Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 104 от 11.XI

НАРЕДБА № 2 ЗА РЕДА ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ БРОЯ И РАЗПРЕДЕЛЕНИЕТО НА БОЛНИЧНИТЕ ЛЕГЛА И ДЛЪЖНОСТИТЕ ЗА МЕДИЦИНСКИ И СТОМАТОЛОГИЧЕН ПЕРСОНАЛ В ЗДРАВНИТЕ ЗАВЕДЕНИЯ

 

НАРЕДБА № 2 ЗА РЕДА ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ БРОЯ И РАЗПРЕДЕЛЕНИЕТО НА БОЛНИЧНИТЕ ЛЕГЛА И ДЛЪЖНОСТИТЕ ЗА МЕДИЦИНСКИ И СТОМАТОЛОГИЧЕН ПЕРСОНАЛ В ЗДРАВНИТЕ ЗАВЕДЕНИЯ

ПРИЕТА ОТ МИНИСТЕРСТВОТО НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО

Обн. ДВ. бр.8 от 24 Януари 1995г., изм. ДВ. бр.104 от 11 Ноември 1997г.

Отменено основание. Виж § 1 от заключителните разпоредби на Постановление № 219 на Министерския съвет от 30 ноември 1999 г. за създаване на условия за приемане от общинските съвети на балансирани общински бюджети за 2000 г. и за изпълнение на параметрите на макрорамката на държавния бюджет за 2000 г. в частта за общините, с който се отменя Постановление № 201 на Министерския съвет от 1994 г. - ДВ, бр. 108 от 10 декември 1999 г., в сила от 10.12.1999 г.


Раздел I.
Общи положения

Чл. 1. (1) С тази наредба се уреждат условията и редът за определяне на броя и разпределението на болничните легла и длъжностите за медицински и стоматологичен персонал, необходими за оказване на медицинска и стоматологична помощ в здравните заведения.

(2) Броят и разпределението на болничните легла и длъжности по ал. 1 се определят по стандарти, утвърдени с Постановление № 201 на Министерския съвет от 1994 г. за определяне стандарти в здравеопазването (ДВ, бр. 82 от 1994 г.) в съответствие със специфичните демографски и географски особености.


Чл. 2. Министърът на здравеопазването ежегодно утвърждава на национално, междурайонно, районно и общинско (междуобщинско) ниво потребностите за броя и вида на държавните здравни заведения, както и за броя и разпределението на болничните легла и на длъжностите за медицински и стоматологичен персонал въз основа на стандартите след съгласуване с Отрасловия съвет за социално сътрудничество.


Чл. 3. Ръководителите на държавните здравни заведения съгласувано с Министерството на здравеопазването и със съответните общини, ведомства или медицинските висши училища за здравните заведения към тях и представителните синдикати определят броя на видовете болнични легла и на длъжностите за медицински и стоматологични кадри.


Раздел II.
Определяне на болничните легла

Чл. 4. (1) В зависимост от състоянието на болните, изискващо съответна продължителност на лечение, болничните легла са:

1. за лечение на болни със свръхостро заболяване - реанимационни и интензивни (свръхостри легла); такива легла могат да бъдат обособени като отделение за анестезиология, реанимация и интензивно лечение (ОАРИЛ) и/или легла към дадено отделение;

2. за лечение на болни с остри заболявания (остри легла);

3. за лечение на болни с хронични заболявания (легла за продължителен престой).

(2) В рамките на определения брой легла за лечение на болни с остри заболявания, както и за лечение на болни с хронични заболявания от даден профил могат да се разкриват и легла за дневен стационар.


Чл. 5. (1) Броят на болничните легла на общинско (междуобщинско) ниво се определя въз основа на стандарта за легла, необходими за 10 000 души население, отнесен към броя на населението от общината и всички останали общини, които обслужва съответната общинска болница.

(2) Ръководителите на обединените районни болници (ОРБ) определят по реда на ал. 1 броя на леглата, необходими за оказване на медицинска помощ на населението от общините, за които изпълняват общински функции. Към тези легла се прибавя и необходимият брой легла за оказване на медицинска помощ на населението от целия район, определени по стандарта за районно ниво.

(3) В случаите, когато ОРБ обслужва населението и от друг район (бивш окръг), към броя на леглата, определени по реда на ал. 2, се добавя и броят на леглата, определени по стандарта за междурайонно ниво.


Чл. 6. Броят на болничните легла за остро болни на диспансерите се определя по стандарта за районно ниво, отнесен към населението от съответния район (бивш окръг). В случаите, когато диспансерът обслужва и друг район (бивш окръг), броят на леглата се определя на база броя на населението, получено от всички райони по стандарта за районно ниво.


