Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 5 от 19.I

НАРЕДБА № 1 ЗА ПРОВЕЖДАНЕ НА ТЪРГОВЕ В СТРОИТЕЛСТВОТО

 

НАРЕДБА № 1 ЗА ПРОВЕЖДАНЕ НА ТЪРГОВЕ В СТРОИТЕЛСТВОТО

ИЗДАДЕНА ОТ МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ТЕРИТОРИАЛНО РАЗВИТИЕ, ЖИЛИЩНА ПОЛИТИКА И СТРОИТЕЛСТВО

Обн. ДВ. бр.5 от 19 Януари 1993г., попр. ДВ. бр.41 от 14 Май 1993г., изм. ДВ. бр.2 от 6 Януари 1995г., попр. ДВ. бр.7 от 20 Януари 1995г., изм. ДВ. бр.28 от 4 Април 1997г., изм. ДВ. бр.69 от 3 Август 1999г., отм. ДВ. бр.3 от 11 Януари 2000г.

Отменена с параграф единствен на Наредбата за отменяне на Наредба № 1 от 1993 г. за провеждане на търгове в строителството, издадена от министъра на регионалното развитие и благоустройството - ДВ, бр. 3 от 11 януари 2000 г.


Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. (1) С тази наредба се определят условията и редът за провеждане на търгове в строителството, наричани за краткост "търгове".

(2) (Изм. - ДВ, бр. 28 от 1997 г.) Задължително посредством търг се възлагат строителството, реконструкцията, преустройството и основният ремонт на строежи, финансирани от търговски дружества с над 50 на сто държавно участие.

(3) (Нова - ДВ, бр. 28 от 1997 г.) Наредбата не се отнася за възлагане на проучване, проектиране и строителство със средства от държавния бюджет, държавните фондове, общинските бюджети и общинските фондове.

(4) (Попр. - ДВ, бр. 41 от 1993 г., изм., бр. 2 от 1995 г., попр., бр. 7 от 1995 г., предишна ал. 3, изм. - ДВ, бр. 28 от 1997 г.) Допуска се строежите по ал. 2 с проектна строителна стойност (без технологичното съоръжаване и обзавеждане) до 150 млн. лв. включително да се възлагат чрез пряко договаряне при спазване на изискванията за публично обявяване на договарянето съгласно чл. 13, ал. 2, т. 1 и 2. В тези случаи инвеститорът договаря условията с оглед най-доброто запазване на своите интереси.

(5) (Нова - ДВ, бр. 2 от 1995 г., предишна ал. 4 - ДВ, бр. 28 от 1997 г.) Търгове за строителство не се провеждат за строежи, за които изпълнителят е определен с акт на Министерския съвет.


Чл. 2. Под "търг" по смисъла на тази наредба се разбира процедура за определяне на изпълнител на строителството, като се избира най-изгодната оферта по отношение на предложената цена, предложения срок и доказаните възможности за изпълнение на строителството при цялостно удовлетворяване на тръжните условия.


Чл. 3. (1) Предмет на търг за строителство могат да бъдат:

1. изпълнението на строежи или на отделни строителни и монтажни работи;

2. доставката и (или) монтажът на машини и съоръжения;

3. довършването на незавършени строежи, чието строителство е спряно поради прекратен договор за строителство.

(2) (Отм. - ДВ, бр. 2 от 1995 г.)


Чл. 4. Строежи по смисъла на тази наредба са:

1. жилищните и обществените сгради;

2. производствените и други сгради и съоръжения, вкл. и самостоятелно изпълняваните технологични линии и инсталации, определящи отделни производства;

3. второстепенните постройки със спомагателно и обслужващо предназначение, в които не се предвиждат помещения за обитаване, гаражите и паркингите в частните имоти;

4. инженерните строителни съоръжения;

5. инженерните снабдителни системи в т.ч. техническите проводи, мрежите, вътрешните инсталации и съоръженията към тях;

6. улиците, площадните пространства, обществените паркинги и пешеходните зони и пространства;

