Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 34 от 22.IV

НАРЕДБА № 5 ЗА ОРГАНИЗАЦИЯ И УПРАВЛЕНИЕ НА ОБЩИНСКИТЕ ПАЗАРИ

 

НАРЕДБА № 5 ЗА ОРГАНИЗАЦИЯ И УПРАВЛЕНИЕ НА ОБЩИНСКИТЕ ПАЗАРИ

Приета от Министерството на търговията и услугите

Обн. ДВ. бр.50 от 22 Юни 1990г., отм. ДВ. бр.34 от 22 Април 1994г.

Отменена с § 21, т. 2 от преходните и заключителните разпоредби на Постановление № 77 на Министерския съвет от 14 април 1994 г. за изпълнението на Закона за държавния бюджет на Република България за 1994 г. - ДВ, бр. 34 от 22 април 1994 г.


Чл. 1. (1) С тази наредба се уреждат дейността и специфичните правила за организация и управление на общинските пазари за продажба на селскостопански произведения (в прясно или преработено състояние), семена, посадъчен материал и др.: живи домашни животни (едър и дребен добитък), птици и дивеч; преработена животинска продукция в хранителни стоки; стоки и услуги за личното стопанство; употребявани, но годни за ползуване стоки, както и за осъществяване на други съпътствуващи дейности.

(2) С наредбата се създават равноправни и изгодни условия за ръзгръщане на свободна стопанска инициатива и конкуренция между отделните фирми (държавни, кооперативни, частни и смесени) и физически лица за осигуряването на повече и по-разнообразни по асортимент и с високо качество стоки за задоволяване потребностите на населението.


Чл. 2. (1) Откриването на общинските пазари се извършва по решение на изпълнителните комитети на общинските народни съвети след предварително проучване и установяване на потребностите от тях.

(2) Местонахождението на общинските пазари се определя в съответствие с териториално-градоустройствените, търговско-технологичните, социално-икономическите, санитарно-икономическите, санитарно-хигиенните и ветеринарните изисквания, утвърдени от съответните компетентни органи. Разкриването и функционирането на общинските пазари се допуска само ако са осигурени лаборатории за санитарен, ветеринарен и екологичен контрол в района на пазарите или на подходящо място на територията на общинския център.


Чл. 3. (1) Общинските народни съвети организират дейността на общинските пазари самостоятелно (чрез специализирани звена към тях на стопанска сметка) или чрез обособяване на фирми "Общински пазари".

(2) Новообразуваните фирми "Общински пазари" приемат активите и пасивите по баланса на съществуващите звена "Кооперативни пазари" към общинските народни съвети.


Чл. 4. Общинските народни съвети, фирмите "Общински пазари" и другите организации, на които е възложена организацията и дейността на общинските пазари, изграждат необходимата материално-техническа база - закрити и открити търговски площи, складове, павилиони, заведения за хранене, места за почивка, лаборатории за санитарен и ветеринарен контрол, тоалетни за общо ползуване, охраняеми паркинги и други необходими съоръжения.


Чл. 5. (1) Специализираните звена "Общински пазари" към общинските народни съвети, фирмите "Общински пазари" и другите организации, които стопанисват пазарите, извършват услуги при съхранението и продажбата на стоки, като предоставят собствената си материално-техническа база (открити и закрити търговски производствени и складови площи, хладилници, инвентар, съоръжения и други) срещу наем по свободно договаряне със заинтересуваните страни.

(2) Специализираните звена "Общински пазари" към общинските народни съвети, фирмите "Общински пазари" и другите организации събират и такси за ползуване място на пазара и за заети площи на обществените места съгласно глава V от Тарифата за местните такси към Закона за местните данъци и такси (обн., Дв, бр. 45 от 1975 г.; изм. и доп., бр. 64 от 1976 г., бр. 73 от 1979 г., бр. 78 от 1980 г., бр. 17 и 68 от 1982 г., бр. 77 от 1983 г., бр. 78 от 1984 г., бр. 48 от 1985 г., бр. 2 от 1986 г., бр. 19 и 62 от 1988 г., бр. 23 от 1989 г. и бр. 33 от 1990 г.).

(3) Фирмите "Общински пазари" и другите организации, които стопанисват пазари, извършват собствена стопанска дейност, посредническа дейност, в това число и комисионна търговия, даване на обекти под аренда и други дейности, свързани с осъществяване дейността на пазарите.


