Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 84 от 28.X

НАРЕДБА ЗА УЧАСТИЕТО НА НАРОДНА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И НА БЪЛГАРСКИ ОРГАНИЗАЦИИ В СВЕТОВНИ ИЗЛОЖЕНИЯ, МЕЖДУНАРОДНИ ПАНАИРИ И ИЗЛОЖБИ В ЧУЖБИНА

 

НАРЕДБА ЗА УЧАСТИЕТО НА НАРОДНА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И НА БЪЛГАРСКИ ОРГАНИЗАЦИИ В СВЕТОВНИ ИЗЛОЖЕНИЯ, МЕЖДУНАРОДНИ ПАНАИРИ И ИЗЛОЖБИ В ЧУЖБИНА

ПРИЕТА С ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 42 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 14 ОКТОМВРИ 1983 Г.

Обн. ДВ. бр.84 от 28 Октомври 1983г., отм. ДВ. бр.99 от 16 Ноември 1999г.

Отменена с § 1, т. 1 на Постановление № 202 на Министерския съвет от 9 ноември 1999 г. за отменяне на нормативни актове - ДВ, бр. 99 от 16 ноември 1999 г., в сила от 16 ноември 1999 г.


Раздел I.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. Тази наредба урежда участието на Народна република България, на държавни и обществени органи и стопански организации в световни изложения, в международни панаири и изложби с външнотърговски характер и в национални търговско-промишлени изложби в чужбина, наричани по-нататък за краткост "панаири и изложби".


Чл. 2. Право на участие в панаири и изложби имат български държавни и обществени органи, стопански и други организации, на които това е разрешено по реда, установен в тази наредба.


Чл. 3. Участието на Народна република България, на държавни и обществени органи, на стопански и други организации в международни панаири и изложби има за цел:

1. разширяване и задълбочаване на външнотърговското, икономическото и научно-техническото сътрудничество;

2. популяризиране на постиженията от осъществяването на социално-икономическата политика на Българската комунистическа партия, на непрекъснатия напредък на икономиката и на тази основа - на растящия експортен потенциал на страната;

3. установяване на контакти с деловите среди както в страната на участието, така и от други страни и сключване на външнотърговски сделки;

4. проучване и запознаване с икономическите и научно-техническите постижения на други страни с цел подобряване на националното производство и структурата на българския износ;

5. проучване на конюнктурата и потребителското търсене на международните пазари;

6. оптимална концентрация на рекламната дейност по износа.


Раздел II.
ОРГАНИЗИРАНЕ НА УЧАСТИЕ В МЕЖДУНАРОДНИ ПАНАИРИ И ИЗЛОЖБИ

Чл. 4. (1) Участието на страната в световни изложения и международни панаири и организирането на национални търговско-промишлени изложби се разрешава от Министерския съвет по предложение на Министерството на външната търговия съгласувано със заинтересуваните министерства и други ведомства.

(2) В случай че търговско-промишлените изложби се придружават от научно-технически мероприятия, като симпозиуми, семинари и др., те се съгласуват с Държавния комитет за наука и технически прогрес и с Централния съвет на Научно-техническите съюзи.

(3) За участие в световни изложения Министерският съвет одобрява програма и назначава правителствена комисия и генерален комисар.

(4) Самостоятелните изложби на държавни и обществени органи и външнотърговски организации в чужбина и тяхното самостоятелно участие в международни специализирани изложби и панаири с външнотърговски характер се разрешават от министъра на външната търговия по предложение на заинтересуваните министерства и други ведомства.

(5) Финансирането на участието в световни изложения, национални търговско-промишлени изложби и международни панаири се извършва от източници, определени от Министерския съвет.

(6) Средствата в левове и валута за участие в панаири и изложби, разрешени от Министерския съвет, се предоставят чрез Министерството на външната търговия на Българската търговско-промишлена палата, която финансира участието и отчита извършените разходи.

(7) Средствата в левове и валута за участие в панаири и изложби, разрешени от министъра на външната търговия, се осигуряват от съответния орган или организация.


