Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 49 от 16.VI

НАРЕДБА № 20 ЗА ДЕЙНОСТТА НА ДОМ "МАЙКА И ДЕТЕ"

 

НАРЕДБА № 20 ЗА ДЕЙНОСТТА НА ДОМ "МАЙКА И ДЕТЕ"

ИЗДАДЕНА ОТ МИНИСТЕРСТВОТО НА НАРОДНОТО ЗДРАВЕ.

Обн. ДВ. бр.92 от 28 Ноември 1980г., изм. ДВ. бр.78 от 12 Октомври 1983г., изм. ДВ. бр.11 от 9 Февруари 1988г., изм. ДВ. бр.34 от 24 Април 1992г., отм. ДВ. бр.49 от 16 Юни 2000г.

Отменена с § 2 от преходните и заключителните разпоредби на Правилника за устройството и дейността на домовете за медико-социални грижи за деца - ДВ, бр. 49 от 16 юни 2000 г.


Раздел I.
ЦЕЛ И ЗАДАЧИ

Чл. 1. Дом "Майка и дете" (ДМД) е специализирано стационарно лечебно-профилактично и здравно-възпитателно детско заведение за отглеждане, опазване и укрепване здравето и за лечение на деца до 3-годишна възраст с повишен медико-социален риск, както и за временно настаняване на извънбрачно бременни жени.


Чл. 2. (1) Дом "Майка и дете" е на пряко подчинение на дирекция"Народно здраве и социални грижи" (ДНЗСГ) към окръжния народен съвет (ОНС), управление "Народно здраве и социални грижи" (УНЗСГ) към Столичния народен съвет (СНС) и отделите "Народно здраве и социални грижи" към районните народни съвети (РНС) към СНС.

(2) Дом "Майка и дете" обслужва населението на територията на окръга, а по изключение - и на други окръзи.


Чл. 3. Основните задачи на Дом "Майка и дете" са следните:

1. подпомага самотните майки в периода на бременността и при отглеждане на децата им;

2. грижи се за сираците и изоставените деца до осиновяването им или докато навършат 3 години.

3. поема грижите за деца на родители, които са болни, учащи се, живеещи при лоши социално-битови условия и др., които нямат условия за отглеждането им в домашна обстановка или в детски ясли;

4. отглеждане и лечение на деца, които са хипотрофични, недоносени с аномалии или уродства;

5. създава условия за правилно и хармонично физическо и психическо развитие на приетите и наблюдавани деца чрез провеждане на комплексни лечебно-профилактични, оздравителни, хигиенно-противоепидемични и възпитателни мероприятия;

6. служи като база за обучение на персонала от детските лечебно-профилактични заведения - детски ясли, обединени детски заведения, детски консултации и др., по въпросите на храненето, на профилактиката, на рахита, закалителните процедури (масаж, гимнастика и др.) и възпитанието на децата в ней-ранна детска възраст;

7. изпълнява методически задачи по профилактичните проблеми на децата;

8. осигурява чрез кабинета за социално-правна помощ:

а) осиновяването на предоставените за тази цел деца;

б) превеждане на децата, лишени от родителски грижи, след навършването на 3-годишна възраст в подходящи детски заведения;

в) своевременно връщане в семейството на децата, приети в дома за временно пребиваване и отглеждане в случаите, когато се създават условия за това (завършен курс на лечение или на обучение на родителите, сключване на брак и др.).

9. съдействува съвместно с кабинета за социално-правна помощ за решаване на социалните и правните проблеми на самотните бременни, майки и деца;

10. (нова - ДВ, бр. 11 от 1988 г.) съвместно с кабинета за социално, правна помощ предоставя деца за временно отглеждане и възпитание в подходящи семейства през празнични, почивни и други дни.


Раздел II.
РЕД ЗА ПОСТЪПВАНЕ И ИЗПИСВАНЕ

Чл. 4. В домовете "Майка и дете" се настаняват:

1. деца до 3-годишна възраст:

а) безотказно - на самотни майки, деца на починали майки, подхвърлени, изоставени и кръгли сираци;

б) с предимство за временно отглеждане - на майки, намиращи се на болнично лечение, и майки-затворнички, на бащи или майки, чието заболяване застрашава здравословното състояние на децата (туберкулоза, психично заболяване, алкохолизъм и др.);

в) за временно отглеждане при наличие на свободни места и след провеждане на социална анкета - деца, живеещи при лоши социално-битови условия или ниска санитарна култура на родителите, на майки-вдовици и разведени или живеещи отделно от съпруга си, учащи се и др.;

г) по медицински индикации - хипотрофични с вродени аномалии и различни малформации деца, както и недоносени деца;

2. извънбрачно бременни жени след 6-ия месец на бременността, ако нямат възможност да останат в семейството си.


