Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 23 от 22.III

НАРЕДБА ЗА ПРОДАЖБА И ДАВАНЕ ПОД АРЕНДА НА ОБЕКТИ В ТЪРГОВИЯТА, ТУРИЗМА И УСЛУГИТЕ

 

НАРЕДБА ЗА ПРОДАЖБА И ДАВАНЕ ПОД АРЕНДА НА ОБЕКТИ В ТЪРГОВИЯТА, ТУРИЗМА И УСЛУГИТЕ

Обн. ДВ. бр.33 от 24 Април 1990г., отм. ДВ. бр.23 от 22 Март 1991г.

Отменена с параграф единствен, т. 1 от заключителните разпоредби на Постановление № 42 на Министерския съвет от 14 март 1991 г. за приемане на Наредба за търговете за продажба на държавно и общинско имущество - ДВ, бр. 23 от 22 март 1991 г.


Раздел I.
Общи положения

Чл. 1. За развитие на частната и личната инициатива в търговията, туризма и услугите може да бъдат продавани или да се дават под аренда държавни и общински обекти на търговията, туризма и услугите,наричани по-нататък "обекти".


Раздел II.
Продажба на обекти

Чл. 2. Продажбата на обекти, които включват недвижими имоти или вещни права върху тях, се извършва с разрешение на министъра на финансите, съответно на изпълнителния комитет на общинския народен съвет.


Чл. 3. (1) Продажбата на обекти, които са държавна собственост, се извършва по решение на:

1. министъра на търговията и услугите - за обектите на държавните фирми за търговия и услуги;

2. председателя на Комитета по туризма - за обектите на държавните фирми за стопански туризъм.

(2) Продажбата на обектите; които са общинска собственост или са предоставени за управление и стопанисване на общинските народни съвети, се извършва по решение на съответния изпълнителен комитет на общинския народен съвет.

(3) Продажбата на обектите се извършва по инициатива на органите по ал. 1 и 2 или на управителния съвет на съответната държавна или общинска фирма, както и на трудовия колектив.

(4) Продажбата се извършва чрез търг.


Чл. 4. Купувачи могат да бъдат фирми на граждани дееспособни физически лица.


Чл. 5. (1) В решението на органа по чл. 3, наричан по-нататък "продавач", се определят конкретният обект, първоначалната цена и срокът за провеждане на търга.

(2) Първоначалната цена се определя, като се вземат предвид цената на правото на строеж, експертната оценка за стойността на обекта, ако се строи по време на обявяване на продажбата, както и сумата на овехтяването, с която следва да се намали оценката, експертната оценка на стойността на предлаганите съоръжения по време на обявяването на продажбата, местонахождението на обекта, традиционните връзки с производители и доставчици, търговската марка и др.

(3) Експертната оценка се извършва от независими вещи лица или консултантски фирми, които носят отговорност за направената оценка и подписват съответни документи.

(4) Първоначалната цена не може да бъде по-ниска от пазарната.


Чл. 6. С договора за продажба може да се предвидят и друга услуги, извършвани от продавача на купувача, като се уговарят и съответните цени за тях.


Чл. 7. (1) При обявяване на продажбата продавачът освен първоначалната цена съобщава на кандидатите за покупка необходимата стопанска информация за:

1. размера на реализирания стокооборот или приходите от извършените услуги за последните 3 години, дадени по години;

2. търговските взаимоотношения с доставчиците и условията за прехвърляне на договорите за доставка:

3. годината на построяването и вида на конструкцията, както и мястото, където е актуван имотът:

4. комуникационните връзки (електроинсталация, В и К, телефон, асансьори и др.) и тяхното техническо състояние.

(2) Продавачът предоставя и друга информация по искано на участниците в търга.


Чл. 8. Не могат да участвуват в търга като купувачи лица: осъждани за престъпления против държавната, общинската, обществената и частната собственост; лишени от право да заемат материалноотговорна длъжност; участвували във фирми, прекратени поради несъстоятелност,и на които са наложени административни наказания за системни нарушения при упражняване на съответна дейност.


Чл. 9. (1) Търгът се насрочва най-малко 30 дни преди датата на провеждането му.

(2) В обявлението за търга се посочват датата, на която ще се проведе търгът, и датата, де която се приемат заявките за участие. Срокът за подаване на заявките не може да бъде по-кратък от 15 дни след първото обявление в никои от средствата за масово осведомяване. Обявлението се поставя и на определените за тази цел места в общинския народен съвет, както и на съответния обект.

(3) Всеки от кандидатите представя при собственика писмена заявка за участие в търга и необходимите документи за внесения депозит и за обстоятелствата по чл. 8.


Чл. 10. (1) Търгът се провежда от комисия, назначена от съответния орган по чл. 3. Съставът на комисията е от трима или петима членове и не се разгласява.

(2) Комисията определя от своя състав лицето, което ще води наддаването.

