НАРЕДБА № 14 ЗА ИЗДАВАНЕ НА РАЗРЕШЕНИЯ ЗА ОСЪЩЕСТВЯВАНЕ ДЕЙНОСТ ПО ОХРАНА НА ОБЕКТИ И ЛИЦА ОТ ФИЗИЧЕСКИ И ЮРИДИЧЕСКИ ЛИЦА
НАРЕДБА № 14 ЗА ИЗДАВАНЕ НА РАЗРЕШЕНИЯ ЗА ОСЪЩЕСТВЯВАНЕ ДЕЙНОСТ ПО ОХРАНА НА ОБЕКТИ И ЛИЦА ОТ ФИЗИЧЕСКИ И ЮРИДИЧЕСКИ ЛИЦА
Обн. ДВ. бр.28 от 1 Април 1994г., изм. ДВ. бр.99 от 2 Декември 1994г., изм. ДВ. бр.18 от 28 Февруари 1997г., отм. ДВ. бр.19 от 2 Март 1999г.
Отменено основание - виж § 2, т. 2 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за Министерството на вътрешните работи, с която се отменя Законът за Националната полиция - ДВ, бр. 122 от 19 декември 1997 г.
Материята е преуредена - виж Наредба № I-39 от 1999 г. за условията и реда за извършване на частна охранителна дейност - ДВ, бр. 19 от 2 март 1999 г.
Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл. 1. (1) С тази наредба се определят условията и редът за издаване на разрешения за извършване на дейности по охрана от физически и юридически лица.
(2) (Отм. - ДВ, бр. 18 от 1997 г.)
Чл. 2. По реда на наредбата се издават разрешения за извършване на следните видове дейности:
1. охрана на физически лица и тяхното имущество;
2. охрана на имуществото на юридически лица, на сгради, помещения и стопански обекти;
3. охрана със сигнално-охранителна техника.
Чл. 3. Охраната на физически лица и на тяхното имущество включва дейността по лична защита от противозаконни посегателства и за тяхното предотвратяване и пресичане.
Чл. 4. Охраната на имуществото на юридически лица, на сгради, помещения и стопански обекти включва дейност по физическа защита на административни, производствени, складови и други сгради и помещения, дворни площи, съпровождане на товари, охрана на касиери, инкасо и транспортни средства, свързани с имуществото на юридически лица.
Чл. 5. (Изм. - ДВ, бр. 18 от 1997 г.) (1) Охраната със сигнално-охранителна техника включва проектиране, монтиране, използване и поддържане в обекти на юридически и физически лица на съответна техника за тяхното опазване, защита и сигнализиране.
(2) (Нова - ДВ, бр. 18 от 1997 г.) Реагирането чрез блокиране, преследване и задържане по сигнали, получени от обекти, оборудвани със сигнално-охранителна техника и включени на централизирани системи за наблюдение и контрол, се извършва само от органите на Националната полиция.
Чл. 6. (1) (Доп. - ДВ, бр. 18 от 1997 г.) Разрешението дава право за извършване само на посочените в него дейности за непосредствена физическа и техническа охрана.
(2) Дейностите по чл. 2 задължително се извършват в съответствие с Конституцията на Република България, законодателството и при зачитане правата и законните интереси на гражданите.
Глава втора.
ОРГАНИ, УСЛОВИЯ И РЕД ЗА ИЗДАВАНЕ НА РАЗРЕШЕНИЯ (ЛИЦЕНЗИ)
Раздел I.
Компетентни органи
Чл. 7. (1) Разрешенията за осъществяване на дейност по чл. 2 се издават от съответните териториални началници на служба "Полиция", където е регистрирано физическото или юридическото лице.
(2) За издаване на разрешението от началника на служба "Полиция" е необходимо становище от комисия в състав: началниците на сектори "Криминален", "Икономически", "Охранителен", "Сигнално-охранителна дейност" и "БОП" в съответната териториална служба.
Чл. 8. (Изм. - ДВ, бр. 99 от 1994 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 18 от 1997 г.) За извършване на дейност извън територията, където вече е издадено разрешение, се прави писмено искане до съответния началник на служба "Полиция".
(2) (Изм. - ДВ, бр. 18 от 1997 г.) Към искането се прилагат документите, посочени в чл. 13, ал. 2, т. 1-15, както и нотариално заверено копие от разрешението.
