НАРЕДБА № 15 ЗА ИЗПОЛЗУВАНЕ И КОНТРОЛ НА ТАХОГРАФИТЕ
НАРЕДБА № 15 ЗА ИЗПОЛЗУВАНЕ И КОНТРОЛ НА ТАХОГРАФИТЕ
Обн. ДВ. бр.66 от 21 Август 1984г.
Материята е преуредена. Виж Наредба № 12 от 10 декември 2002 г. за изискванията за задължителна употреба на контролните уреди за регистриране на данните за движението на автомобилите и работата на екипажите, както и функционалните и техническите изисквания към тях - ДВ, бр. 1 от 3 януари 2003 г., в сила от 3 януари 2003 г.
Раздел I.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл. 1. (1) Тази наредба се издава с цел да се осигури правилно и еднакво използуване на тахографите, както и на информацията, записана от тях.
(2) Разпоредбите на тази наредба се отнасят само за превозни средства с монтирани на тях тахографи.
Чл. 2. Тахографите са контролно-регистриращи самопишещи прибори с многоцелево предназначение. Същите записват изминатото разстояние, скоростта, прекъсванията на движението и др. С използуването им се подобряват пътният контрол, организацията, безопасността на движението и ефективността на превозите.
Чл. 3. Тахографите, монтирани в автомобили, в които не са предвидени конструктивно такива прибори, заменят скоростомерите и километропоказателите. Изминатите километри от автомобилите, отчетени по километропоказателите, при замяната им с тахографи се приемат като база за отчитане на пробезите с прибавяне на изминатите километри след поставяне на тахографите.
Чл. 4. Водачът на автомобила и дежурният механик отговарят за техническата изправност на тахографите, както и за правилното поставяне и сваляне на тахографните листове.
Чл. 5. Организаторът по експлоатацията и водачът отговарят за реда на получаване, съхраняване и издаване на тахографните листове, както и за верността на данните, записвани в тях.
Чл. 6. Техническото състояние на тахографите се проверява по време на техническите обслужвания № 1 и № 2 на автомобилите. При констатиране на неизправност ремонтът на тахографите се извършва от подготвени за целта сервизни работилници.
Чл. 7. Техническото състояние на тахографите при излизане на автомобилите на работа се контролира от дежурния механик.
Чл. 8. Ръководителят на автотранспортното предприятие отговаря за въвеждането, експлоатирането и ремонта на тахографите.
Раздел II.
ДВИЖЕНИЕ НА ПРЕВОЗНИТЕ СРЕДСТВА, СНАБДЕНИ С ТАХОГРАФИ
Чл. 9. (1) Тахографи се монтират на товарни автомобили, автобуси и специални автомобили. На специалните автомобили се монтират тахографи, снабдени с оборотомери.
(2) Тахографи не се монтират на автомобили, снабдени с таксиметрови апарати, както и на превозни средства, на които максималната скорост по конструкция не превишава 40 км/ч.
Чл. 10. Приводите, измервателните и регистриращите устройства на тахографите, монтирани на автомобили и на специални автомобили, трябва да бъдат пломбирани.
Чл. 11. За предпазване на тахографите от повреди в тях винаги трябва да бъде поставен тахографен лист.
Чл. 12. За времето, когато автомобилите и специалните автомобили престояват в автостопанството, след завръщане от работа в тахографите им да се поставят тахографни листове за многократна употреба, предадени за целта на водачите им.
Раздел III.
ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА ВОДАЧИТЕ, ДЛЪЖНОСТНИТЕ ЛИЦА И КОНТРОЛНИТЕ ОРГАНИ
Чл. 13. (1) Организаторът по експлоатацията предава на водача преди излизане на работа заедно с превозните документи и тахографен лист с отбелязани в него:
1 .име и фамилия на водача;
2. дата;
3. регистрационен номер на автомобила.
(2) Ако за изпълнение на превоза на водача се предават няколко тахографни листове, организаторът по експлоатация вписва техния брой в пътния лист на автомобила. Тахографните листове се водят на отчет и се получават срещу подпис.
Чл. 14. Водачът отваря тахографа, навива часовниковият механизъм, сверява го, записва показанията на брояча на тахографа върху тахографния лист, поставя листа и затваря тахографа, с което автоматически фиксира часа на затварянето му (на поставянето на листа).
Чл. 15. Дежурният механик на контролно-пропускателния пункт извършва подборни проверки за начина и правилността на поставяне на тахографните листове на автомобилите преди излизането им на път и се разписва на пътния лист за извършената проверка.
