Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 86 от 4.XI

НАРЕДБА № 16 ОТ 2 ЮНИ 1986 Г. ЗА ОТДАВАНЕ ПОД НАЕМ НА ЖИЛИЩНИ И ДРУГИ ИМОТИ, СТОПАНИСВАНИ ОТ СП "БЛАГОУСТРОЙСТВО И КОМУНАЛНО СТОПАНСТВО" И ЗА ПРАВАТА И ЗАДЪЛЖЕНИЯТА НА ДОМОУПРАВИТЕЛИТЕ

 

НАРЕДБА № 16 ОТ 2 ЮНИ 1986 Г. ЗА ОТДАВАНЕ ПОД НАЕМ НА ЖИЛИЩНИ И ДРУГИ ИМОТИ, СТОПАНИСВАНИ ОТ СП "БЛАГОУСТРОЙСТВО И КОМУНАЛНО СТОПАНСТВО" И ЗА ПРАВАТА И ЗАДЪЛЖЕНИЯТА НА ДОМОУПРАВИТЕЛИТЕ

ИЗДАДЕНА ОТ КОМИТЕТА ПО ТЕРИТОРИАЛНО И СЕЛИЩНО УСТРОЙСТВО

Обн. ДВ. бр.86 от 4 Ноември 1986г., отм. ДВ. бр.14 от 19 Февруари 1991г.

Отменено основание - виж § 1, т. 18 на Постановление № 21 на Министерския съвет от 15 февруари 1991 г. за отменяне и изменение на нормативни актове на Министерския съвет, с която е отменено Постановление № 32 на Министерския съвет и Националния съвет на Отечествения фронт от 1985 г. за поддържането, реконструкцията, модернизацията и управлението на сградните, благоустройствените и комуналните фондове в страната - ДВ, бр. 14 от 19 февруари 1991 г.


Раздел I.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. (1) Тази наредба определя реда и начина за отдаване под наем на жилищни и други имоти, предадени за стопанисване на стопанските предприятия "Благоустройство и комунално стопанство" при общинските(районните) народни съвети, наричани по-долу СП "Благоустройство и комунално стопанство", както и правата и задълженията на домоуправителите при същите предприятия.

(2) СП "Благоустройство и комунално стопанство" стопанисват пряко:

1. жилищата, включително тези от оборотния жилищен фонд, магазините, другите стопански и незастроени места в строителните граници на населените места, предоставени на съответния народен съвет;

2. обектите по т. 1 на министерства, други ведомства, стопански и други организации в случаите, когато те по силата на нормативен акт или въз основа на договор са им предадени за управление и стопанисване при запазване правото на съответното министерство, друго ведомство или организация да настанява в тях свои работници или служители.


Чл. 2. (1) Домоуправителите като длъжностни лица на СП "Благоустройство и комунални стопанство" изпълняват непосредствено задачите по стопанисването и ремонта на обектите по чл. 1, ал. 2 с оглед да се осигурят стопанска ефективност, най-добро съхраняване, удължаване на междуремонтните срокове, поддържане на техническата им изправност и годност да служат съобразно тяхното предназначение.

(2) Ръководителите на социалистическите организации, които стопанисват пряко жилищни сгради, определят с писмена заповед длъжностно лице, което да изпълнява функциите, предвидени за домоуправителя.


Раздел II.
РЕД И УСЛОВИЯ ЗА СКЛЮЧВАНЕ НА ДОГОВОРИ ЗА ОТДАВАНЕ ПОД НАЕМ НА НЕДВИЖИМИ ИМОТИ

Чл. 3. (1) Стопанските предприятия "Благоустройство и комунално стопанство" отдават под наем недвижими имоти по чл. 1, ал. 2 само на социалистически организации и граждани, определени за наематели с акт на органа по настаняването. За всеки отделен случай се сключва писмено наемен договор (приложения № 1 и 2).

(2) За сключване на наемен договор не се изисква акт за настаняване в имота, когато недвижимия имот:

1. се намира в населено място, където не не прилага Законът за наемните отношение (ЗНО);

2. представлява незастроено място, което се предоставя за селскостопанско ползуване.

(3) Наемният договор се сключва от ръководителя на СП"Благоустройство и комунално стопанство" с лицето, посочено в заповедта за настаняване, съответно с ръководителя на социалистическата организация, посочена в решението на комисията по чл. 30 ЗНО.


