НАРЕДБА № 1 ЗА ОПЕРАТИВЕН КОНТРОЛ НА БАЗАТА ЗА СОЦИАЛЕН ОТДИХ И КУРОРТНО ЛЕЧЕНИЕ В НАРОДНА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
НАРЕДБА № 1 ЗА ОПЕРАТИВЕН КОНТРОЛ НА БАЗАТА ЗА СОЦИАЛЕН ОТДИХ И КУРОРТНО ЛЕЧЕНИЕ В НАРОДНА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
Обн. ДВ. бр.68 от 28 Август 1984г.
Изгубила значение
Раздел I.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл. 1. С тази наредба се уреждат редът и начинът за провеждане на оперативен контрол на базата за социален отдих и курортно лечение независимо от ведомственото й подчинение.
Чл. 2. Наредбата не се отнася за почивната база на ЦК на БКП, ПП на БЗНС, Държавния и Министерския съвет, НС на ОФ, ЦК на ДКМС, МНО, МВР, МНЗ, МНП, войските към другите министерства, Съюза на глухите, Съюза на слепите и Светия синод.
Чл. 3. (1) Оперативният контрол на базата на социален отдих и курортно лечение в страната се провежда съгласно решенията на Бюрото и Секретариата на ЦС на БПС, Междуведомствения съвет за почивно дело и курортно лечение при ЦС на БПС, Централната ревизионна комисия на Българските професионални съюзи, Управление "Почивно дело и курортно лечение" при ЦС на БПС и Държавната инспекция по туризъм и отдих (ДИТО) на Българската асоциация за туризъм и отдих (БАТО).
(2) Оперативният контрол на базата за социален отдих и курортно лечение се организира от Управление "Почивно дело и курортно лечение" при ЦС на БПС.
(3) Оперативен контрол на базата за социален отдих и курортно лечение се извършва и съвместно с органите на ДИТО, като при нужда се привличат и контролните органи на министерствата, другите ведомства, стопанските и обществените организации.
Чл. 4. (1) Оперативният контрол се осъществява от:
1. групи от специалисти от Управление "Почивно дело и курортно лечение" и ДИТО, чийто брой и състав се определят от съответните ръководители;
2. групи от специалисти от централните комитети на професионалните съюзи (ЦКПС) и дирекциите "Почивно дело и курортно лечение" при окръжните съвети на БПС (ОС на БПС), чийто брой и състав се определят от председателите на ЦКПС или ОС на БПС;
3. групи он министерствата, другите ведомства и социалистическите организации, съвместно с представители на профкомитети за базата, стопанисвана от тях, като съставът им се определя от съответния стопански ръководител.
(2) във връзка с обекта и целите на оперативния контрол Управление "Почивно дело и курортно лечение" съгласувано със съответните ръководства може да изгражда групи с участие на специалисти от заинтересуваните организации и ведомства, както и да възлага контролна дейност на отделни контрольори - длъжностни лица или сътрудници на обществени начала.
Чл. 5. Съставът на групите се утвърждава от ръководителите, посочени в чл. 4, като с нареждане им се възлагат функциите по контрола.
Чл. 6. Освобождаването на утвърдените лица от функциите им по контрола се извършва с нареждане от съответния ръководител, съгласувано с висшестоящия профсъюзен орган.
Чл. 7. Отговорност за организиране и провеждане на действен и ефективен оперативен контрол носят ръководителите на съответните организации, както и членовете на групите по контрола и контрольорите.
Чл. 8. Директорите на курортните комплекси, управителите на курортните заведения и др., както и служителите и работниците в тях са длъжни да оказват пълно съдействие на групите за контрол и контрольорите при изпълнение на възложените им задачи.
Чл. 9. Групите за контрол работят съгласно изискванията на органите за държавен и народен контрол и координират дейността си с Централната ревизионна комисия при Българските професионални съюзи, Управление "Почивно дело и курортно лечение", Главна инспекция по търговия и услуги, комисиите и групите за народен контрол и ДИТО.
Раздел II.
ЗАДАЧИ, ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА КОНТРОЛНИТЕ ОРГАНИ
Чл. 10. Обект на контрола са:
1. курортните комплекси "Почивно дело и курортно лечение" при ЦС на БПС;
2. курортните заведения, както и принадлежащите им складове, помощни стопанства, бюфети, барове, търговски обекти и др., стопанисвани от ЦС на БПС;
3. квартирните бюра към ЦС на БПС и личният жилищен фонд, договориран от тях;
4. курортните заведения, предадени за стопанисване и ползуване по договор по реда на чл. 12 от Постановление № 18 на Министерския съвет и Централния съвет на Българските професионални съюзи от 1977 г. за по-нататъшното развитие на почивното дело и курортното лечение на трудещите се (ДВ, бр. 26 от 1977 г.);
5. базата за социален отдих, стопанисвана от министерствата, другите ведомства, стопанските и обществените организации и техните поделения;
6. дирекциите "Почивно дело и курортно лечение" при ОС на БПС;
7. базата на туристическите комплекси "Балкантурист", Българския туристически съюз, Бюрото за младежки туризъм "Орбита", ЦКПС и други ведомства, наета за нуждите на почивното дело и курортното лечение на трудещите се;
8. пионерските лагери на ведомствата, стопанските и обществените организации и техните поделения.