Чл. 5. (1) Приемането на децата и бременните жени в Дом "Майка и дете" се разрешава от главния лекар по предложение на социално-здравния кабинет съгласувано с ДНЗСГ.

(2) Главният лекар сключва договор с родителите или настойниците за времетраенето на престоя. Ако детето няма настойник, главният лекар на Дом"Майка и дете" поема задължения и прави предложение пред съответния орган по настойничество за определяне на настойник.


Чл. 6. За приетите в Дом "Майка и дете" се води книга (учетна форма № 124), в която се вписват постъпилите и напусналите деца и бременни жени.


Чл. 7. (1) При постъпване на дете от домашна обстановка се представят следните документи:

1. молба от родителите или докладна записка от кабинета за социално-правна помощ;

2. акт за раждане на детето;

3. личен паспорт на един от родителите;

4. (заличена - ДВ, бр. 78 от 1983 г.);

5. здравна карта на детето (учетна форма № 25) или епикриза от учасатъковия педиатър;

6. (доп. - ДВ, бр. 11 от 1988 г., изм., бр. 34 от 1992 г.) медицинско свидетелство с данни за здравословното състояние на детето и родителите, направените имунизации и ваксинации, туберкулинови проби, данни за наличие на непоносимост към лекарства, храни и други алергични реакции; изследване на анален секрет на дизентерия, салмонелоза, коли-бактерии и чревните паразити, Васерман на родителите (заповед № 4368 от 1.IХ.1978 г. на министъра на народното здраве); данни, че в района или заведението, откъдето се изпраща детето, няма заразни болести.

(2) При постъпване на дете от родилен дом освен документите по т.1 и 2 от предходната алинея се представят и следните документи:

1. медицинско свидетелство с данни, че няма контакт със заразно болни;

2. наториално заверена декларация от майката, ако детето се настанява без майка или се оставя за осиновяване.


Чл. 8. При приемане на деца извън случаите по чл. 7 се изискват допълнително следните документи:

1. на починали майки - препис от акта за смъртта на майката;

2. на учащи се - удостоверение от учебното заведение;

3. на майки-затворнички - препис от присъдата;

4. на разведени родители - препис от решението на съда;

5. на болни родители - медицинско свидетелство;

6. на намерени, изоставени или подхвърлени деца - протокол, съставен съгласно чл. 41 от Наредбата за гражданското състояние (ДВ, бр. 75 от 1975 г.; изм. и доп., бр. 28 от 1977 г., бр. 52 от 1979 г. и бр. 43 от 1980 г.).


Чл. 9. При приемане на извънбрачно бременни жени се представят следните данни:

1. личен паспорт и молба;

2. медицинско свидетелство със следните данни:

а) срок на бременността, определена от акушер-гинеколог;

б) (доп. - ДВ, бр. 11 от 1988 г., изм., бр. 34 от 1992 г.) изследвания за луес и гонорея, кръвна група, урина, анален секрет;

в) (заличена - ДВ, бр. 11 от 1988 г.);

г) общ преглед и заключение на интернист;

д) наличие на контакт с остро заразно заболяване.


Чл. 10. (1) Всички деца, постъпили в Дом "Майка и дете", се настаняват в приемно-карантинно отделение или сектор за срок от 10 до 21 дена.

(2) Майките и децата, приети по спешност, които не са могли да направят изискваните изследвания, се поставят под карантина и в 3-дневен срок от приемането им се извършват изследвания.


Чл. 11. (1) При единични случаи на остри инфекциозни заболявания(морбили, рубеола, паротит, варицела и др.) децата незабавно се превеждат в болница. При заболяване на повече деца те могат да се изолират и да се лекуват в Дом "Майка и дете" при спазване на Инструкцията по борба със заразните болести.

(2) Деца с туберкулозни заболявания се изпращат в съответните заведения.

(3) При заболявания извън предходните алинеи децата се превеждат в съответно здравно заведение или се лекуват в Дом "Майка и дете" съобразно тежестта на заболяването, квалификацията на висшия медицински персонал и възможностите за осигуряване на непрекъснато лекарско наблюдение и консултативна помощ на окръжните и други специалисти.

(4) (Доп. - ДВ, бр. 11 от 1988 г.) Децата, които са преведени временно в болницата или предоставени за временно отглеждане в подходящи семейства, не се смятат за изписани и при връщането им не се записват отново.


Чл. 12. При превеждане на деца за лечение в друго здравно заведение лекарите от Дом "Майка и дете" са длъжни да поддържат връзка със специалистите от съответните здравни заведения.