Чл. 4. Забранява се сключването на наемен договор с лица и социалистически организации, настанили се самоволно в имота. В такива случаи СП "Благоустройство и комунално стопанство" сигнализира на органа по настаняването за принудителното им извеждане от имота и предприема мерки за обезщетяване на предприятието за причинените му вреди и пропуснати ползи в резултат на самоволното настаняване.


Чл. 5. (1) С наемния договор по чл. 3, ал. 1 се определят предметът на договора, редът за предаване и приемане на имота, правата и задълженията на наемодателя и наемателя, наемната цена и начинът на плащането й, санкциите и отговорностите за неизпълнение на задълженията на страните.

(2) Наемният договор се сключва за срока, определен с акта за настаняването.

(3) Наемният договор се прекратява по взаимно съгласие на страните или едностранно от СП "Благоустройство и комунално стопанство", при условията и по реда на чл. 36 ЗНО.


Чл. 6. (1) Наемната цена се определя помесечно в размер, посочен в заповедта на службата по жилищно настаняване, като данните, необходими за определянето й (размер и площ на помещенията, благоустройствени показатели и др.), се установяват от специалист при СП "Благоустройство и комунално стопанство", който предлага и конкретния размер на наема.

(2) Заедно с наема се заплаща на наемодателя и таксата за смета.

(3) Наемът се дължи от дена на предаване на обекта. Когато наемателят не е направил искане за сключване на наемен договор в срока по чл. 9, ал. 1, наемът се дължи от деня на изтичането на този срок.

(4) Когато в жилището, в което е извършено настаняване, има повреди, чието отстраняване е задължение на наемодателя, прилагат се ал. 1 и 4 на + 3 от допълнителните разпоредби. Ако настаненото лице откаже да приеме жилището в това състояние и направи искане пред наемодателя за отстраняване на повредите, наемът се дължи от деня на получаване на уведомление от наемодателя, че повредите са отстранени.


Чл. 7. (1) С наемния договор се определя и начинът за заплащане на наема - в брой в касата на СП "Благоустройство и комунално стопанство", чрез разплащателна сметка в Държавна спестовна каса, чрез пощенски запис, или чрез удръжка от трудовото възнаграждение на наемателя.

(2) Ако наемателят е социалистическа организация, заплащането на наема става безкасово, с платежно нареждане.

(3) Когато наемната цена ще се заплаща чрез удръжка от трудовото възнаграждение, наемателят при сключване на наемния договор подписва декларация (приложение № 1а). Въз основа основа на декларация СП"Благоустройство и комунално стопанство" изготвя списъци на наемателите с посочване на сумите за удържане от трудовите им възнаграждения по социалистически организации, в които е местоработата им. По един екземпляр от списъците се изпраща на съответните социалистически организации, в които работят наемателите.

(4) Социалистическите организации са длъжни да удържат ежемесечно от трудовото възнаграждение на работниците и служителите сумите, посочени в списъците по ал. 3 от свободните от запор суми съобразно чл. 314 ГПК.

(5) Дължимите суми за наем и такса смет се удържат при окончателното изплащане на трудовото възнаграждение за предшествуващия месец и се превеждат по банковата сметка на съответното СП "Благоустройство и комунално стопанство".


Чл. 8. (1) Забранява се на наемателите да предоставят на други лица за ползуване наетия от тях имот или части от него.

(2) Пренаемането на държавно жилище се разрешава съгласно чл. 10, ал. 5 ЗНО само след съгласие на председателя на изпълнителния комитет на съответния общински (районен) народен съвет, а за ведомствените жилища - след съгласие на съответния ръководител.


Чл. 9. (1) Гражданите, съответно представителите на социалистическите организации, са длъжни в 10-дневен срок от влизане в сила на акта за настаняване да направят писмено искане пред СП "Благоустройство и комунално стопанство" за сключване на договор за наем и предоставяне на имота за ползуване.

(2) Към искането по ал. 1 се прилага заверен препис от настанителната заповед, съответно от решението на комисията по чл. 30 ЗНО, в който е отбелязано, че актът за настаняване е влязъл в законна сила.

(3) Към искането на граждани за настаняване в жилищни помещения се прилагат и декларации за семейно положение и имотно състояние и че не притежават собствено жилище или вила в района на населеното място, които са свободни и годни за постоянно обитаване по смисъла на чл. 42а, ал. 1 и 2 ЗНО.


Чл. 10. (1) СП "Благоустройство и комунално стопанство" осигуряват изготвянето и подписването на наемния договор, протокола-опис за предаване на имота и декларацията да даване съгласие за събиране на наема от трудовото възнаграждение на наемателя (приложение № 1а).

