Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 8 от 27.I

НАРЕДБА № 3 ЗА ТЕЛЕФОННИТЕ И ФАКСИМИЛНИТЕ СЪОБЩЕНИЯ

 

НАРЕДБА № 3 ЗА ТЕЛЕФОННИТЕ И ФАКСИМИЛНИТЕ СЪОБЩЕНИЯ

ИЗДАДЕНА ОТ АСОЦИАЦИЯ "СЪОБЩЕНИЯ",

Обн. ДВ. бр.54 от 14 Юли 1989г., изм. ДВ. бр.64 от 10 Август 1990г., изм. ДВ. бр.72 от 7 Септември 1990г., изм. ДВ. бр.8 от 27 Януари 1994г., изм. ДВ. бр.65 от 12 Август 1994г., изм. ДВ. бр.104 от 20 Декември 1994г., изм. ДВ. бр.9 от 31 Януари 1997г., изм. ДВ. бр.50 от 24 Юни 1997г., отм. ДВ. бр.67 от 12 Юни 1998г.

Отменена с § 1 на Наредбата за отмяна на Наредба № 3 за телефонните и факсимилни съобщения от 9 май 1989 г. - ДВ, бр. 67 от 12 юни 1998 г., считано от 01.01.1998 г.


Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. С тази наредба се уреждат условията и редът за построяване и поддържане на телефонните и факсимилните съобщителни средства и за използуването им от учреждения, фирми, други организации и граждани.


Чл. 2. (1) (Изм. - ДВ, бр. 9 от 1997 г.) Българска телекомуникационна компания" - ЕАД, съгласувано с Комитета по пощи и далекосъобщения ръководи, организира и контролира изграждането на телефонните централи и мрежи за обществено ползуване при спазване изискванията на Закона за съобщенията, тази наредба и Тарифите за вътрешните пощенски, телеграфни, телефонни и радиоуслуги (обн., Изв., бр. 97 от 1961 г; изм. и доп., бр. 62 от 1962 г.; ДВ, бр. 28 от 1964 г., бр. 14 от 1971 г., бр. 30 и 96 от 1972 г., бр. 97 от 1979 г., бр. 6 от 1983 г., бр. 2 от 1986 г., бр. 20 от 1987 г.).

(2) (Изм. - ДВ, бр. 9 от 1997 г.) Съвкупността от всички фиксирани електросъобщителни средства за телефонни съобщения на територията на страната, с изключение на вътрешните телефонни връзки по чл. 4, ал. 1, съставлява единната национална телефонна мрежа.


Чл. 3. (1) (Изм. - ДВ, бр. 9 от 1997 г.) Единната национална телефонна мрежа се изгражда по планов ред от Българска телекомуникационна компания" - ЕАД, съгласувано с Комитета по пощи и далекосъобщения.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 9 от 1997 г.) Учрежденията, фирмите, другите организации и гражданите могат с разрешение на поделенията на Българска телекомуникационна компания" - ЕАД да изграждат телефонни линии и мрежи за телефонизиране на отделни сгради или обекти извън реда по ал. 1. Изграждането се извършва със собствени средства и материали самостоятелно или чрез възлагане на специализирана организация. Построените телефонни линии и мрежи се приемат с участие на представители на Асоциация "Съобщения" и стават нейно основно средство съгласно чл. 30 от Закона за съобщенията.


Чл. 4. (1) Учрежденията, фирмите и другите организации могат да изграждат за свои нужди вътрешни (диспечерски) телефонни връзки между ползуваните от тях сгради и съоръжения. Тези връзки не се включват в националната съобщителна система.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 9 от 1997 г.) Преки вътрешни (диспечерски) телефонни връзки между учрежденията, фирмите и другите организации на различно подчинение може да се изграждат по изключение с разрешение на председателя на Комитета по пощи и далекосъобщения или на упълномощени от него лица.

(3) Откриване на домашни телефонни постове към диспечерска телефонна централа не се разрешава.


Чл. 5. (1) (Изм. - ДВ, бр. 9 от 1997 г.) Българска телекомуникационна компания" - ЕАД може да предоставя с договор използуването на свои стълбовни линии за монтиране на диспечерски телефонни връзки на други учреждения, фирми и организации. Когато във връзка с това се налага укрепване, ремонт или реконструкция на линията, разходите се поемат от ползувателя. Проектно-сметната документация се съставя от проектантската организация на Асоциация "Съобщения".

(2) Не се допуска диспечерски телефонни линии да се монтират последователно по стълбовни линии на съобщенията и на стълбовни линии за ниско или високо напрежение.


Чл. 6. Ползувателите на електропроводи за високо напрежение и други електросилови устройства са длъжни да спазват глава трета, четвърта, пета и шеста от Правилника за защита на съобщителните лица от опасно смущаващо електромагнитно влияние на електропроводните линии от и за допустимите минимални сближения (необнародван). Необходимите съоръжения и работи за защитата се извършват от ползувателите и с техни средства и материали.


Чл. 7. (Изм. - ДВ, бр. 9 от 1997 г.) Канали от подземната телефонна канална мрежа на Българска телекомуникационна компания" - ЕАД може да се предоставят за полагане на телефонни кабели за нуждите на Държавния съвет, Министерския съвет, Министерството на народната отбрана и Министерството на вътрешните работи и по изключение на други ведомства с разрешение на Асоциация "Съобщения".


Чл. 8. Допускане на външни лица до канали от подземната телефонна канална мрежа, крайните разпределителни шкафове, кутии и крайщници става само с разрешение на поделенията на съобщенията за или в случай на проектни проучвания, ново строителство, преустройство или поддържане на кабели или съоръжения, положени в каналната мрежа.


Чл. 9. (Изм. - ДВ, бр. 9 от 1997 г.) Автоматичните телефонни централи работят денонощно. Работното време на централи с ръчно изграждане на връзките се определя със заповед на председателя на Българска телекомуникационна компания" - ЕАД.


Чл. 10. (Изм. - ДВ, бр. 9 от 1997 г.) Поделенията на Българска телекомуникационна компания" - ЕАД изграждат телефонни апарати за обществено ползуване. Учрежденията, фирмите, другите организации и гражданите са длъжни да предоставят подходящи места за монтиране на монетни телефонни апарати за обществено ползване.


