НАРЕДБА № 4 ЗА РЕДА НА РЕГИСТРАЦИЯТА ЗА УПРАЖНЯВАНЕ НА ЗАНАЯТ, ИЗВЪРШВАНЕ НА ПРОИЗВОДСТВО, ТЪРГОВИЯ ИЛИ УСЛУГИ САМОСТОЯТЕЛНО ОТ ГРАЖДАНИ
НАРЕДБА № 4 ЗА РЕДА НА РЕГИСТРАЦИЯТА ЗА УПРАЖНЯВАНЕ НА ЗАНАЯТ, ИЗВЪРШВАНЕ НА ПРОИЗВОДСТВО, ТЪРГОВИЯ ИЛИ УСЛУГИ САМОСТОЯТЕЛНО ОТ ГРАЖДАНИ
Обн. ДВ. бр.64 от 18 Август 1989г., отм. ДВ. бр.99 от 16 Ноември 1999г.
Отменена с § 1, т. 5 на Постановление № 202 на Министерския съвет от 9 ноември 1999 г. за отменяне на нормативни актове - ДВ, бр. 99 от 16 ноември 1999 г., в сила от 16 ноември 1999 г.
Чл. 1. С тази наредба се определя редът за регистрация на гражданите при самостоятелно и с лични средства упражняване на занаят, организиране на производство на стоки и извършване на търговия или услуги съгласно Правилника за колективната и личната трудова дейност на гражданите за допълнително производство на стоки и услуги (обн., ДВ, бр. 48 от 1987 г.; изм. и доп., бр. 92 от 1988 г., бр. 15 и 37 от 1989 г.), наричан по-нататък за краткост "правилника".
Чл. 2. (1) Гражданинът, за да се регистрира, представя:
1. заявление, в което посочва собственото, бащиното и фамилното си име; серията, номера, датата и от кого е издаден личният му паспорт; единния граждански номер; адреса; предмета на дейност и за какъв срок или безсрочно иска да я упражнява;
2. документ за правоспособност (ако се изисква с нормативен акт) или професионална квалификация за съответната дейност;
3. свидетелство за съдимост;
4. медицинско свидетелство, когато здравословното състояние трябва да съответствува на изискванията за упражняваната дейност;
5. декларация, че не дължи данъци, такси и други държавни вземания;
6. декларация, че е в трудово правоотношение по основен трудов договор. Това изискване се отнася за гражданите, посочени в чл. 2, т. 1 от правилника;
7. съответни документи, определени в наредбите за прилагане на правилника, посочени в чл. 2, ал. 1 и 3 от ПМС № 35 от 1987 г. за приемане на Правилник за колективната и личната трудова дейност на гражданите за допълнително производство на стоки и услуги (ДВ, бр. 48 от 1987 г.).
(2) Документ за професионална квалификация не се представя за дейности, които може да се упражняват и по дарование, а също за дейности, квалификацията за които няма специфични изисквания за безопастност за здравето, живота и имуществото на хората и за опазване на околната среда.
(3) Регистрацията за упражняване на занаят, извършване на производство, търговия или услуги не се извършва в случаите по чл. 14, ал. 3, т. 1, 2 и 4 от правилника.
Чл. 3. (1) Регистрацията се извършва в специален регистър в общинския народен съвет по местожителството на гражданина в двуседмичен срок от датата на представяне на документите.
(2) Регистърът по ал. 1 съдържа следните графи:
1. пореден номер;
2. дата на вписването на регистрацията;
3. собствено, бащино и фамилно име;
4. серия, номер, дата и от кого е издаден личният паспорт; единен граждански номер;
5. адрес;
6. предмет на дейност;
7. срок за упражняване на дейността или безсрочно;
8. дата на заличаване на регистрацията и основания за това;
9. забележки по вписани обстоятелства - в тази графа се вписват нови обстоятелства по графи 3, 4, 5 и 7, като се поставят датата и подписът на длъжностното лице.
(3) Отказът да се извърши регистрация или заличаването й се съобщава писмено от гражданина с основанията за това в срока, посочен по ал. 1. Обжалването им може да се извърши по реда на глава трета от Закона за административното производство.
(4) Регистрацията е лична, важи за цялата страна и за срока или безсрочно, както е отбелязано в удостоверението по чл. 4.
Чл. 4. За упражняване на занаят, извършване на производство, търговия или услуги общинският народен съвет въз основа на извършената регистрация издава на съответния гражданин удостоверение по образец (приложението).
Чл. 5. За дейности, които се извършват стационарно, при започване и прекратяване гражданите в тридневен срок уведомяват съответния общински народен съвет, на чиято територия се започва или прекратява дейността. Тези обстоятелства се отразяват в дневник-регистъра (книгата за приходите и разходите) по чл. 39, ал. 3 от правилника с дата, подпис на длъжностното лице от финансовата служба и печат.
Чл. 6. (1) Регистрацията се заличава при условията и по реда на чл. 33, ал. 2 от правилника. По същия ред се заличава и когато е извършена въз основа на документи с невярно съдържание, както и при настъпили изменения, които са пречка за упражняване на дейността.
(2) Регистрацията може да се заличи и при условията и по реда на чл. 47, ал. 1 от правилника.
Чл. 7. На основание чл. 3 от ПМС № 30 от 1976 г. за прилагане на тарифите и утвърждаване на таксите по Закона за държавните такси (ДВ, бр. 35 от 1976 г.) за издаване на удостоверения и за регистрация се събират таксите, установени с РМС № 1247 от 1952 г. (Изв., бр. 35 от 1952 г.) и РМС № 402 от 1954 г. (Изв., бр. 29 от 1954 г.).
Заключителни разпоредби
§ 1. Тази наредба се издава на основание § 15 от ПМС № 38 от 1988 г. за изменение и допълнение на Правилника за колективната и личната трудова дейност на гражданите за допълнително производство на стоки и услуги (ДВ, бр. 92 от 1988 г.) и отменя Наредба № 6 от 1987 г. за издаване разрешителни за упражняване на занаят, организиране на производство и извършване на търговия и услуги и за регистрация на получилите разрешително (ДВ, бр. 76 от 1987 г.) на бившите Министерство на финансите и Министерство на търговията.
§ 2. Издадените разрешителни по реда на отменената наредба да се считат валидни за срока, за който са издадени.
§ 3. Указания по прилагането на наредбата се дават от министъра на икономиката и планирането или от оправомощени от него служебни лица.
Приложение към чл. 4
ОБЩИНСКИ НАРОДЕН СЪВЕТ
гр........................
Удостоверение №...
от.......19.. г.
На основание чл. 23, ал. 1 от Правилника за колективната и личната трудова дейност на гражданите за допълнително производство на стоки и услуги (обн., Дв, бр. 48 от 1987 г.; изм. и доп., бр. 92 от 1988 г., бр. 15 и 37 от 1989 г.) регистрирам гражданина .........л.п. серия.., №........., издаден от......на......, ЕГН........., от гр. (с.).....ул. (ж.к.).......,№.., бл..., вх..., ап..., да упражнява дейността....................... Дейността се извършва ........................................... (целодневно или в извънработно време по основното трудово правоотношение) Регистрацията важи за цялата страна и е валидна до..................
(безсрочна или срок на валидност)
Председател на ИК: