Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 40 от 10.V

НАРЕДБА ЗА НАСТАНЯВАНЕ В ОБЩИНСКИ ЖИЛИЩА

 

НАРЕДБА ЗА НАСТАНЯВАНЕ В ОБЩИНСКИ ЖИЛИЩА

Приета с ПМС № 246 от 23.12.1993 г.

Обн. ДВ. бр.1 от 4 Януари 1994г., изм. ДВ. бр.40 от 10 Май 1996г., отм. ДВ. бр.82 от 27 Септември 1996г.

Отменена с § 5, т. 2 от преходните и заключителните разпоредби на Постановление № 235 на Министерския съвет от 19 септември 1996 г. за приемане на Правилник за прилагане на Закона за държавната собственост и на Правилник за прилагане на Закона за общинската собственост - ДВ, бр. 82 от 27 септември 1996 г.


Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. С тази наредба се определят общите условия и реда за разпределяне, отдаване под наем и освобождаване на жилища-общинска собственост, по чл. 6 от Закона за собствеността.


Чл. 2. (1) Общинският жилищен фонд обхваща:

1. жилища за отдаване под наем;

2. оборотни жилища;

3. резервни жилища.

(2) Съотношението между броя на жилищата, определени по предназначението в предходната алинея, се определя от общинските съвети според конкретните потребности и може да се променя при възникнали нови условия.

(3) В съответствие с решението на общинския съвет по предходната алинея кметът на общината одобрява подробно разпределение на жилищата по брой, предназначение и местонахождение.


Чл. 3. В жилищата за отдаване под наем се настаняват само семейства и домакинства на български граждани, които отговарят на условията, посочени в чл. 7, и не са картотекирани в друго населено място.


Чл. 4. В оборотните жилища се настаняват временно съобразно чл. 22 от Закона за наемните отношения по ред, условия и срокове, определени от общинския съвет:

1. собственици и наематели на имоти, отчуждени за мероприятия на общината;

2. наематели на общински жилища, в които се осъществява реконструкция и модернизация, изискващи пълно освобождаване на жилищата.


Чл. 5. (1) В резервните жилища се настаняват за срок не повече от една година само семейства и домакинства, чиито жилища са станали негодни за обитаване в резултат на природни и стихийни бедствия или на други изключителни обстоятелства и не притежават в района на населеното място по смисъла на чл. 42а от Закона за наемните отношения друго жилище, годно за постоянно обитаване.

(2) В резервните жилища могат да бъдат настанявани временно семейства и домакинства, които са осъдени да освободят заеманите от тях жилища и когато са налице остри социални или здравословни проблеми.

(3) До изтичане на срока по ал. 1 собствениците на пострадалите жилища заплащат наем в размер на 40 сто от нормираната наемна цена.

(4) След изтичане на срока по ал. 1, до освобождаването на жилищата, се заплаща пазарна наемна цена освен в случаите, когато семейството или домакинството отговарят на условията по чл. 7.

(5) С решение на общинския съвет заварени сгради-общинска собственост, построени за общежития, могат да се ползват временно като резервни жилища.

(6) Редът, условията и срокът за отдаване под наем на резервните жилища се определят с наредба на общинския съвет.


Чл. 6. В жилища по чл. 2, ал. 1 се настаняват и военнослужещи, ако ведомствата им нямат жилищен фонд в населеното място, служещите са със статут на пребиваващи по разпореждане и отговарят на условията по чл. 7.


Глава втора.
УСЛОВИЯ ЗА НАСТАНЯВАНЕ В ОБЩИНСКИ ЖИЛИЩА ЗА ОТДАВАНЕ ПОД НАЕМ. СТЕПЕНУВАНЕ НА ЖИЛИЩНИТЕ НУЖДИ

Чл. 7. (1) Право да кандидатстват за настаняване в общинско жилище за отдаване под наем имат семействата и домакинствата, които отговарят едновременно на следните условия:

1. (изм. - ДВ, бр. 40 от 1996 г.) не притежават жилищен или вилен имот или идеални части от такива имоти в района на населеното място; районите на населени места от 0,I и II функционален тип; националните курорти и вилните зони към тях; земите до 10 км от морската брегова ивица;

2. (доп. - ДВ, бр. 40 от 1996 г.) не са прехвърляли жилищни или вилни имоти в районите по т. 1 на други лица след 13 март 1990 г., с изключение на ликвидиране на съсобственост или дарение в полза на държавата, общината или организация с благотворителна цел;