(3) Началникът на служба "Полиция" се произнася след приключване на процедурата по чл. 14 и уведомява директора на Националната полиция.
Чл. 9. (1) За охрана на обекти на железопътния и водния транспорт и други обекти, обслужвани от районни управления "Транспортна полиция", е необходимо получаване допълнително на допуск от началника на направление "Транспортна полиция" - ДНП.
(2) За получаване на допуск се представят документи съгласно изискванията по нормативи на "БДЖ" и "Воден транспорт".
Раздел II.
Условия за издаване
Чл. 10. Разрешение за осъществяване на дейност по охрана на обекти се дава на физическо или юридическо лице, регистрирано съгласно Търговския закон, което отговаря на условията в наредбата и е подало молба за издаване на разрешение.
Чл. 11. (1) Разрешение за осъществяване на дейност по чл. 2 не се дава на физическо лице, което е:
1. (доп. - ДВ, бр. 99 от 1994 г.) небългарски гражданин или е български гражданин, който има и друго гражданство;
2. непълнолетно;
3. осъждано за умишлено престъпление от общ характер;
4. (отм. - ДВ, бр. 99 от 1994 г., нова - ДВ, бр. 18 от 1997 г.) срещу което е образувано предварително производство за умишлено престъпление от общ характер;
5. регистрирано в здравните заведения с психическо заболяване;
6. укривало от данъчното облагане доходи, печалби, имущества и сделки с тях, което е установено с влязъл в сила данъчнооблагателен акт или влязло в сила наказателно постановление, от влизането на което не е изтекъл едногодишен срок;
7. не е завършило средно образование;
8. (нова - ДВ, бр. 18 от 1997 г.) не е отбил редовната си военна служба.
(2) Разрешение не се дава и когато физическото лице е наело друго лице за охранителна дейност, ако са налице за него условията по ал. 1, т. 1-5.
Чл. 12. (1) Разрешение за осъществяване на дейност по чл. 2 не се дава на юридическо лице, когато:
1. (изм. - ДВ, бр. 99 от 1994 г.) съдружник, управител или член на управителен орган е лице, осъждано за умишлено престъпление от общ характер;
2. (нова - ДВ, бр. 18 от 1997 г.) съдружник, управител или член на управителен орган е лице, срещу което е образувано предварително производство за умишлено престъпление от общ характер;
3. (предишна т. 2 - ДВ, бр. 18 от 1997 г.) са укривани от данъчно облагане доходи, печалби, имущества и сделки с тях, което е установено с влязъл в сила данъчнооблагателен акт или влязло в сила наказателно постановление, от влизането в сила на което не е изтекъл двегодишен срок.
(2) Разрешение не се дава и когато за лице, непосредствено осъществяващо дейност по охрана, са налице условията по чл. 11, ал. 1, т. 1-5.
Раздел III.
Ред за издаване
Чл. 13. (1) За осъществяване на дейност по охрана на обекти физическите и юридическите лица подават писмена молба до съответния териториален началник на служба "Полиция", в която посочват:
1. наименование, адрес, телефон на физическото или юридическото лице;
2. вид на охранителната дейност, която желаят да осъществяват;
3. териториален обхват за осъществяване на дейността.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 99 от 1994 г.) Към молбата се прилагат:
1. съдебно удостоверение, отразяващо актуалното състояние, получено вследствие на всички извършени промени по партидата на физическо или юридическо лице;
2. (доп. - ДВ, бр. 18 от 1997 г.) списък на лицата (трите имена, номер на паспорт, ЕГН, адрес и място на раждане), които ще осъществяват непосредствена охранителна дейност;
3. свидетелство за съдимост на всички лица;
4. (доп. - ДВ, бр. 18 от 1997 г.) удостоверение от здравно заведение за психическото състояние на лицата по т. 2 и експертна оценка от звената на Института по психология - МВР, относно психологическата им пригодност за осъществяване на охранителна дейност;
5. копие от разрешенията за носене на оръжие;
6. (изм. - ДВ, бр. 18 от 1997 г.) удостоверение за професионална квалификация и опит, завършени курсове и умения за охранителна дейност, носене и боравене с оръжие на лицата по т. 2 при наличие на такива. Освободените от служба офицери и сержанти от МВР, МО и другите военизирани ведомства прилагат удостоверение от "Личен състав" ("Кадри") на съответното ведомство и се явяват на изпит за боравене с оръжие, като заплащат само стойността на разходваните боеприпаси;
7. (отм. - ДВ, бр. 18 от 1997 г.)
