Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 44 от 21.V

НАРЕДБА № 3 ЗА СТУДЕНТСКИТЕ ОБЩЕЖИТИЯ

 

НАРЕДБА № 3 ЗА СТУДЕНТСКИТЕ ОБЩЕЖИТИЯ

ПРИЕТА ОТ МИНИСТЕРСТВОТО НА НАУКАТА И ОБРАЗОВАНИЕТО

Обн. ДВ. бр.32 от 15 Април 1994г., отм. ДВ. бр.44 от 21 Май 1996г.

Отменено основание - виж § 14 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за общинската собственост, с който се отменя Законът за наемните отношения - ДВ, бр. 44 от 21 май 1996 г., в сила от 01.01.1996 г.

Виж Постановление № 327 на Министерския съвет от 14 август 1997 г. и приетата с него Наредба за ползване на студентските общежития и столове - ДВ, бр. 70 от 22 август 1997 г.


Раздел I.
Общи положения

Чл. 1. С тази наредба се уреждат общите условия за стопанисване, управление и ползване на студентските общежития. Тя се прилага от висшите и полувисшите учебни заведения, наричани по-нататък за краткост "учебни заведения", Българската академия на науките (БАН) и стопанисващите организации.


Чл. 2. Учебните заведения и БАН на основата на тази наредба и съобразно с изискванията, посочени в приложение № 1, приемат свои правилници за управлението, условията за ползване и вътрешния ред в студентските общежития, разработени с участието на представители на учащите се.


Чл. 3. Студентските общежития са жилищни сгради, целево предназначени за задоволяване на жилищните нужди само на учащите се (и членовете на техните семейства) на редовно обучение по държавна поръчка за срока на обучението им. В общежитията се създават условия за продължение на учебния процес в извънаудиторни условия и за пълноценен отдих. Наемателите имат право да ползват помещенията само по предназначение.


Чл. 4. Разпределението на студентските общежития в градовете с повече от едно учебно заведение се извършва от комисия, в която участват упълномощени от ректорите (директорите) лица, представители на учащите се и представители на стопанисващите общежитията организации. Съставът на комисията се одобрява от министъра на науката и образованието и работи съгласно утвърдени от него правила (приложение № 4).


Чл. 5. В общежитията се обособяват помещения за домакинско-битови нужди, за самостоятелна учебна работа и др. съобразно със специфичните условия за обучение и бит на учащите се.


Раздел II.
Управление и стопанисване на студентските общежития

Чл. 6. (1) Общото ръководство на дейността в студентското общежитие се осъществява от учебните заведения и БАН, които:

1. разработват критериите за класиране на кандидатите за студентско общежитие при задължително включване на успеха и имущественото състояние (в т.ч. средномесечния доход на член от семейството);

2. оформят документите за настаняване в студентско общежитие;

3. при отпадане на основанието прекратяват ползването на студентско общежитие;

4. огласяват незабавно получената от стопанисващата организация информация за освободили се легла в студентските общежития и извършват текущо настаняване на учащи се, включително от други учебни заведения;

5. вземат решение за ползване на студентските общежития от учащите се през време на летните ваканции;

6. контролират вътрешния ред в студентските общежития.

(2) Във всяко учебно заведение и в БАН се създава комисия по социално-битовите въпроси (КСБВ) на учащите се. Тя се състои от:

1. представители на студентите (аспирантите), определени съобразно с правилника на учебното заведение (БАН). Представителите на студентите (аспирантите) са не по-малко от 70% от състава на комисията;

2. представители на администрацията на учебното заведение (БАН);

3. представител на стопанисващата органи-зация.

(3) В отделните студентски общежития дейността се ръководи от студентски съвети за управление и контрол, избрани на общо събрание на настанените за учебната година учащи се.

(4) Съставът на общото събрание и начинът му на действие се определят от КСБВ въз основа на правилника на учебното заведение. В него задължително участват отговорниците на стаите.


Чл. 7. (1) Стопанисването на студентските общежития се извършва от специализирани организации.

