Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 65 от 14.VIII

НАРЕДБА № 3 ЗА ПОЖАРНАТА БЕЗОПАСНОСТ НА ОБЕКТИТЕ В ЕКСПЛОАТАЦИЯ (ОБЩИ ИЗИСКВАНИЯ)

 

НАРЕДБА № 3 ЗА ПОЖАРНАТА БЕЗОПАСНОСТ НА ОБЕКТИТЕ В ЕКСПЛОАТАЦИЯ (ОБЩИ ИЗИСКВАНИЯ)

ИЗДАДЕНА ОТ МИНИСТЕРСТВОТО НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ,

Обн. ДВ. бр.65 от 14 Август 1990г., отм. ДВ. бр.54 от 8 Юли 1997г.

Материята е преуредена - виж Наредба № 3 от 16 юни 1997 г. за пожарната безопасност на обектите в експлоатация - ДВ, бр. 54 от 8 юли 1997 г.


Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. Тази наредба определя общите изисквания за пожарната безопасност на обектите в експлоатация и при извършване на монтажни, ремонтни и други видове дейности в тях.


Чл. 2. При осигуряване на пожарната безопасност на обектите наред с настоящата наредба се прилагат и други нормативни актове, осигуряващи противопожарната охрана.


Чл. 3. Ръководителите на учрежденията, организациите и фирмите съобразно особеностите на пожарната опасност в поверените им обекти и в съответствие с чл. 3 и 7 от Закона за противопожарната охрана разработват и издават наредби, заповеди и инструкции за организиране и осигуряване на противопожарната им охрана.


Чл. 4. Ръководителите на обекти при провеждане на мероприятия с масово събиране на хора предварително извършват проверка на всички помещения, евакуационни пътища и изходи, като вземат мерки за осигуряване на живота на хората и пожарната безопасност на сградите и помещенията.


Чл. 5. В края на работното време всеки работник (служител) е длъжен да провери и да остави в пожаробезопасно състояние своето работно място, апаратите, машините, съоръженията и др., с които работи.


Чл. 6. След приключване на работното време електрическите инсталации - силовата и осветителната (без дежурното осветление и денонощно работещите съоръжения), в обектите се изключват.


Чл. 7. (1) При реконструкция на цехове и замяна на оборудване без спиране на производствения процес ръководството на обекта разработва и изпълнява план за осигуряване на пожарната безопасност през този период, който предварително се съгласува със специализираните органи за противопожарна охрана.

(2) Когато дейността по предходната алинея се извършва от външна организация, планът се разработва съвместно.


Чл. 8. При провеждане на ремонтни работи, свързани с изключване на участъци от водопроводната мрежа, излизане от строя на помпени станции, неизправности в пожароизвестителните в пожарогасителните инсталации, изтичане на вода от пожарните водоеми или тяхното източване, незабавно се уведомява съответната противопожарна служба и се вземат необходимите мерки за осигуряване на пожарната безопасност на обекта.


Чл. 9. Производствените, административните и другите обекти се осигуряват с телефонна или друга връзка, свързваща ги с противопожарната служба на обекта или общината.


Чл. 10. Обектите се оборудват с необходимите уреди, съоръжения и средства за пожарогасене. Видът и тяхното количество се определят съвместно с органите на противопожарната охрана.


Чл. 11. (1) За ликвидирането на крупни производствени аварии и пожари ръководствата на обектите разработват съответни планове, които се съгласуват с органите на противопожарната охрана.

(2) Периодично, но не по-малко от веднъж в годината плановете за ликвидиране на пожари и аварии се проиграват практически.


Чл. 12. Ръководствата на обектите определят със заповед реда за ползуване на отоплителните уреди, местата за тютюнопушене и носят отговорност за спазването им.