Чл. 11. (1) (Изм. - ДВ, бр. 9 от 1997 г.) Поделенията на Българска телекомуникационна компания" - ЕАД осигуряват тайната на телефонните разговори.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 9 от 1997 г.) На работниците от Българска телекомуникационна компания" - ЕАД не се разрешава да прослушват телефонните разговори освен при ръчно изграждане на връзките с цел да контролират чуваемостта и продължителността на разговорите, както когато посредничат за провеждането им по искане на говорещите.


Глава втора.
СЕЛИЩНИ ТЕЛЕФОННИ СЪОБЩЕНИЯ

Раздел I.
Селищна телефонна мрежа

Чл. 12. (1) Селищната телефонна мрежа е съвкупност от съобщителните линии, съоръженията към тях и телефонните постове, изградени за телефонизиране на едно населено място. Границите на селищната телефонна мрежа съвпадат с границите на застроителния и регулационен план на населеното място.

(2) Телефонните постове, изградени извън границите на застроителния и регулационен план и свързани със селищната телефонна мрежа на населеното място, са далечни телефонни постове.


Чл. 13. (1) Селищни са телефонните съобщения, които се осъществяват между телефонни постове:

1. в едно населено място;

2. (изм. - ДВ, бр. 9 от 1997 г.) в населени места, чиито селищни телефонни мрежи са обединени чрез една автоматична телефонна централа в местна телефонна мрежа, утвърдена от "Българска телекомуникационна компания" - ЕАД.

(2) Селищни са и телефонните съобщения между далечните телефонни постове с постовете на селищната телефонна мрежа или с местната телефонна мрежа, с които са свързани.


Чл. 14. (1) Телефонните постове се свързват с най-близката телефонна централа.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 9 от 1997 г.) По изключение свързването на телефонен пост от района на една телефонна централа с друга, намираща се в същото населено място, се извършва от съответните поделения на "Българска телекомуникационна компания" - ЕАД след съгласие на абоната да заплаща допълнителна абонаментна такса съгласно т. III. 21 от Тарифите за вътрешните пощенски, телеграфни, телефонни и радиоуслуги.


Чл. 15. (1) При строеж на обществени и жилищни сгради с повече от 2 етажа и с повече от 3 апартамента инвеститорите са длъжни съгласувано с поделенията на съобщенията да предвидят в проектно-сметната документация и построят скрита вътрешна телефонна инсталация и тръбни отвори през основите на сградата за свързване със селищната телефонна мрежа.

(2) Във вътрешните телефонни инсталации на представителни сгради, хотели и спортни обекти се предвиждат по 20 двойки телефонни кабели за залите, по 5 за луксозните апартаменти и по 2 за всички останали стаи.


Чл. 16. (1) (Изм. - ДВ, бр. 9 от 1997 г.) Вътрешната скрита телефонна инсталация на сградите се строи при спазване на техническите изисквания и норми, определени от председателя на "Българска телекомуникационна компания" - ЕАД, съгласувано с Комитета по пощи и далекосъобщения.

(2) Вътрешната скрита телефонна инсталация включва.

1. тръбна инсталация през избените помещения с положени в нея телефонни проводници за връзка между комбинираните монтажно-разпределителни шкафове на отделните входове на една и съща секция;

2. комбиниран монтажно-разпределителен шкаф с размери съобразно броя на апартаментите и дуплексните кутии, монтирани на входната площадка преди стълбището на стена, освободена от силнотокови съоръжения и инсталации. Допуска се при същите технически условия този шкаф да бъде монтиран на първата следваща площадка на стълбището или по изключение в сухо и проветриво избено помещение в общата част на сградата със свободен достъп за техническите органи и нормално за работа осветление;

3. контролна кутия за инсталация на всяка стълбищна площадка;

4. тръбна инсталация или мостови проводници, в зависимост от системата на строителството на сградата, за всеки апартамент, положени под мазилката;

5. двойки телефонни проводници, положени в тръбната инсталация и изведени с дължина най-малко 1 метър в комбинирания монтажно-разпределителен шкаф, подредени и означени за всеки апартамент.

(3) Председателят на домсъвета осигурява заключване на монтажно-разпределителния шкаф и определя лице, което да съхранява ключа за шкафа.


Чл. 17. (1) (Изм. - ДВ, бр. 9 от 1997 г.) Поделенията на "Българска телекомуникационна компания" - ЕАД свързват вътрешните скрити телефонни инсталации на обществени и жилищни сгради със селищната телефонна мрежа чрез подземните телефонни кабели, които завършват на кабелни крайщници, монтирани в комбинираните монтажно-разпределителни шкафове.

(2) При многовходовите жилищни сгради захранването с телефонен кабел се извършва по следния начин: при два входа - на единия от тях, при три входа - на средния, при повече входове - през един. Входовете, в които трябва да се подвеждат подземните телефонни кабели, се определят в проекта на сградата.


Чл. 18. (Изм. - ДВ, бр. 9 от 1997 г.) Вътрешната скрита телефонна инсталация се приема едновременно със сградата от комисия с участието на представител на "Българска телекомуникационна компания" - ЕАД.


Раздел II.
Учрежденски телефонни централи

Чл. 19. (1) Учрежденски телефонни централи и вътрешни телефонни мрежи към тях се изграждат за провеждане на вътрешния, изходящия и входящия телефонен трафик на учрежденията, фирмите и другите организации, на които са необходими повече от 10 броя телефонни постове.

(2) Вътрешната телефонна мрежа се изгражда в една или няколко съседни сгради и свързва учрежденската телефонна централа с вътрешните телефонни постове, ползувани от организацията.

(3) Към учрежденска телефонна централа не се разрешава построяване на домашни телефонни постове.


Чл. 20. (Изм. - ДВ, бр. 9 от 1997 г.) (1) Пряка телефонна връзка между учрежденските телефонни централи и постовете на службите на едно учреждение, фирма или друга организация, разположени в различни сгради на населеното място, се допуска с разрешение на "Българска телекомуникационна компания" - ЕАД чрез построяване на отделна кабелна или въздушна връзка или по изключение със заемане на двойки телефонни връзки от селищната телефонна мрежа.

(2) С разрешение на поделенията на "Българска телекомуникационна компания" - ЕАД една учрежденска телефонна централа може да обслужва няколко учреждения, фирми или други организации, настанени в една сграда.


Чл. 21. Не се допуска изграждане на преки телефонни връзки между учрежденски телефонни централи на две различни учреждения, фирми и други организации.


