Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 40 от 27.V

НАРЕДБА ЗА СЕРТИФИКАЦИЯ НА ПРОДУКЦИЯТА В НАРОДНА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

 

НАРЕДБА ЗА СЕРТИФИКАЦИЯ НА ПРОДУКЦИЯТА В НАРОДНА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

ПРИЕТА С ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 15 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 17 МАЙ 1988 Г.,

Обн. ДВ. бр.40 от 27 Май 1988г.

Отменена с § 3 от преходните и заключителните разпоредби на Постановление № 226 на Министерския съвет от 20 май 1997 г. за приемане на Наредба за оценяване съответствието на продуктите с изискванията за безопасност - ДВ, бр. 43 от 30 май 1997 г.


Раздел I.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. Тази наредба определя условията и реда за сертификация на продукцията в Народна република България, както и правата и задълженията на държавните органи и самоуправляващите се стопански организации (наричани по-нататък "стопански организации"), участвуващи в тази дейност.


Чл. 2. (1) Сертификацията обхваща дейности за проверка и удостоверяване съответствието на продукцията с изискванията на българските държавни стандарти, стандартите на СИВ, и на други международни и национални стандарти или на други нормативно-технически документи, взаимно съгласувани между договарящите страни.

(2) Удостоверяването на съответствието на продукцията с установените изисквания по предходната алинея се извършва със сертификат и (или) знак за съответствие.

(3) Сертификацията се извършва с цел повишаване техническото равнище и конкурентноспособността на продукцията, рационално използуване на материалните и трудовите ресурси, както и ускоряване на търговския обмен чрез избягване на повторни изпитвания.


Чл. 3. Сертификацията на продукцията в Народна република България се извършва в съответствие с правилата на Системата за оценка на качеството и сертификация на взаимнодоставяната продукция (система СЕПРОСИВ) или по правилата на други международни сертификационни системи, посочени в двустранни и многостранни договори и спогодби за взаимни доставки на конкретна продукция или в спогодби по сертификация.


Чл. 4. На сертификация подлежи:

1. продукция, включително суровини, материали и комплектуващи изделия, която има важно значение за икономиката и износа на страната;

2. продукция, при използуването на която може да възникне опасност за живота и здравето на хората или замърсяване на околната среда;

3. продукция, която в съответствие със законодателството на страната-вносител подлежи на задължителни изпитвания преди допускането й за използуване или експлоатация.


Чл. 5. (1) Комитетът по качеството (ККач) като компетентен държавен орган, независим от производителите и търговските организации, ръководи, координира и контролира дейността по сертификацията на продукцията в страната и я представлява в системата СЕПРОСИВ и в другите международни системи за сертификация.

(2) При ККач се създава Съвет по сертификация и държавни изпитвания като негов съвещателен орган. Ръководителят на съвета, неговите членове и задачите му се определят от председателя на ККач.


Раздел II.
ПРАВИЛА ЗА ИЗВЪРШВАНЕ НА СЕРТИФИКАЦИЯТА

Чл. 6. (1) Комитетът по качеството, съгласувано с Министерството на икономиката и планирането, Министерството на външноикономическите връзки, Министерството на народното здраве и социалните грижи, Комитета за опазване на природната среда и стопанските организации, утвърждава и актуализира номенклатурата на продукцията, произвеждана в страната, която следва да бъде сертифицирана у нас и в чужбина.

(2) Комитетът по качеството, съгласувано с Министерството на икономиката и планирането, Министерството на външноикономическите връзки, Министерството на народното здраве и социалните грижи, Комитета за опазване на природната среда и стопанските организации-вносители, утвърждава и актуализира номенклатура на продукцията от внос, за която преди сключване на договора и спогодби за доставка следва да бъдат извършени сертификационни изпитвания в страната или в чужбина.

(3) Конкретната продукция, подлежаща на сертификация в рамките на системата СЕПРОСИВ, се уточнява в двустранните и многостранните договори и спогодби за икономическо и научно-техническо сътрудничество и за сертификация.

(4) Стопанските организации могат да определят за сертификация и друга своя продукция.

(5) Производителят на крайна продукция, която подлежи на сертификация, съгласувано с ККач определя комплектуващите изделия от технологичната верига, които следва да бъдат сертифицирани за гарантиране на нейното качество.


Чл. 7. Разработването на документацията, производството и изпитването на продукцията, подлежаща на сертификация, се извършват в съответствие с изискванията на българските държавни стандарти, стандартите на Съвета за икономическа взаимопомощ и други международни и национални стандарти или други нормативно-технически документи, отговарящи на постиженията на научно-техническия прогрес и на потребностите на международните пазари.


