Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 78 от 2.X

НАРЕДБА № 8 ЗА ЕФЕКТИВНО ИЗПОЛЗУВАНЕ НА ТОВАРНИЯ АВТОМОБИЛЕН ТРАНСПОРТ

 

НАРЕДБА № 8 ЗА ЕФЕКТИВНО ИЗПОЛЗУВАНЕ НА ТОВАРНИЯ АВТОМОБИЛЕН ТРАНСПОРТ

ИЗДАДЕНА ОТ МИНИСТЕРСТВОТО НА ТРАНСПОРТА,

Обн. ДВ. бр.78 от 2 Октомври 1984г.

Отменено основание. Виж § 9 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за движение по пътищата, с който се отменя Закона за движение по пътищата от 1973 г. - ДВ, бр. 20 от 5 март 1999 г., в сила от 1 септември 1999 г.


Раздел I.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. Тази наредба урежда организацията и дейността по превоза на товари с автомобилен транспорт и определя.

1. предмета и района за движение на ведомствения автомобилен транспорт;

2. реда за централизирано превозване на подлежащите за превоз с автомобилен транспорт масови товари от един товародател до всички товарополучатели и до един товарополучател от всички товародатели;

3. реда за събиране на дребни пратки, формирането на уедрени товарни единици и експресното им превозване от складовете на изпращачите до складовете на получателите с големотонажни автомобили, движещи се по предварително определени маршрути и гарантирани часови графици;

4. попътното натоварване на празнодвижещите се автомобили;

5. реда за извършване на превози на товари извън определените райони и над максимално допустимите разстояния, утвърдени с приложение № 3 към Наредбата за организиране превоза на товарите (обн., ДВ, бр. 65 от 1980 г.; изм., бр. 94 и 95 от 1980 г., бр. 19 от 1982 г. и бр. 65 от 1984 г.).


Чл. 2. Наредбата се прилага за всички товарни автомобили независимо от ведомствената им принадлежност, с изключение на автомобилите на ЦК на БКП, ПП на БЗНС, Министерството на народната отбрана, Министерството на вътрешните работи, Строителни войски, войските на Министерството на транспорта и товарния автомобилен транспорт на Министерството на съобщенията, предназначени за извършване на пощенски, радио-телевизионни и телефонни услуги.


Чл. 3. За всичко непредвидено в тази наредба по превоза на товари с автомобилен транспорт се прилагат разпоредбите на Устава на автомобилния транспорт за общо ползуване в Народна република България (обн., Изв., бр. 102 от 1954 г.; изм. и доп., бр. 92 от 1958 г., бр. 20 от 1960 г.; ДВ, бр. 50 и 71 от 1977 г. и бр. 94 от 1980 г.), тарифите и другите нормативни актове по превоза с автомобили.


Раздел II.
ПРЕДМЕТ И РАЙОН ЗА ДВИЖЕНИЕ НА ВЕДОМСТВЕНИЯ АВТОМОБИЛЕН ТРАНСПОРТ

Чл. 4. (1) С ведомствен автомобилен транспорт се извършват превози на товари за вътрешнозаводски, складови, обектови, селскостопански, домакински и социално-битови нужди.

(2) Вътрешнозаводски, складови, обектови и селскостопански са превозите на собствени товари за нужди, които са неразделна част от производствения процес в района на отделно обособеното предприятие (аграрно-промишлен комплекс, строителен обект и др.)

(3) Домакински и социално-битови са превозите, свързани със снабдяването с домакински материали и социално-битовото обслужване на колективите в предприятията (столове, общежития, профилакториуми, санаторно-медицински пунктове, детски градини, помощни стопанства и др.).

(4) Превозите на товари, предмет на ведомствения транспорт, могат да се договарят и изпълняват и от автомобилния транспорт за общо ползуване по установения за това ред.


Чл. 5. Ведомствените автомобили могат да се движат и да извършват превози на собствени товари в района на:

1. населеното място - за предприятията, които нямат поделения в селищната система за превози до и от тези поделения;

2. селищната система - за предприятията, които имат поделения в същата селищна система за превози до и от тези поделения;

3. окръга - за товарните автомобили с товароподемност до 1,5 т (лекотоварните), и извън окръга с разрешение на Министерството на транспорта издадено по реда на чл. 5 от Постановление № 28 на Министерския съвет от 1979 г. за намаляване разхода на течни горива в обществения и ведомствения транспорт (обн., ДВ, бр. 55 от 1979 г.; изм., бр. 95 от 1980 г., бр. 10 от 1981 г. и бр. 65 от 1984 г.).