7. пътищата и железопътните линии, както и инсталациите и съоръженията към тях;

8. благоустройствените системи и съоръжения;

9. корекциите на реки и водоеми, хидромелиоративните системи и другите хидротехнически обекти;

10. (изм. - ДВ, бр. 2 от 1995 г.) паркоустройствените и ландшафтните обекти;

11. реализирането на геозащитни, както и на други мероприятия, свързани с опазването и възстановяването на околната среда - доколкото те са свързани с изпълнението на строителни и монтажни работи;

12. обектите на синтеза на архитектурата и монументалните художествени произведения с траен характер, разположени неподвижно в селищната и извънселищната среда;

13. трайното архитектурно-художествено оформление на сградите, съоръженията и прилежащите им пространства, неподвижното обзавеждане и трайните елементи на визуалната комуникация;

14. консервациите и реставрациите на обекти на архитектурното и историческото наследство;

15. преустройствата, реконструкциите и основните ремонти на съществуващи строежи;

16. етапите от изграждане на нови строежи, в резултат на което се получава завършена част от строежа, за която може да се издава разрешение за ползване;

17. оформяне на територии без режим на застрояване - доколкото това е свързано с премахването (развалянето) на съществуващи строежи.


Чл. 5. (1) При търговете цената на строителството се договаря като:

1. обща договорна цена, която се определя на основание на подробните количествени сметки в тръжния проект;

2. единични договорни цени по видове строителни и монтажни работи, количествата на които се доказват по време на изпълнение на строителството.

(2) Договарянето въз основа на ценообразуването по ал. 1, т. 2 се извършва, когато подробните количествени сметки за установяване на точните количества на строителните и монтажните работи ще се изработват след провеждането на търга.


Чл. 6. (1) Право за провеждане на търг имат всички инвеститори.

(2) Търговете, организирани от чуждестранни инвеститори в нашата страна, се провеждат при условията и по реда на тази наредба.


Чл. 7. (Изм. - ДВ, бр. 2 от 1995 г.) (1) Участниците в търга се ползват с равни права независимо от стопанската им принадлежност или обвързаност с инвеститора.

(2) Анонимността на участниците в търга и съдържанието на офертите се осигуряват при условията и по реда на чл. 34.

(3) Комисията по чл. 35 разглежда и оценява само офертите на:

1. изпълнители (юридически лица и еднолични търговци), които могат да извършат най-малко 50 на сто от строителството като главен изпълнител със свой кадрови и технически потенциал;

2. предприемачи, които са получили предварително съгласие от изпълнители в състояние да извършат най-малко 50 на сто от строителството със свой кадрови и технически потенциал.

(4) Участниците в търга обосновават и доказват възможностите си по ал. 3 с проекта за организация на строителството по чл. 27, както и с атестата по чл. 25, т. 6, когато той се изисква с тръжните условия.


Чл. 8. (1) Организатори на търговете в строителството могат да бъдат:

1. инвеститорите;

2. Българската строителна камара;

3. (изм. - ДВ, бр. 2 от 1995 г.) лицензирани от Българската строителна камара строителни борси, консултантски, проектантски, строителни и други търговски дружества и еднолични търговци - за търговете по чл. 1, ал. 2.

(2) В случаите по ал. 1 средствата за подготовка и провеждане на търговете се договарят между инвеститора и организатора.


Чл. 9. Заплащането на тръжните книжа и изработването на офертата са за сметка на участниците в търга с изключение на случаите, в които с тръжните книжа се предвиждат други условия.


Чл. 10. Промени в тръжните книжа след обявяването на търга не се допускат.


Чл. 11. (1) Търгът не се провежда:

1. при участие само на един кандидат;

2. когато офертата само на един от участниците отговаря на изискванията в тръжните условия.

(2) При случаите по ал. 1 инвеститорът обявява нов търг или договаря пряко с лицето по т. 2.


