НАРЕДБА № 7 ЗА ГОЛЕМИТЕ И ВЪТРЕШНИТЕ КРЕДИТИ НА БАНКИТЕ
НАРЕДБА № 7 ЗА ГОЛЕМИТЕ И ВЪТРЕШНИТЕ КРЕДИТИ НА БАНКИТЕ
Обн. ДВ. бр.43 от 21 Май 1993г., изм. ДВ. бр.82 от 28 Септември 1993г., изм. ДВ. бр.34 от 14 Април 1995г., доп. ДВ. бр.37 от 21 Април 1995г., отм. ДВ. бр.102 от 26 Ноември 1999г.
Отменена с § 3 от заключителните разпоредби на Наредба № 7 за големите експозиции на банките - ДВ, бр. 102 от 26 ноември 1999 г.
Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
ПРЕДМЕТ
Чл. 1. (1) С тази наредба се определят критериите и начините за разпределение на кредитния риск по предоставяните от банките големи и вътрешни кредити, както и редът за отчитането на големите и вътрешните кредити.
(2) Разпоредбите на тази наредба се прилагат и за клоновете на чуждестранни банки, извършващи банкова дейност в България, които не са освободени от изискванията за капиталова адекватност.
(3) (Отм. - ДВ, бр. 34 от 1995 г.)
ОБЩИ ИЗИСКВАНИЯ КЪМ БАНКИТЕ
Чл. 2. (1) Решения за предоставяне на кредит на отделен клиент, представляващ голям кредит, могат да се вземат само от лицата по чл. 7 от Закона за банките и кредитното дело (ЗБКД).
(2) Правилото по ал. 1 се прилага и при предоставянето на отделни кредити, в резултат на което общата експозиция на банката към клиента би довела до възникването на голям кредит.
(3) Правилото по ал. 1 се прилага и при предоставянето на нов кредит на клиент, на когото е отпуснат голям кредит.
ГОЛЕМИ КРЕДИТИ, ПРЕДОСТАВЕНИ ОТ БАНКОВА ГРУПА
Чл. 3. Разпоредбите на тази наредба за големите кредити се прилагат и по отношение на предоставен от банкова група голям кредит на отделен клиент.
СОБСТВЕНИ ПРАВИЛА НА БАНКИТЕ
Чл. 4. (Изм. - ДВ, бр. 34 от 1995 г.) (1) Редът и начинът за проверка на кредитоспособността на клиентите, достатъчността на предоставените обезпечения, общият размер на експозицията към отделен клиент, както и на други банкови изисквания при предоставяне на големи и вътрешни кредити се определят от банките съобразно с приетите от тях правила.
(2) (Нова - ДВ, бр. 34 от 1995 г.) Банките представят на управление "Банков надзор", отдел "Текущ контрол", копие от правилата по ал. 1 в 7-дневен срок от приемането им, съответно от внасянето на изменения и допълнения в тях.
ИЗКЛЮЧЕНИЯ
Чл. 5. (1) Разпоредбите на тази наредба за големите кредити не се прилагат по отношение на:
1. (изм. - ДВ, бр. 34 от 1995 г.) кредити, обезпечени с първа по ред ипотека върху недвижима вещ, която има установима пазарна цена, изцяло е покрита със застраховка и стойността й е най-малко с 25 на сто по-голяма от размера на обезпеченото вземане;
2. (изм. - ДВ, бр. 34 от 1995 г.) кредити, обезпечени със залог върху движима вещ или ценна книга, приемана като обезпечение от Българската народна банка, които са свободни от всякакви тежести, имат установима пазарна цена, стойността им е най-малко 25 на сто по-висока от размера на обезпеченото вземане и са предадени в държане на банката. Движимата вещ трябва да е изцяло покрита със застраховка;
3. кредити, отпуснати на правителството или гарантирани от него;
4. кредити, отпуснати на Българската народна банка;
5. (изм. - ДВ, бр. 34 от 1995 г.) кредити, отпуснати на правителства или централни банки на страни, посочени в приложение № 1;
6. (изм. - ДВ, бр. 34 от 1995 г.) кредити, отпуснати на международни институции, посочени в приложение № 2;
7. експозиции в ценни книги на лицата по точки 3-6 и кредити, обезпечени с ценни книги на тези лица в размер, определен съгласно изискванията на Закона за счетоводството за оценка на активите, когато обезпечението надвишава най-малко с 10 на сто сумата на кредита;
8. (изм. - ДВ, бр. 34 от 1995 г.) кредити, обезпечени с депозити в левове или в чуждестранна валута, за която Българската народна банка определя централен курс, чийто размер, съответно левова равностойност, е най-малко с 25 на сто по-голяма от обезпеченото вземане.