Чл. 5. Министерството на външната търговия:

1. проучва търговско-икономическите условия за участие в панаири и изложби и определя насоките и характера на това участие;

2. внася в Министерския съвет предложения за участие в международни панаири и изложби след съгласуване на характера и практическите задачи на участието с ръководителите на българската част на двустранните комисии за икономическо и научно-техническо сътрудничество;

3. координира работата по подготовката и провеждането на националните търговско-промишлени изложби и на международни панаири и упражнява цялостен контрол за ефективното им провеждане.


Чл. 6. Министерствата и другите ведомства:

1. представят на Българската търговско-промишлена палата до 1 декември на всяка година мотивирани предложения за участие през следващата година на отделните организации от системата им в международните панаири и изложбите, за които има разрешение от Министерския съвет. В предложенията се посочват конкретните цели и задачи, видът и икономическият ефект от участието на всяка организация.

2. одобряват тематичните планове за участието на организациите от тяхната система в самостоятелните им изложби в чужбина и за самостоятелните им участия в специализираните международни изложби и панаири;

3. контролират изпълнението на тематичните планове, срочното и качествено изготвяне на експонатите и експедицията им, както и резултатите от провеждането на изложбите.


Чл. 7. Българската търговско-промишлена палата организира непосредствено изпълнението на решенията на Министерския съвет за участие в панаири и изложби и оказва всестранно съдействие на организациите за осъществяване на участието им.


Чл. 8. (1) Към Министерството на външната търговия се създава Съвет по международните панаири и изложби като държавно-обществен орган. В съвета участват представители на Министерството на външната търговия. Държавния комитет за наука и технически прогрес, Българската търговско-промишлена палата, Българската индустриална стопанска асоциация, Централния съвет на Научно-техническите съюзи, както и на стопански организации.

(2) Съставът на съвета се определя от зам.-председателя на Министерския съвет и председател на Комисията за икономическо и научно-техническо сътрудничество при Министерския съвет и се ръководи от зам.-министър на външната търговия.

(3) Административно-техническото обслужване на съвета се осигурява от Българската търговско-промишлена палата.

(4) Съветът по международните панаири и изложби:

1. утвърждава до 30 май на предходната година тематичните планове, включително списъците на експонатите за участие в международни панаири и изложби, за които има разрешение от Министерския съвет;

2. контролира изпълнението на тематичните планове за участие в панаирите и изложбите;

3. приема отчет от председателя на Българската търговско-промишлена палата, съставен въз основа на аналитични доклади от ръководителите на търговските и техническите екипи, ръководителя на търговско-икономическата служба на Народна република България в съответната страна и ръководителите на външнотърговските и стопанските организации за икономическите и практическите резултати от участието в съответния панаир или изложба.

(5) Решенията на съвета са задължителни за всички министерства, други ведомства и организации, които участват в международни панаири и изложби.


Чл. 9. (1) Към Българската търговско-промишлена палата се създава Художествен съвет по панаирите и изложбите.

(2) Художественият съвет по панаирите и изложбите се състои от представители на заинтересуваните министерства и други ведомства, Българската търговско-промишлена палата, Съюза на българските художници, Съюза на архитектите в България и организациите-инвеститори.

(3) Членовете на Художествения съвет по панаирите и изложбите се назначават от министъра на външната търговия по предложение на Българската търговско-промишлена палата, на творческите съюзи и заинтересуваните министерства и други ведомства. Председател на съвета е зам.-председател на Българската търговско-промишлена палата.

(4) Художественият съвет по панаирите и изложбите:

1. обсъжда и одобрява проектите за оформлението на участията в панаири и изложби по тази наредба и им дава съответна качествена оценка;

2. контролира и подпомага проектирането и дава задължителни указания за проектантите за оформление на участията.


Чл. 10. (1) Определянето на проектантите за оформлението на участието в международни панаири и изложби се извършва от председателя на Българската търговско-промишлена палата.