Чл. 12. (Изм. - ДВ, бр. 2 от 1995 г.) (1) Участието в търговете за строителство на търговските дружества и едноличните търговци, отговарящи на условията на чл. 7, ал. 1, не се ограничава. За участие в търговете могат да се канят и чуждестранни изпълнители - юридически лица.

(2) Търговете за строителство са публични по отношение на:

1. обявяването на търга;

2. прекратяването на анонимността на участниците в търга;

3. обявяването на резултата от търга.


Глава втора.
ОБЯВЯВАНЕ НА ТЪРГОВЕ

Чл. 13. (1) Начините на обявяването на търгове, как както и методите на тяхното огласяване не се ограничават.

(2) Търговете по чл. 1, ал. 2 се огласяват от организатора на търга най-малко чрез:

1. обява, поставена на определено за целта място в сградата на съответната териториална общинска администрация, публикуване на обявата в специализирания тръжен и борсов бюлетин на Българската строителна камара или публикуване на обявата поне в един всекидневник или седмичник, разпространяван в страната;

2. (изм. - ДВ, бр. 2 от 1995 г.) връчване на покана за участие най-малко на 2 фирми.


Чл. 14. (1) Обявата за търга трябва да съдържа най-малко следната информация:

1. инвеститор и предмет на търга;

2. място, телефон и срок за получаване на информация за участие в търга.

(2) Обявата може да съдържа и други данни според желанията на инвеститора, като:

1. организатор на търга, адрес и телефон (телекс, телефакс);

2. размер на депозитната вноска за участие в търга, цена на тръжните книжа и банкова сметка, на която ще се превежда заплащането на депозита и на тръжните книжа;

3. срокове за началото на търга, за предаването на офертите и за обявяването на резултатите от търга;

4. допълнителна информация за вида, големината и спецификата на строежа и неговите подобекти;

5. изисквания за представяне на банкови гаранции или препоръки (референции), когато такива се изискват с тръжните условия.


Чл. 15. (1) Поканите по чл. 13, ал. 2, т. 2 представляват официално обръщение към участниците в търга, което съдържа:

1. наименование, месторазположение и кратка характеристика на строежа, предмет на търга;

2. начален и краен срок и място за предаване на офертата;

3. пределен срок за изпълнение на строителството;

4. други от посочените в чл. 14, ал. 2 данни в случаите, когато инвеститорът прецени, че такива са необходими.

(2) Покани се предават или изпращат и на всички заявили желание да участват в търга.


Чл. 16. (1) Началният и крайният срок за представяне на офертите се определят в зависимост от вида, големината и сложността на строежа. Срокът започва да тече най-малко 15 дни след огласяване на обявата съгласно чл. 13, ал. 2 и има продължителност най-малко 15 дни.

(2) Заявяване за участие в търга и получаване на тръжни книжа може да се извършва и през времето, определено за представяне на офертите.

(3) Срокът за представяне на офертите може да бъде продължен чрез обява, огласена по реда на чл. 13, ал. 2 най-малко 5 дни преди изтичане на обявения по ал. 1 краен срок за представяне на офертите.

(4) За изпращаните по пощата оферти важи датата на пощенското клеймо на изпращащата станция.


Чл. 17. (1) Допълнения или изменения в предадени вече оферти не се допускат. Оферти, представени след обявения краен срок, не се приемат.

(2) До изтичане на срока за представяне на офертите участниците в търга се ползват от правото да получават от организатора допълнителна писмена и устна информация, свързана с търга.


Глава трета.
ТРЪЖНИ КНИЖА

Чл. 18. Тръжните книжа се осигуряват от инвеститора и се предоставят на участниците срещу заплащане или безплатно, когато това е предвидено с тръжните условия. Тръжните книжа се изготвят на български език.


Чл. 19. (1) Тръжните книжа представляват пакет от документи, който съдържа:

1. тръжни условия;

2. тръжен проект;

3. образец на оферта;

4. образец на договор.