(2) В правилата по чл. 4 банките определят реда и начина за отпускане на кредитите по ал. 1, както и максималните им размери.
Глава втора.
УСТАНОВЯВАНЕ НА РАЗМЕРА НА ГОЛЕМИТЕ КРЕДИТИ
УВЕДОМЛЕНИЯ ЗА ИКОНОМИЧЕСКА СВЪРЗАНОСТ НА КЛИЕНТИТЕ
Чл. 6. (1) (Изм. - ДВ, бр. 34 от 1995 г.) Преди отпускането на кредит клиентът съставя и представя в банката сведение по определен от нея образец за икономическата си свързаност с други лица, а когато няма такава свързаност - декларация за отсъствието й.
(2) Клиентите задължително уведомяват банките за всяка нововъзникнала икономическа свързаност или за промените в заявената от тях икономическа свързаност в срок до 30 дни от възникването й, съответно от промяната й.
БАЛАНСОВА ЕКСПОЗИЦИЯ
Чл. 7. (1) (Изм. - ДВ, бр. 34 от 1995 г.) Банките установяват брутната си балансова експозиция към всеки отделен клиент като сума от всички отделни кредити. Размерът на всеки отделен кредит се определя към даден момент като сума от главницата, начислените лихви и другите дължими плащания по кредита.
(2) Банките установяват нетната си балансова експозиция, като изваждат от брутната балансова експозиция вземанията, изключени от разпоредбите на тази наредба съгласно чл. 5, ал. 1.
ПРИРАВНЯВАНЕ НА ЗАДБАЛАНСОВАТА ЕКСПОЗИЦИЯ
Чл. 8. (Изм. - ДВ, бр. 34 от 1995 г.) Банките приравняват задбалансовата си експозиция за всеки отделен клиент към балансовите си активи по реда на чл. 17, ал. 1 от Наредба № 8 на Българската народна банка от 1993 г. за капиталовата адекватност на банките (обн., ДВ, бр. 39 от 1993 г.; изм. и доп., бр. 19 от 1994 г. и бр. 2 от 1995 г.).
ОБЩА ЕКСПОЗИЦИЯ И КРИТЕРИИ ЗА ГОЛЯМ КРЕДИТ
Чл. 9. (1) Банките установяват общата си експозиция към всеки отделен клиент като сбор от нетната балансова експозиция и резултата от приравняването на задбалансовата експозиция към балансовите активи.
(2) Ако установената по реда на ал. 1 обща експозиция към клиента надхвърля 15 на сто от сумата на собствения капитал на банката, налице е голям кредит независимо от броя на отделните сделки и вида на използваните финансови инструменти.
Глава трета.
МЕРКИ И СРОКОВЕ ЗА ОТСТРАНЯВАНЕ НА ДОПУСНАТИ НАРУШЕНИЯ (Глава трета, отм., нова - ДВ, бр. 34 от 1995 г.)
МЕРКИ
Чл. 10. (Отм., нов - ДВ, бр. 34 от 1995 г.) В случай на допуснати нарушения на чл. 28 и 41 ЗБКД спрямо банките и виновните длъжностни лица се прилагат предвидените в Закона за Българската народна банка и ЗБКД имуществени санкции, глоби и административни мерки.
СРОКОВЕ
Чл. 11. (Отм., нов - ДВ, бр. 34 от 1995 г.) (1) При установяване на нарушения на чл. 28 и 41 ЗБКД Българската народна банка определя подходящ срок, в който банката трябва да отстрани нарушенията и да приведе дейността си в съответствие с изискванията на закона.
(2) Ако в указаните срокове банката не приведе дейността си в съответствие със закона, спрямо нея се прилагат предвидените в чл. 58 ЗБКД мерки.
Глава четвърта.
УВЕДОМЛЕНИЯ, ОТЧЕТНОСТ И КОНТРОЛ ЗА ГОЛЕМИТЕ И ВЪТРЕШНИТЕ КРЕДИТИ (Загл. изм. - ДВ, бр. 34 от 1995 г.)
УВЕДОМЛЕНИЯ ЗА ГОЛЕМИТЕ И ВЪТРЕШНИТЕ КРЕДИТИ
Чл. 12. (Изм. - ДВ, бр. 34 от 1995 г.) Банките изпращат до Българската народна банка, управление "Банков надзор", отдел "Текущ контрол", уведомления по образец съгласно приложения № 3 и 4 за предоставените големи и вътрешни кредити в 15-дневен срок от разрешаването им.