Чл. 22. (1) Проектирането, строежът, поддържането, използуването и преместването на учрежденска телефонна централа се извършват съгласно разпоредбите, предвидени в тази наредба, Правилника за извършване и приемане на строителните и монтажните работи (необнародван) и утвърдените стандарти.

(2) Учрежденията, фирмите и другите организации съгласуват с поделенията на съобщенията проектите за учрежденски телефонни централи, включително вътрешната телефонна мрежа и съединителните линии.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 9 от 1997 г.) Изграденият обект по ал. 2 се включва в редовна експлоатация след приемане от комисия, в която участвува представител на "Българска телекомуникационна компания" - ЕАД.


Чл. 23. (1) Учрежденските телефонни централи се свързват със селищната телефонна централа посредством съединителни линии, които стигат до главния разпределител на учрежденската телефонна централа.

(2) Построяването на съединителните телефонни линии се извършва по реда на чл. 3, ал. 2.

(3) Всяка съединителна линия има номер.

(4) Към всеки вътрешен телефонен пост на учрежденската телефонна централа може да се инсталира само 1 допълнителен телефонен апарат в същото помещение.


Чл. 24. (Изм. - ДВ, бр. 9 от 1997 г.) Учрежденията, фирмите и другите организации са длъжни в не по-малко от шестмесечен срок след писмено уведомяване от поделенията на "Българска телекомуникационна компания" - ЕАД да извършват за своя сметка необходимото техническо преустройство на учрежденските телефонни централи, наложено от замяната или модернизацията на селищната телефонна централа към която са включени.


Чл. 25. (Изм. - ДВ, бр. 9 от 1997 г.) (1) Учрежденската телефонна централа, вътрешните телефонни мрежи и постове се поддържат от организациите собственици или от поделенията на "Българска телекомуникационна компания" - ЕАД по договор.

(2) Съединителните телефонни линии от главния разпределител на селищната телефонна централа до крайното разпределително устройство, на което завършват в учрежденската телефонна централа, се поддържат от поделенията на "Българска телекомуникационна компания" - ЕАД.


Чл. 26. (Изм. - ДВ, бр. 9 от 1997 г.) Поделенията на "Българска телекомуникационна компания" - ЕАД или Държавна инспекция по съобщенията извършват технически контрол на учрежденските телефонни централи и вътрешните им телефонни инсталации и постове и предписват на абонатите да отстранят установените неизправности в определен срок. При изпълнение на предписанията поделенията на Асоциация "Съобщения" имат право да прекъснат съединителните телефонни линии на учрежденската телефонна централа до отстраняване на неизправностите.


Раздел III.
Откриване на телефонни постове

Чл. 27. (Изм. - ДВ, бр. 9 от 1997 г.) (1) Поделенията на "Българска телекомуникационна компания" - ЕАД откриват телефонни постове по писмено искане (молба) на учреждения, фирми, други организации и граждани.

(2) Молбата по ал. 1 се подава в абонаментната служба на поделенията на "Българска телекомуникационна компания" - ЕАД по местонахождението на сградата, в която ще се открие телефонен пост.


Чл. 28. (Изм. - ДВ, бр. 64 и 72 от 1990 г.) (1) Исканията за откриване на телефонни постове се изпълняват по следния ред:

1. Народно събрание, Държавен съвет и Министерски съвет;

2. чуждестранни дипломатически, консулски и други представителства;

3. учреждения, фирми и други организации;

4. граждани.

(2) (Доп. - ДВ, бр. 9 от 1997 г.) Исканията от една и съща категория се изпълняват по реда на постъпването им с изключение на платилите за експресно откриване.

(3) При откриване на телефонни постове на граждани предимство имат:

1. абонати на закрити телефонни постове поради преместване в същото населено място;

2. инвалиди I и II група, както и родители на деца с физически и психически недъзи, установени по реда на Указа за насърчаване на раждаемостта (обн., ДВ, бр. 15 от 1968 г.; изм. и доп., бр. 21 от 1968 г., бр. 63 от 1973 г., бр. 17 от 1974 г., бр. 3 и 21 от 1975 г., бр. 63 от 1976 г., бр. 36 и 93 от 1979 г., бр. 4 от 1981 г., бр. 73 от 1982 г., бр. 51 от 1984 г., бр. 36 и 87 от 1988 г.);

3. участници в Отечествената война 1944-1945 г.;

4. семейства с 3 деца до 18 годишна възраст;

5. (отм. - ДВ, бр. 9 от 1997 г.)

(4) Предимствата по ал. 3, т. 2-5 се ползуват еднократно.

(5) (Изм. - ДВ, бр. 9 от 1997 г.) При особено тежки здравословни, семейни или други причини поделенията на "Българска телекомуникационна компания" - ЕАД по изключение и при наличие на техническа възможност може да откриват телефонни постове извън случаите по ал. 2 и 3.

(6) (Нова - ДВ, бр. 9 от 1997 г.) При закупуване на жилище, в което има телефонен пост и когато е невъзможно да се осъществи преместването му по чл. 40, ал. 1, новият собственик придобива право да получи поста на цена за откриване на нов телефонен пост извън реда по ал. 3.


Чл. 29. (1) Молба за откриване на телефонен пост може да се преименува по искане на подателя на член от неговото домакинство, живеещ на същия адрес.

(2) Гражданин, подал молба за откриване на телефонен пост, при промяна на адреса си в района на друга автоматична телефонна централа на населено място може да прехвърли молбата си, като запазва датата на подаването й. Редът на прехвърлената молба може да се ползува от един от членовете на домакинството, които остават да живеят на адреса, с писмено съгласие между тях.

(3) В случаи на смърт на лице, подало молба за телефонен пост, молбата може да се преименува по писмено искане на заинтересуваните по реда на чл. 41, т. 3 и 4.

(4) При развод всеки от бившите съпрузи ползува в населеното място поредността на молбата за откриване на телефонен пост, подадена от единия от тях.

(5) (Нова - ДВ, бр. 9 от 1997 г.) Гражданин, подал молба за откриване на телефонен пост, може да се откаже от молбата си по местоподаване и да я прехвърли еднократно на член от семейството си живеещ на друг адрес в същото населено място, като се запазва датата на подаването й.


Чл. 30. (Доп. - ДВ, бр. 64 от 1990 г.) (1) Исканията по чл. 27, ал. 1 се проучват и при наличие на техническа възможност молителят се уведомява писмено (с обратна разписка) за заплащане на таксата за откриване на телефонен пост. При заплащане на таксата се представя документ за самоличност (личен паспорт, военна книжка и др.) или пълномощно, когато таксата се заплаща от трето лице.