(2) Тръжните книжа, вкл. тръжният проект, могат да се опростят, когато това е възможно, до степен, достатъчна чрез офертите да се определят цената, срокът и възможностите за изпълнение на строителството при пълно удовлетворяване на тръжните условия.


Чл. 20. Тръжните условия съдържат:

1. указания за начина на попълване на тръжните книжа, които ще се приложат към офертата;

2. (доп. - ДВ, бр. 2 от 1995 г.) изисквания за съобразяване с тръжния проект и с предоставените документи и информация за строителната площадка, ползването на съществуващи пътища, снабдителни системи и други комуникации;

3. изисквания за избор на строителна технология, вкл. на строително-конструктивна система на строежа;

4. (доп. - ДВ, бр. 2 от 1995 г.) изисквания към приемането на строителните и монтажните работи, вкл. за документиране на скритите работи, и за допустимите отклонения от проекта в границите на стандартизационните и другите нормативни изисквания, когато същите не са определени с тръжния проект;

5. изисквания за посочване на съответните стандартизационни документи, на които ще отговарят влаганите строителни материали, полуфабрикати и изделия, а за които няма такива - техническите характеристики, на които те ще трябва да отговарят;

6. изисквания за представяне на проект за организация на строителството;

7. изисквания към начина на ценообразуване и за обосноваване на цената в предлаганата оферта;

8. начините за осъществяване на делови контакти и кореспонденция между обявителя и участниците в търга;

9. изискване за представяне на препоръки (референции) за доказване на ресурсните и организационните възможности на участниците за срочно и качествено изпълнение на строителството, както и представяне на гаранции за финансовите им възможности (парична вноска, гаранционно писмо от банка и др.);

10. други условия, свързани с вида, спецификата и характера на строежа, както и специфични изисквания, свързани с процедурата на търга, които инвеститорът прецени за необходими.


Чл. 21. (1) Тръжният проект се изработва в обхват и със съдържание, достатъчни за съставяне на офертата, в т.ч. за ценообразуване на строежа и за изработване на проекта за организация на строителството.

(2) (Нова - ДВ, бр. 2 от 1995 г., попр., бр. 7 от 1995 г., изм. - ДВ, бр. 28 от 1997 г.) За изработване на тръжния проект на строежите с проектна строителна стойност (без технологичното съоръжаване и обзавеждане) над 150 млн. лв. задължително се провежда конкурс по проектиране.


Чл. 22. Образецът на офертата е единен за всички участници в търга. Примерен образец на оферта е даден в приложение № 1.


Чл. 23. (1) Договорът представлява единен образец към тръжните книжа за всички участници, който се попълва, подписва и прилага като проектодоговор към отделните оферти.

(2) С договора се определят:

1. предметът на търга;

2. цените, сроковете и начинът на заплащане, в т.ч.:

a) цените и сроковете съгласно офертата, вкл. по подобектите за етапно въвеждане в действие, когато се предвиждат такива;

б) гаранциите и условията за авансови плащания, плащания по етапи на въвеждане в действие на строежа и окончателно разплащане на страните;

в) размерът на гаранционните суми, които ще бъдат изплатени след изтичане на гаранционните срокове за определени видове строителни и монтажни работи, когато това се изисква с тръжните условия;

г) (нова - ДВ, бр. 2 от 1995 г.) условията за отчитане влиянието на инфлацията върху договорената цена;

3. правата и задълженията на изпълнителя, в т.ч. свързани със:

а) подготовката на строителството, вкл. подготовката на строителната площадка;

б) изпълнението на строителството;

в) осигуряването на достъп в строителната площадка за осъществяване на контрол на строителството;

г) приемането на строежа;

4. правата и задълженията на инвеститора, в т.ч. свързани със:

а) откриване на финансирането на строежа;

б) текущото и окончателното разплащане с изпълнителя, вкл. определяне на авансовите плащания;

в) предаването на строителната площадка и други, свързани с подготовката на строителството;

г) (изм. - ДВ, бр. 2 от 1995 г.) осигуряването на работното проектиране в случаите, когато тръжният проект не е в работна фаза;

д) изпълнението на строителството - контрол, доставки, осигуряване на работна сила и др., в съответствие с тръжните условия;

е) приемането на строежа;

5. други условия, в т.ч.:

а) санкциите, свързани с неизпълнението от страните на задълженията по договора;

б) взаимоотношенията на страните при извънредни ситуации;

в) условията за промени в договора и др.