8. (отм. - ДВ, бр. 18 от 1997 г.)
9. данни за МПС, които ще използват при осъществяване на дейността;
10. (отм. - ДВ, бр. 18 от 1997 г.)
11. разрешително от Междуведомствената комисия по радиочестотите и удостоверение за одобрение на типа на крайното устройство по Наредба № 7 от 1993 г. на Комитета по пощи и далекосъобщения при използване на радиосредства за охранителна дейност;
12. (доп. - ДВ, бр. 18 от 1997 г.) удостоверение от териториалното данъчно управление за финансова регистрация и документ за платени данъци на фирмата;
13. образци от картите, отличителните знаци и цветна снимка на униформата, възприета за охранителите;
14. удостоверение за завършено средно образование на физическите лица;
15. (нова - ДВ, бр. 18 от 1997 г.) програма за подготовка и преподготовка на състава;
16. (предишна т. 15 - ДВ, бр. 18 от 1997 г.) квитанция за внесената сума по чл. 21 от наредбата.
(3) Документите се предават в оригинал или нотариално заверено копие.
(4) При необходимост може да се изискват и други сведения и документи, удостоверяващи данни за вземане на решение по молбата.
(5) (Нова - ДВ, бр. 99 от 1994 г.) Органът, издаващ разрешението, извършва служебна проверка на предоставените документи.
(6) (Нова - ДВ, бр. 99 от 1994 г.) Физическите и юридическите лица не могат да осъществяват дейност по охрана на обекти, без да са получили разрешение за това.
(7) (Нова - ДВ, бр. 99 от 1994 г., отм., бр. 18 от 1997 г.)
Чл. 14. (1) Комисията по чл. 7, ал. 2 преценява съответствието на молбата със задължителните изисквания на наредбата и се произнася с писмено становище в едномесечен срок от нейното завеждане.
(2) (Доп. - ДВ, бр. 99 от 1994 г.) Когато представените документи са непълни или не отговарят на задължителните изисквания на наредбата или е необходима допълнителна информация, комисията писмено мотивирано уведомява молителя или неговия представител в срока по ал. 1.
(3) Молителят предоставя необходимата допълнителна информация или отстранява непълнотите в срок до 1 месец от уведомлението по ал. 2.
(4) (Изм. - ДВ, бр. 99 от 1994 г.) При неотстраняване непълнотите в срока по ал. 3 се отказва издаването на разрешение.
Чл. 15. (Изм. - ДВ, бр. 99 от 1994 г.) (1) За назначаване или наемане на лица извън списъка по чл. 13, ал. 2, т. 2 е необходимо допълнително разрешение.
(2) (Нова - ДВ, бр. 99 от 1994 г.) До получаване на допълнително разрешение, ако лицата отговарят по предварителни данни на условията в наредбата, могат да бъдат назначавани по трудов договор със срок за изпитание (по чл. 70 КТ), без да им се зачислява оръжие.
(3) (Нова - ДВ, бр. 18 от 1997 г.) Молбата за получаване на допълнително разрешение се подава в седемдневен срок от назначаването или наемането.
Чл. 16. (1) Началникът на служба "Полиция" издава или отказва издаването на разрешение в седемдневен срок от представяне становището на комисията.
(2) При отказ за издаване на разрешение молителят се уведомява писмено и мотивирано.
(3) Отказът може да се обжалва по реда на Закона за административното производство.
(4) (Нова - ДВ, бр. 99 от 1994 г.) Нова молба за издаване на разрешение може да се подаде след изтичане на шест месеца от направения отказ.
Чл. 17. (Изм. - ДВ, бр. 18 от 1997 г.) (1) За всеки обект, поет на охрана, физическите и юридическите лица, извършващи дейност по чл. 2, писмено уведомяват органа по чл. 7 и представят следните документи:
1. копие от сключения договор за охрана;
2. план за охрана на обекта, който включва:
а) особености на охранявания обект;
б) списък на лицата, които непосредствено ще осъществяват охраната, и определяне на техните функционални задължения;
в) организация на охраната (постове, сменност, въоръжение, комуникации и указания за тактиката на действие при различни ситуации);
г) данни за оръжието, което ще се използва за охрана на обекта;
3. за личната охрана на физическите лица:
а) копие от договора с охраняваното лице;
б) план за осъществяване на охраната (организация, въоръжение, комуникации, МПС).