ОТЧЕТНОСТ ЗА ГОЛЕМИТЕ И ВЪТРЕШНИТЕ КРЕДИТИ
Чл. 13. (1) (Изм. - ДВ, бр. 34 от 1995 г.) Банките съставят и предоставят в Българска народна банка до 15-о число на месеца, от който започва новото тримесечие, отчети за големите и вътрешните кредити въз основа на баланса към последната дата на всяко тримесечие (приложение № 5 и 6).
(2) (Изм. - ДВ, бр. 34 от 1995 г.) Началникът на управление "Информационни технологии" и началникът на управление "Банков надзор" при Българската народна банка дават съвместно задължителни указания за начина на съставяне и представяне на отчетите за големите и вътрешните кредити.
КОНТРОЛ ЗА ВЕРНОСТТА НА ДАННИТЕ
Чл. 14. (1) (Изм. - ДВ, бр. 34 от 1995 г.) Органите за банков надзор при Българската народна банка извършват проверки за верността на отчетите за големите и вътрешните кредити, включително чрез проверки на място и сравняване на данните от отчетите с тези по счетоводната и оперативната отчетност на банките.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 34 от 1995 г.) Проверителите по чл. 52, ал. 2 ЗБКД извършват проверка и дават заключение, доколко отчетността на банката за големите и вътрешните кредити отговаря на изискванията на ЗБКД и тази наредба, и заверяват отчетите за големите и вътрешните кредити към 31 декември на отчетната година, който се представя като част от годишния отчет на банката.
УВЕДОМЛЕНИЕ ЗА ИКОНОМИЧЕСКА СВЪРЗАНОСТ НА БАНКИТЕ
Чл. 15. (Зал. - ДВ, бр. 34 от 1995 г.)
МЕРКИ СПРЯМО ЧУЖДЕСТРАННА БАНКА
Чл. 16. (Зал. - ДВ, бр. 34 от 1995 г.)
Допълнителни разпоредби
§ 1. По смисъла на тази наредба следващите понятия имат значението, както е посочено по-долу:
1. "Банкова група" е група от икономически свързани лица, всяко от които извършва по занятие банкови сделки с разрешение (лицензия) на Българската народна банка като банка.
2. "Вътрешен кредит" е кредитът, отпуснат на лицата по чл. 41, ал. 1 и 4 ЗБКД.
3. "Експозиция" е всяко право или задължение на банката независимо от условията, при които е възникнало или се подчинява, разглеждано като носител на кредитен риск.
4. (зал. - ДВ, бр. 34 от 1995 г.)
5. (Изм. - ДВ, бр. 34 от 1995 г.) "Кредит" е всяко вземане от или поемане на задължение към едно лице или икономически свързани лица, което е резултат от:
1. предоставяне на паричен заем от всякакъв вид, включително акцептен кредит;
2. предоставяне на кредитно улеснение независимо от неговата форма;
3. сконтиране на менителница, запис на заповед или чек;
4. менителнично поръчителство (авал);
5. поръчителство, издаване на банкова гаранция или предоставяне на друго обезпечение;
6. придобито вземане чрез цесия;
7. встъпване в дълг или поемане на дълг;
8. прехвърляне на менителница, запис на заповед или чек чрез джиро;
9. други вземания и поети ангажименти независимо от използвания финансов инструмент.
6. "Кредитен риск" е вероятността клиентът по кредитна сделка да не изпълни или да се окаже в невъзможност да изпълни условията на сделката.
7. "Отделен клиент" е:
а) всяко физическо или юридическо лице, гражданско дружество или друго сдружение на такива лица, което няма самостоятелна правосубектност;
б) държавата, съответно общините или органите им, когато се проявяват като самостоятелни носители на задължения към банката и по отношение на които банката има експозиция;
в) икономически свързани лица, взети заедно.
8. (Нова - ДВ, бр. 34 от 1995 г.) "Установима пазарна цена" е установяваната периодично от независими експерти цена на ипотекираната или заложената вещ с цел да се определи цената й, по която към дадения момент и при съществуващите местни пазарни условия вещта може да се реализира в кратки срокове без затруднения в случай на принудително изпълнение и с получените средства може да се покрие изцяло вземането във връзка с предоставения кредит.
Преходни и Заключителни разпоредби
§ 2. (Отм. - ДВ, бр. 34 от 1995 г.)
§ 3. (Отм. - ДВ, бр. 34 от 1995 г.)
§ 4. Банките са длъжни в срок до шест месеца от влизането на тази наредба в сила да приемат правилата по чл. 4.
§ 5. Тази наредба се издава на основание § 8 от преходните и заключителните разпоредби във връзка с глави IV и IХ от ЗБКД и е приета с Решение № 23 на Управителния съвет на Българската народна банка от 28 януари 1993 г.