Чл. 7. Броят на леглата в специализираните болници се определя по стандарта за междурайонно ниво, отнесен към броя на населението от районите, които съответната болница обслужва.


Чл. 8. (1) В институтските болници на Висшия медицински институт - София, и националните центрове броят на леглата се определя по стандарта за национално ниво, отнесен към броя на населението от страната. Когато болниците обслужват пряко и част от населението на територията, на която се намират, броят на допълнителните легла се определя по реда на чл. 5, ал. 1.

(2) В институтските болници на останалите висши медицински институти броят на леглата се определя по стандарта за междурайонно ниво. Когато болниците обслужват пряко население или част от него на територията, на която са разкрити, броят на допълнителните им легла се определя по стандарта за общинско ниво.


Чл. 9. (Изм. - ДВ, бр. 104 от 1997 г.) Когато се определят по - малко от 10 легла за една специалност, не се допуска обособяване на отделение. В този случай леглата се закриват или трансформират в друг вид съобразно потребностите. По изключение могат да се обособят в сектор към друго отделение, без да се надвишава общият брой на леглата.


Раздел III.
Определяне на длъжности за висш и полувисш (среден) медицински персонал за болнична и доболнична медицинска помощ

Чл. 10. (1) Броят на длъжностите за висш и полувисш (среден) медицински персонал в болнично здравно заведение се определя в зависимост от броя на отделните видове легла в здравното заведение и стандарта за 100 болнични легла от съответния вид. В този брой се включват и длъжностите за завеждащ отделения и старши медицински сестри (акушерки, лаборанти и рехабилитатори).

(2) Броят на длъжностите за анестезиологичните кадри - лекари и полувисш (среден) медицински персонал, се определя, като за основа се вземат 100 болнични легла от всички хирургически профили и към тях се прибавят и длъжностите, полагащи се за 100 болнични реанимационни легла, обособени в ОАРИЛ.


Чл. 11. (1) Общият брой на длъжностите за лекари в здравните заведения, осъществяващи първична медицинска помощ, се определя, като за основа се взема броят на длъжностите, определени на 10 000 души население, и общият брой пряко обслужвано население на общината, в която се намира здравното заведение.

(2) Длъжностите за участъкови терапевти, педиатри, селски, училищни и други лекари се разпределят в зависимост от възрастовата характеристика на населението, териториалното разпределение и броя на децата и учениците в детските и учебно-възпитателните заведения, както и на населените места в общината.

(3) Броят на децата от 0 до 14-годишна възраст, обслужвани от един участъков педиатър, не може да бъде повече от 1200 деца, а на един училищен лекар - не повече от 1800 ученици до 18-годишна възраст. Участъковите педиатри могат да обслужват едновременно както деца от съответната територия, така и деца и ученици от учебно-възпитателни заведения, намиращи се на територията на участъка, чийто брой не следва да бъде повече от 1600.

(4) Броят на длъжностите за лекари, оказващи специализирана доболнична медицинска помощ в здравните заведения с общински функции, се определя по реда на ал. 1.

(5) Длъжности за пневмофтизиатри и психиатри могат да се разкриват и на общинско (междуобщинско) ниво, ако съответното здравно заведение обслужва население повече от 50 000 души.


Чл. 12. Броят на длъжностите за лекари за специализирана и тясно специализирана доболнична медицинска помощ в здравните заведения с районни функции (обединени районни болници, диспансери и специализирани болници) се определя въз основа на броя на обслужваното население от съответното здравно заведение съобразно длъжностите, предвидени по стандарта за 10 000 души население за районно ниво. В случаите, когато болниците осъществяват и общински функции, се добавят и длъжностите, необходими за изпълнението на тези функции.


Чл. 13. Броят на длъжностите за лекари, оказващи специализирана и тясно специализирана доболнична медицинска помощ в здравните заведения с междурайонни функции, се определя въз основа на броя на обслужваното население от съответното здравно заведение и броя на длъжностите, необходими за 10 000 души население по стандарта за междурайонно ниво. Ако здравното заведение изпълнява и районни, и общински функции, се добавят и длъжностите, определени по стандарта за тези функции.


Чл. 14. В институтските болници на Висшия медицински институт - София, и националните центрове броят на длъжностите за лекари за специализирана и тясно специализирана доболнична помощ се определя по стандарта за национално ниво, отнесен към броя на населението от страната. Когато болниците обслужват пряко и част от населението на територията, на която се намират, броят на допълнителните длъжности се определя по стандарта, предвиден за общинско (междуобщинско) ниво.


Чл. 15. (1) Броят на длъжностите за полувисш (среден) медицински персонал се определя по стандартите за оказване на първична, специализирана и тясно специализирана доболнична медицинска помощ на съответното ниво, отнесени към броя на обслужваното население от даденото здравно заведение. В случаите, когато не се полагат лекарски длъжности по съответните специалности, не се определят и длъжности за полувисш (среден) медицински персонал.

