НАРЕДБА № 8 ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ ПРОИЗХОДА НА СТОКИТЕ, ВНАСЯНИ В НАРОДНА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ ОТ ЮРИДИЧЕСКИ ЛИЦА
НАРЕДБА № 8 ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ ПРОИЗХОДА НА СТОКИТЕ, ВНАСЯНИ В НАРОДНА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ ОТ ЮРИДИЧЕСКИ ЛИЦА
Обн. ДВ. бр.12 от 12 Февруари 1982г., отм. ДВ. бр.26 от 2 Април 1991г.
Отменено основание - виж § 1 от заключителните разпоредби на Постановление № 121 на Министерския съвет от 3 декември 1991 г. за приемане на Правилник за организацията, функциите и работата на Митническо-тарифния съвет и на Митническа тарифа за облагане на стоките, внасяни от юридически лица и фирми - ДВ, бр. 26 от 2 април 1991 г.
Раздел I.
ОБЩИ ПРАВИЛА ЗА ПРОИЗХОД
Чл. 1. В този раздел се определя произходът на стоките, внасяни в НРБ, облагани по колони трета и четвърта на Митническата тарифа за облагане на стоките, внасяни от юридически лица, приета с Постановление № 81 на Министерския съвет от 31.ХII.1980 г. (ДВ, бр. 74 от 1981 г.).
Чл. 2. За "внесена и произхождаща" от дадена, конкретно определена страна стока се счита стоката, която е транспортирана от тази страна до граничния пункт на НРБ, произведена е напълно в тази страна или е била подложена на съществена обработка или преработка в тази страна.
Чл. 3. Стоката се счита за произхождаща от дадена, конкретно определена страна в следните случаи:
1. когато тя е напълно произведена в тази страна;
2. когато тя е произведена в тази страна с използуване на суровини, полуготови или готови изделия, произхождащи от друга страна или с неизвестен произход, при условие, че такива стоки са подложени в страната-износител на съществена обработка или преработка съгласно чл. 5.
Чл. 4. За напълно произведени в дадена страна се считат следните стоки:
1. полезни изкопаеми, добити на територията или на континенталния шелф на дадената страна;
2. растителни продукти, отгледани в дадената страна;
3. живи животни, родили се и отгледани в дадената страна;
4. продукти, получени от живите животни в дадената страна;
5. продукти на ловното и риболовното стопанство, произведени в дадената страна;
6. продукти на морски риболов и други морски продукти, добити с кораби на дадената страна, а също с кораби, фрахтовани от дадената страна;
7. продукти, изготвени на борда на плаващи рибозаводи на дадената страна, а също на борда на плаващи рибозаводи, фрахтовани от дадената страна изключително от продукти, посочени в т. 6;
8. събрани вътре в дадената страна използувани продукти, годни за възстановяване на суровината;
9. отпадъци от железен шрот, резултат от производствени операции, осъществявани в дадената страна;
10. стоки, произведени в дадената страна изключително от продукти, посочени в т. 1 до 9.
Чл. 5. (1) Стоката се счита за подложена на съществена обработка и преработка в дадена страна, ако е произведена в тази страна с използуване на суровини, полуготови или готови изделия, произхождащи от други страни или с неизвестен произход, при условие, че стойността на тези стоки, произхождащи от други страни или с неизвестен произход, не превишава 50 на сто от стойността на експортираната за НРБ стока.
(2) При определяне процента от стойността по предходната алинея се вземат предвид:
1. за стоките, вносът на които може да бъде доказан - тяхната митническа облагаема стойност в момента на вноса;
2. за стоките с неопределен произход - първата цена, която може да се провери, дадена за тези стоки на територията на страната, в която са произведени;
3. за произведените стоки - цената на изнасяната стока франко граничния пункт на страната-вносител.
Чл. 6. (1) Стоките, които произхождат от дадена страна, могат да бъдат транспортирани:
1. без преминаване през територията на която и да е друга страна;
2. през територията на една или повече страни със или без претоварване или временно складиране в тези страни при условие, че транзитът се е налагал поради географски причини или по съображения, свързани с транспортни изисквания, и стоките са останали под митнически контрол, не са предадени за търговия или потребление в тези страни и не са претърпели там операции освен разтоварване и претоварване или някакви други операции , необходими за запазването им в добро състояние.
(2) В случай на голямо съмнение митническите органи могат да изискват представянето на следните допълнителни данни за установяване факта, че условията по предходната алинея са били съблюдавани:
1. транспортен документ, удостоверяващ това, съставен в страната износител, по силата на който транзитното преминаване през страната е било извършено;
2. сертификат, издаден от митническите органи на транзитната страна, съдържащ точно описание на стоките, с назоваване на кораба или друго превозно средство, което се използува и удостоверява условията, при които стоките са останали в транзитната страна;
3. или ако не съществуват тези данни, всякакви документирани доказателства.