3. (доп. - ДВ, бр. 40 от 1996 г.) не притежават имущество в налични парични средства по влогове, акции, дивиденти, произведения на изкуството, нумизматика, филателия, моторни превозни средства, селскостопански земи, жилищни или вилни имоти, фабрики, работилници, магазини, складове за търговска и стопанска дейност, ателиета и други основни и оборотни фондове и средства на обща стойност, по-голяма от 2/3 от базисната пазарна цена на жилище, съответстващо на нуждите на семейството (домакинството) съгласно нормите за жилищно задоволяване по чл. 5 от Закона за наемните отношения;

4. една трета от общия годишен доход на семейството (домакинството) не може да покрие разхода за пазарна наемна цена за жилище, съответстващо на нуждите му, съгласно нормите за жилищно задоволяване по Закона за наемните отношения;

5. (изм. - ДВ, бр. 40 от 1996 г.) имат адресна регистрация в населеното място, като за населените места от II и по-висок функционален тип тя е повече от 5 години, с изключение на случаите по чл. 9, ал. 1, т. 1;

6. не са се самонастанявали в общински жилища или наемното правоотношение за такива жилища не е прекратявано по чл. 36, ал. 1, т. 1, 3 и 4 от Закона за наемните отношения, освен ако са изтекли повече от 5 години от освобождаването на жилището.

(2) Наличието на условията по чл. 7, ал. 1, т. 1-4 се установява с декларация на гражданите, а условията по чл. 7, ал. 1, т. 5 и 6-от комисията по чл. 11.


Чл. 8. (1) Стойността на притежаваното имущество по чл. 7, ал. 1, т. 3 се определя, както следва:

1. за моторни превозни средства, селскостопански машини, произведения на изкуството, нумизматика, филателия и други-по застрахователната им стойност;

2. за селскостопанските земи-по Наредбата за цените на земите съобразно пазарните цени на съответния район, цените на сградите върху тях и прогресивно нарастващите такси (ДВ, бр. 68 от 1992 г.)-в размер на пълната им стойност;

3. (нова - ДВ, бр. 40 от 1996 г.) за жилищните или вилните имоти - по Наредбата за базисните пазарни цени на недвижимите имоти (обн., ДВ, бр. 65 от 1991 г.; изм. и доп., бр. 77 и 93 от 1991 г., бр. 51, 54 и 68 от 1992 г., бр. 4 от 1993 г. и бр. 61 от 1994 г.);

4. (предишна т. 3 - ДВ, бр. 40 от 1996 г.) за дялово участие в търговски дружества и кооперации-в размер 50 на сто от действителната му стойност;

5. (предишна т. 4 - ДВ, бр. 40 от 1996 г.) за фабрики и други обекти с производствено предназначение и прилежащите към тях терени и съоръжения-по оценки, извършени от лицензирани експерти съгласно Наредбата за оценка на обектите, подлежащи на приватизация (обн., ДВ, бр. 50 от 1992 г.; изм., бр. 9 и 30 от 1993 г.);

6. (предишна т. 5 - ДВ, бр. 40 от 1996 г.) за акции, котирани на фондовата борса-по пазарната им цена, а за останалите-по номиналната им стойност.

(2) Оценките на притежаваното недвижимо имущество по предходната алинея се извършват от общините по местонахождение на имота, за което гражданите заплащат режийни разноски в размер 0,5 на сто от стойността на имота. Средствата се внасят във фонд "Жилищно строителство" на общините.

(3) В притежаваното имущество се включват и наличните парични средства, включително и тези по жилищноспестовните влогове и дивидентите.