Чл. 16. Водачът няма право, когато е на път да отваря тахографа, да нарушава пломбирането на привода и механизма, както и да предизвиква записване на неверни данни върху тахографния лист.
Чл. 17. (1) При възникване на видима неизправност в тахографа или в неговия привод, когато автомобилът е на работа, водачът трябва незабавно да отбележи неизправността в пътния лист. След завръщане в автостопанството неизправният тахограф се предава за ремонт.
(2) За подмяна на неизправните тахографи, когато те са в ремонт, сервизите трябва да разполагат с необходимия брой изправни оборотни тахографи.
Чл. 18. На водача се забранява да извършва ремонтни и регулировъчни работи по възлите и частите на часовниковия механизъм, измервателното и регистриращото устройство на тахографа.
Чл. 19. Право за отваряне на на тахографите за контролиране на автомобилите на път имат само контролните органи на Министерството на вътрешните работи и Министерството на транспорта. По тяхно нареждане водачите са длъжни да осигурят отварянето на тахографите за извършване на контрол.
Чл. 20. След завръщане на автомобила от път водачът го предава за преглед на контролно-пропускателния пункт, изважда тахографния лист и записва върху него показанията на брояча.
Чл. 21. Дежурният механик проверява изправността на пломбите на тахографите, включително номера на техническото лице, извършило пломбирането, съответствието между показанията на броячите и отразените от водачите данни в тахографните листове не по-малко от един път в месеца за всеки тахограф.
Чл. 22. (1) При констатиране на нарушения, извършени от водеча, свързани с начина на поставяне на тахографния лист или с неговото повреждане, изгубване или унищожаване, както и свързани с въздействия върху пломбирането на привода и механизма с цел записване на неверни данни от прибора дежурният механик съставя констативен протокол, който представя на административното ръководство.
(2) При наличие на нарушения контролните органи съставят актове за нарушение на чл. 47, ал. 1, т. 8 от Закона за движението по пътищата(ЗДвП).
Чл. 23. След приключване на проверката от дежурния механик водачът предава на организатора по експлоатацията тахографния лист за обработване на данните заедно с останалите превозни документи на автомобила за деня.
Чл. 24. Ако за извършване на превоза водачът е получил няколко чисти тахографни листове, след неговото завръщане той ги предава на организатора по експлоатацията, като броят на предадените листове (със или без запис) трябва да отговаря на броя на получените, вписани в пътния лист.
Чл. 25. Водачът е длъжен да притежава и резервен тахографен лист, запечатан в плик, подпечатан с печата на автостопанството, който ще поставя в тахографа в случая, посочен в чл. 34.
Раздел IV.
ПОСТАВЯНЕ, СВАЛЯНЕ, ЗАМЯНА И ОТНЕМАНЕ НА ТАХОГРАФНИЯ ЛИСТ
Чл. 26. Ако производствената дейност на водача протича в две или повече денонощия, той задължително заменя тахографния лист с нов всеки ден, но не по-късно от 24 часа от поставянето на предишния тахографен лист, за да осигури непрекъснат запис на параметрите на движението и престоя на автомобила.
Чл. 27. При използуване на тахограф за многодневно записване, тахографните листове се заменят от водача в пакет еднократно след завръщането на автомобила в автостопанството.
Чл. 28. Ако тахографът е снабден с устройство за отбелязване смяната на водачите (при двусменен режим на работа), но се задействува от съответния водач преди започване на смяната.
Чл. 29. При многосменен режим на експлоатация на автомобила се използуват няколко тахографни листове, като всеки един от тях се предава с превозните документи от съответния водач на организатора по експлоатацията след завършване на смяната.
Чл. 30. Тахографният лист се изважда от тахографа в следните случаи:
1. при замяна му с нов;
2. при проверка от контролните органи;
3. при ремонт на прибора;
4. при разследване на пътно-транспортно произшествие от органите на Министерството на вътрешните работи или на прокуратурата.
Чл. 31. При проверка контролните органи изваждат тахографния лист, отбелязват изваждането му и резултатите от проверката в пътния лист на автомобила и връщат тахографния лист на водача, който го поставя обратно в тахографа.
Чл. 32. Ако при проверка контролните органи установят действия на водача, водещи до записване на неверни данни върху тахографния лист, същият може да бъде отнет от контролните органи, като причините за отнемането се отбелязват от тях в пътния лист на автомобила.
Чл. 33. Тахографният лист се отнема от контролните органи или следствените органи като доказателство при пътно-транспортно произшествие, което представлява престъпление.