(2) Стопанисващата организация по ал. 1 има следните основни задължения:

1. обзавежда с мебели, постелъчно имущество и друг инвентар жилищните стаи и другите помещения в студентските общежития по нормативи, определени от Министерството на науката и образованието и Министерството на финансите;

2. осъществява цялостно текущо поддържане и почистване на сградите, територията около тях и общите помещения; поддържа инсталациите, съоръженията и инвентара; извършва текущи и аварийни ремонти;

3. извършва сама или чрез външни организации основен ремонт, реконструкция и модернизация на студентските общежития;

4. настанява класираните учащи се, като при това следи за редовността и пълнотата на настанителните документи и ги изисква от учащите се; не извършва настаняване на лица с непълни или нередовни настанителни документи;

5. ежемесечно осигурява за учебните заведе-ния информация за свободните легла в студент-ските общежития;

6. следи за спазване от учащите се на вътрешния ред в студентските общежития. При констатирани нарушения предлага чрез своя представител в КСБВ съответни наказания по чл. 16;

7. осигурява на обитателите на студентските общежития нормални условия за живеене, учение и отдих, като следи за спазване на реда от външни лица, от наематели в прилежащи към общежитията търговски обекти и др.

(3) Стопанисващата организация осъществява своята дейност по ал. 2 със средства, предоставени по определени нормативи от републиканския бюджет и от собствени приходи (такси от настанени учащи се, от провеждането на мероприятия в общежитията, от стопанска дейност и др.).


Раздел III.
Ползване на студентските общежития

Чл. 8. (1) Право на ползване на студентско общежитие имат учащи се с установена жилищна нужда в населеното място, където се намира учебното заведение, при условие че те или членовете на техните семейства:

1. не притежават в съответното населено място жилище или вила, годни за целогодишно обитаване, не обитават такива, предоставени им от държавата, общините или ведомствата, или жилището не задоволява жилищните им нужди по смисъла на чл. 5 от Закона за наемните отношения;

2. не притежават имущество в налични парични средства по влогове, акции, дивиденти, произведения на изкуството, нумизматика, филателия, моторни превозни средства, селскостопански земи, фабрики, магазини, складове за търговска и стопанска дейност, работилници, ателиета и други основни и оборотни фондове и средства на обща стойност, по-голяма от 2/3 от най-ниската базисна пазарна цена на жилище, съответстващо на нуждите на кандидата за настаняване в студентско общежитие в населеното място, където се намира учебното заведение.

(2) Наличието на условията по ал. 1 се установява с декларация на учащите се.

(3) Комисиите по социално-битовите въпроси задължително установяват чрез проверка жилищните условия и нужди на кандидатите за общежитие, които са жители на населеното място, в което се намира учебното заведение.

(4) Стойността на притежаваното имущество по чл. 8, ал. 1, т. 2 се определя по реда на чл. 8 от Наредбата за настаняване в общински жилища (ДВ, бр. 1 от 1994 г.).


Чл. 9. (1) Кандидатите за настаняване в студентско общежитие подават до КСБВ следните документи:

1. молба декларация за жилищните условия (по чл. 8, ал. 1, т. 1), за имущественото състояние (по чл. 8, ал. 1, т. 2) и за месечния доход на член от семейството за предходните шест месеца (приложение № 2);

2. уверение за успеха от предходната учебна година (приложение № 3), а за първокурсниците - бала от кандидатстудентския конкурс;

3. други документи, изисквани от учебното заведение съгласно правилника му по чл. 2 от тази наредба.

(2) Комисията по социално-битовите въпроси към учебното заведение извършва ежегодно проверки най-малко на 5 на сто от подадените документи.

(3) Кандидатите за семейно ползване на общежитие подават молба в учебното заведение, в което учи съпругът.


Чл. 10. Класирането на кандидатите за настаняване в студентско общежитие се извършва от КСБВ при условията и по реда, определени с тази наредба и правилника по чл. 2.


Чл. 11. (1) Настаняването в студентско общежитие се извършва ежегодно въз основа на класирането със заповед на ректора (директора) на учебното заведение. Индивидуалните настанителни заповеди се издават от инспектора по социално-битовите въпроси (или друго длъжностно лице в съответствие с правилника по чл. 2).

(2) Студентите, ползвали студентско общежитие през учебната година и желаещи да останат в него през лятната ваканция, се настаняват със заповеди, издадени от инспектора по СБВ (или друго длъжностно лице в съответствие с правилника по чл. 2). Такива заповеди се издават и за пребиваване в студентско общежитие за времето, определено за учебна заетост по учебен план (стажове, практики и др.), в същото населено място.