Чл. 8. Сертификация на конкретна продукция се осъществява по предложение на самоуправляващите се стопански организации на основата на положителни резултати от сертификационни изпитвания, извършени от акредитирани изпитвателни лаборатории и центрове.


Чл. 9. За осигуряване независимост на изпитвателните лаборатории и центрове или независимост на резултатите от проведените държавни и сертификационни изпитвания от производителите, потребителите и търговските организации:

1. изпитвателните лаборатории и центрове се упълномощават за извършване на държавни сертификационни изпитвания, ако са отделени като самостоятелни организации или поделения към самоуправляващите се стопански организации;

2. в акредитираните изпитвателни лаборатории и центрове на самоуправляващите се стопански организации се включват представители на ККач, които удостоверяват достоверността на резултатите от проведените сертификационни изпитвания.


Чл. 10. (1) Акредитирането на изпитвателните лаборатории и центрове се осъществява от ККач на основата на положителните резултати от извършени от него проверки на наличните условия и техническите им възможности.

(2) Условията и редът за акредитиране на изпитвателни лаборатории и центрове се определят с наредба, издадена от председателя на ККач.

(3) За акредитиране на изпитвателни лаборатории и центрове в рамките на системата СЕПРОСИВ се вземат под внимание и резултатите и заключението на групата специалисти - представители на заинтересуваните страни, от изучаването на условията и техническите възможности.

(4) Акредитираните изпитвателни лаборатории и центрове използуват предоставените им валутни отчисления от реализацията на международните пазари на сертифицирана от тях продукция, както и приходите във валута от проведените изпитвания по заявка на чуждестранни клиенти за закупуване на средства за измерване и изпитване и на аналози на сертифицирана продукция.


Чл. 11. (1) Сертификационни изпитвания се провеждат на образци от продукция, партиди продукция или на всяко изделие в съответствие със сключените договори и спогодби.

(2) Планиране и организиране на сертификационните изпитвания се извършват от стопанските организациии и акредитираните изпитвателни лаборатории и центрове при съобразяване с изискванията на договорите и спогодбите и с характера на продукцията.

(3) Сертификационните изпитвания на продукция за износ и внос се извършват с предимство.


Чл. 12. Акредитираната лаборатория или център оформя резултатите от сертификационните изпитвания на продукцията в протокол, който в 15-дневен срок се изпраща в ККач и на стопанската организация-производител, а за вносна продукция - и на съответната външнотърговска организация.


Чл. 13. (1) Комитетът по качеството проверява условията за производство на предложената за сертификация продукция и ефективността на контрола по нейното качество.

(2) При договореност ККач и стопанските организации осигуряват възможност на специалисти от заинтересуваните страни-купувачи да се запознаят с условията за производство на продукцията, подлежаща на сертификация, и с ефективността на контрола по качеството й.


Чл. 14. При положителни резултати от сертификационните изпитвания и при наличие на условия за производство на продукция със стабилно качество и на ефективен контрол ККач:

1. издава сертификат за съответствие или предоставя това право на акредитираната лаборатория или център;

2. разрешава на производителя да поставя знак за съответствие на сертифицираната продукция;

3. регистрира сертификатите за съответствие на износната продукция и изпраща копия от тях на упълномощените държавни органи на страните-купувачи.


Чл. 15. Сертификати за съответствие на наша продукция или от внос, издадени по правилата и при условията на системата СЕПРОСИВ или на други международни системи, се признават в Народна република България, ако това е предвидено в договорите и спогодбите.


Чл. 16. (1) При промяна на условията за производство или при внасяне на изменения в сертифицираната продукция, които може да доведат до промяна на нейните свойства или параметри, ККач може да анулира, временно да преустанови или да продължи действието на сертификата, като за това уведоми своевременно производителя и основните потребители, а за продукцията за износ - компетентните държавни органи на страните-купувачи.

(2) Когато при потреблението или експлоатацията на сертифицираната продукция се установи, че нейното качество не съответствува на сертификата, ККач може да преустанови неговото действие в страната, като в 15-дневен срок уведоми за това производителя, а за вносна продукция - компетентния орган на страната-производител.

(3) Сертификат за съответствие се издава повторно по установените с тази наредба правила за получаването му. Действието на сертификата се възстановява при доказано отстраняване на причините за неговото преустановяване.


Чл. 17. (1) Комитетът по качеството осъществява държавен контрол:

1. за спазване правилата и условията за сертификация на продукцията;

2. за дейността на акредитираните изпитвателни лаборатории и центрове;

3. за качеството на сертифицираната продукция, условията за производство и ефективността на контрола за нейното качество.

(2) Контролът, предвиден в т. 3 на предходната алинея, може да се осъществява и от акредитираните изпитвателни лаборатории или центрове, ако са им предоставени такива права от ККач.