Чл. 6. Общинските народни съвети в зависимост от потребностите организират:

1. универсални пазари - за продажба на всички видове селскостопански произведения, преработена животинска продукция в хранителни стоки, стоки и други за личната стопанство, публични търгове за хранителни стоки, екзотични стоки (аквариумни рибки, пойни птици и растения), зайци, котки, кучета, хамстери и др., както и организиране на заведения за отдих и развлечение и други съпътствуващи дейности. По изключение и при доказана целесъобразност могат да се продават употребявани, но годни за ползуване стоки в малките и средните пазари, а в големите градове могат да се откриват специализирани пазари за семена, посадъчен материал, цветя и декоративни храсти;

2. специализирани пазари:

а) за продажба на живи домашни животни (едър и дребен добитък), птици, дивеч и други и кланичен добив на място;

б) за търговия с употребявани, но годни за ползуване стоки без забранените от Министерския съвет или от Министерството на търговията и услугите;

3. панаири за продажба на селскостопански произведения, хранителни и нехранителни стоки и други съпътствуващи дейности, които се организират в определени дни на годината;

4. събори по случай традиционни местни празници за продажба на хранителни и нехранителни стоки и др.


Чл. 7. (1) Източници за парични средства на специализираните звена "Общински звена" към общинските народни съвети са:

1. приходи от такси съгласно чл. 5, ал. 2;

2. парични постъпления от наеми за ползуване на материалната техническа база на общинските народни съвети;

3. приходи от извършени услуги, свързани с дейността на пазарите;

4. парични фондове и др.

(2) Специализираните звена "Общински пазари" при общинските народни съвети образуват и разпределят приходите, като съставят План-сметка за образуване и разпределение на приходите и разходите, утвърдена от общинските народни съвети съгласно приложението. Превишението на приходите над разходите се отнася изцяло в инвестиционните фондове на пазарите. Неизразходваните средства от предшествуващата година се използуват през следващата година.


Чл. 8. Фирмите "Общински пазари" и другите организации, които стопанисват пазари, заплащат таксите по глава V от Тарифата за местните такси към Закона за местните данъци и такси. Съответната част от тези такси се включва към наемната цена, по която фирмите и другите организации предоставят площта и материално-техническата база на пазарите на други юридически и физически лица.


Чл. 9. На основата на тази наредба общинските народни съвети утвърждават:

1. наредба за организация и управление на пазарите в общината;

2. правилници за вътрешния ред на общинските пазари, които да съдържат разпоредби относно:

а) предмета и обхвата на дейността на пазара;

б) реда за получаване право за ползуване на място за продажба на пазара;

в) правата и задълженията на продавачите на стоки и услуги;

г) правата и задълженията на персонала на общинските пазари;

д) санитарно-хигиенните и ветеринарните правила относно доставката, съхранението и манипулирането на предлаганите за продажба стоки;

е) правила за предлагане на екологически чиста продукция;

ж) времето за откриване и закриване на пазара;

з) начина на разтоварването и подреждането на стоките;

и) размера на таксите или цената за ползуване на място и материално-техническата база на пазара и заета площ на обществени места, които се обявяват публично на пазара;

й) реда и начина за осъществяване на контрол по правилата за търгуване, ценообразуването, екологичните и санитарно-хигиенните изисквания;

к) санкции при нарушаване на правилника;

3. застроителен план за изграждане на материално-техническа база на пазара, съобразен с териториално-градоустройствените, търговско-технологичните, санитарните и ветеринарните нормативни изисквания.


Заключителни разпоредби

§ 1. Тази наредба се издава на основание чл. 14 от Указа за уреждане на вътрешната търговия (обн., Изв., бр. 16 от 1952 г.; изм., бр. 13 от 1953 г., бр. 13 от 1953 г., бр. 53 от 1954 г., бр. 12 от 1956 г., бр. 91 от 1958 г., ДВ, бр. 99 от 1963 г., бр. 48 от 1964 г., и бр. 28 от 1982 г.).


§ 2. Контролът по прилагането на наредбата се упражнява от органите при народните съвети и от съответните оправомощени органи.


§ 3. Наредбата е съгласувана с Министерството на икономиката и планирането, Министерството на финансите, Министерството на земеделието и хранителната промишленост, Министерството на народното здраве и социалните грижи, Комитета по труда и социалното осигуряване.


Приложение към чл. 7, ал. 2

Приложение към чл. 7, ал. 2


План-сметка за образуване и разпределение на приходите


№ по Показатели План Отчет
ред      
1 2 3 4
1. Приходи - общо    
  в т.ч.:    
  а) приходи от такси по чл. 5 от Закона    
  за местните данъци и такси    
  б) парични постъпления от наеми    
  за ползуване на материално-техническа    
  база на ОбНС    
  в) приходи от извършени услуги,    
  свързани с дейността на пазарите    
  г) други приходи    
2. Средства от народния съвет    
3. Общо приходи и средства от народния съвет    
4. Разходи - общо    
  в т.ч.:    
  а) ФРЗ за списъчния състав    
  б) ФРЗ за несписъчния състав    
  в) канцеларски    
  г) поддържане и ремонт    
  д) командировки    
  е) амортизационни отчисления    
  ж) други разходи    
5. Превишение на приходите над разходите за    
  фонд "РТО"    


Промени настройката на бисквитките