Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 17 от 2.III

НАРЕДБА ЗА ЕДИННА СИСТЕМА ЗА РЕГИСТРИРАНЕ, ОБОБЩАВАНЕ И КОНТРОЛ НА ПРЕДЛОЖЕНИЯТА НА ГРАЖДАНИТЕ, ТРУДОВИТЕ КОЛЕКТИВИ И ОРГАНИЗАЦИИТЕ

 

НАРЕДБА ЗА ЕДИННА СИСТЕМА ЗА РЕГИСТРИРАНЕ, ОБОБЩАВАНЕ И КОНТРОЛ НА ПРЕДЛОЖЕНИЯТА НА ГРАЖДАНИТЕ, ТРУДОВИТЕ КОЛЕКТИВИ И ОРГАНИЗАЦИИТЕ

ПРИЕТА С ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 5 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 1982 Г.,

Обн. ДВ. бр.17 от 2 Март 1982г.

Раздел I.
Общи положения

Чл. 1. Тази наредба урежда реда и начина за функциониране на Единната система за регистриране, обобщаване и контрол на предложенията на гражданите, трудовите колективи и организациите до органите за социално управление.


Чл. 2. Системата е предназначена да внесе единство в работата на органите за социално управление по изпращаните до тях предложения, да създаде условия за своевременни и верни обобщения на информацията и да осигури контрол за изпълнение на взетите решения с оглед усъвършенстване на управленческите процеси и повишаване ефективността на управленческата дейност.


Чл. 3. За работата по внедряването и функционирането на системата отговарят ръководителите на органите за социално управление, които възлагат оперативната работа със заповед на определени длъжностни лица.


Раздел II.
Регистрация и движение на документите

Чл. 4. (1) Предложенията на гражданите, трудовите колективи и организациите до органите за социално управление, направени по реда на Закона за предложенията, сигналите, жалбите и молбите, се регистрират в дневници или в регистрационно-справочни картотеки по образци и в съответствие с указанията на Комитета по единна система за социална информация и Обединената приемна на Държавния съвет и Министерския съвет.

(2) Тази наредба се прилага и за обществено значимите предложения, които се съдържат в сигналите, жалбите и критичните бележки в средствата за масова информация.


Чл. 5. Длъжностното лице, на което е възложено организирането на работата с предложенията, сигналите и молбите, докладва на ръководителя на органа за социално управление или на определен от него заместник, който решава кои от тях са обществено значими съгласно § 1 от допълнителните разпоредби на тази наредба.


Чл. 6. За определените като обществено значими предложения се попълват регистрационно-отчетни карти в два екземпляра. Единият екземпляр е предназначен за Комитета по единна система за социална информация за обработка и анализ. Попълването на данните става съобразно указанията на Комитета по единна система за социална информация.


Чл. 7. Предназначените за Комитета по единна система за социална информация екземпляри от регистрационно-отчетните карти се изпращат еднократно към 31 януари на следващата година.


Чл. 8. Когато срокът за изпълнение на решенията по направените обществено значими предложения или продълженият срок изтича след 31 януари на следващата година, при следващия отчет до Комитета по единна система за социална информация се изпраща копие от регистрационно-отчетната карта заедно с останалите регистрационно-отчетни карти, отнасящи се за новия период.


Чл. 9. Регистрираното обществено значимо предложение се предоставя на съответното функционално звено при органа за социално управление за проучване и подготовка на проекторешение по установения ред.


Чл. 10. Обществено значимите предложения, по които поставените въпроси са от компетентност на друг орган, се препращат в седемдневен срок, за което се уведомява предложителят. Компетентният орган работи по предложението съгласно Закона за предложенията, сигналите, жалбите и молбите и разпоредбите на тази наредба.


Чл. 11. (1) Решения по обществено значими предложения, които ще се изпълняват от органа, пред който са направени, се реализират в определените с решението срокове.

(2) Обществено значимите предложения, които са нецелесъобразни, икономически неизгодни или незаконосъобразни, не се уважават.

(3) Предложителите се уведомяват в седемдневен срок от вземане на решението. Когато предложението не се приема или не може да бъде удовлетворено по обективни причини, задължително се излагат съображенията за това.

(4) Ръководителите и компетентни специалисти лично разясняват пред трудовите колективи или на събрания в населени места подхода, създадената организация и решенията по направените предложения с важно обществено значение.


Чл. 12. Ръководствата на държавните и стопанските организации периодично информират трудовите колективи за работата по предложенията и резултатите от тях като широко използват и средствата за масова информация.


Чл. 13. Обществените организации могат да изпращат обобщени от тях предложения, извлечени от постъпили при тях предложения, сигнали и жалби по въпроси от държавно и обществено значение, направо на Комитета по единна система за социална информация, който ги обработва за включване в информационния бюлетин по чл. 17.


Раздел III.
Контрол, обобщаване и анализ на обществено значимите предложения

Чл. 14. Контролът за вземане на решения по обществено значимите предложения и по сроковете за изпълнение на взетите решения се извършва от ръководителите на органите за социално управление. Те организират периодично проверки, за резултатите от които биват уведомявани лично.


Чл. 15. При провеждане на контрол за изпълнение на взетите решения по повод обществено значимите предложения се спазват установените изисквания от Единната държавна система за деловодство (ЕДСД).


Чл. 16. Колективните органи на министерствата, другите ведомства, ръководствата на стопанските организации и изпълнителните комитети на народните съвети правят периодично анализи и оценки на дейността по предложенията, въз основа на които вземат своевременно съответни решения.


Чл. 17. (1) Обществено значимите предложения, постъпили в органите за социално управление, се обработват и анализират от Комитета по единна система за социална информация, като за целта се издава информационен бюлетин.

(2) Информационният бюлетин се предоставя на ЦК на БКП, Държавния съвет, Министерския съвет, Комитета за държавен и народен контрол и Централния съвет на Българските професионални съюзи.

(3) Бюлетинът се съставя по проблемно-тематични показатели, определяни от Обединената приемна на Държавния съвет и Министерския съвет и Комитета по единна система за социална информация.


Допълнителни разпоредби

§ 1. По смисъла на тази наредба обществено значими предложения са предложенията, правени от граждани, трудови колективи и организации до органи на социалното управление за решаване на важни социални, битови, културни и други въпроси, за подобряване организацията и дейността на органите за социално управление, за усъвършенстване социалистическата организация на труда, за укрепване на трудовата дисциплина в държавните органи, стопанските организации и трудовите колективи, за защита на социалистическата собственост, за ефективно прилагане на икономическия подход във всички сфери на социалното управление.


Заключителни разпоредби

§ 2. Тази наредба се прилага за обществено значимите предложения, които са изпратени до органите за социално управление, по списък, утвърден от Комитета по единна система за социална информация и Обединената приемна на Държавния съвет и Министерския съвет.


§ 3. Комитетът по единна система за социална информация съгласувано с Обединената приемна на Държавния съвет и Министерския съвет определя образеца на регистрационно-отчетната карта по чл. 7 и дава указания по прилагането на наредбата.


§ 4. Тази наредба се издава на основание § 5 на преходните и заключителните разпоредби на Закона за предложенията, сигналите, жалбите и молбите и влиза в сила от 1 април 1982 г.


Промени настройката на бисквитките