(3) Акредитираните изпитвателни лаборатории и центрове извършват контролни сертификационни изпитвания на сертифицираната продукция:

1. периодично въз основа на утвърдени планове;

2. при конструктивни и технологични изменения;

3. при получаване на информация от потребителите или органите за контрол на качеството за влошаване на нейното качество.


Чл. 18. Сертифицирана продукция на български производители, която не отговоря на установените за нея изисквания в договорите и спогодбите, се смята за нестандартна. За нестандартна се смята и продукцията по чл. 6, ал. 1, която не е сертифицирана в определените от ККач срокове.


Раздел III.
ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА ОРГАНИТЕ И ОРГАНИЗАЦИИТЕ, УЧАСТВУВАЩИ В СЕРТИФИКАЦИЯТА

Чл. 19. Министерството на външноикономическите връзки:

1. съгласувано с ККач, Министерството на икономиката и планирането и стопанските организации осигурява включване на условия за сертификация на продукция за износ и от внос в международните договори за икономическо и научно-техническо сътрудничество;

2. събира и предоставя информация за опита по сертификация в други страни и региони и за техническото равнище и качеството на аналогична продукция;

3. съдействува за внос с предимство на измервателни средства и изпитвателно оборудване за лаборатории и центрове, предвидени за акредитиране в рамките на системата СЕПРОСИВ или в други международни системи за сертификация.


Чл. 20. Министерството на икономиката и планирането:

1. по предложение на ККач съвместно със стопанските организации осигурява с Единния план за научно-техническото и социално-икономическото развитие на страната необходимите средства, включително валута по второ направление, за дооборудване на изпитвателните лаборатории и центрове, които предстои да бъдат акредитирани в рамките на системата СЕПРОСИВ или на други международни системи за сертификация;

2. участвува във финансиране на изграждането и оборудването на изпитвателни лаборатории и центрове, които предстои да бъдат акредитирани в рамките на системата СЕПРОСИВ и на други международни системи за сертификация, и на дооборудването на акредитираните;

3. съгласувано с Министерството на външноикономическите връзки и ККач определя нормативи за валутни отчисления от реализацията на сертифицирана продукция на международните пазари.


Чл. 21. Комитетът по качеството:

1. осигурява привеждането на националните стандартизационни документи в съответствие с изискванията на международните стандарти и пазари, а също и подготовката на предложения за подобряване стандарти на СИВ за продукцията, предвидена за сертификация в рамките на системата СЕПРОСИВ;

2. анулира атестата на акредитираните изпитвателни лаборатории и центрове при установяване на отклонения от условията, при които са били акредитирани;

3. решава или участвува в решаването на спорове, отнасящи се до дейността по сертификация;

4. събира и предоставя информация за дейността по сертификация в страната и за други национални, регионални и международни системи за сертификация;

5. системно анализира резултатите от дейността по сертификация в страната и предприема мерки за нейното развитие и усъвършенствуване.


Чл. 22. Стопанските организации:

1. подготвят предложения за продукцията, произвеждана или внасяна в страната, която следва да бъде сертифицирана, и за изпитвателните лаборатории и центрове, които предстои да бъдат акредитирани;

2. организират изпълнението на задълженията, произтичащи от договорите и спогодбите, в които се предвижда сертификация на продукцията;

3. организират сертификация на продукцията, включена в утвърдената по чл. 6, ал. 1 номенклатура;

4. разработват стандартизационни документи и методики за изпитване на конкретна продукция, подлежаща на сертификация, и подготвят предложения за изменяне и допълване на действуващите;

5. поемат разходите за предоставяне на образци от продукцията, по извършване на сертификационни изпитвания и за удостоверяване на съответствието;

6. осигуряват оборудване и комплектуване на изпитвателните лаборатории и центрове в съответствие с изискванията на системата СЕПРОСИВ или на други международни системи за сертификация;

7. осигуряват участието на свои специалисти при изучаване условията и техническите възможности на чуждестранните изпитвателни лаборатории и центрове, предложени за акредитиране и за запознаване с условията на производство и контрол на качеството на продукцията, която предстои да бъде сертифицирана в рамките на системата СЕПРОСИВ.


Допълнителни разпоредби

§ 1. Наличието на сертификат или знак за съответствие не отменя отговорността на производителя за качеството на продукцията. Виновните за нарушаване изискванията за качеството лица носят предвидената в законите отговорност.


§ 2. Необходимите документи за сертификация на продукцията в рамките на системата СЕПРОСИВ се съставят на работния език на Съвета за икономическа взаимопомощ.


Заключителни разпоредби

§ 3. Тази наредба влиза в сила от 1 юли 1988 г.


§ 4. Изпълнението на наредбата се възлага на председателя на Комитета по качеството, който дава указания по прилагането на отделни нейни разпоредби.


Промени настройката на бисквитките