(3) Без класиране след попълване на молба декларация по чл. 9, ал. 1, т. 1 в студентските общежития се настаняват:

1. семейства на учащи се, когато и двамата са на редовно обучение по държавна поръчка през текущата учебна година или единият е прекъснал по майчинство;

2. сираци;

3. несемейни студенти от семейства с три и повече деца, които са учащи се (аспиранти, студенти, ученици);

4. аспиранти, обучаващи се по държавна поръчка;

5. чуждестранни учащи се в Република България, приети по междуправителствени (междуведомствени) спогодби или по решение на Министерския съвет.

(4) Братя, сестри или брат и сестра, обучаващи се в едно или в различни учебни заведения в едно населено място, се настаняват (ако са класирани) в студентското общежитие на учебното заведение, в което се обучава учащият се в по-долен курс. Ако са в един и същи курс, се настаняват по азбучен ред на имената. Близнаците се настаняват заедно, ако поне един от тях е класиран за студентско общежитие.

(5) Аспирантите и специализантите се настаняват по двама в стая, а студентите - съгласно проектосметната документация на стаите.

(6) Чуждестранните аспиранти и специализанти и българските аспиранти извън системата на висшите учебни заведения се настаняват в определени за целта общежития по предложение на БАН или Министерството на науката и образованието.

(7) При настаняване в студентско общежитие учащите се имат право, ако желаят, да запазят стаята, в която са настанени, за целия период на следването си, при условие че я обитават с грижата на добри стопани и не са загубили основанието си за ползване на студентско общежитие.


Чл. 12. (1) При настаняване учащият се представя на упълномощените длъжностни лица в студентското общежитие заповед за настаняване, уверение за студентско положение по чл. 9, ал. 1, т. 2, заповед за зачисляване в аспирантура и документи за самоличност.

(2) При настаняването и напускането се съставя протокол за приемане (предаване) на жилищното помещение и имуществото в него. Протоколът се подписва от упълномощените длъжностни лица и от настанените.


Чл. 13. (1) Българските учащи се на редовно обучение по държавна поръчка и чуждестранните учащи се, приети за обучение по междуправителствени (междуведомствени) спогодби или по решение на Министерския съвет, заплащат месечна такса в размер, определен от министъра на науката и образованието и съгласуван с министъра на финансите.

(2) Българските учащи се извън държавната поръчка и чуждестранните учащи се, приети за обучение срещу заплащане, могат да бъдат настанявани в студентско общежитие при условие, че са останали свободни места след настаняване на учащите се по ал. 1. Те заплащат такса в размер не по-малък от минималната издръжка (студентска такса, държавна субсидия и дължими данъци) за заеманото място в общежитието за сроковете на редовното им обучение.


Чл. 14. (1) Живеещите в студентско общежитие носят имуществена отговорност за пълния размер на причинените по тяхна вина щети на имуществото в общежитието и прилежащата към него територия.

(2) Настанените в студентско общежитие внасят в началото на всеки семестър депозит в размер, определен със заповед на министъра на науката и образованието. От сумата на внесените депозити се покриват общи липси, повреди и други установени щети в срока за пребиваване в студентското общежитие, чиито извършители не са известни. При напускане на общежитието неусвоеният депозит се връща на вносителя. Разпореждането с депозитите се осъществява от студентските съвети за управление и контрол.


Чл. 15. Ползването на студентско общежитие се прекратява:

1. при изтичане на срока на заповедта за настаняване;

2. в десетдневен срок от отпадане на основанието за ползване на общежитието (завършване на образованието; отпадане на някое от условията, за които е била попълнена молбата декларация по чл. 9, ал. 1, т. 1; напускане на следването; изключване от учебното заведение и др.) за българските учащи се и в едномесечен срок за чуждестранните учащи се.


АДМИНИСТРАТИВНОНАКАЗАТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

§ 1. (1) За неизпълнение на задълженията, установени с тази наредба, на правилника на учебното заведение по чл. 2 от нея, когато повече от три последователни месеца не е изплащана таксата по чл. 13 и не са възстановени причинените щети по чл. 14, се налагат следните наказания:

1. предупреждение;

2. неприемане на документи за кандидатстване за настаняване в студентско общежитие през следващата учебна година.

(2) Наказанията по ал. 1 се налагат от ректора (директора) на учебното заведение по предложение на комисията по социално-битовите въпроси.

(3) Самоволно настанили се в студентско общежитие учащи се се изваждат принудително от органа по настаняването на обучаващото ги учебно заведение, без да имат право да кандидатстват за студентско общежитие през текущата учебна година.