(3) Търгът е открит (публичен) и се провежда чрез явно наддаване върху определената първоначална цена.


Чл. 11. (1) Търгът се провежда при участието на всички членове на комисията.

(2) Когато наддаването спре, водещият прави последователно три повиквания, разграничени със звуков сигнал. При всяко повикване той повтаря последната обявена сума и номера на участника ясно и високо и завършва със звуков сигнал. При третото повикване прави предупреждение, че то е последно. Наддаването приключва със звуковия сигнал след третото повиквано. Ако преди третия звуков сигнал се направи ново предложение от някои от участниците, наддаването продължава.

(3) Комисията съставя протокол за резултатите от търга.


Чл. 12. (1) След приключване на търга депозитната вноска се връща в седемдневен срок на участниците с изключение на спечелилия търга, депозитната вноска на който се приспада от установената на търга цена.

(2) Депозитната вноска на спечелилия търга,който не сключи договор за обекта в двуседмичен срок, остава в полза на продавача. В този случай обектът може да бъде продаден на следващия купувач, който е предложил по-ниска цена, ако разликата между нея и цената, предложена от отказалия се купувач, не е по-голяма от 5 на сто. Когато няма купувач, който да отговаря на това условие, се провежда нов търг.


Чл. 13. За допуснати нарушения и причинени, вреди при провеждането на търга заинтересуваният може да защити правата си по съдебен ред.


Чл. 14. (1) Сумите, получени от продажбата, се внасят съответно в държавния инвестиционен фонд или в общинския инвестиционен фонд.

(2) Когато върху продадения обект тежат задължения по изплащане на кредити, преди отнасянето на сумите във фондовете по предходната алинея се погасяват дължимите суми по кредита.


Раздел III.
Даване под аренда

Чл. 15. (1) Даването на обекти под аренда се извършва от фирмата, която стопанисва обекта, или от органа по чл. 3 от наредбата, когато обектът не е предоставен за стопанисване на държавна или общинска фирма.

(2) Когато обектът се стопанисва от фирма, тя го предлага за давано под аренда най-напред на членовете на нейния трудов колектив. Ако няма кандидати от колектива, обектът се предлага на външни лица.

(3) Арендодателят обявява писмено решението си за даването на обекта под аренда и местонахождението на обекта в седалището си и информация за:

1. обекта и дейността, която следва да се извършва в него, и срока, за който се дава под аренда;

2. търговските взаимоотношения с доставчиците;

3. доходите и разходите през последните 3 години;

4. размера на първоначалната арендна вноска:

5. срока за предоставяне предложенията от кандидатите и деня за обявяване решението на арендодателя;

6. размера на депозитната вноска.


Чл. 16. (1) Кандидатите подават в запечатан плик предложението си, което трябва да съдържа:

1. арендната вноска, която арендаторът ще внася;

2. виждането му за бъдещото развитие на обекта;

3. други условия, които предлага на арендодателя.

(2) В друг запечатан плик кандидатът посочва:

1. име и адрес;

2. декларация за имотното си състояние:

3. имуществени гаранции;

4. документ за внесена депозитна вноска.

(3) При приемането на пликовете длъжностното лице поставя едни и същи номера на тях и отбелязва обекта, за който се отнасят.


Чл. 17. (1) Ръководителят на фирмата, съответно председателят на изпълнителния комитет на общинския народен съвет, назначава комисия за определяне на арендатора, на която се предоставят пликовете по чл. 16, ал. 1.

(2) Съставът на комисията не се разгласява.


Чл. 18. Комисията разглежда предложенията в срок, не по-дълъг от 10 дни от определената дата за представяне на предложенията.


Чл. 19. (1) Комисията определя най-изгодното за арендодателя предложение, като писмено го мотивира.

(2) Пликовете с имената н адресите на кандидатите се отварят публично от арендодателя в определения в обявлението ден, час и място и се обявява арендаторът.


Чл. 20. (1) Арендният договор се сключва съгласно глава шеста от Правилника за прилагане на Указ № 56 за стопанската дейност (обн., ДВ, бр. 15 от 1989 г.; изм., бр. 97 от 1989 г.).

(2) Посочените от кандидата условия в предложението се включват в договора за аренда. Отказът на кандидата от някои условия е равнозначно на отказ за сключване на договора.

(3) Арендният договор се сключва в срок до 10 дни.

(4) Ако определеният арендатор откаже да сключи договора, депозитът му остава в полза на арендодателя.


Чл. 21. Арендните вноски се внасят по определена сметка на арендодателя.


ДОПЪЛНИТЕЛНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

§ 1. По смисъла на тази наредба под "обект" се разбира магазин, заведение за обществено хранене, ателие за услуги, обособени производствени обекти, складове, хлебопекарни, хотели, мотели и други подобни.


§ 2. Изпълнението на наредбата се възлага на министъра на финансите, министъра на търговията и услугите и председателя на Комитета по туризма.


Промени настройката на бисквитките