НАРЕДБА № 9 ЗА ИЗПОЛЗУВАНЕ НА ВЕДОМСТВЕНИТЕ АВТОБУСИ СЪС СПЕЦИАЛНО ПРЕДНАЗНАЧЕНИЕ, ЗА СТРОГО СПЕЦИФИЧНИ НУЖДИ ИЛИ ЗА ВЪТРЕШНОЗАВОДСКИ НУЖДИ
НАРЕДБА № 9 ЗА ИЗПОЛЗУВАНЕ НА ВЕДОМСТВЕНИТЕ АВТОБУСИ СЪС СПЕЦИАЛНО ПРЕДНАЗНАЧЕНИЕ, ЗА СТРОГО СПЕЦИФИЧНИ НУЖДИ ИЛИ ЗА ВЪТРЕШНОЗАВОДСКИ НУЖДИ
Обн. ДВ. бр.78 от 2 Октомври 1984г.
Отпаднало основание - виж § 9 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за движението по пътищата, с който се отменя Закона за движението по пътищата (ДВ, бр. 53 от 6 юли 1973 г.) - ДВ, бр. 20 от 5 март 1999 г., в сила от 1 септември 1999 г.
Чл. 1. Тази наредба урежда прилагането на чл. 6, т. 5, буква "б" от Постановление № 39 на Министерския съвет от 1984 г. за ефективно използуване на автомобилния транспорт и решително намаляване на нерационалните превози и транспортните разходи в народното стопанство (ДВ, бр. 65 от 1980 г.) и определя:
1. автобусите със специално предназначение, за строго специфични нужди или за вътрешнозаводски нужди, които не подлежат на предаване на автомобилния транспорт за общо ползуване;
2. района за движение и реда за използуване на ведомствените автобуси.
Чл. 2. Автобуси със специално предназначение са пътническите автомобили, в които трайно са монтирани устройства като: медицински кабинети; радио-телевизионни станции; подвижни магазини; пунктове за услуги на населението, столове, лаборатории, кина, учебни кабинети и работилници; сервизни - за превози на състезателни автомобили, картинги и други моторни превозни средства, и др. под. Предназначението на тези автобуси се отразява в регистрационните им документи.
Чл. 3. Строго специфични са нуждите, свързани с превоза: на групи (бригади, екипи) от работници и специалисти за отразяване на обществено-политически и други мероприятия (репортажни); на превозен персонал в извън работното време на обществения транспорт от местоживеенето до местоработата им и обратно, за аварийно-спасителни мероприятия и безопасността на движението; на чуждестранни специалисти от местоживеенето до местоработата им, ако в договорите е предвидено такова задължение; на екипажи, транзитни и трансферни пътници; на персонал, обслужващ секретни обекти, намиращи се извън населените места и където няма друг обществен транспорт; за провеждане на акции по кръвонабирането, масови имунизации на населението, бактериологична, вирусологична и паразитологична диагностика и контролно-санитарно-противоепидемична дейност от ХЕИ; за изпитания на нови модели и марки автобуси; за превози на слепи, глухи и други тежко инвалидни граждани; на персонала до радио-телевизионните станции, където няма друг обществен транспорт; на студенти във връзка с практически занятия, предвидени в учебната програма; за научно-изследователска работа в селскостопанските институти; за семеконтрол и апробация по опитните полета; за зооветеринарен контрол и за други подобни нужди.
Чл. 4. Вътрешнозаводски са нуждите, свързани с превоза на работници и специалисти в района на отделно обособените крупни промишлени предприятия, мини и строителни обекти, когато производството се осъществява в отдалечени един от друг производствени единици (цехове, филиали, участъци).
Чл. 5. (1) Ведомствените автобуси със специално предназначение и тези, изпълняващи строго специфични и вътрешнозаводски нужди, по смисъла на чл. 2, 3 и 4, могат да се използуват само по предназначението им в райони, както следва:
1. автобусите със специално предназначение - в населеното място, в селищната система - когато предприятието има поделения, извън населеното място и в района, обслужван от предприятието, но не повече от окръга;
2. автобусите за строго специфични нужди - в населеното място и в селищната система - когато предприятието има поделения в същата селищна система;
3. автобусите за вътрешнозаводски нужди - в района на промишленото предприятие (мина, обект) и в населеното място - когато има цехове (производствени и други звена) извън района на предприятието за превози от и до тях.
(2) Районът за движение, определен по предходната алинея, са вписва в регистрационните документи на автобусите от органите на Контрол по автомобилния транспорт (КАТ) при окръжните управления (Столичното градско управление) на Министерството на вътрешните работи по предложение на притежателите на автобусите съгласувано с окръжните народни съвети и автомобилните комбинати.
(3) Превози извън определения по предходната алинея район за движение на автобусите се разрешават при доказана необходимост от Министерството на транспорта.
(4) Другите автобуси на ведомствата, за които тази наредба не се отнася, се използуват при спазване на установените с нормативни актове условия, ред и район за движение.
Чл. 6. (1) При нарушаване на тази наредба виновните длъжностни лица носят отговорност по чл. 53 от Закона за движението по пътищата, ако не подлежат на по-тежко наказание, предвидено в други нормативни актове.
(2) Нарушенията се констатират с актове на контролните органи, а наказателните постановления се издават от министъра на транспорта или от определени от него длъжностни лица.
Чл. 7. Контролът по спазването на тази наредба се възлага на контролните органи по автомобилния транспорт.
Заключителни разпоредби
§ 1. Тази наредба се издава на основание § 3 от предходните и заключителните разпоредби във връзка с чл. 39, ал. 1 и 2 от Закона за движението по пътищата и на основание § 8, от заключителните разпоредби във връзка с чл. 6, т. 2 и 5, буква "б" от Постановление № 39 на Министерския съвет от 1984 г. за ефективно използуване на автомобилния транспорт и решително намаляване на нерационалните превози и транспортните разходи в народното стопанство.
§ 2. Наредбата влиза в сила от 1 октомври 1984 г.