Чл. 13. (1) Ръководителите на учрежденията, организациите, фирмите и техните поделения назначават със заповед нещатните пожаротехнически комисии по чл. 4, т. 3 от Правилника за прилагане на Закона за противопожарната охрана (обн., ДВ, бр. 42 от 1980 г.; попр., бр. 45 от 1980 г.; изм., бр. 68 от 1988 г.), с която определят числения състав, техните права, задължения и отговорности.

(2) Пожаротехническите комисии нямат право да отменят или изменят мероприятията и сроковете за тяхното изпълнение, предписани от специализираните органи за противопожарната охрана.


Глава втора.
ОСНОВНИ ИЗИСКВАНИЯ ЗА ПОЖАРНАТА БЕЗОПАСНОСТ НА ОБЕКТИТЕ

Раздел I.
Изисквания към територията на обекта

Чл. 14. (1) Територията на обекта постоянно се поддържа в добър порядък и системно се почиства от производствени и други отпадъци.

(2) Горимите производствени отпадъци се събират на определени пожарообезопасени места и периодично се изнасят извън района на обекта.


Чл. 15. (1) Към всички сгради, съоръжения, водоизточници и противопожарен инвентар в обектите се осигуряват и поддържат пътища и свободни достъпи.

(2) За предстоящо затваряне на отделни участъци от пътищата, което препятствува минаването на противопожарните автомобили, предварително се уведомява съответната противопожарна служба.


Чл. 16. Нормативно изискващите се разстояния между сградите не могат да се използуват за складиране на материали, оборудване, отпадъчен амбалаж, паркиране на транспортни и други технически средства и построяване на временни сгради и съоръжения.


Чл. 17. (1) На прелезите на вътрешнообектните железопътни линии се поставя плътна настилка до горната част на релсата и се осигурява свободно преминаване на противопожарните автомобили.

(2) Престояване на вагони и локомотиви на местата на прелезите не се разрешава.


Чл. 18. На територията на взривоопасни и пожароопасни обекти (ако това не е свързано с технологичния процес на производството), а така също и в местата, където се съхраняват и преработват горими материали, ползуването на открит огън се забранява.


Раздел II.
Изисквания към сградите и помещенията

Чл. 19. (1) Всички производствени, служебни и спомагателни сгради и помещения постоянно се поддържат в добър порядък и чистота.

(2) В коридорите, изходите, тамбурите и на стълбите не се разрешава складирането на различни материали и оборудване. Всички врати на евакуационните изходи трябва да се отварят навън за излизане от сградите.


Чл. 20. (1) Гардероби и шкафове за дрехи могат да се установяват само в отделни помещения, канцеларии и производствени помещения от категория "Д" по пожарна опасност.

(2) Редът за смяна на омасленото работно облекло и неговото пожаробезопасно съхраняване не се определя от ръководителя (отговорника) на обекта съгласувано с противопожарните органи.


Чл. 21. (1) На пожароопасните места и тези за тютюнопушене в обектите се поставят знаци за противопожарната охрана по БДС 11010-73.

(2) Местата за поставяне на знаците за противопожарната охрана се определят от ръководителите на обекти съгласувано с противопожарните органи.


Чл. 22. На видни места в производствени и други сгради с масово пребиваване на хора се поставят схеми за евакуация на хората от съответния етаж с обозначение на стаите (помещенията), евакуационните изходи и средствата за пожарогасене и сигнализация с необходимия пояснителен текст.


Чл. 23. Таванските, сутеренните и техническите помещения, които не се използуват, се държат заключени.


Чл. 24. В производствените и административните сгради не се допускат:

1. изменението на функционалното предназначение и техническото преоборудване на помещенията без разработването на съответната документация, утвърдена по установения ред;

2. използуването и съхраняването в сутеренни помещения на леснозапалими течности, газове и химикали в количества, които могат да образуват общообемни взривоопасни концентрации;

3. задръстването на проходи, изходи, преддверия, вестибюли, холове, фоайета, стълбища и други пътища за евакуация с предмети, мебели, оборудване и тяхното използуване за работни места и складове;

4. устройването по пътищата за евакуация на турникети и други съоръжения, препяствуващи евакуацията на хората или намаляващи ширината на пътищата за евакуация;

5. премахване на предвидените в проекта врати на стълбищни клетки, коридори, преддверия, холове и вестибюли;

6. затваряне и закриване с мебели, оборудване и други предмети на евакуационни изходи, люкове, балкони, лоджии и вътрешни пожарни кранове и електрически табла.