Чл. 9. (1) Семействата и домакинствата, които отговарят на условията по чл. 7, се подреждат в зависимост от степента на жилищната им нужда в групи, както следва:

1. принудените да освободят заеманите от тях жилища и помещения, собствеността върху които се възстановява по Закона за възстановяване собствеността върху одържавени недвижими имоти (ДВ, бр. 15 от 1992 г.) и други реституционни закони;

2. незаемащи жилищна площ и ползващи не по-малко от една година за жилища нежилищни помещения като бараки, изби, непригодни тавански помещения и др.;

3. живеещите в помещения, негодни за обитаване, вредни в санитарно-хигиенно отношение или застрашени от самосрутване, освидетелствани по реда на чл. 309 от Правилника за прилагане на Закона за териториално и селищно устройство (обн., ДВ, бр. 62 от 1973 г.; изм. и доп., бр. 24 от 1975 г., бр. 87 от 1976 г., бр. 37 от 1978 г., бр. 7 и 44 от 1980 г.; доп., бр. 38 от 1983 г.; изм. и доп., бр. 48 от 1985 г. и бр. 53 от 1987 г.);

4. млади новобрачни семейства, както и живеещите в жилища въз основа на свободно договаряне;

5. заемащи недостатъчна жилищна площ по нормите на чл. 5 от Закона за наемните отношения;

(2) Заемането на помещения по т. 2 и 3 на предходната алинея е основание за еднократно освидетелстване и степенуване на жилищната нужда на обитателите. Повторното им обитаване от други наематели не поражда права за ново определяне на жилищната нужда.

(3) При подреждане на семействата и домакинствата в една и съща група се дава предимство на:

1. семейства с три и повече деца;

2. самотни родители на непълнолетни деца;

3. семейства (домакинства), в които един от членовете е с призната I или II група инвалидност;

4. млади новобрачни семейства;

5. семейства или домакинства, които са живели по-дълго време при тежки жилищни условия.


Глава трета.
РЕД ЗА НАСТАНЯВАНЕ В ОБЩИНСКИ ЖИЛИЩЕН ФОНД ЗА ОТДАВАНЕ ПОД НАЕМ

Чл. 10. (1) В общините и административно-териториалните райони се съставят и поддържат картотеки на нуждаещите се от жилища семейства и домакинства, които отговарят на условията по чл. 7.

(2) Картотекирането на нуждаещите се от жилища граждани се извършва въз основа на молба и декларация по образец съгласно приложението, в които се посочват:

1. броят, трите имена, възрастта и продължителността на адресната регистрация на членовете на семейството (домакинството);

2. жилищните условия, при които живее семейството (домакинството) към момента на представяне на молбата. Вписват се данни за вид (жилищни, нежилищни), размер и собственост на обитаваните помещения;

3. извършени сделки с недвижими имоти по чл. 7, ал. 1, т. 2;

4. притежавано имущество по чл. 7, ал. 1, т. 3;

5. общ годишен доход на членовете на семейството (домакинството) за предходната година, формиран от заплати и пенсии, както и допълнителни доходи от хонорари, търговска и стопанска дейност, отдаване на собствен сграден фонд под наем, земеделски земи под аренда и др.;

6. данни за предишни вписвания в картотеките.


Чл. 11. (1) Кметовете на общини назначават по населени места и райони комисии за картотекиране на нуждаещите се граждани, в които се включват служители на общината и специалисти (технически лица, юристи, лекари и др.).

(2) Комисиите по предходната алинея разглеждат в двумесечен срок подадените молби и декларации, вземат решение за включване или невключване на гражданите в картотеките и определят степента на жилищната нужда на отделните семейства (домакинства) по групи и подгрупи съгласно чл. 9.

(3) Решението на комисията се съобщава и обжалва по реда на Закона за административното производство.


Чл. 12. Гражданинът остава картотекиран като нуждаещ се от жилище по реда и условията на тази наредба и когато:

1. е повикан на срочна военна служба;

2. учи в друго населено място или извън страната;

3. работи в друго населено място или извън страната.


Чл. 13. (1) Гражданите, картотекирани по реда на тази наредба, са длъжни при промяна на данните по чл. 10, ал. 2, т. 1 и 2 и на условията по чл. 7 да уведомят писмено съответната община в едномесечен срок чрез попълване на нова декларация.

(2) Гражданите, които започват индивидуално или групово жилищно строителство или са включени в жилищностроителни кооперации, уведомяват писмено общината в едномесечен срок от откриване финансирането на строителството.

(3) При предоставяне на ведомствено жилище на картотекиран гражданин ведомството (предприятието) уведомява в едномесечен срок общината по местоживеене на работника или служителя.


Чл. 14. (1) Изваждат се от картотеката:

1. (изм. - ДВ, бр. 40 от 1996 г.) придобилите имоти в районите по чл. 7, ал. 1, т. 1;

2. включените в строителство по чл. 13, ал. 2;

3. получилите общинско или ведомствено наемно жилище.