6. (Нова - ДВ, бр. 2 от 1995 г.) схема за финансиране на строежа с прилагане на гаранции от инвеститора за осигуряване на средствата за финансиране като неразделна част от договора.


Глава четвърта.
ОФЕРТИ

Чл. 24. Под "оферта" по смисъла на тази наредба се разбира пакетът от документи, който се представя за участие в търга. С офертата се определят цената и сроковете за изпълнение на строителството и се представят изискващите се с тръжните условия доказателства и гаранции за възможностите на участниците в търга.


Чл. 25. Офертата се състои от:

1. попълнения образец на офертата;

2. проект на договор;

3. сметна документация за обосноваване на предложената цена;

4. препоръки (референции) или гаранции - когато такива се изискват с тръжните условия;

5. проект за организация на строителството;

6. (нова - ДВ, бр. 2 от 1995 г., заличена - ДВ, бр. 69 от 1999 г.)


Чл. 25а. (Нов - ДВ, бр. 69 от 1999 г.) (1) За техническите и професионалните възможности на участника в търга, когато това се изисква с тръжните условия, се издава атестат от комисия при Министерството на регионалното развитие и благоустройството.

(2) Министърът на регионалното развитие и благоустройството определя състав на комисия, в която участват представители на Министерството на регионалното развитие и благоустройството, Дирекцията за национален строителен контрол и Българската строителна камара.


Чл. 26. Образецът на офертата, представен с тръжните книжа, се оформя като оферта след попълването и подписването му от участниците в търга.


Чл. 27. Проектът за организация на строителството се изработва в обхват и със съдържание съгласно приложение № 2 и в съответствие с тръжните условия.


Чл. 28. Попълненият образец на договор, предоставен с тръжните книжа, се прилага към офертата като проектодоговор след попълването, допълването и подписването му от участниците в търга.


Глава пета.
СПЕЦИФИЧНИ ИЗИСКВАНИЯ КЪМ ТЪРГОВЕ В СТРОИТЕЛСТВОТО ЗА ИНЖЕНЕРИНГ, КОЙТО ВКЛЮЧВА ПРОЕКТИРАНЕ НА СТРОЕЖА

(Отм. - ДВ, бр. 2 от 1995 г.)

Чл. 29-31. (Отм. - ДВ, бр. 2 от 1995 г.)


Глава шеста.
ПРОЦЕДУРИ ПО ПРОВЕЖДАНЕТО НА ТЪРГА

Чл. 32. Търговете се организират и осъществяват в следните етапи:

1. подготовка;

2. провеждане на търга;

3. възлагане на строителството.


Чл. 33. Подготовката за провеждане на търг включва:

1. изработване на тръжни книжа;

2. обявяване на търга;

3. предаване на тръжните книжа;

4. приемане на офертите.


Чл. 34. (Изм. - ДВ, бр. 2 от 1995 г.) (1) (Попр. - ДВ, бр. 7 от 1995 г., изм. - ДВ, бр. 28 от 1997 г.) Анонимността на съдържанието на офертите се осигурява, като участникът в търга или негов представител предава на определено от организатора служебно лице офертата в запечатан плик, на който в десния горен ъгъл е поставено мото (комбинация от числа и/или букви) с размери 2,5 х 10 см. Организаторът в присъствието на участника закрива мотото и запечатва офертата в друг плик, който по размери, форма и цвят е еднакъв за всички участници. Получаването на офертата се документира с разписка, в която задължително се записва мотото на участника в търга и се посочват мястото, датата и часът на отваряне на офертите.