(2) Домоуправителят или негов представител заедно с наемателя при предаването правят преглед на имота. Установеното фактическо състояние се отразява в протокол-опис, който се подписва от тях (приложение № 16).

(3) След подписването на документите по ал. 1 и 2 домоуправителят предава на наемателя отдадения под наем имот за ползуване.


Чл. 11. (1) Наемателят е длъжен да уведоми СП "Благоустройство и комунално стопанство" за :

1. прекратяване на наемния договор, като даде предизвестие най-малко един месец преди освобождаването на обекта;

2. повредите и посегателствата,, извършени от други лица върху наетия имот. Уведомяването се извършва незабавно след узнаването за тях независимо дали са известни виновните лица.

(2) Гражданите-наематели са длъжни в 10-дневен срок да уведомят СП"Благоустройство и комунално стопанство" и за:

1. намаляване числеността на семействата им, в резултат на което едно лице ползува повече от 12 кв. м жилищна площ;

2. придобиване от тях или от членове на техните семейства на собствено жилище или вила в района на населеното място, които са свободни и годни за постоянно обитаване по смисъла на чл. 42а, ал. 1 и 2 ЗНО.


Чл. 12. Стопанските предприятия "Благоустройство и комунално стопанство" са длъжни в седемдневен срок да уведомяват службата по жилищно настаняване, съответно комисията по чл. 30 ЗНО, а за жилищата от оборотния жилищен фонд на народния съвет - органа,, който извършва настаняване в тях, за незаетите и годни за ползуване държавни имоти. Срокът тече от датата на приемане на незаетите обекти, съответно от датата на получаване на предизвестието по чл. 11, ал. 1, т. 1 или от изтичане на срока по чл. 13, т. 1 за прекратяване на наемния договор. При фактическо освобождаване без уведомяване срокът започва да тече от освобождаването.


Чл. 13. (1) Прекратяването на наемния договор става:

1. с изтичане на договорния срок, съответно на срока, установен с акта за настаняване+

2. по искане на наемателя - след изтичане на едномесечен срок от даденото предизвестие+

3. по искане на наемодателя в случаите и при условията на чл. 36 ЗНО, като прекратено става по реда на чл. 37 ЗНО.

(3) При прекратяване на наемния договор наемателят е длъжен да върне на наемодателя имота с протокол-опис (приложение № 16). Ако наемателят напусне и освободи имота, без да изисква съставянето на протокол-опис на имота такъв протокол се съставя служебно от домоуправителя с участието на представител на управителния съвет (управителя) на жилищната сграда най-късно в срок 3 дни от узнаването за напускането. Така съставеният протокол-опис не може да бъде оспорван от наемателя.

(3) За евентуално нанесени повреди и установени липси, чието отстраняване е за сметка на наемателя, той подписва декларация (приложение№ 16). Ако такава декларация не бъде подписана, разходите,, направени за отстраняване на повредите и липсите, установени с протокол-опис по ал. 2, и остойностени по цени за населението, се събират по реда на чл. 237, буква"в" ГПК.


Раздел III.
ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА ДОМОУПРАВИТЕЛИТЕ ПРИ СП "БЛАГОУСТРОЙСТВО И КОМУНАЛНО СТОПАНСТВО"

Чл. 14. (1) Домоуправителите при СП "Благоустройство и комунално стопанство" са длъжни да осигуряват правилна техническа експлоатация на жилищните сгради и прилежащите им терени, поддържането в техническа изправност на инвентара, инсталациите и съоръженията. Те упражняват контрол върху дейността на органите за управление на жилищните сгради, наемателите и другите обитатели за съблюдаване на техническите, санитарно-хигиенните, противопожарните, естетическите и другите изисквания за ползуването на обектите, както и за осигуреността и спокойствието за обитаването им.

(2) Общата площ, която се стопанисва от един домоуправител, се определя по нормативи съгласно приложение № 5.


