Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 8 от 26.I

НАРЕДБА № 10 ОТ 11 ДЕКЕМВРИ 1989 Г. ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ РАЗМЕРА НА ВЪЗНАГРАЖДЕНИЕТО ЗА ОКАЗВАНАТА ОТ АДВОКАТИТЕ ПРАВНА ПОМОЩ

 

НАРЕДБА № 10 ОТ 11 ДЕКЕМВРИ 1989 Г. ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ РАЗМЕРА НА ВЪЗНАГРАЖДЕНИЕТО ЗА ОКАЗВАНАТА ОТ АДВОКАТИТЕ ПРАВНА ПОМОЩ

Обн. ДВ. бр.8 от 26 Януари 1990г., отм. ДВ. бр.80 от 27 Септември 1991г.

Отменено основание - виж § 12 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за адвокатурата - ДВ, бр. 80 от 27 септември 1991 г.


Раздел I.
ОБЩИ РАЗПОРЕДБИ

Чл. 1. Възнаграждението за оказвана правна помощ се определя с писмен договор, сключен между адвоката и клиента в рамките на установения минимален и максимален размер по реда на тази наредба.


Чл. 2. При определяне на възнаграждението се преценяват правната и фактическата сложност на случая, необходимото време за проучване и защита по делото или за оказване на друг вид правна помощ.


Чл. 3. При особено усложнени от правна и фактическа страна граждански, наказателни, следствени, административни дела и молби за преглед, възнаграждението се определя по писмено споразумение между адвоката и клиента над определените в тази наредба пределни цени.


Чл. 4. Когато не е предвиден изрично размерът на възнаграждението за исканата правна помощ, той се определя въз основа на най-близките по характер случаи, предвидени в тази наредба.


Чл. 5. (1) Определеното възнаграждение се внася в касата на адвокатския колектив. Когато неговият размер е по-голям от 100 лв., то може да бъде внесено на две или повече вноски, но не по-късно от откриването на последното заседание по делото.

(2) Ако в населеното място по седалището на районния съд няма образуван адвокатски колектив, възнаграждението се внася чрез секретаря на районния съд срещу разписка по определен образец.


Чл. 6. Разписките за определеното възнаграждение по делото се представят на съда поотделно за всяка инстанция.


Чл. 7. Отговорност за неправилно определен размер на възнаграждението носят адвокатът, с когото е сключен договорът за оказване на правна помощ, и секретарят на адвокатския колектив, когато не е упражнил контрол за законосъобразността на договореното възнаграждение.


Чл. 8. Когато делото бъде прекратено по вина на адвоката, без да може производството да продължи пред съд или особена юрисдикция, на клиента се връща внесеното от него възнаграждение независимо от другите правни последици.


Чл. 9. Когато със съдействието на адвоката се постигне доброволно уреждане на спора или делото приключи с помирение между страните, внесеното възнаграждение не се връща.


Чл. 10. Когато клиентът се откаже без основателни причини от сключения договор, внесеното възнаграждение не се връща. При основателни причини възнаграждението се връща изцяло или отчасти съобразно извършената от адвоката работа.


Чл. 11. Когато адвокатът се откаже или не извърши възложената работа без основателни причини, внесеното възнаграждение се връща на клиента. При основателни причини възнаграждението се връща изцяло или отчасти съобразно извършената от адвоката работа.


Чл. 12. Сумата по чл. 7, 8, 10 и 11, която подлежи на връщане, се определя по споразумение между адвоката и клиента. Тази сума се взема от постъпленията на адвоката за текущия месец. Ако не се постигне споразумение, спорът се решава от съвета на адвокатската колегия.


Раздел II.
БЕЗПЛАТНА ПРАВНА ПОМОЩ

Чл. 13. (1) Адвокатите оказват безплатна правна помощ на:

1. материално затруднени граждани;

2. лица, които имат право на издръжка.

(2) Адвокатите могат да оказват безплатна правна помощ на:

1. близки и роднини;

2. друг юрист.


Чл. 14. В случаите по чл. 13 при уважаване на иска съдът определя размера на възнаграждението съгласно тази наредба и осъжда ответника да го заплати на адвоката.


Раздел III.
ВЪЗНАГРАЖДЕНИЯ ПО НАКАЗАТЕЛНИ ДЕЛА

Чл. 15. (1) За защита по предварително производство и по наказателни дела възнаграждението на адвоката за всяка инстанция се определя в размер от 50 до 300 лв.

(2) Ако разглеждането на делото продължава повече от 3 работни дни, се заплаща до 30 лв. за всеки следващ ден.

(3) При защита на няколко подсъдими общото възнаграждение не може да надминава 400 лв., а допълнителното възнаграждение по ал. 2 се заплаща общо от подсъдимите, които адвокатът защитава.

(4) За защита на граждански ищец или частен обвинител възнаграждението се определя от 50 до 150 лв.