Чл. 6. (1) В регистрационните документи на ведомствените автомобили се вписва районът за движение, определен в т. 1, 2 и 3 за предходния член.

(2) Вписването на района за движение се извършва от органите на Контрол по автомобилния транспорт (КАТ) при окръжните управления (Столичното градско управление) на МВР по предложение на притежателите на товарните автомобили съгласувано с окръжните народни съвети и автокомбинатите.


Чл. 7. (1) Притежателите на ведомствени товарни автомобили могат да извършват специфични превози на собствени товари от и до съседни селищни системи в рамките на максимално допустимите разстояния, ако тези товари са пряко свързани с производствената им дейност и не подлежат на превози с железопътния транспорт или друг по-ефективен начин.

(2) Специфични по смисъла на предходната алинея са превозите на:

1. зърнени храни и фуражни заводи и обратно, когато в същата селищна система няма такъв завод;

2. горивно-смазочни материали от определената за снабдяване бензиностанция (склад);

3. хранителни стоки, безалкохолни напитки и др. до собствените магазини или складове за зареждане на магазините;

4. мляко, месо, пресни плодове и зеленчуци до определеното преработвателно предприятие (поделение) или изкупвателен пункт;

5. кариерни материали, когато няма кариери в същата селищна система;

6. стоманобетонни, тежки и извънгабаритни товари от домостроителните комбинати и заводите-производители до обектите;

7. стоки (товари) чрез разносната търговия, осъществявана с подвижни магазини;

8. битова техника и други товари при извършване на услуги по домовете на гражданите;

9. товари до и от най-близките жп гари;

10. товари, свързани с ремонта на пътната мрежа.


Чл. 8. (1) Превозите до и от съседни селищни системи с ведомствен транспорт на посочените в предходния член специфични товари се извършват с разрешителни, издавани от окръжните народни съвети.

(2) Разрешителните по ал. 1 се издават за движение до възможно най-близките товароотправни и товарополучаващи пунктове в съседните селищни системи за определен вид и количество на товарите и за срок до една година.


Раздел III.
ЦЕНТРАЛИЗИРАНО ПРЕВОЗВАНЕ НА ТОВАРИ С АВТОМОБИЛЕН ТРАНСПОРТ

Чл. 9. (1) Централизирани са превозите, които се изпълняват от определено транспортно поделение (поделения) от един товародател до всички товарополучатели и до един товарополучател от всички товародатели при спазване на приложение № 3 към Наредбата за организиране превоза на товарите.

(2) Централизират се превозите на масови товари в основни товароотправни пунктове, като опорни гари, пристанища, заводи, мини и кариери, или на определени видове товари и др.


Чл. 10. (1) Централното превозване на подлежащите за превози с автомобилен транспорт товари се въвежда със заповед на министъра на транспорта.

(2) Предложение за централизирано превозване на товарите могат да правят СО "Автомобилен транспорт", стопанските организации (предприятия) - товародатели и товарополучатели.

(3) Предложенията за въвеждане на централизирани превози се съгласуват с окръжните народни съвети и съдържат:

1. икономическа обосновка и разчети за вида, количеството на товарите, обема на превозите и превозната възможност;

2. писмено съгласие на товародателите или съответно товарополучателите.

(4) Заповедта за въвеждане на централизирани превози се обнародва в Държавен вестник и определя товародателя или съответно товароотправния пункт, автомобилното предприятие, на което се възлагат превозите, и срока, от който влиза в сила.

(5) Централизирано превозване на товарите може да се възлага и на ведомствени производствени единици, които извършват автомобилен превоз.


Чл. 11. Превозите и допълнителните такси за извършените централизирани превози се заплащат от товародателите (заявителите на превозите) по съответните тарифи.


Чл. 12. Превозната организация (предприятието), на която е възложен централизираният превоз, може по договор да изпълнява и допълнителни дейности - товарене и разтоварване, спедиция, окачествяване на товарите и др., свързани с превоза, срещу заплащане от товародателя (товарополучателя) на установените с тарифите такси.


Чл. 13. С автомобили на други организации (предприятия) могат да се извършват превози от централизирани обекти само с разрешение на организацията (предприятието), на която са възложени.


Чл. 14. Правата и задълженията по централизираните превози на товародателите, съответно на товарополучателите и на превозвача, се уреждат с договори.


Раздел IV.
СЪБИРАНЕ НА ДРЕБНИ ПРАТКИ И ЕКСПРЕСНОТО ИМ ПРЕВОЗВАНЕ С АВТОМОБИЛЕН ТРАНСПОРТ

Чл. 15. (1) Дребни пратки се смятат товарите с тежина до 6 т. приравнени към клас първи по тарифата за автомобилния транспорт, предадени за превоз от един товародател, независимо от броя на колетите.

(2) Товародатели по предходната алинея могат да бъдат всички ведомства, предприятия, аграрно-промишлени комплекси, кооперации и граждани.

(3) Товародателите могат да заявяват пред автомобилния транспорт дребни пратки и за превоз с железопътен транспорт и обратно.


Чл. 16. (1) Дейността по превоза на дребните пратки се осъществява от СО "Автомобилен транспорт" чрез товарни автомобилни станции, наричани по-нататък за краткост "ТАС".

(2) Товарни автомобилни станции се създават в окръжните и други големи стопански и промишлени центрове.

(3) Към ТАС се изграждат складови бази за опазването, механизираната обработка на пратките при формирането на уедрени товарни единици, натоварването и разтоварването им в превозните средства.


Чл. 17. (1) Събирането и превозването на дребните пратки от складовете на изпращачите до складовете на ТАС и обратно се организира от ТАС въз основа на договора с клиентите или със собствени на клиентите транспортни средства.

(2) Превозите на дребните пратки от складовете на ТАС в отправния пункт до складовете в получаващия пункт се извършват с големотонажни автомобили (автовлакове) с товароносимост не по-малко от 16 т.

(3) Автомобилите, превозващи дребните пратки, се движат по предварително определени маршрути и часови графици.

(4) Маршрутите, по които могат да се превозват дребни пратки с товарни автомобили, се определят от министъра на транспорта, а графикът за движението - от СО "Автомобилен транспорт".

(5) Дребните пратки се доставят в срок 30 часа независимо от превозното разстояние. Срокът започва да тече от 0.00 ч. на деня, следващ приемането на пратката от склада на изпращача или от предаването й в склада на ТАС.


Раздел V.
ПОПЪТНО НАТОВАРВАНЕ НА ПРАЗНОДВИЖЕЩИТЕ СЕ ТОВАРНИ АВТОМОБИЛИ

Чл. 18. (1) Товарната автомобилна станция организира и осъществява попътно натоварване на празнодвижещите се и недотоварените товарни автомобили с товароносимост над 1,5 т:

1. при междуокръжните превози -чрез автоматизираната система за управление на превозите;

2. при вътрешноокръжните превози - чрез възлагане предварително или в деня на превоза.

(2) Попътно по смисъла на предходната алинея е натоварването на празнодвижещите се автомобили в направлението (маршрута), вписано в пътния лист, а недотоварени - тези, в които товароносимостта или обемът на каросерията са използувани под 50 на сто.

(3) При товарни превози над максимално допустимите разстояния ТАС могат да отклоняват празнодвижещите се автомобили от маршрута им за движение за натоварване и разтоварване на разстояния до 10 на сто от пробега по основния маршрут, а със съгласие на притежателите - и на по-големи разстояния.

(4) Когато ТАС не могат да осигурят товари за попътно натоварване при междуокръжните превози, разрешават движението на автомобилите празни до определена попътна станция чрез вписване в пътния лист.

(5) Празнодвижещите се товарни автомобили, за които ТАС не са уведомени от притежателите им през предходния ден, могат да се задържат за издирване на товари до 2 часа за разстояния до 200 км и до 4 часа - за разстояния над 200 км.


Чл. 19. Специалните автомобили, включени в т. 2, буква "в" на приложение № 3 към Наредбата за организиране превоза на товарите, се натоварват с подходящи според предназначението им товари, без да се замърсяват и повреждат каросериите.


Чл. 20. За извършените превози ТАС събира превозни и допълнителни такси по тарифите и привежда на притежателите на автомобилите полагащата им се част в сроковете съгласно нормативните разпоредби.


Раздел VI.
РЕД ЗА ИЗВЪРШВАНЕ НА ПРЕВОЗИ НА ТОВАРИ ИЗВЪН ОПРЕДЕЛЕНИТЕ РАЙОНИ И НАД МАКСИМАЛНО ДОПУСТИМИТЕ РАЗСТОЯНИЯ

Чл. 21. (1) Превози на товари с автомобилен транспорт за общо ползуване над максимално допустимите разстояния могат да се извършват, както следва:

1. с товарен таксиметров транспорт;

2. бързи превози, заявени от товародателите, за задоволяване на внезапно възникнали нужди пред специализираните звена за бързи автотранспортни услуги;

3. при стихийни бедствия и крупни производствени аварии по указание на съответните компетентни органи;

4. обратни превози при попътно натоварване на новополучени автомобили от базата до местоназначението или при заминаване или връщане от основен ремонт;

5. превози на бира и безалкохолни напитки от заводите-производители директно до магазините, когато обратно се превозва празен амбалаж;

6. с разрешение на Министерството на транспорта при пренасочване на товари при оперативната координация на превозите.