Чл. 7. (1) Предоставянето на сертификат за произход не се изисква. За доказване на обстоятелствата, изложени в предходните правила, е достатъчна обща декларация върху фактурата или транспортните документи от страна на износителя, производителя, доставчика или друго компетентно лице, удостоверяващо произхода на стоките.
(2) В случай на възникване на съмнения относно произхода митническите или други компетентни органи в НРБ могат да се обърнат към компетентните органи в други страни с молба да им бъдат съобщени допълнителни или уточняващи данни.
Чл. 8. (1) Правилата, посочени в чл. 1 до 7, се прилагат и по отношение на внесените стоки, закупени по време или след провеждането на изложби, панаири или други подобни прояви от търговски, индустриален, селскостопански или занаятчийски характер, при условие, че вносителят е закупил тази стока във вида, в който тя е постъпила на изложбата или панаира и когато не е била използувана за други освен изложбени цели, след като е била отправена на изложбата или панаира и е била под митнически контрол по време на изложбата или панаира.
(2) Произходът на стоките, закупени на изложби и панаири, се доказва по реда на чл. 7, като се посочват и наименованието и продължителността на изложбеното мероприятие.
Раздел II.
ОПРЕДЕЛЯНЕ ПРОИЗХОДА НА СТОКИТЕ НА РАЗВИВАЩИТЕ СЕ СТРАНИ ПРИ ПРЕДОСТАВЯНЕТО ИМ НА ТАРИФНИ ПРЕФЕРЕНЦИИ ОТ НАРОДНА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ В РАМКИТЕ НА ОБЩАТА СИСТЕМА НА ПРЕФЕРЕНЦИИ
Чл. 9. Стоката се счита за произведена в страната, която ползува тарифния преференциален режим, в следните случаи:
1. когато тя е напълно произведена в дадената страна
2. когато тя е произведена в дадената страна с използуване на суровини, полуготови или готови изделия, произхождащи от други страни или с неизвестен произход, при условие, че такива стоки са били подложени в страната-износител на съществена обработка или преработка
Чл. 10. Стоките се считат за напълно произведени в страната, която ползува тарифния преференциален режим, когато те отговарят на условията по чл. 4, т. 1-10.
Чл. 11. (1) Стоката се счита за подложена на съществена обработка или преработка в страната, която ползува тарифния преференциален режим, когато:
1. стоката е подложена на обработка или преработка в дадената страна и стойността на стоките, произхождащи от други страни или с неизвестен произход и използувани при обработката или преработката, не превишава 50 на сто от стойността на стоката, изнасяна от дадената страна;
2. стоката е подложена на обработка или преработка в няколко страни, които ползуват тарифния преференциален режим, и стойността на стоките, произхождащи от други страни или с неизвестен произход и използувани при обработката или преработката, не превишава 50 на сто от стойността на стоката, изнасяна от една от тези страни;
3. стоката е произведена в една от страните, които ползуват тарифния преференциален режим, и е подложена на обработка или преработка в други(една или няколко) такива страни.
(2) Стойността по т. 1 и 2 на предходната алинея се определя съгласно чл. 5, ал. 2, т. 1 и 2.
Чл. 12. (1) Тарифните преференции се предоставят на стоки, произхождащи от развиващите се страни, които ползуват тарифния преференциален режим при непосредствена покупка в тези страни.
(2) Стоката се разглежда като непосредствено закупена, ако вносителят я е закупил от фирма, регистрирана в развиващата се страна, която ползува тарифния преференциален режим.
Чл. 13. (1) Стоките, произхождащи от развиващите се страни, които ползуват тарифния преференциален режим, подлежат на директна експедиция в НРБ.
(2) На правилата на директната експедиция отговарят също стоките, транспортирани през територията на една или няколко страни вследствие на географски, транспортни, технически или икономически причини и при временно складиране на територията на тези страни при условие, че стоките през цялото време се намират под митнически контрол на транзитната страна.
Чл. 14. При покупката на стока на страната, която ползува тарифния преференциален режим, по време и след провеждането на изложби или панаири тарифните преференции се предоставят при условие, че вносителят е закупил тази стока във вида, в който тя е постъпила на изложбата или панаира, че стоката отговаря на изискванията на тези правила, че тя не е използувана за други освен за изложбени цели, след като е била отправена на изложбата или на панаира и е била под митнически контрол по време на изложбата или панаира. Сертификатът за произход на стоките по предходната алинея се съставя по същия начин, както и в случаите на износ на стоките от развиващите се страни, на които се разпространява тарифният преференциален режим, като се посочва и наименованието и продължителността на изложбеното мероприятие.