(2) Гражданите, посочили неверни данни или несъобщили в декларациите обстоятелствата, свързани с условията по чл. 7, ал. 1, чл. 9, чл. 10, ал. 2, т. 1, 2 и 6 и чл. 13, ал. 2, носят отговорност по чл. 313 от Наказателния кодекс и се изваждат от картотеката за срок от пет години.

(3) Изваждането от картотеката става с решение на комисията по чл. 11. Решението се съобщава и обжалва по реда на Закона за административното производство.


Чл. 15. Документите, подадени от гражданите при кандидатстване за настаняване под наем в общинско жилище, се съхраняват в общинските картотеки до пет години след изваждането им от картотеката.


Чл. 16. (1) Поредността по групи и подгрупи на картотекираните граждани се актуализира всяка година. Тя не се променя в течение на годината освен във връзка с чл. 13, ал. 1 и служебно от комисията по чл. 11 с протокол.

(2) Въз основа на определената по предходната алинея поредност по групи и подгрупи, броя и вида на жилищата, които ще се разпределят през годината, комисиите по чл. 11 изготвят проект на годишен списък на гражданите, които ще бъдат настанени под наем.

(3) При изготвяне на списъка по предходната алинея се вземат предвид броят и видът на новоизградените общински жилища, на тези, които се очаква да бъдат освободени през годината и на придобитите по силата на сключени договори и други правни способи.

(4) Проектосписъкът по ал. 2 се обявява до 20 януари на годината на определеното за целта място в общината. В 14-дневен срок от обявяването гражданите могат да правят възражения и искания по списъка.

(5) Постъпилите възражения и искания се разглеждат от кмета на общината в едномесечен срок. Утвърденият от него списък подлежи на обжалване пред общинския съвет. Решението на общинския съвет е окончателно.


Чл. 17. (1) Определянето на жилищата за настаняване на гражданите, включени в списъка по чл. 16, ал. 2, се извършва по нормите за жилищно задоволяване, установени в Закона за наемните отношения.

(2) Настаняването на гражданите от списъците по чл. 16, ал. 5 продължава и след приключване на календарната година до утвърждаването на нови списъци за следващата година.

(3) Гражданите, включени в списъците от предходната година и неполучили жилища, се включват в началото на списъка през текущата година при спазване на установената поредност, освен ако няма промяна на условията по чл. 7, групите по чл. 9 и данните по чл. 10.

(4) Наемодателят и гражданите, определени за наематели с акт на органа по настаняването, сключват писмен договор, в който се определят редът за предаване и приемане на имота, правата и задълженията на наемателя и наемодателя, наемната цена, срокът, санкциите и отговорностите за неизпълнение задълженията на страните.


Чл. 18. (1) Гражданите, настанени под наем в жилища по чл. 2, ал. 1, т. 1, представят ежегодно до 31 декември декларации за обстоятелствата по чл. 7, чл. 9 и чл. 10.

(2) При изменение на данните и условията по чл. 9 и 10, водещи до промяна в жилищните нужди, определени с нормите по чл. 5 от Закона за наемните отношения, наемателите се пренастаняват в други жилища.


Глава четвърта.
ПРЕКРАТЯВАНЕ НА НАЕМНИТЕ ОТНОШЕНИЯ

Чл. 19. (1) Наемните отношения за жилища по чл. 2, ал. 1 могат да бъдат прекратени:

1. на основанията, установени в чл. 36 от Закона за наемните отношения;

2. когато наемателите не отговарят на условията по чл. 7;

3. ако наемателите не обитават реално предоставеното им жилище за срок по-голям от шест месеца освен в случаите по чл. 9 от Закона за наемните отношения;

4. ако наемателите не подадат декларация в 10-дневен срок от писменото уведомяване, направено от общината, след изтичане на срока по чл. 18, ал. 1.

(2) Основанията за прекратяване на наемните отношения се посочват задължително в наемния договор.

(3) Наемните отношения за оборотните и резервните жилища могат да бъдат прекратени както поради изтичане на срока, така и на другите основания, посочени в чл. 36 от Закона за наемните отношения.

(4) Прекратяването на наемните отношения по чл. 19, ал. 1, т. 2, 3 и 4 се извършва по общия исков ред, а по чл. 19, ал. 1, т. 1-по реда, установен в чл. 37 и 38 от Закона за наемните отношения.