Чл. 15. (1) Домоуправителят най-малко веднъж на тримесечие преглежда лично обектите за установяване на тяхното състояние и годност за ползуване съобразно предназначението им. При извършване на прегледите, той проверява:

1. външния вид на сградата, покрива, инсталациите, фугите, състоянието на мазилките, оцветяването на стените и прозорците, състоянието на олуците, водосточните тръби, има ли опасност от падане на части от корнизите, керемидите, мазилките, а през зимата - снегопочистването и дали ледените висулки от стрехите са отстранени веднага;

2. функционирането и изправността на вътрешните инсталации и съоръжения (водопроводи, канализации, асансьори и др.);

3. състоянието на сълбището, общите коридори и помещенията за общо ползуване по отношение на стените, мазилките, остъкляването, мозайките, парапетите, вратите и др.;

4. състоянието на сградите, инвентара, съоръженията и растителността на прилежащия на сградата терен;

5. обезпечеността с договор на поддържането на асансьорите и общите перални уредби и почистването на частите и местата за общо ползуване;

6. изпълнението на разпоредбите относно ползуването, опазването и поддържането на сградата, съоръженията, инсталациите и инвентара, хигиената, пожарната безопасност, сигурността и спокойното обитаване, адресната регистрация, обществения ред и доброто съжителство между обитателите.

(2) Домоуправителят е длъжен при прегледа по реда на ал. 1 да изслушва исканията, оплакванията и възраженията на наемателите, другите обитатели и на органите на управление на жилищната сграда. Костатациите, както и постъпилите искане, оплаквания и възражения, домоуправителят отразява в същия ден в дневник на домоуправителя (приложение № 3).


Чл. 16. (1) Констативни протоколи с предписания за възстановяване на повредите и липсите в определен срок се съставят в следните случаи:

1. когато наемател не е извършил своевременно ремонтните работи, изпълнението на което е негово задължение, съгласно чл. 31, ал. 1 от Наредба № 15 за стопанисване, поддържане и ремонтиране на жилищния фонд(ДВ, бр. 79 от 1986 г.);

2. когато повредите са причинени от виновни действия на наемателите, другите обитатели или външни лица.

(2) Констативният протокол по ал. 1 се подписва от домоуправителя и наемателя, съответно от обитателя, а ако той откаже да го подпише - от представител на управлението на същата сграда.

(3) Предписанието по ал. 1 за констатирани повреди в частите и местата за общо ползуване в сградата и прилежащия терен се връчва на представител на управлението на жилищната сграда, съответно на наемателя за повредите в наетия от него имот.


Чл. 17. (1) Домоуправителят участвува задължително в комисиите, назначени за :

1. приемане на новопостроени и въведени в действие жилищни сгради, които се предават на СП "Благоустройство и комунално стопанство" за управление и стопанисване;

2. приемане на жилищни сгради, които се предоставят на СП"Благоустройство и комунално стопанство" от министерства и други ведомства, стопански и други организации по чл. 1, ал. 2, т. 2 за стопанисване;

3. извършване на пролетни и есенни профилактични прегледи на жилищните сгради и подготовката им за експлоатация при зимни условия;

4. приемане на извършените ремонтни строително-монтажни работа на жилищните сгради, предоставени му за стопанисване и експлоатация.

(2) Домоуправителят изпълнява функциите на инвеститорски контрол върху текущия ремонт на обектите, за който той отговаря.


Чл. 18. (1) Домоуправителят в срок от 3 дни уведомява писмено ръководството на СП "Благоустройство и комунално стопанство":

1. за постъпилите при него искания за ремонт;

2. за установените повреди в имотите, подлежащи на отстраняване от СП"Благоустройство и комунално стопанство";

3. за констатирани скрити недостатъци, появили се в гаранционния срок за строителство и ремонт.

(2) Въз основа на констатациите за състоянието на сградите, съоръженията и инсталациите домоуправителят предлага на ръководството на СП"Благоустройство и комунално стопанство" предлага да включи в плана на обектите, нуждаещи се от ремонт, реконструкция или модернизация.


Чл. 19. (1) Домоуправителят има следните задължения по експлоатацията на обектите:

1. да предава обектите само на наематели, които са сключили наемен договор с предприятието, като съставя протокол-опис (приложение № 1б;

2. да не допуска обекти, поверени му за експлоатация, да се ползуват от лица, които не са сключили наемен договор с предприятието и не са подписали протокол-опис за приемане на обекта. Когато установи такива лица, незабавно да предоставя данни на ръководството на предприятието за предприемане на мерки срещу тях;

3. ежемесечно да представя писмени данни на ръководството на СП"Благоустройство и комунално стопанство" за обектите, които ще бъдат освободени от наемателите пред следващия месец. За обектите, които са освободени от наемателите без дадено предизвестие, уведомяването трябва да стане веднага след узнаването;