Чл. 15. (1) За удостоверяване на произхода на стоката в развиващата се страна, която ползува тарифния преференциален режим, производителят или вносителят представя сертификат за произход на стоката по форма "А" (вж. приложението), приета в рамките на Общата система за преференции.
(2) Сертификатът се представя заедно с другите съпровождащи стоката документи при митническата проверка, но не по-късно от една година след доставката на стоката. Различията между фактически доставеното количество и посоченото в сертификата не трябва да превишава ± 5 на сто.
(3) В случай на загубване, унищожаване или кражба на сертификата се приема официално заверено от съответните компетентни органи на страната-износител фотокопие или дубликат. В тези случаи е необходимо върху фотокопието или дубликата да се постави надпис с червено мастило"фотокопие" или "дубликат".
(4) Сертификатът се попълва на машина или на ръка без поправки в два екземпляра на френски, английски или испански език, като всеки екземпляр бъде заведен от компетентните национални органи или упълномощени за това организации на страната, която съгласно правилата на тази наредба може да се счита за страна на произхода на дадена стока.
(5) За удостоверяване произхода на неголеми партиди стоки с фактурна стойност до 5000 щатски долара представяне на сертификат за произход не се изисква, а износителят може вместо сертификат за произход на стоките да декларира страната на произхода на стоката на фактурата или други приложени към стоката съпроводителни документи. Документът, съдържащ декларацията на износителя, се предоставя на митническите органи на НРБ от вносителя на стоката или от неговия пълномощник.
(6) Предоставяне на публикации, съдържащи отпечатъци и образци на подписите на лицата, упълномощени да заверяват сертификатите в страните, които ползуват тарифния преференциален режим, не се изискват.
(7) В случай на възникване на обосновани съмнения относно безупречността на сертификата или съдържащите се в него сведения, а също относно сведенията за произход митническите или други компетентни органи в НРБ могат да се обърнат към компетентни национални органи или упълномощените за това организации, заверили сертификата, с мотивирана молба да съобщят допълнителни или уточняващи сведения.
(8) Стоката не се счита произхождаща от страната, която ползува тарифния преференциален режим, дотогава, докато не бъдат предоставени надлежно удостоверение за произхода на стоката или поисканите сведения. Тарифните преференции за такава стока се предоставят само след получаване на удовлетворителен отговор на компетентните национални органи или упълномощени за това организации на страната, на която се разпространява тарифният преференциален режим.
Допълнителни разпоредби
§ 1. По смисъла на тази наредба:
1. "кораби на страната" и "плаващи рибозаводи на страната" се считат като част от територията на дадена държава, ако са регистрирани или записани в тази страна или плават под неин флаг;
2. "митническа облагаема стойност" е стойността, определена съгласно споразумението по прилагане на чл. VII от Генералното съглашение по тарифите и търговията;
3. "опаковането" се счита като образуване на едно цяло заедно със стоките, които се съдържат в опаковката. Това условие обаче няма да бъде прилагано към опаковки, които не са обичаен тип за опакования артикул и които имат нетранзитна използваема стойност и трайно естество, отделно от функцията им като опаковката.
§ 2. При определяне произхода на дадена стока не се взема пред вид от коя страна произхождат енергията, горивото, машините и съоръженията, които са използувани за добиването й.
§ 3. Части, инструменти и принадлежности, които се внасят заедно с дадена стока и цената на които влиза в цената на стоката, се считат като едно цяло с дадената стока при условие, че те образуват стандартно оборудване, включвано обичайно при продажбата на стоки от този вид.
§ 4. При определяне на произхода на стоки, които по производствени или транспортни причини се доставят на няколко партиди, определяща за установяване на произхода ще бъде не отделна партида, а цялата стока.
Заключителни разпоредби
§ 5. Наредбата се издава на основание Спогодбата за унифицирани правила, определящи произхода на стоките на развиващите се страни при предоставяне на тарифни преференции в рамките на Общата система за преференции, подписана на 5.VI.1980 г. в Москва от НРБ, УНР, ПНР, СССР и ЧССР, утвърдена с Постановление № 229 от 25.ХII.1980 г. на Бюрото на Министерския съвет, и на чл. 3, т. 6 от Постановление № 81 на Министерския съвет от 31.ХII.1980 г. за приемане на Митническа тарифа за облагане на стоките, внасяни от юридически лица ДВ, бр. 74 от 1981 г.).