(2) Когато по неуважителни причини таксата по ал. 1 не бъде заплатена в определения с уведомлението срок, решението за откриване се отменя, което се съобщава на молителя. Отмененото решение може да се обжалва по реда на глава трета от Закона за административното производство.


Чл. 31. (Изм. - ДВ, бр. 9 от 1997 г.) Телефонните постове се откриват от поделенията на "Българска телекомуникационна компания" - ЕАД в едномесечен срок след заплащане на таксата.


Чл. 32. (1) Телефонните постове са прави или дуплексни (двойки телефонни постове) и всеки има абонатен номер.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 9 от 1997 г.) Дуплексни телефонни постове се откриват само на граждани за домашно ползуване. Те се построяват в една или две съседни сгради. Изключение се допуска с разрешение на поделенията на "Българска телекомуникационна компания" - ЕАД при спазване на техническите норми.


Чл. 33. Телефонни постове за временно ползуване се откриват по писмено искане на учреждения, фирми и други организации при провеждане конгреси, изложби, тържества, панаири, спортни прояви и др. в уговорения срок след заплащане на таксата по т. III - 44, 45, 46 от Тарифите за вътрешните пощенски, телеграфни, телефонни и радиоуслуги.


Чл. 34. Телефонен пост се преустройва от прав в дуплексен и обратно, без да се иска съгласието на абоната. За преустройването абонатът предварително се уведомява писмено, като му се посочва и новият номер.


Чл. 35. (1) (Изм. - ДВ, бр. 9 от 1997 г.) По искане на абоната и с разрешение на поделенията на "Българска телекомуникационна компания" - ЕАД към прав телефонен пост може да се инсталира в същата сграда допълнителен телефонен апарат, автоматичен секретар, факсимилен апарат и други приспособления.

(2) Към дуплексен телефонен пост се допуска инсталиране само на допълнителни контакти за преместване на телефонния апарат.


Раздел IV.
Взаимоотношения на телефонните абонати с

Българска телекомуникационна компания" - ЕАД

(Загл. изм. - ДВ, бр. 9 от 1997 г.)

Чл. 36. (1) Телефонен абонат е всяко физическо или юридическо лице, на името на което са открити телефонен пост или други телефонни съоръжения.

(2) Не се допуска няколко лица (физически или юридически) да бъдат абонати едновременно на един телефонен пост.


Чл. 37. (Изм. - ДВ, бр. 9 от 1997 г.) Поделенията на "Българска телекомуникационна компания" - ЕАД са длъжни да:

1. откриват телефонни постове при техническа възможност;

2. поддържат телефонните съоръжения в състояние, осигуряващо нормалното им функциониране;

3. обезпечават непрекъсната и качествена телефонна връзка;

4. отстраняват своевременно възникналите повреди по телефонните съоръжения;

5. предоставят услугите, справките и информациите, предвидени в глава втора, раздел V;

6. дават предписания за правилно ползуване на телефонните съоръжения и да спират действието на неизправните съоръжения до привеждането им в техническа изправност;

7. извършват технически контрол на всеки телефонен пост и на приборите и инсталациите към него.


Чл. 38. (1) Телефонният абонат е длъжен да:

1. заплаща в определените срокове дължимите такси;

2. (изм. - ДВ, бр. 104 от 1994 г.) ползва телефонни и факсимилни апарати, типът на които е одобрен съгласно Наредба № 7 за одобряване на типа на крайните устройства за далекосъобщения, издадена от Комитета по пощи и далекосъобщения (ДВ, бр. 5 от 1994 г.). Когато промяната на системата (типа) на селищната телефонна централа изисква замяна (преустройство) на включените към нея телефонни и факсимилни апарати, замяната (преустройството) с нов тип одобрени апарати се извършва от абонатите за тяхна сметка. Абонатите се уведомяват писмено за предстоящата замяна (преустройство), както и че ако продължат да ползват стария тип апарати, ще се влоши качеството на връзките и услугите;

3. (Изм. - ДВ, бр. 9 от 1997 г.) изпълнява предписанията на поделенията на "Българска телекомуникационна компания" - ЕАД или Държавна инспекция по съобщенията във връзка с ползуваните от него телефонни съоръжения;

4. допуска технически контрол на телефонния пост, приборите и инсталациите от упълномощени лица след легитимирането им със специален служебен пропуск;

5. предоставя телефонния си пост за повикване на "Бърза помощ", Противопожарна охрана, органи на народната милиция, както и при природни бедствия;

6. опазва от повреди телефонния апарат, приборите и инсталациите;

7. не допуска провеждането на разговори против държавните и обществените интереси и в нарушение на правните норми.

(2) Абонатът отговаря за всички нарушения, свързани с телефонния му пост, по реда на глава шеста от тази наредба.


Чл. 39. На абоната е забранено да:

1. изключва или оставя отворен телефонния апарат;

2. извършва или допуска други лица да извършват обезпокоителни повиквания от неговия телефонен пост;

3. допуска неверни повиквания по телефона за помощ, пожар, злополука и др.;

4. прекъсва телефонната инсталация;

5. (изм. - ДВ, бр. 8 от 1994 г., доп., бр. 9 от 1997 г.) да преотстъпва телефонния си пост. Не се счита за преотстъпване, когато абонатът предоставя телефонния си пост за ползване от физически или юридически лица, на които е отдал под наем помещението, в което е инсталиран постът. На служебни абонати по този ред се предоставят само прави телефонни постове. В тези случаи абонатът-наемодател, и наемателят подават до съответната абонаментна служба заявление, в което отразяват съгласието си телефонният пост да се ползва от наемателя, дължимите такси да се заплащат от него, а когато той не плати в определения срок, отговорността да бъде солидарна. На основание заявлението служба "Телефонен указател" вписва и името на новия ползвател. Служебно се променя и таксуването, когато това се налага съгласно тарифите за вътрешните и международните далекосъобщителни услуги. При прекратяване ползването на поста от наемателя същият и абонатът или само абонатът уведомяват писмено съответната абонаментна служба за отразяване на промяната;

6. затруднява провеждането на телефонните съобщения;

7. събира суми за проведени селищни разговори при ръчни селищни телефонни централи без броител;

8. прави приспособления към телефонния си пост или учрежденската телефонна централа;

9. построи или изменя телефонната инсталация;

10. заключва или сваля номероизбирателната шайба на телефонния апарат или по друг начин да ограничава ползуването на поста или на учрежденската телефонна централа;

11. отстранява самостоятелно повреди по телефонните си съоръжения.


