Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 77 от 10.IX

НАРЕДБА ЗА ЛИЦЕНЗИРАНЕ НА ТУРИСТИЧЕСКИТЕ ДЕЙНОСТИ

 

НАРЕДБА ЗА ЛИЦЕНЗИРАНЕ НА ТУРИСТИЧЕСКИТЕ ДЕЙНОСТИ

ПРИЕТА С ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 331 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 1994 Г.,

Обн. ДВ. бр.5 от 13 Януари 1995г., изм. ДВ. бр.99 от 10 Ноември 1995г., изм. ДВ. бр.77 от 10 Септември 1996г., отм. ДВ. бр.99 от 25 Август 1998г.

Отменена с § 1 от заключителните разпоредби на Постановление № 189 на Министерския съвет от 14 август 1998 г. за приемане на Наредба за лицензиране на туристическите дейности и за одобряване на Тарифа за таксите, които се събират по Закона за туризма - ДВ, бр. 99 от 25 август 1998 г., в сила от 25 август 1998 г.


Раздел I.
Общи положения

Чл. 1. С тази наредба се уреждат условията и редът за получаване на лиценз за извършване на туристически дейности: хотелиерство, ресторантьорство, туроператорска и агентска дейност.


Чл. 2. Туристическите дейности се извършват само от физически и юридически лица, които притежават лиценз, получен по реда на тази наредба.


Раздел II.
Органи, условия и ред за лицензиране

Чл. 3. Лиценз за извършване на туристическа дейност се издава от председателя на Комитета по туризма.


Чл. 4. Лиценз за извършване на туристически дейности се издава на физически и юридически лица, регистрирани по Търговския закон, които отговарят на условията на наредбата.


Чл. 5. Лицата, които желаят да получат лиценз за извършване на туристически дейности, подават до Комитета по туризма молба по образец и комплект документи за лицензиране.


Чл. 6. (1) Молбите за издаване на лиценз се придружават от следните документи:

1. съдебна регистрация (нотариално заверено копие);

2. декларация за платени данъци, такси и други държавни вземания;

3. документ за извършена категоризация (за дейностите хотелиерство и ресторантьорство);

4. лиценз за търговия със спиртни напитки и тютюневи изделия (за дейността ресторантьорство);

5. справка за правоспособност и професионална квалификация на управляващия и изпълнителския персонал.

(2) Към молбата може да се приложи препоръка от съответната представителна браншова организация.


Чл. 7. (1) Лиценз за извършване на туристически дейности се издава в срок от 2 месеца от датата на приемане на молбата в Комитета по туризма.

(2) Когато представените документи са непълни или не отговарят на изискванията на наредбата, както и при необходимост от допълнителна информация, молителят се уведомява в 10-дневен срок по реда на Гражданския процесуален кодекс. В тези случаи срокът по ал. 1 спира да тече от деня на уведомяването до отстраняване на пропуските.

(3) Отказът за издаване на лиценз се мотивира писмено. Той може да бъде обжалван по реда на Закона за административното производство.

(4) Отказът е допустим при:

1. неотстраняване на пропуските по ал. 2;

2. отнет лиценз през последните 12 месеца.


Чл. 8. (1) Физическите и юридическите лица, получили лиценз за извършване на туристически дейности, се вписват в специален регистър на Комитета по туризма.

(2) Регистърът съдържа: регистрационен номер; данни по издаването, отнемането и подновяването на лиценза; наложени санкции; промени в адресната регистрация, дейността и представляващото лице на лицензоносителя.


Чл. 9. (1) Лицензираните лица получават лицензионен документ с регистрационен номер и отличителен знак (табела, стикер и др.).

(2) Документът и отличителният знак се поставят на видно място в туристическия обект или офис.

(3) Лицензираният добива правото да поставя печатен символ на отличителния знак върху свои официални документи и рекламни ма-териали.


Чл. 10. Лицензираните лица се включват в специален списък (брошура), издаван от Комитета по туризма най-малко веднъж годишно.


Чл. 11. (1) Срокът на лиценза за извършване на туристически дейности е 3 години считано от датата на издаването му, след което притежателят на лиценза подава молба за подновяването му по реда на чл. 5.

(2) При подновяване на лиценза комплектът документи по чл. 6, ал. 1 съдържа само тези по т. 2, 3, 4 и 6.


Чл. 12. (1) Лицензът за извършване на туристически дейности се отнема при:

1. нарушения на изискванията на тази наредба;

2. системни нарушения на качеството на туристическото обслужване, констатирани от контролните органи;

3. констатирани нарушения по Закона за защита на конкуренцията;

4. системно неизплащане на задължения към държавата;

5. изменение в предмета на дейност или прекратяване на дружеството.

(2) Отнемането на лиценза се мотивира писмено и подлежи на обжалване по реда на Закона за административното производство.


Чл. 13. Издадените лицензи не могат да бъдат прехвърляни или преотстъпвани.