Приложение към чл. 15, ал. 1
Приложение към чл. 15, ал. 1
Обща система за преферен- | |
ции | |
Сертификат за произход | |
(обединени са декларация и | |
сертификат) | |
Форма "А" | |
(страна) | |
(вж. поясненията на обрат- | |
ната страна) |
1. | Стоки, доставяни от | |
износителя (назва- | ||
ние на фирмата, ад- | ||
рес, страна) | ||
2. | Стоки, получавани от | |
вносителя /наз- | ||
вание на орга- | ||
низацията, адрес, | ||
страна) | ||
3. | Вид транспорт и | |
маршрут (доколко- | ||
то са известни) | ||
4. За използуване от | ||
официалните учреж- | ||
дения |
5. № на | 6. Марка | 7. Количество | 8. Критерий | 9. Брутно | 10. Номер и |
пози- | и коли- | и вид | за произ- | тегло или | дата на |
ция- | чество | опаковка; | хода на | други еди- | факту- |
та | опа- | описание | стоката | ници, по- | рата |
ковки | на стоките | (вж. на | сочващи | ||
обратната | количест- | ||||
страна) | вото |
11. Удостоверение
На основата на извършената проверка с настоящето се удостоверява, че декларацията на износителя съответствува на действителността.
Място и дата, подпис и печат на удостоверяващото учреждение.
12. Декларация на износителя.
Долуподписаният заявява, че горепосочените сведения съответствуват на действителността, че всички стоки произхождат от ................ (страна) и че те отговарят на изискванията за произход, установени по отношение на такива стоки от Общата система от преференции за стоки, изнасяни във:.......................
(страна-вносител)
Място и дата, подпис на лицето, имащо право на подпис.
Забележки на обратната страна на форма "А".
1. Страните, приемащи тази форма за целите на Общата система на преференции (ОСП), са:
Народна република България, Унгарска народна република, Полска народна република, Съюз на съветските социалистически републики, Чехословашка социалистическа република.
Подробни данни за правилата, регулиращи допуска до ОСП в тези страни, могат да се получат от митническите власти на тези страни. В посочените по-долу точки се привеждат елементи от тези правила.
2. Критерии за произхода на стоките, изнасяни за НРБ, УНР, ПНР, СССР и ЧССР.
От горепосочените страни се предоставя преференциален режим за стоки:
а) които изцяло са произведени в страната, ползуващи се от преференциалния режим;
б) които са произведени с използуване на суровини, полуготови и готови изделия, произхождащи от друга страна или с неизвестен произход, при условие, че:
1. стоката е подложена на обработка или преработка в дадената страна и стойността на стоките, произхождащи от друга страна или с неизвестен произход, не превишава 50 на сто от стойността на стоката, изнасяна от дадената страна;
2. стоката е подложена на обработка или преработка в няколко страни, които ползуват тарифния преференциален режим, и стойността на стоките, произхождащи от други страни или с неизвестен произход, не превишава 50 на сто от стойността на изнасяната стока от една от тези страни стока;
в) стоката е произведена в една от страните, които ползуват преференциален режим, и е подложена на обработка или преработка в други(една или няколко) такива страни.
Ако стоките отговарят на горепосочените критерии, износителят трябва да посочи онзи критерий за произхода в графа 8 на лицевата страна на сертификата за произход, на основата на който той заявява, че неговите стоки съответствуват на изискванията на ОСП, както е посочено в следната таблица:
Условия за производство или | ||
Страни | обработка в страната-износи- | Запис в графа 8 |
тел, посочени в графа 12 на | ||
форма "А" | ||
НРБ, УНР, ПНР, СССР, ЧССР | а/ стоката е изцяло произве- | "Р" |
дена в страната-износител | ||
/вж. т.2.а/ | ||
б/ стоката, включваща доба- | "У" | |
вената стойност | за допълване | |
/вж. т.2.б.1 и 2.б/ | стойността на | |
материалите и | ||
компонентите, | ||
изразени в | ||
процент на | ||
база цени | ||
ФОБ | ||
на | ||
изнасяната | ||
стока, | ||
напр.: | ||
"У" = 55% | ||
в/ стоката е произведена в | "Рк" | |
една от страните, които | ||
ползуват тарифния префе- | ||
ренциален режим, и е под- | ||
ложена на обработка или | ||
преработка в други /една | ||
или няколко/ такива страни | ||
/вж. т.2.в/ |
Сертификатът се представя в напечатан вид без поправки на езика на страната-вносител или на английски, френски или испански език в два екземпляра, всеки от които се заверява от компетентен национален орган или упълномощена за това организация.