(2) Документите по ал. 1 се подават в седемдневен срок от сключването на договора за охрана или от фактическото поемане на обекта за охрана.
(3) Органът по чл. 7 може да прави промени в плана за охрана на обекта и да дава задължителни указания за осъществяването й.
(4) При прекратяване на трудовоправните или договорните отношения с конкретно лице в седемдневен срок се уведомява писмено органът, издал разрешението.
Чл. 18. (Изм. - ДВ, бр. 18 от 1997 г.) (1) Разрешенията за осъществяване на дейности по тази наредба имат едногодишен срок от датата на издаването им.
(2) Тридесет дни преди изтичането на срока по ал. 1 се подават молби за продължаване срока на разрешението.
(3) Началникът на служба "Полиция" може да откаже продължаване срока на разрешението при условията на чл. 11, 12 и 26.
Чл. 18а. (Нов - ДВ, бр. 18 от 1997 г.) (1) При изгубване, кражба или унищожаване на разрешението за извършване на дейност по охрана физическото или юридическото лице в срок от 24 часа писмено уведомява органа, който го е издал, като се описват обстоятелствата.
(2) Комисията по чл. 7, ал. 2 извършва служебна проверка в 14-дневен срок от уведомлението и се произнася с писмено становище.
(3) Началникът на служба "Полиция" издава дубликат - разрешение за извършване на дейност по охрана.
Раздел IV.
Отчетност и контрол
Чл. 19. (1) Всички издадени разрешителни, откази да бъдат издадени или отнети разрешения и направени промени по тази наредба се завеждат в отделен регистър (масив) на съответната териториална служба "Полиция".
(2) Данните по ал. 1 ежемесечно се подават в ДНП за изграждане на единен централизиран автоматизиран информационен фонд.
(3) Дирекцията на Националната полиция завежда издадените разрешения за допуск от направление "Транспортна полиция" по чл. 11.
Чл. 20. (Изм. - ДВ, бр. 99 от 1994 г.) (1) Текущият контрол за спазване на наредбата се осъществява от инспекторите по КОС, районните инспектори и младшите районни инспектори, обслужващи територията, на която се намира обектът.
(2) (Нова - ДВ, бр. 18 от 1997 г.) Директорът на Националната полиция и териториалните началници на служба "Полиция" могат да определят и други служители, които да осъществят контрола по ал. 1.
(3) (Предишна ал. 2 - ДВ, бр. 18 от 1997 г.) Физическите и юридическите лица, извършващи дейност по охрана на обекти, са длъжни да водят книга за отразяване на извършените проверки на нарядите и книга за проверка на състоянието, съхранението и ползването на оръжието по образци, утвърдени от ДНП.
Раздел V.
Заплащане на услугите по издаване на разрешения (Загл. изм. - ДВ, бр. 99 от 1994 г.)
Чл. 21. (1) (Изм. - ДВ, бр. 99 от 1994 г.) За покриване на разходите за обработка, кореспонденция по издаването на разрешенията, изграждането и поддържането на автоматизирани информационни фондове и за актуализиране на информацията по тях се събират от финансовите служби на СРДВР и РДВР при издаване на разрешението следните суми:
1. (изм. - ДВ, бр. 18 от 1997 г.) за дейност по чл. 2, т. 1 - 15 000 лв.;
2. (изм. - ДВ, бр. 18 от 1997 г.) за дейност по чл. 2, т. 2 - 50 000 лв.;
3. (изм. - ДВ, бр. 18 от 1997 г.) за дейност по чл. 2, т. 3 - 50 000 лв.;
4. (изм. - ДВ, бр. 18 от 1997 г.) за извършване на повече от една дейност - 100 000 лв.;
5. (нова - ДВ, бр. 18 от 1997 г.) за допълнително разрешение по чл. 8 - 20 000 лв.;
6. (предишна т. 5, изм. - ДВ, бр. 18 от 1997 г.) за допуск по чл. 9 - 10 000 лв.;
7. (предишна т. 6, изм. - ДВ, бр. 18 от 1997 г.) при допълнително разрешение по чл. 15 - за всяко лице по 10 000 лв.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 99 от 1994 г.) При искане за промяна се внася допълнително съответната сума по ал. 1.
