Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 72 от 24.VIII

НАРЕДБА № 5 ЗА ЕМИТИРАНЕ, ПРОДАЖБА И ИЗКУПУВАНЕ НА БЕЗНАЛИЧНИ КРАТКОСРОЧНИ ДЪРЖАВНИ ЦЕННИ КНИЖА

 

НАРЕДБА № 5 ЗА ЕМИТИРАНЕ, ПРОДАЖБА И ИЗКУПУВАНЕ НА БЕЗНАЛИЧНИ КРАТКОСРОЧНИ ДЪРЖАВНИ ЦЕННИ КНИЖА

ИЗДАДЕНА ОТ МИНИСТЕРСТВОТО НА ФИНАНСИТЕ

Обн. ДВ. бр.9 от 31 Януари 1992г., отм. ДВ. бр.72 от 24 Август 1993г.

Отменена с § 4 от заключителните разпоредби на Наредба № 5 за емитиране на безналични държавни ценни книжа и за реда за придобиването и изплащането им - ДВ, бр. 72 от 24 август 1993 г.


Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. С тази наредба се определя редът за сключването на вътрешни държавни заеми чрез емисии на безналични държавни ценни книжа със срок до една година (наричани по-нататък "държавни ценни книжа").


Чл. 2. По смисъла на тази наредба "финансова институция" е всяко лице, притежаващо лицензия за извършване на банкови сделки, както и застрахователните институции.


Глава втора.
ПРОДАЖБА НА ДЪРЖАВНИ ЦЕННИ КНИЖА НА ПЪРВИЧНИЯ ПАЗАР

Чл. 3. (1) Продажбата на държавни ценни книжа се осъществява от Българската народна банка (БНБ) за сметка на държавата чрез провеждане на аукцион 2 пъти месечно - всеки първи и трети понеделник от месеца. Когато този ден не е работен, аукционът се провежда на следващия работен ден.

(2) При необходимост БНБ по предложение на Министерството на финансите(МФ) може да реализира по реда на ал. 1 извънредни емисии на държавни ценни книжа.

(3) Аукционът се провежда от комисия, определена от Управителния съвет на БНБ, която включва 3 пстоянни и 2 алтернативни членове.

(4) Право на участие в аукциона имат всички финансови институции, които имат открита разплащателна сметка в БНБ и с участието си декларират, че приемат условията и реда по тази наредба.


Чл. 4. Не по-късно от 3 работни дни преди всеки аукцион БНБ съобщава на финансовите институции по чл. 3, ал. 4 номера на емисията, датата на провеждане на аукциона, падежа на държавните ценни книжа, предлаганото количество и минимално приемливата цена на 100 лв. номинал.


Чл. 5. (1) Финансовите институции, които желаят да участват в аукциона, правят поръчките си до БНБ, управление"Държавни кредити", отдел "Държавни ценни книжа", най-късно до 10 ч. в деня на аукциона. Поръчките се изпращат с шифрован текст по телекса (факса). Подадените заявки са неотменяеми.

(2) Поръчката за участие (пример А от приложението) трябва да съдържа следните реквизити:

1. адрес на поръчката;

2. наименование на участника;

3. номер на разплащателната сметка на участника при БНБ;

4. номер на сметката на участника, отчитаща държавните ценни книжа;

5. номер на емисията на държавните ценни книжа, за която се подава поръчката;

6. съвкупна номинална стойност на поръчката (цифром и словом);

7. цена, при която участникът желае да закупи държавни ценни книжа, изразена като процент на 100 лв. номинал с два знака след десетичната запетая (цифром и словом). Тази цена не може да бъде по-ниска от минимално приемливата цена, съобщена от БНБ по реда на чл. 4;

8. шифрован текст при подаване на поръчката по телекса (факса).

(3) Всеки участник в аукциона мже да заявява по 10 поръчки за един аукцион. Всяка поръчка трябва да посочва една съвкупна номинална стойност, не по-малка от 500 000 лв. и кратна на 10 000 лв., и една цена, изразена в процент на 100 лв. номинал.

(4) Българската народна банка съгласувано с МФ може да отказва продажба на държавни ценни книжа на отделни финансови институции, без да обяснява причините за отказа.