§ 2. Ректорът (директорът) на учебното заведение по предложение на КСБВ отменя заповедта за настаняване, ако се установи, че тя е издадена въз основа на молба декларация с невярно съдържание (по чл. 9, ал. 1, т. 1).


§ 3. За отстраняване на лицата, неправомерно обитаващи студентско общежитие, ректорът (директорът) на учебното заведение може да иска съдействието на полицията по реда на глава четвърта на Закона за административното производство. На лицето се изпраща уведомително писмо, с което му се дава 7-дневен срок за изпълнение.


Преходни разпоредби

§ 4. В едномесечен срок от обнародването на тази наредба в "Държавен вестник" българските и чуждестранните граждани обитаващи студентските общежития с изтекъл срок на заповедите за настаняване, да напуснат заеманите от тях помещения.


§ 5. В двумесечен срок от обнародването на наредбата в "Държавен вестник" да бъде отменена регистрацията и преустановена дейността на фирми в жилищните помещения, помещенията за домакинско-битови нужди и за самостоятелна учебна работа в студентските общежития.


Допълнителни разпоредби

§ 6. "Учащ се" по смисъла на тази наредба означава студент или аспирант на редовно обучение в учебните заведения и научните институти, както и завършилите висше образование и приети за допълнителна специализираща подготовка по държавна поръчка граждани, които са стипендианти и не работят по трудов договор.


§ 7. "Членове на семейството" с оглед на настаняването в студентско общежитие по смисъла на тази наредба са съпрузите, както и ненавършилите пълнолетие техни деца.


§ 8. "Членове на семейството" с оглед на жилищната нужда на кандидата (чл. 8, ал. 1, т. 1) са:

1. за несемейните - родителите им, непълнолетните братя и сестри, както и пълнолетните братя и сестри и членовете на техните семейства (ако са женени или омъжени) в случай, че живеят в едно жилище с кандидата и образуват с него едно домакинство;

2. за семейните - съпругът(ата), децата и всички останали по т. 1.


§ 9. "Членове на семейството" с оглед на имотното състояние (чл. 8, ал. 1, т. 2) и месечния доход (чл. 9, ал. 1, т. 1) са:

1. за несемейните - родителите, непълнолетните братя и сестри или пълнолетните братя и сестри, ако са учащи се, войници или нетрудоспособни;

2. за семейните - съпругът(ата) и децата.


§ 10. За завършване на образованието по смисъла на тази наредба се смята:

1. за студентите - полагането на изпитите на първата (за студентките майки на втората) редовна дипломна сесия, определени с учебния план;

2. за българските аспиранти - защита в срок на дисертацията или изтичане на сроковете по чл. 3 от Наредба № 4 за условията и реда за приемане и обучение на аспирантите (ДВ, бр. 58 от 1993 г.);

3. за чуждестранните аспиранти - защита на дисертацията в срок или изтичане на сроковете по Разпореждане № 6 на Министерския съвет (ДВ, бр. 38 от 1984 г.).


§ 11. Следващите второ висше образование по държавна поръчка студенти имат право на общежитие за период, съответен на времето, през което не са ползвали общежитие при първото висше образование. Този период не може да бъде по-дълъг от срока за обучение съгласно учебния план на първото висше образование.


§ 12. Курсистите от отделенията за следдипломна квалификация се настаняват в определени за целта общежития по заявки от висшите учебни заведения. Настанителните им заповеди се издават от ръководителя на стопанисващата организация срещу документ от учебното заведение, удостоверяващ статута им на курсисти от следдипломната квалификация.


Заключителни разпоредби

§ 13. Тази наредба се издава на основание чл. 50, ал. 3 от Закона за наемните отношения и отменя Наредба № 3 за студентските общежития от 1990 г. (необнародвана).


§ 14. Министърът на науката и образованието дава указания по прилагането на наредбата.


§ 15. Наредбата влиза в сила от датата на обнародването и в "Държавен вестник".


§ 16. Ректорите (директорите) на учебните заведения и ръководителите на стопанисващите организации носят отговорност за изпълнение на изискванията на тази наредба съгласно глава пета на Закона за административното производство.


§ 17. Тази наредба заедно с приложения № 1, 2, 3 и 4 ще бъде публикувана във ведомствено издание.


Промени настройката на бисквитките