Чл. 11. Оперативният контрол обхваща:
1. експлоатацията на курортните заведения, състоянието на организацията и качеството на услугите в тях;
2. организацията и заплащането на труда;
3. културата на обслужването;
4. хигиената;
5. снабдяването на заведенията за хранене и търговските обекти с необходимите им количества и асортимент продукти, стоки и др. съгласно утвърдените номенклатури;
6. технологичната дисциплина, първичната отчетност, качеството и количеството на предлаганите ястия, стоки и др.;
7. правилното съхраняване на продуктите и стоките в заведенията за хранене, търговските обекти и складовете;
8. изправността, правилното поддържане и използуване в обектите и складовете на измервателните уреди, апарати, машини и съоръжения;
9. спазването на нормативните и други документи по паспортизацията и категоризацията на базата, по наемането и категоризацията на личния жилищен фонд;
10. спазването на нормативните документи по планирането, разпределянето и договарянето на картите за социален отдих и курортно лечение;
11. спазването на работното време, трудовата и служебната дисциплина и др.;
12. всички други дейности, свързани с комплексното обслужване на базата за социален отдих и курортно лечение.
Чл. 12. Групите за оперативен контрол имат за задача:
1. да извършват системно организирани проверки в обектите, посочени в чл. 10 по спазване на нормативните актове относно нивото и качеството на комплексното обслужване, експлоатацията и ефективното използуване на базата, опазването на социалистическата собственост, организацията на труда и плановата, технологичната и трудовата дисциплина;
2. провеждането на контрол на общественото хранене в почивното дело във връзка с прилагането на Постановление № 127 на МС от 1975 г. за предотвратяване на някои отрицателни явления в търговията и общественото хранене, допълнено с ПМС № 64 от 1977 г.;
3. да разкриват своевременно причините и условията, способствуващи за допускането на отрицателни прояви, нарушения и злоупотреби и да предлагат на ръководствата мерки за тяхното отстраняване.
Чл. 13. (1) Контрольорите и групите по контрола изпълняват възложените им задачи само в системата на организацията или поделението, в което работят, освен ако имат по-големи правомощия.
(2) Членовете на групите по предходната алинея удостоверяват правата си на контролни органи със служебна карта, издадена от Управление "Почивно дело и курортно лечение" или ДИТО.
Чл. 14. (1) Ръководството на Управление "Почивно дело и курортно лечение" утвърждава контрольорите, с право да съставят актове при констатиране на нарушения по ПМС № 127 от 1975 г. и ПМС № 64 от 1977 г.
(2) Съставените актове се предават в Управление "Почивно дело и курортно лечение" за издаване на наказателни постановления.
(3) Наказателните постановления се подписват от председателя на ЦС на БПС или упълномощени от него секретар или началника на Управление "Почивно дело и курортно лечение".
(4) Лицата от групите по контрола, които нямат право да съставят актове, вписват констатациите си в ревизионни тетрадки или съставят констативни протоколи. При констатиране на нарушения те предоставят ревизионните листове или констативните протоколи в Управление "Почивно дело и курортно лечение" и своевременно информират ръководителите на курортните комплекси за вземане необходимите мерки за отстраняване на констатираните слабости.
Чл. 15. Групите по контрола работят по годишни планове, одобрени от съответния ръководител. Един екземпляр от тези планове се представя в Управление "Почивно дело и курортно лечение" при ЦС на БПС.
Чл. 16. Ръководствата на групите провеждат периодично мероприятия за повишаване квалификацията на своите членове.
Чл. 17. Ръководството на Управление "Почивно дело и курортно лечение" системно и периодично, но не по-малко от един път в шестмесечието, прави цялостна преценка на констатираните слабости и нарушения и набелязва конкретни мерки за ликвидирането им.
Чл. 18. Нарушителите на тази наредба носят дисциплинарна отговорност, предвидена в Кодекса на труда.
Заключителни разпоредби
§ 1. Наредбата се издава на основание чл. 20 от Постановление № 18 на МС и ЦС на БПС от 1977 г. за по-нататъшното развитие на почивното дело и курортното лечение на трудещите се (ДВ, бр. 26 от 1977 г.) и т. 6 от Постановление № 1 на ЦК на БКП и МС от 1977 г. за по-нататъшното развитие и усъвършенствуване на контролната система в Народна република България (ДВ, бр. 98 от 1977 г.).
§ 2. Изпълнението на наредбата се възлага на ръководствата на Управление "Почивно дело и курортно лечение" ПРИ цс НА бпс, ос НА бпс И цкпс.
§ 3. Контролът по изпълнението на наредбата се осъществява от Секретариата на ЦС на БПС и от Междуведомствения съвет за почивно дело и курортно лечение при ЦС на БПС.
§ 4. Наредбата е утвърдена с Решение № 199 от 1984 г. на Секретариата на ЦС на БПС и Решение № 12 от 1984 г. на Междуведомствения съвет за почивно дело и курортно лечение при ЦС на БПС.