(2) В общия брой длъжности за полувисш (среден) медицински персонал за първична медицинска помощ се включват и длъжности за работа в селските лечебно-профилактични заведения, детски градини, училища, манипулационни, имунизационни и пунктове към предприятия.


Чл. 16. В общия брой длъжности за доболнична медицинска помощ, определени съобразно стандарта, могат да се създават и длъжности за завеждащ поликлинично отделение и старша медицинска сестра (акушерка) при наличие на повече от пет лекарски длъжности от съответната специалност.


Чл. 17. (1) Броят и разпределението на длъжностите, необходими за извършване на инструментална диагностика в доболничната и болничната медицинска помощ, се определят в зависимост от броя на длъжностите по стандарта за обслужване на 10 000 души население и на 100 болнични легла и от общия брой обслужвано население и болнични легла.

(2) Специализираните здравни заведения използват стандартите за инструментална диагностика, които съответстват на профила на леглата им.

(3) В длъжностите за образна диагностика се включват длъжностите за рентгенолози и за ендоскопска, ултразвукова и радиологична диагностика.

(4) В групата на "други длъжности" се включват длъжностите за съдебна медицина, клинична микробиология, имунология и др.


Чл. 18. Броят на длъжностите за центровете (отделенията) по трансфузионна хематология се определя по стандарта за 10 000 души население и съответната категория, отнесен към броя на населението от дадения район. За общинските болници, в които няма разкрити отделения, се използва само стандартът, предвиден за 100 болнични легла.


Чл. 19. Броят на длъжностите за медицински персонал на центровете за спешна медицинска помощ се определя по стандарта в зависимост от броя на населението и площта на обслужвания район, както и от броя на постъпилите повиквания за спешна и неотложна медицинска помощ.


Чл. 20. Длъжностите за кабинетите и отделенията по спортна медицина към общинските и обединените районни болници се определят по стандарта за 10 000 души население, а за спортните диспансери и за Националния център по спортна медицина - по стандарта за междурайонно и национално ниво, отнесен към броя на обслужваните спортисти и население.


Раздел IV.
Определяне на длъжности за висш и полувисш (среден) персонал за стоматологична помощ

Чл. 21. Броят на длъжностите за стоматолози, оказващи общопрофилна стоматологична помощ, се определя за всяко стоматологично звено съобразно броя на обслужваното население по стандарта за обща стоматология. Полученият брой длъжности се разпределя поотделно за обслужване на възрастни и на деца и ученици въз основа на стандартите за тях, отнесени към общия брой население.


Чл. 22. (1) Броят на длъжностите за стоматолози, оказващи специализирана стоматологична помощ в общинските стоматологични поликлиники, се определя за всяка от стоматологичните специалности съобразно съответния стандарт въз основа на броя на обслужваното население. Когато поликлиниката обслужва със специализирана помощ и други общини, се прибавя и броят на населението от тези общини.

(2) Броят на длъжностите за стоматолози, оказващи специализирана стоматологична помощ в районните стоматологични поликлиники, се определя за всяка от стоматологичните специалности съобразно съответния стандарт въз основа на броя на населението от района (бивш окръг), който обслужва, в т.ч. и населението на града, в който е разкрита районната стоматологична поликлиника.


Чл. 23. Броят на стоматолозите от стоматологичните факултети в София и Пловдив, оказващи тясно специализирана диагностично-лечебна и консултативна стоматологична помощ, се определя от ръководствата на стоматологичните факултети съобразно потребностите.


Чл. 24. Броят на длъжностите за помощен полувисш (среден) стоматологичен персонал (зъботехници и медицински сестри) се определя въз основа на броя стоматолози, определен съобразно стандартите и установените със стандартите за стоматологична помощ съотношения между висш и полувисш (среден) стоматологичен персонал.


Допълнителни разпоредби

§ 1. Министърът на здравеопазването съвместно с областните администрации и общините определя районите, обслужвани от съответните общопрофилни и/или специализирани здравни заведения, разкрити на територията на дадената община.


§ 2. При изчисляване на длъжностите за медицински и стоматологичен персонал се извършва закръгляване на цифрите: от 0,01 до 0,30 на 0,00; от 0,31 до 0,65 на 0,50 и от 0,66 до 0,99 на 1,00.


Заключителни разпоредби

§ 3. Тази наредба се издава на основание чл. 2 от Постановление № 201 на Министерския съвет от 1994 г. за определяне на стандарти в здравеопазването (ДВ, бр. 82 от 1994 г.).


Промени настройката на бисквитките