4. да води регистър на наемателите (приложение № 4). При констатации за неиздължени наеми незабавно да предприема мерки спрямо наемателите за доброволно уреждане на задълженията им. Когато по този ред не може да се уреди заплащането на наема, домоуправителят уведомява писмено ръководството на СП "Благоустройство и комунално стопанство" за търсене на наема по съдебен ред и налагане санкции на неизправните наематели съобразно договора за наем;

5. да приема освободени от наемателите обекти, като извършва подробен преглед за установяване на промените в състоянието им и съставя съвместно с тях протокол-опис (приложение № 1а). При констатиране на повреди, чието отстраняване трябва да стане за сметка на наемателя, да ги опише и да определи срок за отстраняването им, съответно за заплащане на обезщетението, дължимо от наемателя съобразно протокола.опис;

6. да следи за настъпилите промени в условията, от които зависи размерът на наема като:

а) намаляване числеността на семейството на наемателя в резултат на което едно лице от неговото семейство ползува повече от 12 кв. м жилищна площ;

б) допълнително извършени подобрения от предприятието в отдадения под наем имот, които имат значение за наемната цена;

в) придобиване от наемателя или член от неговото семейство на собствено жилище или вила в района на населеното място, които са свободни и годни за постоянно обитаване по смисъла на чл. 42а, ал. 1 и 2 ЗНО;

7. да събира наеми, платими в брой, ако това му е възложено от ръководителя на предприятието с писмена заповед.

(2) В съответствие с констатациите по ал. 1, т. 6 домоуправителят предприема мерки за коригиране на наема.


Чл. 20. Домоуправителят проучва и разработва форми за привличане на обществеността при стопанисването, поддържането и опазването на жилищните сгради и благоустрояването на прилежащите им терени. Домоуправителят оказва помощ на управителните съвети (управителите) на жилищните сгради за:

1. провеждане на общи събрания на обитателите за разглеждане на въпроси, свързани с пролетните и есенните прегледи на сградите, подготовка на сградите за експлоатация при зимни условия,, снегопочистване и отстраняване на ледени висулки от стрехите, хигиенизиране и озеленяване на прилежащите им терени и за участие на обитателите с доброволен труд за извършване на работа по ремонта и благоустрояването;

2. организиране на социалистическото съревнование за образцово поддържане на жилищните сгради и прилежащите към тях терени и обмяна на положителния опит на управителните съвети (управителите);

3. провеждане на събрания на обитателите за отчитане за отчитане на резултатите от социалистическото съревнование между тях по квартали и жилищни блокове и награждаване на отличилите се;

4. определяне реда за поддържане на чистотата в сградата, когато няма назначен портиер или чистач;

5. изготвяне на допълнителни указания за работата на портиерите и чистачите, определяне на работното им време, както и указание за режима на индивидуалните отоплителни инсталации на сградите, ако има изградени такива;

6. установяване на общите задачи по стопанисването и поддържането на сградите и прилежащите им терени, които трябва да се решат през следващата година;

7. снабдяване на управителните съвети (управителите) на жилищните сгради с информационни материали по стопанисването на сградите, инсталациите и съоръженията, поддържането на хигиената, пожарната безопасност, сигурността и спокойното обитаване.


Чл. 21. (1) Със заповед на ръководителя на СП "Благоустройство и комунално стопанство" се определят мястото и приемното време по дни и часове на домоуправителите. Заповедта се довежда до знанието на обитателите, председателите на управителните съвети (управителите) на жилищните сгради, както и на ръководствата на отечественофронтовските секции, като се окачва при входовете на сградите.

(2) Домоуправителят е длъжен да приема и изслушва явилите се в приемното му време наематели или други обитатели и да им оказва съдействие за решаване на поставените от тях въпроси по поддържането на сградите, инсталациите и съоръженията, частите и местата за общо ползуване в сградите и прилежащите им терени, хигиената, вътрешния ред, сигурността, пожарната безопасност и естетиката на сградите.

(3) Направените искания и оплаквания се вписват в дневника на домоуправителя (приложение № 3). Въпросите, които не могат да се решат пряко от него, се докладват в срок от 3 дни писмено на ръководството на СП"Благоустройство и комунално стопанство", като се уведомява всеки заинтересуван за взетите решения.


Чл. 22. (1) Домоуправителят може да предписва на наемателите и другите обитатели на жилищната сграда, която е държавна или етажна собственост, да осигуряват в определен срок достъп в ползуваните от тях помещения за извършване на проучвателни, проектантски, измервателни или ремонтни строително-монтажни работи.