Чл. 40. (1) При смяна на жилището си или на производственото помещение в същото населено място по писмено искане на абоната телефонният пост се премества със същия номер при наличие на техническа възможност.

(2) В случаите по ал. 1 при липса на техническа възможност за преместване на телефонния пост със същия номер телефонният пост се закрива и абонатът ползува предимство по чл. 28, ал. 3, т. 1. Освободеният пост се открива по писмена молба на член от домакинството, който остава на адреса.


Чл. 41. Преименуването на телефонния пост без преместване се допуска в следните случаи:

1. при промяна в името на абоната;

2. между членовете на едно домакинство;

3. при починал абонат;

а) (изм. - ДВ, бр. 8 от 1994 г.) на преживелия съпруг по негово писмено искане. Ако няма такъв или не иска, постът се преименува на един от наследниците по тяхно писмено споразумение;

б) на един от родствениците, с които е живял, по писмено споразумение между тях;

в) (изм. - ДВ, бр. 9 от 1997 г.) на лицето, което е придобило жилището и ще живее в него по силата на договор за гледане и издръжка;

г) (нова - ДВ, бр. 8 от 1994 г., изм., бр. 65 от 1994 г., бр. 104 от 1994 г.) постът се закрива, ако не е поискано преименуване по реда на предходните букви в 6-месечен срок от смъртта на абоната. Закритият пост, ако не е открит на трето лице, се преименува на едно от лицата по предходните букви, което първо е направило искане за това.

4. при реорганизация на учреждения, фирми и други организации абонатът е длъжен да уведоми поделенията на съобщенията за закриване на телефонния пост. Постът може да се преименува на правоприемника по негова писмена молба.


Чл. 42. При развод, когато абонатът е съпругът, който напуска семейното жилище, телефонният пост се преименува на името на съпруга, оставащ в жилището, ако той пожелае това. Към молбата за преименуване се прилага препис от бракоразводното решение и декларация от домоуправителя, че бившия съпруг е напуснал жилището. Бившият абонат ползува предимството по чл. 28, ал. 3, т. 1.


Чл. 43. (1) Телефонните постове се закриват:

1. по писмено искане на абоната;

2. (изм. - ДВ, бр. 9 от 1997 г.) при неплащане на дължимите абонаментни и други такси. Един месец след определения за плащане срок телефонният пост се изключва изходящо и абонатът се предупреждава писмено, че ако таксите не бъдат внесени в срок от 1 месец след писменото уведомление, постът ще бъде закрит;

3. (доп. - ДВ, бр. 9 от 1997 г.) служебно - при отчуждаване и прехвърляне на недвижим имот, в който е инсталиран телефонен пост и абонатът не е поискал преместване на поста в тримесечен срок от напускането (освобождаването) на имота. В този случай бившият абонат ползува предимството по чл. 28, ал. 3, т. 1;

4. в случаите на чл. 63 от Закона за съобщенията;

5 (нова - ДВ, бр. 104 от 1994 г.). при частична приватизация на държавни и общински предприятия абонатът може да поиска закриване на част или на всичките си телефонни постове. Закритите постове могат да бъдат открити като нови по писмено искане на купувача на предприятието, направено в едномесечен срок от закриване на постовете;

6. (нова - ДВ, бр. 104 от 1994 г.) при пълна приватизация на държавни и общински предприятия органът, който извършва продажбата, уведомява съответните абонаментни служби в двуседмичен срок от датата на влизане на договора в сила за закриване на телефонните постове на приватизираното предприятие. Когато срокът не бъде спазен, телефонните постове се закриват служебно. Купувачът на предприятието може писмено да поиска откриване на телефонните постове в едномесечен срок от закриването им.

(2) Закриването на телефонен пост се извършва със заповед на поделенията на съобщенията, която се изпраща на абоната. Заповедта за закриване по ал. 1, т. 2 може да се обжалва по реда на глава трета от Закона за административното производство.


Чл. 44. (1) При подаване на искане за закриване или преместване на телефонен пост абонатът представя и писмено съгласие на другия съпруг.

(2) При липса на съгласие по ал. 1:

1. телефонният пост се закрива, ако другият съпруг не поиска преименуване;

2. телефонният пост се премества на новия адрес при наличие на техническа възможност. Когато няма техническа възможност за преместване, телефонният пост се преименува на другия съпруг, ако той поиска това. Съпругът, който остава без телефонен пост, ползува предимството по чл. 28, ал. 3, т. 1.


Чл. 45. (1) (Изм. - ДВ, бр. 9 от 1997 г.) За задоволяване на особено важни държавни или обществени нужди председателят на Комитета по пощи и далекосъобщения има право да отнема временно за срок до 1 година съгласно чл. 33, ал. 1 от Закона за съобщенията ползуването на телефонни постове, за което абонатите предварително се уведомяват. Отнетите телефонни постове се възстановяват служебно.

(2) Отнемането и невъзстановяването на телефонните постове подлежи на обжалване по реда на глава трета от Закона за административното производство.


Чл. 46. Промяна на абонатен номер на телефонен пост се допуска:

1. по писмено искане на абоната - при техническа възможност и след заплащане на такса по Тарифите за вътрешните пощенски, телеграфни, телефонни и радиоуслуги;

2. (изм. - ДВ, бр. 9 от 1997 г.) служебно - от телефонната служба на поделенията на "Българска телекомуникационна компания" - ЕАД, когато се налага промяна на номера по технически причини, без да се заплаща такса и без да се иска съгласието на абоната. В този случай абонатът предварително писмено се уведомява, като му се съобщават причините и новият телефонен номер.


Раздел V.
Телефонни услуги и информация

Чл. 47. (Изм. - ДВ, бр. 9 от 1997 г.) Служба "Телефонни услуги" при поделенията на "Българска телекомуникационна компания" - ЕАД дава информация по телефона за номерата на телефонните постове на абонатите от населеното място по посочени имена и адреси.


Чл. 48. Абонатът на телефонен пост може да поиска от местната телефонна централа да бъде повикан по телефона в определен час за събуждане или по други причини.