Чл. 34. За придвижване на автомобила след отнемане на тахографния лист от контролните органи или следствените органи в тахографния лист се отбелязва в пътния лист на автомобила.
Чл. 35. След отнемане на тахографния лист в 10-дневен срок се уведомява организацията - собственик на автомобила, като й се предава отнетият тахографен лист. Листът не се връща в този срок, когато е отнет като доказателство при пътно-транспортно произшествие.
Чл. 36. За осигуряване правилното разчитане на данните от тахографния лист водачът е длъжен да го запазва чист и ненадраскан при поставянето и свалянето му от тахографа.
Чл. 37. Забранява се нанасянето на неоснователни забележки върху тахографния лист от водача, длъжностните лица, контролните органи, както и коригирането или повтарянето на линиите от тахографния запис.
Раздел V.
ОЦЕНКА НА ДАННИТЕ, ПОЛУЧЕНИ ОТ ТАХОГРАФНИЯ ЛИСТ
Чл. 38. Оценката на данните при разчитане на тахографните листове се извършва в експлоатационната служба на автостопанството заедно с обработката на превозните документи на автомобилите.
Чл. 39. Според количеството на проверяваните тахографни листове и методите за извършване на оценката на данните от тях в експлоатационната служба се провежда пълна или частична оценка на тахографните записи.
Чл. 40. Пълната оценка на данните се използува за определяне изменението на параметрите на транспортния процес в реалното време, като за контрол операторът (организаторът по експлоатацията) сравнява данните от тахографния лист с данните, посочени от водача в пътния лист:
1. сравнява се дневният пробег, отчетен като разлика между крайното и началното показание на брояча, с показанията за изминатия път, записани върху тахографния лист;
2. сравнява се изминатият пробег (както общият, така и по отделните маршрути) с посочените от водача данни в пътния лист;
3. определя се времето за движения и престой на автомобила по отделните маршрути (престоите за товарене, разтоварване и за задължителна почивка на водачите), като се сравнява с данните, посочени в пътния лист;
4. определя се стойността на средната техническа скорост на автомобила по отделните маршрути чрез отчитане на разликата между максималните и минималните стойности на скоростта на движение, отбелязани върху тахографния лист;
5. сравняват се данните за часа на тръгване и пристигане на автомобила по отделните маршрути (вкл. за тръгване и пристигане в автостопанството) с данните, отразени от водача в пътния лист;
6. контролира се дали и по каква причина е бил отварян тахографът на автомобила по време на извършване на превоза;
7. контролира се дали часът на поставянето на тахографния лист в тахографа съответствува на реалното време, фиксирано от тахографния часовник;
8. контролира се стилът на управление на автомобила от гледна точка на икономия на гориво по върховите стойности за скоростта на движение, фиксирани върху тахографния лист;
9. контролира се превишаването на максимално допустимата скорост на движение, определена с чл. 117 от Правилника за прилагане на Закона за движението по пътищата (ППЗДвП) (обн., ДВ, бр. 9 от 1974 г.; изм., бр. 73 от 1976 г.; изм. и доп., бр. 26 от 1982 г.).
Чл. 41. Пълната оценка на данните от тахографния лист се прави от оператора (организатора по експлоатацията) с точност, както следва:
1. за изминат пробег - до с 0,3 км/ч;
2. за скорост на движение - до с 2 км/ч;
3. за време - до с 2 мин. за денонощие или до с 10 мин. за седмица.
Чл. 42. (1) Пълната оценка на данните от тахографния лист се извършва в обем, както следва:
1. в международния пътнически и товарен превоз - на всички тахографни листове;
2. в специализираните пътнически превози от вътрешно съобщение, които се извършват по договор по специални маршрути и условия извън редовните линии - на всички тахографни листове;
3. в товарните и редовните пътнически превози от вътрешно съобщение - на 10 на сто от всички тахографни листове.
(2) Пълната оценка на данните от тахографния лист се извършва най-малко 1 път в месеца на всеки автомобил, снабден с тахограф.
Чл. 43. Частична оценка на данните от тахографния лист се извършва ежедневно на всички автомобили, с изключение на тези, на които е извършена пълна оценка. Когато при частична оценка се забележат неточности в тахографния запис и несъответствия с пътния лист, провежда се пълна оценка на данните от тахографния лист.