Чл. 25. Производствените помещения и оборудването периодично се почистват от прах и други горими и взривоопасни отпадъци. Сроковете за почистване се установяват съгласно технологичните изисквания или се посочват в обектните (цехове) инструкции.


Раздел III.
Изискванията към електрическите инсталации и съоръжения

Чл. 26. Техническото състояние на електрическите мрежи и електрооборудването трябва да осигурява тяхната пожаробезопасна експлоатация и да съответствува на Правилника за устройството на електрическите уредби (ПУЕУ - необнародван, отпечатан в отделна книга на ДИ"Техника", 1980 г.).


Чл. 27. Всички неизправности в електрическите инсталации и съоръжения, които могат да предизвикат искрене, късо съединение, наддопустимо нагряване на изолацията на кабелите и проводниците, отказ на автоматични системи за управление и др., се отстраняват незабавно. Ако това е невъзможно, инсталациите и съоръженията се спират от експлоатация.


Чл. 28. Всички електропроводни линии и електрически съоръжения периодично се почистват от прах по разработен от ръководството на обекта график в зависимост от работната среда.


Чл. 29. При експлоатацията, ремонта и поддържането на електрическите инсталации, уреди и съоръжения не се допускат:

1. използуването на нестандартни или неизправни електрически уреди, апаратура и инсталации;

2. използуването на електрически ютии, котлони, чайници, бързовари и други електронагревателни уреди в канцеларии, производствени и складови помещения, здравни и учебни заведения, хотели и други обекти за масово пребиваване на хора извън специално оборудваните за тази цел пожаробезопасни места, определени със заповед на ръководителя на обекта;

3. оставянето без наблюдение на включени в електрическата мрежа електронагревателни уреди, телевизори, радиоапарати и др.;

4. разполагането на прожектори върху горими покривни и други конструкции;

5. съхраняването на суровини, готова продукция, транспортни и други технически средства върху ревизионните шахти на тунели с електрически кабели;

6. нарушаване на защитното изпълнение на съоръженията (IP и взривозащитата);

7. нарушаване на инструкциите за монтаж и експлоатация на предприятията производители;

8. работата на лица, непритежващи необходимата квалификация.


Раздел IV.
Изисквания към системата за отопление и вентилация

Чл. 30. Отоплителните и вентилационните съоръжения на сградите и помещенията се устройват и експлоатират при спазване на съответните нормативни актове и технически изисквания, установени за тяхното производство, монтаж и ползуване.


Чл. 31. Преди есенно-зимния сезон отоплителните съоръжения и уреди се проверяват и ремонтират. В експлоатация се допускат само изправни и стандартни уреди и съоръжения.


Чл. 32. В котелните помещения не се допускат:

1. извършването на работи, несвързани с обслужването на съответната инсталация;

2. употребата на отпадъчни нефтопродукти и други леснозапалими и горими течности, които не са предвидени в техническите условия за експлоатация на оборудването;

3. изтичането на гориво от захранващата инсталация;

4. подаването на гориво при загасени и неизстинали горелки;

5. запалването на горивната инсталация, работеща на течно гориво, без предварително продухване;

6. работата при неизправна автоматика и КИП;

7. употребата на горелки без автоматична защита;

8. оставянето на работещи котли без контрол;

9. сушенето на горими предмети и материали върху конструкцията и оборудването на котлите и тръбопроводите.


Чл. 33. Лицата, извършващи почистването, зареждането и запалването (включването) на отоплителните уреди и съоръжения, и тези, които ги използуват, са отговорници за тяхната пожаробезопасна експлоатация.