Чл. 49. (Изм. - ДВ, бр. 9 от 1997 г.) (1) Абонатът на телефонен пост може да подава телеграми от своя телефонен пост чрез определен телефонен номер на местната телеграфна служба при поделенията на "Българска телекомуникационна компания" - ЕАД. Стойността на телеграмата се включва в сметката за телефонни такси за съответното тримесечие.

(2) Не се разрешава подаването на телеграми по телефон от учреждения, фирми и други организации с изключение на хидрометеорологичните служби. Допуска се подаване на телеграми по телефон от учреждения, фирми и други организации, намиращи се извън чертите на населеното място, но след писмено разрешение от съответното поделение на "Българска телекомуникационна компания" - ЕАД.

(3) Абонатът на телефонен пост може да поиска местната телеграфна служба да му съобщава по телефона съдържанието на телеграмите, които се получават на неговия адрес.


Чл. 50. (1) Абонатът, който е обезпокояван по телефона, може да поиска писмено срещу заплащане местната телефонна централа да установи телефонният пост, от който го безпокоят.

(2) при установяване на телефонния пост, който се използува за обезпокояване, абонатът му се санкционира съгласно чл. 55, ал. 2 и чл. 63 от Закона за съобщенията.

(3) (Нова - ДВ, бр. 9 от 1997 г.) Информацията за обезпокоителните повиквания се предоставя на обезпокоявания само по решение на съда или прокуратурата.


Чл. 51. (1) (Изм. - ДВ, бр. 9 от 1997 г.) Абонатът на телефонен пост може да поиска писмено от съответното поделение на "Българска телекомуникационна компания" - ЕАД телефонният му пост да бъде изключен за срок от 1 месец до 2 години след заплащане на дължимите суми.

(2) (Доп. - ДВ, бр. 9 от 1997 г.) Постът по ал. 1 се включва по писмено искане на абоната или след изтичане на срока, посочен в писменото искане за изключване.

(3) За срока на изключването абонатът заплаща само абонаментните такси.

(4) (Нова - ДВ, бр. 9 от 1997 г.) В случай, че абонатът продаде жилището си при изключен по ал. 1 телефонен пост, се прилага чл. 28, ал. 6.


Чл. 52. Абонатът на телефонен пост има право на безплатно вписване на номер, име и адрес във всяко издание на телефонния указател. Допълнителни вписвания на професия, наименование и други се извършват по писмено искане на абоната срещу заплащане на такса.


Чл. 53. (1) Телефонните централи на учрежденията, фирмите и другите организации се вписват в телефонния указател с номерата на техните входящи телефонни връзки от селищната телефонна централа. От серийно включените номера се вписва само първият номер на серията. Номерата на вътрешните телефонни постове не се вписват.

(2) При учрежденските телефонни централи с входящо автоматично избиране на вътрешните телефонни постове в телефонния указател винаги се обявява телефонен пост за справки за номерата на вътрешните телефонни постове.


Чл. 54. По писмено искане на абоната на телефонен пост в телефонния указател могат да бъдат вписани срещу заплащане на такса имената на:

1. пълнолетни членове на семейството на абоната, ако живеят в едно жилище с него;

2. (изм. - ДВ, бр. 9 от 1997 г.) адвокати, които работят в една или две съседни стаи.


Чл. 55. (Изм. - ДВ, бр. 9 от 1997 г.) По искане на учреждения, фирми и други организации поделенията на "Българска телекомуникационна компания" - ЕАД с договор може да им предоставят телефонни номера, чрез които да предават своя информация за обществено ползуване относно културни и спортни прояви, прогнози за времето, дежурни аптеки и др.


Чл. 56. (1) (Доп. - ДВ, бр. 9 от 1997 г.) Абонатът на телефонен пост може писмено да иска справки за отброени разговори, платени такси и техническото състояние на телефонния му пост срещу заплащане.

(2) (Нова - ДВ, бр. 9 от 1997 г.) Наблюдения чрез апаратури за детайлизирано таксуване се извършват по молби или по повод жалби на абонати при техническа възможност. Абонатите се уведомяват за резултатите, а разпечатките им се предоставят срещу заплащане.

(3) (Предишна ал. 2 - ДВ, бр. 9 от 1997 г.) Справки на трети лица се дават само по определение на съда или прокуратурата.


Глава трета.
МЕЖДУСЕЛИЩНИ И МЕЖДУНАРОДНИ ТЕЛЕФОННИ СЪОБЩЕНИЯ

Раздел I.
Междуселищни телефонни връзки

Чл. 57. Междуселищни са телефонните връзки, които свързват пощенските, телеграфни и телефонни станции или обекти на съобщенията в различни населени места.


Чл. 58. (Изм. - ДВ, бр. 9 от 1997 г.) Междуселищни телефонни връзки може да се предоставят за използуване под наем на други ведомства, фирми и организации от "Българска телекомуникационна компания" - ЕАД.


Чл. 59. Междуселищни телефонни връзки се предоставят за телевизионни и радиопредавания само срещу заплащане и предварително заявяване за тях 24 часа преди предаването.


Раздел II.
Междуселищни телефонни съобщения

Чл. 60. Междуселищни са телефонните съобщения, провеждани между различни населени места, с изключение на тези по чл. 13, ал. 1, т. 2.


Чл. 61. (1) Междуселищните телефонни разговори се провеждат с автоматично изграждане на връзките или при ръчна система на обслужване с поръчки, покани и предизвестия, подавани от телефонни постове или в пощенски, телеграфни и телефонни станции.

(2) Междуселищните телефонни разговори с автоматично изграждане на връзките се отчитат от абонатния броител на телефонния пост съобразно времетраенето и разстоянието до избрания телефонен пост.


Чл. 62. (1) В зависимост от лицата, които ги водят, и характера на разговорите междуселищните телефонни разговори са: "извън категория", I, II и III категория.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 9 от 1997 г.) Разговорите "извън категория", I и II категория имат право да провеждат определени длъжностни лица, включени в списък, одобрен от председателя на Комитета по пощи и далекосъобщения. Учреждения, фирми и други организации и граждани провеждат междуселищни телефонни разговори III категория.


Чл. 63. Междуселищните телефонни разговори, провеждани чрез поръчки, в зависимост от бързината за изпълнение на заявката са обикновени, бързи и светкавични.


Чл. 64. Поръчки за разговори се дават само за текущия ден за лице, отговарящо на определен телефонен пост, в друго населено място.