(2) Бързи по смисъла на т. 2 от предходната алинея са превозите, за които се предоставя автомобил не по-късно от 2 часа след заявяването на товародателя. Срокът за доставка е 3 часа за всеки изминат или започнат 100-километров пробег. Тези превози се тарифират по специална тарифа.


Чл. 22. Превози на товари с ведомствен автомобилен транспорт над максимално допустимите разстояния могат да се извършват:

1. със специалните автомобили, включени в т. 2, буква "в" на приложение № 3 към Наредбата за организиране превоза на товарите, в регистрационните талони на които се вписва като район за движение "цялата страна";

2. с разрешение на Министерството на транспорта за товарите, включени в т. 2, буква "г" на приложение № 3 към Наредбата за организиране превоза на товарите;

3. с разрешение на окръжните народни съвети - еднократни превози в рамките на окръга извън определения район за движение и над максимално допустимите разстояния до изграждането на автоматизираната система за управление на превозите на окръжно ниво, когато са отказани писмено от железопътния или когато автомобилният транспорт за общо ползуване не е в състояние да ги извърши.


Чл. 23. (1) Превозите на товари с автомобилен транспорт по смисъла на т. 2, букви "б" и "ж" на приложение № 3 към Наредбата за организиране превоза на товарите се извършват от автомобилния транспорт за общо ползуване след отказ от железопътния транспорт.

(2) СО "Български държавни железници" е длъжна да даде писмен отговор за отказа по ал. 1 в следните срокове:

1. при месечното заявяване на превозите - 3 дни преди настъпване на месеца , през който ще се изпълняват;

2. при 48-часовите заявки - до 13.00 ч. на деня, предхождащ изпълнението на превозите.

(3) Когато СО "Български държавни железници" не спази сроковете по предходната алинея, счита се, че превозът е отказан и товародателите могат да го заявят за изпълнение от автомобилния транспорт за общо ползуване.

(4) Неспазването на срока по ал. 2 за отговора на СО "Български държавни железници" се декларира с вписване в заявката пред автомобилния транспорт от товародателя, който носи отговорност за верността на декларацията.

(5) Автомобилните комбинати и техните поделения вписват в пътните листове основанието за извършване на превози над максимално допустимите разстояния, включително и по предходната алинея.


Чл. 24. Превозите на товари над максимално допустимите разстояния при междуокръжните превози се извършват чрез автоматизираната система за управление (АСУ) към автомобилния транспорт за общо ползуване независимо от ведомствената принадлежност на автомобилите.


Раздел VII.
АДМИНИСТРАТИВНОНАКАЗАТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

Чл. 25. Длъжностните лица, които допускат и нарушават разпоредбите на тази наредба, носят административнонаказателна отговорност, предвидена в нормативните актове, ако не подлежат на по-тежко наказание.


Чл. 26. Нарушенията се констатират с актове на контролните органи по автомобилния транспорт, а наказателните постановления се издават от министъра на транспорта или от определени от него длъжностни лица.


Заключителни разпоредби

§ 1. Тази наредба се издава на основание § 3 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за движението по пътищата във връзка с чл. 39, ал. 1 и 2 на същия закон, на основание § 8 от заключителните разпоредби на Постановление № 39 на Министерския съвет от 1984 г. за ефективно използуване на автомобилния транспорт и решително намаляване на нерационалните превози и транспортните разходи в народното стопанство (ДВ, бр. 65 от 1984 г.) и § 1 от заключителната разпоредба на Наредбата за организиране превоза на товарите.


§ 2. Отменя се Инструкция № 1 на Министерството на транспорта от 29. I. 1981 г. за извършване на превози с автомобилен транспорт над определените максимални разстояния и за движение без товар (необнародвана).


§ 3. Наредбата влиза в сила от 1.I.1985 г. Раздели II и VI влизат в сила от 1.Х.1984 г. за Ловешки, Пазарджишки, Старозагорски, Кюстендилски и Кърджалийски окръг. За останалите окръзи до 1.I.1985 г. се прилагат разпоредбите на Инструкция № 1 на Министерството на транспорта от 29. I. 1981 г. за извършване на превози с автомобилен транспорт над определените максимални разстояния и за движение без товар.


Промени настройката на бисквитките