Чл. 6. (1) Аукционът се извършва въз основа на получените до определения час поръчки в отдел "Държавни ценни книжа", управление "Държавни кредити" при БНБ.

(2) Комисията по провеждане на аукциона класира поръчките в низходящ ред спрямо предложените цени и ги одобрява до достигане на предварително обявеното за продажба количество държавни ценни книжа. При предлагане на една и съща цена поръчките се одобряват по реда на получаването им в БНБ.

(3) Когато съвкупната номинална стойност на последната одобрена поръчка е по-голяма, отколкото е оставащото за разпределение количество държавни ценни книжа, поръчката се изпълнява до размера на остатъка.

(4) Когато част от обявеното за продажба количество остане непродадено, емисията се счита за частично изпълнена.

(5) За резултатите от проведения аукцион комисията съставя протокол, който се подписва от всички членове.

(6) След приключване на аукциона БНБ писмено уведомява участниците, чиито поръчки са одобрени.


Чл. 7. (1) Един ден след провеждането на аукциона БНБ извършва служебно разплащателните операции между финансовите институции и МФ. Този ден се счита за дата на емисията и за дата на придобиване на държавните ценни книжа.

(2) Плащанията се извършват по предложената от участника цена.

(3) В деня на емисията БНБ отразява във водените от нея регистри закупените от всеки участник държавни ценни книжа.

(4) Финансовите институции, участващи в аукциона, са длъжни да осигурят не по-късно от датата на емисията необходимите средства по разплащателната си сметка в БНБ за изплащането на закупените държавни ценни книжа.


Раздел I.
ПОКУПКО - ПРОДАЖБА НА ДЪРЖАВНИ ЦЕННИ КНИЖА МЕЖДУ ФИНАНСОВИ ИНСТИТУЦИИ

Чл. 8. (1) При извършване на сделки с държавни ценни книжа между финансови институции, отговарящи на условията по чл. 3, ал. 4, купувачът и продавачът, след като се договорят за извършване на покупко-продажбата на държавните ценни книжа, представят в отдел "Държавни ценни книжа" при БНБ искания за отразяване на сделката във водените от отдела регистри.

(2) Исканията за регистрация на сделката по ал. 1 (пример Б от приложението) трябва да съдържа следните реквизити:

1. адрес на искането;

2. наименование на купувача;

3. номер на разплащателната сметка на купувача;

4. номер на сметката, отчитаща държавните ценни книжа на купувача;

5. наименование на продавача;

6. номер на разплащателната сметка на продавача;

7. номер на сметката, отчитаща държавните ценни книжа на продавача;

8. номер на емисията на държавните ценни книжа, обект на покупко-продажба;

9. съвкупна номинална стойност на прехвърлените държавни ценни книжа(цифром и словом);

10. пазарна цена на прехвърлените ценни книжа (цифром и словом);

11. вальор;

12. шифрован текст при изпращане на искането по телекса (факса).

(3) Исканията за прехвърляне на държавните ценни книжа трябва да бъдат получени в отдел "Държавни ценни книжа" не по-късно от 2 работни дни преди датата на която ще се извърши плащането.


Чл. 9. (1) Българската народна банка установява дали продавачът притежава държавните ценни книжа, посочени в искането, и дали реквизитите по получените от продавача и купувача искания съвпадат.

(2) Ако условията по ал. 1 са изпълнени, БНБ извършва служебно разплащателните операции между финансовите институции и отразява във водените при нея регистри движението на държавните ценни книжа с посочените в искането за прехвърляне вальор.

(3) В случай, че условията по ал. 1 не са изпълнени, БНБ отказва извършването на разплащателните операции и прехвърлянето на държавните ценни книжа и уведомява писмено продавача и купувача за причините на отказа.


Чл. 10. При поискване от страна на финансовите институции БНБ изпраща извлечение от регистрите, отчитащи притежаваните от тях държавни ценни книжа.


Чл. 11. Операциите на вторичния пазар трябва да бъдат преустановени 5 работни дни преди настъпването на падежа на съответната емисия държавни ценни книжа.