Чл. 65. До момента на свързването подателят може да направи в поръчката следните изменения: да посочи друг телефонен пост, чрез който да бъде предоставен разговорът, да промени търсения номер, лицето, тарифата на поръчката, часа на разговора, както и да измени обикновената поръчка за разговор с предизвестие или с покана.


Чл. 66. (1) Поръчките за разговори се изпълняват по реда на постъпването им и съобразно категорията и тарифата на разговорите.

(2) Нарушение на реда по ал. 1 се допуска само в изключителни случаи за провеждане на разговори, свързани със стихийни бедствия, пожар, повикване на бърза помощ, за аварийни служебни разговори по възстановяване на повредени телеграфо-телефонни връзки и по специални искания на абонатите, които имат право да водят разговори извън категорията.


Чл. 67. Приемат се поръчки за разговор за определен час с лице в телефонна кабина на друга пощенска, телеграфна и телефонна станция по споразумение между лицата.


Чл. 68. (1) Приети покани за разговор се доставят на търсеното лице най-късно 1 час преди определеното начало за разговора, а бързите - веднага след приемането им. Лицето се вика за разговор в най-близката пощенска, телеграфна и телефонна станция, номерът на която се вписва в поканата.

(2) Поканите се доставят срещу подпис лично на получателя, а в негово отсъствие - на член от семейството му или на живеещи с него лица, като се отбелязва часът на доставянето. Когато в поканата са означени двама получатели, тя се доставя само на единия от тях.

(3) Телефонните покани, адресирани до лица, работещи в учреждения, фирми и други организации, или до граждани, които се намират в почивни домове, общежития, хотели и др., се получават и доставят на получателите чрез упълномощено лице от съответното учреждение, фирма, организация, общежитие и др.

(4) Поканите, адресирани до лица, които имат телефонни постове, се предават по телефон. Когато телефонният пост на абоната не отговаря, поканата се доставя по реда на ал. 1 и 2.

(5) Покани с адрес "пощенска кутия" или "до поискване" не се доставят непосредствено на получателите, поради което своевременното им узнаване не се гарантира от телефонната служба.


Чл. 69. Междуселищни телефонни разговори с предизвестие се провеждат с лица, намиращи се на определен телефонен пост или учрежденска телефонна централа. Предизвестието се подава за определен час.


Чл. 70. Покани и предизвестия за разговори се приемат за същия или за следващия ден.


Чл. 71. Провеждането на разговори за сметка на търсеното лице се допуска само с негово съгласие.


Чл. 72. Когато абонатът след провеждане на разговора поиска от насрещната телефонна служба друг телефонен пост, вторият разговор се таксува в следващата по-висока тарифа.


Чл. 73. Абонаментни телефонни разговори се дават за определено по договор време и условия всекидневно между едни и същи абонати в определен час и имат определено времетраене.


Чл. 74. Справки по междуселищни телефонни разговори се искат с молба до пощенската, телеграфна и телефонна станция, в която е извършена услугата, до 3 месеца от провеждане на разговора.


Раздел III.
Международни телефонни разговори

Чл. 75. (Изм. - ДВ, бр. 9 от 1997 г.) "Българска телекомуникационна компания" - ЕАД предоставя на учрежденията, фирмите и другите организации и гражданите възможност да провеждат международни телефонни разговори чрез автоматично изграждане на връзките или ръчна система на обслужване.


Чл. 76. Организацията на международната телефонна служба и на международния телефонен трафик се извършва по правила и норми, установени от Международния съюз за далекосъобщения.


Чл. 77. (Изм. - ДВ, бр. 9 от 1997 г.) "Българска телекомуникационна компания" - ЕАД може да предоставя на учреждения, фирми и други организации под наем за постоянно или временно ползуване международни телефонни връзки.


Чл. 78. Справки по международни телефонни разговори се искат писмено от телефонната служба, която е извършила услугата, до 3 месеца от провеждане на разговора.


Глава четвърта.
ФАКСИМИЛНИ СЪОБЩЕНИЯ

Чл. 79. (1) Факсимилните съобщения представляват предаване и приемане на текстове, графични изображения и др. чрез факсимилни апарати, свързани към телефонните постове.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 9 от 1997 г.) Комитетът по пощи и далекосъобщения определя типа на факсимилните апарати, които може да се включват в националната телефонна мрежа.

(3) Факсимилните апарати на учреждения, фирми и други организации се набавят ат тях.


Чл. 80. (Отм. - ДВ, бр. 9 от 1997 г.)


Чл. 81. (Ал. 1 и 3 отм., предишна ал. 2 - ДВ, бр. 9 от 1997 г.) Факсимилният пост има номера на телефонния пост, към който е свързан, като за информация в телефонния указател към този номер се добавя буквата "ф", която не се включва в номера на поста.


Чл. 82. (1) (Изм. - ДВ, бр. 9 от 1997 г.) Обществени факсимилни съобщения могат да се предават чрез факсимилните постове на поделенията на БТК-ЕАД.

(2) Факсимилните съобщения по т. 1 и 2 на ал. 1 се приемат и доставят от всички пощенски, телеграфни и телефонни станции, в които има факсимилни постове, и трябва да съдържат пълния адрес на подателя и получателя.

(3) Факсимилните съобщения трябва да бъдат написани на машина или саморъчно с цвят на химикалка, контрастен с този на хартията, която не може да бъде с размери, по-големи от 297/210 см.

(4) Оригиналите на факсимилните съобщения след предаването им чрез факсимилни постове на поделенията на съобщенията се връщат на подателите.

(5) За платените такси за предадените факсимилни съобщения се издава разписка по образец, подпечатана с датното клеймо на пощенската, телеграфната и телефонна станция.


Чл. 83. Не се приемат, предават и доставят:

1. факсимилни съобщения против държавната сигурност, обществения ред и спокойствието на гражданите, както и с обидно или безнравствено съдържание съгласно чл. 34 от Закона за съобщенията;

2. съобщения за болест или смърт. Тези съобщения се подават като телеграми със заверен факт съгласно глава шеста, раздел ХIV от Наредба № 5 за телеграфните съобщения (ДВ, бр. 88 от 1980 г.).


Чл. 84. (Отм. - ДВ, бр. 9 от 1997 г.)