(3) (Доп. - ДВ, бр. 18 от 1997 г.) При отказ да се издаде разрешение на основание чл. 11 и 12 и при продължение на вече издадено разрешение се събират 20% от сумите по ал. 1, т. 1-6.
(4) (Изм. - ДВ, бр. 99 от 1994 г.) Сумите по предходните алинеи се набират и разходват по реда на Наредба № 9 от 14 януари 1991 г. за набиране и отчитане на средствата на фонд "Материално стимулиране и подобряване на материалната база" на Министерството на вътрешните работи (обн., ДВ, бр. 33 от 1993 г.; изм. и доп., бр. 44 от 1993 г.)."
Глава трета.
ВЗАИМОДЕЙСТВИЕ С ПОЛИЦЕЙСКИТЕ ОРГАНИ
Чл. 22. Органите на полицията си взаимодействат с физическите и юридическите лица, получили разрешение за извършване на дейност по чл. 2.
Чл. 23. Физическите и юридическите лица, извършващи дейност по охрана на обекти, могат да получават данни от информационните фондове на полицията по реда на чл. 15, ал. 2 от Наредба № 7 от 1993 г. за организацията на информационната дейност в Министерството на вътрешните работи (ДВ, бр. 1 от 1994 г.).
Чл. 24. (1) (Доп. - ДВ, бр. 99 от 1994 г.) Физическите и юридическите лица, извършващи дейност по ал. 2, са длъжни да оказват съдействие на полицейските органи при осъществяване на тяхната дейност и да предоставят незабавно придобитата информация за явни признаци за извършвана престъпна дейност.
(2) При упражняване на дейността лицата са длъжни да носят карта със снимка и отличителен знак или униформа.
Глава четвърта.
АДМИНИСТРАТИВНА ПРИНУДА
Раздел I.
Отнемане на разрешенията
Чл. 25. (Зал. - ДВ, бр. 99 от 1994 г.)
Чл. 26. (Изм. - ДВ, бр. 99 от 1994 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 18 от 1997 г.) (1) Разрешението се отнема, когато:
1. под формата на дейност за охрана се извършват правонарушения;
2. са констатирани нарушения на изискванията на наредбата;
3. са констатирани нарушения, свързани със съхраняването, носенето, отчетността или правомерното използване на зачисленото оръжие;
4. са констатирани системни нарушения на обществения ред от охранителите.
(2) Решението за отнемане на разрешението подлежи на обжалване по реда на Закона за административното производство.
Чл. 27. (Отм. - ДВ, бр. 99 от 1994 г.)
Раздел II.
Административнонаказателни разпоредби
Чл. 28. Физическите и юридическите лица, които извършват дейност по чл. 2, без да имат разрешение за това, се наказват с глоба от 20 000 до 100 000 лв.
Чл. 29. (Отм., нов - ДВ, бр. 99 от 1994 г.) Установяването на нарушенията, издаването, обжалването и изпълнението на наказателните постановления се извършват по реда на Закона за административните нарушения и наказания.
Чл. 30-34. (Отм. - ДВ, бр. 99 от 1994 г.)
Допълнителни разпоредби
§ 1. (Нов - ДВ, бр. 99 от 1994 г., изм., бр. 18 от 1997 г.) По смисъла на тази наредба:
1. Под "обекти" се разбират физическите и юридическите лица и тяхното имущество.
2. Под "непосредствена охрана" се разбира физическо присъствие на лица в охранявания обект.
Преходни и Заключителни разпоредби
§ 2. (Предишен § 1, изм. - ДВ, бр. 99 от 1994 г., бр. 18 от 1997 г.) Физическите и юридическите лица, получили разрешение за осъществяване на дейност по чл. 2, ежегодно при подаване на молба за продължаване срока на разрешението актуализират документите по чл. 13, ал. 2, т. 1, 2, 5, 13, 15 и 16.
§ 3. (Предишен § 2 - ДВ, бр. 99 от 1994 г.) Тази наредба се издава на основание чл. 43, ал. 2 и § 2 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за Националната полиция.
§ 4. (Предишен § 3 - ДВ, бр. 99 от 1994 г.) Директорът на Националната полиция може да определи допълнителни условия за извършване на посочените в чл. 2 дейности.
§ 5. (Предишен § 4 - ДВ, бр. 99 от 1994 г.) Контролът по изпълнението на наредбата се възлага на главния секретар на МВР.