Чл. 14. (1) Лицензираните лица заплащат лиценза за съответната туристическа дейност по специална извънбюджетна сметка на Комитета по туризма.

(2) Лицензът за различните туристически дейности се заплаща, както следва:

1. хотелиерство - 50 000 лв.;

2. семейно хотелиерство (пансионати) - 5000 лв.;

3. ресторантьорство - 30 000 лв.;

4. туроператорска дейност - 30 000 лв.;

5. агентска дейност - 10 000 лв.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 77 от 1996 г.) Размерът на лиценза по ал. 2 се актуализира ежемесечно с коефициент, равен на индекса на потребителските цени общо за страната по данни на Националния статистически институт.

(4) Средствата от лицензирането се разходват, както следва:

1. тридесет на сто за покриване на разходите по лицензирането;

2. седемдесет на сто се внасят в републиканския бюджет.


Раздел III.
Контрол и санкции

Чл. 15. (1) Контролът по спазване на наредбата се осъществява от Инспектората на Комитета по туризма и от длъжностни лица, утвърдени от председателя на Комитета по туризма.

(2) На утвърдените длъжностни лица се издава документ, с който те се легитимират при извършване на проверки.

(3) Физическите и юридическите лица, извършващи туристически дейности, са длъжни да оказват съдействие на проверяващите длъжностни лица при изпълнение на техните задължения.


Чл. 16. (1) (Изм. - ДВ, бр. 99 от 1995 г.) Юридически лица, които извършват туристически дейности по смисъла на чл. 1, без да са получили лиценз от Комитета по туризма, се наказват с имуществена санкция в размер от 10 000 до 100 000 лв. съгласно разпоредбите на чл. 83 от Закона за административните нарушения и наказания.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 99 от 1995 г.) Юридическите лица по ал. 1 са длъжни в едномесечен срок от датата на установяване на нарушението да направят постъпки по определения ред за получаване на лиценз за извършваните от тях туристически дейности.

(3) При повторно нарушение или при отказ за издаване на лиценз дейността се прекратява и обектът се закрива.


Чл. 17. (1) Нарушенията по тази наредба се установяват с актове, съставени от контролните органи по чл. 15, ал. 1, а наказателните постановления се издават от председателя на Комитета по туризма или от упълномощено от него длъжностно лице.

(2) Установяването на нарушенията, издаването, обжалването и изпълнението на наказателните постановления се извършват по реда на Закона за административните нарушения и наказания.


Допълнителни разпоредби

§ 1. Туристически дейности по смисъла на тази наредба са:

1. "хотелиерство" - предоставяне на туристически услуги във всички видове категоризирани средства за настаняване: хотели, мотели, ваканционни селища, вили, бунгала и къмпинги;

2. "семейно хотелиерство" - предоставяне на хотелиерски услуги в категоризирани пансионати (семейни хотели, отдаващи по-малко от 10 стаи за туристически цели);

3. "ресторантьорство" - услуги, предлагани в заведения за хранене и развлечения, в хотели и други средства за настаняване (всички категории), самостоятелни заведения за хранене и развлечения на територията на туристически комплекси и ваканционни селища (всички категории), както и заведения за хранене и развлечения в страната, категоризирани с 4 и 5 звезди;

4. "туроператорска дейност" - формиране и продажба пряко или чрез агентска мрежа на туристически услуги, в т.ч. инклузивни турове и ваканции, екскурзии в страната и в чужбина, резервации и продажби на хотелски, екскурзоводски и транспортни услуги;

5. "агентска дейност" - продажби и резервации на туристически, хотелски, резервационни, екскурзоводски, транспортни и пътнически услуги.


§ 2. (1) Физическите и юридическите лица, получили лиценз за извършване на туристически дейности, носят отговорност за качеството на предлагания туристически продукт в наети от тях частни квартири, некатегоризирани заведения за хранене и развлечения, средства за транспорт и предоставяни спортно-анимационни и балнеоложки услуги.

(2) При доказани системни нарушения на разпоредбите по ал. 1 лицензът подлежи на отнемане.


Преходни и Заключителни разпоредби

§ 3. (1) В 3-месечен срок от влизането в сила на тази наредба физическите и юридическите лица, извършващи туристически дейности по смисъла на чл. 1 и на допълнителните разпоредби, са длъжни да подадат молба за получаване на лиценз по реда на чл. 5.

(2) За дейностите хотелиерство и ресторантьорство молби се подават в 30-дневен срок от получаването на документ за категоризиране на средствата за настаняване и на заведенията за хранене и развлечения.

(3) До издаването на лиценза за извършване на туристическа дейност или неговия отказ физическите и юридическите лица продължават да осъществяват дейността си.

(4) (Нова - ДВ, бр. 99 от 1995 г.) Срокът за подаване на молбата по ал. 1 и 2 е 31 декември 1995 г.


§ 4. Комитетът по туризма дава указания по прилагането на тази наредба.


§ 5. Изпълнението на наредбата се възлага на председателя на Комитета по туризма.


Промени настройката на бисквитките