Чл. 85. (1) Съобщенията, осъществявани чрез факсимилни постове за общо ползуване според сроковете за предаване и доставка, може да бъдат обикновени, бързи и светкавични.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 9 от 1997 г.) "Българска телекомуникационна компания" - ЕАД определя продължителност на срокове за предаването и доставката на съобщенията по ал. 1.


Чл. 86. Факсимилните съобщения се доставят на получателите:

1. на посочения адрес срещу подпис на получателя, а в негово отсъствие на живеещо с него пълнолетно лице. При отсъствие на такова лице на вратата на жилището се поставя известие за получаване на съобщението в пощенската, телеграфната и телефонна станция;

2. чрез абонаментните им пощенски кутии;

3. до поискване (на гише в пощенска, телеграфна и телефонна станция) срещу личен паспорт и подпис на получателя или упълномощено от него лице.


Чл. 87. (1) Ако в 30-дневен срок получателят не се яви да получи факсимилното съобщение в случаите на т. 1, изречение второ и т. 3 на чл. 86, то се връща на подателя като препоръчана писмовна пратка срещу заплащане на такса по т. I.12 от Тарифите за вътрешните пощенски, телеграфни, телефонни и радиоуслуги. Непредадените факсимилни съобщения се ликвидират съгласно чл. 20 от Закона за съобщенията.

(2) Факсимилните съобщения, адресирани до учреждения, фирми и други организации или до техни работници, се доставят в канцелариите им на определени за това служители.


Чл. 88. Факсимилните постове се преместват, преименуват и закриват по реда, предвиден в чл. 41.


Чл. 89. (1) (Изм. - ДВ, бр. 9 от 1997 г.) "Българска телекомуникационна компания" - ЕАД осигурява тайната на факсимилните съобщения.

(2) Справки по издадени разписки за факсимилни съобщения по чл. 82, ал. 5 се дават на:

1. подателя и получателя;

2. съдебните органи и прокуратурата по тяхно писмено искане.


Глава пета.
ТАКСИ

Чл. 90. (1) (Изм. - ДВ, бр. 9 от 1997 г.) За услугите по тази наредба се заплащат такси по Тарифите за вътрешните и международните телефонни, телеграфни и радиофикационни услуги. Таксите се събират преди извършване на услугите с изключение на таксите за проведени телефонни разговори.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 9 от 1997 г.) Неплатените в срок суми са събират с лихва 1/360 част от законната лихва за всеки просрочен ден. Когато абонатът има внесена ежемесечна гаранция за ползване на телефонните постове по реда на чл. 92, ал. 1, лихвата се начислява върху разликата между дължимата сума и гаранцията, ако последната е в по-малък размер.


Чл. 91. (1) За проведените телефонни разговори по автоматичен път се заплащат такси в зависимост от отброените таксови единици.

(2) За един селищен телефонен разговор се отброява една таксова единица.

(3) (Нова - ДВ, бр. 9 от 1997 г.) За селищни разговори от телефонни постове на цифрова АТЦ таксовите единици се отброяват в съответствие с Тарифите за вътрешните и международните телефонни, телеграфни и радиофикационни услуги.

(4) (Предишна ал. 3 - ДВ, бр. 9 от 1997 г.) За един междуселищен или международен телефонен разговор се отброяват таксови единици съобразно времетраенето на разговора и разстоянието до избрания телефонен пост.


Чл. 92. (Отм. - ДВ, бр. 50 1997 г.)


Чл. 93. Подаването на рекламации относно размера на дължимите такси не освобождава абоната от заплащането им в срок.


Глава шеста.
УСТАНОВЯВАНЕ НА НАРУШЕНИЯТА И ИЗДАВАНЕ НА НАКАЗАТЕЛНИ ПОСТАНОВЛЕНИЯ

Чл. 94. (Изм. - ДВ, бр. 9 от 1997 г.) Нарушенията на Закона за съобщенията и на тази наредба се установяват с актове, съставени от служители, определени от председателя на Комитета по пощи и далекосъобщения, по реда на глава трета, раздел II на Закона за административните нарушения и наказания.


Чл. 95. (Изм. - ДВ, бр. 9 от 1997 г.) Въз основа на съставените актове по чл. 62 от Закона за съобщенията председателят на Комитета по пощи и далекосъобщения или упълномощено от него длъжностно лице издава наказателни постановления за налагане на глоби и заплащане на дължимите обезщетения до 100 лв. съгласно чл. 45, ал. 1 от Закона за административните нарушения и наказания.


Чл. 96. Наказателните постановления може да бъдат обжалвани пред съответния районен съд в 7-дневен срок от връчването им. Не подлежат на обжалване наказателните постановления, с които е наложена глоба до 20 лв. включително или е определено обезщетение за причинени вреди на същата стойност съгласно чл. 59, ал. 3 от Закона за административните нарушения и наказания.


Чл. 97. (1) (Доп. - ДВ, бр. 9 от 1997 г.) Прекъсването или повреждането на съобщителните линии и съоръжения от граждани, учреждения, фирми и други организации се установява с актове от служители на "Българска телекомуникационна компания" - ЕАД или Държавна инспекция по съобщенията, съставени срещу причинителя. Когато прекъсването или повреждането е причинено от работници на учреждения, фирми или организации, но конкретният извършител не е известен, актът се съставя срещу съответния ръководител и/или инвеститора на обекта.

(2) По актовете по ал. 1 се съставят сметки за размера на щетите, в които се включват разходите за отстраняване на повредата и обезщетения за пропуснат трафик по съобщителните линии. Щетите се събират по общия исков ред.

(3) Препис от акта се изпраща на районната прокуратура за евентуално търсене на наказателна отговорност на виновните лица.


Заключителни разпоредби

§ 1. Тази наредба не се прилага по отношение на изграждането, използуването и контролирането на телефонните съобщения на Министерството на народната отбрана и на Министерството на вътрешните работи за техните специални нужди.


§ 2. Наредбата се издава на основание чл. 3 от Закона за съобщенията и отменя Наредба № 3 за телефонните съобщения (обн., ДВ, бр. 76 от 1979 г.; изм. и доп., бр. 88 от 1981 г., бр. 50 от 1983 г. и бр. 35 от 1985 г.).


§ 3. (Нова - ДВ, бр. 8 от 1994 г.) Телефонните постове на починали абонати, които не са преименувани до датата на влизане в сила на изменението и допълнението на наредбата, се преименуват по реда и в срока по чл. 41, т. 3, букви "а", "б", "в" и "г".


Промени настройката на бисквитките