Чл. 34. Почистването на комините и печките от сажди се извършва в началото на отоплителния сезон и при необходимост, като се вземат мерки за пожарна безопасност.


Чл. 35. При експлоатацията на отоплителните уреди не се допускат:

1. употребата на леснозапалими и горими течности за разпалване;

2. сушенето и поставянето на горими предмети и материали върху уредите и на разстояние, по-малко от това, определено в инструкциите на заводите производители;

3. използуването на вентилационните канали в качеството на димоотводи;

4. повторното запалване на печки с течно гориво, преди те да са се охладили;

5. оставянето без контрол на включени електрически отоплителни уреди(с изключение на топлоакумулиращите печки и лъчистото отопление).


Чл. 36. Проверките на вентилационните инсталации и изправността на огнезащитните им устройства, както и тяхното почистване се извършват в срокове, осигуряващи пожарната им безопасност.


Глава трета.
ИЗИСКВАНИЯ ЗА ПОЖАРНАТА БЕЗОПАСНОСТ НА ТЕХНОЛОГИЧНИТЕ ПРОЦЕСИ, ОБОРУДВАНЕТО И СКЛАДОВИТЕ ПОМЕЩЕНИЯ

Раздел I.
Изисквания към технологичните процеси и оборудването

Чл. 37. В технологичните процеси се използуват само вещества и материали с установени параметри на пожарната и взривната им опасност.


Чл. 38. Параметрите на режим на технологичното оборудване и процеси, свързани с употребата на горими газове, леснозапалими течности, горими течности, горими прахове и взривоопасни смеси, се поддържат в съответствие с изискванията на технологичните инструкции и паспортната документация.


Чл. 39. Не се допуска експлоатацията на неизправно технологично и друго оборудване, което може да доведе до пожари и експлозии.


Чл. 40. Строителните конструкции, технологичното и електрическото оборудване, отоплителните тела и инсталации се почистват периодично от взриво- и пожароопасни прахове и други горими материали по ред, установен от ръководството на обекта.


Чл. 41. Подгряването на изстинал продукт и на кристалохидратни запушвания по тръбопроводите се извършва с гореща вода, пара, пясък или по други безопасни начини.


Чл. 42. На резервоарите и апаратите за леснозапалими и горими течности и газове се установява и означава максималната граница на тяхното запълване.


Чл. 43. В процеса на експлоатацията на технологичното оборудване се осигурява постоянна изправност на дихателните и предпазните клапани, огнепреградителите, нивомерите, дренажните системи, отвеждащите тръби, контролно-измервателните прибори, взривните мембрани и другите устройства, гарантиращи безопасна работа.


Чл. 44. Планово-периодичните прегледи и ремонтите на оборудването се извършват съгласно изискванията на техническата и технологичната документация на съответните съоръжения.


Чл. 45. (1) При изтичане на леснозапалими и горими течности и газове от технологичното обрудване незабавно се вземат мерки за отстраняването на неизправностите.

(2) Топлоизолацията на технологичното обордуване, напоена с леснозапалими или горими течности, се заменя незабавно след ликвидиране на повредите, предизвикали изтичането на продукт.


Чл. 46. За разположението и реда на включване и спиране на основните и аварийните взриво- и пожароопасните, пожарозащитните и пожарогасителните комуникации се изработва схема, която се поставя на видно място.


Чл. 47. Обслужващият персонал е длъжен да знае технологичната схема на тръбопроводите, местата на пусково-спирателните устройства и да може да ги използува при аварии или пожар.


Чл. 48. (1) Системите за евакуация на горими газове, леснозапалими и горими течности от вместимостите и апаратите в случай на авария или пожар се поддържат постоянно в изправност.

(2) Крановете на линиите за аварийно отвеждане на горими газове, леснозапалими и горими течности се означават и се осигурява свободен достъп до тях. Редът и последователността на операцията за аварийно отвеждане се определят с инструкция, утвърдена от ръководителя на обекта.