Чл. 20. (1) Жилищата по чл. 2, ал. 1, т. 1 в случаите по чл. 19, ал. 1, т. 2, 3 и 4 се освобождават в срок, който започва да тече от датата на влизане в сила на съдебното решение за прекратяване на наемното отношение, както следва:

1. един месец, ако наемателите притежават жилище или вила, годни за целогодишно обитаване;

2. една година, ако наемателите не притежават жилище или вила, годни за целогодишно обитаване.

(2) За периода от прекратяване на наемното отношение до освобождаването на жилището за случаите по ал. 1 наемателите заплащат наем в размер на пазарната му цена.

(3) Освобождаването на жилищата по чл. 2, ал. 1, т. 1, 2 и 3 от самонастанили се граждани се извършва по реда на чл. 39 от Закона за наемните отношения и § 31 и 32 от Правилника за прилагане на Закона за наемните отношения (обн., ДВ, бр. 40 от 1970 г.; изм. и доп., бр. 45 от 1973 г., бр. 8 от 1974 г., бр. 24 от 1978 г., бр. 73 от 1979 г., бр. 53 от 1989 г., бр. 72 от 1990 г. и бр. 68 от 1991 г.).


Чл. 21. Пазарната наемна цена за един квадратен метър полезна площ на жилище или за видове жилища (едностайни, двустайни и др.) се определя чрез проучване на пазара, утвърждава се от кмета на общината и се обявява периодично.


Допълнителни разпоредби

§ 1. В жилищата за отдаване под наем могат да бъдат настанявани по договаряне и лица, неотговарящи на условията по чл. 7, ако броят на жилищата е по-голям от броя на правоимащите по смисъла на тази наредба семейства и домакинства.


§ 2. "Жилищен имот" по смисъла на тази наредба е: жилище (самостоятелна жилищна сграда, етаж или част от етаж), жилищностроителен парцел, право на строеж или право на надстрояване за едно жилище, както и вещно право на ползване на жилище или парцел.


§ 3. "Вилен имот" по смисъла на тази наредба е: вила (самостоятелна вилна сграда, етаж или част от етаж), вилен парцел или право на строеж за една вила, както и вещно право на ползване на вила или вилен парцел.


§ 4. Домакинството по смисъла на тази наредба включва: съпрузите, ненавършилите пълнолетие низходящи, възходящите и пълнолетните низходящи, които живеят с наемателя, както и братята и сестрите, които не са встъпили в брак и живеят с наемателя.


Преходни и Заключителни разпоредби

§ 5. Гражданите, включени в утвърдените от общините и Столичната голяма община списъци по чл. 18, ал. 2 от отменената Наредба за разпределяне и продажба на жилища, за които не са издадени настанителни заповеди по реда на Закона за наемните отношения до влизането в сила на Наредбата за настаняване в общински жилища, се настаняват в общински жилища, ако отговарят на условията, посочени в нея.


§ 6. Кметовете на общините да организират в шестмесечен срок:

1. Актуализирането на водените досега картотеки.

2. Определянето на пазарна наемна цена на един квадратен метър полезна площ на жилище или за видове жилища (едностайни, двустайни и т.н.).


§ 7. Тази наредба с издава на основание чл. 12, ал. 1 от Закона за наемните отношения.


§ 8. Препоръчва на общинските съвети да приемат наредби по чл. 22, ал. 2 от Закона за местното самоуправление и местната администрация за неуредените от тази наредба въпроси от местно значение.


Приложение към чл. 10, ал. 2


(Изм. - ДВ, бр. 40 от 1996 г.)


ДЕКЛАРАЦИЯ

Подписаният.................................................

жител на гр. /с./ .................., област ..................,

ул. ..........................................., №.........., бл. №..........., вх. ........, ет. ......., ап. ....., ж.к. .............................., община .......................................................

ДЕКЛАРИРАМ/Е/:

I. Семейно положение

№ Име, презиме Родствена

по и фамилия на ЕГН връзка Месторабота

ред членовете на

семейството

/домакинството/

1.

2.

3.

4.

5.

6.

...

II. Имотно състояние

А. (Изм. - ДВ, бр. 40 от 1996 г.) Аз (ние) членовете на семейството ми (домакинството ни) не притежаваме (притежаваме):

1. Жилищен имот:

жилище (самостоятелна жилищна сграда, етаж или част от етаж);

жилищностроителен парцел;

право на строеж или право на надстрояване за едно жилище;

вещно право на ползване на жилище или парцел.

