
др. бронирани извън тунели и рудници м 90 85 80 75
4. Изолатори и порцеланови ролки бр. 90 85 80 75
5. Силови кабели СБ, СБГ, КАПТ и          
др. бронирани в тунели и рудници,          
за заземителни въжета м 85 80 75 65
6. Силови кабели с гумена изолация          
КГПТ, КГС и др. " 90 85 80 70
           
V. Телефонни диспечерски и          
радиоозвучителни уредби, вериги          
и апарати          
           
1. Телефонни и диспечерски уредби          
(номератори, репартитори,          
токоизправители, кутии и др.), телефонни          
апарати (обикновени) противовлажни,          
радиоуредби (радиоапарати и          
усилвателни стъпала),          
високоговорители          
стайни (вътрешни) бр. 100 90 85 80
2. Високоговорители улични (външни) " 100 85 80 75
3. Алкални (кадмиево-никелови)          
акумулатори " 100 80 60 40
4. Киселинни (оловни) акумулаторни          
батерии " 100 60 40 20
5. Неимпрегнирани борови стълбове " 100 60 50 40
6. Импрегнирани борови стълбове " 100 80 70 60
7. Телефонни изолатори и медни          
проводници за телефонни линии кг 95 90 85 80
8. Стоманени проводници за телефонни          
и радиоозвучителни линии бр. 90 90 85 80
9. Куки, напречници и конзоли          
за изолатори " 95 95 90 85
10. Оловни телефонни кабели ТГ и          
бронирани телефонни кабели ТБ м 90 85 85 80
11. Черна парнитна телефонна жица " 85 60 40 20
12. Телефонна жица за вътрешни          
инсталации хакетал и телефонен          
азбестов кабел " 90 85 80 70
13. Кабелни глави и крайници бр. 100 95 90 85
13. Стоманено поцинковано въже м 100 95 90 80
15. Проходни ЮК-кутии бр. 100 95 90 85
16. Гумиран гъвкав телефонен          
кабел м 90 80 80 70
17. Камбанни сигнални апарати бр. 100 100 95 90

Забележка. Нормативите по раздел V за борови импрегнирани стълбове не се отнасят за импрегнирани букови, дъбови и други дървени стълбове, употребявани при слаботоковите инсталации.


Промени настройката на бисквитките