Чл. 49. Редът и начинът за очистването на повърхността на апаратите и тръбопроводите от самозапалващи се отлагания се определят с инструкция, утвърдена от ръководителя на обекта.


Чл. 50. Не се допуска машините с движещи се механизми и апарати с бъркалки при обработване на взриво- и пожароопасни вещества и материали да работят с изключени на неизправни уловители на твърди предмети и частици и без заземяване.


Чл. 51. Във взривоопасни зони всички дейности се извършват с искронеобразуващи инструменти. Обслужващият персонал ползува искронеобразуващи и антистатични обувки, работно облекло и бельо.


Чл. 52. При експлоатацията на оборудването всички огнепреградители се поддържат в постоянна изправност. Проверката на тяхното състояние и почистването се извършват в съответствие с установените изисквания на техническата и технологичната документация.


Чл. 53. Във взриво- и пожароопасни цехове и върху оборудването се поставят определените със съответния стандарт знаци, забраняващи ползуването на открит огън, а така също и знаци, предупреждаващи за внимание поради наличие на възпламеняващи се и взривни вещества.


Чл. 54. Откритите повреди по апаратите с горими газове, леснозапалими горими течности и взривоопасни вещества незабавно се отстраняват.


Чл. 55. За миене и обезмасляване на изделия и детайли се употребяват негорими състави, пасти, разтворители и други безопасни в пожарно отношение материали и инсталации. Допуска се след съгласуване с противопожарните органи употребата за тази дейност на леснозапалими и горими течности при спазване на необходимите мерки само в случаите, когато негоримите почистващи състави не са ефективни.


Чл. 56. Взривоопасните и горимите изходни суровини за боядисване, миене и други цели се доставят на работните места в готов вид. Приготвянето им се извършва в отделни помещения или на открити площадки при спазването на изискванията за пожарна безопасност.


Чл. 57. Разлетите или разсипаните взриво- и пожароопасни вещества и материали се събират и почистват незабавно.


Чл. 58. Празните съдове от използувани взривоопасни вещества и материали се държат плътно затворени и се съхраняват извън производствените помещения на специално определени площадки.


Чл. 59. (1) В лабораториите и другите места, предназначени за работа с пожаро- и взривоопасни течности и вещества, не се допуска съвмесно съхраняване на сгъстен въздух и кислород в едно помещение с горими течности и масла.

(2) Употребата на огън за откриване на изтичането на газ от газопроводни инсталации и газови прибори не се разрешава.

(3) При провеждането на лабораторни работи в камионите не се допуска съхраняването на материали, вещества и оборудване, които не се отнасят към изпълняваната работа или са в количества, по-големи от необходимите.


Чл. 60. Отработените леснозапалими и горими течности се събират в специален негорим и херметично затворен амбалаж, който след приключване на работата се изнася от лабораторията(помещението) и се съхранява на подходящо място. Изливането на леснозапалими и горими течности в канализацията не се допуска.


Чл. 61. Не се допуска оставянето без контрол на запалени горелки и други нагревателни уреди, които не са оборудвани със съответна автоматика.


Чл. 62. Не се допуска зареждането с втечнени и сгъстени горими газове на съдове, работещи под налягане и неосвидетелствувани за якост.


Раздел II.
Изисквания при съхраняване на взриво - и пожароопасни вещества и материали

Чл. 63. (1) В складовите помещения без рафтове материалите се складират на фигури. Местата за подреждане на фигурите се означават с ограничителни линии. Височината на фигурите да не надвишава 5 и при липса на пожарогасителна инсталация.

(2) Срещу вратите на складовете се оставят проходи (пътеки), широки не по-малко от 1 м. Проходите в закритите складове, под навеси, а така също и празните пространства между фигурите на откритите площадки се означават и се поддържат свободни от всякакви материали.

(3) Преди разтоварването на насипни пожароопасни вещества и материали мястото, определено за складиране, се почиства от други горими материали.