(2) Анонимността по ал. 1 се прекратява на първото заседание на комисията преди започване на работата й по разглеждане и класиране на офертите. При отварянето на офертите се поканват да присъстват участниците в търга.


Чл. 35. Приетите оферти се разглеждат и класират от комисия в срока, определен с тръжните книжа.


Чл. 36. (1) Комисията по чл. 35 се назначава и обявява от инвеститора след приключване приемането на офертите.

(2) Професионалният и квалификационният състав на комисията трябва да е в състояние да извърши качествена експертиза и обективно и безпристрастно класиране на офертите по отношение на:

1. предлаганата цена и правилността на съставяне на сметната документация, както и надеждността на банковите гаранции на участниците;

2. реалността на предложените срокове за изпълнение на строителството;

3. възможностите на участниците за ефективна организация и за качествено изпълнение на строителството;

4. правилността на съставяне на офертата и проектодоговора в съответствие с нормативните изисквания на тръжните условия;

5. (Отм. - ДВ, бр. 2 от 1995 г.).

(3) (Нова - ДВ, бр. 2 от 1995 г.) В състава на комисията по ал. 1 се включва най-малко един независим експерт, посочен писмено от Българската строителна камара.


Чл. 37. (1) (Изм. - ДВ, бр. 2 от 1995 г.) Комисията по чл. 35 преглежда, оценява и класира допуснатите за участие оферти в зависимост от критериите по чл. 36, ал. 2, т. 1-4.

(2) (Отм. - ДВ, бр. 2 от 1995 г.)

(3) Заседанията на комисията се провеждат при участие на най-малко 2/3 от състави й.

(4) Комисията класира само тези от допуснатите оферти, които според нея имат качествата да бъдат препоръчани на инвеститора за определяне на участника, спечелил търга.

(5) Решението на комисията се взема с квалифицирано мнозинство от 2/3 от присъстващите и се документира с протокол. Протоколът се подписва от членовете на комисията и се утвърждава от инвеститора в срок, определен с тръжните условия. Решението е препоръчително за инвеститора и не подлежи на обжалване.

(6) Протоколът трябва да съдържа обосновка за предложеното решение за класиране на офертите въз основа на приети от комисията критерии за оценяване.

(7) (Изм. - ДВ, бр. 2 от 1995 г.) Участниците в търга могат да присъстват при обсъждането на офертите от комисията, когато това се предвижда с тръжните условия.


Чл. 38. (1) Като има предвид решението на комисията, инвеститорът в 10-дневен срок от утвърждаване на протокола определя спечелилия търга изпълнител измежду класиралите се кандидати. Решението на инвеститора се мотивира и не подлежи на обжалване по целесъобразност.

(2) Преди определяне на спечелилия търга инвеститорът може да проведе с част или с всички класирали се кандидати допълнителни преговори, свързани с възлагането и изпълнението на строителството.

(3) Подписаният от инвеститора договор, предложен от спечелилия търга, става основният задължителен документ за изпълнение на строителство.


Чл. 39. (1) Организаторът връща офертите на участниците, които не са спечелили търга, като ги уведомява за резултатите от търга и им връща депозитната вноска.

(2) Когато търгът се закрие преди обявения краен срок за представяне на офертите, освен депозитната вноска се връща и стойността на закупените тръжни книжа.

(3) Когато до закриването на търга по ал. 2 са постъпили оферти, които отговарят на тръжните условия, на съответните участници се заплаща компенсация в размер на една депозитна вноска.

(4) Депозитната вноска не се връща на участниците, които са оттеглили офертата си преди обявения краен срок за провеждане на търга.


Допълнителни разпоредби

§ 1. (1) Членовете на комисията по чл. 35 и отговорните служебни лица, участващи в провеждане на търговете в строителството, са длъжни строго да спазват анонимността по чл. 34, тръжните условия и изискванията на тази наредба.