(2) Когато проектантите за оформлението на панаири и изложби не са щатни служители на инвеститора, те сключват договори с него. За международните панаири и изложби, участието в които е разрешено от Министерския съвет, проектантите сключват договори със СП "Международен панаир" - Пловдив.


Чл. 11. (1) Непосредственото изпълнение на утвърдените проекти за панаири и изложби, разрешени от Министерския съвет, се осъществява от СП "Международен панаир" - Пловдив.

(2) Изпълнението на проектите за участие в изложби и панаири, разрешени от министъра на външната търговия, се извършва от инвеститора или по договор между него и СП "Международен панаир" - Пловдив, или друга организация.

(3) Услугите, оказани от СП "Международен панаир" - Пловдив, на инвеститорите по предходните алинеи, се заплащат по тарифа, утвърдена от Изпълнителния комитет на Българската търговско-промишлена палата след съгласуване с Главното управление по цените при Министерството на финансите.


Раздел III.
ЕКСПОНАТИ И ДРУГИ МАТЕРИАЛИ

Чл. 12. (1) Стопанските организации включват в плановете си производството на експонатите и другите материали в съответствие с утвърдените тематични планове за участие в панаири и изложби, като задължително се съобразяват с изискванията за количество, качество и срокове за предаването им.

(2) Държавният комитет за наука и технически прогрес и Централният съвет на Научно-техническите съюзи дават оценка на научно-техническото равнище, качеството и дизайна на експонатите, предназначени за международните панаири и изложби.

(3) Държавният комитет за наука и технически прогрес контролира спазването на качествените изисквания спрямо експонатите и материалите както по време на производството им, така и по време на тяхната експедиция и дава техническа виза за изнасянето им. Техническата виза е еднократна и се дава за всяко мероприятие поотделно, което изисква връщането на експонатите в страната, с изключение на тези, които са продадени или които остават за изпитание след приключване на всяко участие.

(4) Министерството на външната търговия, Министерството на финансите и Държавният комитет за наука и технически прогрес утвърждават инструкция за планирането, финансирането, производството и реализацията на експонатите и материалите, предназначени за панаири и изложби.


Раздел IV.
ТЪРГОВСКИ И ТЕХНИЧЕСКИ ЕКИПИ

Чл. 13. (1) Министърът на външната търговия въз основа на писмено предложение на външнотърговските организации определя със заповед състава на търговските екипи на панаирите и изложбите.

(2) В състава на търговските екипи се включват представители на външнотърговски и стопански организации, запознати с тематиката на изложението и представените експонати и с възможностите за тяхното производство и продажба, със съответна подготовка за постигане икономическите цели на участието.

(3) Съставът на търговския екип се определя не по-късно от два месеца преди откриването на съответния панаир или изложба.

(4) Въз основа на заповедта на министъра на външната търговия ръководителите на съответните министерства, други ведомства или организации командироват участниците в търговския екип за своя сметка или за сметка на съответните организации.


Чл. 14. (1) Председателят на Българската търговско-промишлена палата утвърждава щата на техническия екип и командирова членовете му на панаири и изложби, участието в които е разрешено от Министерския съвет по предложение на съответното министерство или друго ведомство в съответствие с утвърдените тематични планове.

(2) Членовете на техническите екипи за изложбите и панаирите по чл. 4, ал. 4 се командироват от министъра на външната търговия.


Чл. 15. Ръководителят на търговския екип след приключване на всяко участие представя писмен доклад до министъра на външната търговия и председателя на Българската търговско-промишлена палата с комплексна оценка за пазарните резултати, сключените сделки и др., излаганите експонати и материали от гледна точка на качеството, дизайна, работата на търговския екип, с предложения относно бъдещото участие на външнотърговските и стопанските организации в панаири и изложби.


Чл. 16. Министърът на външната търговия издава инструкция за задачите на търговските и техническите екипи за международните панаири и изложби.


Заключителни разпоредби

Параграф единствен. Тази наредба отменя Наредбата за участието на Народна република България в световни изложения и международни панаири и за организиране на национални изложби в чужбина (ДВ, бр. 34 от 1972 г.).


Промени настройката на бисквитките