2. Вилен имот:

вила (самостоятелна вилна сграда, етаж или част от етаж);

вилен парцел;

право на строеж на вила;

вещно право на ползване на вила или вилен парцел.

3. Идеални части от имоти по т. 1 и 2.

............................................................

Б. Аз (ние) и членовете на семейството ми (домакинството ни) притежаваме:

Стойност

№ ВИД НА ИМУЩЕСТВОТО Местонахождение (лева)

1. Селскостопански земи (дка) - оценка по Наредбата за цените на земите съобразно пазарните цени на съответния район, цените на сградите върху тях и прогресивно нарастващите такси.

2. Моторни превозни средства, селскостопански машини, произведения на изкуството, нумизматика, филателия и др.-оценка по застрахователна стойност.

3. Фабрики, работилници, магазини, складове за търговска и стопанска дейност и др. основни фондове с производствено предназначение-по цени, определени от лицензирани експерти съгласно Наредбата за оценка на обектите, подлежащи на приватизация.

4. Дялово участие в търговски дружества и кооперации-50 на сто от действителната му стойност.

5. Акции, котирани на фондовата борса -

брой....... по пазарна цена, други-

брой....... по номинална стойност.

6. Налични парични средства, вкл. и тези по влогове и дивиденти.

7. (Нова - ДВ, бр. 40 от 1996 г.) Жилищни или вилни имоти - оценка по Наредбата за базисните пазарни цени на недвижимите имоти.

8. (Предишна т. 7 - ДВ, бр. 40 от 1996 г.) Други.

ВСИЧКО:

III. Сделки с недвижими имоти

Аз (ние) и членовете на семейството ми (домакинството ни) сме (не сме) прехвърляли жилищни или вилни имоти на други лица след 13 март 1990 г. с изключение на ликвидиране на съсобственост или дарение в полза на държавата, общината или организация с благотворителна цел.

................................................................... ..

(при прехвърляне на имоти се посочва какви, къде и на кого)

IV. Материално положение

Годишните доходи на семейството ми (домакинството ни) са:

1. От трудово възнаграждение общо................ лева

2. От пенсия общо................ лева

3. Други общо................ лева

/наеми, ренти, суми по договори и др./

V. Жилищно състояние на семейството (домакинството)

В населеното място имаме адресна регистрация от .................. г. и жилищното ни състояние е:

1. Настанени сме по административен ред в помещения, собствеността върху които се възстановява по Закона за възстановяване собствеността върху одържавени недвижими имоти (ДВ, бр. 15 от 1992 г.) и други реституционни закони.

................................................................... ..

(име на собственика)

2. Живеем в нежилищни помещения (бараки, изби, непригодни тавански помещения).

3. Живеем в помещения, негодни за обитаване, вредни в санитарно-хигиенно отношение или освидетелствани като самосрутващи се по реда на чл. 309 от Правилника за прилагане на Закона за териториално и селищно устройство.

................................................................... ..

(описват се помещенията)

................................................................... ..

(име на собственика)

4. Наемаме жилище при условията на свободно договаряне, за което плащаме наем в размер ................................ лева месечно, собственост на .........................................................................

5. Заемаме жилище под нормите за жилищна площ, установени с чл. 5 от Закона за наемните отношения, състоящо се от ............................

................................................................... ................

(описват се помещенията)

с обща жилищна площ ........................................ кв.м собственост на ...............................................

VI. Други данни (необходимото се подчертава)

1. Семейство с три и повече деца.

2. Самотен родител на непълнолетно(ни) дете(ца).

3. Членът на семейството ми ....................

................................................................... ..................

(име, презиме и фамилия)

е с призната I или II група инвалидност.

4. Младо новобрачно семейство.

5. Известно ми е, че за декларирани от мен неверни данни нося отговорност по чл. 313 от Наказателния кодекс.

ДЕКЛАРАТОР(И): 1. ...........................................

(име и фамилия)

л.п. серия....... №.............

изд.на .............. ЕГН..............

Подпис:.......................

2. ...........................................

(име и фамилия)

л.п. серия....... №.............

изд.на .............. ЕГН..............

Подпис:.......................


Промени настройката на бисквитките