§ 6. Управителният съвет на Българската народна банка дава указания по прилагането на тази наредба.
Приложение № 1 към чл. 5, ал. 1, т. 5
(Изм. - ДВ, бр. 34 от 1995 г.)
Списък на държавите
Австралия, Австрия, Белгия, Дания, Германия, Гърция, Ирландия, Исландия, Испания, Италия, Канада, Люксембург, Нова Зеландия, Норвегия, Обединено кралство Великобритания и Северна Ирландия, Португалия, Съединени американски щати, Турция, Финландия, Франция, Холандия, Швейцария, Швеция и Япония.
Приложение № 2 към чл. 5, ал. 1, т. 6
(Изм. - ДВ, бр. 34 от 1995 г.)
Списък на международните институции
Банка за международни разплащания, Европейска банка за възстановяване и развитие, Европейска инвестиционна банка, Комисия на Европейските общности, Международен валутен фонд, Международна банка за възстановяване и развитие (Световна банка) и институциите от групата на Световната банка.
(Ново - ДВ, бр. 34 от 1995 г.)
ДО | |
(код и наименование) |
БНБ |
УПРАВЛЕНИЕ | |
"БАНКОВ НАДЗОР" | |
ОТДЕЛ "ТЕКУЩ | |
КОНТРОЛ" | |
УВЕДОМЛЕНИЕ |
ЗА ПРЕДОСТАВЕН ГОЛЯМ КРЕДИТ |
210 | |
211 | |
220 | |
230 | Размер на предоставения кредит _______хил. лв. |
240 | Лихвен процент______% |
250 | Обща балансова експозиция _________ хил. лв. |
Обезпечение на кредита:* | хил. лв. | |
251 | ||
252 | ||
253 | ||
254 | ||
255 | ||
(посочват се конкретно) | ||
260 | Процентно съотношение на предоставения голям кредит към |
270 | |
280 |
Изпълнителен | Изпълнителен | |
директор: | директор: | |
(подпис) |
(подпис) |
* Когато обезпечението е ипотека или залог, се посочва и обстоятелството, коя по ред е ипотеката и намира ли се залогът в държане на банката.
Приложение № 4 към чл. 12
(Ново - ДВ, бр. 34 от 1995 г.)
ДО | |
(код и наименование) |
БНБ |
УПРАВЛЕНИЕ | |
"БАНКОВ НАДЗОР" | |
ОТДЕЛ "ТЕКУЩ | |
КОНТРОЛ" | |
УВЕДОМЛЕНИЕ |
ЗА ПРЕДОСТАВЕН ВЪТРЕШЕН КРЕДИТ |
310 | |
311 | |
320 | |
325 | Вид на свързаността на клиента с банката |
330 | Размер на предоставения кредит:_____ хил. лв. |
340 | Лихвен процент______% |
350 | Обща балансова експозиция_________ хил. лв. |
360 | Процентно съотношение на предоставения вът- |
решен кредит към внесения капитал на банката | |
370 | |
380 |
Изпълнителен | Изпълнителен | |
директор: | директор: | |
(подпис) |
(подпис) |
ОТЧЕТ ЗА ГОЛЕМИТЕ КРЕДИТИ |
Форма 33 | (дата) | хил.лв. |
Наиме- | ЕКПОУ/ЕГН | Брутна | Изклю- | Нетна | Приравнена | Обща | Съотношение |
нование | балан- | чени | балан- | задба- | експо- | на общата | |
(име) на | сова | по | сова | лансова | зиция | експозиция | |
клиента | експо- | чл. 5, | експо- | експо- | към собстве- | ||
зиция | ал. 1 | зиция | зиция | ния капитал | |||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
Изпълнителен директор: | Изпълнителен директор: |
(подпис) | (подпис) |
ОТЧЕТ ЗА ВЪТРЕШНИТЕ КРЕДИТИ |
Форма 34 | (дата) | хил.лв. |
Наиме- | ЕКПОУ/ЕГН | Вид на | Брутна | Приравнена | Обща | Съотношение | |
нование | кредита | балан- | задба- | експо- | на общата | ||
(име) на | (по чл. 41, | сова | лансова | зиция | експозиция | ||
клиента | ал. 1 или | експо- | експо- | (4+5) | към внесе- | ||
чл. 41, | зиция | зиция | ния капитал (%) | ||||
ал. 4 ЗБКД |
Изпълнителен директор: | Изпълнителен директор: |
(подпис) | (подпис) |
Забележка. Когато вътрешният кредит е и голям, той се посочва и в приложение № 5.