Чл. 16. За защита по административнонаказателни дела, реабилитация или кумулация на присъди възнаграждението се определя от 30 до 80 лв.


Чл. 17. Възнаграждението на служебния защитник по следствени и наказателни дела се определя по реда на тази наредба и се заплаща предварително от органа, който го е назначил.


Раздел IV.
ВЪЗНАГРАЖДЕНИЯ ПО ГРАЖДАНСКИ ДЕЛА

Чл. 18. (1) За водене на гражданско дело, включително на трудово дело или на дело с неоценяем интерес, възнаграждението на адвоката за всяка инстанция се определя в размер от 50 до 300 лв.

(2) За водене на административно или изпълнително дело и за участие в изпълнителни действия, възнаграждението се определя от 30 до 100 лв.

(3) За защита на лице, което дължи издръжка, възнаграждението се определя от 20 до 80 лв.

(4) За съставяне на частна жалба против определение и резолюция на съд, нотариус и съдия-изпълнител, както и за защита по съдебна поръчка по наказателно или гражданско дело, по което адвокатът не е защитник или повереник, възнаграждението се определя от 30 до 60 лв.


Раздел V.
ВЪЗНАГРАЖДЕНИЯ ЗА ДРУГИ ВИДОВЕ ПРАВНА ПОМОЩ

Чл. 19. За оказване на други видове правна помощ възнаграждението се определя:

1. за устен съвет или за справка в съдебни и административни учреждения - от 5 до 20 лв.;

2. за съставяне на писмена консултация - до 50 лв.;

3. за съставяне на проект за саморъчно или нотариално завещание, за съставяне на тъжба, нотариална покана, книжа за приемане или отказ от наследство, молба за изменение на мярката за неотклонение, за придобиване или отказ от българско гражданство, за нотариално вписване на акт, подлежащ на вписване, за помилване, за опрощаване на задължение към държавата или обществена организация, както и за извършване на протест на полица или запис на заповед - от 20 до 40 лв.

4. за съставяне на молба за възобновяване или отмяна на влязла в сила присъда, решение или определение по наказателно дело, за съставяне на молба за преглед по реда на надзора или на молба за отмяна на влязъл в сила съдебен акт - от 50 до 100 лв.;

5. за съставяне на жалба или молба за преглед по реда на надзора срещу решение или разпореждане на органите по социално осигуряване - от 20 до 50 лв.;

6. за съставяне на писмен договор, книжа за нотариални актове за собственост, за друго вещно право, за сервитут, ипотека, замяна, дарение, продажба и др., за оформяне на извънсъдебна спогодба, на книжа за участие в производството по обстоятелствена проверка и за съставяне на имотно поръчителство по различни дела - от 40 до 100 лв.


Раздел VI.
РЪКОВОДСТВО И КОНТРОЛ

Чл. 20. Ръководството и контролът по работата на адвокатите и точното прилагане на тази наредба се осъществяват от съветите на адвокатските колегии и Министерството на правосъдието.


Допълнителни разпоредби

§ 1. За оказване правна помощ на юридическо лице и фирма на граждани възнаграждението се определя по споразумение с писмен договор, сключен между адвоката и клиента.


§ 2. За вписване на образуване, реорганизиране и прекратяване на юридическо лице или фирма на граждани, за участие в производство по неплатежоспособност или несъстоятелност, ликвидация на юридическо лице или фирма на граждани, както и за съставяне на договор за групов строеж възнаграждението се определя по споразумение с писмен договор, сключен между адвоката и клиента.


§ 3. (1) Когато във връзка с водене на делото се наложи на адвоката да излезе извън седалището на адвокатския колектив, освен договореното възнаграждение му се заплащат от клиента пътни, дневни и квартирни пари при условията и в размерите по раздели III, IV и V от Наредбата за командировките в страната (ДВ, бр. 11 от 1987 г.).

(2) Когато адвокатът е командирован в едно и също населено място едновременно във връзка с оказване на правна помощ на няколко клиенти, той получава командировъчни пари само от един от тях.


§ 4. (1) Клиентът внася върху определеното с договора възнаграждение 10 на сто режийни разноски по бюджетната сметка на адвокатския колектив за издръжка на органите на адвокатурата.

(2) Режийните разноски се връщат изцяло или отчасти на клиента съобразно извършената работа в случаите, предвидени в чл. 8, 10 и 11 от тази наредба.


Заключителни разпоредби

§ 5. Определеното възнаграждение за оказваната от адвоката правна помощ не може да бъде по-ниско от предвидения минимален размер в наредбата.


§ 6. Наредбата се издава на основание чл. 46 ал. 2, т. 3 от Указа за адвокатурата и отменя Наредба № 2 за определяне размера на възнаграждението за оказваната от адвокатите правна помощ (обн., ДВ, бр. 76 от 1977 г.; изм. и доп. бр. 78 от 1982 г.).


§ 7. Наредбата влиза в сила от деня на обнародването й в Държавен вестник.


Промени настройката на бисквитките