Чл. 13. (1) При постъпване в Дом "Майка и дете" извънбрачно бременните и майките се запознават с правилника за вътрешния ред, правата и задълженията на майките и участието, което те трябва да вземат при отглеждане на децата, както и на реда за изписването им.

(2) Ръководството на Дом "Майка и дете" осигурява бременната с необходимите грижи за нормално протичане на бременността й, подходящ хигиенно-оздравителен режим, хранене, здравна просвета, консултации от акушер-гинеколог и др.

(3) На извънбрачно бременните и майките може да се възлага хранене, наблюдение, изнасяне на въздух, както и хигиенни грижи за децата.


Чл. 14. (1) В интерес на правилното развитие на детето за осигуряване на естественото му хранене майките, които предоставят децата си за осиновяване, остават в дома до навършването им на възраст един месец, а тези, които остават децата си за доотглеждане - са срока на редовния платен отпуск по майчинство.

(2) По изключение в зависимост от здравословното състояние на детето, от възрастта и социалното положение на майката (ученичка, студентка и др.) главният лекар може да освобождава майката по-рано от посочения по предходната алинея срок.

(3) До настаняването им на работа майките могат да останат временно в Дом "Майка и дете", но не повече от шест месеца. Главният лекар на Дом"Майка и дете" насочва майките за социална помощ към кабинета за социално-правна помощ и звената за социално подпомагане към общинския народен съвет.


Чл. 15. (1) Децата се изписват в срока, определен в договора по чл. 5, ал. 2.

(2) Родителите или настойниците се предупреждават две седмици преди изтичане на срока за връщане на детето. В случай на необоснован отказ за вземане на детето в определения срок главният лекар на дома отнася чрез кабинета за социално-правна помощ въпроса до прокуратурата.


Чл. 16. (1) Децата, навършили 3-годишна възраст, които нямат семейство и не са осиновени, се настаняват в домовете за деца от предучилищна възраст към Министерството на народната просвета (МНП) или в домовете за социални грижи на Министерството на народното здраве (МНЗ).

(2) Приемането на децата от Дом "Майка и дете" в домовете за деца от предучилищна възраст се урежда от главните лекари съгласувано с директорите с оглед настаняването да се извършва ежегодно от 1 до 15 септември.

(3) По изключение деца от Дом "Майка и дете" могат да се приемат в домовете за предучилищна възраст и извън посочения в предходната алинея срок или съгласуваност между МНП и МНЗ.


Раздел III.
СТРУКТУРА И ОРГАНИЗАЦИЯ

Чл. 17. (1) Дом "Майка и дете" има следната структура:

1. блок за здрави деца, в който се разкриват следните отделения(сектори):

а) за деца до 3-месечна възраст;

б) за деца от 3- до 6-месечна възраст;

в) за деца от 6- до 18-месечна възраст;

г) за деца от 18 месеца до 3 години;

2. блок за болни и увредени деца, в който се разкриват следните отделения (сектори):

а) за хипотрофични деца;

б) за недоносени деца;

в) за деца с вродени и придобити дефекти;

3. блок за бременни и майки-придружителки;

4. административно-стопански блок, който се състои от:

а) административно-стопански звена;

б) млекосъбирателен пункт;

в) физиотерапевтичен кабинет и лаборатория.

(2) Към блоковете за деца по т. 1 и 2 от предходната алинея се разкриват и:

1. приемно-карантинно отделение (сектор) на базата на 8-10% от легловия фонд;

2. изолатор на базата на 8-10% от легловия фонд на дома.


Чл. 18. (1) Домът "Майка и дете" се ръководи от главен лекар.

(2) Главният лекар и висшите медицински кадри се назначават и уволняват от ДНЗСГ при ОНС, УНЗСГ при СНС и отделите "Народно здраве и социални грижи" към РНС при СНС.

(3) Главният лекар назначава и уволнява останалите висши, средни, младши медицински кадри и административно-стопанския персонал на дома и е главен разпоредител на бюджета.

(4) Главният лекар отговаря за:

1. отглеждането, храненето и възпитанието на децата;

2. лечебно-профилактичната и организационно-методичната дейност.


Чл. 19. Възпитателките (детските учителки) контролират, анализират и отчитат състоянието на психическото развитие на децата, дават системни указания на медицинските сестри за правилното провеждане на възпитателната работа във всички групи и сами участвуват в нея.


Чл. 20. Дейността на Дом "Майка и дете" се планира за една година, а оперативната отчетност се извършва на полугодие. В края на отчетната година се прави обстоен анализ и се приема план за следната година.


Чл. 21. Правата и задълженията на майките и извънбрачно бременните при пребиваването им в дома, както и графикът за работа на персонала се уреждат с правилника за вътрешния трудов ред на дома.


Чл. 22. (1) Към всеки Дом "Майка и дете" се изгражда обществен съвет за съдействие, в който се включват представители на ОФ, Комитета на движението на българските жени, БЧК и др.

(2) Съветът за съдействие се председателствува от главния лекар и има помощни функции.


Раздел IV.
ОСИНОВЯВАНЕ

Чл. 23. (1) Домът "Майка и дете" дава деца за осиновяване при условията на чл. 54 от Семейния кодекс" (по възможност след навършване на 4-5 месечна възраст) с разрешение на главния лекар на Дом "Майка и дете" и на завеждащия кабинета за социално-правна помощ.

(2) Главният лекар дава преценка за евентуални медицински противопоказания за осиновяване на детето както по отношение на него, така и по отношение на родителите.

(3) Окончателна преценка по осиновяването, както и процедурата по него се извършва от завеждащия кабинета за социално-правна помощ.

(4) Определените за осиновяване деца се предоставят на осиновителите след решението на съда само срещу акт за предаване, съставен от завеждащия кабинета за социално-правна помощ.

(5) Предаването на дете за осиновяване се регистрира в книгата по чл. 6, без да се записват имената и адресите на осиновителите, а документите се съхраняват в кабинета за социално-правна помощ.


Чл. 24. На осиновителите се дава подробна епикриза за здравното състояние на осиновеното дете с данни за протичане на раждането, физическото и психическото развитие, храненето, прекараните заболявания, извършените профилактични имунизации и ваксинации на детето. Проявите на непоносимост на детето към някои храни, медикаменти и др. изрично се отбелязват в здравната документация.


Раздел V.
ПРЕДОСТАВЯНЕ НА ДЕЦА ЗА ВРЕМЕННО ОТГЛЕЖДАНЕ И ВЪЗПИТАНИЕ (НОВ - ДВ, БР. 11 ОТ 1988 Г.)

Чл. 25. (Нов - ДВ, бр. 11 от 1988 г.) (1) За временно отглеждане и възпитание през празнични, почивни и други дни се предоставят в подходящи семейства само деца над 1 година с неизвести родители или за които има за това писмено съгласие от родителите им (родителя) или от настойника им.

(2) Предоставянето на деца по ал. 1 се извършва от главния лекар на дом "Майка и дете" по предложение на завеждащия социално-правния кабинет въз основа на извършена социална анкета.


Чл. 26. (Нов - ДВ, бр. 11 от 1988 г.) Семействата, желаещи да вземат дете (деца) за временно отглеждане и възпитание, представят в социално-правния кабинет следните документи:

1. писмена молба от двамата съпрузи, в която посочват дните, през които ще вземат детето;

2. медицинско свидетелство от участъковия им терапевт от лечебно-профилактичното заведение по местоживеене с данни за здравословното състояние на двамата съпрузи и на останалите членове от семейството, както и че не се в контакт със заразно болни.


Чл. 27. (Нов - ДВ, бр. 11 от 1988 г.) Забранява се даването на деца в семейства, в които има болни или контактни с остро заразно заболяване(хрема, кашлица, температурни състояния и др.). За целта съпрузите (или единият от тях) подписват декларация при всяко вземане на детето, че в семейството им няма болни и заразоносители.


Чл. 28. (Нов - ДВ, бр. 11 от 1988 г.) Съпрузите, взели дете (деца) за временно отглеждане по реда на тази наредба, носят отговорност по реда на чл. 137 от Наказателния кодекс при излагане на опасност здравето или живота им.


Допълнителни разпоредби

§ 1. (1) За отглеждането и възпитанието на децата, настанени във физиологичните отделения на Дом "Майка и дете", родителите или настойниците плащат такси съгласно Постановление № 69 на МС от 1978 г. за утвърждаване на тарифа за местните такси по Закона за местните данъци и такси (ДВ, бр. 45 от 1975 г.; изм. и доп., бр. 64 от 1976 г., бр. 73 от 1979 г.).

(2) Настанените за лечение в патологични отделения, хипотрофичните, недоносените и с малформации деца се освобождават от такси.


Заключителни разпоредби

§ 2. (1) Тази наредба се издава на основание § 2 от заключителните разпоредби на Закона на народното здраве и е съгласувана с Министерството на правосъдието и Министерството на народната просвета.

(2) Наредбата влиза в сила от обнародването й в Държавен вестник и отменя Правилника за дома на майката и детето (ДВ, бр. 53 от 1964 г.).


Промени настройката на бисквитките