Чл. 64. При съхраняването на взриво - и пожароопасни вещества и материали се спазват изискванията на съответните технологични и други инструкции.


Чл. 65. Гариране и ремонт на товаро-разтоварни и транспортни средства в складови помещения, както и съхраняването на амбалаж в тях не се допуска.


Чл. 66. Не се допуска съхраняването на окислители(водороден прекис, неговите високократни разтвори и други) с основни, метални соли и други органични съединения. Те се съхраняват на тъмно и прохладно място в самостоятелни добре вентилирани помещения.


Чл. 67. Върху амбалажа, предназначен за съхраняване на взриво - и пожароопасни вещества и материали, се поставя надпис(етикет) с наименованието на материала и знак за съответна опасност съгласно БДС.


Чл. 68. При откриване на изтичане на газ от бутилките те незабавно се изнасят от склада и се вземат мерки за тяхното обезопасяване.


Чл. 69. Площадките за складиране на дървен материал, въглища, бутилки с горими газове, съдове с леснозапалими и горими течности се почистват от горими материали и тревна растителност или се покриват със слой от пясък или пръст.


Чл. 70. Не се допуска складирането на въглища над източници на топлина (паропроводи с гореща вода и др.), а така също и над тунели с електрически кабели.


Чл. 71. Не се разрешава приемането на склад, транспортирането на ленти и товаренето в транспортни средства на самовъзпламеняващи се вещества и материали с изразени признаци на самозапалвания (тлеене, пушек, висока температура).


Чл. 72. Не се допуска използуването на открит огън на разстояние, по-малко от 50 м от пожаро- и взривоопасни обекти.


Раздел III.
Изисквания при товарно-разтоварни работи и транспортиране на взриво - и пожароопасни вещества и материали

Чл. 73. На местата, където се извършват товарно-разтоварни работи с взриво - и пожароопасни материали, не се допуска използуването на открит огън, необезопасена техника и транспортни средства за работа в съответната среда.


Чл. 74. Шофьори, машинисти, кранисти и др., очакващи товарене или разтоварване или по време на извършване на товарно-разтоварните работи не трябва да оставят транспортните и другите средства без наблюдение.


Чл. 75. При забелязване на повреден амбалаж (опаковка), разсипани или разлети вещества незабавно се отделя повреденият амбалаж (опаковка), подът се почиства и се събират разсипаните или разлетите взриво - и пожароопасни материали.


Чл. 76. При извършване на товарно-разтоварните работи с взриво - и пожароопасни материали се спазват изискванията на маркировката и предупредителните надписи на опаковката.


Чл. 77. Не се допуска извършването на товарно-разтоварни работи с взриво - и пожароопасни материали при работещи двигатели на транспортните средства.


Чл. 78. При превозване на взриво - и пожароопасни вещества и материали на превозните средства и на всяко място, където те са разтоварени, се поставя знак за безопасност съгласно БДС 11010-73.


Допълнителни разпоредби

§ 1. (1) По смисъла на тази наредба обектът е структурно обособено звено от материалната и духовната сфера.

(2) В големи производствени фирми, сдружения и други организации за обект се счита всеки отделен завод, поделение или производство, а в селското стопанство - кооператив, бригада или друго териториално обособено производствено звено.


Преходни и Заключителни разпоредби

§ 2. При констатиране на несъответствие между състоянието на обектите и изискванията на тази наредба и другите нормативни актове по противопожарната охрана съгласувано с противопожарните органи могат да се осъществят допълнителни мероприятия за осигуряване на пожарната им безопасност.


§ 3. За неуредени въпроси в тази наредба при осъществяване на различни производствени и други дейности се прилагат изискванията на съответните нормативни актове по противопожарната охрана.


§ 4. Нарушителите на тази наредба носят административнонаказателна отговорност по вид и размери, определени в Закона за противопожарната охрана.


Промени настройката на бисквитките