(2) Изгубилите, унищожилите или повредилите оферта или приложени към нея книжа и документи, извършилите действия, с които са нарушени тръжните условия, обявената процедура и тази наредба, носят дисциплинарна или административно-наказателна отговорност по чл. 31 от Закона за административните нарушения и наказания, а в случаи на престъпления - по чл. 282 до 285 от Наказателния кодекс, както и имуществена отговорност по чл. 45 от Закона за задълженията и договорите.

(3) (Нова - ДВ, бр. 2 от 1995 г.) Участниците в търга могат в 7-дневен срок от решението на инвеститора по чл. 38, ал. 1 за определяне на спечелилия търга да подават жалба за неспазване на изискванията по организацията и провеждането на търга по реда на Закона за административното производство.


Преходни и Заключителни разпоредби

§ 2. Наредбата се издава на основание чл. 201, ал. 1 от Закона за териториално и селищно устройство и отменя Наредба № 2 за провеждане на търгове в проектирането и строителството (обн., ДВ, бр. 1 от 1991 г.; изм. и доп., бр. 68 от 1991 г. и бр. 33 от 1992 г.).


§ 3. (Изм. - ДВ, бр. 2 от 1995 г.) Наредбата е съгласувана с Българската строителна камара и Съюза на архитектите в България.


§ 4. (Изм. - ДВ, бр. 2 от 1995 г.) Указания по прилагането на наредбата дава министърът на териториалното развитие и строителството или упълномощено от него лице.


Приложение № 1 към чл. 22



Препоръчителен образец
 
................................................................................................................................................................................
(наименование на участника)
Оферта
До .................................................................................................................................................................................
(наименование и адрес на организатора)
.........................................................................................................................................................................................

Господа,

След като получихме тръжните книжа за
.............................................................................................................................................................................
(наименование на строежа)
......................................................................................................................................................................................
с инвеститор..........................................................................................,
ние, долуподписаните, в качеството си на из-
пълнител, предлагаме да построим изцяло и
съхраняваме строежа дo предаването му на ин-
веститора .............................................................................................................................................................................
съгласно условията, посочени в договора за
сумата ...... лв.

Ние се задължавате, ако нашата оферта бъде

приета, да започнем строителството и другите
услуги, предмет на договора, не по-късно от
....... дни след сключване на договора
и да изпълним и предадем договорените строи-
телни и монтажни работи и услуги не по-къс-
но от ......дни след започване на строи-
телството.

Ние сме съгласни да се придържаме към

тази оферта за срок от ....... дни след прик-
лючване на посочения в тръжните условия срок
за предаване на офертите.
 

Приложения:

 

1. Проект за организация на строителството.

2. Сметна документация (стойностни сме-

тки и генерална сметка) на строежа.

3. Препоръки и банкови гаранции съгласно

тръжните условия.
4. Проект на договор.
 
Дата ............................................................................................................................................................................................
Населено място ..................................................................................................................................................................................
Държава ...........................................................................................................................................................................................
 
Подписали:
 
1. ...............................................................................................................................................................................................

(длъжност и име)

2. ................................................................................................................................................................................................

(длъжност и име)


Приложение № 2 към чл. 27


Изисквания към проекта за организация на строителството, прилаган към офертите за участие в търг за строителство


1. Проектът за организация на строителството се разработва от участниците в търговете за строителство съобразно това приложение.

В тръжните условия могат да се посочват и други завишени, занижени или допълнителни изисквания на инвеститора към проекта за организация на строителството, които произтичат от вида, характера, сложността и спецификата на строежа.

2. Проектът за организация на строителството е неразделна част от офертата и се състои от графична част и обяснителна записка.

3. Графичната част включва уедрен комплексен календарен, мрежов или линеен график за изпълнение на строителството на целия строеж и календарни графици по подобекти, когато се предвижда поетапно въвеждане на строежа в действие.