(2) При неизпълнение на дадените предписания по ал. 1 домоуправителят предприема мерки за осигуряване на достъпа по административен ред, а при нужда - и със съдействието на органите на Народната милиция.


Чл. 23. Домоуправителят е длъжен в рамките на своята компетентност да дава информация и да издава документи за актуализиране на наемно-договорното досие по чл. 8, ал. 3 от Наредба № 15 за стопанисване, поддържане и ремонтиране на жилищния фонд.


Чл. 24. При изпълнение на своите задачи по стопанисването и експлоатацията на сградите домоуправителят е длъжен да търси съдействието на съответните организации на Отечествения фронт, Димитровския комунистически младежки съюз, районния инспектор на МВР,, доброволните отряди на трудещите се, органите на народния контрол и другарския съд.


Чл. 25. Общинските народни съвети съгласно с изпълнителните комитети на окръжните народни съвети в рамките на предоставените им компетенции могат да разширяват контролните и координиращите функции на домоуправителите и върху жилищните сгради, собственост на гражданите.


Допълнителни разпоредби

§ 1. При определяне обема на работата на домоуправителите по стопанисване и експлоатация на жилищния фонд се прилагат нормативи за длъжността "домоуправител" в СП "Благоустройство и комунално стопанство" съгласно приложение № 5.


§ 2. Ако в едномесечен срок от получаването на уведомяването по чл. 12 органът по настаняването не издаде акт за настаняване на правоимащ в освободения обект, народният съвет, съответно социалистическата организация, заплаща на СП "Благоустройство и комунално стопанство" полагащия се наем за помещенията за времето от изтичането на този срок до издаването на заповед за настаняване.


§ 3. (1) За неизпълнение на задълженията на наемодателя да отстрани за своя сметка повредите в имота, когато отстраняването им е негово задължение, наемателят след писмено предизвестие до наемодателя може сам да извърши ремонтните работи за сметка на наемодателя. В този случай разходите за действително извършените работи от наемателя могат да се прихващат от наема по ремонтни цени за населението, ако не бъдат изплатени от наемодателя доброволно в 7-дневен срок от писменото им поискване.

(2) При неизпълнение на задълженията на наемодателя извън тези по ал. 1, наемателят може да поиска от председателя на изпълнителния комитети на общинския (районния) народен съвет или кмета да потърси дисциплинарна и административна отговорност от виновното длъжностно лице.

(3) За нарушения на разпоредбите по управлението и вътрешния ред, както и на разпоредбите по противопожарната безопасност, хигиената и естетиката на сградата, наемателят отговаря съгласно разпоредбите на съответните нормативни актове.

(4) Наредбата се прилага и за всички други стопански предприятия на народните съвети независимо от тяхното наименование, ако предметът на дейността им обхваща стопанисване и експлоатация на жилищен фонд.


Заключителни разпоредби

§ 5. Тази наредба се издава на основание чл. 3, точка 2 от Постановление № 32 на Министерския съвет и Националния съвет на Отечествения фронт от 1985 г. за поддържането, реконструкцията, модернизацията и управлението на сградите, благоустройствените и комуналните фондове в страната ( ДВ, бр. 51 от 1985 г.).


§ 6. С тази наредба се отменят:

1. Инструкцията за работата на домоуправителите при жилищните фондове на народните съвети на депутатите на трудещите се (Изв., бр. 63 от 1954 г.);

2. Наредбата за реда и начина за сключване на договори за наем на държавни жилищни имоти (обн., ИЗВ., бр. 96 от 1952 г.; изм., бр. 23 от 1958 г. и 92 от 1960 г.);

3. Инструкцията за реда на изплащане от работници и служители наемите за наети държавни жилища (Изв., бр. 92 от 1960 г);

4. Наредбата за оборотния жилищен фонд на народните съвети (ДВ, бр. 6 от 1967 г.).


§ 7. Контролът по прилагането на наредбата се възлага на председателите на изпълнителните комитети на окръжните (Столичния) народни съвети и общинските (районните) народни съвети.


§ 8. Указанията по прилагането на наредбата се дават от Комитета по териториално и селищно устройство.


§ 9. Наредбата е съгласувана с Държавната планова комисия, Министерството на финансите и Националния съвет на Отечествения фронт.


§ 10. Приложенията към наредбата съставляват неразделна част от нея и са поместени към ведомственото й издание.


Промени настройката на бисквитките