Раздел II.
ПОКУПКО-ПРОДАЖБА НА ДЪРЖАВНИ ЦЕННИ КНИЖА МЕЖДУ ФИНАНСОВИ ИНСТИТУЦИИ И ФИЗИЧЕСКИ И ЮРИДИЧЕСКИ ЛИЦА

Чл. 12. (1) При продажба на държавни ценни книжа на физически и юридически лица финансовите институции издават поименен сертификат, който удостоверява номера на емисията и съвкупната номинална стойност на закупените държавни ценни книжа.

(2) Сертификатът (пример В от приложението) трябва да съдържа следните реквизити:

1. наименование на финансовата институция;

2. подписи на 2 лица, имащи право да представляват финансовата институция;

3. печат на финансовата институция;

4. наименование на купувача;

5. номер на емисията на държавните ценни книжа, предмет на покупко-продажбата;

6. съвкупна номинална стойност на държавните ценни книжа (цифром и словом);

7. покупна цена на държавните ценни книжа;

8. падеж на държавните ценни книжа.

(3) Финансовите институции могат да продават държавни ценни книжа на свои клиенти по съвкупна номинална стойност не по-малка от 500 лв. и кратна на 100 лв.

(4) При поискване от страна на БНБ финансовите институции й изпращат извлечение от сметките, отчитащи държавните ценни книжа, притежавани от тях и от техни клиенти.

(5) Държавните ценни книжа, които финансовата институция води по сметки на свои клиенти, не могат да се използват за покриване на нейни задължения.


Глава трета.
ИЗКУПУВАНЕ НА ДЪРЖАВНИ ЦЕННИ КНИЖА НА ПАДЕЖА

Чл. 13. (1) Министерството на финансите осигурява необходимите средства за изплащане на държавните ценни книжа най-късно един ден преди настъпване на падежа им по специална сметка, открита в БНБ.

(2) Българската народна банка въз основа на водените регистри установява размера на притежаваните от финансовите институции държавни ценни книжа с настъпващ падеж.

(3) В деня на падежа БНБ служебно извършва разплащателните операции между Министерството на финансите и финансовите институции.

(4) Финансовите институции изплащат номиналната стойност на държавните ценни книжа, продадени на други лица, срещу представяне на издадените им поименни сертификати.


Чл. 14. Вземанията по държавните ценни книжа се погасяват по давност с изтичане на 3 години от падежа им.


Заключителни разпоредби

Параграф единствен. Тази наредба се издава на основание чл. 62 от Закона за Българската народна банка.


Приложение към чл. 5, чл. 8, ал. 2 и чл. 12, ал. 2

Приложение към чл. 5, ал. 2, чл. 8, ал. 2 и чл. 12, ал. 2


Пример А


До Българска народна банка,

управление "Държавни кредити",

отдел "Държавни ценни книжа"


Поръчка


"Търговска банка А", разплащателна с/ка 000 000 000 000-1, сметка в БНБ, отчитаща държавните ценни книжа 000 000 000 000-2 купува държавни ценни книжа от емисия BG 000 000 000 1 с номинал 50 000 000 (петдесет милиона) лв. при цена 88,50 (осемдесет и осем цяло и петдесет стотни) лв. на 100 (сто) лв. номинал.


Пример Б


До Българска народна банка,

управление "Държавни кредити",

отдел "Държавни ценни книжа"


Искане


"Търговска банка А", разплащателна с/ка 000 000 000 000-1, сметка в БНБ, отчитаща държавни ценни книжа 000 000 000 000-2 закупува държавни ценни книжа от "Търговска банка Б", разплащателна с/ка 000 000 000 000-2, сметка в БНБ, отчитаща държавните ценни книжа 000 000 000 000-3 от емисия BG 000 000 000 1 с номинал 10 000 000 (десет милиона) лв. за сумата от 9 500 000 (девет милиона и петстотин хиляди) лв., с вальор ....


Пример В


"Търговска банка А" продава на фирма "АА" държавни ценни книжа от емисия BG 000 000 000 1 с номинал 20 000 (двадесет хиляди) лв. за сумата от 19 700 (деветнадесет хиляди и седемстотин) лв. Държавните ценни книжа са с падеж...


Промени настройката на бисквитките