3.1. Календарните графици определят:

а) началото на строителните и монтажните работи (СМР), обвързани със сроковете за откриване на финансирането и предаването на строителната площадка;

б) времетраенето на подготвителния етап за строителство;

в) междинните срокове за завършване на отделни етапи от строителството (нулев цикъл, груб строеж, довършителни и монтажни работи и др.);

г) сроковете за доставка на машините, съоръженията и обзавеждането независимо чие задължение е доставката;

д) сроковете и времетраенето на изпитванията (пусково-наладъчните работи) на инсталациите, машините, съоръженията и строителните конструкции;

е) времетраенето и крайния срок за приемане на строежа;

ж) междинните пускови срокове за въвеждане в действие на отделни подобекти, ако това се предвижда в тръжните условия.

3.2. Обяснителната записка съдържа следните раздели:

Раздел I

Писмени пояснения на комплексния график

и календарните графици

Разработват се в обхват и подробности по преценка на участниците в търга.

Раздел II

Поименен списък на основния ръководен

технически и производствен персонал

В списъка се включва ръководният технически персонал, който се предвижда да работи на строежа, с данни за трудовия стаж на специалистите, длъжностите, които са заемали през този трудов стаж, и кратка информация за резултатите от трудовата им дейност. За производствения персонал (работниците) се представя списък с имената и квалификацията на тези, с които офериращият разполага, и спецификацията за броя на работниците по специалности, които ще бъдат наети на местостроежа.


Раздел III

Списък на подизпълнителите

В списъка се посочват наименованията с пълния и точен адрес на подизпълнителите, данните за тяхната фирмена надеждност, както и кратки данни за видовете СМР, които те ще изпълняват.

Раздел IV

Програма за финансиране на строителството

Програмата се разработва съобразно тръжните условия за заплащане на строителството, финансовите договорености и комплексните графици за изпълнение на строителството по тримесечия и години. Към програмата се прилага стойностна разделителна ведомост между главния изпълнител и подизпълнителите, както и ценоразпис за единичните цени по видове СМР.

Раздел V

Производствена база на строителството

Разделът се разработва, когато спецификата на строежа и организацията на строителството налагат изграждане на временни производствени и складови бази извън района на строителната площадка. Определят се необходимите площи на базите и характера на строителното производство с оглед на осигуряване от инвеститора на подходящи терени от гледна точка на конкретните теренни възможности и изискванията за опазване на околната среда.

Раздел VI

Механизация и енергозахранване

на строителното производство

В раздела се представя поименен списък на основните строителни машини и транспортни средства. Посочват се тяхната марка, типоразмер и брой, сроковете за доставка, както и тяхната производителност (респ. товароподемност и товароносимост), максималното натоварване на от и пътните габарити. Те се специфицират като налични и такива, които ще трябва да се осигурят допълнително за нуждите на изграждането на строежа. Към този раздел се дават изчисления и за върховите потребления в киловати електрическа мощност, необходима за захранване на механизацията и за битови нужди по време на строителството.

Раздел VII

Опазване на околната среда по време

на строителството

В раздела се описват всички мероприятия по опазване на околната среда и средствата за тяхното осъществяване с оглед на опазване от замърсяване на въздуха, водата и почвата и защита от шумови и други вредни въздействия по време на строителството.


Раздел VIII

Приложения

Разделът съдържа следните писмени декларации:

1. Декларация, че е направен оглед и е извършено запознаване с всички условия на местостроежа, които биха повлияли на офертата.

2. Декларация, че офериращият се задължава да спазва изискванията на действащите нормативни изисквания в страната по безопасността и хигиената на труда, за пожарната безопасност и безопасността на движението, свързани със строителството, както и на съответните международни нормативни документи, когато това се изисква от тръжните условия.

3. Декларацията, че офериращият се задължава да спазва действащите в страната технически норми и стандарти, които се отнасят до конкретния строеж, предмет на търга, както и съответните международни нормативни документи, когато това се изисква от тръжните условия.

4. Списък на основните строителни материали, които ще се вложат в строителството, когато това се изисква от тръжните условия. В списъка на основните строителни материали се посочват данни за техните количества, цени и производители.


Промени настройката на бисквитките