Чл. 44. При частичната проверка на данните се извършва следното:
1. сравнява се стойността на изминатото разстояние, отчетена по брояча на тахографа с дневния пробег, отчетен от тахографния лист;
2. сравнява се времето (часът) на излизане и прибиране на автомобила в автостопанството с отразеното от водача в пътния лист;
3. контролира се колко пъти и по каква причина е бил отварян тахографът по време на работа на автомобила.
Чл. 45. След извършване на пълната или частичната оценка на данните от тахографния лист той се подписва и подпечатва от оператора (организатора по експлоатация).
Раздел VI.
РАЗЧИТАНЕ НА ТАХОГРАФНИЯ ЛИСТ
Чл. 46. Водачът или механикът поверява дали пишещият механизъм описва концентрични окръжности върху тахографния лист на автомобила, който престоява в автостопанството с работещ тахограф.
Чл. 47. Водачът е длъжен да провери дали моментът на поставянето на тахографния лист е отбелязан автоматично със засичане върху часовата скала на листа.
Чл. 48. Водачът проверява далия всяко отваряне на тахографа се отбелязва автоматично върху часовата скала на тахографния лист. При наличие на повече от два белега върху листа(получени при неговото поставяне и сваляне) се търсят причините за отваряне на тахографа.
Чл. 49. Часът на излизане и прибиране на автомобила в автостопанството се определя от оператора (организатора по експлоатацията) чрез проектиране на точките, в които започват(завършват) записите на изминатия път и скоростта на движение върху часовата скала на тахографния лист.
Чл. 50. При използване на апарат, снабден с лупа за разчитане и прозрачен сектор с линия, линията се поставя в началото (края) на записите на пътя и скоростта на движение и с проектиране върху часовата скала се определя часът на излизане и прибиране на автомобила.
Чл. 51. Времето в движение и времето в престой на автомобила се определя съгласно чл. 49 и 50. При частична проверка на данните от тахографния лист се отбелязват всички престои на автомобила, по-големи от 5 мин.
Чл. 52. Смяната на водачите при използуването на тахографа с устройство за двусменна работа се отчита върху тахографния лист като стъпало върху най-вътрешната окръжност на листа.
Чл. 53. Изминатото разстояние за деня се отчита по записа върху тахографния лист, като се сумират всички пълни амплитуди, умножават се по 10 и се прибавят началната и крайната непълна амплитуда (1 мм от записа отговаря на 1 км изминат път).
Чл. 54. Изминатото разстояние от автомобила за деня се отчита по брояча на тахографа, като преди поставянето на тахографния лист в тахографа върху него се записват показанията на брояча, а след изваждането на тахографния лист от тахографа отново върху него се записват показанията на брояча и разликата от двете стойности се записва като дневен (изминат) пробег.
Чл. 55. Разликата в показанията на брояча на тахографа и записващото устройство за изминатия път трябва да бъде не по-голямо от с 1 на сто от дневния (изминатия) пробег.
Чл. 56. Спазването на максимално допустимата по чл. 117 от ППЗДвП скорост на движение на автомобила се определя с отчитане на "върховите стойности" на скоростта на движение, записани върху тахографния лист.
Чл. 57. За контролиране режима на труда и почивка на водачите от тахографния лист се определят времетраенето на почивките, тяхното разположение по маршрута и дължината на изминатия пробег между тях, както и неговата продължителност по време, като след това се сравняват с предписаните и отразените данни в пътния лист.
Чл. 58. Контролирането на начина на кормуване от гледна точка на разхода на горива се извършва чрез определяне броя на "върховите стойности" на скоростта на движение (ускорения и спирания на автомобила), като за оценка е необходимо да се познават характерът на маршрута, състоянието на пътното покритие, метеорологичните условия в района и приблизителната интензивност на движението. Контролирането се извършва и чрез сравняване тахографните записи на автомобили с еднакви технически данни, натоварени приблизително с еднакви товари, движещи се по същия маршрут.
Чл. 59. След разчитането тахографният лист се прикрепва към пътния лист за деня и двата документа се съхраняват под отчет в течение на 3 години.
Чл. 60. Във всички случаи на различия в тахографния и в пътния лист двата документа се разглеждат едновременно. При констатиране на несъответствие не се допуска коригиране на тахографния запис.
Заключителни разпоредби
§ 1. Наредбата се издава на основание § 3 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за движение по пътищата.
§ 2. Наредбата се прилага за всички ведомства, които експлоатират превозни средства, без тези на Министерството на вътрешните работи и войсковите поделния.
§ 3. В зависимост от специфичните условия на работа ведомствата имат право да дават указания за прилагане на тази наредба.